Prágai Magyar Hirlap, 1935. július (14. évfolyam, 149-173 / 3701-3725. szám)

1935-07-09 / 154. (3706.) szám

mS stáhm % fedd. «PRXC­aA­AGtARHl UKX& ­­lSpormv 4 sztovenszkói magyar bajnokságban a Rimaszombati PL gólnélküli eldöntetlenre játszott az Érsekújvári A keleti csoport első döntő mérkőzésén a Törekvés Kassán eldöntetlenül mérkőzött az Ungvári AC-bal . A divíziós selejtezőben a Zsolnai SK legyőzte a nagyszombati Rapidot Rimaszombat, július 8. (Tudósítónk távirati je­lentése.) Nagy érdeklődés mellett folyt le a szlo­­venszkói magyar bajnokság nyugati csoportjának utolsó mérkőzése az Érsekujvári SE és a Rimaszom­bati PS között. A találkozás nagy megelepetésre gólnélküli eldöntetlenre végződött. Az ÉSE Érse­k­­ujjvárott hét góllal verte meg a RPS-t és így nagy favoritként indult a revánsmeccsbe. A RPS első­­rangú játékkal lepte meg híveit és kis szerecsé­­vel győzhetett volna is. Tary füleki bíró ugyanis a RPS gólját nem adta meg. A RPS-ban A m­ásik kapus és a Markos és Szucha hátvédpár volt jó és Kerekes első szereplésével pompásan bevált. Az ÉSE játéka Rimaszombatban is nagy tetszést ara­tott, azonban minden támadása meghiúsult a RPS áttörhetetlen védelmén. A mérkőzés végefelé vi­szont a RPS került teljes fölénybe. Az ÉSE-ben Kovács és Szigeti tűnt ki. Tary jól bíráskodott. Az BSE a magyar bajnokság nyugati csoportjá­ban 7 ponttal és hatalmas gólaránnyal győzött a Donaustadt 4 és a Rimaszombati PS 1 pontja előtt. Kassai Törekvés—Ungvári AC 2:2 (1:0) Kassa, július 8. (Tudósítónk jelentése.) Biró: Ár­va, 800 néző. Szombaton játszották a kerületközi MLSz bajnoki elődöntő mérkőzést Kassán. A mér­kőzés döntetlenül végződött, bár a többet támadó fél az OAC volt, mely különösen az első félidőben felette állt minden tekintetben ellenfelének. Kassai Törekvés a másodi főidőiben támadott ve­­­szélyesen. A vezető­­ gólt a Kassai Törekvés sze­rezte meg az első félidő 35. pereiében Jeles sza­badrúgásából. E félidőben az UAC több biztos gól­helyzetet kiaknázatlanul hagyott. Szünet után az UAC támad és a 3. percben Nagy révén kiegyenlí­tett. A 13. percben Kofebmayer vezetéshez juttatja­­ a K. Törekvést. A 20. percben az UAC eredményes támadást vezet, Varjassy labdája hálót ér, de a bí­ró a gólt nem érvényesüti. Az erős játékban a dur­vaságok gyakoriak , emiatt kerül kiállításra a Tö­rekvésből Deutsch. A Törekvés most 10 emberrel játszik lelkesen, de nem tudja megakadályozni az UAC kiegyenlítő gólját, amelyet Varjassy adott be a 28. percben. Az UAC technikás csapataiból Ple­­tenyik, Erbach, Imrei, Varjassy, Nagy, Molnár vált ki. Kiss kapusnak ma nem volt jó napja. A Tö­rekvésben Primo, Drab, Jeles, Dab­y, Hohlmayer tűnt ki. Katonai válogatott—CsSK 2:1 (2:0). Zsolnai SK —Rapid Nagyszombat 5:2 (1: 0) Zsolna, július 8. A honi csapat megérdemelten győzött az első selejtező mérkőzésen a divízióba való bejutásért való küzdelmekben. A mindvégig fair küzdelmet Brüll mérnök vezette eléggé gyön­gén, mert ítéleteivel megkárosította mind a két csapatot. Az első gólt Zsolna érte el tizenegyesből. Szünet után a 12-ik percben Szécsi váratlan lövés­sel újból eredményes. A 17-ik percben Mayer ér el a zsolnai védelem nagy hibájából eredményt. Ugyanez a játékos a 25. percben kiegyenlített. 2 perccel később Rysavy újból vezetéshez juttatja Zsolnát A 90-ik percb­en Braun biztos helyzetben felvágja Rysavyt. A megítélt tizenegyest Szécsi lőt­te be. Zsolna nagy fölényben van, de csak egy gólt lő Rysavy a 39-ik percben. Előmérkőzésként a helybeli Rapid ifj. csapata le­győzte a Porazsau ifj. csapatát, 2:1 (1:0) arányban. Bíró Rudolf (Zsolna) volt. A munkácsi csapatok győztek a keleti divízió selejtezőjében MSE — Kassai SC 6:1 (2:1) — Slovan — Eperjesi Slavia 2:0 (1:0) Kassa, junms 8. Sveda bíráskodása mellett kevés sTSáviwi nézőközönség előtt folyt­­ le a Munkácsi SE—KSC divíziós selejtező­­mérkőzés, amely a munkácsiak nem várt nagyarányú győzelmét hozta. Az MSE nagyszerű csatár játékot mutatott, de a Kassai SC is derekasan támadott, asonb­an a kapu előtt csatárai csődöt mondtak. Mun­kács góljai: Fisle­r (4), Zimmerman és Szabó, a KSC-ét Krupa lőtte. Munkács, júlitus 8. A divíziós selejtező mér­kőzések során az itteni Slovan az eperjesi Slaviát 2:0 (1:0) arányban győzte le. Bíró: Gottlieb (Ungvári) volt . Góllövők: Grosz és Csapéra. A Slovan egy k­l­est nem ér­tek esi­­zett­, de megérdemelten győzött Meglepett az eperjesiek gyönge játéka. Befejeződött a wimbledoni teniszcsata Mood­y-Wills Helén ismét világbajnok nő Négy számban angolszász, a férfipárosban ausztráliai győzelem London, július 8. Szombaton délután program szerint véget értek Anglia füvespálya teniszbaj­nokságai. Mint már jelentettük, a férfiegyest Perry nyerte meg Cramm ellen péntekem. A női­­egyesben kétévi szünet után győzött Moody-Wills Helén, aki honfitársnőjét, Jacobsot erős küzde­lem után 6:3, 3:6, 7:5 arányban verte meg. A férfipárosban meglepetésszerűen ausztráliai győzelem adódott A Crawford-Quist pár a közép­döntőben legyőzte az amerikai Mare-Budge ket­tőst 6:2, 13:11, 6:3 arányban, a döntőben pedig az ugyancsak amerikai Allison-Van Ryn kettőst ver­te meg 6:3, 5:7, 6:2, 5:7, 7:5 arányban. A vegyespárosban az angol Ronnd-Perry­­ ket­tős lett bajnok. Perryék az ausztráliai Hoopman házaspárt győzték le a döntőben 7:5, 4:6, 6:2 arányban. A női párost az angol Stammers-James kettős nyerte a Sperlingné-Mathieu dán-francia kombi­nált ellen 6:1, 6:4 arányban. Wimbledon ezévi bajnoka tehát: Férfiegyes: Perry (angol), női egyes: M. Wills Helén (USA), férfipáros: Crawford-MacGrath (Ausztrália), ve­gyespáros: Round-Perry (angol), női páros: Stam­­mers-James (angol). — Perry másodszor, Wills hetedszer lett Wimbledon bajnoka. A vigaszdíjat a férfiegyesben a japán Yamagis­­hi, a női egyesben az olasz L. Valerio nyerte. Botrányba fulladt Losoncon a LAFC — Slavia mérkőzés A Füleki TC nyerte a Vöröskereszt-serleget Losonc, július 8. (Saját tudósítóinktól.) Pénteken és ««on»haton folytak le Losoncon a Vöröskereszt­­serlegi mérkőzések. Az első nap a LAFC—Slavia helyi derby súlyos botrányba fúlt, aminek oka első­sorban a közönség ellenséges viselkedése a LAFC ellen, másrészt pedig Mihók füleki volt MLSZ-bíró lehetetlen ítélkezései voltak. Kezdetben Slavia fö­lény alakult ki, majd a 24 .perciben a bíró 11-est ítélt egy rálőtt labda miatt a LAFC ellen, amit Ittnek értékesített. A Slavia most vad játékba fo­gott, Junek egy gyors támadásból újból gólt lő, amire Majlik válaszolt, de Mihók nem ítélt gólt, mert állítólag a labda nem jutott túl a kapuvona­lon. A második félidőben a LAFC felnyomult. A 8. percben Millner és Ménessy összefut, elesnek, Miskey, a Slavia hallja Ménessyt megrugdalja, mi­re a bíró minndkettőt kiállítja. Közben a közönség soraiban verekedés támad, mire a LAFC csapatát bevonultatja. Mishók bíró teljesen elnyomta a LAFC- ot és nemcsak a góltól, de egy 11-estől is elütötte. FTC—AFC 11:2 (5:1) A komplett FTC könnyen verte az A­SC-t. ASC- nél Hegedűs centerbe 1­ sérülése miatt csak sta­tisztált. Állandó FTC fölény mellett a gólokat Egry 3, Horatius 4, Mihók, Jurcsek, Galbács , Felföldy, illetve Fridrich II. lőtte. Az FTC-nél az egész csapat, míg ASC-nél Jakab, Fridrich TI. és Sziko­ra voltak jók. Lakota biró obejktiv. LAFC B—ASC 0:0 Szombaton. A LAFC csak tartalékcsapatát állí­totta ki az előző napi incidens miatt, de ez is szé­pen játszott és egy kis szerencsével győzhetett volna. A LAFC-nál Kolonkás, Svonyovszky, Schnel­­ler és Schleicher III. voltak jóik, az ASC-nél Frid­rich I. és II. és Jakab. Bíró: Klincko (Löcómc). FTC—Slária 7:1 (5:0) Az FTC már az első félidőben lelépte a Sláviát, míg a másodikban Gránert bíró nem engedte job­ban győzni. Macska-egér harc volt a „mérkőzés”” és a FTC tetszés szerint rúgta a gólokat. A Sl­ávia egy percre sem volt méltó ellenfél és gólját is egy kegyelem 11-esből lőtte. * ETX: Uram — Felföldy, Tóth — Noezál, Csukás, Hudec — Galbács, Mihók, Horatius, Egry, Jurcsek. A gólok sorrendje: I. félidőben: 7. p. Horatius, 16. p. Jurcsek, 22. perc Horatus, 32. p. Egry, 44. p. Miíhótk. 11. félidőben a bíró 11-est ad az FTC ellen­, am­it Tscherpl belő. 5:1. Ezután a bíró minden veszélyes FTC támadást megállít, úgyhogy az FTC Jurcsek 2 góljával tud újabb eredményt elérni. 9 A DSV Saaz legyőzte az SK Machodot Saaz, július 8. Az állami liga selejtező mérkő­zései mrAa tegnap a DSV Saaz 2000 néző előtt fogadta az SK Náchodot, amelyet 4:1 (1:1) arány­ban győzött le Hanke (2), Koder és Hoffmann gól­­jaival. A Náchod részéről Konbek egy 11-est ér­­vényesített. Paraginak igen gyönge napja volt. A meccset dr. Brüll Gyula kitünően vezette. A selejtezőben az SK Bratislava 4 mérkőzésből 6 ponttal vezet a DSV Saaz, a Viktória Zsizskov és Moravská Slavia 4—4 pontja előtt, míg az utolsó helyen a Náehod­áH 2 ponttal. Cseh- és morvaországi eredmények BODENBACH: SV-Oslói XI. 2S (1:1). Németi. KOMOTAU: DFK-Sparta, Kartebad 2:2 (1:2). NEUDER: DSK—Karlsbader FK 5:3 (5:0). Meg­lepetés: GABLONI: I>SK—DSV Revchenberg 2:1. — Reicheilberger FK—BSK 4:3. TETSCHEN: Sportbrüder Schreckenet.- DFK 5:1. KÖNIGGRAETZ: SK Pa­rd.ubi.oe 7:1 (4:0). Szlovenszkói eredmények RIMASZOMBAT: RME—RPS 4:1 (3:0.) Barát­ságos mérkőzés pénteken, amelyen a teljes R­ME megérdemelt győzelmet aratott a­ Kovács, Katz és Sztrá­k nélkül felálló bajnok RPS felett A RPS az ESE meccsre tartotta erejét és kényelmese­n játszott A RME erősen rámenő játékot, produ­kált, de mindkét csapa­t durván játszott. Az ilyen helyi derby „barátságos44 mérkőzések — durva jellegük miatt — már kassza célokat sem szolgál­nak. TEREBES, SK—Diósgyőri VTK 3:3 (1:1.) Nem­zetközi mérkőzés: Gólozók Pacal* (2) és Svanda, az SK, Moterbach (2) és Rácz a vendégek részéről Bíró: Doubra­y, 800 néző. ZSOLNA. Ifjúsági versenyek: Slezská Ostrava —SK Zsolna 4:3. — Turócs­zentmárton—Ruttka 6:4. — Zsolna—Turócszentmárton 1:0. — Ruttka —­Slezeká Ostrava 4:0. — Slezská Os­tra­va—Tu­­rócszen­tm­­ár­ton 6:1. — Zsolna,—Ruttka 11. — Győzött m­ostravin iffjújsági csapat SPORTHÍREK : Vines a legjobb profi teniszjátékos. Párjából jelentik. A profi teniszvilágbajnokság középdön­tőjében a német Nüssleim az amerikai Tildent 5:7, 3:6, 6:3, 6:1, 6:3, az amerikai Vines a francia Plaa­t 7A, 6:3, 6:4 arányban győzte le. A dömtő­­ben El. Vines Haris Nüssleint 10:8, 6:4, 3:6, 6:1 arányban kéextette megadásra. A német Handrick nyerte az Európa-öttusaversenyt Petneházy és a magyar csapat a második helyen végzett Budapest, júilius 8. (Szerkesztőségeink tele­fonjelentése.) Vasárnap befejezték a nem­zetközi öttusave­rs­enyt. Szombaton a Császár­­uszodában folyt le a 300 méteres gyorsúszás. A német Lemp 4:06.4 perc öttusa világ­rekorddal győzött a magyar Orbán előtt, aki 4:31.4 perc alatt lett második. Vasárnap a 4000 méteres mezei futásban a svédek szerepeltek a legjobban. Győzött Bjuggren (svéd) 12:30 perc alatt Ribbing (svéd) előtt. A magyar Orbán a hetedik, Petneházy a 9. helyen végzett. Végeredményben első lett Handrick (né­met) 20 ponttal, 2. Petneházy (magyar) 39, 3. Orbán (magyar) 41, 4. Gylliensterna (svéd) 41.5, 5. Boissimann (svéd) 42, 6. Cram­­mer (német) 43.5 ponttal. A nemzetek versenyében első lett Német­ország 23, második Magyarország 27, harma­dik Svédország 31 és negyedik Olaszország 63 ponttal. Az osztrák atlétaválogatott Bécsben egy ponttal legyőzte a csehszlovákokat Az első vereség Ausztria ellen — Ausztria - Csehszlovákia 64,63 pont — Egy csehszlovák rekord B­é­c­s, július 8. A bécsi stadionban az Austria—Slavia mérkőzés előtt folyt le Cseh­szlovákia és Ausztria atléta válogatott csapa­tainak 11. találkozása. A tartalékokkal ki­álló csehszlovákok 63:64 arányban vereséget szenvedtek. A döntés a stafétában esett, ahol a csehszlovák team rossz váltás miatt a máso­dik helyre került. Részletes eredmények: 100 m­: Knetui­cky (cs) 10.9, 2. Berger (o) 11 nap. Súlydobás: Donda (cs) 15.40 m., 2. Zoufal (o) 14.67, osztrák rekord. 1500 m.: Hősek (cs) 4:01, csehszlovák re­kord. 2. Keim (cs), 3. Pugl (o). Magasugrás: Krátky (cs) 1.86 m., 2. Flách­­sberger (o), Schwertberger (o) és Hrubes (cs) 1.83 m. 5000 m.: Fischer (o) 15:31.8, 2. Hősök (cs) 15:43.4 p. Diszkosz: Janausch (o) 45.25 m., 2. Knotek (cs) 44.64 ax 400 m.: Kwónüsky és 49.4 mp., 2. Rinner (o) 49.7, 3. Fiser (cs) 50.8 mp. Távol­ugrás: Hofffmann (cs) 6.73 m., 2. Bauer (o) 6.70 m. 800 m., Eichlberger (o) 1:56.4, 2. Rosicky (cs) 1:57.2 p. Rúdugrás: dr. Korejs (cs) 3.80 m., 2. Pra­­ger (o), Hainzwickl (o) és Hl­a­ven (cs) 3.60 m. 110 m. gát: L­eitner (o) 14.8 mp.. osztrák rekord: 2. Langlmayer (o) 15.2, 3. Komaniek (cs) 15.7, diszkvalifikálva. Gerely: Bezwoda (o) 58.54, 2. Novak (cs) 55.02 m. 4X 100 m. staféta: Ausztria (Berger, Leit­­ner, Fogarasi, Karsch) 43.2 mp., 2. Csehszlo­vákia (Fischer, Hoff­m­ann, Krátky, Mécs­er) 45 mp. Ponteredmény: Ausztria 64, Csehszlovákia 03 pont.