Prágai Magyar Hirlap, 1937. október (16. évfolyam, 224-249 / 4370-4395. szám)

1937-10-05 / 227. (4373.) szám

1937 október 5, kedd. A Moldvába ugrott egy szerelmes prágai táncosnő PRÁGA. — Tegnap délelőtt 9 óra tájban a Moldva-parti járókelők észrevették, hogy egy nő a vasúti hidról a Moldvába vetette magát. Az egyik járókelő gyors elhatározással a hid közelében levő csónakba ugrott és heves tem­póban a fuldokló után evezett, sikerült is neki a fuldokló nőt elérni és beemelni a csónakba. Közben a többi járókelők, akik szemtanúi vol­tak az eseménynek, éretsítették a mentőket és az öngyilkosl­elők­et beszállították a prágai köz­kórháziba, ahol megállapították róla, hogy B. H. 22 éves táncosnővel azonos, aki szerelmi bá­natában akart megválni az élettől. Két nagy gyártűz Budapesten BUDAPEST. (Szerkesztőségünk tele­fonjelentése.) Vasárnap délután két nagy gyártűz volt Budapesten. A Gyömrői­ úton leégett a Fischer-Stern Pál pamut- és gyapjúipari gyár szövő­üzeme és raktára. A tüzet valószínűleg rövidzárlat okozta. A tűz oltása során Fischer-Stern Pál, igazgató fia és egy tűzoltó megsebesült. A kár nagyságát eddig nem sikerült meg­állapítani.­­ A másik tűz a Kőbányai­ úton a magyar állami gépgyár úgynevezett lyu­kasztó üzemében tört ki. A tüzet még ideje­korán észrevették, úgyhogy a lángok csak az épület tetejét hamvasztották el. Komo­lyabb kár nem történt. — PAULAY ERZSI ÖSZTÖNDÍJA FIA­TAL SZÍNÉSZEKNEK. Budapesti szerkesztő­ségünk jelenti telefonon: Paulay Erzsi, Cerutti párisi olasz nagykövet felesége, háromezer lírás ösztöndíjat alapított édesatyja, Paulay Ede em­lékére. Ezt az ösztöndíjat az a fiatal magyar színész vagy színésznő kapja meg, aki Olaszor­szágban tanulmányozza a színjátszást. — ÚJ CSEHSZLOVÁK KATONAI ATTA­SÉ BUDAPESTEN. Klein Bohumil vezérkari őrnagyot budapesti csehszlovák katonai atta­sénak nevezték ki, elfoglalta új hivatalát.Az új katonai attasé már — VÁLTOZÁS A LOSONCI ADÓIGAZ­GATÁS ÉLÉN. Losoncról jelentik: Dr. Dede Lajos pénzügyi főtanácsost, a losonci adóigaz­gatás főnökét október 1-ével Nyitrára helyez­ték. Utóda Kontra József lett, aki eddig az ér­­sekujvári adóigazgatás élén állt és megelőzőleg Rimaszombatban is működött hasonló beosztás­ban. — TANÍTÓNŐI VÉGLEGESÍTÉS. Rima­szombatból jelentik: A pozsonyi iskolaügyi re­­ferátus Sztolár Dezsőné szül. Német Gizella okl. tanítónőt a rimaszombati állami elemi leányisko­lánál véglegesítette. — MEGUNTA ÉLETÉT A „LEGCSÚ­­NYÁBB PESTI SZÍNÉSZNŐ. Budapesti szer­kesztőségünk jelenti telefonon: Fehér Lili szí­nésznő, akit általában a legcsúnyább pesti szí­nésznőnek neveznek, vasárnap ismeretlen mé­reggel megmérgezte magát. Beszállították a kór­házba, ahol a halállal vívódik. Tettét állítólag anyagi bajok miatt követte el. — BÁNYÁSZHALÁL EGY SZEPESSÉGI BÁ­NYÁBAN. Lőcséről jelentik: A Bánya és Kohó rt. Márkusfalva fölött lévő „Bindt”­nevű bánya­telepén Ganz József nagykunofalvi 49 éves bá­nyászt hal­ál­os 3 végű szerencsétlenség érte. Ganz felnőtt fiával vasércet ásott egy félreeső aknában. Egy óvatlan pillanatban a felső ércréteg hirtelen levált , maga alá temette ásták a szerencsétlenül járt a bányászt. Mire ki­bányászt, már nem volt benne élet. A szerencsétlenül járt Ganz József 12 éves kora óta foglalkozott nehéz bányamunká­val. Halálát az egész bányásztársadalom rész­véte kiséri. — FELBORULT SZEMÉLYAUTÓ. Zsol­náról jelentik: A közeli Terhely és Zázk­va köz­ségek között felborult egy hatszemélyes autó. Az autó utasai kisebb-nagyobb sebesüléssel úsz­­ták meg a karambolt. Miután ezen a helyen több ízben történt már szerencsétlenség, a hatóságok szigorú vizsgálatot indítottak a karambol rész­leteinek felderítése érdekében. — KOMMUNISTÁK EGY PAP VÉDEL­MÉÉRT. Ungvárról jelentik*: Dr. Riedmatter Pál németországi római katolikus lelkész ügyében a nyitrai bíróság állítólag kimondta, hogy az emig­ráns papot ki kell adni Németországnak. Az ung­vári kommunisták „Szolidaritás" nevű egyesülete a napokban értekezletet hívott össze és tiltako­zott a német kormány kiadatási kérelmének tel­jesítése ellen. Az értekezleten részt vettek az ungvári társadalmi és kulturális egyesületek ve­zetői, akik között parázs világnézeti vita fejlő­dött ki főként amiatt, hogy a kommunisták ed­dig szemet hunytak a Szovjetoroszországban ki­végzett sok ezer katolikus pap fölött, míg jelen esetben dr. Riedmatter Pál mellé álltak. A „Szo­­lidaritás"-egyesület gyüjtőíveket bocsájt ki, me­lyekre tiltakozó aláírásokat fognak gyűjteni és 13 ezer igazságügyminiszternél tiltakozni fognak­­ a kiadatás ellen. 'PRAGAlA­\G^ARHI RLAI> . SPORT . Mégis teljes forduló volt a nyugati divízióban A­z Érsekújvár­ SE váratlan veresége Ruttkán ■ A Trencséni TS és a Füleki TC előnyomulóban kikapott a LAFC Pozsonyban és a Zólyomi TK Losoncon POZSONY. — A nyu­gatszlovenszkói divízióban vasárnap mégis teljes fordulót bonyolítottak le. Miután a zsupaválogatottba csak a Bratislava-já­­tékosok kerültek, a trencséni és nagyszombati mérkőzést meg lehetett tartani, míg a Zólyomi TK Losoncon fogadta a Zsolnai SK-ot. A nap meg­lepetései az Érsekújvári SE váratlan veresége Ruttkán és a Füleki TC győzelme Nagyszombat­ban. Zsolna győzött az idegen pályán játszó Zó­lyom ellen, míg a LAFC kikapott Pozsonyban a VAS-tól Az eredmények voltak: VAS Pozsony—Losonci AFC 2:0 (2:0) 1000 néző. Bíró: Dietz. A LAFC az Ad­mirától vett Rédekyvel megerősödve állt ki, de ez sem tudta megakadályozni a vereséget. A VAS többet támadott és megérdemelten győzött. A játék egyébként nem mozgott magas nívón, mint ahogy az a VAS múltheti katasztrofális veresége után várható volt. A VAS Fürszt révén már a 3-ik percben meg­szerezte a vezetést. A 10-ik percben Molnár, a LAFC középcsatára sérülten kiállt. Ettől kezdve a pozsonyi csapat fölényben volt, de nem bírt a csatársor a losonci hátvédekkel. Végre a 31-ik percben Sidó mintegy 25 méteres büntetőből lőtte a második gólt. Szünet után a játék teljesen el­lanyhult és céltalan csapkodássá fajult. Zsolnai SK — Zólyomi TK 4:1 (1:1) LOSONC­ — 1000 néző volt kiváncsi a két ide­gen csapat mérkőzésére, amely érdekes küzdel­met hozott. Zólyom kapusának és puha csatárso­rának köszönhette a vereségét. A győztes csapat legjobb része a közvetlen védelem volt, ezenkívül jól játszottak még Kolsky, Beniács II. és Rysavi. A ZTE legjobbjai Pivarcsi, Fasanda, Beniács II. és Stric voltak. Gólok: Vymlátil (Zsolna) és Strici (Zólyom) az első félidőben, Rysavi, Kolsky és Beniács a II. félidőben. Lakatos (Fülek) pártatla­nul és jól vezette a mérkőzést. Trencséni TS - Tápot SE 2:0 (2:0) TRENCSÉN. — 2000 néző előtt a TTS szeren­csésen győzött Varga és Pázma két góljával. A tapolcsányi csapat lelkesen küzdött. Janicsek jól bíráskodott. Ruttkai FC—ÉrsekiSE 2:0 (2:0) RUTTKA. — 400 néző előtt a tartalékolt érsek­­újvári együttes csalódást keltett, úgyhogy az egyáltalában nem favorit ruttkai csapat megérde­melten győzött. Az ESE-ben különösen a csatár­sor mondott csődöt, amely a kapu előtt teljesen tehetetlennek bizonyult. A tartalékok gyöngék voltak, a fedezetsorban Herdiczky kevés ered­ménnyel működött, a hátvédek közül pedig egye­dül Tóth elégített ki. Medovich kapus néhány szép védést mutatott. Buttka „megfiatalított" csapata meglepően jó volt. A csatársorban a ro­busztus Berényi és Dulovics tetszett, míg a fede­zetsorban Holma tűnt ki. A mérkőzés már az első félidőben eldőlt Berényi büntetője és pompás gólja által. A II. félidőben a küzdelem kissé eldurvult. Az ÉSE sokat támadott, azonban eredményt el­érni már nem tudott. Fritz vágujhelyi bíró igye­kezett pártatlan lenni. Füleki TC —Rapid Nagyszombat 2:1 (0:1) .NAGYSZOMBAT. — 1200 néző előtt a Füleki TC meglepő, de megérdemelt győzelmet aratott. A füleki csapaton láthatólag formajavulás vehető észre. Góllövők: Juracsek és Mihók, illetve Zsi­­gárdy. Biró, Mahler. KOMÁROM, RFC—Katonai vál. 7:0 (3:0). A tar­talékosan kiálló szabadnapos KFC számára nem volt ellenfél a katonák csapata és megerőltetés nélkül győzött ilyen­ nagy gólarányban. A gólo­kon László (4), Ivicsics (2) és Vitálos osztoz­kodtak. A nyugati divizió pontállása : 1. Trencséni TS 8 5 2 1 20:10 12 2. Füleki TC 6 3 2 1 13:10 8 3. Zsolnai SK 7 3 13 14:11 7 4. Tapolcsányi SK 6 3 12 16:13 7 5. Losonci AFC 7 3 13 12:14 7 6. VAS­ Pozsony 6 2 3 1 12:16 7 7. Rapid 6 3 1 3 18:13 6 8. Komáromi FC 6 2 1 3 13:13 5 9. Érsekújvári SE 6 2 1 3 9:10 5 10. Ruttkai FC 8 2 15 10:18 5 11. Zólyomi TK 6 11 4 8:17 3 Csaknem újabb világrekord: Szabó Miklós pompás magyar rekordja az 1500 méteres futásban: 3:48­6 perc BUDAPEST. — (Szerkesztőségünk telefonjelen­tése.) A Magyar AC válogató atlétikai verseny­én az új magyar világrekorder, Szabó Miklós ismét tanú­ságot tett kitűnő formájáról. Az 1500 méteres sík­futásban a magyar rekordot 3:48.6 percre javította meg és csak 8­ tized másodperccel maradt el az új­­zélandi Lovelock 3:47.8 perces olimpiai és világ­rekordjától. Szabó tartotta a régi magyar rekordot is 3:51.8 perccel. Második Iglói lett 3:52.2 perces kitűnő idővel. Iglói 1300 méterig vezetett és így nagyszerű hajrára kényszerítette Szabót. — A verseny egyéb eredményei voltak: 100 m.: Gyenes 10.7. — 200 m.: Kovács 21.6. — 800 m.: Harsányi 1:54.3. —­ 5000 m.: Németh 15:08. — Távolugrás: Koltay 7.17. — Hár­masugrás: Somló 14.40. —­ Súlydobás: dr. Darányi 15.42. — Diszkosz: Kulitzy 47.66. — Gerely: Vár­szegi 66.67. Kassán döntetlenül mérkőzött, Ungvárott kikapott a magyar kerületi válogatott Nyugatszlovenszkó legyőzte a nyugat morva zsupát KASSA­ — Priegl korompai bíró vezetése mellett folyt le a CsAF—MLSz északi kerületének és a ke­­letszlovenszkói zsupának válogatott mérkőzése, amely 3:3 (2:1) arányban eldöntetlenre végződött. A magyar csapat több tartalékkal állott ki, de lel­kesen küzdött és így az eldöntetlent megérdemelte. Legjobb emberei Szacsáry, Vitéz, Bacsó, Pásztor és Lebenszky volt, míg a zsúpéban Jeles, Helga, Her­­ditzky, Zaludek, Kyrol és Láncos voltak jók. Gólok: Skovrina (cs), Vitéz (m), Kovács (cs), Jerga (m), Tomkó (cs) 11-esből és Csorba (m). A bíró nyomta a magyar csapatot. 1800 néző a CsSK-pályán. M­agyar ifj. válogatott—Zsupa ifj. 3:3 (1:2). Biró, Balta (Nagysáros). Gólok: Gedeon, Makay és Ku­hár a magyar kerület, Takács, Horák és Sterbák a zsupa részéről. UNGVÁR: Szláv zsupa—Kárpátaljai magyar kerü­let 6:2 (2:2), 1200 néző. Dr. Markó játékvezető a II. félidőben sokat tévedett a magyar csapat kárára. Gólok: A 25 percben Pánczél hibájából Kármán (szláv), Zdiarszky hibájából újból Kármán, majd Ortutay (Beregszász) 11-esből a magyar csapat ja­vára, végül Metz (m) kiegyenlített.­­ A II. félidő 41. percében a bíró a magyarok szabályos gólját nem adta meg. Az eredmény a második félidő 32. percéig eldöntetlen volt. A 34. percben Krizs, a 34-ben Moser, a 42-ben Krizs I. és a 44. percben ugyanő szerzett gólt a szláv csapatnak. Zdiarszkyt közben a bíró ki­állította.­­ Meg nem érdemelt súlyos vereség, ame­lyet azonban enyhít, hogy a szlávok a II. félidőben két pihent emberrel játszottak. Jók: Krizs I, Sasovec, Kármán, Bidman a szlávok, Ortutay, Metz, Maresch és Szilágyi II. a magyar kerület részéről. Zsupa ifj. válogatott—Magyar kerületi ifj. 3:0 (1:0). Buleca gyönge bíró. Góllövők: Kalapos (2) és Judivid. Nyugatszlovenszkói zsupa — Nyugatmorvaországi zsupa 4:3 (2:1) Pozsonyban. A Cerny-serlegért folyó mérkőzés tulajdonképpen a tartalékolt Bratislava és Zidenice küzdelmét hozta, ha ugyan küzdelemnek le­het nevezni a mutatott játékot. A csapatok ugyanis dugulás és aranyeres bántalmak, külön­féle gyomor- és bélzavarok, máj- és lép­­duzzadás, a has állandó puffa­dtsága és a rekeszizom gyakori feltolódása, hát és de­rékfájás ellen a rég bevált természetes „Ferenc József" keserűvíz, kisebb adagok­ba elosztva, naponta többször bevéve, hat­hatós segítséget nyújt. Az orvosok is ajánl­ják,­­ nem nagyon erőltették meg magukat és így a mérkő­zésnek inkább edzés jellege volt. A vezetést Chodák szerezte meg a pozsonyi csapatnak már az első perc­ben. Neder egyenlítő gólja után Luknár kétszer volt eredményes, majd Maszarovics a vitatkozó brünni kapus és hátvéd mellett belőtte a negyedik gólt. A játék többi részében a vendégcsapaté volt az irányitó szerep és az Cabanya, majd Koubek révén szépített az eredményen. — Biró: dr. Brüll Gyula. 7 R Nem akarok meg­szülni! „Mi hajregenerator Csalhatatlan szer az egészséges, természetes hajszín visszanyerésére és az őszülés ellen va­tő védekezésre.­­ Ezen híres, rég bevált hajvíz nem festészet és nem tartalmaz semmiféle festőanyagot. A haj magába szívja ezen haj­vizet és így kellő táplálékot nyer, minél fogva az őszülő hajszálak rövid idő múlva egészséges, természetes színt és megfelelő sűrűséget nyer­nek. Erősíti a hajat és megakadályozza az őszülést a legmagasabb korig. j­ Jpa Kapható: Vörösrák-Patikában, BRATISLAVA, Mihály ucca 24. szám. Autóbaleset érte a Füleki TC játékosait FÜLEK. — (Tudósítónk távirati jelen­tése.) A Nagyszombatból győztesen haza­térő Füleki TC játékosait Fülek előtt autó­baleset érte. A játékosokat szállító gépkocsi egy elszabadult lovat akart kikerülni, mi­közben felborult és utasait maga alá temet­te. Valamennyi játékos kisebb-nagyobb sé­rülést szenvedett. Mihók csatárt kórházba szállították. Szlovenszkói eredmények KÖZÉPKERÜLET LOSONC, LAFC XI.—Tornaljai SC 1:0 (1:0). Bíró: Sza­bó (Füleik). Az első félidőben a LAFC nagy fölénnyel játszott, de csak egy gólt tudott elérni Klein révén. A második félidőben a TSC szerezett könnyebb fölényt, de kiegyen­­líteni már nem tudott. Apátfalusi SC—Losonci Vasas 3:1 (3:0). Megérdemelt győzelem. FÜLEK. FTC XI.—Rimatamásfalui MSC 6:1 (5:1.) Gyönge nívójú, durva mérkőzés. Benkó gyönge játékvezető volt. A­­ RIMASZOMBATRA kitűzött Törekvés— Ragyolci SK mérkőzés elmaradt. NYUGATI ZSUPA NYITRA. AC—Pöstyéni SK 2:1 (0:1.) Biró: Kőváry. Gólok: Dra­hovszky (PSK), illetve Zet­­haller és Sloboda. POZSONY. SK Bratislava—Holicsi SK 11:2 (5:1.) MALACKA. AC—Galgóci SK 4:0 (0:0.) ÉRSEKÚJVÁR. SK—SK Trnava 1:0 (0:0.) VÁGUJHELY, Városi Művek, Pozsony—AC 4:3 (3:1.) A vrgujhelyi csapat gyönge szereplése nagy elkeseredést keltett. II. OSZTÁLY: Makkabea—Cseklészi AC 4:2 (3:0.) — Bazini SK—Sparta 3:2 (2:1.) — Szeredi SK—Lévai SK 6:2 (3:0.)