Prágai Magyar Hirlap, 1937. április (16. évfolyam, 74-99 / 4220-4245. szám)

1937-04-06 / 78. (4224.) szám

1937 április 6, kedd. N­­ Ha jó rádiót akar, forduljon a BBBül RADIO- ü AS*LE R lunni BRATISLAVA, Lőrinckapu 17 Telefon 25-05 | Meghalt Odry Árpád BUDAPEST, j— (Szerkes­z­tőségünk telefonje­­len­tével Odry Árpád, a magyar színművészet egyik legkimagaslóbb egyénisége hétfőn reggel hét órakor szívroham következtében elhunyt. Ordy már hosszabb ideje szívbajban szenvedett. Szenvedéseitől most megváltotta a halál. Orvo­sainak megállapítása szerint a kiváló magyar színművész szívkoronaérelmeszesedésben szenve­dett és már két esztendeje állott kezelés alatt. A Nemzeti Színház saját halottjának tekinti és a színház előcsarnokából temeti el. A temetés szer­dán délután fél négy órakor lesz. * Qdky 1878-bam született Bud­apesten. A Szini­­akadémia elvégzése után­ Nagyváradra került, majd Kolozsvárott és Temesvárott működött, rövid ideig Kassán is szerepelt. 1904-ben a Víg­színházhoz került, 1905-ben a budapesti Nemzeti­­ Színházhoz szerződött. 1923-ban Magyarország első színházának örökös tagja lett. 1927-ben meg­kapta a Greguss Alijat, 1980-ban a harmadosztályú érdemkereszttel tüntették ki. Még ugyanabban az évben az Országos Magyar Színművészeti Akadé­mia igazgatója lett. Főrendezője volt a magyar rádiónak is. Amikor legutóbb a kormányzó meg­alapította a Korvinr rendet, Odry Árpádot a Kor­­vin-lánccal tüntette ki. Odry Árpád halála pó­tolhatatlan vesztesége a magyar színjátszásnak. Régi, klasszikus tradíciót modern, de soha el nem túlzott alakítással összhangba tudott hozni. Ha­talmas, lenyűgöző színészi egyéniség volt, azok fajtájából, akik a költő elképzeléseit saját ma­gukon keresztül újra formálják. Egyformán ki­váló volt mint bonviváns, hősszerelmes és mint jellemszínész. Egyik legnagyszerűbb szerepe Ro­meo volt, de mint Mortimer (Agglegények) és Artanezzo (A botrány) is felejthetetlen. Nagy emberalakító, teremtő művész szállt Odry Árpád­dal a sírba. i­d. Virovai Róbert kilencedik lett a terüs*­­szeti heged­űversenyen. Brüsszeliből jelentik: Végletért a brüsszeli nemzetiközi hegedűver­seny, amelyen száznál több­b idege­dűsművész vett részt. Az első díjat Oistraob (Szovjet­­oroszország) nyerte, a­­másod­ik Odnofpezov (Ausztria) lett. A har­madikj negyedik helyet újra oroszok foglalták el, azután átlövetkezett a román és a japán hegedűs, ma­jd­ kilencedik­nek a fiatal Virovai Róbert, a magyar ver­senyző, Hiulbay Jenő utolsó nagyreményű ta­nítványa érkezett ide. SPORTHÍREK Külföldi eredmények • AZ ANGOL LIGA I. osztályában az Arsenal tisztán vezetéshez jutott, mert a West Bromwich Albiont 2:0 arányban legyőzte, míg a Charlton Athletic a Sunderlandtól 0:1 arányban kikapott.­­ A kieső zónában az utolsó két klub, a Leeds Uni­ted és a Manchester United gólnélküli eldöntet­lenre játszott és így a helyzet ott változatlan ma­radt. Kiesésre áll a Sh­eirfield Wednesday is. — A II. osztályban az Aston Villa újból kikapott a Burytól, amellyel helyet­ cserélt. A tabella élén to­vábbra is a Blackpool és a Leicester City áll. — A skót serleg középdöntőjében az Aberdeen a Mortont 2:0, a Celtic a Clydet 2:0 arányban le­győzte és így a döntőbe az Aberdeen és a Celtic került. A Rangors a ligában vigasztalja magát­, ahol St. Johns­tone feletti 2:1 arányú győzelmével az élen maradt. — Az angol amatőr-serleg döntő­­mérkőzésén Londonban a Dulwielh a Leyton ellen 2:0 arányban győzött és így negyedszer szerezte meg a kupát. A BÉCSBEN az esőzés folytán csupán egy baj­noki mérkőzést tartottak meg. Ennek során a Wacker a­ íloridssdorfer AC-ot 4:2 arányban le­győzte. — LINZBEN Felsőausztria Nyugatlengyel­­országot 4:2 (0:1) arányban verte meg. )( FRANCIAORSZÁG. Párisban a francia serleg középdöntőjében 80.000 néző előtt az FC Sochhaux a sérült Bradáé nélkül is 6:0 (0:0) arányban győzte le az US Boulogne-t. — LILLEBEN a Ra­­cing Strasbo­urg 8:1 (2:0) arányú győzelmet ara­tott az FC Honen felett.­­ A bajnokságban az FC Serce a Racing Roubaixt 2:1, az SC Metz­a Racing Porlet 8:1, az Antibes FC az FC Mulhouset 0:2, a Stade Rennais pedig a Red Star Olympiquet 1:0 arányban győzte le. X OLASZORSZÁG: A vezető Bologna az AS Roma ellen 1:0 arányban győzött és így a tabella élén 4 ponttal megugrott a Milánó, Torino és a­­ Lazio 83—83 pontja előtt. — Egyéb eredmények: Milánó—Genova 2:2, Fiorentina—Novara 1:0, Ju­­ventus—Sam­pierdarena 6:2, Lazio—Ambrosiana 1­:0. Nápoly—­Bari Tricetina—­Lucches­e 1:1.Torino—Alexandria 5:0,­­ NÉMETORSZÁG. Országos bajnokság: BC Herthha—­Hindenburg Allenstein 1:1, Hamburger fiv—09 Beuthen 6:0, Schalke 04­—Werder Bréma 15:1, Herth­a Berlini—­Viktória Stolp 4:0, VflB Stutt­axt—SpV Kassel 8:0, Wormatia Worms—iDes&au :ű, I­FO Nü­rberg—­SJV Walhof 4:1. Ez utóbbi Mannheimiban 80.000 nézőt vonzott. X SVÁJC. A vezető Young Boys Baselben 1:2 arányú vereséget szenvedett. Nords Bern—Bei­ 0:3, Chau­x de Foods—'Luzern 1:1, Servette'—Lausanne S? 0, St.­­Gallen—Crieshoppers 4:4, Bem—Lu­­gano 8:6. ^ragai-TVVag^arhirlap . SPORT . A nyugati divízióban a Füleki TC legyőzte a LAFC-ot és biztosította első helyét Trencsén Pozsonyban, a Komáromi FC Érsekujvárott játszott el döntet­lenre ■ ■ Zsolna Ruttkát, Zólyom a nagyszombati Rapidot győzte le ■ [UNK] POZSONY. — A nyugati divízió bajnokságában vasárnap a sorsdöntő mérkőzések közül a legna­gyobb szenzációt a Trencséni TC pozsonyi eldön­tetlenje jelenti, amelynek következtében a Füleki TC már bajnoknak érezheti magát. Az FTC egyéb­ként legyőzte régi riválisát, a Losonci AFC-ot, míg a Komáromi FC egy pontot kicsikart Érsekujvá­­rott. Ruttka Zsolnán, a nagyszombati Rapid pedig Zólyomban szenvedett várt vereséget. Az eredmények voltak: VAS—rrs 2:2 (1:1) POZSONY. — (A PMH pozsonyi sportszerkesz­tőjétől.) A Vas szerencséjének köszönheti, hogy megmentett egy pontot, mert a kitünően játszó trencséni csapat győzelmet érdemelt volna. Pedig a mérkőzés a Vasra nézve biztatóan kezdődött, mert már a 7-ik percben Müller góljával vezetés­hez jutott, de a 22-ik percben Botka sarokrúgás­ból egyenlített. A második félidőben a TTS volt a jobbik csapat és a 2­2-ik percben Turek révén megszerezte a vezetést. Már úgy látszott, hogy a Vas nem kerüli el a vereséget, amikor a 37-ik percben a trencséni kapus a mezőnybe öklözött labdáját Porubszky elcsípte és védhetetlen lövés­sel egyenlített. A trencséni csapat tetszetős futballt játszott, legjobb része a halfsor volt, míg a Vasnál Smistik és a csatársor belső triója emelkedett ki. Dr. Brüll Gyula bíráskodott. ÉSE—KFC Ut (1:0) ÉRSEKÚJVÁR­ — Mahler bíró sípjelére a kö­­vetkező felállításban állt fel a két csapat: ÉSE: Medovics — Szklenár, Tóth — Herditzky, Reiner, Verseghy — Vitéz, Kelemen, Bresztl, Bereczky, Silberstein. — KFC: Szigeti — Cirok, Hadanics — S­imon, Vitáros, Molnár — Drozdy, Tóth, László, Csivre, Katz, Szemerkélő esőben kezdett az ESE, de az első veszélyes támadást a KFC vezette, ami kapufával végződött. Válaszul Bresztl futott le veszélyesen, de Szigeti mentett. Az eső állandóan szemezgett és a csúszós talajon csak gyönge mezőnyjáték tu­dott kialakulni. Kelemen üres kapu mellé lőtt és a 45-ik percben az ÉSE Vitéz beadásából közelről megszerezte a vezetést. A második félidő ÉSE-fö­­lénnyel kezdődött, míg a 9-ik percben Szigeti és Silberstein összefutottak és az utóbbit szalagsza­kadással vitték el a pályáról. Az ESE ettől fogva tíz emberrel játszott és a KFC erősen felülkereke­dett, gólt azonban nem tudott rúgni. Az egyenlítő gól szerencsés, amennyiben Medovics kapukirúgá­­sába László beleugrott és róla a labda ívben pat­tant az ÉSE kapuja felé. A vonalon álló Tóth partra rúgta ugyan a bőrt, de a félpályán álló bíró megítélte a gólt. A játék vége felé Tóth a csatársorba ment és egy nagy helyzetet hagyott ki, amellyel az ÉSE megnyerhette volna a mérkő­zést. A kornerarány 6:3 volt a KFC javára. Az eredmény reálisnak mondható, bár szép fut­ballt egyik részen sem láttunk. Egyénileg nagy teljesítményt nyújtott Herditzky, aki nagy iram­ban küzdött végig és Katz, a KFC szélsője ügyes lefutásaival remekelt. A legdurvább játékos Mol­nár volt, aki állandóan faultolt és kezelt, úgy,hogy a bíró kétszer is figyelmeztette. Mahler a jogtala­nul megítélt gólon kívül is csinált néhány hibát, míg a divíziós megbízott Bancso meg volt elé­gedve a rendezéssel. Füleki TC-Losonci 2:0 (1:0) FÜLEK: — (Tudósítónk távirati jelentése.) A Losonci AFC, rácáfolva legutóbbi gyönge formá­jára, csak nehéz küzdelem után adta meg magát a bajnokjelölt együttesnek, amely meglehetősen gyönge formában szerepelt. A gólokat Egri és Gleisza szerezték. Biró, Janicsek volt. Zólyomi TC—Nagyaszombati Rapid 1:0 (0:0) ZÓLYOM. — 1000 néző előtt a helyi csapat csak nehezen győzött Muth góljával. Biró, Jákob. A nagyszombati csapat jól tartotta magát és eldön­tetlen eredményt érdemelt volna meg. Zsolnai SK—Ral­kai FC 3:0 (0:0) ZSOLNA. — (Tudósitónk jelentése.) A zsolnai csapat 1000 néző előtt megérdemelten győzte le a Ruttkai FC-t. A vendégcsapat ugyan hősiesen vé­dekezett, de nem tudta megakadályozni a máso­dik félidőiben erősen feljövő zsolnai csatárokat, hogy három góllal bebiztosítsák győzelmüket. Ruttka a második félidő közepén elvesztette a csapat egyik legjobb emberét, a sérülés miatt ki­álló Langsteint. A győzteseknél a védelem reme­kelt. A gólokat az eredménytelen első félidő után Rysavy, Riedl és Hajda lőtték. A fair mérkőzést, a pozsonyi Kupric vezette. A nyugati divízió pontállása : 1. Füleki TC 14 9 4 1 37:9 22 2. Trencséni TUS 13 8 3 2 30:13 19 3. Érsekújvári SE 14 6 5 3 28:19 17 4. Zólyomi TK 14 6 8 5 21:28 16 5. Komáromi FC 13 5 4 4 21:28 14 6. Rapid 13 6 1 6 27:18 13 7. Zsolnai SK 13 6 1 6 24:26 13 8. LAFC 14 5 2 7 20:21 12 9. VAS 13 3 3 7 26:34 9 10. PFR 12 3 1 8 20:42 7 11. Ruttkai FC 13 2 1 10 18:34 5 A Slavia útban a bajnokság felé Nagy győzelme a pozsonyi Bratislava ellen ■ [UNK] A Sparta kikapott Pilsenben ■ [UNK] Megpecsételődött az SK Rusj és a Moravská Slavia sorsa ■ [UNK] ■ [UNK] PRÁGA. — Az állami ligabajnokság 17-ik for­dulója valószínűleg eldöntötte a bajnokság sor­sát. A vezető Slavia fölényes győzelmet aratott a pozsonyi SK Bratislava ellen, mior a Sparta ki­kapott Pilsenben és így a vasárnapi derby-mérkő­­zésre már három pont hátránnyal indul. A Brati­slava utolsó reménye is meghiúsult a KK-ban való részvételre, míg az ungvári SK Rusj és a brünni Moravská Slavia búcsút mondanak az ál­lami ligának. Az eredmények voltak: SLAVIA—BRATISLAVA 7:1 (5:0). 11.000 néző Prágában. A Slavia csatársora nagyszerű formá­ban játszott. A Bratislavában ezúttal csak Kriske kapus és Jakube tűnt ki. A védelem és a fedezet­sor gyöngén szerepelt. Gólok: Kopecky, Svoboda, Sobotka, Puca (lesállásból), Jurcsák (öngól), Svo­boda és Daucsik. Kriske egy 11-est kivédett, míg a Bratislava becsületgólját Plánicka hibájából Sors rúgta. — Krist (Prossnitz) meglehetősen dip­lomatikusan bíráskodott. VIKTÓRIA ZSIZSKOV—MÓR. SLAVIA 7:0 (6:0). Játszották a Slavian pályán. Novak (Pozsony) bíró nem elégített ki. PILSENBEN kettős mérkőzés folyt le. Az SK KLADNÓNAK sikerült a SK-ot 5:3 (2:2) arány­ban legyőzni. Ezzel szemben a VIKTÓRIA a prá­gai SPARTÁT nagy meglepetésre 3:1 (1:1) arány­ban verte meg 12.000 lelkes néző előtt. A Spartá­­ban teljesen csődöt mondott a csatársor. A pil­seni csapat olykor nyomasztó fölényben játszott és Csapó két, valamint Prusa góljával győzni tu­dott. A Sparta részéről Nejedly volt egyedül eredményes. PROSSNITZBAN az SK az ungvári SK RUSJT 3:1 (1:1) arányban verte meg. 3000 néző előtt Bí­zik ruttkai bíró rosszul szerepelt. Az ungvári csa­pat jól és szépen játszott. Prossnitzban először játszott a pozsonyi Porubszky I, aki jól bevált. BRÜNNBEN a ZSIDENICE az SK NÁCHODOT 3:1 (0:1) arányban győzte le és ezzel a tabellán megerősítette a negyedik helyét. A brünni csapat­ban a csatársor és a védelem (Andrásik—Néder és Nejedly) tűnt ki. A ligabajnokság állása a Sparta—Slavia­­mérkőzés előtt: A Nemzeti—Budafok mérkőzést hétfőn délután játszák le. : 1 A MAGYAR NEMZETI BAJNOKSÁG ÁLLÁSA: 1. Slavia 17 13 3 1 69:17 29 2. Sparta 17 12 2 3 57:17 26 3. Prostejov 17 11 1 5 42:28 23 4. Zsidenice 17 10 1 6 32:39 21 5. Viktória Zsizskov 17 6 5 6 40:29 17 6. SK Pilsen 17 7 3 7 38:37 17 7. Náchod 17 6 4 7 38:39 16 8. Eladno 17 7 2 8 39:41 16 9. Bratislava 16 6 4 6 25:32 16 10. Viktória Pilsen 16 5 4 7 21:29 14 11. Rusj, Ungvár 17 1 2 14 16:61 4 12. Mór. Slavia .17 1 1 15 17:64 3 1. Hungária 19 14 2 8 71:24 30 2. Ferencváros 20 14 2 4 73:26 30 3. Phőbus 20 14 1 5 41:22 29 4. Újpest 19 13 1 5 78:28 27 5. Nemzeti 19 10 4 5 39:33 24 6. Bocskai 19 10 2 7 41:31 22 7. Szeged 19 7 7 5 28:31 21 S. Elektromos 19 8 3 8 38:39 19 9. Budai „11“ 19 6 5 8 33:43 17 10. Budafok 18 6 4 8 33:68 16 11. Haladás 19 6 3 10 27:51 15 12. Kispest 18 6 2 10 45:62 14 13. III. kerület 20 3 2 15 13:75 8 PROFI LIGA: Szürketaxi—Salgótarjáni BTC 4:3, Váci Remény—Drog­isták 4:2, Erzsébet—Vasas 1:1. A debreceni Bocskai vasárnap Nizzában az OGC. Nice csapatát 2:1 (0:1) arányban legyőzte. A Bocs­kai volt a többet támadó fél, de Zamora kitünően védett. Az első gólt a spanyol Samatier szerezte meg Nizzának, Finta kiegyenlített.­­­ Majd Teleky megszerezte a győzelmet. Eldöntetlenül végződött a Hungária-Ferencváros derby 25.000 néző előtt sáros pályán reális eredmény BUDAPEST. — (Szerkesztőségünk távirati jelen­­tése.) 25.000 néző előtt folyt le az Üllői­ úti pályán a nagy rangadó-mérkőzés. A több napos esőzések következtében a pálya csúszós és ragadós volt, maga a küzdelem is esőben zajlott le és reális 3:3 (2:2) eldöntetlen eredményt hozott. Az első félidő­ben a Ferencváros, később azután a Hungária ke­rült fölénybe. Cseh szerezte meg a vezetőgólt a Hungáriának, amit Kiss azonnal kiegyenlített. Nemsokára rá dr. Sárosi juttatta előnyhöz a Ferenc­várost, de Turay 2:2-re állította be a félidő ered­ményét. A második félidőiben a Hungária meg is nyerhette volna a mérkőzést. Cseh góljára Sárosi felelt ekkor.­­ A Ferencváros messze mögötte ma­radt múlt heti bécsi formájának. Legjobb embere Háda kapus és Tátrai volt. A Hungáriában Cseh és Tarai kitünően játszotta, de Dudás jól állotta meg a helyét a Ferencváros támadásaival szemben. Hertzka jól bíráskodott. Szombaton Budapesten a Phőbus a Szeged FC-ot 2:0 (11:0) arányban győzte le. Vasárnap a Budai XI. 5:1 (4:0) arányú nagy győzelmet aratott az Elektro­mos ellen. SZOMBATHELYEN a Haladás a III. kerülettől váratlanul kikapott 0:1 (0:0) arányban. A győztes gólt Komáromy lőtte. 7 Cseh- és morvaországi eredmények Kikapott a prágai DFC a csehnémet divízióban A prágai DFC Warnsdorfban az ottani FK-tól 4:0 (2:0) arányban kikapott és így az élre a Tep­­litzer FK került, amely Saazban a DSV-t 2:1 (1:0) arányban győzte le. (TFK 32, DFC 31 pont.) — Karlsibader FK—Reichenberg 8:2, SV Boden­­sbach—DFK Komotau 10:1, DSV S­ch­re­cken­s­te­in— BSK Gaiblonz 4:3, Sportbrüder Prága—DSK Gab­­lonz 1:1. Morva csoport: DSV Troppau—SK M.­Schön­berg 4:0, DFC Iglau—I.SV Witkowitz 3:2, DSV Brünn—DSK Te&chen 3:1, DSV Jagerndorf—SV Oderberg 3:0. KÖZÉPCSEH DIVÍZIÓ Bohemians—AFK Kolin 2:0, Cechie Karim­— Viktória Nusle 4:1, Rapid—Union Zsizskov 0:0, Nuselsky SK—SK Libeu 2:2. — Vezet a Cechie Karibi 34 ponttal az SK Tuben 27 pontja előtt. CSEH VIDÉKI DIVÍZIÓ Ceské Budejovice—SK Pardubice 3:3, Karleíjadi Slavia—Rakovnik 3:0. — Vezet a Pardubice 25 ponttal a Karlsbad-i Slavia 24 pontja előtt. MORVA-SZILÉZIAI DIVÍZIÓ Slezská Ostrava—Prerau 2:0. SK Bafa Zlin Olmütz 3:0, Polouia.—Hanáeká Slavia 1:1. — Ve­zet a Slezská Ostrava 29 ponttal az SK Bafa 24 pontja előtt.