Prágai Magyar Hirlap, 1935. március (14. évfolyam, 51-77 / 3603-3629. szám)

1935-03-19 / 66. (3618.) szám

1935 március 19, kedd. Csehszlovákia szerencsés győzelmet aratott Svájc felett Svájc egyenrangú ellenfél volt , és a játék nagy részében támadott a rossz formában­­ lévő csehszlovákok ellen ■ Nejedly és Ptanicska lélekjelenléte szerezte meg a győzelmet Prága, március 18. Az év első válogatott mérkőzését megnyerte Csehszlovákia csapata. De a Sparta pályán egy­be­gyűlt 25 ezer lelkes nézőnek nem sok öröme tellett ebben a győze­lemben. Az Európa-serlegtornához számító mér­kőzésen Svájc csapata nemcsak, hogy egyen­rangú ellenfele volt az otthonában verhetetlen­nek mondott csehszlovák együttesnek, hanem a játék kétharmad részében határozott fölényben is volt és csak hallatlan balszerencséjének tud­ható be veresége. Ha a futballt is pontoznák, ak­kor legalább is eldöntetlent kellett volna a teg­napi mérkőzés eredményének kihirdetni. A győztes csapat három gólt ért el, ebből egyet kombik­ációs játékból, kettőt Nejedly szem­­fülességéből. Ezenkívül azonban az egész csapat igen gyenge játékot mutatott. Idényeleji formá­ban volt a bizonytalankodó és határozatlan vé­delem, úszott az egész fedezetsor, amelyben kü­lönösen a szélső halfok voltak képtelenek gyors svájci csatárokat fogni és a csatársorban a sem volt összefüggés. Faczinek és Horák voltak még a legveszélyesebbek. Nejedly hidegvérének köszönhető a győzelem, de Pucs csak durvasá­gaival és válogatott játékosokhoz méltatlan vi­selkedésével tűnt ki. Egészséges akciót alig mu­tatott a támadósor. A passzjáték csődöt mondott és hogy a győzelem egy kemény és lelkes csapat felett mégis sikerült, az Planicska védésének és egy nagy adag szerencsének mondható. A svájciak meglepően jól játszottak. Gyorsab­bak és keményebbek voltak az otthoniaknál. A magas játékot rákényszerítették ellenfelükre és jobb fejjátékuk révén végig uralták a mezőnyt A gólhelyzetek előkészítésében is többet mutat­tak, mint nagy ellenfelük, de határtalan balsze­rencsével operáltak közvetlenül a kapu előtt Csatársoruk volt a legjobb csapatrész, amelyből főleg a Bosch-Játék balszárnyat kell kiemelnünk. A játék lefolyása A játék legelején, már a 7. percben éri el Csehszlovákia a vezető gólt a Nejedly kiadásával gyorsan befutó Horák éles lövése révén. A svájciak csak ekkor kezdik összeszedni magu­kat. Megszokják a pályát és formás támadáso­kat vezetnek. Plánicska kapuját háromizben is csak centiméterekkel kerülik el Kielholz és Bösch lövései. A csehszlovák csapat nem tudja magához kaparintani a kezdeményezést. Svájc magas labdákkal operál és mezőnybeli fölényt harcol ki. Az első félidő vége felé meginog egy pillanatra a svájci védelem és Rulc balról be­adott labdáját Facinek előbb kapufára fejeli, az onnan vis­­­szapattanó labdát azonban Nejedly ügyesen belövi. 2:0-ra áll a játék a félidőben. Szünet után is Svájc van többet frontban. A csehszlovák fedezetek képtelenek gyors ellenfe­leiket fogni. Minden párharcból svájci kerül ki győztesként. Végre a számos eredménytelen svájci táma­dás után Amado jobbszélső éles beadását Bosch ideálisan befejeli. 2:1 az eredmény. A vendégek ostroma állandósul, a kiegyenlítést mindenki várja, de a szerencse nem pártolja Svájc fiait. Plánicskának sok dolga van, el is végzi becsülettel. Már szállingózni kezd a közönség, amikor az egyik rapszódikus csehszlovák támadást Ne­jedly váratlanul a harmadik góllal fejezi be. Nemsokára vége a mérkőzésnek, amely Cseh­­szolvákia első, de érdemtelen győzelmét hozta a Svehla-serlegtornában. Bauwens, a nagy német bíró nem nagyon tün­tette ki magát. Gyakran és szívesen tévedett a svájciak rovására. Az Európa-kupa torna állása a vasárnapi mér­kőzés után: Olaszország . ■ . . 5­4 0 1 13:6 8 Magyarország ...4211 8:4 5 Ausztria ...............................4­2 1 1 10:9 5 Csehszlovákia ... 5­1­3 1 9:9 5 Svájc ................................ 6­0 1­5 7:19 1 A nyugati divízióban az összes magyar csapatok győztek A Füleki TC rekordsikere a Ruttkai FC ellen — 10 emberrel játszott és vesztett a Ligeti Komáromban — A keleti diví­zióban kikaptak a bajnokcsapatok Füleki TC - Ruttkai FC 8:1 (5:1) Fülek, március 18. (Tudósítónk távirati jelen­tése.) A Középkerület bajnokcsapata tovább foly­tatja győzelmi sorozatát a divízióban. Vasárnap télies időjárásban, havas pályán adott revánsot a Ruttkai FC-on tavalyi 4:2 arányú vereségéért, ezúttal rekordgólaránnyal győzve. A győzelmet a csatársor ragyogó játéka szerezte meg. Fülek már az első percben gólt ér el, amit Rutt­­ka a 11. percben egyenlít. 15 percig Ruták a hatal­mas tempót diktál, végre azonban Fülek nagyobb tudása érvényesül és félidőig állandó fölényben játszik. Ruttka csak igen veszélyes lefutásokkal operál. Szünet után Ruttka ismét nagy irammal támad, több komért ér el, de Fülek­ védelme ki­tűnő. Fülek támadásai sokkal egységesebbek és Lukács kitünően irányít. Szebbnél szebb akciók futnak végig a pályán ée Buttka védelme tehetet­len a villámgyors füleki csatárokkal és még három gólt kénytelenek elkönyvelni. Fülek-ostrommal ér véget a játék. Góllövők: Málbók HL (4), Lukács, Juracsek (11-esből), Horatius, Galbács, illetve Holman. A győztes csapatban a csatársor volt kitűnő, különösen Mihók III. volt szenzációs formában. Ki kell még emelni Böhm, Csukás és Zupkó jó já­tékát. Ruttkánál a csatársor igen szép játékot nyúj­tott, de nem bírt a masszív füleki védelemmel. Jók voltak: Seidl és Skovica. A védelem több hi­bát követett el. Spiegler (Besztercebánya) bíró pártatlan volt. *WW^MAG­^ARHIRIKAI> KFC—Ligeti 2:0 (0:0) Komárom, március 18. 1600 néző. Báró: Micha­­lek. Tudósítónk jelenti Komáromból. A két csapat nagy érdeklődéssel várt divíziós bajnoki mérkő­zése az utolsó helyen álló KFC megérdemelt győ­zelmével végződött. A Ligeti már a startnál elve­szítette a mérkőzést, mert kapusának, Hébernek az igazolványa útközben eltűnt s így tartalék hiányá­ban, 10 emberrel kellett kiállnia. Háber helyett az első félidőben Müller, a másodikban Meidlinger védett. A KFC-ben a sérült Knoch helyett Pappen­­scheller, az uj bécsi akvizíció szerepelt. A két csa­pat így állt fel: KFC: Ványa — Csizmazia, Czirók Eu — Kuszola, Vitálos, Simon II. — Csivre, Sass, Virágh, Pappenscheller, Kovács. — Ligeti, Müller­­— Meidlinger, Hédi — Kocsis, Vinkovics, Elsohek — Lakatos, Unger, Michakmcs, Story. — Az első félidő meglehetősen izgalommentesen telt el. A 10 emberrel küzdő Ligeti sikeresen védekezik a puha és tervszerűtlen komáromi támadásokkal szemben, sőt a csonka csatársorával még támadás­ba is át tud menni. Eredmény azonban nem szü­letik. Szünet után megváltozik a játék képe. A KFC hatalmas iramot diktál. Az ötödik percben Virágh­ a tisztán álló Pappenscheller elé fejel, aki azonban élesen fölé lő. A 10. perc meghozza a ko­máromiak első gólját. Sa66—Virágh—Kovács ak­cióból utóbbinak lapos lövése a meglepett Müller hasa alatt a hálóba jut. Müller most előre megy centerbe s az ő helyét Meidlinger foglalja el. Ez a csere a KFC-nak kedvez, mert az eddig biztosan működő Ligeti-védelem meggyengül. Csivre két remek lövését is védd azonban az új kapus. A Li­geti teljesen a kapujához szorul és 7 emberrel vé­dekezik, még­hozzá nagy szerencsével. A 40. percben azonban Virágh vára­tlan fejeslabdája akadálytalanul jut a hálóba. Nincs is több ese­mény. A KFC csak a második félidőben elégített ki, szünet előtt szinte rá sem lehetett ismerni a múltkor oly szépen játszó együttesre. Nagyon hiányzott Knoch. Kitűntek: Ványa, Vitálos és Ko­vács (KFC), valamint Hédi, Meidlinger és különö­sen Vinkovics (Ligeti). A bíró kifogástalan volt. A KFC ezel a győzelmével erősen felzárkózott az előtte állókhoz. A KFC—Ligeti meccs előtt II. osztályú bajnoki volt a Dunaváros és az ESE II. között. Győzött a Dunaváros 3:1 (1:0) arányban. Vas—Zólyom FC 2:1 (0:0) Pozsony, március 18. Kemény mérkőzés. A gólo­kat Fürst (2) és Halmi lőtték Az első félidőben Zólyom volt a jobban játszó csapat, de szünet után Vas támadott többet. A pozsonyi csapatnál a védelem, Kalfeor és Fürst a csatársorban tudtak csak megtfeleM. Zólyomnál a védelem és Walhle ©entedball, aki a pozsonyi Dorakapipek­ből került Zólyomba, volt a csapat fő erőssége. Dr. Brüll Gyula kitünően bíráskodott. A meccset 1000 néző nézte végig. Bratislava—PFK Pöstyén 3:1 (1:1) Báró: Mahler, Zsolna. Az első félidőben egyenlő erők küzdelmét kaptuk, de szünet után, különösen a mérkőzés utolsó negyedórájában, a Bratislava teljes fölénybe jutott. A pöstyéni csapatnál a vé­delem volt a csapat legjobb része, ezzel szemben teljesen gyámoltalanul játszott a csatársor. Brati­­slavánál Dancsik és Bulla tetszett. Góllövők: Sors: Maszarovits, Luknál és öngól. Egyéb pozsonyi eredmények: Donaustadt— Főrév 2:1 (1:0). Barátságos mérkőzés: Babjár (2) és Graupar lőtték a gólokat. — Admira—Unitas 7:0 (2:0). Barátságos mérkőzés. A gólokat Varga (4), Rédeky (2) és Szabadits érték el. — Viktória —PTE 9:2 (2:1). Kupamérkőzés, amelyben a meg­­gyengitett PTE nem tudott boldogulni. A mérkő­zést Fekete bíró vezette. — BTC—BUSE 5:3 (2:1). — Dornkappel—Union 3:2 (2:1). Kupaserleg mér­kőzés. — Vas B.—Rapid I. 1:0 (0:0). — Makkabea kom­b.—Városi művek 1:1. Trencséni TS -Nyitrai AC 1:0 (0:0) A Trencsénben lejátszott mérkőzés a hazai csa­pat szerencsés győzelmével végződött. Az egyetlen gólt Varga rúgta. A kassai CsSK lelkes játékkal legyőzte az SK Rusjt Kassa, március 18. CsSK Kassa—SK Rusj (Ung­­vár) 4:2 (3:0). Bíró: Pásztor (Munkács). A hideg idő dacára 1400 néző volt szemtanúja a fenti két csapat mindvégig erős iramú, de fair küzdelmé­nek, melyből a lelkes kassai együttes megérdemel­ten került ki győztesen és szerezte meg az értékes két pontot a múlt évi országos bajnoktól.­­ Az első negyedórában változatos küzdelem. A 17. percben CsSK szép támadást vezet és Dudrik ré­vén megszerzik a vezető gólt. 1:0. Erős Rusj ellen­­támadás, de Kornernél többet nem érnek el. A 28. percben Donáth sutiját az ungvári Boksay ügye­sen védi. A 33. percben a CsSK Hafko—Ruziceka balszárnya remek támadást vezet, Hafko suttol, a labdát Boksay kapuba ejtette. 2:0. A váratlan eredmény a CsSK-t még jobban lelkesíti,­­ ezután némi fölénybe is kerülnek, majd a 43. percben egy kapu előt­ti kavarodásból Ruzicska háromra szaporítja a gólok számát. Szünet után a Rusj hatalmas tempót diktál, fö­lényt is mutat, de a CsSK-védelem még eredmé­nyesem elhárít minden akciót. A 17. percben egy előreadott labdával Hafko megszökik, kicselezi a Rusj védelmét és beadja a 4-ik gólt. Mindenki a Rusj összeomlását várja, de nem következik be. Ellenkezőleg, támadási támadásra vezetnek és a 23. percben megszületik az első góljuk, melyet Kovács rúgott Maly kapujába. A Rusj fokozza iramát és a 36. percben Krajnyák beadta a máso­dik gólt . A szezon elejét tekintve, jó játékban volt része a publikumnak. Meglepően jól játszot­tak a CsSK tagjai, akik közül Maly, Regéczy, Csarny, Zsebek, Dudrik, Halko, Ruzicska váltak ki. A Rusj nem volt az a félelmetes együttes, mint múlt évben, talán a korai szezon miatt. Védelme sok hibát csinált. Boksay még nincs formában. Jó játékot Bodnár, Kuruc, Kovács és a második félidőben Szukovszky mutatott. — Pásztor bíró, pár lesállás-helyzettől eltekintve, jól vezette a meccset. Beregszászi FC—CsSK Ungvár 3:3 (2:1) Ungvár, március 18. 900 néző előtt a Beregszá­ 9 szi FTC igen jó játékot mutatott. Fölényét a 4:1 kornenarány mutatja. Góllövő Kolovrath (B.) a 6. percben, azait Skladel 11-esből egyenlített. A 32. percben ismét a BFTC vezet Hollander III. szép fejesével Az 58. percben Jedlicska egyenlített a kapus hibájából. A 65. percben Szotter gólozott, a­ 74. percben Gerschl egyenlített. A Beregszászi FTC-ben a legjobb ember a pesti Kolovrath, utána Páncél és Jeney. Az ungváriaknál Macik, Simunek, Gerecskl, Hovorka tűnt ki Biró, Gottlieb Ferenc jó volt. — CsSK II.—12. tüzérezred 6:0 (3:0). Szombaton UAC—UMTE 4:2 (2:2). Bitó: Platzer, Barátságos az UAC-pályán. Góllövők: Kovács (2), Jencsik (2), illetőleg Kahán I. és Gárboczy. Iglói AC — Munkácsi SE 4:0 (3:0) Igló, március 18. A nagyszombati Fischl-lel meg­erősített AC könnyen győzött a meglepően gyönge Munkácsi SE felett. A gólokon Fischl, Brendl és Bodnár osztozkodtak. Jó bíró volt a kassai Hei­­decker. A divíziók állása A nyugati divízióban az SK Bratislava 21 ponttal vezet a Füleki TC előtt (17). Harmadik a Ligeti 13, 4. Vas, Pozsony 12, 5. Trencséni TS 11, 6. Ruttkai FC 10, 7.10. Nyitrai AC, Pöstyéni FK, Zólyomi TK és Komáromi FC 9,0 ponttal. A keleti divízióban első az Iglói AC 12 ponttal, 2. SK Rusj 9, 3. CsSK, Kassa 8, 4. Kassai AC 7 pont (egy mérkőzéssel kevesebb), 5. Beregszászi FTC 7, 6. CsSK, Ungvár 4 és 7. Munkácsi SE 1 ponttal. Németország— Franciaország 3:1 (1:0) Páris, március 18. A Park des Princes stadion­­­­ban 45.000 néző előtt folyt le a két ország találko­­­­zása, amely a németek megérdemelt győzelmével végződött. Kemény, de fair küzdelemben a német összjáték jóban érvényesült a széteső francia rend­szer ellen. A francia csapatban Nicolas csatár cső­döt mondott. Lehner, Kobierski, Hohmann a né­­metek, Duhart a franciák részéről volt eredményes. A belga Baerts jól bíráskodott. — A stadionon — mint a csehszlovák távirati iroda is jelenti, — öt zászló lengett. Két német, egy belga, a francia és a FIFA-lobogó.­­ 5000 berlini rándult át a mér­kőzésre, a bevétel 600.000 frank volt. Új síugró-világrekord: 103.5 méter Ponte di Legno, március 18. Az olasz óriási sí­­ugrósáncon a norvég Ulland 103.5 métert ért el, miután azonban az ugrás befejeztével elesett, nagy­szerű teljesítménye nem lesz hitelesítve. Ulland egyébként is világrekorddal, 99 méterrel győzött a svájci K­ueter (90 m.) előtt. )( A planicai síugró-versenyen a lengyel Mara­­sarz lett 326.1 ponttal első a csehszlovák Bartofi és a svájci Raymond előtt. A síugrásban Ander­sen ezúttal csak 94 métert ért el, Söreimen 88, Bar­ton 81 métert ugrott. — A szláv bajnokságot egyébként Csehszlovákia nyerte Jugoszlávia előtt. )( A prágai LTC jégkorongcsapata Berlinben a városi teamt 9:0 (2:0, 2:0, 5:0) arányban győzte le Maleosek (5), Gromoll, Hromadiko, Doyle és To­­zicska góljaival. ) Előzőleg a német válogatott Krakóval 1:1 arányban eldöntetlenül játszott. Szünetben Szófja Henni­e lépett fel . Ma az LTC a német válogatott ellen áll ki. )( Párisban az Európa Serleg során a Francais Volants a Wembley Lionst 9:5 (2:1, 1:2, 6:2) arány­ban legyőzte és ezzel a Streatham mögött a má­sodik helyet foglalta el. SPORTHÍREK )­ A losonci szurkolók váratlanul lemon­datták a LAFC vezetőségét. Tudósítónk je­lenti : A régóta lappangó elégedetlenség a LAFC vezetősége ellen a legutóbbi választ­mányi ülésen kirobbant. Az elégedetlenke­dőket főleg az bántotta, hogy az egyesület jelenlegi vezetősége a múlton okulva, nem toborzott idegenből erősítéseket a futball­csapat részére. A nagy anyagi válsággal küzdő egyesület vezetősége „elhanyagolta a futballszakosztályt". Az elégedetlen szur­kolók szerint futball nélkül nem képzelhető el Losonc sportélete. A közönségnek, igé­nyeire hivatkozva, új és erős csapatot kö­vetelnek, amellyel sikeresen lehet felvenni a harcot a kerületi bajnokságért. Ezért sza­vaztak bizalmatlanságot az eddigi vezető­ségnek és március 20-ikán rendkívüli tiszt­újító közgyűlés lesz. — A losonci szurkolók a futballcsapat megmentésére szindikátusi alapon pénzt gyűjtenek, amely akció már eddig is a legjobb után halad. mény megvan arra nézve, hogy Minden­re­legalább két jó csatárjátékossal megerősödik a LAFC. (­y.) )( Ausztria asztali­teniszbajnokságában a cseh­­szlovák versenyzők dominálnak. A fél hegyesben Hamer győzött Kolár és Göbel (Bécs) előtt. ( A női egyesben Kettner kisasszony lett első, aki a női párost az osztrák Landstätterrel együtt meg­nyerte. A férfipáros és vegyespáros döntőjébe is bejutottak a csehszlovák versenyzők. )( Szlovenszkói asztali­tenisz. Losoncon a Lévai TEC a LAFC-ot 5:4, Zólyomban a Lévai TE a Zó­lyomi TK csapatát 5:1 arányban győzte le.