Prágai Magyar Hirlap, 1935. szeptember (14. évfolyam, 200-223 / 3752-3775. szám)

1935-09-17 / 213. (3765.) szám

1935 s­eptember 17, kedd. A Kassai AC legyőzte a Munkácsi SE-t, a Beregszászi FTC súlyos vereséget szenvedett Iglón Kassa, szeptember 16. A kárpátaljai divízióban Kassán két mérkőzés folyt le. A magyar csapatok derbyjét a KAC nyerte, a többi magyar csapat ve­reséget szenvedett. Ungvárott az SK Rusj győzött a kassai CsSK ellen. Az eredmények: SK Rusj—CsSK Kassa 5:3 (2:0) Jó bíró volt Varga (Nagymihály). GólHívők: Kxize I. (4) és Kofozár, illetve Chavko (2) és Dudrik. A mezőny legjobbja Bendacz Ruoj-fedezet volt. Iglói AC—Beregszászi FTC 4:0 (2:0) Játszották Iglón. Gólok: Fábián (2), Vysipal és Madaras­. CsSK Ungvár—Kassai Törekvés 3:1 (2:0) Bíró: Rőtih (Ungvár), 1600 néző. Erős iramú mér­kőzés. Hol az egyik, hol a másik csapat kapuja fo­rog veszélyben. A 27. percben az ungváriak szép támadást ve­zetnek, Gregger messziről lő, a labdát Princ ki­ejti, melyet Liber gólba vág. A Törekvés egyenlíteni akar, fölénybe kerül, de több jó helyzetet lerontanak. Ezzel szemben a CsSK a 43. percben megszerzi Liber révén a 2-ik gólt is. Szünet után a Törekvés támad veszélyesen és már a 8. percben eredményt érnek el, mert Borovics magas labdája gólba perdül, ön­gól. Törekvés most jól küzd. A 10. percben CsSK ka­pufát rúg. Hosszabb ideig mezőnyjáték folyik. Majd a Törekvés fölényt mutat fel, de a CsSK vé­delme résen van. A 28. percben Florek ront. A Törekvés hevesen kiüzd a kiegyenlítésért. A 43. percben Ungvár felnyomni és Skladal berúgja a harmadik gólt. Ettől fogva a CsSK a többet támadó fél, de az ered­mény változatlan marad. A CeSK-ban Kopecky, Sibtár, Borovics, Vavra, Liber, Bűnösök, a Törek­vésben Drab, Princ, Takács, Holubbeczky a legjob­bak. Kassai AC—Munkácsi SE 3:2(2:1) Birő: Gottlieb (Ungvár), 2000 néző. A nap máso­dik meccsét nagy érdeklődéssel várta a közönség. Az iniciatíva kezdés után a KAC-é. Az 5. percben Drotár—Vitéz szépen kidolgozott akciót vezet és Vitéz gólt rúg. 1:0. Az MSE sem hagyja magát és veszélyes támadást vezetnek. Az MSE védelme a 9. percben hibázik, Szilvássy kiejtett labdáját Jurenkó beteszi. 2:0. Az utolsó negyedórában a játék irama lanyhul. A 37. percben Munkács 11-eshez jut, melyet Tóm­­kó értékesít. 2:1. A második félidőben a KAC támadásai jelente­­nek az MSE kapujára veszélyt. Majd az 5. perc­ben az MSE lerohan és a KAC-védelem hibájából Munkács kiegyenlít Fézler révén. Közben a t­ribünön nagy pánik keletkezik, mert kis tűz támadt, de azt sikerült rögtön eloltani. A tribünön cigarettázó­kat nem szabad megtűrni. A 20. perciben a 16-oson szabadrúgáshoz jut a KAC. A bíró ítélkezéseivel nincsenek megelégedve. Palkó határbíró le is mond tisztségéről. A játék percekig szünetel. A 26. percben a KAC 11-eshez jut, melyet Leben­­sky a kapu fölé rúgott. A mérkőzés izgalmas jelenetek között folyik to­vább. A pályán állandóan protestálnak a játéko­sok. A győztes gólért hatalmas küzdelem folyik. A 39. percben a KAC kornerhez jut, melyet Dro­tár befejel. 3:2. A KAC-ban Drotár hátvéd, Tóth, Szacsury, Vitéz, Tréza, Lehenszky, az MSE-ben Tomkó, Zdiársky, Erdey, Fézler, Kain váltak ki. A kárpátaljai divízióban Igló vezet öt ponttal jobb gólaránnyal a Kassai AC előtt, 3. SK Rusj 3, 4. OsS­K Kassa 3, 6. Munkácsi SE 8, 6. OsSK Ung­vár 3, 7. BFTC 2 és 8. Törekvés 0 ponttal. ¥. * * 9 OBEGHMAGfesaiHTRLM? AMERIKA...! ren túli állomást hall-H­­ fmfejn] A LEGTÖKÉLETESEBB RÖVID­­UMlm • HULLÁMÚ VEVŐKÉSZÜLÉK! H­­mf # / Nagyteljesi­ményű Superhet, melynek rövid* linal­­............................ / hullámú része eddig nem ismert tökéletességre , . ... . „„ jutott. A tengeren túli leadókat hihetetlen han-3 hullámsávi 16-50 m, 200- 570 m, 750-2000 m. Nagy kicserélhető 9i állomás gerővel hallhatja. A „Sirius" Superhetnek ezen nevével ellátott skála, nagyfrequenciáju erő­.ités,3 nagyfrequenciáju és 4 középfrequen. csodálatos teljesítménye a Philips gyárak ut­ciá­n lehangolókor. A készülék fel van sze­ ' ' r­ »/ i relTk­a.Á0,Íze,,eCih?íka!Ai'ilÍ5okl<a,L^!tkap'- konstrukciójának a „Multi-Inductance" elvnek osolható a használatos váltóáramú hálózati­­ feszültségekre­ köszönhető. Mielőtt rádiót vesz meg kell hall­nia.........................Ki 2850.- t „ (beleértve a rádiócső és pausás forgalmi adó.) gatni­ ezen készüléket! Az Érsekújvári SE és a Fü­leki TC pompás győzelemmel a nyugatszlovenszkói divízió élére került A Komáromi FC saját pályáján kikapott a Vasdót ■ Utolsó helyre került a Ligeti ■ ■ Zso­na győzött Zólyom ellen ■ ■ Érsekújvár, szeptember 16. Az utolsó évek legszebb, legizgalmasabb, legmagasabb színvo­nalán álló mérkőzése zajlott le vasárnap dél­után az ÉSE pályáján, mintegy 1000 főnyi kö­zönség előtt. A 4:4 arányban eldöntetlenül vég­ződő ÉSE XI.—Töm­öd SC mérkőzés után Leuchter bíró sípjelére a következőképpen ál­lottak fel a csapatok: ÉSE: Bachorecz, Szklenár, Szigethy, Ver­seghy, Rejner, Holczer, Laczkó, Wilhelm, Csa­pó, Kováts, Hruza. Ruttkai FC: Blahota, Sucha, Kozma, Seker­­ka, Gábor, Holma, Skovira, Junk, Seidl, Hoch­­leiter, Tarday. Mindjárt a játékidő elején rendkívül heves iram és energikus küzdelem folyik. A 12. perc­ben Babhovecz elnéz egy labdát s kornerre en­gedi, de a következő percben már Reiner dobja támadásba a csapatát. A nagy küzdelemben a 18. percben Sucha gólhelyzetben elvágja Csapót s a megítélt 11-est Holczer belövi, 1:0! Később Ruttka erősen felnyomul s jól felépített támadásait az önfeláldozóan játszó BSE-véde­­lem csak nehezen veri vissza. Bab­orecznek is­mételten alkalma van komoly képességeit meg­mutatni. A 36. percben az erősen támadó Butt­­kának mégis sikerül kiegyenlíteni, amikor egy villámgyorsan keresztülvezetett gyönyö­rű akció befejezéseképpen Seidl védhetetlen gólt lőtt. 1:1. Buttka azonban nem örülhet sokáig ennek az eredménynek, mert két perccel később Csapó ideálisan kidobja Hruzát, akinek ke­­resztpasszát Laczkó futtában olyan erővel küldi a kapura, hogy Blahota kezét érintve rendeltetési helyére jutott. 2:1. A második félidőben az iram és a küzdelem még fokozódik. Az ÉSE többet támad, de a Ruttkai csatársor támadásai is jól felépítettek s a küzdelem valóban drámaian érdekes. Szin­te pillanatonként változik a helyzet, az ÉSE azonban néhány nagy helyzetet kiaknázatlanul hagy. A második félidő 14. percében követke­zik Buttka nagy finise, amelynek során még tovább fokozták a küzdelem tempóját. Támadás támadás után gördül az ÉSE ellen, s Bab­orecz néhányszor viharos tapsra ra­gadja a közönséget pompás védésével. Lassan az ÉSE is újra fölénybe kerül s szem­­melláthatólag most van a mérkőzés döntő mo­mentuma. A 36. percben Wilhelm pompás lendülettel kidobja Laczkót, akinek ideális beadását Csa­pó védhetetlen fejessel a rendeltetési helyére juttatja. 3:1. Az ESE ezután teljesen felülkerekedik s a mindvégig önfeláldozóan védekező ruttkai csa­patot szebbnél-szebb csatár­ támadásokkal szo­rítja térfelébe, dacára annak, hogy Verseghy sérülése miatt Wilhelm a 35. percben a half­­sorba húzódott s a csonka csatársor vezette a támadásokat. A magas szinvonalu mérkőzést az ESE meg­érdemelten nyerte. Halfsorában két olyan játék­­teljesítményt láttunk, amely egymaga elég volt a győzelemhez. Különösen Reiner volt kiváló, aki élete legjobb játékát produkálta. A ruttkai együttes legjobb csapatrésze a csa­társor volt, amelyben különösen Hochleiter mutatott egészen nagystílű játékot. Leuchter jól bíráskodott. Zsolnai SK - Zólyomi TK 2:0 (1:0) Zsolna, szeptember 16. A két szlovák csapat mérkőzése ezer néző előtt igen gyönge sportot nyújtott. A zsolnai csapat állandó fölényben volt, ennek dacára csupán két góllal tudott győzni Mindkettő 11-esből esett Dráb révén. Mindkét csapatnál a védelem tűnt ki, főleg a zólyomi csapatban Horváth kapus. A zsolnai halfsor legjobb tagja a góllövő Dráb volt. A mérkőzést Novák poszonyi bíró vezette. Füleki TC—Pőstyéni FK 4:2 (2:0) Fülek, szeptember 16. Vojtassák ruttkai bíró vezetése mellett a füleki csapat Horádus, Egri, Galbács és Zubkó nélkül állott ki a­­ mindenki súlyos vereségre számított. szemben a tartalékolt FTC 70 percig Ezzel nagy fölénnyel játszott a favoritnak kikáltott pős­­tyéniek ellen és megérdemelt győzelmet ara­tott. A gólokat Mihók (2) és Felföldy (mind­kettő tizenegyesből) lőtte az FTC javára. Pőstyén részéről Posák tizenegyesből és rögtön az első percekben Felföldy öngóljából ért el eredményt. A füleki csapatban a mezőny leg­jobb embere Bobák volt, aki mellett Mihók és Hudec tűnt ki. Pőstyénnél Posák és a védelem volt igen jó. A bíró a mérkőzést jól vezette. A diviziós meccs előtt a füleki ifjak a ra­­gyolci ifjúsági csapatot 3:1 (1:0) arányban győzte le és igy az FTC ifj. nyolc ponttal és 24:1 gól­aránnyal vezet az ifjúsági bajnokságokban. Vas Komáromi FC 1:0(1:0) Komárom, szeptember 16. 1200 néző. Biró Sponer (Besztercebánya). A KFC múlt vasár­nap Zólyomban elért döntetlen eredménye után óriási meglepetést jelent idehaza, a divízió je­lenleg leggyengébb csapatának tartott Vastól elszenvedett egygólos veresége. A mérkőzés szemlélőjének azonban nem meglepetés ez az eredmény. A KFC olyan futballt játszott, ami­lyent ma még egy második osztályú csapat is megerőltetés nélkül produkál. Nem volt a játé­kosok között semmi összhang, a mérkőzés egész folyama alatt nem lehetett látni egyetlen egy egészséges támadást sem, mindenki csak egyéni akciókra vállalkozott, amit a sokkal lel­kesebb Vas könnyen széjjelrombolt. Ennyi hiba ellenére is azonban le kell szö­geznünk, hogy a KFC-t a mérkőzésen határ­talan balszerencse üldözte. Az egyébként pu­ha csatárok nem kevesebb mint 7 kapufát lőttek olyankor is, amikor a Vasnak kitűnő kapusa nem volt a kapujában. Ezzel szemben a Vas csak egyizben küldött erős lövést a KFC kapujára, ebből is gól lett. A KFC szerencséjére jellemző, hogy egy ti­zenegyest sem tudott értékesíteni­­ (Sas helyezetlen lövését a kapus kivédte). Egyénileg a győztes csapatból Lukács kapus (a mezőny legjobbja), Ujváry hátvéd, Schusz­­nix és Fürst tűnt ki, míg a KFC-ből csak Dróz­­dy és Simon III. érdemel említést. Sponer bíró lelkiismeretesen vezette a lanyha, kiábrándító mérkőzést. — KMTE—Dunaváros 2:1 (1:1). II. osztályú bajnoki mérkőzés. A nagyobb ru­tinnal rendelkező KMTE biztosan verte szét­­esően játszó ellenfelét. A játékban helyenként volt szépség és izgalom. Kitűnt: Matasits, Mol­nár és Bagócsy (KMTE), valamint Mészáros. Lovász objektív bíró volt. A nyugatszlovenszkói divízió állása az ötödik forduló után: 1. Érsekújvár 8 pont (15:7), 2. Füleki 8 pont (13:8), 3. Pőstyén 6 pont (18:11), 4. Zsolnai SK 6 pont (9:8), 5. Trencséni TS 5 pont (5:4), 6. Zólyomi TK 5 pont (5:6), 7. Ruttkai FC 4 pont, 8. Komáromi FC 3 pont (2:6), 9. Vas 3 pont (6:11), 10. Ligeti 2 ponttal. Az Újpest gólnélkü­l játszott a Bocskaival Debrecen, szeptember 16. A magyar bajnok­csapat Debrecenből csak egy pontot tudott ha­zavinni, miután gólnélküli eldöntetlenre ját­szott a Bocskaival. Mindkét oldalon a védelem tűnt ki és csődöt mondott a csatársor. BUDAPESTEN a Hungária a Budai Xl-et 2:1 (2:1) arányban győzte le. Varga először a budai csapatot juttatta vezetéshez, majd Cseh II. kiegyenlített és Müller a győztes gólt rúgta, Cseh II. egy 11-est mellélőtt. — Phöbus—Atti­la, Miskolc 2:1 (0:0). A vezető gólt itt is a ven­dégek szerezték meg Simonyi révén. Solty egyenlített, Gombkötő a győztes gólt rúgta, BUDAFOKON az FC az amatőr Törekvést 8:0 (2:0) arányban lépte le. A gólokon Hegyes (4), Vig II., Szeder, Kapta és Iglódy osztoz­kodtak. SALGÓTARJÁNBAN a BTC a Kispesttel 1:1 (0:0) arányban eldötetlenül játszott. Az SBTC Thour révén szerzett gólt, amit a Kis­pest Serényi 11-eséből egyenlített ki. A magyar bajnokságban a Hungária vezet az Újpest előtt. PROFI LIGA: Nemzeti—Budatétény 5:0, Erzsébet—Somogy 1:1, Zugló—Csepel 2:2, Mil­lenáris—Nagytétény 3:0. Váci Remény—Szü­­r­­ketaxi 2:1. Vasas—VÁC FC 5:5, Drogisták— Székesfehérvári ARAK 4:4. A Soroksár Triesztben nehéz küzdelem után 2:0 (1:0) arányban legyőzte a Triestinát.