Prágai Magyar Hirlap, 1935. április (14. évfolyam, 78-100 / 3630-3652. szám)

1935-04-30 / 100. (3652.) szám

1935 április 30, kedd. i^<isiJVVv<^SRiHnatóS A Füleki TC eldöntetlenül játszott Komáromban, a Kassai AC botrányok között kikapott Ungvárott az SK Rusjtól Győzött Trencsén és Pőstyén ■ A Beregszászi FTC eldöntetlent csikart ki Kassán a CsSK-tó A Bratislava legyőzte a Ligetit ■ A VAS barátságos mérkőzésen kikapott Nyitrán Prága, április 29. A szlovenszkói divízió teljes fordulóinak legnagyobb eseménye Komárom­­ban és Ungvárott folyt le. Az előbbi helyett a magyar bajnok FTC nem tudott gólt elérni és így a mérkőzés gól nélkül végződött. Sajnos, az eredmény nem kielégítő a KFC számára, mi­Komárom, április 29. Tudósítónk jelenti: Rekordközönség, 2500 főnyi néző előtt folyt le a KFC—FTC bajnoki mérkőzés, amely gólnél­küli döntetlen eredménnyel ért véget. A hallat­lanul izgalmas meccsen mindkét részről a vé­delmek brillíroztak, viszont a csatársorok erőt­lenül támadtak, de így is megállapíthatjuk, hogy a KFC-t csak a balszerencse ütötte el a biz­tos győzelemtől. Az első félidőben egyenran­gú ellenfelek küzdöttek, szünet után azonban a KFC ritkán látott nagy iramot diktált s óriási fölénybe került, de a csatársor, főleg a belső trió puhaságán a legszebb akció is eredménytelenül végződött. Igaz azonban az is, hogy az FTC remekül — legtöbbször hat emberrel — védekezett s ahol már nem volt segítség, ott a szerencse jött közbe. Az első félidőben egyformán kivette a részét a támadásból mindkét csapat, a KFC Csi­re révén gólhoz is jut, de a bíró lesállás címén nem adja meg. A 26. percben az FTC centere, Horatius fejberúgja a vetődő Ványát, akit csak percek múlva tudtak magához téríteni. A helyére beugró Virághnak szerencsére nem akadt dolga. Ványa öt perc múlva visszatér. A 34. percben Czirók 30 méteres rúgása alig kerüli el a fülekiek kapuját. Az utolsó tíz perc az FTC-é, Horatiusnak jó helyzete is támad, de sokáig tétovázik s leszerelik. Szünet után a KFC a kezdeményező, erőteljes rohamokat in­dít, de Papp és Sass túl sokat önzősködnek. Élénk, szemre is nagyon szép játék folyik, amely­ben főleg a füleki hátvédnek jeleskednek. A 26. percben Papp tiszta helyzetben fölé rúg. A ko­máromiak kapusát viszont Bobák foglalkoztatja. Majd Papp csodás lövése csak centiméterrel ke­rüli el a fülekiek hálóját. Ismét Papp, majd Sós lő, de az FTC elkeseredetten és szerencsével szögletre hárítja a lövéseket. A 33. percben Csivre remek lövését a füleki kapus még reme­­kebbül védi. Változatos mezőnyjáték alakul ki, de a 43. percben úgy látszik, hogy mégis gólt rúg a KFC. Sass tisztára játsza Sóst, aki azon­ban kapásból négy méterről élesen kapu fölé rúg. A 45. percben tizenkét méterről rúg büntet­­őt a KFC, de Virágh kapu fölé célozza. Egyénileg a KFC-ból Virágh, Czirók, Ku­pola és Gleisza volt jó, míg az FTC-nél a két hátvéd, Böhm és Felföldi, valamint Csukás im­ponált. A vártnál sokkal gyengébb teljesítményt nyújtott: Vitálos, Sass, Sós és Papp (KFC), valamint Bobák, Galbács és Mosovszky (FTC). Novák bíró kifogástalanul vezette az öldöklő iramú mérkőzést. KFC XI.—Nagymegyeri SC 8:0 (4:0). II. osztályú bajnoki mérkőzés, amelyet a KFC tar­­taléka csapata simán nyert. A mezőny legjobbja Enoch volt, aki egymaga négy gólt rúgott, míg a többieken Weintraub (2), Lengyel és Simon III. osztozkodtak. SK Bratislava — Ligeti 3:1 (t:1) Pozsony* április 29. (A P. M. H. pozsonyi sportszerkesztőjétől.) A régi nagy Ligeti—Bra­­tislava-találkozókra egyáltalában nem emlékez­teti ez a mérkőzés, amelyet 2000 ember nézett végig. Az SK Bratislava megérdemelte a győ­zelmet, mert iskolázottabb futballt játszott és kondíció tekintetében is felülmúlta ellenfelét. A Ligeti a játék első felében volt csak veszé­lyes ellenfél, akkor egyhrangúnak bizonyult az SK Bratislavával, de szünet után már nem bírta az iramot és átengedte a teret az SK Bratislavának. A Ligeti támadásaival kezdő­dött a játék. Negyedóráig szinte állandóan a Bratislava kapuja előtt folyik a játék. A 20. percben Mihalovics pompás beadását Müller góllá értékesíti. Ezután a Bratislava kerekedik felül s a 22. perc­ben Sors berúgja a kiegyenlítő gólt. A félidő végéig nyílt játék folyik, de az eredmény nem változik. A második félidőben ismét a Ligeti kezd támadni, de nem sokáig futja erejéből. A 9. percben Maszarovics góljával a Bratislava jut vezetéshez, ami után a Ligetinek alkalma volna kiegyenlíteni, de Müller lövése a felső kapufáról pattan vissza. után az összes szlovák csapatok győztek és így a kiesés kérdése még nincs tisztázva.­­ A ke­leti csoportban a KAC kikapott Ungvárott, rendkívül csúnya meccs keretében. A nap hőse a Beregszászi FTC, amely eldöntetlent tudott Kassán a CsSK-tól kicsikarni. A részletes ered­mények: A 16. percben komért csikar ki a Bratislava s Kosztka labdáját Bulla befejeli. Nagy Bratislava-fölény, amelyet ritkán szakíta­nak meg a Ligeti támadásai, de eredményt nem hoznak. A Ligetiben a közvetlen védelem volt a leg­jobb. Kitűnő volt Borbély, Meidlinger szintén. A hali­­sorban csak Vinkovics felelt meg. A csatársor­ban Müller jól kezdett, de a második félidőben visszaesett. Mihalovics és Mayer II. derekasan küzdöttek, Fakko igen gyenge volt s nem való a csapatba. A Bratislavánál Hubek, Jurcsák, Maszarovics és Kosztka voltak a legjobbak. Bi­ró: Kupric, Trencséni TS - Ruttkai FC 4:1 (1:0) A trencséni csapat könnyen győzött a megle­pően gyengén játszó vendégek ellen. A gólokat Varga (2), Botka és Fekete, illetve Hochreiter rúgták. 1800 néző. Biró: Veress, Pőstyéni FK — Zólyomi TK 5:1 (2:1) A PFK minden részében felülmúlta ellenfelét és meglepetésszerűen nagy gólaránnyal győzött. Divis és Bosák (2—2), Budai egy gólt rúgott, míg a vendégek részéről Krell gólozott. Possák a PFK-ban nagyszerűen bevált. Nyitrai RC - Vas Pozsony 3:0 (2:0) Barátságos mérkőzés Nyitrán, 1000 néző. Bi­ró: Gabcsó. A vendégcsapat idegesen játszott, támadásai szétesőek voltak. Nyitra lelkes játé­kával a győzelmet megérdemelte. A gólokat Dubay, Pehácsek és Pohle rúgták. A bíró több­ször hibázott. A nyugati csoportban a Bratislava vezet 29 ponttal a Füleki TC és a Trencséni TS 18 pont­jai előtt. 4—5. Vas és Ruttkai FC 16, 6. Ligeti 15, 7—8. Komáromi FC és Zólyomi TK 13, 9 —10. Pőstyéni FC és Nyitrai AC 12 ponttal. Füleki TC — Komáromi FC 0:0 SK Rusj — Kassai AC 6:3 (4:3) U­n­g­v­á­r, április 29. A Pásztor bíró helyébe kiküldött Stail munkácsi bíró rosszul és teljesen elfogul­tan látta a tisztjét és a szó szoros értelmében „megverte a Kassai AC-ot". A meccs heves iramban indult meg és az első gólt a 13. percben Sándor éri el az SK Rusj javára, amit a 19. percben Vitéz egyenlítő gólja követ. A KAC most állandóan frontban van, ami Vi­téz újabb góljában jut kifejezésre. A 30. perc­ben a bíró indokolatlan 11-est ítél, amelyből Krizs­i egyelített. Nemsokára rá Fazekas gyönyörű fejessel a KAC harmadik gólját szerzi meg. Erre újabb 11 -es következik, Krizs I. ismét egalizál. Tóth KAC-játékos tiltakozik, a bíró erre kiállítja. A KAC levonul, Nemé­­nyi alelnök azonban vissza­dirigálja a csapatot. A 44. percben Krizs I. megszerzi a negyedik Rusj-gólt. A második­ félidőben a bíró a mit sem vétő Vitézt a kezdés előtt kiállítja. A KAC erre ismét levonul, azonban hosszabb vita után a KAC — most már teljesen szárnya­­szegetten és elkeseredve — 9 emberrel tovább játszik. Krizs I. a passzívan játszó KAC kapujába két gólt helyez. A bíró egy harmadik 11-est ítél, amit Krizs I. szándékosan mellé lő. A mérkőzés után a közönség a bírót meg akarta verni, csak a rendőri közbelépés védte meg az inzul­tustól. Az SK Rusj most 16 ponttal vezet az Iglói AC (15), a Kassai AC (11) és a SISK (10) előtt. CsSK Kassa — Beregszászi FTC 3:3 Divíziós bajnoki Kassán. Biró Gorilovics (Igló). 1000 néző. A szakadó esőtől felázott pá­lyán játszott a két csapat. A meccs elejétől végig érdekes, mozgalmas lefolyású volt. A beregszászi csapat meglepett lelkes, odaadó játékával, mert csak ennek tudható be, hogy a mindig vezető CsSK-val döntetlent tudott elérni. A vezetőgólt a CsSK szerezte meg Hafko révén a 12. percben. Egy perc múlva a BFTC remek támadást vezetett és Hollander révén sikerült kiegyenlíteni. A BFTC-nek ez az akciója nagyszerű volt. Vál­tozatos küzdelem fejlődött ki és a 27. percben a CsSK szabadrúgáshoz jut, amelyből szintén Hafko vezetéshez juttatja csapatát. Szünet után a BFTC lelkesen támad és a é. percben szépen kidolgozott akcióból Erbach beadta a kiegyenlítő gólt. Két perc múlva a BFTC-nek újból pompás hely­zete adódik, de Kolovrat közelről fölé rúgott. A 23. percben a CsSK-nak van jó helyzete és Hruza megszerezte csapatának a vezetést. Hosszabb ideig a CsSK támadásban is marad és már úgy látszott, hogy győztesen hagyják el a pályát, amikor a BFTC balszárnya Várady— Erbach Hí. remek támadást vezet, melyből utób­bi — kapásból — a meccs legszebb gólját rúgta. A CsSK megújítja támadásait a győztes gólért, de azon már nem tudott változtatni. — A beregszászi együttes megérdemelte a pontot. Az együttesből Páncél, Jeney, Benyovszky, Ka­­locsay, Holländer, Erbach ül., Várady emelke­dett ki. — A CsSK nem játszotta ki teljes tudá­sát, hiányzott belőlük a kellő összhang. Maly ma is megfelelő volt, Regéczy, Csamny, Zsebek, Hafko, Hruza játéka érdemel említést. RSC—BSC MLSZ bajnoki 0:0 (0:0). A nagy eső miatt a mérkőzést a H. félidő 5. percében lefújta a bíró. A Ferencváros legyőzte a Hungáriát Budapest, április 20. (Szerkesztőségünk te­lefon­­­jelentése.) Szombaton délután Újpesten 4000 főnyi néző előtt a honi együttes 5:0 (3:0) arányban legyőzte a Bocskait. Három gólt a kitűnő Vincze, a ye gye* Kocsis és Kocsis beadásából Pusztai lőtt. Vasárnap az Üllői-iztom folyt le a Hungária és Ferencváros mérkőzés. A húsvéti mérkőzések utám m­indenki a Hun­­­gária győzelmét várta,­ ennnek dacára a kék-fe­hérek gyönge játékot mutattak, úgyhogy a Ferencváros 3:1 (1:0) arányban ezzel megerősítette a második helyét.győzött és A győztes csapat góljait Kiss (2) és Kemény, a Hungáriátét Turay beadásából Cseh II. lőtte. A Ferencváros minden tekintetben felülmúlta ellen­felét, legjobb része a védelem, főleg a Polgár— Korányi hátvédpár volt. Phőbus—Attila 5:0 (2:0). Megérdemelt győzelem. Solty 4, P. Szabó egy gólt rúgott. Budai XI.—Kispest 2:2 (1:1.) Egyenrangú ellen­felek küzdelme. Gólok: Nemes (Kispest) kettő, Sztancsak és Rökk (Budai XI.) Soroksár—Somogy 2:1 (1:1.) Meg nem érdemelt vereség. Gólosok: Kelemen, Fenyvessy, illetve Galambos. Szegeden az FC a III. kerületet 2:1 (0:1) arányban győzte le Tomász és Vastagh góljaival. Az előbbi félig öngól volt, amit Angyal­­ hátvéd hibázott. A III. kerület gólját Fenyvessy r­ngta.. A bajnokság állása: Újpest 32, 2. Ferencváros 28, 3. Hungária 25, 4 Szeged FC 28, 5. Brudan XI. 19, 6. Kispest 19, 7. Soroksár 19, 8. Phőbus 17, 9. Bocskai 16, 10. II. kerület 13, 11. Attila 13, 12. Somogy 5. II. osztály: Nemzeti—Millenáris 4:0, Drogutista —Váci Remény 5:2. Budatét­ény—Vasas 3:1, VAFC—Szürketaxi 3:0, Csepel—Nagytétény 3:­0, Budafok—Erzsébet 2:1. KÖZÉPZSUPA: SK Zsolna—SK Rózsahegy 5:0, Losonci Sla­via— Slavia Márton 4:1, SK Szucsány—Vorwáris Kés­márk 7:0, STC Csaca—Alsókubic 4 A 9 az arcbőr egészségével. A Leton szappan egyszerű, nem költséges módon biztosítja az arcbőr egész­ségét és tápláltságát! Szükségtelenné válik a hos­­­szantartó és költséges kezelés. Az alább leírt módon ápolva arcát megőrzi és megszerzi az arc frisseségét és rugalmasságát, mely hamvassá, leányosan ró­zsássá teszi az arcszínt. Szabály: Esténként mossa arcát a Leton szap­pan krémszerű habjával. E gyengéden ható kré­­mes habot hagyja arcán néhány másodpercig. Utána öblítse le bő melegvízzel, majd közvet­lenül hidegvízzel. Ez az egész! Másnap reggel friss, bársonyosan üde arc fogja a tükörben mosolyogva üdvözölni. Kezd­je el még ma este és az eredmény nem marad el Ara Ki 6*— Fő lerakat: D. ENGEL, Bratislava, Venturská 12 és Masarykovo 6 taxi Tornaijai SC — LAFC 3:3 (2:0) A BEFEJEZÉS ELŐTT LEVONULT A TSC. Losonc, április 29. Tudósítónk jelenti: A nagyszámú közönség izgalmas bajnoki mérkőzés­nek volt szemtanúja, amelyen az erősen felja­vult tornaijai csapat csaknem meglepetést csi­nált. A már 3:0-ra vezető TSC azonban a végén mégis magára talált és kiegyenlítő LAFC-tól szorongatva 15. perccel befejezés előtt levo­ntak és ezzel valószínűleg elvesztette mindkét bajnoki pontját. A tomaaljaiak, dacára a LAFC gyakori táma­dásainak félidőig 2 góllal vezettek Galica és Van­­ga révén. A második félidőben ugyancsak loson­­­d támadások közben töri át Vymlát­l a LAFC védelmet és 3:0-ra emeli a gólarányt. A már szinte reménytelen helyzetben lévő losonciak elő­kor, a 25. percben Kostyál révén gólhoz jutnak és az eredményen felbuzdulva teljesen beszorít­ják a különben remekül védekező TSC-t. Az óriási tempót diktáló losonci csatárok azután ha­marosan megszerzik Majlik és Tulák góljaival a kiegyenlítést. Egy LAFC támadás folyamán a bíró szabad­rúgást ítél a TSC ellen, mire előbb Varga, később Vymlátil tornaijai játékosok sértegetik a bírót, aki mindkettőjüket kiállítja. Erre a TSC levonult, s a bíró az előírt várakozási idő után lefújta a mérkőzést. A LAFC nehezen lendült játékba, de a győzel­met feltétlenül megérdemelte volna. Kolonkás kapus bizonytalan volt, a hátvédek megfeleltek, a fedezetek közül Bézynek gyenge napja volt, a támadósorban Majlik és Tulák volt jó. A TSC legjobbja Kemény kapus volt, aki csodásan vé­dett. A védelem általában jól játszott, a balfok szürkén, Varga—Hercsuth jobbszárna jól moz­gott. Koller bíróból hiányzott az esély és a ha­tározottság. RAGYOLC. BTK—Apátfalusi SC 2:4. — Balesetek a pozsonyi futballpályán. Po­zsonyi szerkesztőségünk jelenti: Vasárnap dél­után a PTE-pályán két baleset is történt az ott lefolyt bajnoki mérkőzések során. A Szene —Húsos mérkőzésen 14.45 perckor Petrovics János 18 éves szenei játékos a bal kezét törte. 16.10 perckor a Virágvölgy—Admira mérkő­zések Diem Béla 26 éves játékos agyrázkódást szenvedett. A mentők mind a kettőt beszállí­tották az állami kórháziba . Három kiló dinamit a kertben. Jolsváb­ól je­lentőik: Králik Mária jolsvai asszony egy három kiló súlyos­­ pa­pí­rdobozt talált a kertjében. A tartalmát gyanúsnak találta, ezért a szomszéd­ban lakó bá­­nyaal­kalmazottat kérte föl, hogy nézze meg, mi van benne. A szomszéd megálla­páttotta, hogy a ceoimagham diryaminttöltények vannak, amelyeket valamelyik bányából loptak el és ástak el a kert­ben. A csendőrök megállapították, hogy a dinamóé már nagyrészt kiszivárgott a dobozból s igy kerti munka közben könnyein fel­robbanhatott volna. Megindult a vizsgálat a dimaimittolvaj kézrekeli­ é­­eóne. — Páris lakossága gyakorlatot tart. Párisiből írják: Más nagy városokiban rendezett légvédelmi­ gyakorlat mintájára járisban is lesz legközelebb hasonló gyakorlat, hogy a lakosságot kioktassák gáztámadás esetén a védekezésre. Ez lesz az első ilyen gyakorlat Franciaországban. Az előkészüle­tek már megindultak.