Prágai Magyar Hirlap, 1934. június (13. évfolyam, 124-147 / 3455-3478. szám)

1934-06-19 / 138. (3469.) szám

1984 június 19, kedd. TI«<3aA\A­AARH!RLSP cJ Spoimv. A szlovenszkói magyar bajnokság első elődöntője A Füleki TC legyőzte a Ligetit Lanyha kezdet után erősített a füleki csapat és Fischl két góljá­val volt eredményes ■ Ligetinél Antos kapus védett bravúrosan Fülek, június 18. (Tudósítónk telefon jelen­tése.) A szlovenszkói magyar bajnokság elő­­döntő-mérkőzése szép időben, nagy közönség előtt folyt le a füleki pályán és a Középkerü­­­let bajnokának, az FTC-nak 2:0 (0:0) arányú győ­lmét hozta a pozsonyi Ligeti felett. A két csapat­­ a következő felállításban szere­pelt: Füleki TC: Gordon, Tóth, Felföldy, Zupkó, Lukács, Jancsár, Galbács, Fischl, Márkus, Bi­csistye, Juracsek, Ligeti, Antos; Unger I., Meidlinger, Mina­­rik, Kocsis II., Vinkovics, Calmayer II., Un­ger II., Müller, Hédi, Molnár II. Ligeti-támadásokkal indul a meccs, majd Fülek veszi át a tempót és a 13. percben gólt ér el. A bíró azonban a kapus szabálytalan tá­madása miatt nem adja meg. Ezután igen lanyha és tapogatózó játék folyik, általában Fülek fölényével, azonban Antos kapus nagy­szelűen véd. A Ligeti széteső és puha játékot mutat, az FTC mindinkább magára talál és a második félidőben már a kesében tartotta a meccset. Az első gólt a 13. percben lőtte Fischl, majd ugyancsak ő a 43. percben üreg kapuba továbbította a másodikat A győztes csapatban Fischl, Galbács és a védelem volt igen jó. Gönczy kassai bíró egy­két hibától eltekintve pártatlan és jó vezető­nek bizonyult. 9 Dudás voley-val a néprarzi e «redménye. A m­acc­er végén Turalnak, majd Titkosnak nyílik gólalkatom, de mindketten hibáznak.­­ A Hun­gária nem elégített ki. Igen rossz volt Szabó­­ kaptte és teljesen ceődöt mondott a halfeor. A csatárok kö­tt egyedül Titkos volt jó formá­iban. A győztes csapatból a Nejedly-K­alocsay j balszárny ttot ki, Braine valamivel gyöngébb­­ volt a szokottnál. Hrutka és Faczinek is jól il­leszkedtek bele a csatársor egységes játékába, mdg az új kapué gyönge volt. — Frankenstein bécsi bíró kissé nyomta a Hungáriát. Tinár utolsó gólját Stes Afiás miatt nem adta meg.­­ A Hungária Szombaton játszik Prágában reváns­­mérkőzést. A Középeurópai Serleg első fordulóinak a Ferencváros hatalmas gólarányú győzelme és a Kiadná eldöntetlenje a főeseményei Az Újpest győzött Bécsiben . A Hungária egy gólos hátránnyal indul szom­­baton Prágában a Sparta elleni revansmeccsre . A Teplitzer FK és a Bocskai hősies küzdelme az olaszok ellen . Az Admira Bécsben gólnélküli eldöntet­­lenre játszott az FC Nápollyal • Kedden Slavia-Rapid meccs Prágában Prága, jutáne 18. A nyolc esztendővel ezelőtt alapított és azóta igen jól bevált és népszerűvé lett Középeurópai Kupa 1934. évi szezonja szombaton kezdődött meg. Az új rendszerű mér­kőzések során az első fordulóban 8 találkozó vált esedékessé, amelyekből hetet szombaton és vasárnap bonyolítottak le a négy résztvevő országban. Az első mérkőzések izgalmas és vál­­tozatos sportot hoztak. Több meglepetés is adó­dott így a budapesti Hungária nem tudta saját pályáján legyőzni a Spartát, amely egygólos Kladno, június 18. Az ősi bányaváros tegnap lázban égett. Az eddig legnagyobb sportese­mény folyt le falai között, amelynek 16.000 fő­nyi nézője volt. A meccsen megjelent a prágai Olasz követ is és kHcauyomton a prágai sport­­fanatikusok és az olasz kolónia. Az SK Kladno nem vallott szégyent a tavalyi olasz bajnokkal szemben. Fő erőssége a védelme volt és ha csa­tárai nem idegeskednek, úgy könnyen győzhe­tett volna le. A vendégeknél is a védelem, fő­leg a válogatott Alernandi, valamint a belső csatártrió, Demaria-Meazza-Serantoni tűnt ki. Változatos­­ kezdés után a 27. percben Serantoni pompás beadásából Meazza villámszer­ű gólt rú­gott. A félidő vége felé Meazza pompás fejese ment a kapu mögé.­­ Helycsere után viszont a Kvadnói Klo*z ront el egy biztos gólhelyzetet. A 43. percben a láthatólag Kladno ellen bírás­kodó bécsi Beránek nem ismeri el fejes gólját. Kladno most hevesen támad, az olaszok erősen védekeznek, aminek következménye lett a ki­egyenlítő gól A 44. percben Bouskát a kapu előtt elvágják, a II-est góllá érvényesítik. Juventus Turin —Teplitzer FK 4:2 (3:1) Turin, június 18. A magyar Ivancsics Mi­hály kitűnő bíráskodása mellett a teplitzi csa­pat hősies ellentállítást fejtett ki az olasz bajnok életén, amely az Argentínába távozott Monti nél­kül állott ki. A turáni csapat kapujában azon­ban a válogatott Gombi állott, aki Haberstroh és Zosel góljait fogadta be. A bajnokcsapatban Orti volt a­ legjobb ember, aki mellett CeSarini, Boréi és Ferrari tű­nt ki. A halósorban Bertolini volt a legjobb. A teplitzi csapatban Polielt ka­­pir­, Mizera, Zosel, Milner és Porubsky tűnt ki. Az olasz csapat góljait Cesarini (2), Boréi és Ferrari lőtte, valam­ennyien a kitűnő Orsi segít­­ségével. Az izgalmas, de végig­ fair meccs 10 előnnyel indul Prágában a szombati reváns­­meccsbe. Ezzel szemben a Ferencváros ragyogó csatár játék­kal tönkreverte a bécsi Floridsdor­­fert Az osztrákok, valamint a csehszlovák együttesek egyébként jól tartották magukat a favorit olaszokkal szemben, így megemlítésre­­méltó a Rladno eldöntetlenje az Ambrosiana el­len. A Teplitzer FK, valamint a debreceni Bocs­kai kétgólos hátránnyal távozott Olaszország­ból, amit a honi talajon könnyen behozhat. A két nap eredményeiről az alábbi tudósításaink szólnak: ezer néző öltött, mintegy 39 fokos hőségben folyt le. Admira, Bécs—FC Nápoly 0:0 Bécs, június 18. 10.000 néző, küzdelem. A bécsi csapat általában elkeseredett fölényben Budapest, június 18. (Szerkesztőségünk telefon jelentése.) A Ferencváros-pályán 15.000 néző előtt folyt le a bécsi Floridsdorfer AC és a Ferencváros kupamérkőzése, amely a magyar bajnok hatalmas győzelmével végződött. Ha Toldi a csatársorban agilisabb lett volna, úgy a Fradi kétszámjegyű győzelme sem marad el. A mérkőzést Bízik ruttkai bíró nagyszerűen vezette. A Ferencváros fölénye pillanatnyilag nem volt veszélyeztetve, sőt a második félidő­ben a zöld-fehérek a nappal szemben játszva mérsékelték is az iramot. A csatársor hibátlanul játszott, a b­alfsor és védelem is kielégített. A gólokon Kemény, Rátkay, Toldi, Polgár (2) az első félidőben, valamint Sárosi (2) a második félidőben osztozkodtak. Az utolsó gól Bernhardt bécsi hátvéd hibájából esett a FAC kapujába. FC Bologna —Bocskai, Debrecen 2:0 (2:0) Bologna, június 18. A debreceni csapat nagy­­ meglepetést keltett nagyszerű játékával, azon­ban csatárai túlságosan respektálták az energi­kus védelmet. Az olaszok az első félidőben két könnyű góllal jutottak vezetéshez. A 13. perc­ben­ a válogatott Schiavio lefutott, Alberti láb­bal védte bombáját, azonban a kipattanó lab­dát Settulo gólba helyezi. A 31. percben ugyan­csak Schiavio tör át és közvetlen közelből gó­­loz. A második félidőiben a debreceniek nyo­masztó fölénybe kerülnek, de csak a 16-os vo­nalig merészkednek és onnét küldtek hiábavaló volt, azonban az olaszok kitűnően­ védekeztek. Ezzel szemben Platzer mindössze három lövést­­ kapott. A kornerarány is az osztrákok javára szólt. A második félidőben a csehszlovák Zse­ninek bíró, aki egyébként jól bíráskodott, elné­zett egy 11-est az olaszok ellen. Újpest — Austria, Bécs 2:1(2sí) Bécs, június 18. A meccs Szombaton 15.000 néző előtt folyt le a tavalyi Középeurópai Ser­­leggyőztes megérdemelt vereségével Az Újpest gyorsabb és kiegyensúlyozottabb játékot muta­tott. Legjobb emberei Sternberg hátvéd, Ko­csis, Jakube és Pusztay csatárok vo­ltak. A bé­csi csapatban csak Sindelár és Stroh volt jó. A­z első gólt Kocsis lőtte, amit Sindelár egyenlített­­ ki. A második félidőben P. Szabó egy hands miatt ítélt 11-est érvényesített góllá, míg Sinde­­­lár egy 11-est ellőtt. A meccs végén a játék­­ elfajult és Scarzoni bíró Viertlt, valamint Se­rest kiállította­ lövéseiket az olasz kapura. Az első félidőiben Alberti kapus a kapott gólok ellenére is a me­zőny legjobb embere volt és bámulatosan nehéz labdákat védett.­­ 8000 ember előtt a nyo­masztó hőségben a pTosnFzi Krist hibátlanul látta el tisztjét. Sparta — Hungária 5:4 (4:3) Budapest, június II. Szombaton délután 6000 néző előtt folyt le a Középeurópai Kupa meg­nyitó mérkőzése a budapesti Hungária és a prá­gai Sparta között. Előzőleg az FTC és MTK amatőrcsapatai játszottak bajnoki mérkőzést. Győzött az FTC 4:3 (2:1) arányban. — Alig­hogy Frankenstein­­ bécsi bíró megadta a jelt a Hungária—Sparta meccsre, megszületett az el­ső gól. Kalocsay középre játszott labdáját Brai­­ne befejelte. Ezután meglehetősen lélektelen és óvatos játék folyt. A 10. percben Kardos lövé­se Burger lábáról visszapattant és a kifutó Franz (Nách­ódról szerzett kapus) mellett Tit­kos a labdát az üres hálóba gurítja. 1:1. A 18. percben Nejedly szöktette Hrutkát, akinek passzát Faczinek góllá érvényesíti. A 21. perc­ben ugyancsak Franz kapus hibájából Tarás egyenlített. A vezető gólt­ most Cseh beadásá­ból Titkos szerezte meg. Nemsokára azonban Szabó súlyos hibájából Faczinek szépített. 3:3. A 34. percben Nejedly lövésére Szabó vetette magát, de a labda Dudásról gólba jutott. 4:3.­­ A második félidőben védelmi hibából a Spar­ta Hruska révén megszerezte a győztes gólt. i A 29. percben azután Taras szabadrúgásából : SK Kladno—Ambrosiana Milánó 1:1 (ősz) Ferencváros­—Floridsdorfer AC 8:0 (5:0) -----o----­ Magas pénzbeli jutalmat kapnak a csehszlovák válogatott futballisták Prága, június 18. A CsAF szombat esti vá­lasztmányi ülésén pénzbeli jutalmat szavazott meg az olaszországi világbajnokságon részt­­vett futballjátékosok mindegyikének. Azok a­­ játékosok, akik a torna mind négy mérkőzésén játszottak 5500 koronát kapnak, Burger hát­véd, Németország ellen nyújtott teljesít­­ményéért 3000 koronát, Silny, aki csak Ro­mánia ellen játszott (igen rosszul — szert.)­­ 1500 koronát és a túrán résztvevő tartalékok mindegyike 1000 koronát kap. Plán­tékának ezenkívül ötvenedik válogatottságáért külön ajándékot szavazott meg a választmány, úgy­szintén ajándéktárgyakkal jutalmazzák a csa­pat vezetői is. Az Asszociáció pénztárosa te­hát 71.000 koronát fog kifizetni jutáknak fejében. -----o----­ Barátságos mérkőzések vasárnapja Kassán KASSA. KAC—SK Zilin* (kő: Biró Deljék, nyolc­­száz néző. A KAC Vitéz nélkül játszott, mindvégig hullámzó, változatos mérkőzés, amelyben a védel­meik­ voltak csak megfelelőek. A csatárok mindkét oldalon gólkép­­te­leneknek bizonyultak. A KA­C megérezte Vitéz hiányát, jól játszott Jeles, Lipták és a Drotár fivérek. Zsolnánál Závodszky, Altus és Derkics érdemelnek említést Eredmény igazsá­gos, egyik fél sem érdemelt győzelmet. KSC—Rimaszombati PS 3:2 (1:1). Biró Vérten, háromszáz néző. A KSC revánsot vett múltkori ve­­reségéért. A vezető gólt a tizenötödik perciben Bar­tók szerzi meg, RPS ellentámadásából Párícska ki­egyenlít. Szünet után Kainz vezetéshez juttatja a t­­ kassaiakat, de a tizedik percben Rimaszombat Keller révén kiegyenlít. A győzelemért folytatott , erős küzdelemben azután Herdicky tizenegyesből­­ megszerzi a győzelmet. Pobockyt (RPS) a bíró ki­­­­állította. A rimaszombati csapat jó benyomást kel­tett. RSC-ből Szacsuri, Herdicky, Stavic, Wenk, a , RPS-ból Andrásik, Keller és Schwarz kiváló játé­­­­­­kot mutatott. Makkabi—SK. Keropenkce 5:0 (2:0). Gólokat Folkmann és Blau (2), Molnár (1) rúgták. — KSC, Kassai Törekvés kombinált—Baraki SC 8:0 (5:0. — SK Téhány—Kassai Törekvés ifj. 2:1 (1:5) ♦ POZSONY: SK. Bratislava—SK. Nagyszom­bat 3:1 (1:0). Bajnoki mérkőzés szombaton. B győzelemmel az SK­ Bralisla­va zsupabaj­­nok lett. BTC—Törekvés 6:1 (3:0). II. osztály: NYITRA: Nyitrai AC—Galgóci SK 5:2 (3:1). Az első osztály újonccsapata az agilitáson kívül nem sokat mulatt Nyitrán, Oláh center jó formában volt, rajta kívül Heinrich és Exner elégítettek ki. A nyitraiaknál Pohle, Szloboda, Schneider és Gaj­­dosik tartalékos kapus volt jó. Többnyire mezőnyjá­ték folyt, több nyitrai támadással, de a csatársor ruindent mellé lőtt, még egy tizenegyest is. A gó­lokat Galgóc részéről Oláh lőtte, a NYAC részéről Benczi (2), Pelle (2), Fekete. Bayer nagytapol­­csányi bíró több hibát követett el. PÖSTYÉN. PFK—Trencséntepla 3:0 (1:0). A PFK- nak kupabajnokit kellett volna játszania a Mak­­kabea ellen, de váratlanul letiltották a pozsonyi pályát, amiért is a PFK két pontjának jóváírását kéri. KÖZÉPZSUPA: TTS: Trencsién—SK. Márton 2:1. — FC. Ruttka—SK­ Besztercebánya 5:3. — Lososrd Slavia—SK Rózsahegy 8:1. — SK­ Alsókubín —Zólyomi TK 2:2. * X Meghalt a csehszlovák tenisz*** zociáció főtit­kára. HTdy Ottó számtanácsos, a Csehszlovák Te­nisz Szövetség hosszú éven át főtitkára­, szomba­ton meghalt. Az elhunyt sportemberrel a magyar teniszélet is szoros ka­pcsolatban állt és benne min­­de mikor megértő és szíves­­ segítséget talált. Halá­­l­­át őszinte részvéttel fogadják. Temetése kedden­­ délután folyik le Smitíkovban.