Prágai Magyar Hirlap, 1935. szeptember (14. évfolyam, 200-223 / 3752-3775. szám)

1935-09-03 / 201. (3753.) szám

1935 szeptember 3, kedd. *PRS<OTAWTAR•HTBLSS A nyugatszlovenszkói divízióban a Komáromi FC és a Fü­teki TC otthon, az Érsekújvári SE Zsolnán győzött A Ligeti súlyos vereséget szenvedett Pőstyénben ■ [UNK] A Vas gólnélküli eldöntetlent ért el Trencsénben Pozsony, szeptember 2. A nyugatszlovenszkói divízióban a magyar és szlovák csapatok talál­kozásából három magyar győzelem, egy eldön­tetlen és egy súlyos vereség adódott. A részle­tes eredmények voltak: Komáromi FC—Ruttkai FC 2:1 (2:0) Komárom, szeptember 2. (Tudósítónk jelenté­se.) 1500 néző előtt a KFC gyenge divíziós startja és két vereség után most szerezte az első két pontot. A csapat megérdemelten győzött, de ma sem tudta teljesen megnyugtatni a híveit. Az együttesnek a teljesítménye ugyanis két, telje­sen elütő részre oszlik. Az első félidőben szinte zökkenő nélkül pereg­tek szemünk előtt a szebbnél-szebb akciók és 45 percen keresztül ki sem engedte ellenfelét a térfeléből. Szünet után egyszerre mintha kicserélték volna a játékosokat, rosszul passzoltak és kevés egész­séges támadást tudtak összehozni. Az újonnan szerzett Kadleccal és a bécsi Sassal (Sarsoun) sem lehet olyan erősnek tartanunk ezt az együt­test, mint tavaly volt. Mindenesetre nagyon ör­vendetes ténynek kell vennünk ezt a győzelmet, mert — ki tudja, — talán visszatér az önbizalom a további reményteljes ma­n­kához a játékosok­ba, közönségbe és a klubért oly sokat áldozó vezetőségbe is. Egyénileg a KFC-ből Simon III., Vitálos, Virágh és Hadanich játékát kell megdi­csérnünk, mert a mérkőzés végéig egyenletes teljesítményt nyújtottak. Az első félidőben szinte nem is volt gyenge pontja a csapatnak, ekkor külön is kitűnt Kadlec, Csukás és Drozdy. A nuttkai csapat az első félidőben nem sok vizet zavart a pályán és csak a védelmének kö­szönheti, hogy már ekkor nem 3—4 góllal ter­helte meg a KFC a kapuját. Szünet után azonban óriási elánnal vetette bele magát a küzdelembe és most a KFC-vel ellen­tétben csupán balszerencséjének tudható be, hogy nem egyenlített ki. Egyénileg Seidl, Hoch­­leutner, Tardaj és Kozma játéka emelkedett ki. A mérkőzés mindkét félidőben nagy iramú, izgal­mas és valóban szép játékot hozott, az első fél­időben a KFC, a másodikban pedig a ruttkai csa­pat részéről. A gólok mindegyike védhetetlen, nagy lövés­ből eredt. A KFC részéről Drózdy és Csukás volt eredményes, míg a vendégcsapat gólját Hochleutner szerezte. Leuchter (Pozsony) bíró egy kimondott tizen­egyest nem ítélt meg a KFC javára, egyébként jól vezette a heves meccset. Érsekújvári SE - Zsolnai SK 4:3 (1:2) Zsolna, szeptember 2. Közel ké­tezer főnyi né­ző előtt folyt le ez a küzdelem, mely a vendég­csapat szerencsés győzelmével végződött. A zsol­naiak Derkics és Vyletel helyén tartalékkal álltak ki, azonkívül Molnár a csapat lelke és Chloupek a másik hátvéd betegen szerepelt. A honi csapat csatársorában Virgovics debütált és az első sze­replésével megnyerte a közönség tetszését. Fel­tűnően gyönge napja volt Závodszky kapusnak, aki 3 gólban ludas. A fedezetsor derekasan küz­dött, míg a csatársor újból a csapat AdMlles­­sarka volt. Különösen a Rysavy—Benlacs jobb­szárny volt nagyon javuló formát mutatott,gyönge. Mecsk­ a balszélen A vendégcsapat legjobb része a mezőnyben igen szépen játszó csatársor volt, mely dacára annak, hogy 4 gólt lőtt, a kapu előtt sokszo­r csődöt mondott. Az elért eredmény inkább Zá­vodszky indiezponáltságának köszönhető, mint az OSE csatársorának, amelyben Csapó külön klasszist képvisel. A fedezetsorban Holzer a köz­vetlen védelemben Bachoretz kapus érdemel di­cséretet. Már a 8-ik percben Zsolna sarkot ér el. A 7-ik percben a labdát Virgovics gyönyörűen átadja Mecsl­nek, aki nehéz szögből szép gólt lő. A zsol­naiak­ erősen támadnak, két szögletrugást is ér­nek e 1, de a 14. percben az ÉSE egy szögletrugásból fejesgóllal egyen­lít Csapó révén. A 19. percben az ESE lesállás­ból gólt rúg, melyet a bíró meg nem ítél. A 24. percben Rysavy lepasszol Virgicsnak, aki habozás nélkül a kapuba vágja a bőrt A sárga­zöldek a helyzet urai, de csatáraik gólképtelenek. Szünet után a 9. percben újból Csapó az, aki Závodszky hibájából egyenlít. A zsolnaiak ellan­kadnak és az ESE mérsékelt fölénybe jut. A 34. percben Beniacs F. faultjáért a bíró a 16-osról büntetőrúgást ítél, melyet Holzer gyönyörűen a bal sarokba lőtt. Már egy perccel később sikerült Zsolnának Piszek révén egyenlíteni. A 40. percben Verseghi kihasználta Závodszky fölösleges kifutását és berúgta a győzelmet je­lentő gólt. Pohorszky pozsonyi bíró nagy eréllyel és tudás­sal vezette a mérkőzést. Előmérkőzésben a Zsolnai SK ifj. csapata 3:2 (2:1) arányban nyerte bajnokmérkőzését a zsol­nai Rapid ifjj. csapata ellen. Góllövők: Hroza, Bie­­lek és egy öngól a zsolnaiak részéről, Jassó és Csűrjék a Rapid részéről. Biró: Goril­ovics Buti­­káról. — A Zsolnai SK tart. csapata 8:0 (2:0) arányú győzelmet aratott a Zavodie SK első csa­pata felett. Góllövők: Kuna 3, Frátrik 8, Beniacs R. 2. Biró: Marmorstein, Zsolna. Füle­ki TC—Zólyomi TK 2:0 (2:0) Fülek, szeptember 2. (Tudósitónk jelentése.) A füleki csapat fölényesen győzött és a gólarány nem hű kifejezője a játéknak. Az FTC csatárai gólképtelenek voltak. Egri rögtön az első perc­ben megsérült és végig csak statisztált. A mérkő­zés nívója közepes volt, néha kemény és durva. Ehhez sokban hozzájárult Brüll Manó dunaszer­­dahelyi bíró erélytelensége. Több sikertelen kísér­letezés után Mihók a 29. percben szerezte meg az első gólt, amit Pilát a 37. percben kettőre szapo­rított.­­ Szünet után Zólyom többször támadott, de Fülek védelme mindent mentett. A meccs vé­gén Fülek felnyomult újra, de csatárai bosszan­tóan sokat hibáztak most is. A játék közben el­durvult. Jók voltak, Füleknél a halfsor uralta az egész mezőnyt. Az ő érdemük a győzelem. Mellettük a védelem tűnt ki, míg a csatársorban csak Mihók és néha Galbács és a sérült Ega volt jó. — Zólyomnál a közvetlen védelem végzett óriási munkát. A többi csapatrész szürkén játszott. A bíró erélytelensége mellett is megőrizte pár­tatlanságát. Pöstyéni FK—Ligeti 7:1 (2:0) Pöstyén, szeptember 2. A pöstyéni csapat le­lépte a meglepően gyöngén játszó pozsonyi ma­gyar csapatot. A gólokon Micsoch, Rieger és Di­­vis 2—2, Rieger (1) osztozkodtak a PFR részéről, míg a Ligeti becsületgólját Lakatos lőtte 1200 néző előtt a nagyszombati Fritz jól bíráskodott. Trencséni TS — Vas, Pozsony 0:0 Trencsén, szeptember 2. 1500 néző. Biró: Grün­­berg. Egyenrangú ellenfelek meddő küzdelme. — A tartalékolt Vas nem Füzét több jó helyzeten rontott,tudott érvényesülni. A nyugati divízióban vezetnek a Pöstyéni FK, a Füleki TC, az ÉSE, a Zólyomi TK és az SK Zsolna 4—4 ponttal, 6. Trencséni 3 p., 7. Ligeti 2 p., 8. Komáromi FC 2 p., 9. Ruttkai FC 2 p. és 10. Vas 1 ponttal. centerez és Kosztka ismét gólt l5. A 38. percben Jurcsák hendsze miatt 11-es a Bratislava ellen, ezt azonban a pilseniek nem tudják értékesíteni. A labdát a felső kapufának lövik. Két perccel rá a Bratislava jut 11-eshez, Kosztka szintén kapu­fának rúg. A második félidőben még jobban ki­domborodik a Bratislava fölénye. A 7. percben Maszarovics beadásából Kosztka a harmadik gólt rúgja. A 13. percben a pilseni védelem hibájából Maszarovics beállítja a végeredményt. Az SK Bratislavában Jávor, Stastny és Masza­rovics voltak a legjobbak. Bíró: Kri6t. Az állami ligában a Sparta vezet 6 ponttal az SK Kladno előtt. Négy ponttal bírnak az SK Prostejov, Zsidenice, Viktória Pilsen, hárompon­tosak Bratislava, Moraveká Slavia, DFC, DSV Saaz, kétpontosak Slavia, Teplitzer FK, 1 pont­tal bírnak SK Pilsen, AFK Kulin és SK Náchod. A Kassai AC győzött, az MSE és a BFTC eldöntetlenül jászolt a kárpátaljai divízióban Kassai AC - CsSK, Ungvár 2:1 (0:1) Kassa, szeptember 2. (Szerkesztőségünnk táv­irati jelentése.) Komarinsky bíró vezetése mellett 1500 néző jelenlétében a KAC erős küzdelem után győzött kemény ellenfele ellen. Az első félidőben változatos küzdelem folyt, a KAC többet táma­dott, de Vitéz két tiszta helyzetet rontott. A 82. percben Ungvár ér el eredményt. Kaffanek be­adását Skladal értékesítette. 0:1.­­ A 38. percben a KAC büntetőhöz jut, azt azonban Kopecky ka­pus kivédte. Szünet után a KAC nagy tempót diktál és a 14., valamint a 17. és a 30. percben Vitéz nemcsak kiegyenlített, hanem még két gól­lal a végeredményt is beállította. A meccs sok­szor durva volt, Vitéz és Fazekas megsérült. A bíró erélyesebb lehetett volna. A KAC-ból Vitéz mellett Szacsáry, Drotár hátvédek, Tóth és Ba­­lázsházy, az ungváriaknál Kopecky, Simunek, Ho­­vorka és Skladal voltak a legjobbak. BFTC-SK Rusj l:í (1:0) Ungvár, szeptember 2. A Beregszászi FTC érté­kes pontot szerzett a szláv bajnoktól. Az SK Rusj sokat támadott, de a BTFC jól védekezett Gólok: a 36. percben Kolovrath, a 85. percben Kobzár 11-esből egyenlített. Jók voltak: Kolovrath, Pán­cél, Kalocsay II., illetőleg Kriza, Kovács és Kob­zár. Bíró: Grottlieb. MSE - CsSK,Kassa 2:2 (0:1) Munkács, szeptember 2. Bíró: Varga (Nagymi­­hály). Gólozók: Tóth és Fezler 11-esből az MSE, valamint Chavkó (2) a kassaiak részéről. Jók vol­tak: Maly, Tomecskó, Chavkó és Vaskó a CsSK, Szilvásy, Thomkó, Erdei, Kain az MSE részéről. Szilvásy kapus megsérült a 80. percben és kiállt. A divízióban Tgló első két ponttal, 2. KAC 2 pont, 3—6. BFTC, SK Rusj, MSE, CsSK, Kassa 1—1 ponttal, 7. CsSK, Ungvár és 8. Törekvés Kassa 0—0 ponttal. A Sparta fölényesen győzött, a Slavia ismét kikapott az állami ligában A német csapatok újabb kudarca ■ ■ Győzött a Bratislava Prága, szeptember 2. Az állami liga harmadik fordulója meghozta a már esedékes szenzációt: a Slavia Pilsenben vereséget szenvedett. Ezzel szemben a Sparta Prágában lesétálta a DFC-ot. A többi német csapatok is kudarcot vallottak, míg a Bratislava fölényesen győzött Pozsonyban pilseni vendége ellen. Az eredmények voltak: SPARTA—DFC 5:0 (3:0). 10.000 néző. A Sparta győzelme egy percig sem volt kétséges a gyen­gén és kíméletesen játszó németek ellen. Koe­ Il­maim elfogulatlanul bíráskodott. A gólokon Zaji­­csek (2), Nejedly (2) és Kalocsay osztozkodtak. Braine ezúttal csak az osztogató szerepével elé­gedett meg. PILSENBEN: VIKTORI­A—SILA­VIA 2:0 (2:0). 6000 néző, rossz bíró volt Humpobk. A honi csa­­pat fölényben volt és megérdemelten győzött. A mezőny legjobb embere a pilseni Csulik volt. Gó­lok: Hokr és Horák. SAAZBAN: DSV—AFK KOLIN 1:1 (1:0). A ho­ni csapat könnyelműen­­ játszott, Paragi és Hof­­mann sok helyzetet rontott. Gólok: Koder, illetve Sima. 1500 néző, bíró: Dörfler (Prága). TEPLITZBEN: SK KLADNO—TFR 3:1 (1:0). Meglepetés: 1500 néző. Biró: Csulek (Prága). Gó­­lozók: Kuchta, Prochacka, Klotz, illetve Sedlicky. NACHODON: SK—ZSIDENICE 4:4 (2:2). 4000 néző. Biró: Vlcsek. , PROSNITZBAN: SK PROSTEJOV—MORAV&KÁ SLAVIA 2:2 (0:0). 2500 néző. Biró: Duben. SK Bratislava—SK Pihen 4:0 (2:0) Pozsony, szeptember 2. (A P. M. H. pozsonyi sportszerkesztőjétől.) 5000 néző előtt első győzel­mét vívta ki az SK Bratislava az államligában. A pozsonyi csapat győzelme egy pillanatig sem volt kétséges. A pilseni csapat nagyon gyönge telje­sítményt nyújtott. Az SK Bratislavában elsőízben játszott Jávor­ Jakube, az Újpest centere. Bemu­tatkozása teljes sikerrel járt. A csatársor lénye­gesen megerősödött az ő beállításával. Nagyszerű labdákkal látta el partnereit, különösen a szélsők szöktetéséhez értett mesterien. Hosszú idő után ismét szerepelt a sérüléséből felépült Horky, aki szintén jó volt. A mérkőzés túlnyomó részében a Bratislava volt fölényben. Az első tíz percben nyilt játék folyik, majd a Bratislava kerekedik fölül és a t percben Maszarovics beadásából Kosztka meg­szerzi a vezető gólt. A I.­­­percben megismétlődik ez az akció. Jávor szökteti Maszarovicsot, aki, 9 Meglepetések a nyugati kerületben Pozsony, szeptember 2. (A PM4I pozsonyi sport­­szerkesztőjétől.) A nyugati kerület bajnokságának második fordulója újabb meglepetéssel szolgált. Az első osztály újonca, a Testvériség legyőzte a kerület tavalyi bajnokát, a Donaustadt csapatát. Az eredmé­nyek a következők: TESTVÉRISÉG—DONAUSTADT 4:3 (2:1) A Testvériség megérdemelte a győzelmet, főkép csatársora volt jobb Donaust­ad­tónál. A vezető gólt a Testvériség szerezte Pollák I. révén az 5. perc­ben, majd a 10. percben ugyanő rúgta a második gólt­, amire a Donaustadt a 45. percben Zankl ré­vén egy góllal válaszol. A második félidőben a Donaustadt szorongat s a 3. percben Zankl egyenlít. A 17. percben Pollik I. révén ismét a Testvériség vezet, de a 27. percben Babiar megint egyenlít. A finisben a Testvériség jobb és Tauber góljával megszerzi a győzelmet. Bíró: Rausnitz. SZENCI SK—VIRÁG­VÖLGY 2:0 (0:0) Az első félidőben egyenlő erők küzdelme volt. Helycsere után azonban a szenei csapat fölénybe került és megérdemelten győz. A győztes csapat mindkét gólját Thom I. lőtte. HÚSOS—PTE 33 (1:2) Változatos és élénk küzdelem. Az első félidő a PTE-é volt és Boronkay révén két gólt ér el. A Hú­sos egy gólját Story rúgta. A második félidőben nyilt volt a játék, de a végén a Húsos fölénybe ke­rül, Story kiegyenlít és Ohmann megszerzi a győ­zelmet. BERG, Sportfreunder lAdmira 2:12 (0:0). HAM­BURG, SV­ nLisrertaa 2:3 (1:0). Szlovenszkói eredmények NYITRA: Lévai TE-NYAC 8:2 (1:1). A nyitrai csapat formahanyatlása feltűnő. Egyedül Styasztnyi és Pehácsek elégített ki. Léva megérdemelten győzött Horváth (3) révén. Nyitra részéről Styasztnyi és Dékán (lesállásból) volt eredményes. 200 néző előtt Lőrinc bíró gyöngén szerepelt. NAGYSZOMBAT: Rapid—Makkabea Po­zsony 5:2 (3:1). Az első félidőben szé­p küz­delem, később durva játék folyt. A Napid­ban a legjobb ember Tomecsek volt, aki egy­maga négy gólt lőtt. Rostky jól bíráskodott. FÜLEK: FTC ifj.—Kisfalusi Vasas ifj. 9:0 (4:0). Fölényes győzelem. KOMÁROM: KFC XI.-Egyetértés-Rapid 2:1 (1:1). II. osztályú bajnoki, amely nagy hőségben folyt le, nem hozott izgalmasabb küzdelmet. A KFC csapata megérdemelten győzött Benkő és Bolton góljaival. Az E. Ra­pid részéről Kugyelka volt eredményes. Jók voltak: Lengyel, Szigethy, Molnár és KAC a KFC XI., Jankulár és Marton a Rapid részéről. BESZTERCEBÁNYA­ SK—Turócszentmártoni SK 7:2 (3:1). Baráságos: LOSONC. LAFC—Apátfalusi Sportklub 2:2. — Slávia—Rimaszombati AC 1:0. Barátságos mérkőzé­sek. Csik Varsóban megjavította a 100 méteres mellúszórekor­dot Varsó, szeptember 2. (Saját távirati jelentésünk.) A BEAC úszók szombaton és vasárnap Varsóban vendégszerepeltek. Az első nap Csik Ferenc a 100 méteres mellúszásban 1:14.8 p. alatt gy­őzött és ez­zel megjavította Sípos Mártonnak évek óta tartott 1:16.2 perces magyar rekordját.­­ A vegyesstafé­­tában, amit a magyarok 3:34 ugyancsak országos rekord alatt nyertek meg, Csik 1:13.2 perces kitű­nő időt úszott. A 200 méteres gyorsúszásban Len­gyel győzött 2:23 p. alatt Schreibman (1) és Szé­kely (BEAC) előtt. A toronyu­grást Vajda nyerte 4­ X1.28 ponttal. Vasárnap a 100 méteren Csik győzött 61 m­p. alatt. 1-szer 200 méteres stafétát 9:46.4 p. alatt nyerte meg a­ BEAC. A vizipolóban a BEAC egy varsói vegyescsapat ellen 10:0 (5:0) arányban győzött.