Prágai Magyar Hirlap, 1936. május (15. évfolyam, 101-125 / 3950-3974. szám)

1936-05-19 / 115. (3964.) szám

1936 május 19, kedd. ­M^dM-MAGYAR­ HÍRLAP % SPORT : A Füleki TC Komáromban is eldöntetlenre játszott A Vas szép győzelemmel fejezte be szereplését ■ Pöstyén Trencsénben, Zsolna pedig Zólyomban kikapott . A Ligeti Érsekujvárott barátságos mérkőzésen legyőzte az ESE-t Komáromi FC—Füleki TC 2:2 (2:1) Komárom, május 18. (Tudósítónk 200 néző előtt folyt le a diviziós magyar jelentése.) bajnok­ eapat komáromi vendégszereplése. A mérkőzés­lőtt jött egyórás zápor azonban a közönség egy agy részét visszatartotta. A vizébee pálya szeren­­sére eléggé sima maradt, úgyhogy semmi akadály n­em volt a szép játék kialakulásának. A mérkőzés - különösen az első félidőiben — igen nagyvonb­­an mozgott, mindkét csapat remekebbnél-remekebb kciókat alakított ki. Már az első pereiben — KFC­ezdés után — vezetéshez jut az FTC Bobák váras­ul lövése révén. Még el sem csillapodtak a hirte­­enül jött gól izgalmas, máris egyenlített a KFC. Ttalos szépen adja a labdát Malárhoz, a center apásból továbbítja Katznak, aki lerohan hatosig, tt bead a nagy rohammal érkező Malár elé, aki a úrohanó Uram kapus felett berúgja a labdát. Ura­­mot egy perceg élesztgetni kell, de Malár is erősen ánlit az összerohanás következtében. A komáromi üzönség izgalma még fokozódik a következő perc­en: Molnár magas labdát ad Malárnak, a center éjjel szökteti Csivrét, aki az ismét kifutó Uram eje felett helyezi el a labdát a bal felső sarokba. gól­­ után változatos mezőnyjáték alakult ki, mind­két részről erősen kitüntetik magaikat a védelmek, lólszerzési alkalma ismét a KFC-nek nyílik, de Tóth büntetőrúgása nyomán a labda kapufáról pat­an ki a mezőnybe, ahol a jó helyzetben lévő Dróz­­sy addig vár, míg a fülekiek jól elállják a labda ltját. Majd egy perccel később a mérkőzés egyik egszebb akciója pereg le a szemünk előtt. Katz— dalál—Tóth a labda útja, de Tóth kitűnő helyzet­ben élesen mellé lő. A második félidőben enged az ram, főleg a KFC részéről. (Kitűnik, hogy Malár, i nagyszerűen kezdő szükséges a tár súlyos, sérülést szenvedett még az első félidőiben és kénytelen obbszélre kimenni Katz helyébe.) A 16-ik percben a járatlanul küldött Mihók­ bomb­a hozta meg a füle­­ciek kiegyenlítő gólját. Az FTC érezhető fölénybe került, de támadásai sorra elakadnak a KFC hát­védjein. Az utolsó husz percben viszont a KFC h­atja a pályát, de az FTC hallatlan önfeláldozás­sal (hat emberrel) és még nagyobb szerencsével vé­dekezik. Uram kapus előbb Tóth, majd Katz lábáról szedi le a biztos gólnak látszó labdát. A mérkőzés eredménye megfelel az erőviszonyok­nak. Az első félidőben a KFC, a másodikban az FTC volt fölényben. A KFC — mely nélkülözni volt kénytelen legjobb játékosát, Hadanichot és emiatt a csatársor irányítóját, Lászlót hátra vonta — teljesen egyenrangú ellenfele volt a bajnokcsa­patnak s kis szerencsével megnyerhette volna mérkőzést. Egyénileg László, a Weintraub-Vitálos- a Molnár fedezetsor, Csivre és Katz emelkedett ki. A Füleki TC legjobb embere (a mezőny legjobbja) Uram kapus volt, rajta kívül Zupkó, Mihók és Pi­lát emelkedett ki. Dietz bíró kifogástalanul vezet­te a végig sima mérkőzést. E. Rapid—KFC 11. 11:1 (5:1). II. osztályú baj­noki mérkőzés, amelyet az E. Rapid váratlanul nagy gólaránnyal nyert meg. Az eredmény kialakulásá­ban nagy része van a KFC 11. kapusának is, aki nem kevesebb, mint 6 gólban volt benne. Gól­lövőik: Czirok (4), Krajczár és Kugyelka (3) és Dobic, va­lamint Simon. Vas—Rut­tkai FC 7:1 (4:0) Pozsony, május 18. (A PMH pozsonyi sportszer­­kesztőjétől.) A VAS Fürszt, Csery és Sperlich he­lyén tartalékokkal állt ki és egészen elsőrangú já­tékot produkált. Nemcsak a mezőnyben volt jó, ha­nem játéka a kapu előtt is kifejező volt. Ha így játszotta volna végig a bajnoki évadot, akkor ma a tabella élén állhatna. A csapat legjobb része csatársor volt, amelynek kimagaslóan legjobb tag­a­ja Janota balszélső volt. Minden labdát megjátszott és a kapu előtt is határozottnak bizonyult. Mellet­te még Sidó és a fiatal Holusek tűnt ki. A ruttkai csapat a mezőnyben elég jól játszott, de játéka kom­binativ tologatásban merült ki és teljesen med­dő volt. A mérkőzés végig a Vas fölénye jegyében folyt le. A győztes csapat góljain Holusek (3), Si­dó és Janota (2—2) osztoztak. Biró, Kupritz, 1000 néző. Trencséni TS — Pőstyéni FK 4:2 (2:1) Trencsénben a honi csapat megérdemelten győ­zött Botka (2), Rohács és Turek góljaival. A PFK részéről Summer és Micsodh volt eredményes. Zólyomi TK-Zsolnai SK 2:1 (1:1) A Zsolnai SK öngóllal vesztett Zólyomban. A ve­zető gólt Kárpáti szerezte meg Zólyomnak, míg a kiegyenlítő gól Rysavy lövéséből esett. A nyugati divízió állása: A Ligeti „hattyúdala" LIGETI POZSONYI KSE 8:1 (8:0). Érsekújvár, május 18. A mérkőzés váratlan meg­lepetéssel végződött. A Ligeti biztos, megérdemelt győzelmet aratott az elbizakodottan s Kováts, Ve­­reghy és Oláh helyén tartalékkal kiálló ÉSE ellen. A meglepő eredmény jelentőségét nagyban csök­kenti az a körülmény, hogy barátságos volt, mert a Ligeti — az ÉSE javára — lemondott a két baj­noki pontról. Órákig tartó esőzés után, erősen fel­ázott talajon nyomban a Ligeti lép fel támadólag s alig kezdődik a mérkőzés, Callmayer II. már az 1. percben megszerzi a Ligeti számára a vezetést. 1:0! A meglepő eredmény teljesen megzavarja az ESE-t, amelynek azonban még kapkodásra sincsen ideje, mert a 3. percben már Callmayer I. száguld a jobbszélen s erős védelmi hiba után megszerzi Ligeti második gólját. A Ligeti továbbra is többet a támad, az ÉSE rendszertelenül csapkod s a 21. perc­ben ismét Callmayer I. szerzi meg a harmadik gólt! Félidő 3:0! Szünet után az ÉSE erősen rákap­csolt s szinte szüntelenül támadott, de a pompásan működő védelmi trió ellen csak a 38. percben sike­rül Csapónak gólt elérni s ezzel a végeredményt beállítani. Az ÉSE rendkívül kedvezőtlen benyo­mást keltett. Jellemző, hogy a közönség inkább a Ligeti akcióit tapsolta s a legnagyobb rokonszenv­­vel s elismeréssel látta a pozsonyi csapat kitűnő játékát. Különösen a két Callmayer, Vinkovits, Meidlinger és Haber kapus voltak jók. Az ÉSE-nél csak Bac­orecz a kapuban s Krajcsir a csatársor­ban játszott kielégítően. 1. FTC 18 12 4 2 42:19 28 2. KSE 17 8 3 5 43:29 21 3. Zsolna 17 10 1 6 43:33 21 4. TTS 17 8 3 6 31:30 19 5. KFC 18 8 3 7 32:34 19 6. PFK 17 9 0 8 56:38 18 7. ZTE 17 7 2 8 25:29 16 8. Ruttka 17 7 1 9 41:42 15 9. VAS 18 5 1 12 30:53 11 10. Ligeti 18 3 0 15 17:53 6 9 AMY MOLLISON újból rekordidő alatt repült Fokvárosból Londonba. Az SK Rusj a keleti divízió bajnoka Súlyos vereséget szenvedett és kiesett a kassai Törekvés Prága, május 18. A keletszlovenszkói divízió vasárnap befejeződött. Bajnok az SK Rusj, Ung­­vár lett, míg a versenyből a kassai Törekvés esett ki. Kassai AC—Törekvés 8:1 (6:1) Kassa, május 18. (Sportszerkesztőnk távirati je­lentése.) A divíziós magyar derby a KAC nagy­arányú győzelmét hozta a kiesésre álló Törekvés ellen. A siker teljes mértékben megérdemelt volt, miután a KAC végig fölényben játszott. Gól­jait: Vitéz (4), Fazekas (3) és Jurenko érték el, míg a Törekvés részéről Pásztor szépített az eredményen. Jók voltak: Vitéz, Fazekas és Klein a KAC-nál, Leeko, Rauchmann és Prinz a Törekvésnél, 1000 néző. Biró: Doubrava volt. SK Rusj—CSK, Ungvár 4:2 (2:0) Ungvár, május 18. (Távirati jelentés.) Cserno­­horszky huszti bíró jó vezetése mellett folyt le az ungvári helyi derby. A gólokat Kobzár és Énekes (2—2), illetőleg Skladal (2) szerezték. Jók voltak: Kobzár, Bendasz, Kovács a Ru6jnál, Skladal, Po­spisil és Schichtar a CeSK-nál. Boksay Rusj­­kapus a két gólt védhette volna. Munkácsi SE— Beregszászi FTC 2:1 (Itt) Munkács, május 18. (Távirati jelentésünk.) A Munkácsi SE 11-essel győzte le magyar ellenfelét. Az első húsz percben beregszászi fölény alakult ki, miután Tóth (MSE) sérülten játszott. A vezető­gólt a honi csapatnak a 39-ik percben Tomko szerezte meg 11-esből, amit Ortutay egyenlített ki az 50-ik percben. A győztes gól a 89-ik percben Petrovay lövéséből esett. A mérkőzést a kassai Svejda vezette. Jók voltak: Tomkó, Zdiarezky, Hajlik I. az MSE-nél, Kalocsay II., Pánczél és Jeney a BFTC-nél. Hátralévő mérkőzés még a csak barátságos alapon lejátszott SK Rusj—Iglói AC. (1:1) arányban eldöntetlenre játszott. KOLINBAN az AFK és a brünni Moravská Slavia mérkőzése gól nélkül végződött. Szombaton a Slavia a DFC-ot 3:0 (3:0) arány­ban győzte le Kopecky és Bradács góljaival. A bajnokság állása: 1. SK Rusj A keleti divízió állása: 13 10 1 2 46:18 21 2. CSK Kassa 14 9 2 3 41:25 20 3. KAC 14 7 4 3 34:22 18 4. MSE 14 7 1 6 32:27 15 5. Iglói AC 13 5 1 7 26:26 11 6. CSK Ungvár 14 5 1 8 22:23 11 7. BFTC 14 3 3 7 21:37 9 8. K. Törekvés 14 2 1 11 14:48 5 Sparta 23 18 3 2 90:22 30 Slavia 23 17 3 3 83:28 37 Proesnitz 24 14 4 6 62:39 32 SK Pilsen 25 18 4 8 80:53 30 'Zsidenice 25 12 6 7 63:42 30 Náchod 25 11 3 11 60:64 25 Viktória Pilsen 25 9 6 10 52:52 24 Bratislava 24 8 5 11 46:61 21 Kladno 24 6 7 11 53:76 19 Moravská Slavia 25 6 7 12 41:60 19 Teplitzer FK 25 7 4 14 49:64 18 DFO 24 6 6 12 26:58 18 AFK Kolin 25 4 8 13 43:80 16 DSV Saaz 23 5 4 16 83:87 14 Nehéz küzdelmek az állami liga kieső zónájában A DFC kikapott a Slaviatól, a Teplitzer FK legyőzte a Bratislavát A DSV Saaz súlyos vereséget szenvedett Brünnben . A Viktória Zizkov a középdivízió győztese . A DSK Schönberg a csehnémet bajnok. Prága, május 18. Az állami ligabajnokság 25-ik, utolsó előtti fordulóján a vezető csapatok győztek, míg a negyedik, illetve a harmadik helyért folyó küzdelem a prossnitzi és pilseni SK-ok között el­döntetlenül végződött. Ugyancsak eldöntetlenül játszottak a kiesés veszélyétől fenyegetett cseh csapatok: az AFK Kolin és a Moravská Slavia is. A kiesési zónában lévő német csapatok közül Teplitzer FK-nak sikerült a pozsonyi Bratislavát a legyőzni, míg a DSV Saaz és a prágai DFC ki­kapott. A középcseh divízióban a bajnoksági ver­seny befejeződött, a selejtező mérkőzésekbe a Vik­tória Zsizskov kerül. A vasárnapi eredmények voltak: A Sparta KLADNÓN az ottani SK-ot 2:1 (1:0) arányban győzte le 6000 néző előtt a pozsonyi Veres bíráskodása mellett, Faczinek, Zajiicsek, illetve Kloc rúgták a gólokat. A Zsidenice a DSV Saazt BRÜNNBEN 7 : 1 (3:1) arányban fölényesen győzte le. Dr. Biüill Gyula 50-ik ligamérkőzését kitünően vezette. A Teplitzer FK 2000 m­éző előtt győzött TEP­­LITZBEN az SK Bratislava ellen 3:1 (2:0) arány­ban. A pozsonyi csapat újból technikai fölényben volt, legjobb emberei Dancsik, Kovács (a TFK volt játékosa) és Stiasztny voltak. A TFR lelke­sen játszott és kitünően védekezett. Góljait Blaskó (2), Putz szerezte, míg a Bratislava ré­széről Maszarovics volt eredményes. Humpolik bíró sokat hibázott és mindkét részről elnézett egy 11-est. NACHODON az SK a Viktória Pilsent 5: 1 (1:0) arányban gyűrte le. ... PILSENBEN az SK az SK Prostejovval 1:1 Északi kerület Kassai SC—Jászai AC 12:0 (4:0). Fölényes győ­zelem Lusztig bíráskodása­ mellett. KÁRPÁTALJAI BAJNOKSÁG UNGVÁR, UAC—UKMSC 5:0 (1:0). Bíró: Nagy Sándor, jó. Az UAC Placzer nélkül is biztosan győzött. Góllövők: Böhm H. szabadrúgásból, Ko­vács Sándor öngól, Varjassy (3). — UMTE—USC 4:1 (1:0). Biró, Löwy. Félidőig egyenlő ellenfelek, utána UMTE-fölény. Gólok: Kovacsik, Goffa, Gar­­bóczy és Druga. Nyugati zsupa Nagyszombati SK—Union Zohor 1:0 (0:0). — Városi Művek: Pozsony—Vágujhelyi AC 4:0. — Tapolcsányi SK—Rapid, Nagyszombat 2:0, az eső miatt félbemaradt. ÉSZAKI ZSUPA Tellányi SK—Sparta Kassa 2:1. — Terebesi SK —Pokrok, Korompa 4:1. — Nagymihályi AC— Slovan, Sóvár 4:1.­­­ A pozsonyi Makabea Bécsben a Hakoah­­tól 1:5 (1:3) arányban kikapott. A pozsonyiak becsületgólját Löwenbein szerezte. Cseh- és morvaországi eredmények KÖZÉPCSEH DIVÍZIÓ Viktória Zsizskov—Viktória Nusle 5:2. — SK Nusle—Csechie Karlin 4:0. — Bohemians—Union Zsizskov 5:2. — Slavoj VIII.—Sparta Kladno 1:1. — Bajnok a Viktória Zsizskov 43 ponttal a Bohemians 40 és az SK Nusle 33 pontja előtt. CSEH VIDÉKI DIVÍZIÓ Königgrátz—Jungbuuzlau 3:0. — Cseské Bude­­jovice—Polaban Nymburk 1:1. — Vezet a könig­­grátzi SK 30 ponttal a budweisi Cseské Klub előtt (29). CSEH-NÉMET DIVÍZIÓ DSK M.­Schönberg—Warnsdorfer FK 2:1 (1:1). A schönbergi csapat a bajnok és az országos se­lejtezőbe jutott. MORVA—SZILÉZIAI DIVÍZIÓ SK Bafa Zlin—Kr. Polo 3:3. — Slezská Ost­­­ rava—Olomouc 2:1. — Moravia—Zsabovresky 1:0. — Vezet az SK Baf­a Zlin 33 ponttal a Slezská Ostrava, £32} előli,