Prágai Magyar Hirlap, 1936. április (15. évfolyam, 77-100 / 3926-3949. szám)

1936-04-07 / 82. (3931.) szám

1936 április 7, kedd. ­prágaiA^ag^arhírlap A magyar csapatok sikeres napja­i divíziókban Nyugaton valamennyi magyar együttes győzött, keleten csak Beregszász játszott döntetlenül Érsekújvár megverte Zsolnát ■ [UNK] Kassán kikapott az SK Rusj A kiesésre álló csapatok bravúros győzelmei >s A Kassai AC Munkácson az MSE ellen győzött Prága, április 6. A szlovenszkói divíziók vasár­napi fordulói a magyar csapatok általános sikerét hozták. A Beregszászi FTC és a Munkácsi SE ki­vételével az összes magyar csapatok győzni tudtak. Az előbbi azonban eldöntetlent tudott elérni Igló ellen, az utóbbit pedig a Kassai AC győzte le, amely az SK Rusj kassai veresége folytán a keleti ta­bella élére zárkózott. A kiesésre álló magyar csa­patok is szép győzelmet könyveltek el, úgyhogy a vasárnapi eredmények biztatóan hatnak a ma­gyar csapatok további előrehaladása szempontjá­ból. A részletes eredmények voltak: Füleki TC-Pöstyéni FK 3:2 (2:1) Pöstyén,­ április 6. (Tudósítónk távirati jelen­tése.) A füleki magyar csapat teljes erővel feküdt a játékba és nagyszerű kapusuk, valamint önfel­áldozó védelmük révén megszerezték a két értékes pontot. Pöstyén védelme kissé ingadozó volt és ez döntötte el a mérkőzés sorsát. Füleknél Uram kapus és Kolovrát voltak a legjobbak, míg a PFK-nál csak Divis és Vrzalovsky tetszett. A gó­lokat Kolorát (2) és Pilát az FTC, Sulz (2) pedig a PFK részéről szerezte. Dietz bíró kitűnő. Komáromi FC-Ruttkai FC 3:2 (2:1) Ruttka, április 6. (Saját tudósítónktól.) Mintegy 600 néző előtt rossz időben folyt le a mérkőzés, amely a tartalékolt KFC megérdemelt győzelmét hozta a megerősített ruttkai csapattal szemben. A ruttkai együttesben nagyszerűen bevált Andrásik, volt rimaszombati kapus, aki mellett Kosma és Tardaj tetszettek. A bécsi Kochl­itner nem váltotta be a hozzáfűzött reményeket. A győztes csapatban a csatársor és a közvetlen védelem volt jó. Gólok: László és Tóth (2) a KFC, Skovica (2) az RFC ja­vára. A ruttkai Gábor egy, a KFC ellen szigorúan megítélt 11-est mellé lőtt. Farkas bíró az előbbi té­vedését kivéve, pártatlannak bizonyult. A pozsonyi csapat győzelme inkább annak tud­ható be, hogy a trencséniek igen rossz napot fogtak ki. A játék elején egyformán támadott mindkét csapat, majd lassan a Ligeti kerekedett felül és Callmayer II. révén a 10-ik percben ve­zetéshez jutott Tíz perccel később a Ligeti ismét eredményes volt Callmayer II. révén. A 33-ik percben esett a Ligeti harmadik gólja, amelyet Min­alovics rúgott. A Ligeti ezután elbizakodottan játszott és enge­dett az iramból. Ezt kihasználták a trencséniek és veszélyesen támadtak. Szerencsére a Ligeti­védelem erősen állt a lábán, de még így sem tudta megakadályozni a trencséniek két gólját, amelyek szerzője Fedor és Varga voltak. A Ligeti legjobb embere Meidlinger volt, míg a trencséni csapatból senkit sem lehet kiemelni. Biró: Novák, Vas ZTE 5:0 (0:0) A játék nem úgy indult, hogy a Vas győzni fog. A zólyomiak igen szép játékot mutattak és a me­zőnyben némi fölényre tettek szert. Csatársoruk azonban nem boldogult a Vas vé­delmével. A második félidőben azután megválto­zott a játék képe. A Vas nagy fölényre tett szert és pompás csatárjátékával szinte lehengerelte el­lenfelét. Különösen Fürszt volt kitűnő akinek játéka magá­val ragadta a többi csatárokat is. A Vas góljait Fürszt (3), Cseri és Mothell lőtték. A győztes csapatból Szedlacsek kapus, Fürszt és Cseri játékát lehet kiemelni. A zólyomi csapatban Varga, Pagurka és Wahle voltak a legjobbak. Bíró, Leuchter: 1. FFC NYUGATI DIVÍZIÓ 13 10 1 2 30:14 21 2. KSE 13 8 2 3 36:22 18 3. Zsokai SK 13 8 1 4 32:22 17 4. TTS 13 6 2 5 19:17 14 5. Ruttkai FC 13 6 1 6 35:29 13 6. PFK 13 6 0 7 41:37 12 7. ZTE 13 5 2 6 18:21 12 8. KFC 13 5 2 6 19:24 12 9. VAS 14 3 1 10 20:43 7 10. Ligeti 14 3 0 11 14:40 6 Az ÉSE váratlanul könnyen győzött ÉSE- Zsolnai SK 5:0 (3:0) Érsekújvár, április 6. A nyugati divízió második helyéért folytatott mérkőzés váratlanul könnyű győzelmet hozott az érsek­­újvári csapatnak. A zsolnai együttes annál na­gyobb csalódást keltett, mert a nagy számjegyű győzelmet egy igen mérsékelt formában játszó érsekujvári együttes érte el. Mintegy 1200 főnyi közönség előtt, hűvös, szeles napos időben, Veres bíró sípjelére a következő ösz­­szeállításban állottak fel a csapatok: ÉSE: Schéda, — Szklenár, Oláh, — Tóth, Her­­­niczky, Holczer. — Krajcsir, Bresztl, Csapó, Ro­vató, Laczkó. Zsolnai SK: Závodszky, — Derki­s, Chloupek, — Beniac, Molnár, Beniac, — Adamsca, Rysavy, Be­­niac, VirgoviS, Prudovic. Az ESE kezdett nap és szél ellen, de először Zsolna lépett fel támadóan s mindjárt az első perc­ben komért ért el. A vendégek heves nyomása alól az ÉSE csak az 5-ik percben szabadult fel, amikor Bresztl átadásából Kováts élesen lőtt a ka­pura, úgyhogy Závodszky csak nehezen mentett. A következő percben Bresztl Krajcsirt ugratta ki s a gyors szélső rendkívül nehéz szögből lőtt és lövése feltarthatatlanul süvített a sarokba. 1:0. Zsolna támadással válaszolt s amikor Tóth hi­bája következtében Rysavy jó labdához jutott, a kitűnő zsolnai csatár ellenállhatatlan lendülettel tankolt az ESE kapuja felé s Oláh csak nehezen mentett kornerre. A 12. percben Csapó összeütkö­zött Derkitssel, a fejéhez kapott s elkiáltotta ma­gát : — Betörték a fejemet! Szédelegve támolygott le a pályáról, ahová Csak 10 perc múlva tért vissza befáslizott fejjel. Csapó sérülten is nagy lendületet vitt a csatársor játé­kába. A 23. percben Kováts finom átadását Lacz­­kóhoz továbbította s az ÉSE veterán balszélsőjének íveit, csavart lö­vése — Závodszky legnagyobb meglepetésére — a felső kapufa alatt besurrant a hálóba. 2:0. A következő percben ismét Laczkó rohama s alig telik el 3 perc, Kováts labdájára egyszerre startolt Závodszky és Krajcsir: a szélső gyorsabb s angol hidegvérrel a megrémült kapus feje felett helyezte a hálóba a labdát 3:0. Zsolna nem adta fel a küzdelmet, hevesen küz­dött az eredmény szépítéséért, de két korneren kí­vül mást nem ért el. Szünet után Csapó már a 3-ik percben gólt ért el, amit a bíró — lesállás címén — nem adott meg. Az első 10 percben Zsolna komolyan támadott, Hol­czer és az ÉSE védelme több súlyos hibát követett el, de a tehetetlen zsolnai csatárok a legkínálkozóbb helyzetet sem voltak képesek kihasználni s lövé­seik méterekkel kerülték el a hálót A 12-ik percben Holczer labdájával Krajcsir ellenállhatatlan lendülettel száguldott le a szélen, a kornervonalról rendkívül szorongatott helyzet­ben is ideálisan ivett a középre . Kovátsnak csak oda kellett tenni a fejét s már a hálóban táncolt a negyedik gól. Az ESE ezután tovább támadott s a 21-ik perc­ben ismét Krajcsir rohant le a szélen, beadására kavarodás támadt s Kovátsnak sikerült bepöc­kölni a labdát. 5:0! A mérkőzés végén Zsolnának kétszer, háromszor nyílott alkalma szépíteni az eredményen, de — hiába követte el az ÉSE védelme a legsúlyosabb hibákat — a zsolnai csatárok elmulasztották a leg­jobb lehetőségeket. Az ESE — dacára a nagy győzelemnek — nem elégített ki. Néhány nagyon gyenge pontja volt a csapatnak, amelyben csak a váratlanul formába jött s minden mozdulatával veszélyes Krajcsir, — a centerhalf posztján végre nagy játékot produkáló Herdiczky,­­ a csupa­,lendület Csapó s a nagystílű védőmunkát végző Oláh voltak jók. Holczer erő­sen visszaeső formát mutatott Kováts és Bresztl semmi átütő erővel nem bírtak, Tóth egyenlőtlen, Laczkó bizonytalan volt. A zsolnai csapat nagy vereségének legfőbb oka, hogy Molnár sérülten állt ki s valósággal végig­statisztálta csupán a mérkőzést. A halfsorban Be­­niné, a csatársorban Rysavy volt a legjobb. Závod­­sky kapus durváskodása visszatetszést szült. Veres bíró kitünően vezette a mérkőzést. Ligeti— Trencséni TS 3:2 (3:0) Pozsony, április 6. (A PMH pozsonyi sportszer­kesztőjétől.) A Ligeti a várakozásnak megfelelően győzött ugyan, de játékával nem igazolta a füleki meglepetésszerű­­ győzelmet. CsSK Kassa—SK Rusj Ungvár 3:2 (1:1) Kassa, április 6. (Saját tudósi­tónk­tól.) Biró : Árva, 1400 néző. — Az ungvári bajnokegyüttes játékát igen nagy érdeklődés előzte meg a most jó formában lévő CsSK-val szemben. Az SK Rusj igen technikás team, de hiányzott belőlük az a lelkesedés, amelyet a kassai csapatnál tapasztaltunk, s elszenvedte e szezonban első vereségét. A kassai csapat szívvel-lélekkel küzdött az utolsó percig, s megérdemelte a két fontos pon­tot Az első félidőben az ungvári csapat volt némi fö­lényben, ennek dacára a 22-ik percben Dudrik beadásából Oláh szerezte meg a CsSK- nak a vezető­ gólt A 26. percben a Rusj szépen felépített ellentámadást vezetett, kornerhez ju­tott s Kovács jól rúgott labdáját Kobzár befe­jelte. Szünet után a CsSK volt előnyben a szél támo­gatásával és már az 5-ik percben Oláh kapufát rúgott. A vezető­ gólt újra a CsSK szerezte meg a 28-ik percben Láncos góljával. Egy perc múlva Rusj 11-eshez jutott, s ezt Spevár értékesítette. a A győztes gólért hatalmas küzdelem folyt és ezt a 34-ik percben a CsSK-nak sikerült berúgni Chafko révén. A CsSK-ban Maly, Csarny, Zsebek, Dudrik, Chaf­­ko, Oláh, Láncos, a Rusjban Tóth, Bendász, Ivan­­csó, Kovács, Spevar voltak a legjobbak. Törekvés - CsSK, Ungvár 3:2 (3:0) Ungvár, április 6. (Tudósítónk távirati jelen­tése.) Varga bíró vezetése mellett 500 néző előtt a kassai csapat váratlan, de megérdemelt győzel­met aratott. Az első félidőben a Törekvés volt fölényben, ami Grün és Drab (2) góljaiban jutott kifejezésre. A második félidőben a Törekvés vé­dekezett és a győzelmet meg tudta őrizni. A CsSK az utolsó percekben szépített két góllal az ered­ményen Vavra büntetőjéből és­­ Skaronka sarok­rúgásából. Kassai AC — Munkácsi SE 1:0 (0:0) Munkács, április 6. (Távirati jelentés.) A KAC szerencsés győzelmet aratott a két tartalékcsa­tárral kiálló MSE ellen. A győztes gólt Fazekas szerezte meg. Haidecker (KSC) kitünően bírásko­dott. Beregszászi FTC-Iglói AC 4:4 (3:1) Beregszász, április 6. (Távirati jelentés.) A be­regszászi csapat respektábilis eldöntetlent csikart ki a félelmetes iglói együttes ellen. Gólok: Vá­­rady, Kabát II. és III., Vécsey a BFTC, Forma­­nek (2), Pletenyik és Vysopal az iglóiak ré­széről. 1. BUSI KELETI DIVÍZIÓ 10 7 1 2 34:14 15 1. KAC 10 5 4 1 22:15 14 3. CsSK Kosice* 10 5 2 3 26:21 12 4. MSE 10 5 1 4 22:19 11 5. Iglói AC 10 4 1 5 22:18 9 6. CsSK Ungvár 10 4 1 5 16:22 9 7. BFTC 10 2 3 5 16:29 7 8. Töre­kvés 10 1 1 8 9:29 3 A nyugati zsupában újra győzött Tapolcsány és Nyitra Nagyszombat, április 6. (Tudósítónk jelen­tése.) A zsupabajnokságban vezető Tapolcsá­­nyi SK 2:1 (1:0) arányban bírótévedés foly­tán győzte le az SK-át, amely így valószínűleg kiesik az I. osztályból. Opitz egy már kijutott labdát rúgott be, amit a bíró megítélt. A másik gólt Farsky szerezte a TSK-nak, míg az SK ré­széről Rychtarik volt eredményes. Vrzan na­gyon rosszul bíráskodott. POZSONYBAN a Nyitrai AC a Makkabeát 2:1 (2:1) arányban győzte le érdekes küzdelem után. A gólokat Pehácek (2), illetve Leszky lőtte. Bii­ó: Fleischmann, Union Zohor—Sparta 4:3 (1:3). — Városi Művek—Bazini SK 2:1 (1:0). A zsupabajnok­­ságban a Tapolcsányi SK vezet továbbra is. 9 Olaszország—Svájc 2:1 (1:0) Zürich, április 6. 25.000 néző előtt az olasz csapat csak nagy erőfeszítéssel tudta a tetszetős játékot produkáló svájciakat 2:1 (1:0) arányban legyőzni. Az olaszoknál Piola, Monti és Monteg­­lio tűnt ki, általában azonban meglátszott az olaszokon „a háborús gyöngeség“. A gólokat De Maria és Collausi az olaszok, Weiller II. 11-esből pedig a svájciak részéről rúgta. Ivancsis Mihály (Budapest) közmegelégedésre bíráskodott. Olaszország B. válogatott csapata Novaróban Svájc B. csapatát 2:0 (0:0) arányban győzte le. A vezető csapatok fölényes győz^­me a középkerületben Losonc, április 6. (Saját tudósítónktól.) A Rimaszombati AC legyöngült csapata rendkí­vül gyönge játékkal lepte meg a losonci közön­séget, amelynek viszont saját csapatának ma­­gáratalálása okozott nagy örömet. A LAFC a RAC-ot 9:0 (4:0) arányban győzte le Vaj­ic (3), Spitz (2), Tulák (2), Ménessy és Molnár góljaival. A LAFC-nál minden csapatré­sz ki­elégített. Egyénileg Majlik tűnt ki. A RA­C-nél senki sem nyújtott dicséretes játékot. — Grener (Besztercebánya) jól bíráskodott. Ragyolcon az RTC a Tornaljas SC-ot 10:0 (6:0) arányban váratlanul fölényesen verte meg. A gólokat Lukács (4), Mihók (3), Princ (2) és Dénes rúgták. Biró: Drenkó. Rimatamásfalván a TMSC az Apátfalusi SC- ot 3:1 (0:0) arányban győzte le a füleki Laka­tos vezetése mellett. A középkerületben Ragyolc vezet 19 pont­tal a LAFC 18 pontja előtt. Közép­csupa LOSONC. Slávia—SK Handlová 3:2 (1:2). Bajnoki. A Libertás nyerte a nyugati derbyt Pozsony, április 6. A nyugati kerületi bajnokság­­ban a vasárnapi forduló Pozsonyban nem hozott kü­lönösebb meglepetést. A bajnokjelölt Libertás si­mán győzött a Hasos ellen és így továbbra is a ta­bella élén áll. Az eredmények a következők: DONAUSTADT—ADMIRA 4:1 (2:0) Az Admira csapatában egész csomó ifjúsági já­tékos szerepelt és ezek igen jól tartották magukat. A Donaustadt kissé könnyelműen játszott, de győ­zelme egyáltalában nem volt kétséges. A vezető gólt a 17. percben Reinthal lőtte, majd a 28. percben Árpássy volt eredményes. A második félidőben to­vábbra is fölényben marad a Donaustadt és Ofeif­­fer, valamint Reinthal révén újabb két gólt ért el, amivel szemben az Admira Löwy révén volt ered­ményes. Biró: Koháry. LIBERTÁS—HÚSOS 2:0 (0:0) A két bajnok­jelölt kemény küzdelmet vívott. A Húsos nagyon jól tartotta magát és a Libertás csak a hajrában tudta a győzelmet bebiztos­tani. Mindkét csapatban a közvetlen védelmek tűntek ki. A Húsosnál Precs volt nagyszerű, az­ ifjúsági Deák II. is feledtetni tudta Haulikot. A Libertás csapa­tában is a közvetlen védelem volt a legjobb csapat­rész. A halfsorban Habenicht, elöl pedig Sieger volt a legjobb. Góllövők: Kaiser és Baschant. Bi­ró: Brül Emil. Diószegen a DSE a PTE-t 7:1 (2:0), Szencen az SzSK a bergi Sportfreundet 3:0 (2:0) arányban, Hainburgban a SV a Testvériséget ugyancsak 3:0 (0:0)-ra győzte le. II. oszt. bajnokság: Union—Meteor 1:0 (0:0). Bi­ró: Maresch. BULE—Labor 0:0. Bíró: Balogh. Főrévi TC—Dornkappel 3:0 (2:0.) DÉLI KERÜLET LÉVÁN az LTE a Párkányi TE-t bajnoki mér­kőzésén 4:0 (3:0) arányban legyőzte. Kassai SC —Rozsnyói SC 4:1 (04) Kassa, április 6. Az MLSz keleti bajnokságában vezető két csapat heves küzdelmet vívott a két fon­tos pontért, amelyet a KSC nyert meg nem várt nagy gólaránnyal. A vezetőgólt az első félidőben Rozsnyó szerezte meg Serényi révén. A KSC csatársora a második félidőben nagyon jó és eredményes játékkal lepte meg híveit és Poháry kiegyenlítő gólja után Ignác, majd újból Poháry és Ignác négy gólt szereztek. A KSC ezen értékes győzelmével nagyon megerősí­tette vezető pozícióját a bajnokságban. — CsSK IL —Tébányi SC 4:0 (1:0). Biró, Moucska. A gólokat Novy 2, Hérák és virág (1—1-et) rúgták. EPERJES. Törekvés—PTVE 4:1. Helyi bajnoki derby. A tornászcsapat két öngólt kapott. A vezetőgólt a Törekvés szerezte meg, de a torná­szok hamarosan kiegyenlítettek Miklós révén. A mérkőzés hideg időben folyt le. Kárpátaljai eredmények A nagy esőzés miatt Kaposon és Csapon elma­radtak a bajnoki mérkőzések. UNGVÁROTT az UMTE az UEMSC-ot 3:0 (1:0) arányban győzte le Benes II. és Lipták (2) góljával. Bíró: Győrffy De­­ző jó. Lipták egyik gól­ja 11-esből esett. A MUN­KÁCSON az MSE IL a Palánkai Törekvést S.O 11:01 arányban fölényesen szvőzte le.