Pécsi Lapok, 1924. szeptember-december (3. évfolyam, 208-316. szám)

1924-09-01 / 208. szám

2. oldal F­UTBALL Bankett a pályaavató Ünnepség nap­ján. A PSC f. é. szept. 7 én vasárnap este 8 órakor díszes bankettet rendez a Pannónia nagy­termében. Jelentkezni részvételre Déri Gyula fő­titkárnál (telefon 461) és Kümmelberg Mihály háznagynál lehet. Az új vásártéri sporttelep hitelesíté­sét a PSC az intézőbizottság szerdai ülésén kéri a kerülettől, amely a hitelesítést szombaton délután, vagy vasárnap délelőtt fogja megejteni. A PSC összes sportolói, a birkózók, at­léták és futballisták felkéretnek, hogy a műkö­désük óta nyert összes érmeket és tiszteletdíja­kat a pályaavató ünnepség tartamára bocsássák a klub rendelkezésére s adják azokat ma, hétfő este a 6—7 óra között Darvas Zoltánnak a sport­telepen. Előrehozott bajnoki mérkőzés. A DVAC és a PIETC bajnoki mérkőzésüket közös megegyezéssel szept. 8 ára hozták előre, miután a 7. és 8-ára tervezett szövetségi nap erről a terminusról eltolódott. A szövetségi díjat ez évben ismét kiírja a kerület, hogy az eltérőleg a tavalyitól, kétfor­dulós lehessen. Az ifjúság foglalkoztatására na­­gyon célszerűnek tartanék az ifjúsági bajnokság kiírását is Új Intézők. A Kaposvári Máv. TE. uj intézője Faragó Sándor gyógyszerész (címe Ka­posvár, Korona-gyógyszertár), a Szigetvári AK-é Krizsán Ferenc szolgabiró lett. A kerületi nap terminusa ezúttal is tel­jesen bizonytalan még. A szept. 7. és 8 iki nap­ról ugyanis Eszék lemondott s közölte, hogy vá­logatott csapatát csak szeptember 11-én küldheti Pécsre. A kerület ezt a terminust is elfogadta, de átiratára mindezideig nem érkezett még hiva­talos válasz. Most azután arról értesülünk, hogy Eszék válogatottja a kerületek közötti mérkőzé­­sen legyőzte az zágrábbi kerület válogatott csa­patát, s szept. 14-én kell a belgrádi kerülettel mérkőznie, tehát pécsi szereplése ezen a napon sem lesz lehetséges, úgy a bajnoki terminusok zavartalan betartása, mint a szövetségi nap programmjának idejekorán történő véglegesítése szempontjából most már sürgősen tisztázni kel­lene az eszéki bizonytalanságot. A szövetségi kapitány fontos tisztségé­nek betöltése foglalkoztatja az MLSz­ vezetőit. Kiss Gyula örökére három komoly jelölt is került kombinációba: Hajós Alfréd, Vértes Imre és Szűcs Hugó. A Vértes kombináció nem talált egységes támogatásra, Hajós Alfréd pedig hónapig tartó külföldi útra indul s így az egyedüli komoly jelölt Szű­cs Hugó marad, akit a jelek szerint egyhangúlag fognak megválasztani. Játékos szövetség alakult Bécsben, amely­nek elnöke Grünfeld (Hakoah), alelnökei Brand­städter (Rapid) és Scheidl (Vienna) lettek. Kimon­dották, hogy a profijátékos minimális havi fize­­tése 2 és fél millió. A német szövetség megtiltotta a német csapatoknak, hogy professzionista csapatokkal mérkőzzenek. A Bácska táviratban mondta le az NSC-nek vasárnapra lekötött szabadkai mérkő­zését, miután a beutazási engedélyt nem tudta megszerezni. Somfai rekordformában. Kitűnő pen­­tation atlétánk, Somfai Elemér, akit Párizsban csak a téves időmérés ütött el a világbajnok­ságtól, rekordformában van. Távolugró ered­­ménye tréningen 720 cm, diszkosszal 41 métert dob és a 200 métert 22­6 mp. alatt futja. Vadas tréner bizonyosra veszi, hogy a szept. 25 iki nemzetközi versenyen rekordot javít. Palócz, a Sparta tehetséges boxolója a könnyűsúlyban fölényes győzelmet aratott Bécs­ben a Rapid jubiláris nemzetközi versenyén. A KAOE atléta gárdája a staféta baj­nokságok lezajlása után hosszabb lengyelországi túrára indul. Vasárnapi eredmények : A PSC £■ PIBTC meglepi veresége. — Súlyos baleset a PIBTC—DVAC mérkőzésen. — Az őszi szezon kezdete a délnyugati kerületben. Az őszi szezon mozgalmassága vetette előre árnyékát a tegnapi vasárnapra, amelynek máris két nagy meglepetése akadt, a bajnokság első és második helyén álló csapatok, a PSC és PIETC veresége. Mindkét csapat biztos favo­ritként indult a papírforma szerint lényegesen gyengébb ellenfelével a küzdelembe, de mint annyi másszor, a papírforma ezúttal is megbu­kott. Ezt a kis leckét hasznosíthatja úgy a PSC, mint a PIBTC, mert a két vereség megmutatta, hogy a kerület csapatai közt nincs olyan erődifferen­cia, hogy „biztosra“ lehetne menni a mérkőzé­sekbe. A Siklósi utcai sporttelepen egy véletlen és nem szándékos összefutásból Abrasics (DVAC) súlyosan megsérült s aléltan kellett levinni a pályáról. Mint lapzártakor értesülünk, Abrasics sérülése a halántékán, szeme fölött egy 30 mm­­es vágás, amely, minthogy orvos a pályán nem volt, infiolálódott s a kórházba szállították, ahol az ügyeletes orvos csak injekcióval, az utolsó pillanatban tudta megakadályozni, a sérült játékos szem idegbénulást ne szenvedjen. Abrasicsot most a lakásán ápolják s egy ideig pihenésre lesz késztetve, míg az ügyeletes kórházi orvos hiva­talból indított eljárást a rendező egyesület ellen, amiért az nem gondoskodott róla, hogy a mér­kőzés alatt orvos tartózkodjék a sporttelepen. A bajai és kaposvári csoportban már bajnoki mérkőzéseket játszottak a kerület csapa­tai, amelyek lefolyásáról is az alábbi tudósítá­sokban számolunk be : DVAC-PIBTC 2:1 (1:1). Barátságos mérkőzés. Bíró: Pajor Ákos. Mindkét csapat tartalékosan állt fel. A PIBTC-ből Bors, Czigler és Kelenfi, a DVAC-ból Prankl, Drexler és Rosen­­berg hiányzott Úgy indult a mérkőzés, hogy a PIBTC nagy gólaránnyal nyeri a mérkőzést. Húsz percen át a saját térfelén védekezik a DVAC, a PIRTC szép kombinációkkal keresztül­vitt támadásokkal dominálja a játékot, de a tizenhatos vonalnál csődöt mond a tudomány. A 25 percben Dóra megszökik és a mellette futó Pál hibájából védhetetlen, helyzett gólt lő (1:0). A gól után megfordul a játék képe. A DVaC az eddig elhanyagolt balszárnyat kezdi favorizálni, ahol Rucskay szépen irányít néhány veszélyes támadást. Egy ilyen támadásnál a tizenhatosra visszaküldött labdát Vető kapásból a kiegyenlítő gyóllá értékesíti. A DVAC további támadásai a egy szigorított szabadrúgást eredményeznek, amelyet Rucskay pompás, lapos lövéssel a győz­tes góllá értékesít. (2:1). A félidő hullámzó játéka az eredményen nem változtat. A II. félidő vehemens DVAC támadásokkal indul. Rucskay szép lövését kapufa menti, majd Szarka tesz ártalmatlanná több szépen kidolgo­zott gólhelyzetet. A mérkőzés kezd helyenként eldurvulni, amit a bíró nem tud kellő eréllyel megtorolni, ami a játékosokat fegyelmetlen dis­kurzusokra bátorítja. A 22. percben a bíró Schillingert (PIETC) durvaságáért kiállítja, majd a 25. percben egy sajnálatos baleset szakítja félbe a játékot. Abrasics abban a pillanatban fejel a labda felé, mikor Rigó felemelt lábbal talpal a labdáért s Abrasics arcába rúg. Abrasics ájultan esik a földre s úgy viszik le a pályáról, ahová nem is tér vissza a mérkőzés hátralévő idejében. Arcán egy 30 miliméteres felületen felszakadt a bőr. A játék hátralevő idejében PIRTC belefekszik a játékba s erősen küzd a kiegyenlítésért. Számos gólhelyzetet teremt, Halas 2 bravúros lövését, majd az ismételten kiszökő Dórát teszi ártalmatlanná a DVAC kitűnően he­lyezkedő kapusa s igy a PIETC törekvése a kiegyenlítésért nagy fölénye ellenére is meddő marad és a lelkesen védekező DVAC értékes győzelemmel hagyja el a pályát. A DVAC csa­patában a kapus, Rucskay, Keresztes, Vető és a balszélen bemutatkozott Földes tűntek ki, míg a PIRTC védelmében Papp, a fedezetsorban Rigó, a csatársorban Halas és Dóra játszottak jól. Pajor kellő rutin hiány nem volt sem elég eré­lyes, sem elég határozott. Kínos feltűnét keltett a rendezőség mulasztása, hogy Abrasics sérülése idején nem lehetett orvost találni a sporttéren, noha ezt úgy a szabályok, mint a hatóságok előírják. Kaposvár DLTE-PSC 1:0 (1:0). A pécsi közönség ismeri a kaposvári együttest, amely nívótlan csapkodó játékkal 4 : 0 ra kapott ki múlt vasárnap a PIET- től. Tévednek azok, kik azt hiszik, hogy a bajnokcsapat fölött aratott váratlan győzelmét tudással nyerte meg, vagy a múlt vasárnap óta erősen feljavult formával. A győzelmet a PSC kínálta fel azzal a lélektelen és megdöbbentően sivár játékkal, amely egyetlen, valamire való akciót nem tudott kitermelni. A hathetes pihenő, a pályahiánnyal szorosan össze­­­függő teljesen elhanyagolt tréning mind kirob­bant ezen a mérkőzésen, amelyet a PSC a vonat­késés miatt úgyszólván az ebédtől fölkelve és 3 tartalékkal játszott le, ami azonban nem menti ezt a vereséget. A játékról alig van írni való. Csapkodó, unalmas, igazi vakációs izű mérkőzés, amelyen, el kell ismerni, a kaposvári csapat lelkesedése imponáló volt, csupán az erős belemenés von le értékéből szép lelkesedésének. A gól a 10. perc­ben esett. Strakovich egy erős és szépen irányí­tott labdáját Hoffmann kiejti s egy ráfutó csatár góllá értékesíti. A PSC, különösen a II. félidő­ben, támadó fölényben van. Bragyásnak, az ifjú­­sági balösszekötőnek adódik is két gólhelyzete, de lámpaláza miatt hajszálnyira a kapu mellé lő. A PSC-ben egyedül Koszi és Krebsz feleltek meg, míg a kaposvári csapatnak az agilis halfó­sor volt a legjobb része. A PSC nek komoly és pihenést nem ismerő tréningre van szüksége, hogy az őszi szezonban megfelelően tudjon a pécsi közönségnek bemutatkozni. Biró, Bizse, DVAC II.—PIBTC II. 1 :0 (0:0). Az első félidőben a PIBTC lényegesen többet támadott, de csatárai irtóztak a lövéstől. A II. félidő egyenlő ellenfelek küzdelme vett és a DVSC egy kiszökésből szerezte meg a győzelmet Biró: dr. Pfeiffer. Bajai SE—Bajai MTE 5:2. Bajnoki mér­kőzés, biró: Rosenfeld Imre. Szépszámú közön­­ség előtt játszotta le a bajai II. osztály első bajnoki mérkőzését, amelynek első félidejében a 25 percig 10 emberrel játszó BSE csak foko­zatosan tud magára találni s ez magyarázza, hogy a vezető gólt is a BMTE rúgja egy ügyes akcióból A BSE a 40. percben kiegyenlít s a hátralevő 5 perc alatt még két gólt ér el a len­dületbe jött BSE csatársor. A II. félidőben a BSE irányítja már túlsúlyban a támadásokat s újabb két góllal biztosítja be győzelmét, míg a BMTE egy góllal tud szépíteni az eredményen. A BSE góllövői Nuszpli (2), Littner (2) és Singer (1) voltak. Mindkét csapatban legnagyobb formát a kapusok mutatták. Mohácsi TE—Testvériség 5:0 (1:0) Barátságos mérkőzés, amelyre a Testvériség erő­sen handicapelve, kapusa és centerhallja nélkül állt ki s igy nem tudta megakadályozni, hogy a második félidőben fölénybe került, lendülettel támadó MTK meg ne szerezhesse nagy gól­arány­ú győzelmét. Biró, Deák. „Pécsi Lapok" 1924. szeptember 1. A MLSz. délnyugati kerületének hivatalos közleményei. 157 Herület intézSőszotUdlga f. hó 27-én tartott ülésén a következő határozatokat hozta : Elfogadja az Orsz. Vidéki Tanács által ideosztott Nagy­­kanizsai Torna Egylet és a nagykanizsai Zrínyi Torna Egy­let határidőn túl érkezett nevezését a kerület által kiírt 1924/25. évi labdarúgó bajnokságra. Tudomásul veszi, hogy a Kaposvári Máv. TE. Faragó Sándort, a Szigetvári AK Kriszán Ferencet bízta meg az intézői teendők ellátásával. Engedélyezi a PSC—Kaposvár DLTE, PIBTC—DVAC barátságos mérkőzéseket. A Pécsi Sport Clubnak pályaavató céljaira kért ter­minusát szept. 7.-ében véglegesíti s ezen a napon Pécsett más mérkőzést nem engedélyez. Darvas Adolf, a PSC társ­elnöke által alapított ezüstserlegért a „Nendtvich Andor örökös vándordíj” mérkőzés lejátszását engedélyezi a PAC és PSC csapatainak azzal, hogy az alapító által becsatolt alapítólevelet a tanácshoz teszi át érdemi elintézés, illetve a MLSz. vámfordíjbizottságához való fölterjesztés céljából. Engedélyezi a bizottság, hogy az olyan igazoló lapo­kat, ahol a kikiállítás kelte miatt az elévülés veszélye fenye­get, a kerület főtitkára és titkára rövid uton fölterjeszti az orsz. intézőbizottsághoz, de felelős az így elküldött iga­zoló lapok szabályszerű kiállításáért, de tartozik utólag bejelenteni az intézőbizottságnak minden ilyen fölterjesztést. Felhívja a kaposvári Máv. TE. és Kaposvári Turul SE-t hogy szept. 14 iki bajnoki mérkőzésüket más terminusra halasszák el, miután a MASz. délnyugati kerülete e napon rendezi meg Kaposvárott a kerületi bajnokságokat. Az adminisztrációt a főtitkár tehermentesítésére oly­­kép osztja el, hogy felhívja ez után az összes egyesülete­ket, hogy ezentúl igazolási ágyékbén, nyomtatvány ren­delésekkel, mérkőzés Bejelentésekkel , általában minden, a mérkőzésekkel kapcsolatos ügyekben a kerület titkárához (címe: Sonecker Lajos Pécs, Postafiók 22.) forduljanak s csak ez ezen ügykörön kívül eső ügyekben a kerület fő­titkárához. A bajai II. osztály bajnoki sorsolásánál a Bajai MTE —Szekszárdi Törekvés SE mérkőzései szept. 14-ére és szept. 21. ére, tehát kétszer sorsoltattak. Ez olykép he­­lyesbítendő, hogy csak a szept. 21.-ki terminus a helyes, illetve érvényes. Felhivatnak az összes egyesületek, hogy mérkőzéseik elszámolását a számukra megküldött 10—10 drb. elszá­molási blankettán minden hétfőn a 2%-os kerületi része­sedéssel együtt adják postára, nehogy az intézőbizottság eljárni legyen kénytelen ellenük. A nyomtatványok ára portóköltséggel együtt (7000 korona) a legelső elszámolás­sal beküldendő. Az országos vidéki tanács a Kaposvári MÁV,TE és Kaposvári Turul SE felebbezését a bajnoki rendszer, il­letve beosztás tárgyában elutasította s felhivatnak neve­zett egyesületek bajnoki mérkőzéseiknek a sorsolás sze­rinti lejátszására. Az országos együttes intézőbizottság határozatilag ki­mondotta, hogy a szept. 7 iki bajnoki mérkőzéseket leg­később délután 4 órakor kell megkezdeni. Felszólítja te­hát a szövetség valamennyi tagegyletét, hogy e határoza­tot saját jól felfogott érdekükben magukévá kötelesek tenni. fjátékiigazolások: f. é. augusztus 20-ával az orsz. intézőbizottság a következő igazolásokat eszközölte :9Sajai 3KT 8: Bencze Lajos 20,208 sz. 1Caposvár Schonnervárosi ,tévénte T 8: Bodó Lajos 20286, Boross Jenő 20287.­­Pécsi iparos 3S T­C: Gadó Béla 20277, Gergely György 20278, Gergely József 20.279, Jankovits Károly 20.280, Kol­ler Hugó 20.281, Marton József 20.282, Weller Lajos 20.283, Hein Károly 20.379, Pfeffer Aladár 20.380. 3 Át­­igazolások: Bajai Turul SE részére : Goldberger János (Pécsi SC) 9481, Pécsi IBTC részére: Kelenfi Károly (DGHTVAC) 9426. .. N51, lányka köpenyek, télikabátok, ruhák legolcsóbban részletre is kaphatók Stern Miksa, dif - b­él, Pécs, Király­ utca 45." Felelős szerkesztőt ERDŐSI EMIL, A sportrovat szerkesztéséért 2­éri figula felel. Kiadja a PÉCSI IPAROSOK SZÖVETSZOR. Nyomatott a Pécsi Irodalmi ás Könyvnyomdai Síöfrey­­társaságnál. Igazgató Werner István. ggg." M O Z I. (ifj .: PARKMOZI :: Hétfőn, szeptember 1-én: 6, 8/4, ŐS 12 10 órakor Alariah vámja Amerikai Jámriport 5 AIAI villa Voll US»« felvonásban. Főszereplő ROBERT WARWICK. 40 millió dollár olcsón eladó. Víg legenda egy szerencsétlen amerikai milliomosról 5 felvonásban. Főszerepben : WALLACE REID. A két utolsó előadás zenekarkisérettel, kedvező időben a kerthelyiségben lesz megtartva. APOLLO: SZÜNET! Prima száraz szlavóniai TŰZIFÁT FASZENET és hulladékfát legolcsóbb napi árért azonnal szállít DOFINEJR VILMA, fa és szénkereskedő Pécs, Indóház­ u. 28. Telefon 4­61. Telefon 4­61. Eladás nagyban és kicsinyben.