Prágai Magyar Hirlap, 1935. május (14. évfolyam, 101-125 / 3653-3677. szám)

1935-05-28 / 123. (3675.) szám

1935 május 28, kedd. Sikerült a reváns i Németország 2:1 (1:0) arányban legyőzte Csehszlovákiát 60.000 néző Drezdában ■ ■ Csődöt mondott a prágai csatársor, egy 11-est mellélőtt A német csapat játéka sem volt teljesen kielégítő ■ [UNK] A meccs végét W emberrel ját­szotta Csehszlovákia ■ Góllövők: Lenz (2) és Hraska ■ Langenus kitünően bíráskodott Bazétséms fagediatéstm maesitették BtmMi­au a 10.000 főnyi uekszdvák vendéget Drezda, május­ 27. A Dresdner SC pályája va­sárnap szűknek bizonyult a nagy nemzetek közti atrakció közönségének befogadására. A csehszlo­vák—német mérkőzésre mintegy 60.000 néző sora­kozott fel, köztök 10.000 csehszlovák átránduló. A pályát a beözönlő közönség előtt rendőrileg el kellett zárni, úgyhogy körülbelül még 5000 néző szorult a falakon kívül. Előjátékban a német ifjú­sági válogatott 6:1 arányban győzte le Szászország ifjait- Azután gyönyörű időjárás mellett kezdődött meg a nagy mérkőzés. A csehszlovák csapatot, amely PiMmi­eska veze­tése mellett lépett a pályára, nagy taps és a cseh­szlovák himnusz fogadta. Utána a német himnumiszit és a Honét-We­ssel-dalit imitem­árltáik a zenekarok, majd a hosszú, szimpatikus bellga báró, Langenus vezetése miellett megind­u­lt a küzdelem, amely Németország kisarányu, megérdemelt győzelmét hozta. A mérkőzés sorsát az döntötte el, hogy a cseh­szlovák csatársor csaknem teljesen csődöt mon­dott. Egyedül Kopecky érdemel dicséretet. A fe­dezet­sor bevált, a védelem is jól működött, bár Plániicska csak 60 percet játszott­, majd sérülten kiált. Helyette Klenovec került be, aki szintén jól védett.. A védelem legjobb embere Cstyroky volt. A németek sikere gyorsasságnklbain rejtett. A győztes csapat is jóval formáján utal játszott, fő­leg azonban szélsőinek köszönheti a reváns­­győzelmet. A k­ét csapat a­­ következő felállításban szere­pelt: Csehszlovákia: Plánicska (Slavia), — Kostá­rik (Spairta), Cstyroky (S­parta), — Vodicska (Sla­­via), Boncsek (Sparta), Srbek (Spairta), — Hruska (Sipairta), Nejedly (Spairta), Sobotka (Slagra), Ko­pecky (S­la­via­), Pucs (Slavia). — Németország: Jacob (Regensburng), — Janes (Portalno Düssel­dorf), Tiefel (Eintracht Pna­íkfurt), — Gramlich (Einitr. Frankfurt), Goldbrunner (Barom München), Zielinski (Union Hamiltorn),­­ Lehner (Sahiwaben A­ugsburrg), Lenz (Boruséra Dontmillrad), Conen (Saanbrücken), Siffling (WaMlhof M­annlhedim), Fath (Wormatia Woruis). A MÉRKŐZÉS A mérkőzés felfolyá­sát a prágai rádió részlete­sen leadta. Rögtön az első perctől kemény küz­delem folyt. A németek lelkesebbek és a 11. percben Cstyroky átengedi Conent, aki Lenzhez passzol. A félig lesállásban lévő ösze­­kötő védhetetlenül belő. 1:0. A 25. percben Wodiieska megsebesül, de visszatér. Ezután Nejedlyt Faczinekkel cserélik ki. Sobotka góla­lkalmat ront. Az első félidő egyenrangú küz­delmet hozott. A második félidőben a németek erőteljesebben támadnak. Ennek dacára az 50. percben Pucs beadásából Hruska fejes­góllal kiegyenlített. Csehszlovákia most fölény­be jut, de csatárai túlságosan puhák. Conen előretör és lő, Plánicska az erős lövést csak ki­rúgni tudja, Lenz ott van és a hálóba rúgja a bőrt. 2:1-re vezet Németország. A németek most újból támadnak. Barlh összeütkö­zik Plánin­cskáva­l, aki megsérül. Helyette Kleno­vec­ áll be. A 26. percben Pucs sérül meg, most már Csehszlovákia 10 emberrel játszik végig, de a­ németek nem tudnak több gólt elérni. A mérkő­zés végén azonban a csehszlovákok elszalasztot­tak két kiegyenlítő gólalkamat. A bíró egy fault miatt 11-est ítélt. Az ideges Sobotka a kapus ke­zébe rúgta a büntetőt. Azután pedig Vodicska rú­gott a kapu fölé egy szabadrúgást. A mérkőzés végig normális mederben folyt, a belga Langenus nagyszerűen bíráskodott. A meccs után a közönség viharosan ünnepelte a győztes csapatot, de a tapsokból kijutott a csehszlovák csapatnak is. Estié a csehszlovák vendégeik tiszteseitéme a né­met balnokdallmi futballszövetsé­g bankettet rende­zett. Linemann elnök Masarysc köztársasági el­nökb­e ürítette a polhárt, míg Pelikán tanár, CsAF elnöke a birodalmi verzért köszöntötte fel. a A csehszlovák csapat Drezda művészi látképét kapta ajándékul, mag a németeknek a prágaiak karistályserleggell kedveskedtek. Minden csehszlo­vák játékos egy értékes drezdai festményt ka­pott. Szombat­on a prágai DFC játszott Drezdában és a DSC-tól 0:1 arányban kikapott. Németország B. válogatottja Szófiában a Fogl Károly által edzett bolgár válogatottól 0:2 (0:0) arányban kapott ki. 8.13 méteres távolugrás Amerikában Newyork, május 26. Az északamerikai egyete­mek atlétikai versenyének első napján Jesse Owens néger diák a távolugrásban 8.13 métert ért el, amellyel megdöntötte a japán Nambu 1931 óta fennálló 7.97 méteres világrekordját. Mindenesetre meg kell várnia a teljesítmény reális voltára vo­natkozó megerősítést, mert nem lehetetlen, hogy a szenzációs rekord hátszéllel esett. Owens a 100 yardon 9.4, a 220 yardon pedig 20.2 mp. alal­t szintén világrekordot futott. A 220 yardos gát­futásban a nagyszerű néger atléta 22.6 mp.-et ért el, ami csak két tizedmásodperccel rosszabb Har­cim még nem hitelesített világrekordjánál* A Rimaszombati PS Losoncon 3:1 (1:0) arányban legyőzte a LAFC-ot A rimaszombati polgári csapat a Középkerület valószínű bajnoka Utolsó mérkőzése csütörtökön lesz a Ragyolci TK ellen Losonc, május 27. (Tudósítónk jelentése.) [ 1500 néző előtt folyt le Losoncon a középkerü­­­leti bajnokság döntő jellegű mérkőzése, amelyet nagy meglepetésre az idegen talajon játszó ri­­­­maszombati RPS nyert meg 3:1 (1:0) arány­ban. Ezzel valószínűleg eldőlt a bajnokság sor­sa is, mert a rimaszombati csapat utolsó mérkő­zését Áldozó csütörtökön a Ragyolci TK ellen Rimaszombatban játsza le és így a bajnokság valószínű győztesévé lett losonci respektábilis­i sikerével. Dr. Brüll Gyula pozsonyi nemzetközi bíró ve­­­­zetése mellett a két csapat a következő felálli­­­­tásban szerepelt: LAFC: Kolonkás — Zadrobilek, Bukovszky — Kostyál, Ménessy, Bézy — Czirok, Stock­bauer, Majlik, Molnár, Tulák. RPS: Andrásik — Sucha, Markos — Katz, Kovács, Seress — Kohn, Ofcsárik, Pohoczky, Kovács, Szabó. Az első negyedórában a losonci csapat nyo­masztó fölénnyel indult, de csatársora túlságo­san puha volt. Utána váltakozó mezőnyjáték. A 37. percben Zadrobilek tétovázik a kor­­nervonalon, Pohoczky elveszi tőle a labdát, hirtelen bead. Kolonkás kapus kiejti a lab­dát s a rimaszombati Szabó közvetlen kö­zelről begurítja. 1:0. A gól után a LAFC a félidő végéig eredménytelenül támadt, mi­után a BPS védelme helyén van. A második félidőben tapogatódzó játék. Az 5-ik percben szabadrúgás a LAFC ellen 30 méterről, Pohoczky a kapufának lövi, a visszapattanó labdát Kovács befejeli. 2:0. A LAFC most elkeseredetten támad és fölény­be is jut, úgyhogy már szinte egy kapura ját­szik. A 19-ik percben Stockbauert a RPS-vé­delem buktatja. A bíró 11-est ítél, de Tulák gyönge lövését Andrásik kivédi. A LAFC nem csügged, en­nek dacára a RPS rúg gólt. A 31-ik percben Pohoczky Kovács beadásával előreszökik, Zadrobileket kicselezi és gólt lő. 3KI. A 40-ik percben végre Ménessynek egyéni akcióból sikerült a becsületgólt elérni. RPS-nél a közvetlen védelemben Andrásik kapus és Sucha, a halfsorban Kovács, a csa- 9 társorban­ pedig Pohoczky volt a legjobb. A LAFC-ban csak a halfsor felelt meg. Ke­lén­kás két gólban benne volt. A két hátvéd kö­zül még Bukovszky nyújtott elfogadhatót. A csatársorban csak Molnár és Stockbauer volt jó időnként. A mérkőzést dr. Brüll objektiven vezette. A BME eldöntetlenül játszott Ragyolccal Rimaszombat, május 27. (Tudósítónk távirati jelentése.) Rimaszombatban a BME a Ragyolci Torna Clubbal 1:1 (0:0) arányban eldöntetle­nül mérkőzött. A meccs csapkodó játékot ho­zott. Ragyolc 1­1-esből, a BME öngóllal szer­zett eredményt. Tam­ásf­alván a TMSC a Tornaljai SC-ot 3:0 (2:0) arányban legyőzte. Bíró: Takács (Fü­lek). A hazaiak megérdemelt győzelme Földi és Tomák góljaival. Eső miatt a mérkőzés 23 perccel előbb befejeződött. A kerület élcsapatainak állása a BPS—RTC mérkőzés előtt: 1. LAFC 20 pont, 2. RPS 19, 3. BME 19, 4. TSC 14, 5. TMSC 13 pont. Az SK Rusj 2:0 (1:0) arányban legyőzte a Füleki TC-t és a döntőben a Bratislava ellen játszik Ungvár, május 27. (Tudósítónk távirati jelen­tése.) A sízkyvemiszkói divízió osztályozó mérkő­­zései során szombatom a Füleki TC nevánsot adott az SK Rusjrnak legutóbbi 1:2 arányú vereségéért. Az SK Rusj szerencsés küzdelemben 2:0 arány­ban győzött és a döntőben ő játszik majd a szlovenszkói győztes SK Bratislavával az állami ligába való jutásért. A tegnapi meccsem az első félidőben Fülek vett jobb, de gólfel­­telemnek bizonyult. A 88. percben Kovács beadásából Krizs L fejessel szerezte meg az első gólt. Ettől kezdve a­z SK Rusj fölénybe ju­tott, több komért ér el (15:5 az arány javára), majd a 71. percben Skirják beállítja a végered­ményt. Juracsek (Fülek) egy pompás gólalkalmat rontot, amennyiben üres kapu mellé lőtt. A győztes csapa­tban főleg Boksay kapus és Kovács jobbszélső tűnt ki, Füleknél Gondos, Boldán, Fel­­földy, Honad­as volt jó. — Cejnár kapitány kitü­nően bíráskodott. Kárpátaljai eredmények NAGYKAPOS, UMTE—KTK 4á) (EÖ). Grünstein (Ungvár) jó bíró volt. Góllövők: Magada (2), Kahan I. és Vojtas. Jók: Balogh, Hirczner, Magada, Végh, illetőleg Béres és a kassai aj kapus: Safa. Szlovenszkói eredmények KOMÁROM: KFC—Honádká Shavia, Krematel 2:0 (1:0.) PÖSTYÉN. PFK—Galántai SK 6:4 (2:3). Barátságos. TAPOLCSÁNY. SK—Trencséni TS 5A. Barátságos. TEREBES. SK—Gálszécsi SK 2:0 (2:0). VÁGSELLYE. SK—SK Surány 4:1 (2:1). A nagy érdeklődéssel várt 6-os kupamérkőzé­sek megnyitásaképpen a csonka fordulóban Sellye látta vendégül a Surányi SK jónevű csa­patát. A mérkőzés az SSK fölényes győzelmét hozta. A surányi együttes nagy lelkesedéssel kezdte a játékot, de csak az első félidőben tu­dott komoly ellenállást kifejteni. A második fél­időben azonban már elkészült erejével és Sellye nagyobb technikáját és jobb kondícióját dur­vaságokkal igyekezett ellensúlyozni. Sellye csapata mindvégig kezében tartotta a mérkő­zést és már a tizedik percben megszerzi a kitű­nő Putyera révén a vezetést. A további gólo­kon Petro II. (2) és HuszárÖc, Sietve 23a­­tinszky osztozkodtak. Vágsellye csapatában ki­tűnő volt Weisz és Csibrik I., míg Surány ré­széről Lehocky, Grünwald és Strycsek voltak jók. Biró Vesely, gyenge. KÖZÉPCSEH DIVÍZIÓ Rapid Vinohrady—SK Romoln­ice’ 2:1, SK Lysa— Spairta Koc­ice 5:4, Sparta Kladnó—Meteor VIII. 2:1. CSEH VIDÉKI DIVÍZIÓ Pardubice—Rak­o­vnik 2:0, Olympia Pilsen—SK Slvur Kráteré 3:1. Kassai MLSz válogatott — Észak­­magyarország (Miskolc) válogatott 5:1 (2:1) A zsupa-válogatottat legyőzték a miskolciak Kassa, május 27. 1200 néző. Báró: Katona Gyula. Nemzetközi mérkőzés. Észa­kmagyarország felállítása: Sztany, — Bozo, Sz­oipue-efc, — Jancsi, Kautzky, Rigó — Márkus, Rácz II., Szabó, Báli, Rácz I. — Kassa összeállítása: Jeles (Törekvés), — l>raib (Törekvés), Drotár II (KAC), — Balázs­ház­y (KAC), Bi­h­a­ry (ETVE), Leibenszky (KAC), — Drót­ár I., Fazekas, Vitéz, Juk­emfoo, Drotár III. (minid KAC). Szórni hatan játs­zották le a nagy érdek­lődéss­el várt mérkőzést. Kezdés után azonnal Kassa tá­mad és mindjárt az első percben Jurenkó beadá­sából Fazekas remek gólit rúg. 1:0. A 10. perciben Komért ér el Kassa, melyből Drotár I. beadja a 2-ik gólt. Inneni a játék Ihiullámzóvá változik. Észak­nak Aram gólhelyzete, Drab favárt­ól, a megítélt sza­badrúgást Kassa ka­pu­s­a Joom­eone menti. Tovább­ra is olasz tárnáid és a 26. petnobem eredmény is lesz, mert Kassa védelmi hibájából komért érnék el és ebből Szabó szép fejes gólt ad. 2:1. Szünet után Kassa azonnal rákapcsol, fölénybe kerül és a 3. percben Vitéz—Balázsházy össz­játé­kából az előbbi könnyen védhető gólt lő. Ezt a ka­pusna­k védeni kellett, volna. A 12. percben Dro­tár—Juremko—Fazekas ö­sszjátékából Fazekas be­adta a 4dk gólt. Ezu­tán nyílt a játék, de Élasz akcióit nem ideéri szerencse. A 28. percben Élasz gólt rúgott, de a bíró állítólagos kezelés miatt nem adta meg. A 36. percben Kassa szép támadást vezet és Drotár III. beadásából a Vitéz helyett be­állt Zimmermann góllá értékesíti és beállítja a végeredményt. Kassa csapatában kiváló volt Vi­téz, Fazekas, Juirenko, Draby Drotár testvérek. Miskolcnál Márkus, Kalutzky, Szabó, Kassa csa­pata, nagyszerű játékai vívta ki az értékes győzel­met. Czeiste­r Sándor, az olasz kapitánya n nagy elismeréssel nyilatkozott Kassa, csapatáról és győ­zelmét — bár azt a több tartalékkal rendelkező Miskolc ellen érte el — teljesem megérdemelt volt. ÉSZAKMAGYARORSZÁG—CSEHSZLOVÁK ZSUPA 3:2 (1:2) Vasárnap Ratibovszky bíró vezetése mellett a miskolciak a zs­upa válogatott ellen áttolták ki­­,s jobb játékkal megérdemelten győztek is. A­­z­ ö gólt Dudrik szerezte meg a zsupának, a tét a szem­füles Szabó egyen­lített ki Miskolcinak szabadrú­gásból. Hullámzó játék után a zsmip a bünt­­őb­ől Fábián révén ismét vezetésihez jut.­­ A másod­ik félidőiben a miskolciak kerülnek fölénybe, a 11. percben a zsúpénál Zse­bek megsérül, helyette Do­­náith játszik. A 18. percben Rácz beadásából Kautzky egalizál gyönyörű fejessel. Ettől kezdve a játék sokszor fülkémény és a győztes gól ■ t he­ves harc folyt, amit végre Kautzky rúgott :e Rácz pompás beadásából. Miskolcnál Szla­ny, líi­ó. Kaiutzky és a Rácz testvérek, a zsuipánál Ma Ír, Ca­rny, Fábián és Dudrik váltak sok