Prágai Magyar Hirlap, 1937. március (16. évfolyam, 50-73 / 4196-4219. szám)

1937-03-31 / 73. (4219.) szám

1937 március 31, szerda. (*) Megalakult a Magyar Filmgyártók Egye­sülete, Budapestről jelentik: Azok a filmszakma­­beli cégek, amelyek állandóan foglalkoznak ma­gyar filmgyártással, új egyesületbe tömörültek, hogy érdekeiket megfelelő módon képviselhes­sék, miután az eddigi filmszakmai egyesületek­ben együtt voltak olyan érdekeltségekkel, ame­lyek külföldi filmek értékesítésével is foglalkoz­tak, vagy kizárólag külföldi filmeket hoztak Ma­gyarországra és így érdekeik sok tekintetben el­tértek a filmgyártók érdekeitől. Az új egyesü­let elnökévé Törzs Tibor országgyűlési képvi­selőt, ügyvezető alelnökiévé pedig dr. Vitéz Miklósnét választották meg. (*) A budapesti színházak e heti műsora. — MAGYAR KIRÁLYI OPERAHÁZ: Szerda: János vitéz. Csütörtök: Rigóiet­to. Szombat: Don Juan. Vasárnap: Sybill. — NEMZETI SZÍNHÁZ: Szerda: Amerikai Elektra. Csütörtök: Üveghintó. Péntek: Donogoo (premier). Szombat: Amerikai Elektra. Vasárnap délelőtt: Aranyember; délután: Bódítás, este Donogoo. — VÍGSZÍNHÁZ. Szerda: Vihar az egyenlítőn. Csütörtök­­ és péntek: Bovaryné. Szom­bat: Vihar az egyenlítőn. Vasárnap délelőtt: Ici­pici kék madár; délután: Vihar az egyenlítőn; este: Bovaryné. — MAGYAR SZÍNHÁZ: Szerda: A szűz és a gödölye. Csütörtök, péntek, szombat és vasár­nap este: Mennyei dal. Egy óra a Vatikánban. Vasárnap délután: A szűz és a gödölye. — BEL­VÁROSI SZÍNHÁZ: Péntek: Főpróba. Szombat: Eltévedt báránykák. Vasárnap délután: Édes Anna; este: Eltévedt báránykák. — MŰVÉSZ­ SZÍNHÁZ (volt Fővárosi Operettszínház): Szerdán, szomba­ton este és vasárnap délután: Egy pohár víz. — PESTI SZÍNHÁZ: Egész héten minden este és vasár- és ünnepnap délután: Illatszertár. — VÁRO­SI SZÍNHÁZ: Csütörtök, szombat­, vasárnap dél­után és este: Josephine császárné. Péntek: Artista­­vizsga. — ANDRÁSSY­ UTI SZÍNHÁZ: Egész hé­ten minden este. Vasár- és ünnepnap délután: A romantikus asszony. — ROYAL SZÍNHÁZ: Csütör­tök, péntek, szombat, vasárnap délután és este: Jooss-ballet. — TERÉZ-KÖRÚTI SZÍNPAD: Egész héten minden este, vasárnap délután: Kacagó ta­vaszs esték. — PÓDIUM KABARÉ: Egész héten minden este, vasárnap délután: Új műsor. — KOMÉDIA: Egész héten minden este és vasárnap délután: Kicsire nem nézünk. WESSELY PAULA ÉS FORST WILLY W „így végződött egy szerelem44 című filmben A ftoasaktyimasuk ALFA: A trafikosnő leánya. (Nagy K.) ÁTLÓN: Barátság­os arcot leérek. LUX: A flandriai kastély. METROPOL: A cárok panziója. (Leányok fehérben.) REDOUTE: A kialudt tűzhely. TATRA: IIi kisasszony. (Gaál Franciska, URÁNIA: Szegény kis gazdag lány. A KASSAI MAGYAR SZÍNHÁZ MŰSORA: Szerda délután: II. Horváth Pál* Földes vig­­játéka, félhelyárakkal Szerda este: Marika hadnagya. Csütörtök este: Tisztelettel értesítjük... Bi­­hary Mihály nagysikerű színművének be­mutató előadása. Péntek este: 3:1 a szerelem javára. Ábrahám­­operettbemutató. A KASSAI MOZIK MŰSORA: CAPITOL: így végződött egy szerelem. TIVOLI: Szegény kis gazdag lány. AZ UNGVÁRI MOZGÓK HETI MŰSORA KINŐ PASSAGE: m/30—31: Érettségi. MV fi—2—3—4—5: A csúnya lény, BIO RÁDIÓ: V&/30—31: A tfizbrigád. Páter Vojfcech. . ^IWGAlAVA&iíARHIRIiAP Az SK Bratislava nyerte a pozsonyi húsvéti futballtornát Gólzáporral győzött a Kispest a Náchod ellen POZSONY.­­ A szlovenszkói futballsport ki­emelkedő eseménye húsvétkor a Bratislava fut­­balltornája volt, amelyre Pozsony városa adomá­nyozott serleget. A tornát az SK Bratislava nyer­te, amennyiben első nap az Újpestet, második nap pedig a bécsi Floridsdorfot győzte le. A torna meglepetése a Kispest nagy gólarányú győzelme a Náchod felett. Az eredmények: VASÁRNAP: SK Bratislava—­Kispest 5:1 (1:0). A Bratislava különösebb megerőltetés nélkül győzött a mérsé­kelt formában lévő Kispest fölött. A magyar csa­pat az első félidőiben egyenrangú ellenfél volt.­­ •Szünet után Jávor vette át a Bratislava csatárso­rának irányítását és a Bratislava ekkor gólokban is kifejezésre juttatta fölényét. Góllövők: Jávor (2), Chodák (2) és Luknár, illetőleg Déri. Floridsdorf—Náchod 4:3 (3:2). A két csapat ér­dekes küzdelmet vívott, amely a bécsiek megér­demelt győzelmét hozta. A Náchod legjobb embere a pozsonyi Biró volt. A győztes csapat góljait Wolf (2), Pörscht és Kern rúgták, míg a Náchod góllövői Biró és Hebb­ voltak. HÉTFŐ: Kispest—Náchod 8:2 (3:1). A Kispest sokkal jobb volt, mint előző nap, a Náchodra viszont rá sem lehetett ismerni. A győztes csapat góljait Nemes (3), Serényi, Déri (2) és Monostori rúgták, a Náchod mindkét gólját Kuchta szerezte. SK Bratislava—Floridsdorf 4:1. A mérkőzést el­rontotta Fritz gyenge bíráskodása. A Bratislava ezúttal sem nyújtotta a tőle várt nagy teljesít­ményt, de így is elég erős volt ahhoz, hogy le­győzze a bécsieket. A vezetést a PAC szerezte meg Leinweber révén, de ezzel azután el is lőtte puskaporát a bécsi csapat. A Bratislava fölénybe került s Chodák (2), Stoic és Jávor góljaival biz­tosan győzött. A második félidőben a bíró ki­zárta Fialát (FAC), illetőleg­ Jávort. PTE—Testvériség 3:3 (2:0) POZSONY­ — A húsvéti ünnepek egyetlen baj­noki mérkőzése a nyugati kerületben. A mérkő­zés súlyos balesettel kezdődött. Puha, a PTE já­tékosa olyan szerencsétlenül ütközött össze a Testvériség kapusával, hogy az előbbit lábtörés­sel a kórházba kellett szállítani. A súlyos baleset természetesen rányomta bélyegét a játékra. A PTE az első félidőben nagy fölényben volt s Nagy II. révén kétgólos előnyre tett szert. A Kapucsere után védelmi­­ hibából Bubenik javított az eredményen, de Nagy II. révén ismét két gól­lal vezetett a PTE. A finisben a PTE hátvédjei könnyelműsködtek és az eredmény az lett, hogy a Testvériség Bubenik és Boncsecs révén ki­egyenlített. Biró, Jákob, MAKKABEA—FŐRÉVI TC 5:1 (4:1). FŐRÉV. — A Makkabea csapatában bemutat­kozott Kiss, az Újpest volt játékosa, aki kitünően bevált. A mérkőzést Berta a második félidő 25-ik percében sorozatos durvaságok miatt lefújta. SPORT A Füleki TC győzött eldöntetlenre játszott,a LAFC saját pályáján kikapott a nyugati divízió húsvéti fordulóján ■ ■ A nagyszombati Rapid vereséget szenvedett Buttkán ■ ■ POZSONY. — A nyugati divízióban vasárnap teljes fordulót bonyolítottak le. A magyar csapa­tok közül egyedül a Füleki TC győzött, amely így megerősítette vezető helyét. Az újra szereplő ETE Pozsonyban a Vas ellen eldöntetlent ért el, ugyancsak eldöntetlenre játszott a KFC Pöstyén­­­ben. Az egyedüli vereséget a LAFC szenvedte Lo­soncon. A mérkőzések eredményei voltak: Füleki TC—Zólyomi TE 2:0 (1:0) FÜLEK­ — Sáros, mély talajon került leját­szásra a mérkőzés. A rossz pálya sokat vont le a játék szépségéből s a két csapat nagy harcot ví­vott a pontokért. Az FTC a 18-ik perctől kezdve csak tíz emberrel vett részt a játékban, miután a játékvezető Hudecot meg nem érdemelten kiállí­totta. A zólyomi csapat így aztán végig egyen­rangú ellenfele volt a fülekieknek. Hudec kiállí­tásáig nagy fölénnyel játszott az FTC, állandóan támadtak, de a csatársor sorra kihagyta a jobb­nál jobb gólhelyzeteket. Utána enyhe ZTE-táma­­dások következtek s Kárpáth­y szélsőcsatár lefu­tásai jelentettek olykor veszélyt. A félidő végefelé ismét a füleki csapat rohamozott, a ZTE védelme azonban tisztázta a gólhelyzeteket. Mihóknak egy bombalövése már majdnem hálóba jutott, Tóth kapus azonban jó helyezkedésével sarokra ütötte a labdát. Több sarokrúgáshoz jutott az FTC, a jól játszó zólyomi hátvédek azonban mindig biztosan avatkoztak bele s nem hoztak eredményt. Végül a 42-ik percben Mihók közelről megszerezte az FTC vezetőgólját. A második félidőben a fülelki csapat mutatko­zott, 10 emberrel játszva is, jobbnak. Egymás­után következtek a lefutásaik. Ismét több nagy gólhelyzetet hagytak kihasználatlanul, majd 12-ik percben Egrynek sikerült, Tóth kapus­ hibá­­­­ját kihasználva, hálóba fejelni a labdát. 2:0. Gól után mezőnyjáték volt a folytatás, majd a mérkő­zés végefelé egy-két veszélyes ZTE-lero­hanás, amikor is Uram kapus vonta magára a figyelmet. Az FTC csapata kielégített s rászolgált a győ­zelemre. Jók voltak: Böhm, Csukás, Mihók és Egry. A zólyomi csapat igazolta jó hírnevét s fő­leg gyorsaságukkal tűntek ki. Egyedüli hibájuk, hogy sokszor és fölöslegesen túl erélyes játékba kezdtek. Egyénileg Lu­kavsky, Kárpáthy, Muth és a kapus Tóth (magyar fiú, a Ragyolci TC-től igazolták át) érdemel dicséretet. Jesensky bíró pártos volt s a zólyomi csapatot favorizálta. Nem alkalmazta egyformán a sza­bályt és sokszor tévesen is ítélkezett. VAS—Érsekújvári SE 2:2 (2:2) POZSONY­ — Hideg, szeles időben mérkőzött a két csapat 700 főnyi közönség előtt. A mérkőzés egyik érdekessége volt Mü­ller szereplése a Vas­ban, a másik pedig az, hogy az ÉSE-nek ez volt az első mérkőzése a divízió tavaszi fordulójában. A Vas javuló formát mutatott ugyan, de még so­kat kell erősödnie, hogy a divízióban való benn­maradását biztosítsa. Az ÉSE játszotta az oko­sabb és céltudatosabb futballt. Az egyéni teljesítmények közül a Vasnál Mül­­ler játékát kell kiemelni. A népszerű Kajma még mindig tud. Az ESE kiegyensúlyozott teljesít­ményt nyújtott, legjobbjai Kelemen és Bresztl voltak. A vezetést az ESE szerezte meg a 4-ik ^ ünneplR után vagyunk. Mi,.,,,,­­ a gyomor túl van ter­helve, a fejünk zúg. s A Most van szükségünk É * l­ 1 & önzetlen barátra, aki mindig kéznél van , rendbehozza a fe­» Kvik­r ®­­­jünket és gyomrunkat:^ Slovignac Brandy, szemben Silberstein révén. A 21-ik percben b­­ee esett kezelés miatt az ÉSE ellen és Fürszt be­lőtte a kiegyenlítő gólt. Röviddel később Ver­seghy góljával megint az ÉSE vezetett és három perccel a félidő befejezése előtt Müller ismét egyenlített. A második félidő inkább a Vasé volt, de az ÉSE-védelem jól állt a lábán. Biró: Krupric volt. Trencséni TS—LAFC 3:0 (3:0) LOSONC­ — 1000 néző. Biró: Novák (Pozsony). A LA­FC biztatóan kezdett , az első percekben komért ért el, a 2-ik perciben meg Soósnak volt tiszta helyzete, de lekésett a labdáról. Az ellentá­madásnak szerencséje volt. A 64. percben Korner a LAFC ellen, Molnár röviden szabadított fel, Fe­­rényi kapta a labdát és 20 méteres szép lövéssel megszerezte a vezetést. A LAFC elvesztette a fe­jét és a T­S teljes fölénybe került. A 15-ik perc­ben Turek szerezte a második gólt. A 40-ik perc­ben Pázmán keresztlövése az oldalkapufa éléről le­vágódott a hálóba. 3:0. A második félidőben megváltozott a játék képe. A LAFC feljavult és átvette a játék irányítását 35 percen át ostromolta állandóan a TTS kapuját de a csatársor gólképtelenségén és a jó trencséni védelmen megtörik minden igyekezet. Az ered­mény tehát maradt 3:0 a TTS javára. Kornerarány 9:8, szintén a TTS javára. A TTS megérdemelte a győzelmet, bár a második félidőt véve alapul, a gólarány túlzott. Kitűnő já­tékkal mutatkozott be a TTS Losoncon. Remekül passzoltak, kombináltak és főleg gyorsak voltak. Az együttesből alig lehet valkit kiemelni. Fekete, Ferényi és a két összekötő volt árnyalattal jobb a többinél. A L­AFC játéka, igazolta a zólyomi nagy veresé­get. Az első félidőben teljesen rosszul játszott a csapat. A másodikban már volt némi javulás. A közvetlen védelemben Lichtner volt jó. A half­­sorban Kostyál nyújtott elfogadható játékot vé­gig. A második félidőben Ménessy is megjavult. A csatársorban csak Tulák volt veszélyes. Novák bíró hibátlanul vezette a mérkőzést. Pőstyéni FK—Komáromi FC 2:2 (1:1) PŐSTYÉN­ — A nehéz talajon lefolyt mér­­kőzés eredménye a vendégcsapatra hízelgő el­döntetlent hozott. Legjobb emberük Vitalos volt, mellette Csivre tű­nt ki, ők ketten lőtték a KFC góljait is, míg Pőstyén részéről Rieger és Balázs volt eredményes. Pőstyénben szerepelt először Kovácsi középcsatár, aki az első félidő­ben kisebb agyrázkódást szenvedett, úgyhogy a második félidőben csak statisztált. A pőstyéni csapatból Balázs tetszett a legjobban. Kitünően bíráskodott Janicsek. Sarokarány 4:2 volt Ko­márom javára. 800 néző. Ruttkai FC - Nagyszombati Rapid 3:1 (1:0) vélt RUTTKA. A 1000 néző előtt a gyöngének ruttkai együttes megérdemelt győzelmet aratott a nagyszombati vendégek ellen. Tarday (2) és Seidl voltak a ruttkai csapat gólszerzői, míg a Rapid Polos által szépített az eredmé­nyen. Biró: Förster jó volt. A nyugati divízió állása: | | ||| 1| K.S­VS p­­ te­ L Füleki TC 13 8 4 1 35:9 20 2. Trencséni TS 12 8 2 2 28:11 18 3. KSE 13 6 4 3 27:18 16 4. Rapid 12 6 1 5 27:17 13 5. Komáromi FC 12 5 3 4 20:27 13 6. Zólyomi TK 13 5 3 5 20:28 13 7. LAFC 13 5 2 6 20:19 12 8. Zsolnai SK 12 5 1 6 21:26 11 9. VAS 12 3 2 7 24:32 8 10. Pőstyéni FK 12 3 1 8 20:42 7 11. Ruttkai FC 12 2 1 9 18:31 5 A Sparta fölényes ligagyőzelme Ungvárott UNGVÁR. — Húsvétvasárnap 5000 néző előtt a prágai Sparta játszotta le a szezon elejéről elma­radt bajnoki mérkőzését az SK Rusj ellen. Mind­két csapat teljes felállításban szerepelt. A mérkő­zés élvezetes sportot hozott. A Sparta kitűnő formában volt és 5:1 (2:0) arányban győzött a jól szereplő honi együttes ellen. A mérkőzés nehéz terepen, de szép időiben folyt le. A góllövésben Nejedly (2), Faczinek, Kalocsay és Za­­jicek 11-esből a Sparta és Bidman a Rusj részére volt eredményes. A Spartában a két szélső: Ka­­locsay és Faczinek tűnt ki a legjobban, míg a Rusjnál Boksay kapus, Tóth hátvéd, valamint Kármán és Bidman csatár voltak a legjobbak. A Rusj fedezete óta nem bírt az egységes Sparta­­támadólánccal. Vléek (Prága) kifogástalan játék­vezető volt. PROSSNITZ. SK Prostejov—SK Kladno 3 : 0 (1:0). Ligabajnoki 3500 néző előtt. Megérdemelt győzelem Melka, Drozd és Kastl góljaival, titka nagyszerűen védett. Bíró: Fryá (Prága).fli- BRUNN. Zsidenice—Moravská Slavia 6:0 (0:0). Helyi ligaderby 7000 néző jelenlétében. A Zside­­nice könnyen győzött a meggyöngült ellenfele fö­lött. A győztes csapatban Andrásik kapus kitü­nően szerepelt. A ligabajnokságban 16 mérkőzésből a Slavia 27 ponttal vezet a Sparta 26, a Prostejov 21 és a Zsidenice 19 pontja előtt. 5. SK Pilsen 17, 6. SK Náchod 16 és 7-ik 15 játékból 16 ponttal az SK Bratislava. Sparta — Középszlovenszkói zsupa 9:3 (3:0) ZSOLNA­ — 5000 néző előtt folyt le a Sparta vendégszereplése Zsolnán a középszlovenszkói zsupaválogatott ellen. A prágai csapatot Bizik elnök és Krupec városbíró-helyettes üdvözölte. A néhány tartalékkal szereplő Sparta iskola játékkal győzött a jól szereplő Zsolna—Ruttka—Vágbesz­­terce vegyescsapat ellen. Gólok: Nejedly (2), Ze­­man (8), Faczinek (2), Sedlácek és Hruska a Sparta, ChochoJa, Rysavy és Ipszer (Vágbeszterce) a vegyescsapat részéről. Biró: Mohler jó volt. — Előmérkőzésen a Vágbesztercei Sparta a Zsolnai SK SL ellen 8:1 arányiban győzött. ^, . 7 a KFC é