Prágai Magyar Hirlap, 1938. március (17. évfolyam, 49-75 / 4492-4518. szám)

1938-03-29 / 73. (4516.) Második kiadás

•x^m-MacAarhirlak 7 1938 március 29, kedd. SPORT A Füleki TC ismét az élen A divíziós bajnok Trencsén legyőzésével visszafoglalta vezető pozícióját ■ i Döntetlenül végződött az érsekujvári derbimérkőzés ■ ■ A VAS fölényesen legyőzte Zólyomot ■ A LAFC nem tudta legyőzni a Rapidot POZSONY. *— A nyugati díjvédő érdekes forduló­ját bonyolították le vasárnap. A legnagyobb jelentő­ségű mérkőzést Füleken vívták, ahol az FTC biztos győzelemmel revánsot vett őszi trencséni vereségéért és ezzel leszorította a TTS-t a második helyre. A LAFC nem tudta legyőzni a nagyszombati Rapidot és ezzel leszakadt a vezető csoporttól. A Zsolnai SK viszont a most már biztosan kieső Ruttka legyőzésével ÉRSEKÚJVÁR.­­ A KFC számára győzelem­mel ér fel ez az érsekújvári pályán kivívott eldön­tetlen eredmény. Érsekújvárott viszont mély csa­lódást kelt, mert a tapolcsányi siker után határo­zott favoritnak tartották a javuló érsekújvári­­ együttest. Az eredmény nagyjában megfelel a mutatott j­átéknak , bár az igen alacsony színvonalú mér­­k­őzésen az ÉSE volt a többet támadó fél s a csa­ 1­atot Vitéz, Possák és Varga sérülése miatt ez­t­­is üldözte a balszerencse, megállapítható, hogy a KFC is elvesztette a második félidő utolsó negyedórájára legjobb csatárját, Drozdyt, aki oly szerencsétlenül esett el egyik fa­ult­jánál, amelynél a bír­­t KFC ellen is ítélt szabadrúgást, hogy a válla megrándult. A mérkőzés első félideje rendkívül heves iramú, de kapkodó és csapkodó játékot hozott, amelynek során az ESE egy árnyalattal jobb volt és többet támadott. A küzdelem a második félidőben nem hagyott alább, sőt már több izgalmas momentu­mot hozott. A 9-ik percben a komáromi Tóth pom­pás lövését csak a kapufa tarthatta vissza, de egy perccel később már az ÉSE vezetett pompás tá­madást s Possák lövésénél is csak a szerencse m­entette meg a KFC kapuját a góltól. A 13-ik percben sikerült az ÉSE-nek a vezető­gólt megszereznie, amikor Bereczky előredobott labdájából a sérülése miatt balszélre helyezett s csak statisztáló Varga belőtte a kapuból ki­­csalt Ványa mellett a labdát A tempó még fokozódott, az ESE egyre job­b­­dán felülkerekedett , a KFC egyre idegesebbnek­­ játszott. A 33-ik percben Tóth kitört s ekkor Tóth belemenését a bíró szabálytalannak látta és túl­élt gorti 11-est ítélt meg a csapat ellen. Tóthnak sikerült is a túlboldog komáromi közönség ujjon­­gása mellett a 11-est értékesíteni s ezzel hazamen­teni Érsekújvárról az értékes pontot. A két csapat felállítása: ÉSE: Seb Ma. — Varga, Szklenár. — Bereczky, Reiner, Herdiczky. — Vitéz, Tóth, Possák, Kresz­tes, Lakatos. KFC: Ványa, — Simon, Czirók, — Bokrossy, Vitálos, Weintraub, — Drózdy, László, Ivicsics, Tóth, Messinger. A játékosokról írandó kritikánál érdekes meg­állapítani, hogy a két csapatról nagyon hasonló véleménnyel vannak a szakkörök. Mindkét csapat­ban a halfsor volt a legjobb, jól állotta meg a he­­lyét a közvetlen védelem is és csalódást keltett a csatársor. Az ÉSE legjobb embere Bereczky jobbhalf, míg a KFC legjobb embere Bokrossy, ugyancsak jobb­hal­f volt. Kiváló teljesítményt nyújtott a két cen­­terhalf is. Míg az első félidőben Vitálos, a máso­dik félidőiben inkább Relner uralta a mezőnyt. A védeleimben a két kapus hibát nem csinált, Scheda is, Ványa is egy-két vakmerő produkcióval hívta fel magára a figyelmet. A hátvédek energikusa­n, de dordvaságmentesen játszottak s Czirók, illetve Szklenár játszották a primhegedű­t, azonban Simon és az újonc érsekújvári Varga is — sérüléséig — jól megállották a helyüket. Az ÉSE csatársora nem váltotta be a szereplé­séhez fűzött reményeket. Possák ismét az a lassú és közelharcokba soha nem bocsátkozó kényelmes center, aki megelégszik azzal, hogy minden mér­kőzésen egy-egy nagystílű húzással felhívja ma­­g­­ára a figyelmet, ez azonban ezúttal is kevésnek bizonyult egy mérkőzés megnyeréséhez. Brösztel és Tóth sokat dolgoztak, de akcióikat nem kísérte szerencse, pedig Brösztel néhány szépet is lőtt Vitéz sérült volt és Lakatos teljesítménye is mér­sékelt volt A KFC-nál viszont a két szélső volt a lendítőkerék , ezúttal Messinger futott el néhány­szor szépen, sőt egy-két lövése is volt. Drózdy kevés labdát kapott s a belső trióban legfeljebb Tóth lendülete volt figyelemreméltó. Körülbelül 850 főnyi komáromi közönség lelke­sítette csapatát , sikerült is néha olyan légkört teremtenie, hogy a lila-fehér játékosok néha otthon érezhették magukat. VAS-Rapid—Zólyomi TK , 410 POZSONY­ — A nagyszombati vereség után meglepően jó játékkal örvendeztette meg a Vas- Rapid híveit. Az első félidőben olyan fölényben volt a pozsonyi csapat, hogy egy kis szerencsével hétszer annyi gólt lőhetett volna. Különösen a csa­társor volt elemében, ahol a fiatalok, Janotta és a Balogh-testvérek jelentették az átütő erőt Sttiszt gyenge volt, Porubszky pedig kissé szokatlanul mozgott a középcsatár posztján. A hátsó formá­ciókkal sem volt baj. A közvetlen védelemben Precs, a fedezetsorban pedig Hudek tűnt ki. —I .Szünet után azután kényelmesen játszott a pozso­nyi csa­pat és megelégedett az eredménnyel. A zó­lyomiak meglepően gyenge teljesítményt nyújtot­tak és egyedül Deutelbaumot illeti dicséret. A­ játék rövid lefolyása: A 18-ik percben Fürart a harmadik helyre rukkolt föl Az ESE—RFC mér­kőzés döntetlenül végződött, ami elég kényes az érsek­­újvári csapatnak. A jobb napokat látott KSE még mindig a kiesést jelentő utolsó előtti helyen fekszik. A VAS-Rapid fölényes játékkal alaposan revánsot vett az ugyancsak bajban lévő Zólyomi TK fölött és már a hatodik helyre verekedte föl magát Az egyes ered­mények a következők­ beadásából Janotta szerezte meg a vezetést, majd Balogh I. távoli lövéssel fokozta az előnyt. Soro­zatos támadások után két perccel a félidő vége előtt ismét Janotta lőtte a harmadik gólt. Szünet után érdektelen játék folyt és a­ 40-ik percben Po­­rubszky lőtt­e az egyetlen gólt. Dr. Brüll hibátlanul bíráskodott. Losonci AFC— Rapid Nagyszombat itt (0:1) LOSONC­ — 1000 néző előtt folyt le a nagy ér­deklődéssel várt mérkőzés, amely reális döntetlen eredményt hozott. Két egyenrangú ellenfél szép küzdelmét hozta a meccs. Kiss ruttkai bíró az első félidőben érthetetlenül a vendégek javára pártos­­kodott, később azonban objektíven látta el a telje­sen fair mérkőzés miatt nem nehéz tisztjét. Az első félidőben a nagyszombati csapat Kaiser ré­vén 11-es által jutott vezetéshez. A LAFC többet támadott, de a kapu előtt bizonytalan volt. A má­sodik félidőben Soós nem tudta a LAFC javára megítélt 11-est értékesíteni, de Tuláb a 37-ik perc­ben kicselezte a Rapid kapusát és kiegyenlített. A LAFC közvetlen védelme: Eszter, Bukovszky és Tolmácai hiba nélkül működött A halósorban Kostyál és Madarassy igen gyönge volt Ménessy is rossz formában játszott. A Schleic­her, Soós, Majlik, Trenka és Tulák csatársornak nem volt szerencséje. A Rapid meglepően jó játékot muta­tott Legjobb emberük Obeda kapus volt, aki mel­lett Zsigárdy, Meliska, Polacik és Polcsek tet­szett Zsolnai SK—Ruttkai FC 2:0 (í:0) ZSOLNA — Hideg, szeles időjárás miatt arány­lag kisszámú közönség nézte végig ezt­ a nívatlan mérkőzést, mely igen gyenge sportot hozott. zsolnaiak ezúttal mélyen a formájuk alatt játszot­­­tak, mert eleinte lebecsülték ellenfelüket, amely — abban az esetben, ha jóllövő csatársora lett volna — még győzhetett volna is. A zsolnai csapat csa­társora szerencsétlenül volt összeállítva, mert a beteg Beniács helyébe a már hónapok óta nem játszó és tipikus szélsőjátékost tett a balösszekötő helyére. A fedezetsor sem tetszett ezúttal, amely­ben egyedül csak Altus játszott jól. Ezzel szemben a közvetlen védelem újból kitett magáért. A ven­dégek a mezőnyben elég tetszetősen játszottak, de a kapu előtt végzetesen rosszul szerepeltek. Holtbiztosnak látszó helyzeteket hagytak ki. A csatársorban Herrmann és Cibula tetszett, a fede­­zetsor igen gyönge volt. A közvetlen védelem és különösen a Holma-test­vérpár alaposan ki­tettek magukért. Az első gólt Pazsicky lőtte a 45-ik precben, míg szünet után a 7-ik percben Rysavy beadásából új­ból Pazsicky volt eredményes. biró i kitünően vezette a mérkőzést Diamant losonci Számos női bajnál gyakran végtelen nagy megkönnyebbülést szerez reggel, éh­gyomorra egy félpohárnyi természetes J Ferenc József­ 4 keserűvíz azáltal, hogy a belek tartalmát gyorsan felhígítja és aka­dálytalanul kiüríti, azonkívül pedig az emésztőszervek működését lényegesen elő­mozdítja. Kérdezze meg orvosát­ , amikor is a füleki csapat teljes erőbedobással ját­szott. Sorozatos támadások között, Havran hosszú labdájával Sigmund kitört és gyönyörű gólt lőtt a 9-ik percben. Izgalmas, gyors és kemény játék folyt, melyben a játékosok nem kímélték egymást. A 16-ik percben Mihók beadását a szemfüles Sig­­mund belőtte. A nagy iram lassanként engedett, de Sigmund egymás után teremtett meleg helyze­­­­teket Trencsén kapuja előtt, de a védelem kitü­nően állta a rohamokat. Lassanként néhány szép trencséni támadás alakult ki, de a füleki védelem jól állt a lábán. Szünet után ismét Fülek lépett fel támadólag, de a csatárok több nagy helyzetet kihagytak. Trencsén is lábrakapott és kiegyensúlyozottabbá tette a játékot. A 8dik percben Havran lövését a kapus kiütötte, de Havran az üres kapu fölé lőtt. Trencsén balszárnya vezetett erre egy veszélyes támadást, de a belsők nagy helyzetben rontottak. Az utolsó negyedben Fülek ismét nagy­ iramot­ diktált, valósággal ostrom alá vette Trencsén ka­puját, de a védelem hősiesen küzdött, különösen­­ a trencséni kapus és így további gól nélkül úszták meer a mérkőzést. Füleknél jók voltak: Sigmund, Hudec, Zupkó,­­ Csukás és helyenként Egri és Havran. Trencsén­i­nél a védelem brillírozott, a fedezet, és csatársor i­s átlagmunkát végzett. Kupric bíró elnéző volt a kemény trencséni já­­­­á­tékosokkal szemben, de egyébként jó volt. Hudee, az FTC kiváló fedezete vasárnap ját­szotta 100-ik mérkőzését az FTC színeiben. A mér­­­­­kőzés előtt ünnepélyes keretek között a vezetőség­­ gyönyörű bronzszoborral ajándékozta meg ked­venc játékosát. A NYUGATI DIVÍZIÓ PONTÁLLÁSA: Komáromi FC—Érsekujvári SE 1:1 (1:0) Füleki TC—Trencséni TS 2:0 (2:0) FÜLEK­ — A Tóth és Junacsek helyén tartaté­ 1 jól játszó ellenfelét, de megérdemelten győzött, kis füleki csapat kemény küzdelemben gyűrte le. A mérkőzés már az első negyedórában eldőlt. 1. Füleki TC M 7 4 3 33:21 IS 2. Trencséni TS 15 6 5 4 26:20 17 3. Zsolnai SK 15 7 3 5 29:24 17 4. Losonci AFC 15 6 4 5 27:26 16 5. Tapolcsányi SK 14 7 2 5 31:30 16 6. VAS-Rapid 15 6 3 6 38:42 15 7. Rapid 14 6 2 6 31:26 14 8. Komáromi FC 15 5 4 6 31:26 14 9. Zólyomi TK 14 6 1 7 2531 13 10. Érsekújvári SE 14 5 2 7 23:27 12 11. Ruttkai FC 15 3 2 10 16:40 8 Nem emelik föl a keleti divízió létszámát Dr. Meissnert választották szövetségi kapitánnyá a CsAF közgyűlésén ■ ■ PRÁGA: — A CsSAF vasárnap tartotta Prágában 1938. évi rendes közgyűlését A né­met szövetség elnöke, Friedl nagyobb beszéd­ben követelte az amatőregyesületeket létükben veszélyeztető vigalmi adó eltörlését, vagy leg­alább­is csökkentését, valamint a városok községek nagyobb áldozatkészségét a sportegy­es­letek támogatásánál. Pelikán CsAF-e­lnök rá­mutatott arra, hogy ez ügyben már számtalan­szor eljárt a legmagasabb helyeken és maga a köztársaság elnöke is elismerte, hogy a sportnak segítségre van szüksége. A CsAF ezután elve­tette a keleti divízió létszámemelésére vonatkozó javaslatot és úgy döntött, hogy ettől az évtől kezdve az államliga selejtezőjében nemcsak az öt divízió győztes, hanem egy hatodik egyesület is részt fog venni, amely felváltva az öt diví­zió második helyezettjei között vívott kettős mérkőzés győztese lesz. Így ez évben a közép­eseti és a n­émet divízió második helyezettjei, 1939-ben a cseh vidéki és morva divízió második helyezettjei, 1940-ben pedig a szlovákiai-kár­pátaljai és a közepesek divízió második helye­zettjei vívnak a hatodik helyért, öt év múlva lezárul a kör és minden divízió második helye­zettje kétszer jut a selejtezőbe való bejutás lehetőségéhez. Végül megválasztották a tisztikart, illetve elnökségiét, amely nagyjából a régi maradt A szövetségi kapitányi tisztséget viszont dr. Meiss­­nerrel töltötték be, akinek helyettese Gü­ríler CsAF-titkár lett. Dr. Meissner, aki magánéleté­ben jungbunzlaui ügyvéd, már régi munkása a sportnak és nemcsak a CsAF-ban, hanem főleg a teniszszövetségben játszott nagyobb szerepet, ahol ay alelnöki tisztséget tölti be. Meg nem érdemelt vereséget szenvedett a Kassai AC Ungvárott a Rusjtól A magyar csapatok közül egyedül a Beregszászi FTC győzött a Munkácsi SE ellen ■ Az UAC kikapott Kassán UNGVÁR* — (Sportszerkesztőnk távirati jelentése.) A keleti divízió tavaszi évadjának második fordulóján az ungvári derby-mérkőzé­­sen a vezető Kassai AC meg nem érdemelt ve­reséget szenvedett a szerencsésebb szláv együt­testől. A magyar csapatok közöl egyedül BFTC ért el sikert a MSE ellen, míg az UAC a Kassán kikapott. Az ungvári CsSK viszont Ig­­lón szenvedett vereséget. Az eredmények vol­tak: SK Rasj—Kassai AC 2:0 (1:0) UNGVAR­ — (Tudósítónk távirati jelen­tése.) Sanok bíró vezetése mellett a KAC meg nem érdemelt vereséget szenvedett. A Rusj szerencsével győzött, mert a kassai együttes végig a jobb együttes volt. Mindkét gólt Köb­­zár szerezte a 42., illetve a 60. percben. Beregszászi FTC—Munkácsi SE 3:­ (2:1) BEREGSZÁSZ. —­ (Tudósítónk távirati je­lentése.) Reá bíró vezetése mellett 1200 néző előtt. A BFTC a megerősített MSE ellen meg­érdemelten győzött. Góllövők: Fialko 27. perc­ben a Munkácsi SE számára, a 29. Décsy egyenlített, a 32. percben Baksa percben meg­szerzi a BFTC vezetőgólját, amit Décsy a má­sodik félidőben háromra szaporított. Iglói AC—CsSK Ungvár 5:2 (2:0) A helyi együttes javuló formát árult el és meg­érdemelt győzelmet aratott. CsSK Kassa-Ungvári AC 3:0 (1:0) Az ungvári csapat bal szélsőjének letiltása foly­tán tartalékkal játszott. A honi együttes jó for­mában szerepelt. Mindhárom gólját Fazekas lőtte. A keleti divízió pontállása: 1. Kassai AC 9 7 11 24:7 15 2. BVSJ 9 7 — 2 35:16 14 3. CsSK Kassa 9 7 — 2 39:18 14 4. CsSK Ungvád 9 4 14 15:21 9 5. Iglói AC 9 4 — 5 26:29 8 6. BFTC 9 3 — 6 16:27 6 7. MSE 9 1 2 6 18:24 4 S. UAC 9 — 2 7 7:36 2 Meglepetések a nyugati kerülésben PTE—FŐRÉVI TC 3:1 (1:0.) POZSONY­ — A PTE fiatal csapatának a győ­zelme meglepetést jelent, de teljesen megérdemelt volt. A főréviek játéka csalódást keltett A vezető gólt Bodis lőtte, majd 11-esből fokozta a PTE elő­nyét. Majd Gottfried javított az arányon és öt perccel befejezés előtt Hencsis állította be a vég­eredményt A győzteseknél Nagy volt a legjobb ember, míg a férévieknél Gradwohl kapus tet­szett. Biró Koháry, 400 néző. Ligeti—Donaustadt 3:0 (0:0.) A Ligeti játéka kielégített, csak az eredmény maradt el. A csapat­nak ugyan volt egy-két gyenge pontja, de az is­mét Grieslerrel kiálló csatársor szépen támadott Az első félidőben a lelkesen játszó Donaustadt sikeresen védekezett de szünet után a Ligeti nagy fölénybe került és Griesler, Unger, majd Callma­­yer góljaival biztosan győzött Bíró: Brüll Emil, 600 néző. MTE—Virágvölgy 1:1 (1:0.) A sereghajtó MTE döntetlenje ugyancsak meglepetést jelent. A Vi­­rágvölgy pontvesztesége az élre juttatta a Ligetit A vezető gólt az MTE lőtte Forró révén az első félidő 18. percében. A virágvölgyieknek csak a második félidő 6. percében sikerült egyenlíteniök, Kulhanek lövéséből. A 30. perciben az MTE egy 11-est nem értékesített. A 25. percben a bíró kiál­lította Kronecet. Az MTE-nél Schindler, Forró és Kramarics, a Virágvölgynél Fehér és Kulhanek tetszettek. Diószegen a DSE a Szenes SK-ot 2:1 (0:0) arányban győzte le. Gólok Vincze és Ulirik, illetve Mellis. Biró: Fessler. II. osztály: DSK—Uszor­ SC 5-2 (2:?) Vas - Rapid TI.— Testvériség 4:2 (4:2), BUSE—­Törek­vés 8:2 (2:1), Domkappol—­Patonyszéü SE 5:0 (1:0), BTC - Ligeti II. 5:1 (2:1). Makkabea—Admira 1:1 (0:1.) Barátságos mér­kőzés a Ma­kka hoa.-pál­yá­m Gólok Rédeko és Schlossberger. — ferat lilová XT.—AC Csckléss 3:3 (2:1.) Barátságos.