Prágai Magyar Hirlap, 1935. október (14. évfolyam, 224-249 / 3776-3801. szám)

1935-10-22 / 242. (3794.) szám

1935 október 22, kedd. Mécs László és Kálix Jenő forró sikere Nyitrán Nyitra, október 21. (Saját munkatársunktól.) A Szlovenszikói Magyar Kulturegylet nyitrai csoportjának rendezéseiben szombat este nagy­arányú kulturest volt az Iparház díszterm­ében, amelynek eseménye Mécs László és Kálix Jenő­­ szereplése volt. Az előkelő közönség zsúfolásig megtöltötte a termet. Többek között jelen volt Esterházy János képviselő, az országos keresz­té­nyszocial­ista párt elnöke és Pelnásek Ágoston képviselő is. Mécs László régebbi és ú­jabb költeményeiből adott elő és ne­héz eldönteni, mi volt szebb, a költemények vagy előadások művészi tökélye. Mécs László ez alkalommal először szerepelt Nyitrán és egy csapásra meghódította a közön­séget. Az egyes versek után percekig tombolt a közönség tapsvihara. Mécs László úgy állt a pódiumon, mint egy varázsló és teljesen hatal­mába kerítette a hallgatóságot. Ezután Szőke József karnagy vezényletével Koudela „Babylonnak vizei mellett 44 círill mű­­dalát énekelte megrázó erővel a férfikar. A dal után Kálix Jenő zongoraművész, a prágai Zene­akadémia tanára Bach G-moll fantáziáját adta elő tökéllyel. Kálix már többször hangverseny­zett Nyitrán és mindig a legnagyobb sikereket érte el. Ezúttal is percekig ünnepelték. A műsor további részében a férfikar szere­pelt, majd ismét Mécs László szavalt. A mű­soron felül még két verset kellett­­ ráadásul 44 előadnia. Utána Kálix Jenő igen nagy sikerrel játszotta el Bartók Béla „Medvetánc44 és „Este a székelyeknél 44 című zongoradarabjait. Szünet után a dalárda a Harmath Artúr által megze­nésített „őszi tilinkózás 44 című Mécs-verset adta elő. Maga Mécs is hosszasan tapsolt a­ szerep­lőknek és Harmahh Artúrnak. Majd újra Mécs szavalt. A műsort Kálix Jenő fejezte be, aki jj Chopin egyik Nocturneját és keringő­jét, azután­­ pedig Debussy „Tűzijáték 44 és „Hold“ című da­rabjait játszotta frenetikus sikerrel. A nagysikerű kulturest után százötven ven­dég részvételével ,társasvacsora volt, amelyen dr. Gyünky Ákos, a SzMKE nyitrai elnöke kö­szöntötte fel Mécs Lászlót és Kálix Jenőt. Az­után Estek­lházy János üdvözölte a két nagy­nevű vendéget. Mécs László meghatva mondott köszönetet, azután dr. Stand Gábor mondott pohárkö­szöntőt. A férfikar elénekelte a „Sze­ressük egymást gyerekek 44 cimű dalt és egy bordalt. A közönség nagyrésze a hajnali órákig maradt együtt. .. (*) Viktor Hugó-em­lék­ünnepély a Petőfi Társaságban. Budapesti szerkesztőségünk je­lenti telefonon: A Petőfi Társaság vasárnap a Magyar Tudományos Akadémia nagytermében Viktor Hugo-emlé­k­ülést tartott a nagy francia író halálának 50. évfordulója alkalmából. Az ülésen a budapesti francia követség is képvi­seltette magát. Pekár Gyula kegyeletes sza­vakkal emlékezett meg a nagy íróról, méltatta jelentőségét, írói nagyságát s különösen rész­letesen foglalkozott a magyar irodalomra gya­korolt hatásával. (*) A bécsi állami opera énekkarának po­zsonyi hangversenye. Pozsonyból jelentik: A bécsi állami opera több mint száz tagból álló világhírű énekkara csütörtökön, e hó 24-én este fél 8 nyolc órakor tartja a pozsonyi Dóm-temp­lomban egyetlen hangversenyét Grossmann Fer­­dinánd karnagyának vezetése alatt. Közreműkö­dik még Zika Zdenka, a bécsi állami opera művésznője. Jegyek előjegyezhetők könyvkereskedésében, Mihály-ucca 4.Stampfel (*) Alpár Giza Amerikába utazik. Párisból jelentik: Alpár Gita „Dubarry“ című filmjének párisi bemutatója szenzációs sikerrel járt. A mű­vésznő kijelentette, hogy már csak nagyon rö­vid ideig marad Európában. Amerikába utazik, mert a Columbia-filmgyár négy évre leszerződ­tette. A Dubarry volt az utolsó európai filmje. (*) A budapesti színházak e heti műsora. Ope­raház: Kedd: Lakmé. Szerda: Hunyadi László. Csütörtök: Traviata. Péntek: Gianni Sch­icchi. Coppelia. Szombat: A szevillai borbély. Vasár­nap: Don Carlos. — Nemzeti Színház: Kedd: Krisztin. Szerda: Krisztin. Csütörtöktől minden este: Krisztin. Vasárnap délután: A Bolyaiak. — Vígszínház: Kedd: Nagy szerelem. Szerda: Nagy szerelem. Csütörtök: Nagy szerelem. Péntek: Nagy szerelem. Szombat, vasárnap délután és este: Nagy szerelem. — Pesti Színház: Péntektől minden este és vasárnap délután: Érettségi. — Magyar Szinház: Minden este és vasárnap dél­után: Mindenki lépik egyet. — Belvárosi Szinház: Minden este, pénteken öt-ször és vasárnap dél­után: Az esernyős király — Kamaraszínház: Minden este: Monpti. Vasárnap délután: Százhú­szat tempó. — Király Szinház: Mindennap: Ma­­rica­ grófnő. — Városi Szinház: Minden este és vasárnap délután: Én és a kisöcsém. — Andrássy­­úti Szinház: Minden este és vasárnap délután: Hollywood. — Terézköruti Színpad: Barátságos arcot kérek. Konferál: Békeffi László. — Royal Szinház: Minden este: Három ember a hóban. —| SŐPORT­Csak a Füleki TC győzött a magyar csapatok közül a nyugatszlovenszkói divízióban Füleki TC—Komáromi FC 4:0 (1:0) ■ Az ÉSE Pőstyénben, a Ligeti Zólyomban, a Vas Ruttkán kapott ki ■ Zsolna vesztett Trencsénben A tabella élén a Füleki TC áll két pont előnnyel a Ruttkai FC előtt Fülek, október 21. (Saját tudósitónktól.) Az­ FTC utolsó őszi divíziós mérkőzését nagyszerű­­ küzdelemben nyerte meg magyar ellenfele, a Ko­máromi FC ellen 4:0 (1:0) arányban. A nívós és izgalmas mérkőzést Spieglel (Besztercebánya) bíró kitünően vezette és az ő érdeme, hogy a kemény küzdelem végig fair formák között maradt. Az FTC rácáfolt utóbbi időben tapasztalt gyön­gébb formájára és a mérkőzés fontosságát át­érezve, mindenik játékosa szívvel és lélekkel küzdött. A csapat legjobb része a fedezetsor volt, amely végig bírta a tempót és uralta a mezőnyt. Igen jó volt a búcsujátékot abszolváló Felföldi, akit a közönség meleg ünneplésben részesített. — Komáromnál a védelem tűnt ki, lelkesedésük és tempóbírásuk kitűnő volt, de a megtizedelt csapat nem tudott ellentállni az FTC győzni­­akarásának. Gólok: 14. percben Bobák—Galbács—Pilát ak­ciójából az utóbbi szerzi meg a vezetést. A félidő végéig váltakozó támadások, jobbára mezőnyjá­ték, mindkét csapatban a védelem jól működik. A KFC szünet után is szívósan küzd, de a 3. percben Mi­hók beadását Bob­ák villámgyorsan juttatta Szigeti kapujába. 2:0. A 23. percben új­ból Bobák eredményes, míg a 40. percben Galbács beadásából Pilát beállítja a végeredményt. A to­vábbi füleki támadásokat azonban Szigeti kapus bravúrosan védi. Pöstyéni FK - SE 3:1 (1:1) Pöstyén, október 21. (Tudósítónk távirati je­lentése.) Nagy meglepetésre a favoritnak képzelt KSE csak az első félidőben bizonyult veszélyes ellenfélnek, amikor a mérkőzést nyílttá tudta tenni. Szünet után a vendégek visszaestek és csak kitü­nően működő közvetlen védelmük mentette meg őket a nagyobb arányú vereségtől. A mérkőzés 1500 néző előtt folyt le Koháry bíró jó vezetése mellett. Az ÉSE veszélyes lefutásokkal brillíroz kezdet­ben és a 23. percben Kovács révén vezetéshez jutott. Pöstyén azonban még a félidő befejezése előtt Lipták pompás szabadrúgásából kiegyenlített. A második félidőben majdnem állandó pöstyéni fölény alakult ki és Buchalter (Budai) 11-essel, Micsodh pedig fejes­góllal beállította a végeredményt. Ruttkai FC-VAS, Pozsony 6:2 (3:2) Ruttka, október 21. (Saját tudósítónktól.) helyi csapat könnyen győzött a pozsonyi együt­­­tes ellen. A Vasban Motheil volt a legjobb a csatársorban, míg Fürszt, a fedezetsor és a véde­lem csődöt mondott. A ruttkai csapatból Gosta­­rovsky, Gábor és Kozma játéka tűnt ki, míg Seidl feltűnően gyenge volt. Pohorsky bíró nyomta a pozsonyi csapatot, el­lene egy túl szigoru 11-est ítélt, amit Kozma ér­tékesített. A többi gólokon Gábor, Tardai, Hochleitner és Gosiarovsky (2), illetve Susnix és Motheil osztoz­kodtak. Nyolcszáz néző. Trenc­éni SK Zsolnai SK 2:1 (2:1) Trencsén, október 21. A honi csapat megérde­melten győzött lelkes játékával a favorit zsolnai­­ együttes ellen. Gólozók- Strba és Petko, illetve Pistek. Zólyomi TC - Ligeti 2:0 (0:0) Zólyom, október 21. A pozsonyi csapat az első félidőben elfecsérelte az erejét. Mindkét csapat for­máján alul játszott. A ZTE-ban a védelem kitűnő volt. Gólok: Pagurka 11-esből, Muth fejesből. Ligetiben Haber kapus volt a legjobb. A csatár­­ — főleg az első félidőben — sokat hibázott. Mohler­­ (Szucsány) igen jó volt. 2000 néző. A nyugatszlovenszkói divízió forduló előtt állása az utolsó 1. Füleki TC9 7 1 1 21:10 15 2. Ruttkai FC9 6 0 3 32:16 12 3. KSE8 5 1 2 22:15 11 4. Zsolnai SK9 5 1 3 23:16 11 5. Zólyomi TK9 4 2 3 16:12 10 6. Pöstyéni FK9 5 0 4 32:23 10 7. Trencséni TS8 4 1 3 :10:89 8. KFC8 1 1 6 6:133 9. Vas SK9 1 1 7 12:333 10. SC Ligeti 8 1 0 7 7:202 AUTO xx A Tatra-művek nagy sikereket értek el az 57-es és 75-ös típusokkal. Ezek, mint a Tatra-mű­­vek minden kocsija, szintén n­égyjáratú hajtóművel rendelkeznek, ami a kocsi tartósságának óriási elő­nye. A négyhengeres 1,16 literes 57-es típust az idén tavasszal új, modern karosszériával látták el s benzintartályát is megnagyobbították. A még­ h­n­­geres 6,68 literes 75-ös típus karosszériái változat­lanok maradtak. A két legolcsóbb berendezés oly tökéletes, hogy pld. még légfűtéssel is rendelkeznek, elülső szélvé­dőjük pedig szilánkmentes „LU“ üvegből készült. A nagyobb kocsik közül az új karosszériával el­látott kétliteres 52-es típust állították ki az Autó­szalonon. A hathengeres 70A típus furatát 80 mm-ről 85 mm-re nagyobbították s a kocsi most minden ne­hézség nélkül eléri a 130 kilométeres órasebessé­get. A híres nyolchengeres, 2,97 literes 77-es típus változatlan maradt, mert szerkezete oly tökéletes, hogy minden változtatás felesleges rajta. Ez a ko­csi megerőltetés nélkül eléri a 150 kilométeres se­bességet. Teherautók és autóbuszok terén a Tatra­­művek az új karosszériájú 57-es kiskocsi típust hozzák. Egy 1,5 tonnás teherautó, egy négyker­kű autóbusz, egy 3 tonnás nagykocsi és egy hatkere­­kű faszállító kocsi egészíti ki a Tatra-művek kiál­lítását. Í 9 .4 kárpátaljai csapatok vezetnek a keleti divízióban A Vitéz nélkül kiálló KAC 3:0 (1:0)-ra kikapott az SK Husitól A Munkácsi SE legyőzte az Iglói AC-ot — A Törekvés újból kikapott Beregszászon — Kassán győzött az Ungvári CsSK névtársa eblen Ungvár, október 21. (Szerkesztőnk távirati je­lentése.) A kárpátaljai divízió utolsó fordulójá­­­­nak legérdekesebb találkozása lett volna a Kassai AC—SK Rusj-mérkőzés, ha a CsAF a 12-ik órá­ban Vitézt fel nem függeszti, így a legjobb játé­kosa nélkül kiálló kassai magyar csapat 0:3 (0:1) arányban kikapott a szláv bajnoktól, amely így a tabella élére került jobb gólaránnyal az MSE előtt. Szedlácsek kassai bíró gyönge vezetése mellett folyt le az ungvári mérkőzés. Góllövők : Krizs I. (2) és Krajnyák. Jók voltak: Boksay, Tóth, Ivan­­csó és a góllövők, míg a KAC-ból Drotár II., Tróza és Lébenszky tűnt ki. Munkácsi SE—Iglói AC 3:0 (1:0) Munkács, október 21. Heidecker (Kassa) kitűnő bíráskodása mellett az MSE fölényesen győzte le az iglói csapatot. Gólok: Tóth és Fezler (2). (Egy gól Zimmermann ügyes átadásából.) Jók voltak: Fezler, Kain, Tomkó, Kompóti, Erdei és Tóth az MSE-ben, Frank kapus, Ganovszky, Fábián és Zsaludek az Iglói AC-ban. Beregszászi FTC - Törekvés, Kassa 2:1 (2:0) Beregszász, október 21. Az első félidőben BFTC fölényben volt, ami Erbach II. két góljában a jutott kifejezésre. Helycsere után a Törekvés fel­nyomult, de csak Drabh góljával tudott az ered­ményen szépíteni. Jók voltak: Schönfeld, Jeney, Páncél, Ortutay a BFTC-ban, Princ kapus, Dub­y és Drab I. a Törekvésben. Bíró: Gorilovics (Igló). CsSK, Ungvár - CsSK, Kassa 4:1 (1:0) Kassa, október 21. Meglepő győzelem. A kassai csapat mezőnybeli fölénye ellenére a kapu előtt tehetetlennek bizonyult. A győztes csapatban a csatársor tűnt ki, főleg Skladal, aki egymaga há­­­­rom gólt rúgott. A negyedik ungvári gól Csarny­i hibájából esett a kassaiak hálójába. A kassai be­­­­csületgólt Blazsejovszky érte el 11-esből. A kas­­­­­sai csapatban csak Dudrik, Zsebek és Blazsejov­ j­szky tűnt ki. Bíró: dr. Komarinszky. A kárpátaljai divíziós bajnokság őszi forduló­jának végállása : Az UMTE legyőzte az UAC-ot Ungvár, október 21. (Sportszerkesztőnk távirati jelentése.) Az MLSz-bajnokságok során az UMTE az UAC-ot 4:3 (2:2) arányban győzte le Gutmann munkácsi bíró vezetése mellett. Góllövők: Kelle­mes (2), Magada, Balogh illetőleg Kovács (2) és Sándor. Jók voltak az UMTE-védelem és Kelle­mes, illetőleg Graham és Kovács. Az UAC-ban igen rossz volt a kapus. A vereség oka, hogy az UAC a II. félidőben Csongor sérülése és Groh­­mann kiállítása miatt csak 9 emberrel játszott. — Tanítóképző—Gimnázium 3:0 (1:0). Biró: Mada­rász. Barátságos. PALÁNKA. Testvériség-UEMS 2:2 (0:0). Ma­gyar bajnoki: BEREGSZÁSZ. BFTC XI.—BMSE 1:2 (0­1). Baj­noki. Biró: Vámossy (Nagyszöllős). Góllövők: Szi­­lavecky és Berta, illetőleg a BFTC-ben Lichten­­stein. A bíró durvaság miatt egy-egy játékost kiállított. 1. SK Rusj 7 5 1 1 22:8 11 2. Munkácsi SE 7 5 11 18:7 11 3. Kassai AC 7 3 3 1 14:12 9 4 CsSK Ungvár 7 4 0 3 12:14 8 5 CsSK Kassa 7 2 2 3 14:16 6 6. Beregszászi FTC 7 2 2 3 10:15 6 7. Iglói AC 7 2 0 5 12:11 4 8. Törekvés 7 0 1 6 5:18 1 A LAFC továbbra is a középkerü­let élén Losonc, október 21. A LAFC kitűnő já­tkkal győzte le a Tamásfalai MSC-ot 6:0 (4:0) a­g­yban és ezzel a tabella élén maradt. A gólokat :V­­olnár (3), Kostyál, Tulák és Spitz lőtte. A ÍAFC-ban igen jó volt Schleicher III., Spitz, Molnár, S­chlo­­he II. és Tulák. Kobn kapus megfelelt mig Tamásiadnál a kapus mentette meg a csapatot a nagyobb arányu vereségtől. Biró: Koronczy. FÜLEK. FTC XI.—Ragyolci TK M fi:'' N­ ró: Gandl (Losonc). Durva mérkőzés. Gól’vo­nzat<5 (FTC) és Hódul (RTC). A biró gyep­e é­­­r­e­sztet­len volt.