Prágai Magyar Hirlap, 1936. szeptember (15. évfolyam, 199-223 / 4048-4072. szám)

1936-09-22 / 217. (4066.) szám

I I 1936 szeptember 22, kedd. . SPORT : Az újjáéledt tíz góllal győzte le az Slavia Prágában Rusjt Az SK Bratislava eldöntetlenre játszott Pilsenben mm A Sparta győzött Brünnben ■ [UNK] Prága, szeptember 21. Gyönyörű nyári időjárás m­­ellett Prágában 10.000 néző el­őtt a sílavia­­pályán kettős bajnoki mérkőzés folyt le, amelyen a nagy múl­taú­­ házigazda régi ragyogó formájára emlékeztető kitűnő játékkal 10 góllal győzte le a ligaújonc ungvári SK Rusjt. A súlyos vereséget menti, hogy az ungváriak legjobb embereik: Krajnyák és Kobzár helyén tartalékkal állottak ki, ezzel szemben azonban kapujukat újra Boksay védte, aki azonban a Slavia nagyszerű csatárjátékával szemben tehe­tetlennek bizonyult. A Slavia 10:0 (6:0) arány­ban győzött. A gólokon Bradács, Kopecky és Sobotka (3—3), valamint Vydlacsil osztozkodtak. A Slavia végig fölényben volt, amit az is nyít, hogy a Rusj mindössze egyszer jutott biro­ka­puja elé. Tursner pardubitzi bíró a végig fair mérkőzést kitűnően vezette. Az előmérkőzésen az SK Pilsen a Viktória Zsizs­­kovot 5:0 (2:0) arányban győzte le Novák po­zsonyi bíró gyenge közreműködése mellett. BRÜNNBEN a Sparta 11.000 néző előtt a Zeide­­nicét ismét jó játékkal 2:0 (0:0) arányban verte meg Braine góljaival. Dörfler prágai bíró pártat­lan volt. PILSENBEN az SK Bratislava nívós és izgal­mas küzdelemben 2:2 (1:0) arányban eldöntetlent ért el a Viktória ellen, amely igen jól játszott. Gólok: Cbodák és Derzsák, illetve Kasipar. 3000 néző. Bíró: Dulek, jó. PROSSNITZBAN az SK Prostejov a brünnl Mo­­ravská Slaviát 6:1 (1:0), NACHODON az SK a kladnói SK-ot 3:2 (2:2) arányban verte meg. A bajnokság élén átmenetileg az öt mérkőzést játszott Slavia áll 8 ponttal a három fordulót le­játszott Sparta 6 pontja előtt. 3.—6. SK Náühod, SK Bratislava, Zsidenice és SK Prostejov 6—6 ponttal. 7.—9. SK Kladno, Viktória és SK Pilsen 4—4 ponttal, 10. Viktória i Zsizskov 3, 11. Moravská Slavia 2 és 12. SK Rusj 1 ponttal. A legközelebbi bajnoki forduló október 4-én folyik le. Mindenki tudja, hogy a jó minő­­ségű lámpák mérsékelt felára az elért árammegtakarítással sokszorosan kifizetődik. Le­gyen következetes... világít­son otthonában jól és olcsón — Elektra „D“ lámpákkal! A Dekalumenbélyegzős, belül fénytelenített Elektra „D4” lámpák felülmúlhatatlanok! 7 A JCSC­-ok vereséget szenvedtek Keleten A kassai CsSK győzött ungvári névtársa ellen és Munkács legyőzte Beregszászt Kassa, szeptember 21. (Tudósítónk jelentése.) A keleti divízióban vasárnap két magyar és két szlovák győzelem adódott. Az eredmények vol­tak: Kassai AC—Királyhelmeci SC 9:0 (2:0) Biró Csernohorszky (Ungvár­) 1600 néző. Gyö­nyörű időben tartották meg Kassán a bajnoki meccseket, melyek nagy meglepetésekkel vég­ződtek. A KAC együttese ezúttal olyan játékkal rukkolt ki, amilyet már régen nem láttunk tőle. Különösen vonatkozik ez a csatársorra, mely csak az első félidőben volt teljes, mert Csorba lesán­­tulása miatt a második félidőben csak statisztált. A KSC az első félidőben nagyszerűen játszott és teljesen méltó ellenfele volt a KAC-nak. Szünet után azonban teljesen összeroppant és a nagy formában levő KAC csatárok egyre­­másra lőtték a szebbnél-szebb gólokat. Kezdés után KAC támad és az 6. percben Dara­bos helyezett gólt rúgott, 1:0. KSC nagyszerű ellentámadásokat vezet, de a KAC védelme el­hárítja. A 2-ik gól a 25. percben esett Keszi remek sotjából.­­ Szünet után a KSC csak az elején volt méltó ellenfele. A KAC döntő fölénybe jutott és a 8. percben Jurenko a harmadikat, a 12. percben Keezl a 4-iket, 16. percben Jurenko az 5-iket, 23. percben Drotár a 6-ikat, 31. percben ugyanő a 7-iket, 82. percben Jurenko a 8-ikat és a 43. percben Csorba a 9-ik gólt rúgta.­­ A KAC csapatában minden játékos lelkesen, odaadással játszott, de kivált: Drotár, Jurenko, Keszi, Dara­bos, Lebenszky, Szacsn­y, Klein. A KSC-ben Várady, Sándor, Csein, Kazibrod érdemelnek em­lítést. Ig­lói AC-RSC Kassa 3:0 (1:0) Biró Pásztor. Mindvégig erős iramú mérkőzés, melyből az egyöntetűbb csatársorral rendelkező Iglói került ki győztesen. A vezetőgólt a 34. percben Igló Vysopal II. révén szerzi meg kor­­nerből. — A KSC-nek alkalma volt a 41. percben egyenlíteni, de Dub­y közelről rúgott sutját Jeles kivédte. — Szünet után KSC némi fölénybe ke­rült, kornerhez jutnak, de Ujházy mellé rúgta. A 7. percben Bednár futja a jelent veszélyt a KSC kapura. — A 20. percben a KSC-ben Pásztor handsot vétett, a megítélt 11-est Fábián értéke­sítette. A KSC-nek volt több jó helyzete, de Lő­rinc, Fest, Dubay sorra hibáztak. — Igló a 3-ik gólt a 40. percben szerezte meg Ganovszky sza­badrúgásából. Iglónál Jeles, Ganovszky, Fábián, Vysopal, Bednár, KSC-nél Korschek­, Brilla, Tar­­czal voltak a legjobbak. Kassai CsSK—Ungvári CsSK 4:0 (2:0) Ungvár, szeptember 2. (Tudósítónk távirati je­lentése.) Haidecker kassai bíró vezetése mellett 500 néző előtt a kassai csapat nem teljesen megérde­melt győzelmet aratott a balszerencsével küzdő ungváriak ellen. Gólok: Oláh (3) és Herdeczky. Jók voltak: Oláh, illetve Schichtar. Munkácsi SE—Beregszászi FTC 3:1 (1:1) Munkács, szeptember 21. (Tudósítónk távirati je­lentése.) A két régi rivális bajnoki küzdelme a munkácsiak megérdemelt győzelmét hozta. 1000 néző előtt Svejda (Kassa) jól bíráskodott. Góllö­vők: Fiala (2) és Hajlik I., illetve Decsei. A 6O-ik percben, amikor a mérkőzés 1:1 arányban eldön­tetlenre állt, Noszal (BFTC) egy 11-est elhibázott. Jók voltak: Szilvássy, Tomkó, Erdey, Deáczay, il­letve Pánczél, Kalocsay II., Várady és Ortutay. A keleti divízió állása : 1. KAC 4 8 1 — 15:3 7 2. Iglói AC 4 3-1 11:3 6 8. MSE 4 3—1­9:5 6 4. CsSK Kassa 3 3 — — 14:8 6 5. BFTC 4 112 11:9 3 6. Királyh. SC 4 1—8 7:17 2 7. Kassai SC 3 — — 4 2:9­0 8. CeSK Ungvár 4 — — 4 2:17 0 Magyar memorandum a népnevelésügyi törvények végrehajtása érdekében Komárom, szeptember 21. (Saját tudósítónktól.) A népnevelés fejlesztésére vonatkozó csehszlovák törvények végrehajtása terén számtalan sérelem érte a magyarságot. A Csehszlovákiai Magyar Közművelődési Szövetség — amely a járási magyar közművelődési testületek és könyvtártanácsok munkaközössége — memorandumot szerkesztett ezügyben s a memorandumot megküldte a köztár­saság elnökének, a miniszterelnöknek, az iskola­ügyi minisztériumnak és a pozsonyi iskolaügyi referátusnak. A memorandum — melyet dr. Borka Géza igaz­gató-elnök és Ivánfy Géza ügyvezető szerkesztett — rámutat arra, hogy a népnevelésügyre vonat­­kozó törvények végrehajtása a magyar szervek és intézmények zavartalan működésének biztosításá­val államérdeket is szolgál s nem pusztán a tör­vényeken alapuló kisebbségi jogokról van szó, ha­nem az állam érdekéről is, amidőn az erre vonat­kozó törvények értelmében való népnevelésben a magyarság teljes jogú részvételét kéri. Nyolc pontban foglalja össze az emlékirat a kí­vánságokat, amelyek a következők: 1. Az iskola és nemzetnevelésügyi minisztérium, valamint a referátus népnevelésügyi osztályához magyar nemzetiségű szakreferens kinevezése, aki e minőségében mint a legfőbb kulturhatóságoknak rendszeresített tisztviselője a népnevelés ellátását végző magyar kulturszervek és intézmények szer­vezeti, igazgatási és felügyeleti ügyeiben a kultur­­hatóságok ezirányu szolgálatát ellátja. 2. Kapjanak a járási hivatalok utasítást a járási magyar közművelődési testületek megszervezésére és a többi nemzetiségek azonos szerveihez és in­tézményeihez hasonlóan a magyarság számarányá­nak megfelelő anyagi támogatására. Azokban a járásokban pedig, amelyekben e testületek más nemzetiségekkel közösen alakitattattak meg, ezek­től függetlenül, önálló magyar testületek alakíttas­sanak. 3. Minden közkönyvtár mellett magyar könyvtár­tanács felállítása és törvény szerinti független mű­ködésüknek biztosítása. 4. A magyar könyvtáraknak a magyarság szám­arányának megfelelő állami, országos és járási anyagi támogatása. 5. Az anyagiakban szegény községek magyar könyvtárai könyvellátására központi magyar köl­­csönkönyvtár felállítása s ennek megfelelő anyagi támogatása. 6. Magyar könyvtárosi tanfolyamok rendszeresí­tése. 7. A magyar közkönyvtárak könyvanyag bírá­latát ellátó magyar cenzúrabizottság tagjainak mi­előbbi kinevezése. 8. A Magyar Közművelődési Szövetségnek, szak­sajtójának,­ a magyar nyelvű oktatá­s népnevelő kiadmányainak erkölcsi, anyagi támogatása a többi nemzetiségekhez hasonló módon és pedig úgy az állam, mint a hatóságok részéről. Eldöntetlenek napja a nyugati divízióban A Vas, LAFC, Komáromi FC és Fülesd TC csak egy-egy pontot szereztek ■ Pőstyén és Zsolna saját pályáján szenvedett vereséget Pozsony, szeptember 21. (Tudósítónk jelentése.) A nyugati divízió vasárnapi fordulóján egyetlen magyar győzelem nem adódott. Valamennyi ma­gyar csapat csak egy pontot tudott szerezni. Nagy meglepetést kelt Pőstyén és Zsolna veresége. Mindkettő saját pályáján kapott ki. Az eredmények voltak: Vas—Zólyomi TK 2:2 (1:2) Pozsony, szeptember 21. (A PMH pozsonyi sportszerkesztőjétől.) A két csapat közül a jobb futballt a zólyomi csapat játszotta. A Vas csaló­dást keltett, mindamellett a második félidőben nagy fölényt harcolt ki és jobb csatársorral több gólos győzelmet arathatott, így azonban meg kellett elégednie a döntetlen eredménnyel és­ a kiegyenlítő gólt is csak néhány perccel a befeje­zés előtt érte el. A Vas csapatában gyenge volt a közvetlen védelem, a halósorban Schuschnix jól rombolt, de passzolni nem tud. Elől Sidó volt a legjobb ember, míg Fürsztnek volt néhány jó momentuma. A zólyomi csapat jó benyomást keltett, különösen az első félidőben mutatott játékával, szünet után azonban már sehol sem volt. A csapat legjobbjai Brinerik és Kárpáti. A vezetést a ZTE szerzi meg Drobár öngóljá­ból. A 25. percben Fürszt kiegyenlít, de ennek nem sokáig örülhet, mert Lauko ismét magához ragadja a vezetést. révén a ZTE Szünet után nagy Vas-fölény, de a kiegyenlitő gól csak a 89. percben születik meg Holusek révén. Biró: Gabcsa. Losonci AFC—Komáromi FC 0:0 Bajnoki mérkőzés Losoncon, 1000 néző. Biró: Kiss (Ruttka.) Szép és meleg időben került lejátszásra ez a di­­víziós mérkőzés, mely azonban igen gyenge, ní­­vótlan játékot hozott, különösen a LAFC részé­ről. Áll ez különösen a LAFC halfsorára és csatár­sorára. Egyetlen megfelelő csapatrész a közvetlen védelem volt, különösen Kohn védett kitünően. A halfsor rosszul szerelt, Coapa használhatatlan lab­dákat adott előre. A csatársor nem tudott egész­séges akciót összehozni és lassan mozgott. Fő oka a rossz játéknak a játékosok közötti állandó ve­szekedés és kiabálás a pályán, de a letörésnek nem utolsó sorban az is oka, hogy a csapat már hóna­pok óta nehéz mérkőzéseket vív és kiütközik rajta a fáradtság. A KFC tetszetősebben mozgott, egyenrangú el­lenfél volt, gyorsan, minden cicoma nélkül ját­szott, de nem mutatott semmi különöset. A közvet­len védelemben Czirok II., a halfsorban Vitálos és Simon II., míg a csatársorban Katz és Csukás vol­tak jók. A mérkőzés csapkodó játékkal és némi KFC- fölény jegyében folyt le. Kiss bíró objektív volt. Ruttkai FC—Pőstyéni FK 3:2 (1:0) Pőstyén, szeptember 21. (Tudósítónk távirati jelentése.) Szerencsétlen küzdelemben és bírói tév­­itéletek miatt vesztett a PFK. Ruttkánál a véde­lem, elsősorban Andrásik kapus volt jó. Mellette Humpal balszélsőnek köszönhető a váratlan győ­zelem. A pöstyéni csatárok a kapu előtt tehetet­lenségükkel tűntek ki. Förster bíró sokat téve­dett. Rapid—Zsolnai SK 3:0 (1:0) Zsolna, szeptember 21. A vasárnapi divíziós mérkőzések legnagyobb meglepetése. A nagy­szombati Rapidnak sikerült a zsolnai klubot saját pályáján megadásra kényszeríteni. Polás (2) és Rysavi rúgták a gólokat. Trencséni TS—Füleki FC 3:3 (3:1) Trencsén, szeptember 21. A füleki csapat a trencséni forró talajon respektábilis eldöntetlen eredményt ért el, annak ellenére, hogy a második félidőt a kiállított Gleissza nélkül játszotta le. Az első félidőben a honi együttes volt fölényben és Botka két (egyik 11-es) és Turek góljával ve­zetésihez jutott. A félidő végén Kolovráth érte el Fülek első gólját. A 6-ik percben a bíró Gles­­­szát kiállította. A 10 emberrel játszó fülekiek fö­lénybe kerültek és a kitűnően játszó Kolovráth révén kiegyenlítettek. Egy gól 11-esből esett. Mar­tinovics biró nyomta a vendégcsapatot. A NYUGATI DIVÍZIÓ PONTÁLLÁSA: 1. ZTE 5 2 3 — 12:6 7 2. VAS 5 8 11 18:10 7 3. FTC 4 13 — 8:4 5 4. UTS 4 2 1 1 9:5 5 5. KFC 5 2 1 2 8:10 5 6. Rapind 3 2 — 1 5:4 4 7. LAFC 4 12 1 5:5 4 8. SK Zilina 5 2 — 3 10:11 4 9. FC Vrutky 5 11 3 9:13 3 10. PFK 4 — — 4 4:17 0 Favoritgyőzelmek a Középkerületben Rimaszombat, szeptember 21. (Tudósítónk távirati jelentése.) A középkerületi bajnok­ság második fordulójában Rimaszombatban a Törekvés a Füleki TC tartalékcsapatát el­sőrangú játékkal 4:2 (4:0) arányban megér­demelten legyőzte. Az első félidőben a honi csapat a kapuhoz szorította ellenfelét, de szünet után visszaesett. A mezőny legjobbja a Egry füleki fedezet volt. A győzteseknél a vé­delem, a csatársorban Árvai és Szmrekács, a vendégeknél még Vymlatil, Juracsek és Luspay tűnt ki. Biró: Klein. Losoncon a kisfalusi Vasas a Tamásfalvai MSC-ot váratlanul 3:2 (1:2) arányban le­győzte. Az újonc egyesület nagy lelkesedés­sel játszott és Skalon (2), valamint Skekera révén érte el góljait. A TMSC részéről Molnár l és Ternák volt eredmények. Pelsőcön a Ragyolci TK a PSC-ot 2:1 (0:0) arányban verte meg. Tornalján a TSC az Apátfalusi SC ellen 3:0 (1:0) arányú győzelmet ért el