Prágai Magyar Hirlap, 1937. november (16. évfolyam, 250-273 / 4396-4419. szám)

1937-11-09 / 255. (4401.) szám

1937 november 9, kedd. <K«<ffl-MAGtefc-HrKL2 © PRÁGA. — A világbajnoksági selejtezőhöz szá­mító csehszlovák—bulgár mérkőzésről két jelen­tés érkezett az első percekben Prágába. A cseh­szlovák távirati iroda 1:1 (1:0) arányú eldöntet­lent jelzett, míg a bulgárok 2:1 arányú honi győ­zelemről számoltak be. Az utóbbi oka az volt, hogy a mérkőzés végén a bulgárok javára meg­ítélt 11-es után a közönség a pályára tódult. Ek­kor a befejezéstől már csak pár pillanat vott, úgyhogy a gól utáni kezdőrúgás után hiány­Bar­lassina olasz bíró a mérkőzést lefújta. A sípjelzést a nagy lármában a bolgár csatárok nem hallották meg és Padchedejev a már távozó csehszlovák kapus hálójába helyezte a labdát. A bíró azonban ezt a gólt nem ítélte meg, amiért Bulgária a FIFA-nál óvással él. Az eldöntetlen eredmény folytán a világbajnoki selejtező sorsa az 1938. évi prágai áprilisi revánsmérkőzésen dől el. A vasárnapi mérkőzés Szófiában 10.000 néző előtt felázott pályán folyt le. A csehszlovák válo­gatott technikai és taktikai tekintetben felül­múlta ellenfelét, amely azonban nagy lelkesedéssel és erővel küzdött. Kezdetiben a bulgárok voltak fölényben és Véchet kapusnak sokat kellett be­avatkoznia. Egyenrangú mezőnyjáték után a 44. percben Su­ha éles lövéssel megszerezte a csehszlo­vák csapatnak a vezetést. A második félidőben a csehszlovákok sokat támadtak, de a masszív bul­gár védelem résen állt. Közvetlen a befejezés előtt Styroky a büntetővonalon belül rendszet vétett. A 11-esből a bulgár Angelov kiegyenlített. A csehszlovák csapatból Véchet kapus, Burger hátvéd, Kolsky fedezet és a sérülten szereplő So­­botka tűnt ki. Barlassina jól bíráskodott. Szerinte a bulgárok második gólja már a lefújás után esett. Írország kiesett a világbajnokságból DUBLIN. — 25,000 néző előtt folyt le Norvégia és Írország selejtező revánsmérkőzése, amely 3:3 (2:1) arányban eldöntetlenre végződött. Miután azonban a norvégok első ízben 3:2-re győztek, így ők jutnak tovább. SPORT Négy héttel az angol-csehszlovák mérkőzés előtt: Csehszlovákia csak eldöntetlenre mérkőzött Szófiában ■ [UNK] ■ [UNK] [UNK] Kedvezőtlen indulás a világbajnoksági selejtezőben ■ [UNK] [UNK] »■ Csehszlovákia-Bulgária 1:1 (1:0) ■ [UNK] Bulgária a mérkőzést megóvja, mert Barlassina bíró az állítólagos győztes gólt nem ítélte meg ■ [UNK] [UNK] Kapuzárás a nyugati divízióban meglepetésekkel Nagyszombatban kikapott a vezető Trencséni TS A Fü­leki TC Zsolnán, a Komáromi FC pedig Zólyomban játszott döntetlenül . A Losonci AFC legyőzte az Érsekujvári SE-t • Meg­semmisítették a Zólyomi TK—VAS mérkőzés döntetlen eredményét POZSONY. — A nyugati divízió őszi fordulója — egy megsemmisített mérkőzés kivételével — befejeződött. Az utolsó forduló négy mérkőzése meglepetésekkel végződött. A vezető Trencséni TC Nagyszombatban a Rapidtól kapott ki, míg az Érsekujvári SE Losoncon szenvedett vereséget. A Füleki TC Zsolnán, a Komáromi FC pedig Zó­lyomban adott le 1—1 pontot. A divíziós bajnokság őszi győztese csak jobb gólaránnyal lett a Trencséni TS az ugyanannyi ponttal bíró újonc Tapolcsányi SK előtt. A 3.—5. helyen magyar csapatok állnak, míg az ÉSE a 8-ik helyre esett vissza. Az utolsó hely sorsát a Ruttkai FC, a Vas és a Zólyomi TK között a megismételendő mérkőzés dönti el. A vasárnapi eredmények: Losonci AFC —Érsekujvári SE 4:1 (2:1) LOSONC­ — Kevésszámú néző előtt folyt le a nem várt eredménnyel végződő mérkőzés. Dietz bíró vezetése mellett csúszós talajon azonnal­ a LAFC indult harcba és Majlik már a 7-ik percben megszerezte a vezetőgólt. Az ESE a 23-ik percben sarokrúgásból Bresztl góljával kiegyenlített. félidő végén ismét a LAFC támadott és Tulák b­­­­futásából Hegedűs közvetlen közelből gólt helye­zett Léda KSE-kapus hálójába. A második félidő­ben a LAFC teljes fölényben játszott és góljait Hegedűs, valamint, Majlik révén érte el. Az utób­biban Herditzky ÉSE-hátvéd is hibás volt. A LAFC-ban a csatársor brillírozott és a véde­lem a csúszós talaj dacára is biztosan állott a lá­bán. A fedezets­orban csak Madarssy volt jó. A csatársorban egyénileg Hegedűs tűnt ki. — Az ÉSE legjobbjai Léda kapus, Tóth, Reiner és Bresztl voltak­. Dietz kitünően vezette a végig fair mérkőzést. Zólyomi TK-Komáromi FC 1:1 (1:0) ZÓLYOM­ — 500 néző előtt, teljesen felázott ta­lajon a honi együttes jobban érvényesült, dacára, hogy több tartalékkal játszott. Lukavsky szerezte meg a vezetőgólt a ZTE-nak, amit azután Drozdy egyenlített ki. A mérkőzés­ végén a KFC támadott többet, de a zólyomi védelem résen állt. Dr. Brüll Gyula jól bíráskodott. Rapid—Trencséni TS 3:1 (1:1) NAGYSZOMBAT. — 1000 néző előtt a honi együttes nem várt, de megérdemelt győzelmet ara­tott Meliska, Polás és Bouéka góljaival. Trencsén becsületgólját Jelinek lőtte. A TTS vereségéhez nagyban hozzájárult, hogy Halik nevezetű játéko­suk már a 10-ik percben megsérült és később ki­­állani kényszerült. Biró: Varga, Zsolnai SK—Fü­leki TC 3:3 (2:2) ZSOLNA­ — Szitáló esőben, felázott talajon folyt le az eredménynek meg nem felelő mérkő­zés. A zsolnai csapat erősen tartalékosan állott ki, Fülek állandóan fölényben játszott, azonban csatársora a kapu előtt állandóan hibázott Az FTC technikai fölénye nagy tetszést keltett. Fülek már az első percekben érte el vezetőgólját Mi­hók révén, amit Beniács A. hamarosan kiegyenlí­tett. A 32-ik percben ismét Fülek volt eredményes ugyancsak Mihók révén, majd Pazsicky egyenlí­­­tett ki. A szünet után Bernács A. a zsolnai csapa­t­tót juttatta vezetéshez, de a 43-ik percben Havran I beállította a végeredményt. Zsolnánál Altus hát­véd játéka emelkedett ki. Kupric bíróval a zsol­naiak nem voltak megelégedve és csak a rendező­ség mentette meg a közönség bántalmazásától. Megismétlik a VAS-ZTE mérkőzést POZSONY. — A nyugati divízió játékbizottsága szombat esti ülésén több óvással foglalkozott. A Zólyomban 2:2 arányú állásnál félbeszakadt mér­kőzés ügyében a vonalbíró jelentése alapján úgy határoztak, hogy a mérkőzés november 14-én Zó­lyomban újrajátszandó. A Vas­nak az FTC ellen beadott óvása ügyében, amely Vanák igazolatlan szereplésén alapul, elrendelték a vizsgálatot. Az FTC visszavonta a trencséni mérkőzés eredménye ellen beadott óvást, a Rupidnak a Zsolnai SK el­leni óvását pedig elutasították. A nyugati divízió a befejezés előtt: 1. Trencséni TS 10 6 2 2 22:12 14 2. Tapolcsányi SK 10 6 2 2 28:16 14 3. Füleki TC 10 5 3 2 21:15 13 4. Losonci AFC 10 5 1 4 20:17 11 5. Komáromi FC 10 4 2 4 20:16 10 6. Zsolnai SK 10 4 2 4 21:17 10 7. Rapid 10 4 1 5 22:20 9 8. Érsekújvári SE 10 4 1 5 17:20 9 9. Ruttkai FC 10 3 1 6 13:24 7 10. Vas, Pozsony 9 2 2 5 16:30 6 11. Zólyomi TE 9 2 1 6 10:23 5 Botrányok Kassán és Pozsonyban a bajnoki mérkőzések során PRÁGA.­­— Az MLSz kerületeiben az elmaradt őszi mérkőzések folytak le. Kassán és Pozsony­ban egy-egy mérkőzés volt, amelyek csa­knem botrányba fulladtak. Az eredmények: Kassai AC 11—Eperjesi Törekvés 3:2 (2:1) KASSA, — Biró: Heidecker Lajos. Az egész napi esőtől felázott irreális pályán tartották meg ezt a bajnoki mérkőzést. A KAC-ban három első csapatbeli játékos is szerepelt, akik győzelemre segítették a tartalék csapatot. Az eperjesi csapat mindvégig igen veszélyes ellenfél volt s kis sze­rencsével eldöntetlenné is tehette volna az ered­ményt. A vezetőgólt az 5. percben Ádám szerezte­­ meg az eperjesieknek. Majd a KAC felnyo­mult és a 12. percben Ignác egyenlített, majd a 15. perc­ben Tomkó a vezetőgólt is megszerzi. Szünet után már a 2. percben a KAC-védelem hibájából Hajdú egyenlített. Rá egy percre Ignác áttörte Eperjes védelm­ét és megszerezte a győzel­met jelentő gólt. A 27. percben a Törekvésben Ko­­dály megsérült és kiállt. Ekkor botrányos jelenet­nek játszódtak le a pályán. Vezetők rohantak be, amikor tettlegességek is történtek. A rendezőség csak nehezen tudta a rendet helyreállítani. A mér­kőzés olyan sáros pályán „zajlott” le, hogy meg­felelő játékról alig lehet beszélni. A bíró nem volt erélyes. Ligeti—Admira 10:1 (4:0) POZSONY­ — Makkabea-pálya, 300 néző. Bi­ró, Farkas. A nyugati kerületi bajnokság befe­jező mérkőzésén ismét nagyszerű formát futott ki a Ligeti. A Callmayer, Griesler, Schmidt, Haber II., Balassa összeállitású csatársor a nehéz tala­jon is kifogástalan összjátékot mutatott és állandó ostrom alatt tartotta az Admira kapuját. A tíz gólból Schmidt és Haber 3—3, Griesler és Call­mayer pedig 2—2 góllal vették ki részüket. Az Admira becsületgólját Horváth szerezte 7:0 ál­lásnál. A második félidő 10. percében Farba (Admira) és Griesler (Ligeti) játékosok összeverekedtek, a közönség berohant a pályára, de a felek kibékül­­­tek, a pályát megtisztították és a játékot foly­­­tatták. 1 II., OSZTÁLY: Deutscher SK—BTJLE 5:1 (3:4.) — Testvériség—Meteor 17:1 (5:1.) — Union—Püs­ ^lIllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlIlllllllllllllmlllllllllH | HAMBURG-AMERIKA | TMinden csütörtökön | Hamburgból | | New Yorkba | gyorsan, olcsón és kényelmesen a • =| = „Hamburg44 „New York44 „Deutsch­­land44 és „Hansa“ gyorshajókon, | továbbá rendszeres indulások | | Észak - Amerika nyugati part­ | H fára a Panama - csatornán keresztül fi = Információk és Jelentkezések • | HAMBURG-AMERIKA EINIE 1 ^ 1 r= isi. vezérképviseleténél == || Praha I., Na Pfikopé 37 llllllllllllilllllllllllHlliilllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll pöki TE 1:0 (0:0.) — VAS II.—üornkappel 5:4 (2:1.) Kikapott a vezető Malacka a nyugati divízióban POZSONY. — A nyugati divízióban a vezető Malacka saját pályáján 0:1 (0:1) arányban kika­pott a Pöstyéni SK-tól és így az élre a pozsonyi Városi Művek csapata került, amely a nagyszom­bati SK öt 4:0 (2:0) arányban legyőzte. — A II. osztály őszi bajnoka pontveszteség nélkül a po­zsonyi Makabea lett, amely a Spartát 5:1 (1:1) arányban győzte le. ÉRSEKÚJVÁR­ — SK—Récééi SK 3:1 (1:1). NYITRA­ — AC—Holiosi SK 6:1 (4:1). II. OSZTÁLY: Főrévi SK—Bazint SC 8:2 (1:2).­­ Cseklészi AC—Pusztafedémesi SK 22:0(1). ÉSZAKI ZSUPA KASSA­ — CsSK—Sparta 7:1 (4:1). Serlegdöntő, író: Vojtassájc. A döntő második mérkőzésén a CeSK súlyos vereséget mért a Spartára. A nehéz talajon a technikásabb CsSK-csatárok jobban ér­vényesültek. Gólok: Herditzky (3), Hiitz (2), Tom­kó és Oláh (1—1). A Sparta becsületgólját Kovái szerezte. Bécsi csapatok Csehszlovákiában POZSONYBAN a Wiener SK vendégszerepeit és a Bratislavát 5:4 (2:2) arányban legyőzte. 800 néző előtt gyönge nívójú küzdelem folyt. Gó­lok: Böhm (2), Kaczmarsky, Semp (11-es) és Epp, illetve Nagy és Luknár (2—2). A pozsonyi csapat vereségét Hubek kapus gyenge védése okozta, aki négy gólt védhetett volna. BRÜNNBEN a Zsidenice a Floridsdorfer AC-ot 7:2 (5:1) arányban verte meg 2000 néző előtt. A Zsidenice a válogatott Rulc és Strec nélkül ját­szott. Meglepetések a magyar NB-ban A Hungária eldöntetlenre játszott a Nemzetivel, a Kispest legyőzte a Phőbust A Ferencváros és az Újpest csak nehezen szerzett győzelmet BUDAPEST (Szerkesztőségünk telefonjelentése.) A magyar NB 10-ik fordulója, amit általában i­s szürke találkozókénak véltek, a vezető­ csapatok­­ számára meglepetéseket eredményezett. A Hun­­­­gária régi nehéz ellenfelével, a Nemzetivel csak­­ eldöntetlenre játszott, míg a Phőbust a Kispesti­­ ismét legyőzte és ezzel a harmadik helyről leszo­rította. A fáradtnak látszó Ferencváros csak ne­­­­hezen tudta megadásra késztetni a Szürketaxit,­­ míg az Újpest 11-essel verte meg a Budai Xl-et. Az élre egyforma pontaránnyal a Hungária és a Ferencváros került. Az utóbbinak azonban még egy mérkőzése van hátra. Az eredmények: HUNGÁRIA—NEMZETI 2:2 (0:2). Az első félidő­ben a vendégcsapat volt fölényben, ami Horváth és Fenyvessy góljaiban jutott kifejezésre. Szünet után a Hungária játszott jobban, azonban Cseh két góljával csak kiegyenlíteni tudott. FERENCVÁROS—SZÜRKETAXI 4:3 (3:2). A Hungária­ úti pályán Ivancsics vezetése mellett folyt le a rendkívül izgalmas mérkőzés. A Ferenc­város csak a hajrában bizonyult jobbnak. A Szürketaxi kitűnő játékával az eldöntetlen ered­ményt megérdemelte volna. A Ferencvárosban a legjobb ember újból dr. Sárosi volt, aki az első félidőben három gólt ért el. első félidőben Odry szépített Magda hibájából az két góllal az ered­ményen és ugyanő egyenlített ki a második fél­­­­időben. A győztes gól Toldinak egy sarokrúgás­ból kapott váratlan lövéséből esett. ÚJPEST—BUDAI XI. 1:0 (1:0). A győztes gól Kocsis 11-eséből esett. KISPEST—PHŐBUS 2:0 (1:0). Gólok: Déri és Nemes. A Phöbus ezidei első veresége. ELEKTROMOS—GYŐRI ETO 5:2 (4:1). BUDAFOK—TÖREKVÉS 5:1 (3:0). SZEGEDEN az FC a debreceni Bocskait 2:0 (0:0) arányban győzte le Berecz és Bognár góljaival. A MAGYAR NEMZETI BAJNOKSÁG PONTÁLLÁSA: II. LIGA: Erzsébet,—Váci SE 3:2, Salgótarjáni BTC—Simőrtornyai BTC 6:1, Tokodi VSE—VÁC 3:1, Szombathelyi Haladás—Székesfehérvári Alba Régia 4:2, Csepel FC—Váci Remény 6:0, Diós­győri VTK—Vasas 9:1, Szolnoki MÁV—Drogis­tá­k 4:0. 1. Hungária 10 7 3 — 44:13 17 2. Ferencváros 9 8 1 — 30:19 17 3. Újpest 10 6 2 2 35:15 14 4. Kispest 9 7 — 2 29:23 14 5. Phőbus 8 5 2 1 21:10 12 6. Elektromos 9 4 2 3 18:15 10 7. Nemzeti 8 4 2 2 23:23 10 8. Szürketaxi 9 2 3 4 24:28 7 9. Törekvés 9 3 1 5 20:24 7 10. Szeged 10 3 1 6 16:21 7 11. Budafok 9 3 1 5 16:23 7 12. Budai „11“ 10 1 2 7 16:28 4 13. ETO 9 1—8 11:39 2 14. Bocskai 9 — — 9 7:29 —