Prágai Magyar Hirlap, 1936. április (15. évfolyam, 77-100 / 3926-3949. szám)

1936-04-21 / 92. (3941.) szám

1936 április 21, kedd. Tfrjta arfhir 14 °*11 *utl a *»MJI I COBALL CRÉMTŐL (száras vagy zsíros). Már harmadik nap után­­ avul &■ arcbőr észrevét­el­tt­lenül és az összes hiba, ^ ff u. m. szeplő, pattanás, mitesszer, májfolt, nagy pórus, ráncos bőr, öreges kinézés teljesen megszü­­nik. B­ztos eredmény. VÖRÖSRAK GYÓGYSZERTÁR Bratislava, Mihály­ ucca 20. Irodalom-Művészet Aba-Novák Vilmos nagyszabású alkotása a milánói magyar pavillon számára Budapest, április 20. A milánói műiparri ki­állítás magyar pavilonjának egyik főnlessége lesz az a nagyméretű falikép, amelyért­ Grerevich Tibor, a kiállítás kormán­yírótársa szom­bation m­utatott be a budapesti sajtó képviselőinek. Aba-Novák Vilmos alkotása tulajdonképpen rendkívüli terjedelmű plakát: a magyar ipar, a magyar hí­rszolgáltatás munkásságát szemlélteti, hatásosan. A művészeti és a reklám szempontjai egymásba olvadnak benne. A magyar textilipar, bányászat, traktorral való földművelés épúgy helyet kap rajta, min­t az újságkiadóé, a selyem­szövés, a könyvmű­vészek Mindegyik iparágait részben­ figurális motívumok, munkások, részben pedig gépek, különböző termékek, selymek, új­ságok, könyvek szemléltetik, amelyek fotomon­­tázs módján kapcsolódnak egymásba és ötlete­sen építik fel a magyar munka egymásra tor­nyosuló rétegeit. Valóságáb­rázolás mellett sem­leges számaitok tarkítják a felületet, a szürkék­ből, a fekete-fehér átmeneteiből hatásosan vil­lannak ki a művész sír teáiból ismert kékek, sár­gák és vörösök. Az ő vaskos emberei dolgoznak a bánya mélyén is, kik állnak a gépek mellett óriási tenyereikkel.­­ Aba-Novák tőle távol­­álló feladatot oldott meg és mégis százszázalé­kosan adta sajátos stílusát Óriási falkép-pla­kátja kétségtelenül egyike lesz a kiállítás leg­­egyénibb látnnivalóinak.­­ Megnyitották az érsekujvári városi múzeu­mot Érsekujvári tudósítónk jelenti: Még Érsek­újvár városának múlt­ évi nagy jubileumi­ ün­nepségei alkalmából, amelyet a törökök kiveré­sének 250 éves évfordulója alkalmából tartot­tak, ezeknek az ünnepségeknek az egyik leg­maradandóbb létesítése volt az a történeti ki­állítás, amely alapját képezi a most megnyílt érsekújvári városi múzeumnak. Thain János­­ testőrm­ű­vész -tanár, Albrecht törzskapitány, Szőke Béla és Lasikó Kázmér hónapok lelkes munkájával készítették elő ezt a múzeumot, amelyet most ünnepélyes keretek között meg­nyitottak és átadtak a nyilvánosságnak. A vá­rosi tanács élén dr. Holota János városbíró je­lent meg, a járási hivatal kép­viseletében dr. Feród Adolf közigazgatási tanácsos volt jelen és sok érdeklődő, amikor Albrecht törzskapi­­tány cseh, Thain professzor pedig magyar nyel­ven üdvözölte a muzeum­bizottság nevében a megjelenteket s felkérték dr. Holota városbirót, hogy a múzeumot a város nevében adja át ren­deltetésének. Holota mereghangu beszédben méltatta a muzeum megnyitásának jelentőségét , elismerő szavakkal mé­ltatta a szervezők érté­kes munkáját.­­ Meghalt Werner Hegemann. Newyoi­kból jelentik: Werner Hegemann, a nagy német épí­tész és író 54 éves korában váratlanul elhunyt. Hegemann a modern német építészet egyik ve­zérlő egyénisége volt és hosszú évekig csodálva figyelték tündöklő karrierjét Újat, egyénit és rendkívülit alkotott és egy darabig valósággal megbabonázta az európai építészeti köröket. Később, amikor az építészet nem nyújtott neki elegendő lehetőséget arra, hogy gondolatait ma­rad­éktalanul kifeje­zésre juttassa, irodalommal kezdett foglalkozni és egymásután jelentek meg könyvei, amelyek époly meglepőek és erede­tiek voltak, mint az építészete. A „Geretteter Christus“ című könyve, amely félig történelmi, félig szatirikus és kritikai műfaj, egyike a vi­lágirodalom legbizarabb, de egyben legélesebb könyveinek. Rengeteg példányszámot ért el és többi könyvei is nagy sikert arattak. Az ma­rad­t, aminek indult, amikor huszonhét éves ko­rában a bosztoni kiállításon már mint önálló építész szerepelt egy hatalmas épülettel. Ame­rikában egy szegény tanítónővel ismerkedett meg, aki ind­ián gyerekeket tanított és Hege­mann elvált feleségétől, egy német arisztokrata asszonytól és ezt a tanítónőt vette feleségül, írásaiban különös figyelmet szentelt Nagy Fri­gyesnek, akiről könyvet is írt. Az utóbbi idő­ben Svájcban élt és onnan indult amerikai út­jára, ahol utolérte a hálát. t>ra:gaiA­agyarhí­rlap Pozsony, április 20. (Szerkesztőségünk jelentése.) Pozsonyban vasárnap a nyugati divízióban kettős mérkőzés folyt le. A nap szenzációja, hogy a Vas­nak sikerült az Érsekujvári SE t legyőzni, m­íg a Ligeti ismét kikapott . Füleken adódott a nap legnagyobb meglepetése, amennyiben a vezető Füleki TC otthonában csak eldöntetlenre tudott játszani a Trencséni TC-vel. A Komáromi FC ki­kapott Zsolnán és Pöstyénnek sikerült Zólyomban az ottani ZTE-át legyőzni. Az eredmények voltak: Vas-ESE (0:0) 600 főnyi közönség előtt ütközött m­eg a két csa­pat. A játékot az ÉSE támadásai nyitották meg, de negyedórás játék után a Vas kerekedett felül és erősen veszélyeztette az ÉSE kapuját. Rengeteg gólhelyzet adódik, de Baehoretz, az ÉSE kapusa szenzációsan véd. A szünet után sem vál­tozik a játék képe. A Vas továbbra is támadásban maradt, de a kitűnő ÉSE védelmen nem tudott átjutni. Végre a 22. percben megtörik a jég. Motheil Fürszt elé tálal, aki jó helyzetből védhe­­tetlenül a kapuba lőtte a labdát. Ezután az ÉSE hajrába kezd, de a Vas időt húzott és az ered­mény nem változott A Vas legjobb embere Fürszt volt, akinek játéka vitte lendületbe a csatársort. A halfsor szorgalma­san dolgozott, míg hátul Tuma volt a legjobb em­ber. Az ESE Baehoretz remek védésének köszön­heti a minimális vereséget. A kapuson kívül Her­­ditzky és Krajcsir voltak még jók. Bíró: Krecsán. FC Ruttka — Ligeti 4:1 (0:1) A Ligeti ismét balszerencsés küzdelmet vívott. A mérkőzés túlnyomó felében, 50 percen keresztül szinte kapujához szegezte el­lenfelét és ebből a nagy fölényből mindössze egy gólt tudott összehozni. A második félidőben azután a ruttkai csapat rö­vid időre fölényt harcolt ki, de a ruttkai csatársor eredményesebb, mint a Ligetié és egymás után po­tyogtak a gólok a Ligeti kapujába. A vereséget a Ligeti csatársorának köszönheti, amely az ellenfél kapuja előtt tologatott. Ezen­kívül Minarik és Mihalovics egy-egy tizenegyest kapufának lőtt. A játék első felében nagy Ligeti fölény. A 25. percben Griessler lövése hálót ér. A második fél­idő elején Ruttka támad és a 13. percben Blahuta egyenlít. Ezután Vinkovicsot kiállítja a bíró s a Li­geti 10 emberrel játszik tovább. A ruttkai csapat fölényt harcol ki s Hochenleitner mesterhármasával bebiztosítja a győzelmet. Biró: Fritz, 1200 néző. Zsolnai SK—Komáromi FC 3:2 (2:1) Zsolna, április 20. (Saját tudósítónktól.) Hideg, szeles időben mintegy 400 néző előtt folyt le ez a mérkőzés, amely az újra teljes zsolnai csapat meg­érdemelt győzelmével végződött. Az új összekötő, Ráz bemutatkozása sikerrel járt. Komárom csaló­dást keltett és egyedül Szigethy védése érdemel kiemelést. A fedezetsor szürkén játszott, a csatár­sorból a jobbszárny tűnt ki. Zsolnánál a véde­lem volt nagyon jó formában, a fedezet­­sor feljavul, a csatársorban még mindig vannak hi­bák. Gólok: Virgovics, Ráz, Rysavy a ZsSKc, Tóth és László a KFC részéről. Spóner bíró a 60. perc­ben Kovácsot (KFC) kiállította Bernácg megrúgá­­sa miatt. Füleki TC—Trencséni TS itt (1:0) Fülek, április 20. (Saját tudósítónk jelentése.) Dietz ruttkai bíró vezetése mellett folyt le a nem várt eredményt hozó mérkőzés. A füleki csapat vasárnapi teljesítménye teljesen elütött előbbeni kitű­nő szereplésétől, úgyhogy az eldöntetlen is szerencsésnek mondható. Főleg a fedezetsor mondott csődött, amely tény szétrán­totta az egész csapatot. Trencsén kitűnő formá­ban játszott, egyszerű futballt adott, játékosai azonban óriási munkabírással és lelkesedéssel küzdöttek, de csak a kiegyenlítő gólig. Ekkor Fülek magára talált, de nagy fölényét Hus­­tya trencséni kapus pompás védése miatt már ér­vényesíteni gólokra nem­ tudta. Fülek gólját az ötö­dik pecben Kolevráth lőtte, míg a kiegyenlítő gól a 32. percben Jurek révén született meg. A kornerarány 9:1 volt az FTC javára. A bíró jó volt. Pöstyéni FK —Z­TE 4:1 (3:1) Zólyom, április 20. A Pöstyéni FK megerőltetés nélkül győzött az otthonában gyengén szereplő ZTE ellen. A gólokat Summer (2), Lipták és Pollák a PFK, Wahle pedig a ZTE részéről rúgta. ■ SPORT : A vezető magyar csapatok pontvesztő napja a nyugatszlovenszkói divízióban A Vas legyőzte az Érsekújvári SE-t, Fülek eldöntetlenül mérkőzött Trencsénnel . Zsolna megverte Komáromot, Pöstyén pedig Zólyomot A nyugati divízió állása: 1. FTC 15 11 2 2 37:15 24 2. Zsolnai SK 15 9 1 5 35:29 19 3. KSE 14 8 2 4 36:23 18 4. PFK 15 8 0 7 51:33 16 5. Ruttkai FC 14 7 1 6 41:30 15 6. TTS 14 6 3 5 20:18 15 7. KFC 15 6 2 7 24:29 14 8. ZTE 14 5 2 7 19:25 12 9. VAS 16 4 1 11 21:49 9 10. Ligeti 16 3 0 13 16:47 6 9 Kikapott a Slavia és a Bratislava Két ponttal vezet a Sparta az állami ligában ■ ■ Kétségbeesett harc a kiesési zónában ■ ■ Prága, április 20. Az állami ligában vasárnap Prágában két mérkőzés folyt le. Az egyiknek prágai DFC volt a szenvedő hőse, amely egy ké­n­tes 11-essel 1:2 (1:1) arányban kapott ki a brünni Zsidenkcétől. A m­­ostraui Sanok bíró ezen a mérkőzésen iskolapéldáját adta, hogy miképpen­­ nem szabad bíráskodni A második meccsen a Sparta 5:1 (3:1) arányban győzte le a kiesés szélén álló Teplitzer FK.-ot. A pozsonyi Veres bíró kedvezően mutatkozott be ez alkalommal Prágában. A 22. forduló egyik meglepetése Saazban esett, ahol a DSV a pozsonyi SK Bratislavát 3:1 (1:1) arányban szerencsével legyőzte. Az SK Bratislava Kosztka és Vanák öngóljával vesztett. A vezető­gólt Jávor szerezte meg, míg a Saaz rendes gól­ját Welgert lőtte. Humpolik bíró 800 néző előtt sokat hibázott.­­ Érdekes eredmény adódott Ko­ Unban, ahol az AFK a Kladnói SK-bal 3:3 (1:3) arányban eldöntetlenre játszott. A ligabajnokság nagy meglepetése a Slavia veresége Pilsenben, amit az SK-tól szenvedett el 0:2 (0:1) arányban teljesen megérdemelten. A tartalékos volt bajnokegyüttest csak Plánicka nagyszerű védése mentette meg a többgólos vere­ségtől. Hajek szerezte a két győztes gólt, Krist kitünően bíráskodott 5000 néző előtt Brünnben a Moravská Slavia ugyancsak 2:0 (2:0) arányban győzött a pilseni Viktória ellen, míg Prossnitzban az SK a náchodi SK-ot verte meg 3:2 (2:0) arányban. Az állami ligabajnokság állása: Sparta 20 162 2 82:16 34 Slavia 20 152 3 75:24 32 Prossnitzi SK 21 133 5 55:33 29 SK Pilsen 22 122 8 68:45 26 Zsidenice 22 106 6 50:37 26 Viktória Pilsen 229 6 7 51:45 24 Náchod 22 102 10 51:57 22 Bratislava 217 5 9 42:52 19 Kladno 215 7 9 47:68 17 DFC 216 5 10 22:43 17 Mór. Slavia 225 6 11 33:55 16 Kőim 224 6 12 37:70 14 Teplitzer FK 224 4 14 42:62 12 DSV Saaz 224 4 14 28:76 12 Kikaptak a magyar csapatok Keleten Győzött az SK Rusj, a Kassai Törekvés, a kassai CsSK, és az Iglói AC ■ [UNK] ■ ■ ■ [UNK] Ungvár, április 20. (Tudósítónk távirati jelenté­se.) A kassai CsSK az ugnvári CsSK-t 4:2 (1:0) arányban győzte le Varga nagymihályi bíró jó ve­zetése mellett. Végig kassai fölényben Chavko (2), Herdiczky és Jerga szerezték a vendégek góljait, míg az ungváriak részéről Skladal volt eredmé­nyes SK Rusj—Kassai AC 3:2 (2:1) Kassa, április 20. (Tudósítónk jelentése.) 2500 néző előtt folyt le a keleti divízió derby-mérkő­­zése dr. Biiill Gyula (Pozsony) bíró vezetése mel­lett. Mindvégig izgalmas, hatalmas lendületű m­ér­kőzésben győzött az ugnvári együttes — megér­demelten. A nagyobb technikai tudás, egyöntetű­ség a Rusj részén volt, de ezt a KAC nagyobbára fiatal játékosokból álló együttese nagy lelkesedés­sel ellensúlyozta. A meccs az utolsó percig 2:2-re állt s azt a Rusj a 44 percben beadott góljával nyerte meg. A nagy esőtől felázott talajon nem fejlődhetett ki jó játék, de még így is voltak nagyon szép momentumok. A vezetőgólt a Rusj szerezte meg Krizs révén a 20. percben. Erre a KAC sikeres ellentámadást ve­zet és Darabos ügyes beadásából Vitéz egyenlített A 39. percben a Rusj komerhez jutott, a kapunál kavarodás keletkezett, mely alkalommal Krizs be­adta a csapat második gólját. Szünet után a Rusj továbbra is támad, de a KAC védelme a veszé­lyes akciókat ártalmatlanná tette. Majd a KAC jött fel, némi fölénybe is került és a 36. percben Pa­­taky fejeséből Jurenko beadta a kiegyenlítő gólt. Már úgy látszott, hogy a meccs döntetlen, amikor Spevár a 44. percben, a KAC kapus elnézéséből, megszerezte a győztes gólt A Rusjnál Boksay, Tóth, Kuruc, Ivancsó, Spevár, Mahata, Krizs, Kraj­­nyik, a KAC-ban Szacsury, Lebemszky, Darabos, Vitéz váltak ki. Kassai Törekvés — Beregszászi FTC 2:1 (0:1) Bíró: Kőszegi. A Törekvés mindvégig lelkes és odaadó játékával győzte le a beregszásziakat és szerezte meg az idényben a második győzelmét. A vezetőgólt a 24. percben Decsey lőtte a BFTC-nek. Szünet után a 12. percben Barbarics kiegyenlített. Majd a 19. percben a Törekvés szabadrúgáshoz ju­tott, melyet Barbarics értékesített. Iglói AC - Munkácsi SE 3:2 (1:1) Játszották Iglón. A keleti divízió állása: 1.SK Rusj 118 1 2 37:16 17 2.KAC 115 4 2 24:18 14 3.OSK Kassa 116 2 3 30:23 14 4.Iglói AC 115 1 5 25:20 11 5.MSE 115 1 5 24:22 11 6.ŐSK Ungvár 114 1 6 18:269 7.BFTC 112 3 6 17:317 8.K. Törekvés112 1 8 11:305 Magyar háziasszonyok lapja NAGYASSZONY ^ Megrendelhető a PMH kiadóhivatalánál