Prágai Magyar Hirlap, 1937. április (16. évfolyam, 74-99 / 4220-4245. szám)

1937-04-27 / 96. (4242.) szám

1937 április 27, kedd. 'PI«GAIÍVSa(AaRH1 rlap SPORT A gyengén játszó olasz csapat alacsony színvonalú mérkőzésen legyőzte a bágyadt magyar válogatottat A természetellenes hőségben ólomlábakon jártak a futballisták ■ A magyarok Dudás helyén tartalékkal, dr. Sáros! bordatöréssel játszott ■ [UNK] ■ [UNK] 45.000 elégedetlen néző ■ [UNK] Olaszország—Magyarország 2:0 (1:0) TORINO­ — Olaszország és Magyarország válogatott labdarúgócsapatainak 16. találko­zója, amelyet az Európa-Kupáért vívtak, a várakozás ellenére kiábrándító játékot ho­zott. Az olasz csapat, amely Ferrari és Pasi­­nati helyett Frossit és Buscagliát szerepel­tette, igen gyenge játékkal is biztosan le­győzte a bágyadtan mozgó és ugyancsak tar­talékos magyar csapatot. Dudás útközben magas lázat kapott és helyét a balfedezet poszton még sohasem szerepelt Polgárral töl­tötték be. A mérkőzésre, de főleg a magyarok érthe­tetlenül lélektelen játékára az ilyenkor szo­katlan hőség nyomta rá bélyegét. Az egész tavaszi idényt hűvös, esiős és sáros pályán­­ vé­gigjátszó magyar fiúkat Torinóban 27 fokos­­ hőség várta. A pompás nyári idő okozta,­­ hogy a stadion teljesen megtelt 45.000 ember­rel, de a játékosok alig tudtak mozogni a bágyadtságtól. Különösen a magyar csatársor és­­ fedezetsor volt csága lassusága. De az ola­szok sem tettek ki magukért s igy aztán a­­ közönség nem egyszer hangos tüntetésbe fo­­rgott az álmos játék láttán. A mérkőzés igen alacsony színvonalon mozgott — annyira alacsonyan, hogy arra a válogatott mérkőzések történetében alig akad példa. Az első félidőben néhány lanyha, de ered­ménytelen magyar támadás után Colaussi a 84. percben kapásból lőtt gólt. A második fél­időben pedig Meazza kiadását Frossi lőtte 6 lépésről véd­hetetlenül Szabó kapujába. Dr. Sárosi, az őt zsandárként őrző Andreo­ Ilótól oly erős ütést kapott az oldalába, hogy bordatörést szenvedett és súlyos légzési za­varokkal nem­ tudta­­ képességeit kifejteni. A két magyar szélső is gyatrán játszott, úgyszin­tén a tartalékfedezet Polgár. A magyarok leg­jobb csapatrésze a védelem volt Korányival élén. A fair és különben is álmos mérkőzést a svájci Bangerter nyugodtan és hiba nélkül­­ vezette. Dr. Dietz magyar szövetségi kapi­tány a mérkőzés után kijelentette, hogy en­nél nívótlanabb mérkőzést még nem látott. A magyar csapatot nem lehetett felismerni, egyetlen egészséges akciója sem sikerült. Az Európa-Kupa állása: 1. Csehszlovákia 3 2 1 — 11:6 5 ^ 2. Olaszország 2 2 —« — 6:2 4 f 3. Magyarország 4 2 — 2 12:11 4 j 4. Ausztria 3 111 7:7 3 g 5. Svájc 4-------4 7:17 — Eldöntetlen mérkőzések sorozata a nyugatszlovenszkói divízióban A Füleki TC Pozsonyban, a Trencséni TS Komáromban és az Érsekújvár­ SE Pőstyénben játszott e,döntetlenre . Kikapott a LAFC és a Zólyomi TK Vas. Pozsony—Füleki TC 2:2 (0:2) POZSONY. — Nagy érdeklődés előzte meg a vezető FTC és a pozsonyi Vas találkozását. A fülek­ csapattól jobb teljesítményt várt a pozsonyi közönség. Igaz, hogy voltak a mérkőzésnek olyan fázisai, amikor egészen elsőrangú teljesítményt nyújtott az FTC. A döntetlen eredmény minden­esetre igazságos. Az első félidő inkább az FTC-é volt. Mindjárt az első percben védelmi hibából vezetéshez jutott a fülek­ csapat. Ezután a Vas is veszélyesen támadott, de Uram többször pom­pásan mentett. A 31-ik percben Gleisza áttört és máris 2:0 lett az eredmény. Szünet után a Vas átcsoportosított, ami használt is. A 20-ik percben Müller lőtte a Vas első gólját. A 29-ik percben Uram kézzel a földre rántotta Fürsztöt, aki azután a tizenegyest belőtte. A hajrában az FTC erősen­­ támadott, de a csatársor túl kombinálta a helyze­teket s az eredmény nem változott. Bíró: dr. Brüll Gyula. 1200 néző. Komáromi F­C— TS 1:1 (1:1) KOMÁROM­ — A kellemetlenül hideg és esős idő kiesé károsan befolyásolta a KFC második otthoni divíziós mérkőzésének látogatottságát — 600 néző volt —, pedig az ellenfél jó hírneve és maga a játék is, különösen az első félidőben, na­gyobb közönséget érdemelt volna. A KFC erre a fontos mérkőzésre — győzelem esetén ugyanis komolyan beleszólhatott volna a harmadik hely kérdésébe — nélkülözni volt kénytelen egyik leg­jobb fedezetét, Molnárt, akit az ifjúsági Bokrossy helyettesített. Az első félidő valóban nagyon vál­tozatos és szemre is szép játékot hozott, amely­ben a T­S jutott vezetéshez már az első percben az egyik KFC-védő súlyos hibájából Pázmány ré­vén. A hirtelen kapott gól után egészen a félidő végéig a KFC volt fölényben, sorozatos támadá­sait azonban csak egyszer kisérte szerencse, ami­kor szögletrúgásból László a kiegyenlítő gólt fe­jelte. A többi esetben a trencséni védelem men­tett — sokszor igen nagy szerencsével. Az utolsó negyedórában megsérült a KFC csatársorának mozgató­eleme, Tóth és ettől kezdve egész végig a balszélen statisztált. A második félidőben a csonka KFC-bal szemben fölénybe jutott a TTS, de még sorozatos durvaságai révén sem tudott az eredményen változtatni. A KFC megérdemelte volna a győzelmet első félideji fölénye révén, de balszerencséje, illetve Tóth kiválása megakadályozta ebben. A csapat erősen feljövő formát árult el s a hátralévő mér­kőzésein komoly esélye van további pontszer­zésre. Egyénileg Szigethhy kapus, a Hadanicih— Czirók hátvéd­pár, Weintraub, Vitálos, László és Tótih tüntetté­k magát. A T­S-ban határozottan van tudás, igen nagy hibája azonban, hogy sikertelenség esetén a dur­­váskodáshoz folyamodik. A KFC játékosai nem mernének olyasmiket elkövetni, mint amiket a TTS játékosai megtettek idegen pályán. Legjobb­­jaik: Taraba kapus, Fekete, Botka, Strba és Páz­mány. Veres bíró nem volt eléggé erélyes. Érsekújvári SE—Pöstyéni SK 2:2 (0:1) l­ÖSTYÉN. — Az érsekújvári csapat, az utolsó 10 percet kivéve, nagy fölénnyel játszott. A PSK csak az utolsó percekben tudott kiegyenlíteni, sőt kis szerencsével a győzelmet is megszerezhette volna. Az első félidőben — dacára az ÉSE táma­dásainak — a PSK ért el gólt Pollák szép fejese révén. A második félidőben érvényesült az ESE fölénye. Vanek beadásából Kovácsi fejessel ki­egyenlített, majd ugyanő egy kavarodás alkalmá­val vezetéshez juttatta az ESE-t. Az utolsó per­cekben a BEK nyomult fel és Drahovczky éles lövéssel kiegyenlített. — Fritz jól bíráskodott. Rapid—Losonci AFC 2:1 (2:0) NAGYSZOMBAT­ — 1200 néző előtt, sáros pá­lyán a honi csapat gyönge formában is megérde­melt győzelmet aratott a csupán egyes részeiben kielégítő losonci együttes felett. Az első félidőben­­ a Rapid nagy fölénnyel játszott és Polás, majd Dolezsál értek el gólt. A LAFC csatárai több hely­zetet rontottak. — A második félidőben a LAFC kapusa, Áron számos nehéz helyzetet mentett. A Rapid visszaesett, a LAFC felnyomult és Ménessy beadásából Soós szépített az eredményen. — A győztes csapatban Zsigárdy, Dolezsál, Ridhtárik, Meliska, a LAFC-mál Áron­­ kapuson kívül Schlei­­cher, Ménessy és Ferenczy tetszettek. — Andro­­vics báró pártatlan volt. Zsolnai SK—Zólyomi TK 2:1 (1:0) ZSOLNA­ — Szépszámú közönség jelenlétében szerencsés győzelmet arattak a zsolnaiak saját pá­lyájukon. A honi csapat ezúttal tartalékosan állt ki Chloupek és Pollák helyén. Ezenkívül Cho­­ohola délelőtt katonacsapatban szerepelt, Schütze pedig sérülten állt ki. Már a 4-ik percben Prudo­­vics ideális beadásából Riedl fejelte be az első gólt. A zsolnai csapat állandó fölénybe került, de néhány sarokrúgáson kívü­l egyéb eredményt nem tudott elérni. Szünet után a 18-ik percben Krivan kihasználta a zsolnai védelem tétovázását és egyenlített. A vendégek rövid időre nagy fö­lénybe kerültek, majd a zöld-sárgák vették át­ a tempót, állandóan az ellenfél kapuja előtt ta­nyáztak, de lövéseiket balszerencse kisérte. A bíró a 40-ik percben tizenegyest ítélt, melyet Der­­kics a külső kapuléc mellé lőtt. A közönség már szállingózni kezdett, amikor a 43-ik percben Pru­­dovics remek lövése a zólyomi kapuba talált utat. A zsolnaiak ezúttal nem futották ki formájukat és közülük Prudovics, Riedl és a közvetlen véde­lem érdemel csak dicséretet. A zólyomiak formás játékukkal nyerték meg a közönség tetszését, de csatáraik a kapu előtt nem voltak veszélyesek. Jákob pozsonyi bíró ítélkezéseivel sokszor meg­károsította a zsolnai csapatot. A nyugati divízió pontállása: 1. Füleki TC 16 10 5 1 46:13 25 2. Trencséni TS 16 9 4 3 36:23 22 3. Érsekújvári SE 17 6 7 4 32:25 19 4. Zsolnai SK 16 8 2 6 31:30 18 5. Komáromi FC 16 6 5 5 23:31 17 6. Zólyomi TK 17 7 3 7 25:33 17 7. Rapid 16 7 2 7 32:24 15 8. Losonci AFC 16 5 2 9 22:24 12 9. VAS 16 4 4 8 32:40 12 10. Ruttkai FC 15 4 1 10 22:34 9 11. Pöstyéni SK 15 3 3 9 24:48 9 A Kassai AC és a Beregszászi FTC győzött a keleti divízióban • A Munkácsi SE és a KSC-ok kikaptak ■ A kassai CsSK legyőzte az ungvári CsSK-ot KASSA. — 1400 néző előtt folyt le a két CsSK találkozása, amelyből a kassai együttes 4:2 (0:2) arányban került ki győztesen. Az első félidőben az ungvári csapat kitünően játszott és Tresl, va­lamint Skadal révén gólhoz jutott. Szünet után a kassaiak nyomultak fel, öldöklő iramot diktáltak. Büntetőből Fazekas, majd Jurenko, Fazekas és Lánczos góljaival győztek. — Biró: Gorilovics­­­ Előmérkőzések: CaSK gyermek—Törekvés gyer­mek 5:1. (B:0). — Cs­SK ifj.—Tékány ifj. 8:0 (1:0). Beregszászi FTC—Munkácsi SE 3:2 (1:0) BEREGSZÁSZ­ — Szemetkay Kassai bíró jó ve­zetése mellett a honi együttes megérdemelten győzött. Góllövők: Ortutay ll-e-ből, Noszai és Várady, illetve Szabó és Tóth. A mérkőzés durva sportot hozott. Jók voltak: Kalocsay II., Ortutay, Várady,­ illetve Tóth és Szabó. KIRÁLYHELMECEN a Kassai AC a helyi SC-ot 5:0 (2:0) arányban verte meg. IGLÓN a Kassai SC a helyi AC-tól 2:5 (1:1) arányban kapott ki. A keleti divízió állása: 1. Kassai CSSK 11 9 — 2 47:19 18 2. Iglói AC 11 9 — 2 33:17 18 3. Kassai AC 11 7 2 2 31:13 16 4. BFTC 11 5 1 5 25:20 11 5. MSE 11 5 1 5 25:23 11 6. Ungvári CsSK 11 4 1 6 20:31 9 7. Kdrh. SC 11 2 1 8 13:40 5 8. Kassai SC 11-------11 8:39 — 7 | Kehrling Béla | BUDAPEST. — Súlyos csapás érte a ma­gyar sportéletet: Kehrling Béla, Magyaror­szág örökös teniszbajnoka 46 éves korában hosszas szenvedés után meghalt. Temetése szerdán délután megy végbe. Kehrlinig Bélával a legideálisabb magyar sportember száll a sír­ba. Nemcsak a magyar teniszsportnak, hanem az egyetemes magyar sportéletnek volt ragyogó tehetsége. Mint vá­logatott főiskolás futballista kezdte sporműkö­dését, majd kitűnő működő tagja lett a jég­korongsportnak. Azután mint asztali­tenisze­ző aratott világsikereket és 20 esztendeig verhetetlen bajnoka lett a magyar teniszspoort­­inak, amely — amidőn orvosai az egyre fo­kozódó szi­­baj untait a sportolástól eltiltották — örökös bajnokává avatta. Kelhrling Béla a nemzetközi sportban is kiemelkedő sikereket aratott. Minden esztendőben részt vett a wimbledoni, párisi, rirvierai és németországi nagy nemzetközi versenyeken. Két ízben nyerte meg Németország bajnokságát és a többi versenyeken is mindenkor az elsők kö­zött volt. Legnagyobb sikerét 191215-ben aratta, amikor Budapesten megverte az akkor kitűnő formájában lévő francia Borotrát, de legyő­­zötteinek listáján szerepelt Morpoiigo, Austin, Tu­mmer és több európai­ nevű játékos. Gyak­ran játszott együtt a svéd királlyal és kedvenc partnere volt Tildennek is. Kehrling Béla a teniszjátéko­t annak tökéletes formájában űzte. A ten­i szülővel a kezében igazi úriem­ber volt, akit ellenfelei szerettek és tisztel­tek. Többször járt Prágában, részt vett a tát­rai és csaknem az összes szlovenszkói na­gyobb vesenyeken, ahol szeretetreméltó és kedves egyéniségeivel számtalan barátot és tisztelőt szerzett magának. Abban a nagy gyászban, amelyet korai elmúlta a magyar sportban előidézett, őszinte lélekkel oszto­zik a csehszlovákiai magyar sporttársadalom is. Magyarorszá­g amatőr várogatott— Stájerország 4:4 (4:1) GRÁC­ — A Budapesti I.ASz válogatott csa­pata Stájerország amatőr válogatottjával 4 : 4 (4:1) arányban eldöntetlenre játszott. A magyar csapat teljes fölényben volt és már 4:1-re veze­tett, amikor az osztrákok 20 perccel a befejezés előtt több új embert állítottak be, amely után ki­egyenlíteni tudtak. A budapesti Nemzeti WIENER NEUSTADTBAN az ottani SC-ot 3:0 (2:0) arányban legyőzte. N­émetor­szág — Belgium íi 0 (1:0) HANNOVER­ — 60 000 néző előtt a német vá­logatott nehezen bár, de megérdemelten győzte le a kitűnő belgákat. A vendégcsapatban főleg a vé­delem tűnt ki, míg Brainet Goldbrunner nagy­szerűen fogta. A győztes gólt Hoffmann rúgta a 20-ik percben. — Jewell angol játékvezető minta­szerűen látta el tisztjét. Nagy sikerrel végződtek a lévai vivóbajnokságok LÉVA. — (Tudósítónk távirati jelentése.) vai TE két napos vivóversenyének eredményei:A Lé­Férfitőr: Skyva (Főiskolás Brünn), 2. Gál (Zito­­nia, Pozsony), 3. Jurka (Olmü­tz). —­ Tőr középisko­lások számára: Forgách (Zitonia), 2­—3. Zelenina és Blum (Spadafora, Pöstyén). Tőr ifjúsági: Karas (Zi­tonia), 2. Berghofer (Zitonia), 3. Kiss (Kassai AC). — Női tőr: Májunké (Jungmann, Pozsony), 2. Ötvös (Spadafora). Párbajtőr: Klika (Rieger, Prága), 2. Gyapay (Lé­vai TE), 3. Gál (Zitonia).­­­ Párbajtőr ifjú Mrázek (Főiskolás, Brftnn), 2. Kiss (KAC), 3. Karas (Zito­nia). — Párbajtőr középiskolásoknak: Forgách (Zito­nia), 2. Berghofer (Zitonia), 3. Berger (Léva). A kard szenior bajnokságában Magyar István (Zi­tonia) győzött. A nagy sikerrel lefolyt versenyről még bővebben beszámolunk.