Prágai Magyar Hirlap, 1934. augusztus (13. évfolyam, 173-198 / 3504-3529. szám)

1934-08-07 / 178. (3509.) szám

1884 naggstgfrie 7, kedrL Magyarország továbbjutott a Davis Cup-ben Magyarország —Norvégia 3:2 Budapest, augusztus 6. (Szerkesztőségünk te­­lefonjelentése.) Az 1935. évi norvég-magyar Davis Cup-snlejtezőmér­kőzés szombati napján folytatták az előző napról félbemaradt Gabro­­vitz (m.)—Haanes (n) játszmát. Gabrovitz a hátralévő szettet 6:3 arányban nyerte meg és így végül 6:2, 6:4, 9:11, 6:3-ra győzött. — A szombati párosjátszmát a norvégok, Haanes-Smith nyerték meg a Ferenczy-Zichy gróf ket­tős ellen 3:6, 6:4, 6:4, 6:3 arányban. Az újonc magyar páros várakozáson felül jól szerepelt.­­ Vasárnap Gabrovitz 6:3, 7:5, 6:4 arányban legyőzte Smithet és ezzel Magyarország to­vábbjutott. Az utolsó meccsen Haanesnek sike­rült Straubot 6:2, 6:3, 6:3 arányban megverni. Magyarország így 3:2 arányban győzött és a következő fordulóban Jugoszláviával találko­zik. LENGYELORSZÁG—ÉSZTORSZÁG 5:0. Tallin, augusztus 6. A lengyelek az észtek el­len valamennyi játszmájukat megnyerték és így 5:0 pontaránnyal jutottak tovább a görög­osztrák mérkőzés leendő győztese ellen. HOLLANDIA—MONAKO 4:1. Scheveningen, augusztus 6. A hollandok a négy singli-meccset megnyerték, míg a párosban a Landau-Galeppe monakói pár győzött a Tim­­mer-Kopman kettős ellen. A hollandokat az egyesben Timmer és Knottenbelt képviselte. A RME legyőzte a LAFC-ot Losonc, augusztus 6. A vasárnapi barátsá­gos meccsen a LAFC két új játékossal szere­pelt. A lelkesebb RME megérdemelten győzött 4:2 (1:1) arányban. A mezőny legjobb em­bere a válogatott Trojka (RME) Kali volt. A LAFC-nál egyedül Majlik elégített ki. A gó­lokat Járossy és Klincsák (2—2), illetve Majlik­l és Schneller rúgták. Klein ragyod­ bíró gyön­ge volt. Szlovenszkói eredmények KASSA. Tohányi SK—KAC-Törekvés kombinált II. 3:0 (1:0). Győztesre hízelgő eredmény. — Ifjú­sági­ KAC—Eperjesi Törekvés 2:1 (1:0). KSC— Kassai Törekvés 0:0. TRENCSÉN, Zsidenk­e komb.—TTS 4:0 (3:0). Gólozók: Tichy (2), Sterc és Moták. NAGYSZOMBAT: SK Rapid-SK Zsilina 3:1 (2:1). Revánsmérkőzés, megérdemelt győzelemmel. 1500 néző előtt Novák pozsonyi bíró jól vezette a végig fair meccset. A honi csapatban Meliske volt a leg­jobb ember, mellette Braun, Mayer, Zsigárdy és Pucher tűntek ki. A zsolnai együttesben Závodszky kapus volt igen jó, a két Beriács fivér a védelem­ben tűnt ki. Az első gólt Zsolna szerezte, Priboj beadását Risavy lőtte. A Rapid góljait Pucher, Mayer és Meliska (11-esből) rúgták. KOMAROM. KTC—Vas (Pozsony) 3:1 (1:1). A KTC utolsó erőpróbáját tartotta a divíziós küz­delmek előtt. A próba teljes mértékben sikerült: nagyszerű harcban kivívott s gólarányban nem is teljesen kifejezett győzelmet aratott a jó képességű pozsonyi Vas felett. A komáromi csapat — amely­ben több ifjúsági játékos is szerepelt — örvendete­sen rácáfolt az országos bajnokságban mutatott rossz formájára. Minden egyes csapatrész tudása legjavát adta , az összjáték terén sem lehetett sok fogyatékosságot tapasztalni. A Vas szorgalmas, eléggé gyors csapat, de centerb­alljának gyenge já­téka miatt nem tudott veszélyes lenni. Legjobbjaik Földes és Fürst. A mérkőzés kellemetlen incidens­sel zárult, Fürst az utolsó percben durván lerúgta a KTC egyik csatárát, aki összeesett s úgy kellett kivinni. A mérkőzés befejezése után a közönség fenyegető magatartást tanúsított Fürst ellen, úgy, hogy a rendőrségnek kellett közbelépni s feloszlat­ni a közönséget. Az eléggé simán végződő botrány fő előidézője az erélytelen bíró és a tul heves vér­mérsékletű Fürst volt. POZSONY: Donaustadt — Makkaben 1:0 (0:0). Barátságos. Góllövő: Breinthal­ — SK. Tapolcsány—Városi Művek 2:1 (1:1). O­s­ztály­o­zó mér­kő­zés. NYITRA­ AC—Érsekújvári SE 2:2 (1 :0). Játszották szombaton: KTC 11—KMTE 4:1 (1:0). A KTC 11 jó játékkal simán győzött a széteső KMTE ellen. A KFC 11 legjobbja, a tizenötéves Kacz center volt, de tet­szett még Langsadl és Weisz is. ^^gmAYmAarhtrlab 9 Eldöntetlenül végződött az első döntő mérkőzés Munkácson Munkácsi SE—Füleki TC 3:3 (2:1) A Bocskai győzött Királyhelmecen, de vereséget szenvedett Ungvárott ■ A Füleki TC a szlovenszkói bajnokság favoritja Munkács, augusztus 6. (Munkatársunk­­ távirati jelentése.) A szlovenszkói és ru­ 1­szinszkói magyar bajnokság első döntőmér­­­­kőzése a Füleki TC és a Munkácsi SE között 1200 néző előtt folyt le és izgalmas, de telje­sen fair sportot hozott. A mérkőzés eldön­tetlenül végződött. A honi csapatot balsors üldözte, amennyiben kapusa a meccs elején megsérült, 80 percig csak statisztált, azután pedig kiállott. A Füleki TC standard formája alapján a bajnokság győztesének látszik. A két csapat a következő felállításban sze­repelt: FTC: Gondos, Tóth, Felföldy, Hudec,­­ Zupko, Jancsár, Galbács, Fiseki, Lukács, Bi­­j­csiste, Juracsek. MSE: Szilvássy; Hajek, Bőhm, Szabó,­ Csorba, Fialko; Kain, Hajlik I., Platzer,, Hajlik II., Havasy. A mérkőzés a pozsonyi Farkas bíró veze­tése mellett indul meg. Az első gólt a honi csapat szerezte meg a 11. percben Fialko kor­­neréből, amely érintés nélkül jutott az FTC kapujába. A 18. p.-ben Lukács egyenlít. A 40. percben Böh­m 11-esből vezetéshez juttatta az MSE-t, de a félidő kezdete után Juracseki ugyancsak 11-esből kiegyenlített. A 60. perc­ben Kain kornere ismét érintés nélkül jutott Gárdos hálójába. A 75. percben Bicskte be­állítja a végeredményt. A 80. percben Szil­vássy kapus kiáll, helyébe Csorba középfede­zet megy. Az FTC 10 ember ellen sem törek­szik gólra és így a meccs eldöntetlenül vég­ződött. Az első félidőben az MSE, a másodikban az FTC volt fölényben. Jók voltak: Fialko, Bőhm, Kann, illetve Gondos, Felföldy és Gal­­bács. — Farkas közmegelégedésre bírásko­dott. Szünet után Teleki belövi a negyedik gólt, majd Vincze szerzi az ötödiket. Az eredményt megelégelve, a debreceni kéksárgák lefékez­nek, amit a lelkes helmeciek kihasználnak és Simon, majd Paskulyák II. góljával szépítik az eredményt. 5:0 állásnál a Bocskai javára kezelés miatt megítélt 11-est gavallérosan a kapusnak gurították. A híres Bocskai csatárjáték teljes pompájá­ban csillogott, különösen a Teleki, Vincze, Markos válogatott jobbszárny tett ki magáért. Gyulay középfedezet, úgy látszik teljesen ki­heverte már sérülését. Az újonc Hevesi II. hátvéd jól mutatkozott be. A KSC-ben a Paskulyák fivérek és Weisz voltak a legjobbak. Dobrovolszky (Ungvár) ezúttal is jól oldotta meg játékvezetői feladatát. Szombaton Ungvárott: CsSK Ungvár-UMTE 4:1 (2:0) Biró: Janusovszky Dezső (UAC). 400 néző. Az UMTE-pályán játszott barátságos talál­kozó a cseh csapat nem várt nagy fölényét mutatta. A Téglagyári Subból átigazolt Ban­dik­a kapusnak bőven nyílt alkalma képessé­geinek bemutatására. A gólokon Skladal (2), Engelsmayer és Melnik osztoztak. Skladal egyik gólja 11-esből esett. A pirosfehérek be­csületgólját Bobics szerezte. A CsSK legjobb­jai Skladal és Simunek, az UMTE-ben Ban­­dura és Balogh tetszett. UAC-b.—UMTE-b, 2:0 (1:0). Bíró: Lőwy (UTE). A kéksárgák tartalékcsapata vissza­adta a kölcsönt a Fucskó-serlegiben elszenve­dett vereségéért. Különösen Mtcák kapus, Ig­nác és Bacsó volt jó. SK Rusj-Bocskai, Debrecen 4:3 (1:2) Ungvár, augusztus 6. (Távirati jelentés.) 1000 néző előtt Pásztor Gedeon bíráskodása mellett a fáradt debreceni csapat megérde­melt vereséget szenvedett. A tartalék védel­me igen gyönge volt. Legjobb emberei Teleki, Vincze és Palotás. A szláv bajnoknál Ivancsó tűnt ki. Góllövők: Teleki 28., Kobzár 42., Vincze 60., Krizs I. 72., Kovács 75., Krajmyák 79., Návay pompás fejessel a 82. percben. A kornerarány 6:3 volt a Bocskai javára. Ivan­­csó bíró az oufsiedeket elnézte. Bocskai—Királyhelmeci SC 5:2 (3:0) Királyihelmec, augusztus 6. Bocskai: Bartha; Hevesi II., Reviczky; Palotás, Gyulay, Sza­niszló; Markos, Vince, Teleki, Návay, Heve­si I. — KSC: Skripecky, Várady, Dobos; Weisz, Paskulyák I., Salamon; Simon, Pas­kulyák II., Rizsicska, Kovács, Bóni. Nagy napja volt Királyhelmecnek, az első nemzetközi mérkőzését játszotta és még­hozzá olyan kiváló ellenféllel, amilyen a debreceni európai hí­­ A profiegyüttes. A nagy esemény nemcsak Királyhelmecet, a messze környéket is mozgósította, 1200 főnyi hatalmas néző­tábort gyűjtve egybe. Az első percekben az otthoniak támadnak, de Ruzsicska kétszer egymás után hibáz biztos helyzetben. A 22-ik percben Teleki nyitja meg góljainak sorozatát és már az első félidő­ben mesterhármast csinál. Fantasztikus súlydoberedmény: Torrance 17,40 méteres világrekordja Oslo, augusztus 6. Az amerikai atléták itteni ven­dégszereplése alkalmával Torrance a súllyal 17.40 métert ért el, amellyel 60 centiméterrel szárnyalta túl eddigi legjobb teljesítményét és kerek 1,20 mé­terrel dobta túl Douda hivatalos világrekordját (16.20 m.). A verseny többi eredményei is kitűnőek voltak: 200 m.: Cane 22 mp., 400 m.: Green Hardin 52 mp., 800 m.: Ben Eastmann 1:53.4 p., 1000 m.: Bontfhron 2:29.3 p., magasugrás: Johnson 1.93 m., távolugrás: Peackok 7.44 m. Valamennyi USA-ver­­senyző. 4X100 m. staféta: Amerika 42 mp. Magyarország nyerte az olasz-magyar-jugoszláv úszóversenyt A magyarok kikaptak a stafétában az olaszoktól, de fölényesen nyerték a vizipolemérkőzéseket ■ Csik és Lenkei Magda kitűnő eredményei Budapest, augusztus 6. (Szerkesztőségünk telefonjelentése.) A Császár-fürdőben folyt le a három nemzet úszóversenye, amely a magya­rok 49 arányú pontgyőzelmét hozta az olaszok 37 és a jugoszlávok 11 pontja előtt. Az első napi versenyen Horthy Miklós kormányzó is megjelent. A versenyek nagyrészt esőben foly­tak le. Részletes eredmények voltak: Toronyműugrás: 1. Vajda (Magyarország) 94.54 pont­ 2. Dibiasi (Olaszország) 92.78 pont. 2. Zicheri (Jugoszlávia) 92.33 pont. 4. Hódy (Magyarország) 88.90 pont. 5. Cozzi (Olasz­ország) 84.52 pont. 6. Strnad (Jugoszlávia) 69.63 pont. 100 m. hátúszás: 1. Nagy Károly (Magyar­­ország) 1 p. 15.2 mp. 2. Hazai (Magyarország) 1 p. 15.4 mp. 3. Gazzari (Jugoszlávia) 1 p. 15.6 mp. 4. Omero (Olaszország) 1 p. 18 mp. 5. Ra­­vera (Olaszország). 6. Marceta (Jugoszlávia). 100 m. gyorsúszás: 1. Csik (Magyarország) 59 mp. 2. Székely (Magyarország) 1 p. 00.8 mp. 3. Costa (Olaszország) 1 p. 04.2 m­p. 4. Cignnio­­vic (Jugoszlávia) 1 p. 05.2 mp. 5. Fritsch (Ju­goszlávia). 6. Lisardi (Olaszország). 400 m. gyorsúszás: 1. Signori (Olaszország) 5 p. 08.4 mp. 2. Lengyel (Magyarország 5 p. 10 mp. 3. Costoli (Olaszország) 5 p. 11 mp. 5. Sza­bados (Magyarország) 5 p. 24.8 mp. 5. Mini (Jugoszlávia). 6. Micha­lek (Jugoszlávia). Angyal versenyen kivül 5 p. 19.2 mp-t úszott. Műugrás: Cozzi (olasz) 120.40. 2. Hódy (ma­gyar) 117.16. 3. Zicheri (jugoszláv) 114.81. 1500 m.: Cos­tell! (olasz) 21:19.8. 2. Pyber (Pataki, magyar) 21:23.4, 3. Angyal (magyar). A 16 éves ifjúsági bajnok erősen megszorította az olaszt. 200 m. mellúszás: Mezei (magyar) 3:00.2, 2. Hild (magyar) 3:024, 3. Bertetti (olasz). 4 X 200 m. gyorsstaféta: Olasz csapat (Cos­ta, Giunta, Costoli, Signori) 9:40.2, 2. Magyar­­ország (Szabados, Lengyel, Székely, 9:10.2, benyúlással győzve, 3. Jugoszlávia-Csik) A keretversenyben a 100 méteres hölgy gyorsúszásban Lenkei Magda 1:11.2 mp. alatt győzte le Biró Ágnest. A 800 méteres ifjúsági bajnokságot Pyber-Pataiki (TAC) nyerte 11:06.4 p. alatt. A 100 méteres ifjúsági hölgybajnok Ács Ilonka (VI. kerület). A 200 méteres mellúszó ifjúsági baj­noknő Hideg Kató (II. kerület) lett. Vizipólómérkőzések MAGYARORSZÁG — OLASZORSZÁG 9 :0 (6:0). Szombaton. Fölényes győzelem. A gólo­kon Vértessy, Németh, Keserű és Halasy osz­tozkodtak. MAGYARORSZÁG — JUGOSZLÁVIA 11:2 (6:2). Gólozók: Bözsi (4), Halasy és Németh (3—3) és Vértesy a magyarok, Spadinger és Ciganyovics a jugoszlávok részéről. Mindkét meccset a német Rademacher Ete vezette, aki­nek a működésével a jugoszlávok nem értettek egyet, úgyhogy le is akartak vonulni. )( Franciaország—Belgium válogatott­ úszó­­mérkőzése Ostendében a franciák 33.5:27.5 ará­nyú győzelmét hozta. A vizipólóban a két csa­pat 3:3 arányban eldöntetlenül mérkőzött. A franciáik Tarig nélkül szerepeltek.­­( Az osztrák vizipóló bajnokságot az EWASK nyerte meg. Az osztrák úszók nem indulnak Magdeburgban. )( Az angol úszóbajnokságok során az auszt­ráliai Dennis­ka Samozony a 200 ya­rdos mell­úszásban 52.2 mp-cel új világrekordot állított fel. A női toronyugrást az angol Ready nyerte az ausztráliai Thompson előtt. )( A csehszlovák vizipóló válogatott tréning­ül eseten egy kombinált csapatot 11:2 (7:0) arányban győzött le. Ennek alapján Keserű tré­ner Magdeburgban a következő csapatot jelölte ki: Busek mérnök, Koutek és Rozsmedil, Vond­­rejc és Kliobutzky. Támadósor: Launge és Sehmudk II.. Tartalék: Miksovszky. A zsidó játékosok szerepeltetéséről lemondott a szövet­ség. Külföldi eredmények )( A bécsi Libertás a lengyelországi Czen­­stochauban az ottani Victoriától 4:5 (2:4) arányban kikapott. )( Lengyelország: Warta—Polonia 5 : 2, Pogon — Garbárnia 5 : 2, Wisla — Lövészek 8:0, Crackovia—Podgorec 3:1, Rudi—Lo­­dzer SK 6 : 0. )( Budapest. Tréningmeccsek: Profi-kombi­­nált—Csabai alosztály 7:2. — Phőbus—­Kis­újszállás TE 6:2 (1 : 0).