Pesti Hírlap, 1929. május (59. évfolyam, 98-120. szám)

1929-05-14 / 107. szám

IG * Kincslelet a mozi alatt. Idstein városkában, Frankfurt közelében, Fritz Meininghttt is megvette az Oroszlán vendéget és átalakította mozivá. A pince­­helyiségben ivószobát, rendezett be. E­ célból ásatnia­­kellett. . Lehet, hogy az a gondolat is: vezette ,­hátha megtalálja a svéd időkből származó kincseket, ame­lyek állítólag a vendéglő telkén vannak elásva. Fi­­­gyelmeztette is erre a két munkást, akik az ásást végezték. Csak jóval később tudta meg azonban, hogy a munkások csakugyan találtak egy szímüfig érmekkel megtöltött fazekat. Arany és ezüst pénzre bukkantak, azon szépen osztozkodtak és dehogy is szóltak volna Meininghausnak. Az f­­ilmek egy részét eladták a Wiesbaden­ múzeumnak. A munkásokat­­utóbb elzárták lopás és orgazdaság miatt, a múzeum csak a minap kötött egyezséget a mozissal, ak­i 1250 ...márkát kapott, no meg néhány érdekes lenyomatot a legszebb érmekről. ____A RÁDIÓ BUDAPEST KEDDI MŰSORA 545 (20). 9.15 Trió. 9.30 Hírek. 9.45 Trió. 11 A rendőrzene­­kar hangversenye. 12 Déli harangszó, időjárás. 12.05 A hangverseny folytatása. 12.25 Hírei­! 12.35 A rendőrzene­kar hangversenyének utolsó része. 1 Időjelzés, időjárás,­­vízállás. 2.30 Hírek. 3.30 Tütulérvásár, meseóra­. 4.45 Idő­jelzés, időjárás, hírek. 5.10 Séták a Nemzeti­ Múzeumban. 5.40 Sehrammel-zene. 6.50 Móricz Zsigmond felolvasása. 7.30 Herczeg Ferenc egy felvonásokat. Utána kb. 9 Idő­jelzés, hírek, majd Sovánka Nándor és cigányzenekarának­­hangversenye. A szünetben kb. 10.10 Időjárás. A teljes heti budapesti, valamint külföldi részletes műsort pénteki rádiómellékletünkön közöltük. Rádió útján. Winfield Sheehan, a Fox-gyár alelnöke Beverly Hillsben, a nagy movietone-telepen, kormányen­gedéllyel rádióállomást létesített. A Tahitiben, Holly­woodtól vagy négyezer mérföldnyire dolgozó expedícióval, amint már jeleztük, ennek az állomásnak segítségével állandó összeköttetésben voltak. Minden este pontban nyolc órakor Sheehan felhívta a rendezőt, meghallgatta a jelentést és rendelkezett. Ez az érintkezés hasonlíthatat- lanul olcsóbb, mint a telefon vagy a kábelsürgöny. Egy­­ sürgönyszó a két állomás között 90­ cent, rádión pedig alig egy centbe kerül . KEDDEN A RÁDIÓBAN Herczeg Ferenc egyfelvonásosai. Közreműködnek: Bá­­nóczi Dezső, Szerémi Zoltán, Kiss Ferenc, Odry Árpád, Egry István, Cserépi László, Körösi Angela, Mészáros Géza. Rendező: Odry Árpád. fr /v ,rv rv /V /V re sv /x /x , /v /v . g A VÁROS SZÍVÉBEN GYÖNYÖRŰ KERTHE­­­­­­LYISÉG Minden este 6 órától — záróráig b CIGÁNY ZENE ' Tuzák Gy. cigányprímás venet^gey«sL JOtvan.koittj'ha.­­r­­~. › TÁNC ♦ SZÓRAKOZÓ. #igái|mk. sím ) › OTTHON-ÉTTEREM, V., VADÁSZ-UTC­A 31. 1 9 v e v ij ~ \j \y u w v w w v'!/1 w1 61 u 9 Magyar Légiforgalmi Rt. NYÁRI MENETREND érv. május 1-től augusztus 31-ig. 6.15 ind. Budapest érk. 18.35 8.00 mérk. Wien ind. *17.00 • Vasárnap 9.00 órakor indul. Közvetlen csatlakozások Európa összes állomásai felé. Az autóbusz Budapesten a Vad­ászkürt-szállótól 5.25 órakor. Wienben a Hotel Bristoltól 16.20 órakor indul, felvilágosítás és jegyváltás. Budapesten a Magyar Légifor­galmi K. T. légiutazási irodájában, IV., Váci­ utca 1. Tel. 808—88. a Központi Menetjegyirodában és annak összes fiókjaiban. — Wienben: Luftreiseburo der österr. Luftverkehrs All. 1., Kartnerb­eg 6. Tel. K. 28—1—21 Posta- és csomagforgalom Európa valamennyi állomása felé. Felvilágosítások, tarifák és menetrendek a társaság szállítási osztályánál. Telefon 80S—89. Budapesten tartózkodom május 13-tól 18-ig os-án.» N a­ g­ym o ? e o n y M . u e m b é r . 8083 míszemeket a Gegu ab­ b művész' mól szerint Kés zitek és vJSz benk­'yez.ek Találha­t vagyok: /yw 38P9 KLEIN DEZSŐ :af£*áé­látszerészítés IV . Kecskeméti­ utca II. Szám. VI­­ 1.1. K R KÁROLY «zwuimiv«. B anB aSW Legmodernebb lakások, üzlethelyi­ségek, irodahelyiségek és raktárak a város különböző helyein elfogadható kedvező feltételek mellett a konna­ra kiadók. Bővebbet: „Cyklop" Építő rt., Budapest, IV., Régiposta­ utca 7-19. tss- PESTI HÍRLAP 1929. május 14., kedd. SPORT­­ LABDARÚGÁS Az osztrák bajnokjelölt futballcsapat lelépte a magyar bajnokj­elölt Hungáriát. Annak dacára, hogy a Hungária-uti futball­­pályával sszinte szomszédos lóversenypálya a Király­­díj napjára magához vonzotta úgyszólván tout’ Bu­dapestet, mégis sokan, voltak kiváncsiak azt osztrák listavezető Admira és a magyar listavezető Hun­gária összecsapására is, így azután alaposan meg voltak szállva itt is a tribünök, de évek óta nem volt olyan futballmérkőzés, amelyről csalódottab­­ban távozott volna a közönség. Ennek oka pedig a magyar bajnokjelö­lt ki­ábrándító, minden lelkesedéstől és minden tudás­tól mentes játéka. A Hungária vasárnap olyan rossz futballt játszott, hogy erre még azt se lehet mon­dani: nem volt formában. Ez a játék maga volt a teljes formátlanság. Majdnem a futball karikatik­ája volt. Ha ez után a játék után akarná valaki össze­állítani a futballjáték lényegét, igen mulatságos pontokba kellene azt foglalnia. Eszerint: csatársor­­­­nak neveztetik az az öt ember, aki, ha nagynehezen elcsíp egy labdát, akkor vagy addig csinálja vele egyéni játszadozásait, míg egy unatkozó ellenjátékos oda nem megy és ki nem rúgja a cipője elől,­­ vagy, ha esetleg el is viszi a kapuig, ezt csak azért teszi, hogy kényelmesen átadja az ott várakozó ellen­séges hátvédnek, vagy mérföldekkel a kapu fölé vagy kapu mellé tolja, lehetőleg minél védhet­et­­lenebb közelségből. A labda­ olyan kerek bőrdolog, amelyre illik ugyan rászaladni, ha már az ember felé gurul, de azért nem kell­ nagyon sietni, hogy a másik irányítól ugyancsak ráfutó, ellenséges játé­kos még szintén ott találhassa a labdát és fárado­zása jutalmául ő rúghasson bele. (Végtére is: vendég­csapattal szemben kötelező is az efféle udvariasság.) Passzolásnak neveztetik az, amikor a játékos terv­szerűen odarúgja a labdát egy vele egy vonalban, vagy ő előtte rohanó olyan saját játékosnak, aki előtt azonban közben ott áll vagy szalad egy idegen játékos is, lehetőleg, úgy, hogy a labdát mindig az idegen játékos csípje el és ne a saját emberünk. A kor ne­m például­ szintén jó intézményi a kapuvonal sarkából azonban úgy kell rúgni a labdát, hogy az lehetőleg azonnal a kapu mögé essen, vagy jobb esetben jón be a mezőnybe. Rúgni általában annyit tesz, hogy a cipőnek orrával'a labdát sohse oda'irá­nyítsuk, ahonnét az tovább juthat az ellenséges kapu felé. Összekötőnek lenni annyi, mint álmodozni. Oly mélyen, hogy ebből még a publikum méltatlan­­kodása se zavarja fel az embert." A tizenegyes: az­ a legsúlyosabb büntetőrúgás, amelynél a leghíresebb krekk szem­beáll a védtelen kapuval, ahol csak egy fel- Im­ ember őrködik és a rendelkezésre álló s meg­lehetős széles kapunégyszög helyett a labdát porit a kapu mellé célozza. (Ezt már a polgári iskolában is ,így szokták, amikor megalakul az iskola első futballcsapata.) ( . Mp Ezt­k a hibák sorozatosan szórakoztatták és keserítették a vasárnapi meccs közönségét, amely eleinte haragosan nézte azt, hogy kedvenc csapatá­val milyen mérhetetlen fölénnyel bánik el a szelle­mesen, okosan, modern szépséggel játszó bécsi csa­pat, később azonban már a harag nevetésbe fúlt és a nézők tömegesen hagyták ott a mérkőzést. Annyi bizonyos, hogy az ilyen játékmóddal ját­szó Hungáriát a bajnokságban hátralevő ellenfelei közül akármelyik elég könnyedén le tudja majd hengerelni. (b.) Huszonkét gól volt az első liga öt mérkőzésén. Gólbő vasárnapja volt az első ligának, amelynek csapatai kettő kivételével közreműködtek a pontkü­zdel­­m­ekben. A Ferencváros Kispesten is győzött,, ahol tudva­lévően pontot vesztett a Hungária, sőt a zöld-fehérek győzelme ismét féltucatgólos volt, akár a mú­lt hét folya­mán Sabaria ellen. A Ferencváros így pontszámra utolérte a vezető Hungáriát, gólaránya jelentősen jobb is, de egy mérkőzéssel többet játszott s így végeredményben csak akkor előzheti meg a riválist, ha a Hungária a szezon további folyamán legalább két pontot veszít. Erre ugyan a Hungária most nagyon hajlamos, hiszen ép­p tegnap maradt alul nemzetközi mérkőzésen, elszomorítóan lélek­telen csatárjátéka következtében, de az a csapat, amelytől a Hungária legyőzését várják, az Újpest, ugyancsak teg­nap mondott csődöt Debrecenben megtartott ligamér­kőzésén. . . .. Az­ első liga többi három vidéki együttese Budapes­ten vendégszerepelt és meglepő sikertelenséggel. A Babát-­a ugyan egy ponthoz jutott, de helyzete ennek ellenére is döntően rosszabbodott, mert az előtte helyezett Budai FC viszont ligasm­eccsének mindkét pontját tudta megszerezni Somogytól. Épt­gy teljesen­­alulmaradt a Bástya is, amely a Bocskay elleni meccsen magára tért Nem­etzitől szenve­dett érzékeny vereséget. Az első liga öt meccsén 22 volt a gólok száma, tehát az átlag négyen felül van. Egyénileg a legtöbb gólt Győry (Nemzeti) lőtte, szám szerint hármat,­­míg két gólt szerzett Takács és Kólász (Ferencváros), azután Sem­ler (Bocskay) és Ember (Budai FC). Ferencváros—Kispest 6:1 (4:1). Negyedóra után .Szedlacsik átadásából Kósáti­ szerzi meg a vezetést, öt perccel később Szedlacsiknak Dénesitől kipattant labdáját Toldi helyezi, kapuba. Újból öt perc múlva kispesti gól­­kickből szerez labdát Takács s néhány lépés már már a hálóban ragad a labda. Hat perccel szünet előtt Bárcn beadásából ismét Takács a góllövő. A hátralévő pár perc­ben Presovszky 11-est értékesít. A második félidő első perceiben a kiugrott Kohut átadásából Szedlaesik a gól­­lövő, majd néhány perccel befejezés előtt régen látott Kohut-bomba jut a kapu sarkába. A II. félidő közepétől a Kispest Dudás nélkül játszott, akit ismételt font­ miatt a bíró elküldött a pályáról. Nemzeti...Bástya 4:0 (2:0). Tízperces játék után Horváth lőtte az első gólt, amelyet Győry hat k­ick­je követett az első félidő 35., vala­mint a második félidő 14. és 16. percében. ■­ Bocskay—Újpest 3:1 (0:0). Csak a második félidő közepén esik az első gól, amelyet Markos átadásából Sem­­ler lőtt. Két perccel később már kiegyenlít az Újpest, amelynek részéről P. Szabó beadását Auer kapuba helyezi. A Bocskay lendülete azonban nem törik meg és a 30. percben Teleki átadásából ismét Sem­ler lő gólt és percek múlva Teleki az Adit tenyeréből kitalpalt labdát lövi kapuba.III. kerület—Sabaria 1:1 (1:0). Az első félidő kö­zepetáján Kenyeres átadásából Konyor szerzi meg a Ve­zető gólt, a második félidő közepén pedig a Neuhaus által kiöklözött labdát Szofián kapuba helyezi. Budai FC—Somogy 4:1 (3:0). Az első félidőben tíz percen belül — a 25. és 35. perc között — Steiner, Tieska és Ember lőtt gólt. A második félidő legelején Blum messziről küldött labdája gólba jut ugyan, de a meccs végefelé Ember újabb gólja megtartja a háromgólos isti­­­lánközetet. . . " . Az­ első liga sorrendje: első a Hungária (5, 60—­17) 28 p., második Ferencváros­ (4, 68—18) 28 p. harmadik Újpest (4, 52—30 ) 24 p., negyedik Bocskay (5, 27—33) 18 p., ötödik 111. kerület (4, 21—28) 18 p., hatodik Bástya (4, 31—27) 17 p., hetedik Nemzeti (4, 24—­30) 17 p., nyolcadik Somogy (5, 21—35) 15 p., kilencedik Kispest (4, 20—39) 13 p. tizedik Vasas (4, 24—52) 13 p., tizen­egyedik Budai FC (4, 27—66) 12 p., tizenkettedik Sá­báról (7, 10—35) 7 p. J h­tralevő ellenfelek: Hungária: Somogy, Újpest, Bocskay, Sabária, Budai. — Ferem-Vá­­ros: Nemzeti, Sabária, 111. ker. FC, Bástya. — Újpest: Vasas, Hungária, III. ker., Somogy. — b­ocskay: Sabária, Budai, Somogy, Hungária, Vasas. — Bástya: Kispest, Ferencváros.­• Sabária, lll. ker. — II. ker. l’-'C: Nemzeti, Ferencváros, Újpest, Bástya. — Ren­zeti: Ferencváros, III. ker., Sabária, Kispest. — Somogy: Hufagária, Sa­bária, Bocskay, Vasas, Újpest. — Kispest: Bástya, Nem­zeti, Budai, Sabária. —­ Vasas: Újpest, Budai, Somogy, Bocskay. — Budai: Bocskay, Vasas, Kispest, Hungária, C Sabária, Bocskay, Ferencváros, Somogy, Nemzeti, Bástya, Hungária, Kispest. Bő volt a góltermés a második ligában is ezúttal, mert a megtartott öt mérkőzésen harminckét gólt értek el a csapatok. Ebből a legnagyobb részt Rákospalota kérte ki, amelynek támadása kilenc gólt helyezett a tar­talékos kapussal és amúgyis csak tíz játékossal szereplő Terézváros hálójába, de alig valamivel kevesebb gólt lőtt Pécs-Baranya az ugyancsak tíz játékossal leutazott Vadnak, végül hat gólt rúgott Attila a feloszlóban lévő Zala-Kanizsának. Egyénileg legjobban szerepelt Seidl és Sandalsztzy, — mindkettő Rákospalota — négy-négy gól­lal és a Turul Sengerje három góllal. Attila—Zala Kanizsa 6:0. Pasztrovitz, Pomázi és Siklóssi 2—2 gól. Pécs-Baranya—VÁC FC 8:0. Tritz, Dóra és Crrün­­feld 2—2, Elblinger és Palkó 1—1 gól.­­Rákospalota—Terézváros 9:1, Seidl és Szandalszky 4—4, Reisner 1 gól. Turul—Józsefváros 4:2. Senger (3) és Aljtmann, a győztes csapat góllövője. Bak TK—Erzsébetváros 1:1. Billitz, illetve Morav­­csik a gól szerzője. A vezetők sorrendje: Attila (3) 04 -10, 33 p., Pécs- Baranya (4) 53—21, 36 p., Rákospalota (3) 56—33, 24 p., Zala-Kanizsa (3) 42—33, 24 p., Turul (5) 37—25, 21 p. stb. Hátralevő ellenfelek: Attila , Pécs-Baranya, Rákosp., Vác. — Pécs-Baranya: Attila, Turul, Terézváros, Zala- Kanizsa. — Rákospalota: Attila, Turul, Soroksár. — Zala-Kanizsa: Bak, Pécs-Baranya, Józsefváros. — Turul: Soroksár, Rákosp., Húsos, Erzsébetv., Pécs-Baranya. -­ Józsefváros: Húsos, Zala-Kanizsa. •— P. Húsos: Turul, Soroksár, Bak, Teréz-, Erzsébet-, Józsefváros. - Erzsébet­város: Húsos, Terézv., Turul. — Soroksár: Turul, Rá­kosp., Húsos, Vác. — Terézváros: Húsos, Bak, Erzsébet­város, Pécs-Baranya. — Vác FC: Attila, Soroksár, Bak,. — Bak TK: Húsos, Terézv., Vác, Zala-Kanizsa. A budapesti kerület amatőrválogatottja harmadik fran­ciaországi mérkőzésén Amiensben 3:0 arányban győzött Do­bos, Kiss és Kunt góljaival. Az Athénben megtartott magyar amatőrmérkőzésen az FTC és XJTK 1:1 arányban döntetlenül végzett. Az FTC­ részé­ről Oberfrank, az UTK részéről Mersva volt a góllövő. Dréhl-serlegmérkőzés volt Szolnokon Közép és Kelet kö­zött. Közép 3:1 arányban győzött Horváth (2) és Zilahi gól­jaival, míg Kelet gólját 11-esből Bobák lőtte. A középmagyar kerületben néhány bajnoki mérkőzés volt, amelyeknek eredménye: Kecskeméti AC—Rákosligeti AC 5:1, Tokodi Üveggyári SC—Csillaghegyi FC 9:0, Váci SK— Alagi SC 3:1, Váci AC—Sashalmi Corvin 2:0.. Amatőrbajnoki eredmények. Első osztály. Springer-cso­­port: Testvériség—-,,33' 2:0. — Oprée-csoport: Besikart—MÁV 4:0. — II. osztály. Stobbe-csoport: Egyetértés—BTK 1:1 (1:1). ZSE—VÉRHALOM 3:3 (2:0). KKC—MTC 3:1 (0:0). BTK—UTSE 3:2 (2:2). ZAC—P. Kemény 3:2 (1:1), PSC—BVAC 2:1 (1:1). — Kárpáti-csoport: SZAC—B. Vasutas 2:0 (0:0), BMTE—BEK 4:2 (2:1), NMSE—ETC 7:0 (4:0), Canz—FSE 3:1 (1:0), Köln­ AC— WSC 2:1 (1:1), BKSC—Hungária 2:1 (0:0). Külföldi eredmények. Bécs: Rapid—B VAC 6:3 (kupaelő­döntő). .Nicholson- Vienna 2:2 (első liga), Hakoah—Austria (kihívásos meccs). — Prága: Sparta—Bohamians 4:2. Vik­tória Ziskov—C’echie 4:1. Slavia—Jábon 9:1. — Berlin: Berlin —Párizs 5:0. — München: Bayern—J. F. C.­­Nürnberg 3:2. — Brünn: Zidenice—Teplitzer FC 4:3. — Brüsszel: Anglia— Belgium 5:1. — Bázel: St. Wednesday—FC Basel 2:1. Spalato: Hajduk—Brigittenau 6:2 és 2:2. . Huddersfield Town, a budapesti pünkösdi futballesemé­­nyek angol szereplője, szerdán Bécsben mérkőzik a vasárnap Budapesten járt Admirával. Huddersfield kilenc év előtt jutott az első ligába a második liga második helyezettjeként, három évvel később már harmadik helyezést é­rt el az­­ első ligában, hogy a­ rákövetkező évtől kezdve három­­ éven át megnyerje a ligabajnokságot, ami még egyetlen csapatnak sem sikerült az angol­­ ligabajnokság negyvenéves múltjában, hiszen egy­más után kétszer ie csak oly csapatok nyertek ligabajnokságot, mint Preston, Sunderland, Aston Villa, Wednesday és Liver­pool. Huddersfield teljesítményének értékét növeli, hogy a hármas szék­es után sem tűnt le, hanem két éven át a má­sodik helyet foglalta el. Az angol kupa döntőjében háromszor szerepelt, edő ízben akkor, mikor a második liga második helyén végzett és akkor Aston Villával szemben maradt alul egyetlen góllal, de már két évvel később védője lett a kupá­nak Prestonval szemben 1:0 arányban és harmadszor egy év előtt, volt a döntő közreműködője s ekkor Blackburn győzött 3:1 arányban, miután Huddersfield oly csapatokat, ütött ki mint Westbam, Middlesbrough, Tottenham és Sheffield Utd Az angol ligacsapat 26 tagú­ expedíciója, kedden este érkezik meg Bécsbe. . . Pünkösdkor az első napon két ligabajnoki mérkőzés az első ligában. Budapesten az MTK -pályán az angol mérkőzés előtt a Ferencváros és a Nemzeti találkozik, míg Szombat­helyen az Újpestet legyőző debreceni Bocskay küzd m a­­Sakáriá­­val a pontokért. .T , a Nemzeti pünkösd hétfőjén Bécsben szerepel, mint a Hakoah vendége. Szegeden játszik pünkösd vasárnapján a bécsi Nicholson amely a következő napon Terne­várott fog szerepelni.