Prágai Magyar Hirlap, 1937. augusztus (16. évfolyam, 173-198 / 4319-4344. szám)

1937-08-03 / 174. (4320.) szám

1937 augusztus 3- kedd. TaXCT-MAGfeaiHlKLSP Az úszósport teljes ütemben Csik Ferenc megnyerte a francia Grand Prix-t, a pozsonyi Hersing győzött az 1500 méteres csehszlovák bajnokságban Magyarország vizipólócsapata fölényesen győzte le a svédeket ■ ■ Németország vizipólózói eldöntetlenre mérkőztek az osztrákokkal A teplitzi Leikert Csehszlovákia műugró-bajnoka ■ [UNK] [UNK] ii JJRÄGÄ, ~ A csehszlovákiai ús­zóbaj­­nok­ságok befejezéseként Prágában folyt le Szombaton és vasárnap az 1500 méteres gyorsúszás és a műugrás versenye. Mind­két szám a kisebbségi sportéletnek hozott sikert. Az 1500 méteren a magyar bajnok pozsonyi Heiiing (FTH) győzött, míg a műugrást a teplitzi Leikert nyerte meg. Heiting győzelme igazolta a szklenói tábo­rozás eredményét és megérdemelt örömet hozott a pozsonyi magyar sport kiváló úszóvezérének, Stahl Lajosnak. Barrandovban vasárnap szépszámú néző­­közönség előtt folytak le a jövő heti pozso­nyi bajnoki versenyt bevezető számok: 1500 m.­ Bajnok: Heising (PTE) 22:31.4 perc, 2. Ctibor (Slavia) 22:32 p., 3. Mik­­sovsky (Brünn) 23:12, 4. Totti (Sparta), 5. Kloboucky (Sparta), 6. Broz (Sparta). A döntő izgalmas küzdelmet hozott. Cti­bor és Heiting az utolsó fordulóig együtt úsztak, amikor 50 méterrel a cél előtt rit­kán látott végküzdelem fejlődött ki, amely­ből Heiting került ki 0.6 mp.-cel győztesen. Feltűnő, hogy a prágai Hagibor nem indí­totta versenyzőit. Szombaton az elődöntő­ben Ctibor 23.41 mp-cel előzte meg Heilin­­get, aki 23.55 percet úszott. MŰUGRÁS: Bajnok: Leikert (Hellas Tetschen) 148.46 pont, 2. Nesvadba (Sla­via) 131.15 p., 3. Kolácny (Slavia), 4. Ba­lázs (Hagibor). TORONYUGRÁS: Bajnok: Leikert 103.19 pont, 2. Hrbek (Slavia) 65.03 pont. A női műugrást, miután a benevezett ver­senyzők nem jelentek meg, nem lehetett megtartani. Vizipolóban a Hagibor egy vegyescsapa­tot 4:2 (3:1) arányban győzött le. A Hagi­bor részéről Beck (3) és Schulz, a vegyes­csapat részéről pedig Schmuck mérnök (2) volt eredményes. — Bozsi, Németh, Brandy. A magyar csapat el­lenállhatatlan erővel, fölényesen győzött 13:1 (7:1) arányban. A legjobb ember Németh volt, aki egymaga 9 gólt szerzett, a többi magyar gó­lon Brandy (2), Bozsi és Halasy osztozkodtak. A svédek részéről T­in­én volt eredményes. A svéd csapatban a sok gól ellenére Ake Naumann kapus volt a legjobb. A mérkőzést a prágai To­­masek kitünően vezette. Jó eredményeket hozott a pozsonyi Bar Kochba nemzetközi versenye POZSONY. (S­zerkesztőségünk jelentése.) j A pozsonyi Bar Kochba klubközi versenyen a bécsi Hakoaht látta vendégül. A verseny főleg az ifjúsági számokban hozott biztató eredményeket. Férfiszámok: 200 gyors: Frucht (BK) 2:25.8 p., 2. Baderle (BK) 2:36.8, 3. Reingodd (H) 2:39. — 200 mell: Eidogen (H) 2:57.6 p. (ver­senyen kivül), 2. Abeles (BK) 3:00 . 3 Földes (BK) 3:35. Női szám: 200 mell: Kaxpeles (BK) 3:17 p., 2. Kauffmann (BK) 3:40.8. Ifjúsági számok: 100 mell: Ellbogen (H) 1:21 p., 2. Sehrig (SPK) 1:24.8, 3. Weinberger 1:25.4. — 200 gyors: Földes (BK) 2:28.7 p (H) 2 Kulika (H) 2:35.6, 3. Blutstein (H) 2:43.3­. — 100 gyors leányok részére: Zweigen­thal (BK. Brünn) 1:22 p., 2. Mittler (BK) 1:22.8, 3. Hirschl (H) 1:25.2. — 200 mell leányok részére: Singer (BK) 3:16 p. (csehszlovák rekord beál­lítva: Singer 14 éves), 2. Fehér (BK) 3:37, 3. Justh (BK) 3:42,3. Vizipoló: Bar Kochba Pozsony—Hakoah Bőcs 7:2 (3:1). A pozsonyiak kombinált csapa­ta is biztosan eryőzött dr. Steiner (5) és Lustig­n­ (2) góljaival. A bécsiek részéről Blutstein és Haber volt eredményes. )( Németország úszóválogatott csapata Ber­linben az osztrákokat 92:56 arányban győzte le. A vizipólóban Németország 2:2 (1:2) arányban eldöntetlenre mérkőzött az osztrákokkal. )( Amszterdamban a holland bajnokságokon a 100 méteres női gyorsúszásban az olimpiai győztes Mastenbroeck a fiatal van Veer­től 1:09 perccel kikapott. Mastenbroeck ideje 1:13 p. volt. ) ( Kopenhágában az Oeresund öblöt a dán Lili Andersen 12 óra és 2 perces rekordidő alatt úszta át. A régi rekordot 46 perccel javította meg.­­ A magzyar vizipoló-bajnokságban a MAC Szegeden a SzUE-t 4:1 (0­0) arányban győzte le. A vasutas vizipolóbajnokságot a szegediek nyer­ték meg, akik a debrecenieket 1:0 arányban le­győzték. Csik Ferenc megnyerte a hanem elnök tiszteletdíját PÁRISí —­ A tourellesi stadionban zsú­folt nézőtér előtt folyt le a hagyományos francia Grand Prix-verseny, amelyen Eu­rópa jelenleg legjobb gyorsúszói jelentek meg. A közönség Csik Ferencet megjelené­sekor és győzelme után viharosan ünnepel­te. A francia rádió az olimpiai bajnokot, aki nemcsak a vándordíját, de Lebrun el­nök gyönyörű sévresi vázáját is megnyerte, a győzelem után megszólaltatta. Csik Fe­renc francia nyelven mondott néhány üd­vözlő szót. A verseny maga izgalmas küz­­­­delmet hozott a 100 méteren Csik Ferenc és a Leipziger Fischer között. Csik a haj­rában megugorva, 59.9 mp. alatt győzött kiváló ellenfele ellen, aki kerek 1 perc alatt ért célba. Harmadik lett a francia Nakache 1:02.2 perccel, 4. Björne Borg (svéd) 1:03.2 perccel. A keretverseny eredményei voltak: 200 m, mellúszás: Sietas (német) 2:49.6 perc, 2. Balke (német), 3. Cartonnet (francia). — 100 m. hát: Schlauch (német) 1:09­8 p. —­ Műugrás: Weiss (német) 114.3 pont. — 100 m. női gyors: Schmitz (német) 1:10 p. 400 m. női gyors: Hveger (dán) 5:23.2, 2. Fleuret (francia). — 200 m. női mell­úszás: Sörensen (dán) 3:02.8 p., 2. Genen­­­ger (német) 3:07.3 p. — 100 m. női hát­úszás: Hveger (dán) 1:19.8 p., 2. Schmitz (német) 1:23.2 p., 3. Motto (francia). Franciaország—Belgium vizipóló 2:2, el­döntetlen. — A francia 4X200 méteres sta­féta 10:03.7 p. alatt győzte le a belgákat. ■ El £ Magyarország—Svédország 13:1 (7­ A) Kitűnő eredményeket hozott a MUSz svéd-magyar versenye • Budapest — Stockholm vizipóló 3:1 (1:1) BUDAPEST, — (Szerkesztőségünk telefon­jelentése.) Szombaton és vasárnap folyt le a Császár-uszodában a svéd-magyar úszó verseny, amely — Csik Ferenc távolléte dacára is­­ szép eredményeket hozott. A svédek egyedül a 100 és 200 méteres mellúszásban és a svéd stafétában győztek. A vizipólóban a magyar olimpiai válo­gatott félelmetes formát mutatott. Nagyszerű eredményt hozott a 100 méteres női gyorsúszás, amelyen csaknem megdőlt Lenkey Magda leg­jobb teljesítménye. A szombati verseny eredmé­nyei voltak: 100 m hölgy-gyorsúszás: Harsányi Vera (BSE) 1 p 10.4 mp, 2. Ács Ilona (BSE) 1 p 12.4 mp. 200 m ifj. gyorsúszás: Angyal (TSC) 2 p 26 mp, 2. Végházi (BBTE) 2 p 28.4 mp, 3. Pap (Pécsi AC) 2 p 29.2 mp, 4. Johansson (svéd) 2 p 30.4 mp. 100 m mellúszás: Julin (svéd) 1 p 15.2 mp, 2. Vágó (UTE) 1 p 17.2 mp, 3. Fábián (MAC) 1 p 18 mp. 200 m gyorsúszás: Gróf (UTE) 2 p 17.8 mp, 2. Zólyomi (BATE) 2 p 19.4 mp, 3. Körösi (UTE) 2 p 20 mp, 4. Ohlsson (svéd) 2:20.4 p. 100 m hátúszás: Lengyel (BEAC) 1 p 11.6 mp, 2. Somogyi (FTC) 1 p 16.2 mp, 3. Carleson (Svéd) 1 p 16.4 mp. Budapest kerület 1937. évi 1000 m-es gyors­­úszóbajnoksága: Gróf (UTE) 13 p 22.4 mp, 2. Péczely (BBTE) 14 p 31.2 mp, 3. Seffer (UTE) 15 p 09 mp. Csapatverseny: UTE 6 ponttal, ponttal. — 200 m-es hölgy-mellúszás: 2. BSE 15 Szigeti- Wargha Emőke (BSE) 3 p 16­6 mp, 2. Hideg Kató (BSE) 3 p 19.2 mp, 3. Szabó Ágnes (FTC) 3 p 29.4 mp. 100-j-200-j-100 m vegyesstaféta: Svédország (Carlesson, Rothman, Ohlsson) 5 p 11 mp, BEAC (Lengyel, Doszpoly, Kiss) 5 p 14 mp,2. 3. MAC (Maklári, Fábián, Gyulai). Ohlsson több mint egy méter előnnyel indult s ezt Kiss már nem hozhatta be. BUDAPEST—STOCKHOLM 3:1 (1:1) Az úszószámok után került sor a vizipóló­­mérkőzésre, amelyben a két csapat a következő összeállításban szerepelt: Budapest: Bródy, — Tolnai, Homonnay, — Hazai, — Török, Né­meth, Kávássy. Stockholm: Naumann, — Lyun­­quist, Rolf Julin, — Werner, — Aka Julin, An­dersen, Lindzén. Az első gólt rajtaütésszerűen Hazai szerezte meg a 22-ik másodpercben. A svéd csapat a gól után erősen támadott, majd az 5. p. 32. mp.-ben kiegyenlített Lindzén révén. A második félidő túlnyomórészt a magyar csapaté volt. Az 1. p. 21. mp.-ében Németh megszerezte a vezető gólt. A 4. p. 56. mp.-ben Naumann kiöklözte Németh labdáját, de Németh újabb lövéséből a felső kapufáról Naumann mögött a hálóba pattant a labda. A továbbiakban mezőnyjátékkal telt el az idő. Vasárnap az úszóversenyek a következő ered­ményeket hozták: 100 m gyors: Körösi (UTE) 1:10.2 p, 2—3. Ohlsson (svéd) és Zólyomi (BBTE) 1:01.6 p. 400 m gyors: Gróf (UTE) 5:04.4 p, 2. Len­gyel (BEAC) 5:10.6 p. 200 m hátúszás: Lengyel 2:39.6 p, 2. Carls­son (svéd) 2:50.6 p. Lengyel beállította a ma­gyar rekordot. 200 m mellúszás: Rothman (svéd) 2:51 p, 2. Fábián (UTE) 2:54.2 p. 100 m női gyorsúszás: Győrffy Irén (BSE) 1:27.2 perc. A műugrásban Hidvéghy győzött 133.40 ponttal. A MAGYAR—SVÉD VIZIPÓLÓMÉRKŐZÉSEN a magyar csapat a következő felállításban sze­repelt: Mezei F., — Sárkány, Hazai, — Halasy, A T&polcsányi SK legyőzte az otthonj­át­szó Vágbesztercei Spar­tát VÁGBESZTERCE. — A nyugatszlovenszkói di­vízió selejtezőjében a két favorit-csapat revánsküz­­delme a honi együttes váratlan vereségét hozta. — A TSK-nak sikerült a Spartát 2000 néző előtt 4:3 (1:3) arányban legyőzni és ezzel a divízióba való be­jutását — amennyiben az utolsó mérkőzésen a rima­szombati Törekvéstől vereséget nem szenved — biz­­tosítani.Az első félidőben a Sparta játszott fölényben és Ypszer két góljával vezetéshez jutott. Ekkor Závod­­szky ért el a TSK számára gólt, mire a Sparta Lencse góljával felelt. A második félidőben azután a TSK nyomasztó fölénybe jutott és Závodszky két, vala­mint Löwenbein egy góljával megszerezte az értékes győzelmet. Jó bíró volt Brüll Emil. A selejtező állása az utolsó mérkőzés előtt: Vasárnap TAPOLCSÁNYBAN a Törekvés—SK Tapolcsány mérkőzéssel lezárul a selejtező. 1. Sparta, Vágbeszterce 4 2 11 13:8 5 2. Tapolcsányi SK 3 2 11 9:5 5 3. Rimaszombati TSE 3 0 0 3­1:11 0 Csak az utolsó fordulón dől el az államliga selejtezője Az SK Pardubice 2:0 (2:0) arányban győzte le Füleket, a Cechie Kar­m­ 1:2 0:1­-re kikapott M.­Ostrauban Még mind a három előlálló csapat bejuthat a ligába PRÁGA.­­ Az államliga selejtezőjében vasárnap _ mint előre is várható­ volt — a honi egyesületek győztek. A Füleki TC-nak nem sikerült Pardubicban az eldöntetlent megismételi, míg a prágai Cechie Kar­­m­ csak minimális gólarányu vereséget szenvedett a favorittá előlépett Slezská Ostravától. Ostrauban 12.000, Pardubicban 7000 néző előtt folyt le a két izgalmas és fair mérkőzés, melyeket ezúttal kitünő bírák vezettek. Az eredmények voltak: SK PARDUBICE—FÜLEKI TC 2:0 (2:0) PARDUBIC­ — Vicek prágai bíró vezetése mellett mindkét csapat először széteső játékot mutatott. — Később a honi együttes gyorsabbá vált és ez szerezte meg neki a győzelmet az egyenrangú vendégek ellen, akik a második félidőben túlnyomó részt fölényben is voltak, azonban elhibázott játékrendszerük révén ki­­egyenlíteni nem tudtak. A sarokrúgások aránya is 4:3-ra Fülek javára szólt. Füleknél a védelem mondott csődöt. A mezőny legjobb embere Fülek jobbszélsője, Gleissza volt, aki mellett Pilát és Vymlatil tűnt ki. Sajnos, gólt lőnni ők sem tudtak. A Cechie Karlin két gólját Hermanek és Korecek szerezte. SLEZSKÁ OSTRAVA—CECHIE KARLIN 2:1 (1:0) M. OSTRAV. — Nehezen szerzett, de megérdemelt honi győzelem. A prágai Dörfler által kitünően veze­tett mérkőzés erős mederben, gyors tempóban folyt le. Az első félidőben kissé a Karlin volt előnyben, mégis a 25. percben a vezető gólt Ostrava részére Sulkovsky szerezte meg. A második félidőben Stejskal 2:0-ra sza­porított, a mérkőzés vége felé azután Tronicek szépí­tett a Karlin javára. A jövő vasárnap a Slezská Ostrava FÜLEKEN, a DFC pedig KARLINBAN a Cechic ellen játszik. Az SK Pardubice szabadnapos. Az augusztus 15-iki, utolsó fordulón dől csak el így a bejutás kérdése. Ez alkalommal a Slezská Ostrava M. OSTRAUBAN fogadja az SK Pardubicet, míg a Füleki TC PRÁGÁ­BAN a DFC ellen játszik. I A selejtező-mérkőzések állása az utolsó előtti forduló­­ előtt: Ha a tabellára tekintünk, észrevehetjük, hogy még mind a három elől álló egyesületnek módjában van a ligába jutni. A papírforma ugyan a két első számára szól, azonban a legtöbb esélye a győzelemre az ostraui klubnak van. Elméletileg a Füleki TC is megnyerheti a versenyt, ha mindkét ellenfelét legyőzi és az ostraui csapat megveri a pardubidt. Ez esetben az SK Par­dubice még ki is eshet. A Cechie Karimnnak, ha még le is győzi a DFC-ot, már semmi reménye sincs a be­jutásra. 1.SK Pardubice7 3 3 1 15:139 2.Slezská Ostrava6 2 4 0 12:86 3.Füleki TC 6 2 2 2 9:96 4.Cechie Kar­in7 2 2 3 14:156 5.DFC, Prága6 0 3 3 6:113 Szlovenszkói eredmények POZSONY: Concordia—Admira 5:5 (2:2). DIÓSZEG. DSE—Dunaszerdahelyi TE 4:3 (2:1). SZERED. SK—Sparta, Pozsony 11:1 (0:1). NYITRA. SK Prostéjov—AC 6:2 (6:2). 1500 néző. Gólok: Melka, Kastl és Kuchta 2—2, illetve Funcso­­c­ar (2) a NYAC részéről. NAGYSZOMBAT: SK Prostojov-Rapid 3:2 (2:2). Játszották szombaton. Gólok: Melka, Kastl, Prandi, illetve Polás és Malatinszky. Gabcsó gyöngén bírás­kodott és a Rapidot megfosztotta egy góltól. PÖSTYÉN. PSK-Juventus Tapolcsány 5:0 (3:0). Barátságos. HIDASKÜRT: Makkabea (Pozsony)—HSE 2:0 (1:0.) Gólok: Frommer és Deutsch. Bíró: Szaga. FÖRÉV. FTC—BTC Pozsony 11:0 (4:0.) Ba­rátságos: KASSA. KSC—Téhányi SC 2:1 (1:1.) Barát­ságos,