Prágai Magyar Hirlap, 1935. augusztus (14. évfolyam, 174-199 / 3726-3751. szám)

1935-08-27 / 195. (3747.) szám

1935 ugusztus 27, kedd. ^rxghMag^arhírl^ A magyar csapatok vereséget szenvedtek a nyugatszlovenszkói divízióban A Vas Pozsonyban, a Ligeti Zsolnán és a Füleki TC Bulikán kapott ki Az ÉSE biztosan nyerte a magyar derbyt ■ Zólyom legyőzte Trencsént Pozsony, augusztus 26. (Tudósítónk jelentése.) A nyugatszlovenszkói a magyar csapatokra. divízióban rossz nap járt Valamennyien vereséget szenvedtek, egyedül az ÉSE győzött, az is a Ko­máromi FC ellen. A Vas otthonában kapott ki, míg a többiek idegen pályán. Az eredmények voltak: PFK—Vas (2:2) Pozsony, aug. 26. (A PMH­ pozsonyi sportszer­­kesztőségétől.) PFK: Kritika; Hallai, Táborsky; Kutina, Lipták, Polák; Riger, Summer II., Polák, Mlcoch, Divis. — Vas: Lukács II.; Drobár, Tuma; Cséfay, Sperlich, Hudek; Motheil, Susnix, Sidó, Fürszt, Hrádek. A két csapat változatos és időnként érdekes küzdelmet vívott. Az első félidőben a kezdet 10. percétől kezdve eltekintve, a Vas jobb volt, szü­net után azonban visszaesett a pozsonyi csapat és a PFK megérdemelten győzött. 800 főnyi közönség előtt a PFK támadásaival indul a mérkőzés. A 4. percben Hudek hendszer vét és a megítélt tizenegyest Polák értékesíti. Továbbra is a PFK marad fölényben és két perc­cel később komért csikar ki, amelyből Mlcodh gólt fejel. Lassanként a Vas is felfejlődik. A 17. percben a 16-os vonalon elgáncsolják Sidét, a megítélt szabadrúgásból Susnnx megszerzi a Vas első gólját A gól után a PFK teljesen visszaszo­rul térfelébe. Motheil oldalán egymásután gör­Érsekújvár, augusztus 26. (Saját tudósítónk­tól.) A rendkívül nagy érdeklődéssel várt mér­kőzés váratlanul biztos győzelmet hozott az ÉSE- nek, jóllehet sok tekintetben az érsekújvári együt­tes sem elégített ki. A komáromi csapat azonban csak a védelmében játszott elsőrendű futballt s elsősorban Virágh nagy játékának köszönhette, hogy nem szenvedett még nagyobb vereséget. 2500 főnyi közönség előtt forrón tűző napban Brüll Manó (Dunaszerdahely) sípjelére a követ­kezőképpen állottak fel Lempert halála miatt gyászszalaggal megjelent csapatok: ÉSE: Bachoretz; Szklemár, Szigethy; Dubay, Reiner, Holzer; Verseghy, Tóth, Csapó, Kováts, Hruza. — KFC: Langsadl; Virágh, Hadanics; Weimtraub, Vitálos, Zilathy, Csukás, Gleisza.Simon II.; Drózsy, Csivre, KFC kezd erős nap ellen s kezdetben támadó­lag lép fel. Szigethy a 3. percben „luftot*” csinál. Zilahy kiugrik, lövését Bachorec kiöklözi s a veszélyes helyzetet Szklenár csak kornerre tudja menteni. A veszélyes akció után az ESE riposz­tozik, s a 6. percben Kováts labdáját Csapó rend­kívül nehéz helyzetből a hálóba helyezi. 1:0: óriási lelkesedés fogadja a váratlan eredményt, amely támadásra Reiner hátrahúzott tüzeli az ESE-t s a 9. percben labdáját Kováts Csapó elé tálalja, ez Tóth elé teszi, aki hirtelen lerázza magáról a KFC védő játékosait, s 25 méterről leadott ellenállhatatlan erejű saroklövésével meg­szerzi az ÉSE második gólját. 2:0! Az érsekujvári együttes a közönség lelkes buz­dítása mellett továbbra is támadásban marad. A 20. percben a bíró Lempert Leó emlékére egy percre megszakította a játékot s a hatalmas kö­zönség 1 percen át néma csendben adózott a tra­gikus váratlansággal elhunyt érsekujvári sport­­vezér emlékének. Ezután a játék erősen ellaposodott s az utolsó negyedórában a KFC kerekedett fölül, de néhány korneren kívül mást elérni nem tudott. Szünet után a KFC ismét rendkívül lelkesen startolt s szemmelláthatólag nem tartja remény­telennek a mérkőzést. Lassan azonban az ÉSE játéktudása ismét kidomborodik, s a 13. percben a kiszökő Csapót csak kornerre szerelhetik, Hru­za kornerét Kováts fejjel továbbítja a kapu felé, de Langeadl kiöklözi, a labda Csapó elé pattan, aki gondolkodás nélkül rendeltetési helyére jut­tatja 3:0! Egy perccel később ismét Csapó szökik el s csak az önfeláldozóan kirohanó komáromi kapus képes a gólveszélyt elhárítani. Az ESE azonban továbbra is vehemensen támad s a szabadra ját­szott Tóth bombalövését csak a kapufa menti. Ezt a támadást kornerek sora követi, azonban az önfeláldozóan küzdő KFC-védelem a támadáso­kat kiparírozza. Az utolsó percekben még utol­jára fellángolt a KFC ereje, Gleisza és Zilahy egy-egy pompás lövéssel tették próbára Bacho­rec tudását, de a fiatal érsekujvári kapus mind­két lövést pompás stílusban mentette. A MÉRKŐZÉS KRITIKÁJA Az ÉSE minden tekintetben győzelmet, de a csapatnak voltak megérdemelte a gyenge pont­jai is. A védelem jól megállotta a helyét. Bacho­rec hibátlanul, 2—3 esetben nagystílűen végezte dolgát s a Szklenár—Szigethy hátvédpárt, is — igaz, nem volt különösebb feladat elé állítva, — jól megállotta a helyét. A halfsor szűrhen, de nagyobb hibák nélkül játszott. A legjobb ember dülnek a veszélyes támadások. A 22. perciben Motheil megszökik, beadásából Sidó kiegyenlít. A Vas erősen szorongat. A 30. percben Motheil nagy lövését csak korner árán tudja menteni a pös­­tyéni kapus. A Vas nagy fölényben van, de az akciók befejezése elmarad. A 38. percben a PFK támad, Summer II. lövése az üres kapura tart, de Tuma az utolsó pillanatban a kapuvonalról rúgja el a labdát. A hátralevő percek egyedüli esemé­nye Rieger kapura lövése. Kapucsere után a PFK ragadja magához a kezdeményezést és már a 2. percben Riger veze­téshez juttatja a PFK-t. Poláknak több jó hely­zete van, de ront. A 15. percben kapu előtti kava­rodásból Polák rúgja a PFK negyedik gólját. A Vas csak védekezik és csak az utolsó percekben tud kiszabadulni a nagy nyomásból. A 40. perc­ben Hallai mendszet vét, tizenegyes, amelyből Fürszt gólt rúg. Most felcsillan a Vas előtt a ki­egyenlítés reménye és finisbe kezd. A PFK azon­ban ellentámadásba megy át és a 43. percben Posák átadásából Divis beállítja a végered­ményt. A PFR a második félidőben mutatott já­tékával megérdemelte a győzelmet. A csapat vé­delme gyenge volt, kivéve a kapust. A halfsorban Kutina, elől pedig Posák, Divis, és Riger tűnt ki. A Vas jobb volt, mint a múlt héten. A védelem itt gyenge volt. A halfsor csak egy félidőig bírta. A csatársor legjobb embere Motheil volt, őt azon­ban szünet után elhanyagolták. Bíró: Michalec­ Holczer volt, de Reiner is sokat javult. Dubay várakozáson felül jól illeszkedett be az együt­tesbe. A csatársorban csak a két újonc, Csapó és Hruza feleltek meg. Csapó igen energikus, ve­szélyes játékosnak bizonyult, mindkét gólját ne­héz helyzetből érte el. Hruza, az ÉSE most felfe­dezett ifjúsági balszélsője rendkívül nagy tehet­ség, a legtöbb akciója komoly veszélyt jelentett a KFC kapujára. Tóth sokat küzdött, de meg sem közelíti a régi formáját s Kováts is csak ár­nyéka önmagának. A csatársornak Verseghy volt a leggyengébb embere, a valaha kitűnő játékos semmiképpen sem tud m­agára találni. A KFC-nél csak a védelem volt kiváló. Vi­rágh emberfeletti m­unkát végzett , egymaga mentette meg a KFC-ot a nagyobb vereségtől s Hadanics is becsülettel küzdött. Langsadl kapus a kapott gólokért nem okolható s néhány szép védést produkált. A halfsor mérsékelt teljesít­ményt nyújtott, csak Vitálos tehetsége csillant néha ki. Simon III. intelligens játéka volt még hasznos a csapatnak. sze a csatársor volt. A csapat leggyengébb ré­Főleg Zilahy és Gleisza keltettek nagy csalódást. Brüll bíró korrektül vezette a mérkőzést. NYILATKOZATOK A MÉRKŐZÉSRŐL Szabó Kálmán, az ÉSE elnöke: A jobbik csapat győzött. Forgách Mihály, a KFC igazgatója: A KFC ebben a szezonban a leggyengébb játékát pro­dukálta. Az ÉSE legalább két góllal jobb volt , megérdemelte a győzelmet. Dr. Reiner András, az ÉSE igazgatója: Csak Virágh mentette meg a KFC-t a katasztrófáiig ve­reségtől. Mandl Oszkár, déli kerületi kapitány: A mér­kőzés színvonala igen­ mérsékelt volt, de míg az ESE-nek csak egyikét kirívóan gyenge pontja volt, addig a KFC-nek ezen a mérkőzésen csak egy-két játékoson mutatott elfogadható játékot. Brüll Manó bíró: A mérkőzés erős volt, de fair keretek között, teljesen reálisan folyt le. Kellemesen meglepett az ÉSE kitűnő játéka, míg a KFC-ben erősen csalódtam. Ruttkai FC—Füleki TC 3:1 (1:1) Ruttka, augusztus 26. Kiegyenlített első félidő után a Füleki TC visszaesett és igy az FC Hoch­­­leitmer, Feigl és Kozma (11-es) góljával győzni tudott. Fülek részéről Horácius volt eredményes. Zólyomi TK —Trencséni TS 2:0 (2:0) Zólyom, augusztus 26. A honi csapat megér­demelt győzelme. A gólokat Horváth kapus 1 Les­ből és Stric lőtte. A ZTE-ban a holtsor és véde­lem tűnt ki. 3000 néző. Zsolnai SK-Ligeti 3:2 (1:2) Zsolna, augusztus 26. 1500 néző előtt a Ligeti meg nem érdemelt vereséget szenvedett. Zsolna csak az utolsó percekben szerezte meg a győzel­met. A mezőny legjobb emberei Molnár, a zsolnai centerhalf és Müller Kajma, a Ligeti középcsa­tára volt. Müller már az 5. percben megszerezte a vezetést, amit Drab 11-esből egyenlített ki. Szünet előtt ismét Müller gólozott. Már úgy látszott, hogy a Ligeti győz, amikor Molnár a zsolnai csa­társorba ugrott előre és a 39., valamint a 43. percben két pompás góllal győzelemre vitte csa­patát. A Ligetiben igen gyönge volt a fedezetsor, míg Zsolnánál Chloupek és Prudovics hiánya meg­látszott. Kupric mind a két fél megelégedésre bíráskodott. A nyugatszlovenszkói divízióban vezet a Zó­lyomi TK 4 ponttal 5:2 gólaránnyal, 2. Zsolnai SK 4 pont 4:2 gólaránnyal. Kétpontosak: ÉSE, Ligeti SC, Füleki TC, Trencséni TS, PFK, FC Ruttka, pont nélkül állanak KFC és a Vas, Pozsony. KSE-KFC (2:0) A cseh csapatok győztek az állami liga második fordulójában A DSV Saaz súlyos veresége Prágában •Nehezen győzött Kolinban a Sparta ■ Az SK Bratislava egygólos vereséget szenvedett Kladnón Prága, augusztus 26. Az állami liga második fordulóján a német csapatok és a Bratislava kika­pott. A legnagyobb meglepetést a DSV Saaz nagy­arányú és megérdemelt veresége idézte elő. Míg a Slavia ezúttal imponáló stílusban győzött, addig a Sparta csak nehezen tudott Kolinban revánsot venni az AFK-tól tavaszi sorsdöntő vereségéért. A szlovenszkói bajnok SK Bratislava Kladnóban minimális vereséget szenvedett. A németek közül a legjobban a DFC szerepelt, amely gólnélküli el­döntetlenre végzett idegen pályán a prosnitzi SK- bal­ Az eredmények voltak: MORAVSKA SLAVIA—SK NÁCHOD 4:2 (3:2). Játszották szombaton Brünnben dr. Brüll Gyula kitűnő bíráskodása mellett. A honi csapat megér­demelten győzött Kalina (2), Kfií és Kubesch góljaival. A Náchod részéről Koubek volt a gól­lövő. SLAVIA—DSV SAAZ 9:1 (4:0). A bajnokcsapat góllövő kedvében végzett a laaziakkal, dacára an­nak, hogy Svoboda és Pucs nélkül állott ki. A gó­lokon Bradács (5), Sobotka és Kopecky (2—2), valamint Vydlacsil osztozkodtak, míg a DSV egyetlen gólját Koder szerezte. A DSV Paragi nélkül állott ki, ami a csatársoron megérzett. Krist bírónak könnyű dolga volt. DFC—SK PROSTEJOV 0:0. A Slavia-pályán a fenti mérkőzés előtt a prágai németek igen jól védekeztek, amit a proeniciak javára szóló 15:6 sarokarány is bizonyít. Vlcsek pártatlan bíró volt. A két mérkőzésnek 15.000 főnyi nézője volt. SPARTA—AFK KOLIN 3:2 (0:1). A Sparta nem elégített ki. Legjobb emberei Braine, Faczinek, Boucsek voltak, míg Klenovec kapus sokat hibá­zott. Az AFK csaknem újbó­l meglepetést okozott, amennyiben az utolsó negyedóráig vezetett 2:1 arányban. Ekkor a koliniak tempója alábbha­gyott, amit a Sparta győzelemre használt ki. A gólokat Nejedly (2, egyik 11-es) és Zajicsek Sparta, Musil és Tornán az AFK részéről rúgták. a 6000 néző előtt a pilseni Kochmann jól bírásko­dott. SK KLADNÓ—SK BRATISLAVA 2:1 (1:0). 3500 néző előtt a két fél izgalmas küzdelmet ví­vott. A kezdetben ügyesebb kladnói csapat bizto­sította magának a győzelmet a később fölényben levő pozsonyiak ellen. Gólozók Kuchta és Tichy a kladnóiak és Maszarovich a Bratislava részéről. A pozsonyi csapatban a góllövőn kívül Bulla, Daucsik és Stastny tűntek ki. Matzke (Bodenbach) jól bíráskodott. SK PILSEN—VIKTÓRIA 2:2 (1:2). 3500 ideges néző előtt folyt le a helyi bajnoki derby, amely eldöntetlen eredményt hozott. Pfützner (Karls­­bad) a durvaságra hajló meccset jól a kezében tartotta. ZSIDENICE—TEPLITZER FK 2:0 (2:0.) 8000 néző előtt Siba bíró lehetetlen pártoskodása miatt a TFK meg nem érdemelt vereséget szenvedett. Egy gáncs miatt Kovái (TFK) lábát törte, a bíró ekkor sem ítélt 11-est. A brünniek góljait Nyvelt és Nepala rúgta. A Teplitzer FK a mérkőzés vé­gén a megsérült Nahlovszky nélkül már 9 ember­rel játszott. A ligában a Sparta 4 ponttal vezet a hárompon­tos SK Prostejov, DFC, Zsidenice és SK Kladno előtt. A Slavia a hatodik helyen áll 2 ponttal. 9 Használati utasítás: Esténként mossa arcát a LE TON szappan krémszer­ű habjával. E gyengéden ható krémes habot hagyja arcán néhány másodpercig. Utána öblítse le be meleg­vízzel, majd közvetlenül hidegvízzel. Ez az egész.­ Másnap reggel friss, bársonyosan üde arc fogja a tükörben mosolyogva üdvözölni. Rövid idő múlva szert tesz az annyira vonzó és irigyelt „leányos arcbőrre “ LETOM^gil SZÁPPÁfl^PKc 6‘­Főjerakat: D, Engel Bratislava, Venturská 12 és Masarykovo 6. utána a Mór. Slavia, Teplitzer FK, Viktória Pil­­sen, DSV Saaz következnek 2—2 ponttal. 11. Bra­tislava 1 pont, 12. SK Pilsen 1 p., utolsók pont nélkül az AFK Kólóm és az SK Náchod. KÖZÉPCSEH DIVÍZIÓ. Bohemians—CsAFC 9:0 (2:0). — Viktória Zsizs­­kov—Union Zsizskov 6:3 (3:0). — Nuselsky SK— Viktória Nusle 5:0 (3:0). — Meteor VIII.—Rapid, Vinohradv 2:0 (1:0). — SK Lysá—Csecbie Karliu 2:1 (1:0)/— Slavoj VIII.—SK Niusle 2:2 (2:1). CSEH VIDÉKI DIVÍZIÓ. Jungbunzlaui SK—Cseské Budejovice, Budwqis 2:1. — Slavia, Karlsbad—AFK Pardubice 4:4. — Polaban, Nímburg—SK Pardubice 3:1. — SK Peffin, Pilsen—SK Kopisty 3:0. — SK Dvur, Krá­­lové—SK Rakovnik 6:0. — SK Königgratz—Sné­­háfi Domazlice 4:0. MORVA—SZILÉZIAI DIVÍZIÓ. SK Slezská, Ostrava—SK Bafa, ZHn 3:2. Meg­lepetés. — Polonla, Karvin—SK Frystat 2:1. — SK Hanácska Slavia, Kremsier—SK Olmüc 5:1.— SK Kralovo, Pole—SK Morávia, Briinn 4:2. — SK Prerau—M.-Ostravská Slavia 7:2. CSEH—NÉMET DIVÍZIÓ. Gablonc: SV Bodenbach—-BSK 2:1 (1:0). — Teplitz: Karlsbader FK—VfB Teplitz 1:0 (0:0). — Warnsdorf: WFK—Reicihenberge-r FK 4:2 (2:2). Kárpátaljai eredmények BEREGSZÁSZ. Kárpátaljai magyar válogatott— Szláv csupa 5:0 (2:0). Meglepő nagy győzelem. Góllövők: Kolovráth és Fezler (2), Tóth. Jó bíró volt Fejér H. Szlovenszkói eredmények LOSONC: LAFC—Besztercebányai SK 8:0 (1:0). Barátságos mérkőzés. A LAFC meg­érdemelten győzött, mert minden tekintetben jobb volt ellenfelénél. Besztercebánya sport­szerűtlen magaviselete a közönségből nagy ellenszenvet váltott ki. Gólozók Molnár. Kostyál 11-esből és Stpitz sarokrúgásból. Jók voltak: a közvetlen védelem, Mémessy, Majlik és Molnár a LAFC-ból, Korbár, Csiszmár, Matyasovszky a BSE-ból. Jól bíráskodott a losonci Bankó. — LAFC—LMTE 5:0. Ifjúsági bajnoki. Fölényes győzelem. NAGYSZOMBAT: Rapid—Donaustadt Po­zsony 4:1 (2:0). A nyugati kerület két bajnok­­csapatának találkozása gyönge futball kereté­ben a Rapid győzelemért hozta. A kiörege­dett játékosok szánalmasan szerepeltek, főleg Gremen tűnt ki gyengeségével. Gremen (2), Blesák, Zsigárdy és A gólokat Tomecsek (öngól) rúgták. Noga bíró hasonlóan rossz volt, mint a csapatok. CSEKLÉSZ: Makkabea Pozsonnyi SK 3:3 (3:1). Barátságos. NYITRA: NYAC-Galgóci SK 10:1 (7:0). Gyér közönség előtt a NYAC macska-egér harcot vívott a teljesen gyönge galgóciak ellen. A gólokon Stasztnyi (3), Lux (3), Du­bay (3) és Dekán osztozkodtak, míg Galgóc becsületgólját a center rúgta. Janecska gyön­gén bíráskodott. ZSOLNA: ZsSK tart.­Rajeci SK 5:0. — ZsSK nifj.—Povazsán ifj. 3:0,