Pápai Független Kisgazda, 1947 (3. évfolyam, 1-46. szám)

1947-09-27 / 39. szám

rr VENDÉGLŐN­YITAS! RÁM­ JÁNOS Értesítem a nagyérdemű közönséget, hogy vendéglőmet Korona­ utca 49. sz. alatt (Molnár Gábor helyén) megnyitottam. Kitűnő ételek, józamatú fajborok, elsőrendű zene, szolid árak, figyelmes kiszolgálás. Kérem a nb.közönség szíves pártfogását. vendéglős, volt Molnár Gábor-féle vendéglő helyén- Választmányi ülés A Független Kisgazdapárt pápai járási és városi választmánya az el­múlt vasárnapon együttes ülést tar­tott. Borsos Elek és Tóth László beszámolót tartottak a közelmúltban megtartott Országos Nagyválaszt­mány üléseinek lefolyásáról és az ott hozott tanácskozásokról. Az ülésen jelen volt Csehszombathy László dr.­­országgyűlési képviselő, a Kisgazda­párt Országos Politikai Bizottságá­nak tagja is, aki beszámolt a leg­újabb belpolitikai eseményekről és a pártközi tárgyalásokról. N­YI­LT-T­E­R. (E rovat alatt közlöttekért nem vállal felelősséget sem a szerkesztőség, sem a kiadóhivatal). Szeptember 22-én a közmunka­ügyi hivatalban „Gábos úr" minő­síthetetlen támadásban részesített, mert beszélgetés közben meg mer­tem említeni, hogy az általa szer­kesztett (?) faliújság helyesírási hi­báktól hemzseg és mert — ez való­színűbb — egy általa gyűlölt párt tagja vagyok. Mivel a fent nevezett „úr" ezen sértésért a mai napig sem adott elégtételt, kénytelen vagyok az ügyet a nyilvánosság elé teregetni. Egy pillanatig sem vitás — és ezt a jelenlévők is megállapíthatták — a sértés alaptalanig ért. Zavar a beszélgetés — mondotta. Ugy látszik éppen ezt az időt hasz­nálta fel munkára, be akarván hozni, amit mint nagymultu pártfunkcioná­rius hivatalos idejéből elvett. Ezzel kapcsolatban már foglalkoztak »Gá­bosurrak e lap hasábjain. Eddig az eset így pusztán leírva, nem mutatja hű képét a történtek­nek. De sajnálatos, hogy a haladó értelmiség egyik tagja — az előtt pincér — hatalmi mámortól szédülve »fenegyerek« módjára viselkedik, megfeledkezve a kötelező udvarias­ság legelemibb szabályairól. Remélem »gábosul«, hogy a fenn­tiekből leszűri a tanulságot a bíró­­­sági tárgyalásig. Kis István. Olcsón eladó egy 1000-es E. M. G. dobgolyós, egy 1000-es Hoffher körül gyűrűs Grepl-ros­tás cséplőgép. — Nagy József Egyházaskesző. Ügyeletes gyógyszertár. E héten, szeptember 29-től okt. 5-ig a Midia-gyógyszertár tart ügyeletes szolgálatot. Az ügyeletes szolgálat minden hétfőn reggel kezdődik és hétfő reg­gelig tart. Vasárnapokon és az összes pirosbetűs ünnepeken csak az ügye­letes gyógyszertár tartható nyitva. 400 hold erdő égett le. A Ba­kony legmagasabb pontján, a Kék­hegyen szörnyű tűzvész pusztított. A hegy déli lejtőjén keletkezett a nagyarányú tűz és rövid idő alatt 400 hold erdő állott lángokban. Bakonykoppány, Szűcs, Ugod, Pápa­teszér és Fenyőfő községekből mint­egy 500-an vettek részt az oltási munkálatokban. Megjelent a pápai tűzoltóság is. Betegsége miatt a halált vá­lasztotta. Paksi József 70 éves takácsi ácssegéd betegsége fölötti elkeseredésében felakasztotta magát és meghalt. 15 éve elnök. Hajnóczky Ferenc, a Pápa és Vidéke Ipartestület nép­szerű elnöke most ünnepeli elnöki jubileumának 15. évfordulóját. Az ipartestület elöljárósága ünnepélyes keretek között emlékezik meg az évfordulóról. Hirdessen a Pápai Független Kisgazdában ! Hirdetéseket felvesz: Ifj. MÓROCZ ZOLTÁN a FŐISKOLAI NYOMDÁBAN Minden kereskedőnek érdeke, hogy áruját közvetlen a gyári le­rakat­tól szerezze be. tüzelőanyag-, erőtakarmány-, műtrágya- és ásványolajkereskedőnél Pápa, Korona­ u. 31. — Telefon: 12-95. Állandóan raktáron: * Világító petróleum, Ferkó olaj, kocsikenőcs, gépzsír, csomagolt és zsákolt faszén Futor pekk, stb. Mint a Péti Nitrogénművek Részvénytársaság ásványolajbizományosa, elsőrendű mezőgazdasági és egyéb adózott üzemanyagokkal, továbbá kenőolajokkal állok a nagybecsű vásárlóim rendelkezésére. A vasárnapi labdarúgó bajnoki mérkőzések eredményeit is vegyes ér­zelmekkel fogadta a pápai sportked­velő közönség. Míg ugyanis a Pe­rutz hívei örömmel könyvelik el a kettős győzelmet, a DMTE tábor csalódással szerzett tudomást a sú­lyos győri vereségről. Perutz — BSzAK 5:1 (3:1). Pápa, vezette: Kamarell. NB II. Bajnoki A Perutz kezdi a játékot, de a szombathelyiek vezetik az első táma­dást. Nem sokáig­­ örvendezhetnek azonban a vendégek, mert az 5. percben Lipcsei kiugratja Orbánt, aki­nek leadásából Perényi nagyszerű gólt lő. 1:0. Most a BSzAK támad és a 15. percben védelmi hibából Kovács kiegyenlít. A gól után a ha­zai csapat kerül fölénybe, s ennek következtében Bolla és Orbán növeli a gólok számát. A szombathelyieket nem törte le a három gól és szép tá­madásokat vezetnek, amelyek végén Szakály hálóba lő, de a partjelző be­bemondása alapján­ a bíró nem adja meg a gólt. Ezzel vége is az I. fél­időnek. Szünet után hazai támadások fut­nak a pályán, gólt azonban nem si­került­­ egyelőre elérni. A 17. perc­ben ellenben a vendégeknek adódik helyzetük, amikor is Vastagh keze­zéséből 1­1-eshez jutnak, de Vági a büntetőt mellélövi. A 33. percben Bolla Perényi elé ad oldalra egy labdát, amelyből a balszélső a mér­kőzés legszebb gólját lövi. Két perc múlva Vámos beállítja a végered­ményt. Sszint-nem-vallók­ árulása Úgy tűnik a végcél, mintha rejtegetné egy varázsló. De sok tarka lobogóról kiderült, hogy szürke zászló. Eszme hijján: páraképpen szertefoszlik büszke titka . . . Szint-nem-vallók árulása a szivárványt meg­fakít­ja. Ág reccsen a sz­erdíön Ág reccsen az erdőn . . . Rálépett az Ősz, így ád jelt a fáknak, Hogy már dí az idő. Még sincsenek fából egészen a fák. Tudják, mit jelent az. Ha reccsen az ág. Várhegyi Emil. Bírálat: Megérdemelt győzelmet aratott a hazai csapat a lelkes és he­lyenként jól játszó szombathelyiek ellen. A pápai védelem még mindig döcög. Egyénileg a Perutzban Horváth­tól nem sok jót láttunk. A hátvédhár­masban­ Hoffmann tetszett legjobban. Utánna Burján, Vastagh a sorrend. A fedezetek közül Lipcsei volt a job­bik, Simonnak nem nagyon ment a játék. A csatársor és a mezőny leg­jobbja Perényi volt. Mindent tud, amit egy jó szélsőnek tudnia kell. Minden megmozdulása veszélyes és nagyszerűen lő. Bolla a szokott játé­kát nyújtotta. Orbán ügyesen játszott a középcsatár helyén. Vámos közepes teljesítményt nyújtott. Beschonernak azonban semmi sem sikerült. A szombathelyieknél a két hátvéd, a középfed­ezet és a bal szélső játszott jól. Perutz II.—Gy. Barátság, 3:2 (2 :1). Pápa. Vezette: Csengeri. I. o. bajnoki. Pápai fölény után a 15. percben Molnár szerezte meg a veze­tést, hamarosan egyenlítettek, azon­ban a győriek, majd a 36. percben Molnár ismét megszerzi a vezetést. Továbbra is a pápaiak támadnak a félidő végéig. A II. félidőben a vendégek ve­szik át a játék irányítását, de csak súlyos védelmi hibából tudnak egyen­líteni a 30. percben. Már-már úgy látszott, hogy döntetlen­ marad az eredmény, amikor az utolsó percben Molnár megszerezte a győztes gólt. Bírálat: Szerencsével győztek a pápaiak. A döntetlen igazságosabb lett volna. A győri csapat túl kemény és sokszor durva játéka nem a leg­jobb benyomást keltette. Egyénileg a hazaiaknál Nagyfi nem vétett nagyob hibát. Csehi cső­döt mondott, mint jobbhátvéd. To­vábbiakban Tomenga, Horváth a sor­rend. Sári volt a jobbik fedezet, Simon gyenge volt. A csatársorban Limperger volt a legjobb, Olivári kevés labdát kapott. Molnárt góljai dicsérik, Budai és Nagy gyenge tel­jesítményt nyújtott. A győrieknél a középcsatár és kö­zépfedezet játszott jól.