Prágai Magyar Hirlap, 1937. május (16. évfolyam, 100-121 / 4246-4267. szám)

1937-05-11 / 106. (4252.) szám

■1937 május 11, kedd._____________ nraBHHHBnoB MflRIENBrlD világhírű gyógy­forrásaival, természetes szén­savas fürdőivel és iszapfürdőivel meghívja Önt nyaralásra Gyógyulás - Pihenés - Edzés! Felvilágosítással szolgál: MflRIEMBRD VÁROSI TANÁCSA és az összes utazási irodák (*) A magyar cigányzenészek jubileuma. Budapestről jelentik: Lelkes hangulatban folyt le a Magyar Cigányzenészek Orszá­gos szövetségének monstre hangversenye, amellyel a cigányok magyarországi letele­pülésének ötszázadik­ évfordulóját ünnepel­ték meg. Bura Sándor nyitotta meg az ün­nepséget, majd Balázs Árpád mondott be­szédet, ezután Magyari Imre vezénylésével kétszáztagú cigányzenekar játszotta el Rákóczi-indulót, Liszt II. rapszódiáját, majd a a magyar dalok hosszú sorát. Nagy Izabel­la, Cselényi József és mások magyar dalo­kat énekeltek. (*) A budapesti színházak e heti műsora. Ope­raház: Kedd: Bohémélet. Szerda: Coppelia, Ba­rbattindór; este: Sybill. Csütörtök: Walkür. Pén­tek délután­: János vitéz; este: Sába királynője. Szombat: Bohémélet. Vasárnap este: Hovancsina. — Nemzeti Színház: Kedd: Faust. Szerda: Pogány tűz. Csütörtök: Amerikai Elektra. Péntek: Othel­­lo. Szombat: Pogány tűz. Vasárnap délután: Üveg- Ihintó. Vasárnap este: Othello. — Vígszínház. Kedd, szerda, szombat és vasárnap este: Két as­­­szony. Hétfő, csütörtök és vasárnap délután: Vi­har az egyenlítőn. — Magyar Színház: Kedd, szer­da, péntek és vasárnap délután: A néma levente. Hétfő­, csütörtök: A szűz és a gödölye. Szombat és vasárnap este: Egy vidám éjszaka. — Belvá­rosi Színház: Péntekig minden este és vasárnap délután: Eltévedt b­áránykák. Péntek, szombat és vasárnap este: Örökifjú. — Művész Színház: Kedd, péntek, szombat és vasárnap este: Liliom. Szerda, csütörtök és vasárnap délután: Egy po­hár víz. — Pesti Színház: Egész héten minden este és vasárnap délután: Illatszertár. — Városi Színház: Kedd, szerda, csütörtök, péntek, szom­bat: Nincs előadás. Vasárnap délután és este: Jos­eph­ine császárné. — Andrássy­ úti Színház: Minden este és vasárnap délután: A romantikus asszony. — Terézkörúti Színpad: Szerdától min­den este és vasárnap délután: Évadzáró műsor. A ftozsényi utasok utasoea: ALFA: A kísértet-hajó. (H. Pici.)­ ÁTLÓN: A négy kém. (Lorre Péter.)­­ LUX: A cigánybáró, (A. Wohlbrück.) METROPOL: A baskervillei kutya, REDOUTE: Kémek és ellenkémek, TATRA: A baskervillei kutya, URÁNIA: A maharadzsa fehér asszonya, AZ IVAN-SZÍNTÁRSULAT MŰSORA: KASSÁN: Kedd este: Varázskeringő, Szűcs László fel­léptével. . Szerda este: A mosoly országa. Szűcs László bucsúfelléptével. Csütörtök este: Hulló falevél, Zerkovitz ope­rettjének premierje. Péntek este: Hulló falevél. Szombat délután: Urilány szobát keres. Szombat este: Hulló falevéL A NYUGATSZLOVENSZKÓI MAGYAR SZÍNHÁZ MŰSORA LOSONCON: Kedd: Az én leányom nem olyan. Szerda: Marika handagya. Csütörtök: Dr. Kerekes Mária, A KASSAI MOZIK MŰSORA: CAPITOL: Lányok fehérben, (M. CebotarL) TIVOLI: Egy férfiért se érdemes* AZ UNGVÁRI MOZGÓK HETI MŰSORA KINŐ PASSAGE: V/9—10—11—12: Az ő szeme fénye. V/13—14—15—16: Cári panzió. BIO RÁDIÓ: V/10—11—12: Kacag az egész világ. V/13—14—15—16: Kapitány Januáry. SPORTHÍREK )( A Leicester City csapata megérkezett a konti­nensre és tegnap megjelent Bécsben a Skócia—Ausz­tria mérkőzésen is. ) ( A jugoszláv futball szövetség a belgrádi Jugo­­slavija csapatát felfüggesztette, mert a külföldi por­tyáin állandóan, mint „jugoszláv válogatott*” szerepel. ) ( A budapesti UTE kardvivőversenyén Kovács lett első 6 győzelemmel Maszlay előtt. 3. Erdélyi, 4. Gerey, 5. Bercelly és 6. Rajcsányi. )( A budapesti nemzetközi teniszversenyen a női páros döntőjében a magyar Schréderné— Paksyné kettős a Jedrzejowicka—Tonelli lengyel­olasz párt 6:3, 6:4 arányban legyőzte. ■— A női­­egyesben Jerdzejoiweka győzött Tonelli ellen 6:0, 6:1 arányban. Harmadikok Sárkány Lili és Pakey­­né lettek. — A férfiegyesben Gábory Emil heves küzdelem után 7:5, 6:2, 6:8, 8:6 arányban győzte le Pallos Györgyöt. Harmadikok Ferenczy és Pető lettek. — A vegyespáros döntőjébe a Jedrze­­jowoka— Sfcolpa és a Paxsyné—Pallos Gy. kettő­sök jutottak, / «, « ,‹ r 'PRXGAI-TVWitARHÍ RLAP7 . SPORT . A magyar válogatott csak döntetlent ért el Budapesten Jugoszlávia csapatával szemben Ismét gólképtelen volt a magyar csatársor ■ Belgrádban kikapott a magyar B. csapat JUGOSZLÁVIA-MAGYARORSZÁG (1:0) BUDAPEST. — (Szerkesztőségünk telefonjelen­­tése.) Magyarország és Jugoszlávia válogatott labda­­rugócsapatainak budapesti mérkőzése 20.000 főnyi kö­zönség előtt zajlott le a Hungária­ uton. A magyar csapat felállítását a szövetségi kapitány csak az utolsó pillanatban közölte. Dr. Sárosi nem vállalta a játékot és ezért Telekivel töltötték be a középcsatár posztját. A két csapat a következőképpen állt föl: Magyarország: Szabó — Vágó, Korányi — Palotás, Túrás, Lázár — Sas, Cseh, Teleki, Zsengellér, Titkos. Jugoszlávia: Glaser — Matosics, Hügel — Kokoto­­vics, Jazbec, Lechner — Plese, Vujadinovics, Lesnik, Lojanicsics, Tirnanics. A mérkőzés nagy kiábrándulást keltett a magyar közönségben, mert a magyar csapat képtelen volt a jugoszlávokat legyőzni. Technikai és a játék felépíté­sében, valamint a támadások előkészítésében ugyan kétségtelen fölényt mutatott a magyar együttes, de csatársora részben eltologatta a legjobb gólhelyzete­ket, részben a szívósan védekező jugoszláv védelem, élén Glaserrel, a kiváló kapussal mindent elhárított. Az első félidő is magyar fölénnyel indult, de a csatá­rok mindent túlkombinálták. A félidő vége előtt 4 perccel Lesnik középcsatár lövését Szabó kiöklözi, de újból Lesnik elé kerül a labda, aki kö­élről belövi a jugoszlávok vezető gólját. A második félidő elején a csődöt mondó Telekit lehívják a pályáról és Toldi megy balösszekötőbe, középre viszont Zsengellér ke­rül, így aztán Csehnek sikerül a 14. percben ki g­en­­líteni. A magyarok támadásait ezután a fizikailag erősebb és szívósabb jugoszlávok védeni tudják. A magyar csapatban Tarás és Cseh, valamint Te­leki játszott rosszul, Sas és Titkos voltak a legjobb emberek. A jugoszlávoknak védelmük volt a legjobb csapatrész. Barlassina jól vezette a különben is pél­dásan fair mérkőzést. A játék végén a közönség tün­tetőleg ünnepelte a vendégeket és kifütyülte saját csapatát. BELGRÁD: Jugoszlávia b.—Magyarország b. 3­0 (0:0). Küzdelem a divízióban maradásért A Losonci AFC legyőzte a Zsolnat a Pőstyéni SK pedig a A Fü­leki TC pontot adott le Komáromban ■ [UNK] [UNK] A Ruttkai FC és a VAS győzött POZSONY. — A nyugati divízióban a kiesésért szóló harc az utolsó előtti fordulón sem dőlt el A LAFC bravúros győzelmet aratott Losoncon Zsolna ellen, a Vas is legyőzte a nagyszombati Rapidot, úgyhogy a kiesési zónában továbbra is a Pöstyéni SK és a Ruttkai FC maradt. Miután azonban ők is győztek, úgy a döntés az utolsó fordulóra ha­lasztódott A bajnok Füleki TC Komáromban csak eldöntetlenre tudott mérkőzni. Az eredmények voltak: VAS—Nagyszombati Rapid 3:2 (2:0) Gyors és változatos volt a két csapat küzdelme, amely végül a pozsonyi csapat megérdemelt győ­zelmével végződött. A Vas különösen az első fél­időben volt jobb ellenfelénél. A vezetést már harmadik percben szerezte meg a Vas Mü­ller ré­a­dén. Ezután is a Vas maradt fölényben és a 23-ik percben Förszt volt eredményes. A második félidőben a Rapid feljavult. Müller egyéni kitörése meghozta a Vas harmadik gólját. A Rapid nem adta meg magát, hanem rákapcsolt s az eredmény a 30-ik percben Tomecek és a 33-ik percben Polás góljai voltak. A Rapid finisett erre, de a Vas tartani tudta az eredményt. — Bíró: Laboda, Losonci AFC—Zsolnai SK 4:2 (2:0) LOSONC­ — 1500 néző előtt Martinkovics bíró vezetése mellett a LAFC fölényes és megérdemelt győzelmet aratott a gyenge vendégcsapat fölött. A LAFC legjobb része ezúttal a halfsor volt, de a védelem is jól működött. A csatársorban Schlel­­cher tűnt ki, aki a mezőny legjobb embere is volt. — Zsolnánál Altus a védelemben, Fandati a half­­sorban és Rysavi a csatársorban tűnt ki. Gólok: Schlelcher, Róth (ll-es), Schlelcher és Sohmídt. — A biró jó volt. KFC—Fülehi TC lii (1:1) 1200 néző előtt, Gancea bíráskodása mellett folyt le Komáromban ez a bajnoki mérkőzés, amelynek azonban a tabella kialakulására már szinte semmi jelentősége nincs. Ez az érdektelen­ség meglátszott a csapatok, főleg a fü­lekiek tel­jesítményén és bizony az első félidei 20—25 per­ces igazi bajnoki küzdelmen kívül alig láttunk valami feljegyezni valót. A KFC, amely az utóbbi időben rengeteg sérülése miatt eléggé gyenge for­mában van, majdnem végig egyenrangú ellenfele volt a bajnokegyüttesnek, de csatárainak önző já­téka megakadályozta fölényét gólokká váltsa. abban,­­hogy helyenkénti Érdemes megemlíteni, hogy több gólhelyzete a KIFC-nak volt és hogy a szögletarány 8:3 a KFC javára. A Füleki TC legjobb játékosa Uram kapus, Csu­kás középfedezet, Pilát és Gleisza volt, csalódást okozott Egry és a Vanák—Böhm hátvédpár. A KFC-ből Czirók hátvédet, Vitálist, Weintrau­­bot, Szigethyt illeti dicséret. Az első gól a 10-ik percben esett, amikor Gleisza beadására Pilát felugrott és közvetlen­ közelről hálóba sodorta a labdát, míg a kiegyenlítő gólt az a első félidő 44-ik percében Drózdy szögletrúgása után keletkezett kapu előtti kavarodásból Kacz szerezte. Gabcso bíró nagyon sok hibás ítéletet hozott, amivel azonban mindkét csapatot egyformán súj­totta.* SK Komáro—KFC ifjúsági 6:1 (0:1). A KFC ifjúsági csapata az első félidőben igen nagy fö­lényben volt, szünet után azonban teljesen vissza­esett. Pöstyéni SE—Trencséni TS 2:0 (2:0) PÖSTYÉN­ — A PSK 10 emberrel, de nagy lel­kesedéssel játszott a feltűnően gyengén szereplő TTS ellen. Meliska és Drahovsky szerezték a gó­lokat. Dr. Brüll Gyula kitünően bíráskodott. Ausztria kitűnő játékkal 1:1 arányú eldöntetlent ért el Skócia ellen BÉCS. — 60.000 néző előtt Ausztria válogatott csapata kitűnő formában az angolokat verő Skó­cia ellen 1:1 (0:0) arányú eldöntetlen eredményt csikart ki. A skót csapat is nagyszerűen játszott, de a második félidő ele­jén jobbszélsője megsérült, úgyhogy ezután ez csak statisztálni tudott. A vé­gig fair, izgalmas és nívós küzdelemben, amit Langenus belga bíró mintaszerűen vezetett le, az osztrákoknál Platzer kapus, Pekárek középfede­zet, Sindelar, Geiler és Pesser tűnt ki.­­ A skót csapat csak technikai tekintetben múlta fel­ül az osztrákokat, akik ezúttal régi formájukra emlékez­tetően játszottak. A vezető­ gólt Jerusalem sze­rezte meg a 80-ik percben, amit öt perc múlva Frank CF Donnel egyenlített­e­i. Előmérkőzésen Bécs válogatott csapata Felső­­ausztriát 5:0 (3:0) arányban verte meg.­­ A válo­gatott mérkőzésen megjelentek Prágából Tesar csehszlovák szövetségi kapitány és Gürtler CsAF főtitkár is. A Sparta bebiztosította második helyét az állami ligabajnokságban Az SK Prostéjov és a Bratislava küzd a harmadik helyért . m Az SK Rusj és a brünni Moravská Ostrava kiestek ■ ■ PRÁGA. — Az állami ligabajnokság­­ Utolsó­­előtti fordulóján eldőlt a második hely és a ki­esés kérdése. A tavalyi bajnok Sparta Pilsenben az ottani SK ellen aratott 2:1 (0:1) arányú győ­zelmével biztosította magának a 2-ik helyet a szombaton a pilseni Viktóriát 6:2 (2:2) arányban legyőző Slavia mögött. A harmadik helyért való küzdelemben a prossnitzi SK saját pályáján a brünni Zsidenicét 3:1 (2:0) arányban legyőzte, de a pozsonyi SK Bratislava is győzött Brünnben a Moravská Slavia ellen 3:0 (1:0) arányban, úgyhogy e helyért a döntés a pünkösdi utolsó fordulón tör­ténik meg.­­ A Moravská Slaviával együtt az ungvári SK Rusj is visszakerült a divízióba, amennyiben tegnap saját pályáján kapott ki a hajrában kitünően szereplő SK Kladnótól 1:5 (1:3) tiíttoXtaa­ st! Pír­ágában tegnap a­­ Viktória Zsizskov az SK Náchoddal 1:1 (1:1) arányban eldöntetlenre mérkőzött. A ligabajnokság állása az utolsó forduló előtt: Slavia 21 17 3 1 85:22 37 Sparta 21 18 8 6 62:28 29 Prostéjov 21 18 1 7 58:35 27 Bratislava 21 10 5 6 42:86 25 Kladno 21 11 2 8 52:46 24 Zsidenioe 21 11 1 9 40:51 28 SK Pilsen 21 9 4 8 53:42 22 Viktória Zsizskov 21 6 7 8 46:39 19 Nácbod 20 7 5 8 43:46 19 Viktória Pilsen 20 5 4 11 26:42 14 Rusj, Ungvár 21 3 2 16 24:78 8 Moravská Blayla 21, , X 1 IQ 18:82 8 Ruttkai FC—Zólyomi TK 4:2 (2:1) RUTTKA. — A honi együttes nagy lelkesedés­sel érte el az értékes eredményt. A nyugati divízió pontállása :­ ­­­ Kisorsolták a párisi futballtornát. Az első fordu­lót május 30-án játszák le. Austria a német csapat ellen Le Havreban; Bologna Franciaország II. csapata (Sochaux) ellen Párisban; Slavia az Újpest vagy Phőbus ellen Strassbourgban; As Olympique Marseille az angol CHelsea ellen Anchesbed, j 1. FTC 19 12 6 1 51:16 30 2. U­S 18 9 4 5 37:31 22 3. KSE 19 7 7 5 38:28 21 4. SK Zsolna 19 9 2 8 35:38 20 5. ZTE 19 8 3 8 29:37 19 6. Rapid 18 8 2 8 37:27 18 7. KFC 19 6 6 7 27:43­ 18 8. LAFC 19 7 2 10 29:28 16 9. Vas 19 6 4 9 45:48 16 10. FC Ruttka 17 6 1 10 28:37 13 11. PSK 18 4 3 11 28:52 11