Prágai Magyar Hirlap, 1935. szeptember (14. évfolyam, 200-223 / 3752-3775. szám)

1935-09-10 / 207. (3759.) szám

8 » <PRXGM-MAjAaRH!KL) Érsekújvár, szeptember 9. (Saját tudósítónktól.) A két magyar rivális érsefeujvári mérkőzése az ÉSE fölényes és biztos győzelmével végződött. Az első félidő 28. percében már 4:6-ra vezetett az érsekujvári együttes, amely aránylag magas gól­­különbségű győzelme dacára sem elégített ki tel­jesen. A szokottnál kisebb közönség előtt — leg­alább 200—300 sportfanatikus Budapestre utazott a Ferencváros—Sparta mérkőzésre — folyt le igen erős szélben az érdekes mérkőzés. A csapatok a következőképpen állottak fel: ÉSE: Bachovecz — Dubay, Szklenár, — Tóth, Kelmen, Holczerk, — Verseghy, Vigh V., Csapó, Kováts, Hruza. LIGETI: Antos — Borbély, Meidlinger — Vin­­kovits, Elschek, Callmayer — Mic­helberger, La­katos, Müller, Bereczky, Kovács. A Ligeti kezd erős szól ellen s az ÉSE nyom­ban támadólag lép fel. Még el sem múlik jófor­mán az első perc s Kováts fejesgólja már ott tán­col Antos hálójában. Gyönyörű gól volt. A 20. percben Kováts kiszökik a Ligeti védőjátékosai közül, a kapu előtt kavarodás támad s az élel­mes Csapó szerencsésen bekanalazza a labdát az ellenfél hálójába. 2:0! Az ÉSE energikusan támad továbbra is s a 21. percben Vigh gólt ér el, amelyet a bíró lesállási címén nem ítél meg. Egy perccel később Müller ideálisan szökteti Lakatost, akit a tétovázó Du­bay csak sarokra ment. Holczer felszabadító rú­gását Reiner Hrazá­hoz továbbítja, aki sarokrú­gást harcol ki. A szépen ívelt komért Csapó ne­héz helyzetből a rendeltetési helyére juttatja. 3:0! Az ESE támadósorának nagy lendülete egyre erőteljesebb. A 28. percben Hruza áttöri az egész Ligeti-védelmet s valósággal beviszi a labdát a kapuba. 4:0! Szünet után a széllel támogatott Ligeti hevesen támad s a bizonytalan ÉSE-védelem többször za­varba is jön. Az ÉSE két játékosa, Tóth és Csapó súlyosan megsérülnek. Tóth tíz percre el is hagy­ja a pályát , visszatérve a jobbszélen statisztál, Csapó is sántítva játssza végig a mérkőzést, amelynek ezután egyetlen fontos mozzanata van: a 38. percben, amikor Michelberger belövi a Li­geti egyetlen gólját. Az ESE az imponálónak látszó győzelem dacá­ra rossz benyomást keltett. A védelemben csak Bachorecz kifogástalan, Szklenár nem felelt meg, míg Dubay nem éri el a csapat nívóját. A half­­sor kielégítően játszott. Reiner javul­t taktikai­lag (Müller őrzésével) kitűnő szolgálatot tett. Tóth, akit most próbáltak ki először a halfsor­­ban, bevált Holczer jól játszott. A csatársorban ismét Csapó volt a legeredményesebb. A mezőny­ben a javuló Kováts mutatott szép húzásokat s a meccs elején elért góljával szemmel láthatólag visszanyerte önbizalmát. Az újonc Vigh nem az a játékos, akire az ÉSE-nek szüksége van. A két szélső közül kétségtelenül Hruza volt a jobbik. A Ligetinek még mindig Müller és Meu­ffijnger a legjobb emberei. A két régi rutinig szívvel-lé­­lekkel küzdöttek, de partnereik gyengék vol­tak. A Ligeti legjobb csapatrésze a közvetlen vé­delem volt, amelyben Antos néhány szép védést produkált s Borbély is megfelelt. A halfsor gyen­ge volt, a csatársorban pedig egyedül Müller ját­szott figyelemreméltó futballt. Füleki TC - Vas, Pozsony 4:2 (0:1) Pozsony, szeptember 9. (Szerkesztőségünk je­lentése.) Mintegy 1000 néző előtt a Bratislava­­pályán szombaton találkozott a Vas a Füleki TC- bal, amelytől 1:0-ás vezetés után 2:4 arányban ki­kapott. A füleki csapat Egri, Horácius és Jurá­­csek nélkül állott ki és az első félidőben a nap és szél ellen játszva, gyöngébben szerepelt. A Vas ekkor többet támadott és Sidó fejese révén vezetéshez is jutott.­­ Helycsere után az FTC hatalmas fölénybe kerül. A Vas erőszakosan vé­dekezik, aminek t1-es a következménye. Felföldy a büntetővel kiegyenlített, utána azonban Uram FTC kapus hibájából ismét a Vas szerez gólt, Hudek félpályáról rúgott labdájával. Az FTC most erősíti az iramot, Felföldy előre vonul a csa­társorba és beadásából Pilát ismét egyenlített. Most már a fülekiek a kapuhoz szegezik ellen­felüket és Bobák, valamint Mihók révén beállít­ják a végeredményt. Füleknél nagyszerű volt Felföldy, a védelem­ és­ hallsor. A csatársor pu­hán játszott. A Vas jóval alulmaradt a tech­niká­­sabb füleki csapatnál. — Tarczal (Turócszentmár­to­n jól bíráskodott. Pöstyéni FK — Trencséni TS 2:0 (0:0) Pöstyén, szeptember 9. (Tudósítónk telefon je­lentése.) Az első félidőben mind a két csapat gyöngén játszott, helycsere után nagy PFR fölény alakult ki. A gólokat Micsodh és Polák vágtálk. Brüll Emil mérnök kitünően bíráskodott 1500 né­ző előtt. A győztes csapatban a csatársor,­­Tren­­csénnél a védelem tűnt ki. Zólyomi TK– Komáromi FC 0:0 Zólyom, szeptember 9. (Tudósítónk távirati je­lentése.) Az eredmény nagy meglepetés és hí­zelgő a komáromi csapatra nézve. 1 . Ruttkai FC—SK Zsolna 2:0 (1:0) Ruttka, szeptember 9. A középkerületi szlovák derby a honi csapat megérdemelt győzelmét hoz­ta. Mind a két gólt Jung lőtte. Bíró: Spiegler jó volt. A nyugatszlovenszkói divízió állása: lfn ——mO­ A nyugatszlovenszkói divízióban az ESE és a Füleki TC biztos győzelmet arattak magyar ellenfeleik ellen A Komáromi FC gólnélküli eldöntetlent ért el Zólyomban tfQV és a 4 in­aí ■ Pöstyén legyőzte Trencséni, Zsolna kikapott Ruttkán ■ Ligeti 4ti­­ 4:0­ 1. Pöstyéni FK 4 3 0 1 16:7 6 2. Érsekújvári SE 4 3 0 1 18:7 6 3. Füleki TC 4 2 0 1­9:6 6 4. Zólyomi TK 4 2 1 1­5:4 5 5. Ruttkai FC 4 2 0 2 6:6 4 6. Zsolnai SK 4 2 0 2 7: 4 7. Trencséni TS 4 112 3:4 3 8. Vas, Pozsony 4 112 7:9 3 9. Komáromi FC 4 112 2:5 3 10. Ligeti SC 4 0­0 4 4:16 0 Kikapott a magyar bajnok Pozsonyban SK Bratislava - Újpest 4 :2 (0: 2) ■ Szerencsés győzelem Pozsony, szeptember 9. (A PMH pozsonyi sport­­szerkesztőj­étől.) 4000 főnyi közönség előtt szeren­csés győzelmet aratott a Bratislava az Újpest fe­lett. A mérkőzés lefolyásának inkább döntetlen eredmény felelt volna meg. Az első félidőben ugyanis az Újpest volt jobb, szünet után azonban erősen feljavult a Bratislava és nemcsak hogy be­hozta a magyar bajnok kétgólos előnyét, de még két további góllal meg is toldotta. Az Újpest vere­ségét menti az a körülmény, hogy 2:1 állásnál Sternberg megsérült és kiállt, a megbolygatott vé­delem nem bírt ellenállni a Bratislava csatársor rohamainak. Az Újpest komplett csapatát szerepeltette. A Bratislavában Hujbek helyett Tarabát próbálták ki, míg Dancsik helyén Suchy szerepelt. Kezdés után rögtön felnyomul az Újpest, a támadások szépen gördülnek a tizenhatos vonalig, ott azonban meg­szűnik a csatárok tudománya. A 9. percben veszély­telennek látszó Újpest támadás megy a kapu felé. Vincénél van a labda, aki váratlanul kapura lő és a meglepett kapus hozzá sem ér a labdához. A 11.­­ percben van a Bratislavának első jó helyzete, Kosztka azonban kapu mellé lő. Most egy ideig a Bratislava támad, de a csatársor ott is rossz. A 35. percben az újpesti trió szép kombinációval közelíti meg a Bratislava kapuját és az akciót Kállay gól­lal fejezi be. A második félidőben a Bratislava nagy lendülettel támad. A 4. percben Jávor szépen tálal Luknár elé, akinek lapos lövése a belső kapufá­ról a kapuba pattan. Ezután Sternberg megsérül és kiáll. Seres megy hátvédnek, az ő helyét pedig Jan­­da foglalja el. A 10. percben megint Jávor indít el szép akciót. Luknár elé passzol, ez Maszarovicsnak továbbítja a labdát, aki kiegyenlít. A 2. percben Kosztka megfut, átmegy az Újpest védelmén, cen­terez és Maszarovics megszerzi a vezetést. Ezután az Újpest rohamoz, de a csatársornak semmi sem sikerül. Kocsis helyet cserél Baloggal, de ez sem használ. A 44. percben Futó kornerre szereli Kosztkát. A szépen ivett labdát Sors befejeli. A Bratislavában Stastny, Horky és Jávor, vala­mint Maszarovics volt jó, míg az Újpestnél a köz­vetlen védelem és a Vince-Pusztai szárny tetszett Az Attila elvesztette első ligamérkőzését Budapest, szeptember 9. (Szerkesztőségünk tele­­fonjelentése.) Szombaton és vasárnap négy bajnoki mérkőzést játszottak le. Vasárnap az Attila először avatkozott bele a ligamérkőzésekbe és az amatőr törekvéstől vereséget szenvedett. A Budafok és a Bocskai gólnélküli eldöntetlenre mérkőztek, ugyan­csak eldöntetlent hozott a Kispest—Phőbus találko­zó is. A részletek voltak: HUNGÁRIA—SALGÓTARJÁNI BTC 4:0 (3:0), 4000 néző előtt szombaton. Góllövők: Kardos, Hadrévy, Müller (11-es) és Titkos. TÖREKVÉS—ATTILA 8:1 (h­f)). Gólozók: Nemes (2), Béky, illetve Szegő. KISPEST—PHŐBUS 3:3 (2:2). Gólozók a Kis­pest részéről: Nemes, Szabó­ és Serényi, illetve a Phőbus részéről Solti (2) és Szikár. PROFI LIGA: Nemzeti—Székesfehérvári ARAK 1:0, Somogy—Droguisták 6:0, Csepel—Erzsébetvá­ros 5:1, Szürketaxi—Nagytétény 4:2, Millenáris— Zuglói FC 4:0, VÁC FC—Váci Remény 3:8, Vasas —Budatétény 4:3. )( Németország. Berlin—Hamburg 2:1 (2:1). Vá,­­rosokközti mérkőzés. — Szászomig: Dreedener SC—BC Hartha 2:0, Gute Miuts—Wacker, Leípzig 2:0, Fortuna Leípzig—vSportfreiumde Drezda 8:1, VfB Leípzig—Dresdenzia 6:1. — Bajorország: SV Augsburg—Wacker, München OK), Sp. Vgg. Fürtíh —FC Scbweinfuxt 1:0, Bayern München—ASV Nürnberg 3:0, IFC Nürnberg—1FC Bayreuth 3:1. )( BELGIUM. Bajnokságok: Beersdhot AC—SC Anderiedht 2:2; Union St. Gílles—Antwerp FC 4:2; Standart Lüttieh—FC Mechelen 5:0; Daniig Ertísseel—T.SV Lyra 8:2; FC Liege—Berchetn Sport 5:1; Liersöhe SK—White Star 1:0; Raeímg Mechelen—OS Lüttich 8:1* Cseh- és morvaországi eredmények PRÁGA: Slavia—SK Kladno 8:0. — DFC—AFK Kolin 6:0. Mindkét mérkőzés szombaton. — DFC zartál.—Viktória Vrsovice 5:1. KLADNO. Slavia, Prága—SK 2:0 (1:0). Révaiiő­m­­érkőzés: PILSEN. SK—DSV Saaz 4:2 (3:1). Paragi lőtte a laaziak két gólját BRÜNN. SK Zsidenice—DSV hittan 7:1 (3:1). TEPLITZ. TFK—Císed­hie Karim­ 2:0 (1:0). AUSSIG. DFK—DFK Nestomitz 3:2 (3:1). IGLAU. DFC—Sportbrüder, Prága 6:2 (4:1). ODERBERG. DSV-SK 1:1 (1K)). — MXHRISCH­­OSTRAU. MOSV—DSV Witkowitz 2:1. KROCSEHLAVY. SK-Usechie VHI. 43. Ama­tőr-bajnokság. Kárpátaljai eredmények UNGVÁR, UTE—USE 5:5 (4:2). Bajnoki mérkő­zés. Az USE majdnem meglepetést csinált lelkes játékával. Hirech gyöngén bíráskodott­­( OLASZORSZÁG. A Szeged FC szombaton Bolognában az ottani FC 401 0:6, vasárnap pedig Triesztben a Triestinától 1:8 arányban súlyos ve­reséget szenvedett A Soroksár Vicenzában az ottani FC-bal a stadion­avatáson mérkőzött. Kikapott 1:2 (1:1) arányban. FC Milánó—Jugosla­vija 4:3. — Lazzio—Ge­nova 4:2. — Ambrosiana—Juventus Turinban 0:0. )( Az osztrák amatőr bajnokság első döntő­­jében Salzburgban az ottani AC a Badener AC- ot 4:1 (2:1), arányban győzte le. 1935 szeptember 10, luAj, Mit kapunk a valutákért? Prága, szeptember 9. Kő 100 pengőért ....... 486.­100 schillingért 461.75 100 zlotyért 460.50 100 lejért ............................. 1405 100 márkáért ....... 768.— 100 dinárért ....... 52.80 100 svájci frankért................. 788.50 100 francia frankért ..... 159.05 100 belga frankért . ■ . . . 409.— 100 líráért.............................. 179.40 100 holland forintért .... 1637.— 1 amerikai dollárért .... 24.15­1 angol fontért ...... 120.50 Mit fizetünk a valutákért? Prága, szeptember 9. bő 100 pengőért ....... 489.— 100 schillingért ...... 464.75 100 zlotyért . . .. . . . 463.50 100 lejért .............................. 14.35 100 márkáért..................... . 772.— 100 dinárért .......................... 53.20 100 svájci frankért ..... 791.50 100 francia frankért ..... 166.55 100 belga frankért ..... 411.— 100 líráért ........ 180.60 100 holland forintért ..... 1643.— 1 amerikai dollárért .... 24.35 1 angol fontért ...... 121.50 ■maraHmram Bnanm Külföldi eredményekisii )( AZ ANGOL LIGÁBAN az Arsenal a Birming­hammel 1:1 arányban eldöntetlenül mérkőzött, mig a liverpooli derby az FC és az Everton kö­zött az előbbi hatgólos győzelmével végződött Az eredmények voltak: I. liga: iBrentíord—Hűddérsfield Ií2, Derby Go.—Bolton W. 4:0, Grimsby T.—Chelsea 1:3, Leeds Un.— Blackburn R. 1:4, Portsmouth—Aston Villa 3:0, Presfcon N. E.—Middlesbrough 0:5, Sheffield W.— Wolverhampton 0:0, Sunderland—Manehester C. 2:0, West Bronuwieh A.—Stoke C. 2K). — ü. liga: Bradiford1—Sheffield Un. 3:3, Burnley—Hull City 2:0, Bury—Blackpool 1:1, Doncaster R.— Oharltou Athl. 8:0, Fuiham—Barneley 1:1, Le-ice­­ster C.—South ampton 1:1, Manchester Un.—Brad­­foTd C. 3:1, Port Vale—PÍymouth Axg. 2:0, Swan­­sea T.—Norwich C. 4:3, Tottenham H.—New­­castle Un. 1:4, West Ham Un.—Nottingham F. 5:2. — Skócia: Aberdeen—Ayr United 3:0, Albion R.—Third Lanark 2:0, Clyde—Motherwell 1:2, Hamilton A.—Partiék Th. 5:1, Hearts—Arbroath 2:1, Kilmarnoek—Dunfermline 1:2, Queens Park —Hibernians 6:1, Queen of South—Celtic 1:3, Ra.ngere—Aírfrieonians 5:3, St. Johnstcme—Dun­­dee 2:0. )( BECSBEN szombaton az I. osztályú bajnok­ságban a Vienna a WAC-ot 2:1 (0:1), a Libertás pedig a Favoritner AC-ot 5:0 (2:0) arányban győz­te le. — Vasárnap az egész vonalon a favorit csapatok győztek. Az Admira a Wackert 5:0 (1:0), az Austria a Floridsdorfer AC-ot 3:2 (1:1), az FC Wien a Hakoaht 4:2 (0:1) és a Rapid a Sportclubot 3:1 (2:0) arányban győzte le. )( ZÁGRÁB. Városi team—Szarajevó 5:1 (1:0). )( HELSINKI Norvégia—Finnország 5:1 (1:1). Országokközötti mérkőzés. )( SVÁJC. FC Basel—Grasshoppers 2:1, Young Fellows—Aaran 7:1, Lugano—Nordstern 2:0, Biel —Lausanne 2:2, Young Boys—Bern 0:1, Servette —Chaux de Fonds 1:1, St. Gálién—Locarno 1:0. )( FRANCIAORSZÁG. Bajnokságok: Racing Paris—Antibes FC 3:2, Sochaux—Olympique Lilié 1:1, Racing Strasbourg—Olympique Ales 6:1, FC Sete1—Sbade Rennais 4:2, AS Cannes—Red Star Olympique 2:1, SC Fives—Excelsior AC 1:0, FC Mulhouge—AS Vaenciennea 3:2, Olympiqiue Mar­seille—OS Metz 3:0. KöZÉPCSEH DIVÍZIÓ Viktória—Zsizskov—SK Lysa 6:1. — Slavoj VIII—Meteor VIII. 4:1. — SK Niusle—Nuselsky SK 8:2. — Sparta Kladno—Sparta. Kosirsch 4:0. — Rapid—CsAFC 2:1. — Union Zsizskov—Vik­tória Nnsle 6:3. — Vezet a Viktória Zsizskov 8 ponttal a Nnselsky SK előtt (6 pont). CSEH VIDÉKI DIVÍZIÓ AFK Pardubice—Ceské Budejovice 5:3. — SK Rakovnik—SK Königgratz 1:0. — Polaban Nim­­buTg—SK Kopisty 4:0. — SK Pardubice—SK Dvftr Králové 4:3. — Slavia, Karlsbad—Snéhari Domazslice 0:0. — Juugbunzlau — Petrin Pilsen 2:0. — Vezet a Königgratz 6 ponttal. MORVA'SZILÉZIAI DIVÍZIÓ Polonia Karvin—Moravia Brünn 2:1. — SK Slezská Ostrava—Hanácska Slavia, Kremder 7:1. — SK Prerau—Slovan M. Ctetrau 8:1. — Kral. Polc—SK Ostravská Slavia 3:3. — SK Bafa. Zlin —SK Fryetát 9:0. — Vezet a preraui SK 8 pont­tal. CSEH'NÉMET DIVÍZIÓ BSK Gab]ott/, —Reichenberger FK 6:0. — Kavis­­bader FK—SV Bodenbach 5:1. — DS.V Troppmi —*SK M, Sehőnberg 4:2. — DSK TeecJhen—SK Jágemdorf 5:1. — Warnsdorfer FK—VfB Teplits 7A — Vezet a Warnadorfer FK.