Prágai Magyar Hirlap, 1937. augusztus (16. évfolyam, 173-198 / 4319-4344. szám)

1937-08-10 / 180. (4326.) szám

1937 augusztus 1<\ keid. He SPORT Az utolsó mérkőzések döntenek A Füleki TC legyőzte a Slezská Ostravát Állandóan fölényben játszott az FTC és mégis csak egy rekordszámú néző Füleken ■ ■ ■ Frys bíró láthatólag p" PRÁGA. — Az államliga selejtezője végre elérkezett az utolsó felvonásához. Vasárnap a Füleki TC-na­k sikerült legyőznie a m­­ostraui Slezská Ostravát, azonban ezzel a győzelem­­mel a helyzet még mindig nem tisztázódott. Mint a múlt héten is megjósoltuk, a két fel­szálló csapatot csak az utolsó forduló adja meg. Vezet jelenleg az SK Pardubice egy pontos előnnyel a Füleki TC, Lelzská Ostra­va és a öechie Karlin előtt. Utolsó a prágai DFC, amelynek azonban szintén fontos szerep jut a döntő fordulón, ő játszik ugyanis, való­színűleg már csütörtökön vagy pénteken a Füleki TC ellen Prágában. Amennyiben a Füleki TC-nak sikerül a DFC-ot nagyobb gól­aránnyal legyőzni, úgy már bekerült a divízió­ba, hacsak a CsAF — amint a ma reggeli cseh lapok ennek nyíltan kifejezést is adnak — meg nem semmisíti a karliniak elleni otthoni eredményét. Vasárnap azután M. Ostrauban tesznek pontot a selejtezőmérkőzések igazán megerőltető és verejtékes küzdelmeire. Füleki TC—Slezská Ostrava 2it (2:1) FÜLEK. — (Tudósítónk távirati jelentése.) Nemcsak Fülek és környéke, de Losonc és Ri­maszombat sportkedvelő közönsége is átrándult vasárnap Fülekre, hogy szemtanúja legyen az FTC sorsdöntő küzdelmének, így mintegy 3000 főnyi néző gyűlt össze a füleki pályán, amely iz­galmas küzdelmet kapott jutalmul. A két csapat a következő felállításban szerepelt Frys bíró ve­zetése mellett: SL. Ostrava: Kryista, Brazda, Böhm, Hónai, Thiemel, Jarkubec, Sedy, Pleva, Steska­l, Moták, Suilkovsky. FÜLEKI TC: Gordos, Vanák, Böhm; Zsupkó, Csukás, Hudec; Mohók, Egry, Vymlatin, Pillát, Gr­eissza.­­ Füllek a nap elen kezd, azonban azonnal tá­madásba lendül és az 5. percben Böhm ostraui hátvéd ment meg egy biztosnak látszó gólhelyze­tet. Utána a vendégek­­ támadnak. Stefkál lerohan és a kifutó Gordos kapus mel­lett megszerzi a vendégek első és egyetlen gólját, Fülek azonban nem csügged és tovább is erősen támad. Ekkor azonban akcióba lép a bíró és nyomni kezdi a helyi csapatot. Egy jogos 11-est nem ítél meg a 15. percben, amit a közönség heves tiltakozással fogad. A 21. percben az ostraui csapat veszélyes tá­madását Gordos pompás rávetéssel szerelte le. A gólt már lőni készülő Moták lábáról szed­te le bravúrosan a labdát Uram utódja. A 29. percben újból Fülek támad. Vymlatil szöktette Mihókot, aki késedelem nélkül helyezte a lab­dát Krysta kapujába. 1:1. A 39. percben sza­badrúgás esik Fülek ellen, de Moták mellé lő. A 40. percben a veszélyes Mihók jut az ostraui kapu elé, a nagy kavarodásban az ostraui Böhm hátvéd a saját kapujába lövi a labdát. Fülek vezet 2:1 arányban A második félidőben is Füleik támadásai nyit­ják meg a küzdelmet. De a vendégek is támadnak és a játék ebben a fázisban szép és változatos. A 21. percben Steskál a kapura rohant, Gor­dos elébeszalad, szabályosan akadályozza, Steskál elesik és súlyosan megsérül. Ettől kezdve az ostrauiak 10 emberrel játszanak és már csak a védekezésre szorítkoznak, ami — tekintve a bíró látható pártoskodását is — nagyszerűen sikerül. Fülek a 37. percben újabb gólt ért el, amit Frys — állítólag les­állás miatt — nem ítélt meg. A közönség viharosan tüntet, de a mérkőzést minden baj nélkül befejezik. Mindkét csapat jót játékot mutatott. Füleknél a védelem, főleg az önfeláldozó Gordos kapus, valamint Hudec­half tűnt ki, Gleissza ismét a mezőny legjobb embere volt. A vendégeknél is a védelem vol­t a legjobb, a halfsor gyöngébben működött a szokottnál. A csatársorban Stefkál volt a legjobb ember. ■ FÜLEK: —• (Lapzártakor telefonált a tudó­sítónk.) Füleken elkeseredettem beszélnék arról a kétségtelenül észrevehető tényről, amellyel vasárnap Frys bíró láthatólag teljes rosszaka­­rattal nyomta a helyi csapatot, hogy ezáltal is kisebbítse a füleki klub gólarányát. Füleik halla­ni sem akar arról, hogy a DFC elleni mérkő­zést hétköznap játszák le. A Füleki TC játéko­sai ugyanis nem kapnak szabadságot csak a hét végére és külöben is igazságtalan lenne, hogy a vasárnap nehéz mérkőzést játszó FTC a pi­hent DFC ellen négy nap múlva, 11 órás uta­zás után álljon ki. Az FTC ragaszkodik a va­sárnapi terminushoz és annak a garanciáját ké­t selejtező állása az utolsó forduló előtt­ ri, hogy a mérkőzést elfogulatlan bíró vezesse. Az FTC bízik a Cechie Kah­m­ óvásának elve­­tésében is, amelynek egyáltalában nincsen alapja. Visszavonják az óvást? A prágai „Express“ jelentés­e szerint a ligaselejtező elleni óvásokat a Cs­AF való­­színüleg elveti, úgyhogy a Cechie Kar­m­, vala­mint a Pardubice az óvásukat az ülésig vis­szavonják, hogy az 500 koronás óvási díjat megmenthessék. A két óvást egyébként a CSAF a jövő hétfői Mgiabizo­ttsági ülésre tűzte ki. góllal nyert elnyomta az ■ [UNK] 3000 FTC-ot főnyi Fülek nem látszik hétköznap Prágában 1. SK Pardubice 7 3 3 1 15:13 2. Füleki TC 7 3 2 2 11:10 3. Slezská Ostrava 7 2 4 1 13:10 4. Cechie Kar­in 8 3 2 3 19:17 5. DFC, Prága 7 3 3 4 8:16 Finnország és Észtország győzött a céllövő világ­­bajnokságon HELSINKI. — Vasárnap Malmiban óriási közön­ség előtt fejezték be a céllövő világbajnokságokat, amelyek minden vonalon az északi államok győ­zelmét eredményezték. Az agyaggalamblövő-világbajnokságban a finn C. Huber győzött 294 találattal az ugyancsak finn Forselles 292 találata­ előtt. A betegen induló dr. Lumnitzer Sándor (magyar) Európa-bajnok 292 találattal harmadik, dr. Halasy Gyula (magyar) pedig negyedik lett. A csapatbajnokságot Finnor­szág nyerte Németország előtt. A szabadon választott kisöblű puska­gyakorla­tokon Észtország 5526 kör világrekorddal győzött Finnország, Svédország, Norvégia és Franciaor­szág előtt. Egyéni világbajnok az észt Kivisk lett 1123 körrel, világrekorddal a finn Eb­ előtt, A Tapolcsányi SK a nyugat­­szlovenszkói divízióban TAPOLCSÁNY. (Távirati jelentésünk.) A nyu­­gatszlovenszkói divízió utolsó selejtező mérkőzé­sén a Tapolcsányi SK a rimaszombati Törekvést látta vendégül és azt fölényesen 8:1 (3:0) arány­ban legyőzte, így — miután a vágbesztercei Sparta a TSK elleni óvását visszavonta — a nyu­­gatszlovenszkói divízióba a Pöstyéni SK helyett a TSK került. A vasárnapi mérkőzés góljait Lö­wenbein (2, egy 11-esből), Farsky (2), Bartosovics (2), Závodsky és Tömések 1—1 rúgták a TSK ré­szére, míg a Törekvés becsületgólját Kerekes szerezte. A rimaszombati csapat a letiltott állás nélkül állott ki. A cseh morva divízió selejtezőjében a brünni SK Zabovresky a bríinai Spartával 3:3 (1:0) mérkőzött az első mérkőzésen. arár­yban A selejtező végeredménye: 1. Tapolcsányi SK 4 3 1 0 17:67 2. Sparta, Vágbeszt.•42 1 1 13:85 3. R. Törekvés 4­0­0 4 2:190 Rosszat kezdett a Bratislava ÚjpestTMS: Bratislava 6:1 (3:0) POZSONY­ — Biró Novák, 5000 néző. Újpest: Sziklai, Futó, Joós; Seres, Szűcs, Balog; Kocsis, Pusztai, Zsengellér, Kállai, Tóth. — SK Bratisla­va: Kriske, Stastny, Kostka, Kovács, Dancsik, Jurcsák; Pollák, Ghodak, Nagy, Jávor, Luk­nár. Az Újpest kellemesen lepte meg a pozsonyi kö­zönséget. Rég nem látott szép játékot mutatott. A csapat minden része feladata magaslatán állott Külön dicséretet illeti azonban a csatársort, amely­ben a pozsonyi Kocsis volt a legjobb és a legve­szélyesebb ember. Az SK Bratislava nem volt annyira gyenge, mint azt az eredményből következtetni lehetne. A csatársor Nagy irányítása mellett nem tudott sikeresen működni 6 a második félidőben, amikor Jakube állt középre, már jobbban ment a játék. Újpest támadásával indult a játék. Már a 7. percben nagyszerű újpesti támadás szárnyon és Zsengellér nehéz szögből ment a bal megszerzi a vezetést. A pozsonyi csapat néhány erélytelen támadása után a 18. percben Kocsis mintegy 25 méterről gólt lőtt. Alig négy perc Kocsis volt eredményes,­ Zsengellér múlva ismét labdájával megszökik, keresztül megy a védelmen és beál­lítja a félidő eredményét. Szünet után a 4. percben esik a Bratislava becsületgólja Jakube lövéséből. A Bratislava to­vábbra is támad, mégis az Újpest ér el gólt a 12. percben Zsengellér fejeséből. Váltakozó táma­dások után ismét Kocsis eredményes a 24. perc­ben, majd két perccel a befejezés előtt Pusztai beállítja a végeredményt. VAS—ADMIRA 6:2 (4:2.) Barátságos. Nemzetközi mérkőzések Kárpátalján Beregszászon eldöntetlenre játszott• Munkácson vereséget szenvedett a debreceni Bocskai ■ ■ ■ a A szatmári Olympia kikapott Ungvárott ■ ■ BEREGSZÁSZ. — A debreceni Bocskai ligacsa­pata Beregszászon a BFTC-bal szombaton 1:1 (0:0) arányban eldöntetlenre mérkőzött 600 néző előtt. Bíró: Róth Ábrahám volt. A mérkőzés szép küz­delmet hozott. Gólok: Teleky II. a Bocskai, illet­ve Várady a BFTC részére. MUNKÁCS. Vasárnap a Bocskait a helyi MSE 3:2 (0:0) arányban győzte le 2000 néző előtt Roz­­deutscher bíráskodása mellett. A győzelem meg­érdemelt volt. Az MSE lelkesen és jól játszott, míg a vendégek fáradtan mozogtak. Szabó és Fiaskó révén már 2:0 arányban vezetett az MSE, amikor Finta szépített. A második félidőben Popovics lőtte az MSE harmadik gólját, majd Teleky be­állította a végeredményt. UNGVÁR: Az SK Rusj a szatmári Olympiát lát­ta vendégül és azt 800 néző előtt 4:1 (3:0) arány­ban fölényesen legyőzte. Biró Ress volt. Gólok: Szukovszky, Bidman, Moser és Kármán, illetve Jovsvics. — SK Rusj tartalék—UAC tartalék 4:1 (3:0). Barátságos. Góllövők: Roman (2), Mincsik, Ghoma és Posztolvszky. Az osztrák atléták 77:55 arányban legyőzték Bécsben a csehszlovákokat BÉCS.­­ A stadionban mindössze 2509 főnyi néző előtt folyt le Csehszlovákia és Ausztria vá­logatott atlétáinak 14-ik találkozása. Ausztria most harmadik győzelmét aratta, ezúttal fölénye­sen, 77:55 arányban. A vereség ellenére a cseh­szlovák atléták jó eredményeket értek el. Hősök az 1500 méteren rekordot is javított. A brünni dr. Voigt a 100 méteren 10.5 mp. alatt győzött az osztrák Struckl ellen (10.9 mp.). Harmadik a cseh­szlovák Berger és negyedik Mecsir lett. Egyéb eredmények: 400 m.: Gudenus (o) 49.8 mp., 2. Tölgyes-Eich­­berger (o) 49.9 mp., 3. Krátky (cs) 50.2 mp. — 800 m.: Eichberger (o) 1:57.4, 2. Kaiser (o), 3. Otaha­ 1 (cs). — 1500 m.: HoSek (cs) 3:59 mp. (cseh­szlovák rekord­), 2. Leban (o) 3:59.2 p. — 5000 m.: Husek (cs) 15:18.2 p., 2. Muschik (o) 15:19 p. (osz­trák rekord). — 110 m. gát: Studnitzka (o) 16 mp., 2. Polame (cs) 16 mp., mellszélességgel nyerve. — Súlydobás: Douda (cs) 14.59 m. — Diszkosz: Wo­­tapek (cs) 45.40 m. — Magasugrás: Galanda (cs) 1.82 m. — Rúdugrás: Proksch (o) 4 méter, 2. Hu­ber (o), 3. Patocka (cs) 3.20 m. — Távolugrás: Kari (o) 6.915 m., 2. Hofmann (cs) 6.865 m. — Ge­rely, Bucher (o) 61.68 m., 2. Zahlbruckner (o), 3. dr. Mala (cs) 56.61 m. — 4X100 m. staféta: Ausz­tria 42.7 mp., 2. Csehszlovákia (Hanc, Krátky, Meeis és dr. Voigt) 42.8 mp. 4 Slavia kettős vereséget szenvedett Belgrádban BELGRAD. — A Plánickával kiálló prágai Sla­­va Belgrádban szombaton és vasárnap kettős ve­­eséget szenvedett. Szombaton a BSK 3:2 (2:1) irányban győzte le. Marjanovic három gólt lőtt, innek ellenében a Slavia Horák és Sobotka gál­áival felelt. Vacek gólját a bíró lesállás miatt nem ítélte meg.­­ Vasárnap a Slavia a Jugosla­­v órától 1:3 (0:3) arányban szenvedett vereséget, a vendégcsapat technikailag felülmúlta ellenfelét, de a honi együttes gólképesebb volt. Sijacic, Pav­­ic, Petrovic, illetve Svoboda voltak a gólszerzők. A SPARTA KETTŐS VIDÉKI GYŐZELME. A prágai Sparta szombaton ZLINBEN az SK Balat 3:1 (3:0) arányban verte meg Senecky, Ne­­jedly és Riha góljaival 6000 néző előtt. A honi csapat részéről Humpal volt eredményes.­­ Va­sárnap a Sparta LUNDENBURGBAN az SK Bieclav ellen 6 3 (3:2) arányban győzött. Góljait az új jobbszélső: Riha (4) és Nejedly (2) szerezte. A Sparta biztató formában indul a ligamérkőzé­­sek elé. KARVIN, Zsidenice, Brünn—Polonia 3:0 (1:0). Barátságos. Szlovenszkói eredmények KOMÁROM: KFC—Galántai SE 5:1 (2:0). Ba­rátságos mérkőzés. 500 néző előtt, meleg nyári időben folyt le a KFC kapunyitó mérkőzése, ame­lyen a Magyar Kupa nyugati győztesét, a Ga­lántai SE-t megsemmisítő gólaránnyal 5:1-re verte. A hazai együttes különösen a második fél­időben mutatott egészen elfogadható játékot s im­ponáló gólképességével bizakodással töltötte el híveit az elkövetkező divíziós bajnoki szezonra. A mérkőzés — a nagy meleg ellenére is — végig vál­tozatos és sokszor egészen élvezetes volt. A győz­tes csapatból Hadanics, Simon NI, Drozdy és Tóth tűntek ki, míg a vendégeknél a Pollák, Köller, Molnár védelmi hármas és Dohanek középcsatár vonta magára a figyelmet. A gólok sorrendje: Tóth (254k p.), Csivre (38-ik p.), László (53-ik p.), Dohanek (70-ik p.\ László (75-ik p.) és Drózdy (81-ik p.). — KFC 11—Katona komb. 6:2 (2:1). A KFC tartalékcsapata Malár (2), Csukás (3) és Langsádl góljaival biztosan győzött. ÉRSEKÚJVÁR­— ÉSE—Batov Otrokovice 3:3 (2:2). A vendégcsapat, melynek Hamnák volt ÉSE játékos­a az edzője. Bac­onec és Krajcsk­a játékosai (volt ÉSE), csalódást keltett. Az ÉSE fölényesen kezdett s Lauránszky és Tóth ideális góljaival vezetett, amikor a vendégek felülkere­kedtek és Schrosstner, valamint Kulakovszky ré­vén kiegyenlítettek. Később Gasparek, illetve Cseber góloztak. Legjobbak Bab­orec, Kolakov­­szky, illetve Tóth és Vanek. A mérkőzésnek nagy közönsége volt, amelynek nem tetszett az alacsony színvonalú játék. KASSA. CsSK—Eperjesi Törekvés 6:0 (2:0). Ba­rátságos, Biró, Ruzicska. A kassaiak nagyobb tu­dásukkal fölényesen győztek. Az eperjesi csapat csak az első félidőben küzdött lelkesen és veszé­lyesen, ekkor azonban több helyzetet rontott. Gó­lok: Oláh (3), Tomkó, Bucek és Jurenkó. Kassá­nál a gólozókon kívül Horák, a Törekvésben Ko­­valszky, Knapp és Szitár tűntek ki. NAGYSZOMBAT: Rapid—SK Ligetfalu, Pozsony 10:0 (4:0). Fölényes győzelem. — SK Szered—SK Trnava 4:2 (3:0). Szombaton: ZSOLNA. SK—DSK Teschen 8:2 (5:0). Barátsá­gos mérkőzés. A ZSK új csapata jól bevált. Gó­lok: Beni­ács R. (3), Beniács A. (3), Beniács L. és Rysavy 1—1. Runder jól bíráskodott. — Zsolnai ifjúsági—Losonci AFC ifjúsági 1:0 (1:0). A lo­sonci csapat jól tartotta magát, míg a zsolnai ifjak csalódást keltettek. A győztes gólt Sztárek rúgta. A zsolnaiak 63:0 gólaránnyal nyerték meg az idén az ifjúsági bajnokságot. VÁGBESZTERCE, Trencséni TS—Sparta 2:1 (1:0). Barátságos. Németország — Franciaország 103.48 pont MÜNCHEN­ — Németország és Franciaország atlétáinak itteni találkozása a németek fölényes győzelmét hozta. A német Weinkölz a magas­ugrásban 2 méteres német rekorddal győzött. Borchmeyer a 100 méteren 10.5 mp.,_ Harbig a 800 méteren 1:51.4 perces kitűnő időt ért el. — Woelke a súlyt 16.35 méterre dobta. Az egyetlen francia győzelmet Vintovsky érte el a rúdugrás­ban 3.90 méterrel holtverseny után a német Mül­­­lerrel és Suterrel. A német 1500 méteres bajnokságot Schaumburg 1 3:56.4 perccel nyerte meg. ATLÉTIKA )­ A párisi női atlétikai versenyen főleg a né­met versenyzőnők arattak sikert. Kraus a 60 mé­teren 7.8 mp., a 100 méteren 12 mp. alatt győzött, míg a távolugrásban az olasz Testoni mögö­t (5.65 m.) a második helyen végzett 5.60 méterre­. A német Mauer­ma­yer Gizella a súlydouási a diszkoszt 43.43 méterrel nyerte, de a rna­gasny­ j­­ráeban az osztrák V­an csűr­a mögött (L,­jmeter i ugyanolyan eredménnyel a második hely­re ju­tott. )( Osendorp holland futó Amszterdamban a 1 CM> méteren 10.6 mp., a 200 méteren .1.7 mp. amit győzött. A 400 métert az angol Brown nyerte 4S.0 mp., az 1500 métert pedig az angol W­right 3­4 i L perce