Prágai Magyar Hirlap, 1937. szeptember (16. évfolyam, 199-223 / 4345-4369. szám)

1937-09-14 / 210. (4356.) szám

Meglepetések a keleti kerületben Kikapott a Kaposi TK és a Királyhelmeci SK. UNGVÁR. — (Szerkesztőnk távirati jelen­tése.) A keleti kerület magyar bajnoki mérkő­zései során U­ngvárott vasárnap délelőtt a pa­lán­kai Spartacus az Ungvári AC II. csapatával 2:2 (2:1) arányban eldöntetlenre mérkőzött. 300 néző előtt Róth Ábrahám jól bíráskodott. A gólokat Metz, Prantecker, illetve Kellemes és Jendrek szerezték. Ugyancsak 2:2 (2:1) arányú eldöntetlent ér­tek egymás ellen az UKMSC és a Munkácsi SE II. csapatai. Hirschberger jól vezette az 500 né­ző előtt lefolyt mérkőzést. Gólok: Horváth, Pe­­reszolyák, illetve Hajlik III és Ciczay. KIRÁLYHELMECEN az UTKSC a KSC-ot 4:1 (3:0) arányban meglepetésszerűen legyőzte. Dobrovolszky jól bíráskodott. Gólok: Becs (2), Szilágyi I., Patai, illetőleg Sándor. NAGYKAPOSON az UMTE a KTK-ot 3:0 (1:0) arányban verte meg. Bíró, Löwy, 300 né­ző. Góllövők: Galambosi, Saffa és Strochmann. A Rozsnyói SC győzött Kassán Rozsnyói SC—Kassai AC „11“ 2:1 (2:1). Északkerületi bajnoki. Bíró: Csop. Gyér érdek­lődés mellett tartották meg ezt a bajnoki mér­kőzést, melyen az RSC-nek jobb csatársora szerezte meg a győzelmet és két értékes pon­tot. Gól rugók voltak az RSC részéről Ludányi és Lángos, a KAC részéről Haraszt. Kassai Törekvés—PTVE, Eperjes 6:0 (3:0). MLSz bajnoki: Biró Dolyák. Fölényes győze­lem. Gólrugók: Nógár 3, Bukovinszky, Juhász, Kovács 1—1. EPERJES. Törekvés—Baraki SC 3:0 (1:0.) Csonka forduló a nyugati kerületben POZSONY* — A nyugati kerület I. osz­tályú bajnokságában csak csonka forduló volt vasárnap. Az eső elmosta a PTE-pályára dél­utánra kisorsolt Admira—Szenes SK és Ligeti— PTE mérkőzéseket, úgy hogy Pozsonyban csak két bajnoki mérkőzést játszottak le. A harmadik pontküzdelem Diószegen volt, ahol a Főrévi TC döntetlent csikart ki a honi csapattól Az egyes mérkőzésekről a következőket jelentjük: RAPID—MTE 4:1 (1:0). A mérkőzés a fel­­ázott PTE-pályán, mintegy 200 néző előtt folyt le Jakab bíró vezetése mellett. Az MTE csak nyolc emberrel kezdte a játékot és a csapat csak az első félidő folyamán egészült ki. A Ra­pid a győzelmet teljesen megérdemelte. Csatár­sora különösen jó napot fogott ki és Balogh II. egyenesen feltartóztathatatlan volt. A győztesek góljait Balo­g II. (3) és Molnár, a vesztesekét Mészáros lőtte. Jakab kifogástalanul vezette a mérkőzést. VIRÁGVÖLGY—DONAUSTADT 3:2 (1:2). A második mérkőzés már mintegy 400 főnyi kö­zönség előtt folyt le. Mindkét csapat erősen tar­­talékossan állt fel és a Virágvölgyiek kemény küzdelem után meglepetésszerű, de teljesen meg­érdemelt győzelmet arattak. A vezetést a Vi­rágvölgy szerezte meg Oroszlánszky révén, Ár­­pássy súlyos védelmi hibából hamarosan egyen­lít, sőt Kovacsovics még vezetéshez is juttattja a Donaustadtot. Szünet után Oroszlánszky lőt­te az egyenlítő gólt, majd kemény, sőt sokszor durva küzdelem indul a győzelemért, melynek során Lebovics bíró kiállította Hufnagelt (Do­naustadt). A győzelmet Kulhánek jól helyezett lövése szerzi meg a virágvölgyieknek a 70. percben. A mérkőzés többi része a Donaustadt eredménytelen támadásaival telik el. DIÓSZEG: DSE—Főrévi TK 2:2 (1:1). A nyugati kerület II. osztály: Nagymagyar, BUSE—Nagymagyari SE 7:1 (1:1). — SC Union—VAS II. 4:2 — Uszor: Uszon SE— —BTC 6:1 (3:1). — Püspöki: PTE—Meteor 9:1. Szlovenszkói eredmények KÖZÉPKERÜLET FÜLEK, FTC XL—LAFC XI. 7:1 (5:1.) Kerü­leti bajnokság helyett csak barátságos mérkőzés, mert az FTC lemondott. A füleki csapat több új játékost próbált ki. A mérkőzés a honi együt­tes­ teljes fölényét­­ hozta a gyönge vendégek ellen. APÁTFALVA, Rimaszombati Törekvés—ASC 4:0 (0:0.) Fölényes győzelem: KÖZÉPZSUPA Besztercebányai SK—Körmöcbányai SK 4:1. — Cs­a­c­a­—dl­audio­va 6:2. — Sparta Vágbeszterce —T­u­ró­csz­entm­ár­ton 3:2. — Rózsal­egy—Liptó­szentmiklós 4:2. — Slavia Losonc—­Slovan, Rima­szombat 5:1. ÉSZAKI ZSUPA Téhányi SK—Homonnai AC 2:0. — CsSK, Kassa II.—Slavia, Eperjes II. 8:1. — Szepesvár­­alja —Iglói SK II. 2:1. NYUGATI ZSUPA Érsek­újvári SE—Városi Mű­vek, Pozsony 3:0 (1:0.) — Ilol­esi SK—Récsei SK 6:3 (3:2.) ­PRÄGMN-AVA.GkARHIRLAP A KK-döntő e kivonása Izgalmas küzdelemben kétgólos előnyt szerzett a Ferencváros A Lazio nehéz ellenfele volt a tartalékos Ferencvárosnak • Két tizenegyessel győzött a magyar csapat , egy szabályos gólját nem adta meg Kiest játékvezető FERENCVÁROS-LAZIO (Róma) 4:2 (1:1) BUDAPEST­ — Budapesti szerkesztőségünk jelenti: A KK ezidei első döntő mérkőzését vasár­nap játszották a budapesti Üllői­ úti pályán, esős időben, közel 30.000 főnyi közönség előtt. A Fe­rencváros fedezetsorában a sérült Háromi és Lá­zár helyén tartalékokkal volt kénytelen kiállni komplett ellenfelével szemben. Ennek ellenére a magyar csapat megérdemelt kétgólos győzelmet tudott aratni a szívós és kemény Lazio ellen. Kérdés, hogy ez a kétgólos előny elegendő lesz-e a római revánsmérkőzésre? A délelőtti záporesőtől erősen felázott talajon, a szokásos ünnepélyes üdvözlések és himnuszok után kezdődött a játék. A Ferencváros csapatá­ban a fent említett két sérült fedezetjátékos he­lyén Magda, illetve Székely játszott. A mérkő­zés nem volt sima lefolyású. Különösen a máso­dik félidőben számos összecsapás és izgalmat keltő jelenet játszódott le a pályán. Krist játékvezető­nek sok dolga akadt és nem mindig oldotta meg szerencsésen a vitás helyzeteket. A közönség, többizben hevesen tüntetett úgy ellene, mint azt durván játszó olaszok ellen. Különösen a játék­idő utolsó negyedórájában volt igen paprikás a hangulat. A magyar csapat fedezetsora az elsőizben sze­replő Magdával és a csatár ifjúsági Székellyel csődöt mondott. Egyedül Polgárnak sikerült a La­zio legveszélyesebb emberét, Piolát semleg­síte­­nie és a két kitűnő magyar hátvéd a remek for­mában lévő Hádával mentett minden menthetőt. A csatársorban a két szélső vitte a legtöbb táma­dást a lábbadozó Toldi és a keményen őrzött Sárosi nem tudott szokott módon érvényesülni. A Lazióban a hidegre tett Piola hiányában csak a jobbszélső Bucani volt veszélyes csatár. Viani közé­pfedezet és a védelem azonban kitü­nően játszott. Általában az ol­asz­ok gyorsabbak határozottabbak voltak. Rónában bizonyára igen nehezen legyőzhető ellenfelei lesznek a Ferencvá­rosnak. A nagy tét okozta rendkívüli idegességgel kezdődött a játék. Eleinte a Ferencváros volt sokat igérő lendületben. Az első negyedóra eltel­tével szép és változatos lett a játék. A vezetést a 21. percben a magyarok szerezték meg. Táncos lefutása után beívelte a labdát, Sárosit akadályoz­ták az átvételben, de a hirtelen ott termett Toldi közelről bevágta a labdát. 1:0.­­ Öt perccel ké­sőbb azonban a szélsebes Busani tiszta lesállásból megszökött őrzőitől és egyéni akcióval belőtte a kiegyenlítő gólt. 1:1. — A mindjobban erősbödő eső zavarta ekkor a játékot. Az olaszok szünetig többizben voltak még veszélyesek, de a magyar védelem, főleg a kitűnő Hada mindent védett. — Szünet után újból a Ferencváros kapott jobban lábra. — Dr. Sározi a 7 percben kicselezett há­rom olasz védőjátékost és csodás lövéssel meg­szerezte a veztést 2:1. — Rövidesen újabb gólt lőt dr. Sárosi, de ezt érthetet­l oki­ói érvé­n­ fe­sen­ tette Krist­ját­kveztő, amiért is a közönség nercek:­ bgot* A 1'. rce’-eu 'zen a tiszta helyzetben kan «ráhúzó Keményt B~’ 5o e’gán'so' a és a légiiéit l!-c:t dr. Sá­psi gvna 3:1. — A Lazio nagy ostrommal fel !! h Ité g 'os m­'g* ar vezeti re. A 17 percben IPvrrÜ ? lövését röviden öltözte ki Fad­a és a gyors Piola elérte a labdát. Már csak 3:?-re vezet a Ferenc­város. Az olaszok nagy erővel igyekeznek ki­egyenlíteni, ekkor azonb­an egy magyar támadás Toldi buktatásával ér véget és a meghalt 11-es ellen az olaszok és magyar edzőjük, Viola heve­sen tiltakoznak. Végül is dr. Sárosi újból belövi a büntetőt és 4:2-re állítja a végeredményt. Az olaszok támadásaival és zubogó esőben ért véget a mérkőzés. ARIADNE krém és szappan garantáltan ártalmatlan és a legjobb arcápoló szer, mely már egy tégely használata után eltünteti a szeplőket, májfoltokat, pattanásokat és megfiatalítja, felüdíti az arcot. A bársonyos, puha arcbőr titka a friss ARIADNE krém és szappan. — Gyártja és postán naponta friss szállítmányokat küld: Ph. Mr. Vasskó Gyula — gyógyszerész — ARIADNE chemiai és koz­metikai laboratóriuma, Pre§ov, Masaryková ul. 81. Telefon 230. Posta csekk kontó száma: Praha 82.156. — Kérje minden gyógyszertárban és drogériában! i csapatok győzelme az állami ligában A brasmi Burkert kapus súlyos szerencsétlensége Prágában ■ [UNK] ■ [UNK] Kikapott a Bratislava és a Slezská Ostrava PRÁGA. — A vasárnapi ligabajnoki mérkőzé­sek a prágai együttesek győzelmét eredményez­ték. Nagyobb meglepetések nem adódtak. Az újoncok közül a Slezská Ostrava kikapott, a Pardubice pedig saját pályáján csak eldöntetlen eredményt szerzett. Ismét vereséget szenvedett a pozsonyi Bratislava. Prágában az SK Zsidenice kapusa, Burkert olyan szerencsétlenül ütközött össze a Viktoria Zsizskov egyik csatárával, hogy eszméletlen állapotban, súlyos agyrázkódással szállították kórházba. Az eredmények voltak: PRÁGA. Viktoria Zsizskov—Zsidenice, Brünn 1:0 (1:0). 6000 néző. Bíró: Hamp. Győztes gól Na­­pravnik, PILSEN. Sparta, Prága—Viktoria Pilsen 2:0 (0:0). 7000 néző. Gólok: Nejedly és Koglálek. Biró: Kovák (Pozsony) jó. PROSSNITZ. Slavia, Prága—SK Prostejov 3:1 (1:1). 4000 néző. Gólok: Kopecky, Simunek, So­­botka, illetőleg Kula. Biró: Humpolik. PARDUBITZ. SK Pardubice—SK Pilsen 3:3 (3:1). 4000 néző. Biró: Vogl. NÁCHOD. SK—SK Slezská Ostrava 3:1 (3:1). 2000 néző. Gólok: Biró, Habert, Schleger, illetve Pospigil. Biró, Vicek. KLADNÓ. SK—SK Bratislava 1:0 (1:0). Meg nem érdemelt vereség 4000 néző előtt, Culek biró elnyomta a vendégcsapatot, amelyben a közvetlen védelem, főleg Kriske kapus tűnt ki. A győztes csapatban Schwazon, Janek és Kloc tűntek ki. Az utóbbi szerezte az egyetlen gólt a 42-ik percben. Az államliga-bajnokság állása az V.forduló után: Já aa 1.Sparta5 3 1 1 9:67 2.Viktoria Zsizskov4 2 2 0 5:26 3.SK Kladno4 3 0 1 5:26 4.SK Náchod5 3 0 2 10:96 5.SK Pilsen5 2 1 2 15:145 6.SK Zsidenice5 2 0 3 9:64 7.Slavia5 2 0 3 10:84 8.SK Slezská Ostrava4 2 0 2 8:94 9.SK Pardubice4 1 2 1 7:104 10.Viktoria Pilsen4 1 1 2 6:63 11.SK Bratislava5 1 1 3 6:123 12.Prostejov4 1 0 3 10:162 Újból az Újpest került a magyar NB élére A Hungária csak nehezen győzött a bukaresti Venus ellen a a a Fölényesen nyerte bajnoki mérkőzéseit a Törekvés, Kispest és a Phőbus BUDAPEST.­­ (Szerkesztőségünk jelentése:) Szombaton délután 8000 néző előtt a Hungária a ro­mán bajnok Venust látta vendégül, amelyet csak erős küzdelem után tudott 5:3 (2:2) arányban megverni. Egy negyed órával a befejezés előtt a kitűnő bukaresti együttes még győzelem előtt állott, amikor a Hungá­ria elkeseredett hajrája kiegyenlítést és győzelmet eredményezett. A gólozók sorrendje volt: Bodola (V), Cseh (H), Kiss (öngól), Dudás (H), Bodola (V), Cseh 2 (egyiket 11-esből) és Sas. Bodola volt a mezőny legjobb embere. A nagyváradi A tartalékos Hungária gyöngébben szerepelt, mint az előző baj­noki mérkőzéseken. NB-mérkőzések szombaton: NEMZETI—­SZÜRKETAXI 3:2 (1:1). - TÖ­REKVÉS-SZEGED FC 5:1 (1:1). - ÚJPEST­­ELEKTROMOS 5:0 (4:0). Vasárnap: GYŐRÖTT a Phőbuss az ETO-t 4:0 (1:0) arányban verte meg. DEBRECENBEN a Kispest a Bocskaival végzett könnyen 5:1 (2:1)-re. A MAGYAR NEMZETI BAJNOKSÁG ÁLLÁSA: 1. Újpest4 4 — — 25:48 2. Hungária4 : 1 — 16:37 3. Phőbus4 3 1 — 13:37 4. Törekvés4 3 — 1 15:86 5. Ferencváros3 2 1 — 12:105 6. Nemzeti4 2 — 2 11:144 7. Szürketaxi4 1 1 2 10:133 8. Szeged4 1 — 3 7:102 9. Kispest3 1 — 2 9:132 10. Budai „11"4 1 — 3 4:112 11.—12. Elektromos2 1 — 1 2:62 11.—12. Budafok2 1 — 1 2:62 13. Bocskai3 — — 3 1:9— 14. ETO5 — — 3 1:10— II. (PROFI) LIGA: Simonytornyai BTC— Tokodi VSC 3:3, Diósgyőri VTK—Drogisták 1:1, Szolnoki MÁV—Váci Remény 13:2, Csepel—Salgótarjáni BTC 5:2, Erzsébet—Haladás, Szombathely 4:1, Váci SE— Vasas 6:0, Alba Régia, Székesfehérvár—VÁC FC 4:1. Lengye­ország Dánia 3:1 (2:1) VARSÓ­ — Lengyelország válogatott csapata Dániát 3:1 (2:1) arányban győzte le Wilimowski (2) és Piez góljaival. A dánok részéről Iversen volt eredményes. Bíró a német Birlem volt. A lengyel B. válogatott SZÓFIÁBAN a bolgár válogatott ellen 3:3 (2:1) arányú eldöntetlen ered­ményt ért el. Külfö!di eredmények )( ANGOL LIGA, I. osztály: A serleg győztes Sunderland a bajnok Manchester Cityt 3:1 arány­ban legyőzte. Az Arsenal 1:1 eldöntetlenre ját­szott a Leicester Cityvel. Az öt forduló után már csak a Charlton Athletic veretlen, amely szomba­ton a Westbromrwich ellen 3:1-re győzött. A Stocke City a Derby Countyt 8:1 arányban verte meg. — A II. osztályban a Coventry City és a Chesterfield a veretlen csapatok. — Skóciában a Rangers a Cel­ti­cet 3:1 arányban győzte le. A Dundee, amely eddig veretlen, 3:2 arányban győzte le az Aberdeent. )( AUSZTRIA amatőr­ bajnoka a Postások (Bécs) lettek, akik Salzburgban a döntő mérkőzésen az ottani AC-bal 2:2 arányban eldöntetlenre játszot­tak, első mérkőzésüket azonban egy héttel ezelőtt 4:0 arányban megnyerték. — Bécsben a nagy eső­zés miatt úgy szombaton, mint vasárnap elma­radtak a kitűzött mérkőzések. Csak a Libertas mérkőzött a Schwec­hattal, amelyet 6:0 arányban legyőzött. )( NÉMETORSZÁG. Magdeburg—Boroszló 4:2 (2:0). Városközti­ — VfB Stuttgart—Schalke 04 4:0. A bajnokcsapat váratlan veresége. A bajnoki mérkőzések nem hoztak különösebb eredmé­nyeket. )( OLASZORSZÁG. Bajnokság: FC Milánó— Sampierdarena 2:1, Lucchese—Ambrosiana 8:3, FC Bari—FC Torino 0:0, FC Bologna—Nápoly 3:2, Juventus—Livorno 2:0, FC Genova—Atalanta 0:0, AS Roma—Fiorentina 4:0. )( FRANCIAORSZÁG. FC Sochaux—Excelsior Roubaix 2:1. Vezet a So-öhaux. Egyéb eredmények: AS Cannes—Red Star Paris 5:5, FC Metz—Racing Roubaix 1:1, U-S Valenciennes—FC Sete 0:0, SO Fivoiß Lille—Racine Lens 2:1, FC Rouen—FC Antibes 2:0, Racing Páris—Racing Strasbourg 0:3, Olympique Marseille—Olympique Lille 4:0. )( BELGIUM. FC Brügge—Union St. Gilloisc— 2:0. FC Medheln—White Star 0:0, Daring Bruxelles —Olympique Charleroi 3:1, RC Anderleelhb—Lier­­sche 1:0, TSV Lyra-Standard Lüttich 3:2, FC Gent—FC Antwerp 1:8, Beerschot—Racing Tirte­­ment 2:1. )( SVÁJC. Grasshoppers Zürich—FC Lugano 1:0, Young Boys Bern-Young Fellows Zürich 4:0, FC Basel—Lausanne Sports 4:0, FC Luzern—FC Biel 4:1, EC Grenschen—FC Bern 1:1, Ser vette Genf—Nordstern Basel 2;P