Prágai Magyar Hirlap, 1937. szeptember (16. évfolyam, 199-223 / 4345-4369. szám)

1937-09-14 / 210. (4356.) szám

Társadalmi Élet ~~ A komáromi Katolikus Kör most tartotta évadnyitó választmányi ülését Kocsis Károly elnöklete mellett. Elhatározták, hogy minden második pénteken előadó- s vitaesteket, vasár­naponként pedig délutánokat rendeznek a klub­élet élénkítése céljából. # A rimaszombati „hatvanévesek“ hagyományos találkozásukat most rendezték meg a Polgári Körben. A bensőséges hangulatú összejövetelen 126-an vettek részt és a megjelentek­­­ 2546 esztendőt képviseltek. A korelnöki tisztet a 92 éves idb. Rábely Mikos, a csehszlovákiai nyomdászok széniora töltötte be. Az «szegyeileket ifj. Rábely Miklós, a Polgári Kör el­­n oké üdvözölte meleg szavakkal és példaképül állotta a mai ifjúság elé az öregeknek a kultúra és a társadal­mi kötelezettségek ápolása terén kifejtett nemes mun­kájukat Utána Sichert Károly nyugalmazott al­igazgató ismertette az öregek társaságának statiszti­­■MUjtinniff szavakkal parentálta el a táraságnak az elmúlt évben meghalt tagját, Rosen­­berg Lajos mérnököt A Szőllősy János által készített pompás vacsora közben számosan mondotta e köszöntőt és a vacsora után a fiatalokkal együtt rög­tönzött táncmulatság bebizonyította, hogy a 6. tő 92 évig összegyűlt „öregekre" is ráillik Jókai örok mondása. ..öreg ember, nem vén ember ! a valántai járás katolikus ifjúsági egyesüle­tei az elírnlt Mária-ü­nnepen Tallóson szépen sike­rült kulturelőadást tartottak. Kitzel 3000 főnyi nézőközönség nézte végig és élvezte a fát;* -<ato í | ' *z *TM‘ népét« Vörös János, a község közszeretetben álló p!,-j i­,oga­­r nyitotta meg maga­s szavalatok, ének e­­ ámok, felolvasások, komoly és vidám jelenetek tarkít­ották a kulturdélután nagyszerű program­ját. Méz-t­­ drás, Tóti János, Kürti József, Jó- M0 Gyula, Tokovka K., Varga György, Varga­­ l villa, Józ­an József, Szabó Géza, valamint a hi­­a­nici égi, dióés tallér és alsószeli ifjak és a nádsregi leányegye­­i l­lét legjavát adták és bizonyí­tékát adták annak, hogy a vidéki katolikus egye­­sületek keltetében a kiváló vezetők mellett nagy­szerü , elismeri­­reméltó kulturmunka folyik. A kulturdélután rendezésében nagy­ érdeme van a sártéi moderátoron kívül Kneif József kántor­­tanítónak, aki az énekszámokat tanította be, to­vábbá Martini és Kism­on József káplánoknak, a nádszegi kedve­snőv­űeknek és Rummel l­ugó ve­rek­én­yi kántortanitónak. Az orvosok Izzadás ellen a g­lUCISOl^NIlí spec, gyógykrémet ajánlják Kanhato drog r­ákban gyógyszert­ rakban vagy ki’vet­etni SUCHOLIN-nál Trencrinben --------------------------------------------­— MAGYAR SZÜLŐK, akik Ínségbe jutottak mostan nem tudnak gondoskodni gyermekeik tan­könyvéről, iskolaszereiről. A magyar gyennel tanulni akar, ha nincstelen is, mert a magyar jövi csak őrá támaszkodhatik. Azokat a magyar szü­­löket, akik tehetősebbek, hassa át a magyar ös­­szetartás valamennyiünket átfogó tagadják meg segítségüket a rossz érzése és a­ sorsba jutott testvéreink gyermekeitől. Minden ily célra szán adományt köszönettel fogad és megfelelő hely« továbbit az egyesült párt pozsonyi (Ventur­a 13., I. ei­.) titkársága. — A HIVATALOS NYELV NÉPSZERŰ­­SÍTÉSE ÉRDEKÉBEN. Szombathelyről je­lentik: Érdekes mozgalmat indított Vas megye közigazgatási bizottsága. A közigazgatási bizott­ság legutóbbi ülésén elhatározta, hogy felirattal fordul a kormányhoz és kérni fogja, hogy a jö­vőben kiadandó rendeleteket és törvényeket nép­szerű nyelven szerkesztve nyomtassák ki, hogy így megérthessék azokat a kevesbbé írástudó vi­déki gazdaemberek is. — BOLDOGTALAN CSALÁDI ÉLET MIATT... Fülekről jelentik: Matuska János­­né 13 éves füleki asszony szombaton délelőtt borzalmas módon akart megválni az élettől. Konyhakéssel elvágta a nyakán az ereket és a gégéjét is átmetszette. Hozzátartozói azonban hamarosan észrevették borzalmas tettét Beszál­lították a losonci kórházba. A szerencsétlen asszony boldogtalan családi életet élt és ezért akart megválni az élettől. — ALLÁ­SSZERZÉSSEL SZÉLHÁMOS­­KODOTT. Zsolnáról jelentik: Mihalik Pál ko­­>eci lakos több szegény embertől kisebb-na­­gyobb összegeket csalt ki azzal az ürüggyel, hogy alkalmazást szerez nekik a vágbesztercei fegyvergyárban. Amikor már követelőzően éptek fel a megtévesztett emberek vele szem­ben, az egyik ismerősétől kerékpárt kért kölcsön megszökő:­ a környékről. A csendőrség ke­resi. xx A világítás keresethez juttat. A világ öss-és psychotechnikai laboratóriumaiban szorgosan kutatják az ember és tulajdon­ságainak viszonyát a különböző munkák­­hoz. Ma már szigorú vizsgálat tárgyává teszik a munkahely és annak hatását az ‘ mnerre nézve. Az eredmények különbö­­z­­őK. Mindenekelőtt megállapították, hogy Cs 9Y ° rs munkához jobb világítás szükséges. Mindnyájunknak tudnia kell, Tungsram D. duplaspirálos lámpa 1,2 ° kkal nagyobb világosságot ad. T nt a közönséges lámpa és emelett nem fogyaszt több áramot. <TIT> ATT AT. A\ ACIVAR' H1 RI>AI> A kassai csapatok újabb sikere a keleti divízióban Az UAC újból súlyos vereséget szenvedett A Munkácsi SE kikapott Iglón ■ [UNK] ■ [UNK] Vezet a Kassai AC és a KCsSK KASSA. — A keleti divízió vasárnapi fordulóin újból a kassai csapatok arattak teljes sikert. A kassai CsSK ungvári névtársát, a KAC pedig a Beregszászi FTC-ot verte meg. Az Ungvári AC meg nem érde­melt súlyos vereséggel hagyta el az SK Rusj pályát, míg a Munkácsi SE Iglón szenvedett vereséget. Az eredmények voltak: SK Rusj—Ungvári AC 5:1 (0:1) UNGVÁR­ — (Tudósítónk távirati jelentése.) Az Ungvári AC súlyos vereségéhez nagyban hozzájárult Gots iglói bíró működése, aki a szünetig pártat­lannak bizonyult, később azonban az UAC-ot el-Nehéz székelésben szenvedők, különösen akiknek fájdalmas végbélbajok — mint aranyér, repedés, esőesés, polipus, sipoly, szűkület — teszik az életet kellemetlenné, igyanak reggel és este negyed pohár ter­mészetes „Ferenc József“ keserűvizet. Az orvosok is ajánlják, nyomta és két lesállásból eredő Russ­gólal, valamint indokolatlan 11 -essel a vereséget súlyosbította. Az UAC nagy fölénnyel kezdett, amit szünetig meg is tartott. Azután azonban a záporesőtől felézett pályán a Rusj jobban érvényesült és a bíró segítségével győzni tudott. A vezetőgólt az UAC szerezte meg. Sándor átadá­sát Kovács helyezte a Rusj hálójába. A második fél­időben a Rusj részéről Krizs I., Krajnyák, Krizs I. Moser és Krajnyák volt a góllövők sorrendje. Kassai AC - Beregszászi FTC 3:0 (1:0) BEREGSZÁSZ. — (Tudósítónk távirati jelentése: 1200 főnyi néző előtt a KAC azép küzdelem után a­­ megérdemelt győzelmet aratott. A BFTC-ben a belső ú­ti új csatárhármas tehetetlennek bizonyult. Gólok: Vitéz (2) és Drottár. A győztes csapatból Vitéz emelkedett­­­ a mezőny felé. A BFTC-ban Ortutay és Várady vol­t­ tak a legjobbak. Biró: Vojtassák (Kassa). Kassai CsSK— Ungvári CsSK 4:0 (1:0) KASSA. — Biró: Kocián (Varanno), 1200 néző. A kassai csapat nem várt nagy gólarányban győzte le veszélyes ellenfelét. A mérkőzés legnagyobb részét esős időben tartották meg csúszós, sáros talajon, melyen a kassai csapat jobban tudott érvényesülni. A kassai csapat különösen a második félidőben volt eredményes. A vezetőgólt 13. percben Láncos szerez­te. Ekkor az ungváriak is vezettek több veszélyes ak­ciót. Szünet után megeredt a zápor és ekkor a CsSK nagyobb technikai tudásával használta ki az egyes akciókat. A 14-ikben Oláh, a 40-ikben Láncos és 44-ikben Fazekas rúgta a gólokat. A CsSK-ban Ho­­rák, Tomkó, Csarny, a gólrugók, Jurenkó, Herditzky, az ungváriaknál Horák, Kafunek, Tóth, Skladal, Ska­­rubka váltak ki. Iglói AC—üjunk­ácsi SE 4:3 (2:1) IGLÓ­ — Két egyenrangú csapat küzdelméből sáros talajon a szerencsésebb AC került ki győztesen. A KELETI DIVÍZIÓ PONTÁLLÁSA: 1. Kassal AC3 3 — 13:16 2. CsSK Kassa3 3 — 15:56 3. Rusj3 2 _ 1 10:44 4. MSE4 1 1 2 10:93 5. Iglói AC3 í _ 2 7:82 6. CsSK Ungvár2 1 .—1 1:42 7. UAC4 — 1 3 4:211 8. BFTC2 — — 2 0:8 POZSONY. — A nyugati divízió vasárnapi for­dulóin két mérkőzést nem fejeztek be. Trencsén­­ben az eső, Zólyomban a közönség terrorja miatt félbemaradt a magyar csapatokra nézve kedve­zően kialakult találkozás. Érsekújvárott a KFC legyőzte a rivális KSE-t, míg a Ruttkai FC-nak sikerült Zsolnát megverni és így első győzelmét elérni. A Füleki TC a TTS ellen 2:1 arányban ve­zet és így jelenleg a divízióban már nincs veret­en csapat. A részletes eredmények: Füleki TC—Trencséni TS 2:1 TRENCSÉN. (Távirati jelentés.) A Füleki TC meglepően jól indult Trencsénben és ha a szünet­ben az eső közbe nem lép, biztos győzelmet ara­tott volna. A második félidőre azonban a pálya annyira elromlott, hogy a mérkőzést az első fél­idővel befejezték. Mihók és Horacius szerezték az FTC góljait, míg Varga a TTS részére volt ered­ményes. Biró: Veres (Pozsony) volt. KFC—ÉSE KOMÁROM. (Tudósítónk jelentése.) Az időjárás alaposan keresztülhúzta a KFC és a szurkolók számítását. Egész délelőtt és délután is 2 óráig sűrű csep­­pekben esett az eső, úgyhogy mire a mérkőzés ideje elérkezett, hatalmas sártócsa volt az egész pálya. Enne­k ellenére is több mint ezer főnyi közönség gyűlt egybe — köztük 200 érsekujvári is. — hogy VAS-Zólyomi TK 2:2 (2:2) ZÓLYOM. — tekkel kezdődött. A mérkőzés rögtön heves jelene­A 10-ik percben Farkas bíró annullálta a ZTE egy gólját lesállás miatt. Erre a közönség a pályára rohant és megverte a lesállást jelző partbírót. A játékvezető a mérkőzést le­fújta. Mintegy 15­ perces tárgy­alás után a csapatok ismét visszatértek a pályára. Izzó hangulatban a Vas fölénye jegyében folyt tovább a küzdelem, amit azonban a sötétség miatt öt perccel megrövi­dítettek. Gólok: Poru­bszky és Hokisek, illetve Skrivan és Lukavsky. Ruttkai FC — Zsolnai SK 2sí(1:1) RUTTKA. — 700 néző előtt végre győzni tudott a­­ honi csapat régi riválisa ellen Kozma és Te­­rényi góljaival Zsolna részéről Beniács volt ered­ményes. Jól bíráskodott dr. Brüll Gyula (Po­zsony), tanúja legyen a két ősi rivális bajnoki küzdel­mének. A mérkőzés az irreális talajon is váratlanul jó sportot és izgalmat hozott, csupán a játék vége felé laposodott el, amikor már a játékosokon alaposan kiütközött a nagy iram okozta fá­radtság. Két egyenrangú csapat heves küz­delme folyt, amelyből a határozottabb csatár­sorral rendelkező komáromi együttes került ki megérdemelt győztesként. Nem vagyunk elfogultak, ha azt állítjuk, hogy ez a győzelem nagyobb arányú is lehetett volna, ha az üres kapusba tartó labdát kétizben se meg nem akasztja a nagy sár,­­ és­­ha az ESE közvetlen védelme nem működik olyan pompásan. A sáros pályán természetesen gyakran adódott al­kalom kisebb összetűzésekre, ezek azonban sze­rencsére szerény keretek között maradtak, illetve az erélyes bíró­csirájában elfojtotta. A győztes csapat góljait Vitálos (11-esből) és Drózdy rúgta, a vendégekét pedig Bresztel. Dicséret illeti meg a KFC-nél: a Szigeth­y, Ha­­danitík, Czirók közvetlen védelmet, Molnár—V­­á­lós—Weintraub fedezetsort és a Tóth­—Drózdy balszárnyat, míg az ÉSE-ből ugyancsak a védelmi hármas: Medovics, Szkrenár, Tóth, továbbá Her­­diczky, Reiner és a csatársorból Bresztel tűnt ki. Gabcsó bíró nagy objektivitással erős kézben tartotta a mérkőzés sorsát és jól bíráskodott. A mérkőzést kisebb ünnepség előzte meg: a KFC most üdvözölte Lóránd igazgató által a 30­ éves jubileumát ünneplő ÉSE-t és egy gyö­nyörű selyemzászlót ajándékozott a nap em­lékéül. Az ÉSE ugyancsak szép zászlóval viszonozta ri­válisa figyelmességét. A KFC 11—Dunaszerdahelyi TC második osz­tályú bajnoki mérkőzés elmaradt, mert a DTC — ritka eset — egyetlenegy igazolványt sem hozott magával. A mérkőzés két pontja 3:0 gólaránnyal a KFC 11 birtokába kerül. SK Rapid Nagyszombat — LAFC Losonc 6:3 (3:1) NAGYSZOMBAT. (Saját tudósítónktól.) Az esős időjárás miatt csak 350 főnyi közönség nézte vé­gig a két csapat mérkőzését. A játék kezdete előtt Cserny bíró a két játékka­pitány közreműködésé­vel megtekintette a pályát, amit divíziós mérkő­zés kijátszására alkalmasnak talált. Esőben kez­dődött meg a játék. A pálya az esőtől csak vizes volt, úgyfhogy a körülményekhez viszonyítva még kombinatív játékra is alkalmasnak bizonyult. A mérkőzésre a hazai csapat Kaiser és Tome­­csek helyén tartalékokkal állt ki, előbbit Kristó­fok I., utóbbit pedig Zsigárdy helyettesítették jól. A LAFC kezdte a játékot, de már a S­ilk percben Zsigárdy hosszú lövését Áron kiejtette és a be­futó Malatinsky gólba helyezte. A 6-ik percben fél­pályáról szabadrúgást küldött Zsigárdy, ezt is ki­ejtette Áron és Kristofik behelyezte. Nagy Rapid­fölény alakult ki, amelynek folyamán a 20-ik perc­ben Polás szép labdát adott Malatinskynek és már 3:0 arányban vezetett a Rapid. A losonciak nem adták meg magukat és ezután­­ belejöttek a játékba. A 22-ik percben szabadull­ást küldött Ménesy, a Rapid falat csinált, de Ménesy ügyesen balra tolta ki és Madarasy lö­vése a hálóban ült. A félidő végéig nem változott az eredmény. Újra­kezdés után a Rapid hatalmas lendülettel feküdt játékba é­s az 5-ik percben Polás, a 7-ik percben Kristofik és a 9-ik percben ugyancsak Kristofik érték el a Rapid további góljait. 6:1 arányban vezetett már a Rapid és úgy lát­szott, hogy a LAFC katasztrófáid vereséggel tá­vozik. Nem úgy volt, mert a losonciak erre szívvel-lélekkel játszottak, a Rapid halfsora visszaesett és a losonciak ezen formációja klas­­­szissal javult. Támadást támadásra vezettek losonciak és sikerült is a 25-ik percben Molnár a fejesgóljával és a 35-ik percben ugyancsak Mol­nár góljával 6:3 arányra szépíteni a végered­ményt. A hazai csapat a második félidő közepéig klasszissal felülmúlta a LAFC-ot, de ahogy hatfsor visszaesett, nagyon felülkerekedtek a lo­a­senciak és kis szerencsével még alacsonyabbra is korrigálhatták volna az eredményt. A LAFC az első félidőben kimondottan gyengén játszott, szü­net­ után azonban felülkerekedett Ménesy és az ő nagyszerű vezetése mellett a csatársor’ is érvé­nyesült, különösen a 2006—Lados jobbszárny tet­szett. A mérkőzést Schneider bíró közmegelégedésre, hiba nélkül vezette le. A nyugati divízió pontállása a félbeszakadt FTC— TTS és a ZTE—VAS mérkőzések eredményeinek beszámításával: SPORT A Komáromi FC győzött az komáromi derbyn Eső miatt félbemaradt a Füleki TC-Trencséni TS mérkőzés ■ [UNK] Botrány miatt nem fejezték be a VAS - Zólyomi TK találkozást ■ [UNK] Ruttka első győzelme ■ [UNK] 1.Rapid4 3 __1 17:96 2.TTS5 2 2 1 14:86 3.KFC5 2 1 2 13:85 4.ÉSE4 2 1 1 7:55 5.Tapolcsányi SK4 2 1 1 11:1­5 6.LAFC5 2 1 2 9:125 7.VAS5 1 3 1 10:165 8.FTC4 1 2 1 7:74 9.Zsolnai SK5 1 1 3 8:103 10.ZTE4 1 1 2 7:103 11.Ruttkai FC5 1 1 3 6:133 Budge és a csilei Lizana Amerika teniszbajnokai A wimbledoni bajnok ismét legyőzte míg Lizana a lengyel Jedrzejowskát verte meg FOREST HILLS. — Vasárnap 15.000: FOREST HILLS. — Vasárnap 15.000 néző előtt befejeződtek Amerika egyes teniszbajnokságai. A férfiegyesben ismét összetalálkozott (ezidén már Harmadszor) az amerikai Budge és a német Cramm A wimbledoni bajnok szép küzdelem után 6:1, 7­9 6:1, 3:6, 6:1 arányban győzött a német bajnok el­len. A középdöntőben Budge az amerikai Parkert 6­2, 6:1, 6:3, Cramm pedig R­ggset 0:6, 6:8, 6:3, 6:3, 6:2 arányban verte meg. ♦ síuP mn.e'’,esetén adódott a női egyes középdön­laíí hr’hÍÍ i' Jed­rzei °*'*ka az amerikai M» hw H­eatD 6:4’ 6:4’ a csilei Lizana pedig a a fi­’V'0 Bu?divt 6:2’ 61 arányban legyőzte A dönőben a.Mile játékosnő diadalmaskodott a lengye bajnoknő ellen 6:4, 6:2 arányban és így a bajnoki címet ő szerezte meg. 8 K a 1937 szeptember 14, kedcL BOX )­ Olaszország—Svájc válogatott mérkőzése Ró­mában az olasz ökölvívók 14:2 arányú győzelmé­vel végződött. ) Kölnben Gustav Eder, a német váltósúlyú profi Európa-bajnok az olasz Bourattot 12 menet után pontozással legyőzte