Prágai Magyar Hirlap, 1938. június (17. évfolyam, 125-147 / 4568-4590. szám)

1938-06-08 / 130. (4573.) szám

1938 júnhis 8. szerda. <PRXCMtMA.CífeAR.-H!RLAg VÁRATLAN ÉS SZERENCSÉS GYŐZELEMMEL a Kassai AC nyerte Szlovákia és Kárpátalja 1937-38 évi A KAC okos taktikával késztette megadásra Füleken az esélyesebbnek tartott FTC-t ■ ■ ■ A FTC szerencsétlen csalót vívott ■ Nagyobb zökkenő nélkül zajlott le a döntő mérkőzés KASSAI AC—FÜLEKI TC 3:1 (3:1)­ ­ FÜLEK. — (Füleki tudósítónk jelentése.) Nagy forróságban közel 2000 főnyi közönség előtt zajlott le a nagyfontosságú mérkőzés, mely a várakozás és jóslások ellenére a KAC győzel­mét hozta az elbizakodott Füleki TC fölött Mindkét csapat teljes felállításban, a KAC Vá­­radyval és Kerekessel megerősítve állt föl. Eredménytelen füleki fölény A választásnál a szerencse a KAC-nalk kedvez­ő Fülek nappal szemben kezdi a játékot. Az első perctől kezdve Fülek irányítja a játékot és okos, nyugodt játékkal sorozatos támadásokat vezet a KAC kapuja ellen. A kezdeti játék alapján mindenki biztosra vette a FTC győzelmét, ámde lassan a KAC is magára talált és egyenlő rangú ellenfélnek bizonyult. Az első percben a mégi bizonytalankodó védelem mellett Galbács 2 lé­pésről kapulécnek lövi a labdát, amit Sigmund ismétel meg a 3. percben. Kassa támadásai a ve­szélyes Ortutay révén futnak , de a füleki véde­lem szerel. Az erős napsütésben a füllelki Véde­lemnek rendkívül nehéz dolga van, amely dön­tően befolyásolta a mérkőzés kimenetelét. A 8-ik percben Váradi lefut, beadásából Pász­tor kapura lő, amely a meglepett kapus mel­lett hálóba jut ltt Gól után Fülek erősít, fölénybe kerül. Kettős sarokrúgás után Galbács lövését Szacsuki kiüti. Juracsek ismét beadja, amit Mihók a 15. percben hálóba küld. Hibás átcsoportosítás Ortutay elől a füleki védelem többször ment, míg a füleki csatárok­­ támadásait a kassai véde­lem biztosan rombolja és szereli. Nagy hiba volt a füleki csatársor felforgatása. Mihók középen és Sigmund összekötőt játszott és igy mind a két játékos idegenül mozgott a szokatlan helyen. A játék kezd igen kemény lenni, minek előbb Égd­, majd Galbács lesz az­­ áldozata, ki aztán végigsán­­tikálta a mérkőzést. A 25. percben Sigmund lö­vése a Grosszmalm lábáról hálóba tart és Sza­­csáry vonalon bel­ül kapja el a labdát, de hiába a közönség tüntetése, a bíró nem ítéli meg a gólt. Váradi lefutásai többször igen veszélyesek, de a füleki védelem szerencsésen szerel. A kö­vetkező negyedórában váratlanul eldől a mér­kőzés sorsa. Ortutay labdáját Vitéz kapura lövi és a labda Keiman kapus kezei alatt gurul a hálóba. 29. perc: Alig ocsúdik föl a közönség a meglepe­tés alól, midőn Ortutay kornerét nagy védel­mi hibából Váradi benyomja a hálóba a 31. pecben. Dacára a két könnyű gólnak,­­Fülek továbbra is gyenge fölényben játszik, de a csatársor gól­képtelen a kapu előtt. Elkésett Szünet után Sigmund és Mihók rendes poszt­jaikra mennek és valamivel egységesebb a csa­társor játéka. Sorozatos füleki támadások gör­dülnek a kassai kapu felé, de a védelem brilián­san dolgozik és Szacsuri lehetetlen labdákat ment. Fülek kezd ideges lenni, viszont a kas­saiak húzzák az időt. E félidőben Kassa csak néhány igen veszélyes támadást vezet a szárnya­kon és Fülek uralja a mezőnyt. Gólt azonban nem képesek lőni a tömörült kassai védelem mellett. A 25. és 33. percben nagy helyzet a kassai kapu előtt, de Szacsuri gólvonalon ment A játék vége felé Fülek feladja a kilátástalan küzdelmet és mezőnyjátékkal végződik a mérkő­zés. A csapatok A győztes csapat teljesen kielégített. Egyszerű gyors futballt játszanak és Fülek technikai fölé­nyét lelkesedéssel pótolták. Különösen ki kell azért emelni a közvetlen védelmet. Fülek csapata az első félidőben igen szépen, de elbizakodva ját­szott és az említett változtatás miatt nem volt egységes a csatársor. Kimagasló játékot csak a fedezetsor mutatott, míg a védelem több nagy hibát követett el, különösen Reiman kapus, aki mindhárom gólban benne volt, bár mentségére szolgál az erős napsütés, Dr. Brüll tárgyilagos és pártatlan játékvezető volt. A közönség indokolatlanul erősen tüntetett ellene. Elmaradt a rádióközvetítés Az előre beharangozott rádióközvetítés elma­radt, mivel a mikrofont elfeledte a rádió Fülek­re küldeni. — Kassán a KAC győzelme nagy örömet okozott és a hazatért KAC-ot nagy ün­neplésben részesítették. Bohemians—Jagerndorfer SV 7:1 (2:1) JAGERNDORF­ — A diviziós osztályozó re­vánsmérkőzésen is nagy vereséget szenvedett a szudétanémet csapat, úgyhogy a vraovicei együttes imponáló gólaránnyal (15:1) jutott a diviziós selej­tezőbe. A diviziós selejtező első fordulójában vasárnap TEPLITZBEN a TFK és az SK Liben, ZLINBEN a Bohemians és a Baja SK, KOPISTYBEN pedig az ottani SK és a Kassai AC találkozik. Magyar főiskolás válogatott— Komáromi FC 4:1 (3:0) KOMÁROM­ — Pünkösd vasárnapján 1200 főnyi közönség előtt játszott Komáromban a világbajnok magyar főiskolás válogatott, amelyet a BEAG, DEAC, KEAC és TFSC játékosai alkottak. Az or­szágos dalosverseny miatt már fél 5-kor kezdődött a mérkőzés, így a nagy hőség hamarosan éreztette káros hatását a játékosok teljesítményén. A KEC Ványa helyén ifjúsági kapussal, Drózdy, Hadamich és Czirók helyén tartalékokkal állt fel s így már eleve vereségre volt ítélve. Jó kezdés után Vitálos sérülése is kiújult, úgy hogy már a s6­ ik percben elhagyta a pályát s végig Malár helyettesítette — nagyon kevés sikerrel. De még így sem lett volna ilyen gólkülönbség, ha a komáromi csatárok a kapu előtt kissé határozottabbak. Egyetlen épkézláb em­ber volt csak ebben a sorban, az ifjúsági Drancsik, akit azonban a második félidőiben — érthetetlenül — a szokatlan balszélső posztra tettek. Általános­ságban nagyon rossz formát mutatott a KEC 8 Drancsikon kívül csak Simon, Bokrossy és he­lyenként László (mint középfedezet) tetszett. A világbajnok főiskolás csapat némi csalódást keltett. Az egyénileg különben kitűnő játékosok nem tudtak egységes egészet alkotni s ha történe- tesen a teljes KFC csapata áll ki ellenük, könnyen vereség­­érthette volna őket. Tetszett Goda kapus, dr. Tóth hátvéd, Csonka középfedezet, Gömöri cen­ter és Hári jobbszélső. Góllövők: Gömöri (2), Gáspár és Hári, illetve Ivicsk­e. Orosz bíró, kifogástalan. A mérkőzést kölcsönös üdvözlés előzte meg, a KFC nevében Banai Tóth Pál elnök, a főiskolások­tól pedig dr. Debreczeni­­ beszélt. KFC ifj.—EDSC ifj. 1:1 (0:1) Mindkét ifjúsági csapatban több, nagyon tehetséges játékos van. A keleti kerület megsemmisítette a bajnoki döntőket és azok újrajátszását rendelte el semleges pályán UNGVÁR. — A CSAF-MLSz keleti kerülete Intézőbizottsága a múlt hét végén foglalkozott a Huszti SE—Várpalánkai Spartacus között lefolyt kerületi döntőkkel­ kapcsolatos eseményekkel és a Spartacus óvásával. A várpalánkaiak megóvták a mérkőzéseket az­zal, hogy a HSE mindkét mérkőzésen több játékosának igazolványát nélkülözte. A kerületi bizottság megállapította, hogy a huszti mérkő­zésen néhány igazolvány hiányzott, Várpalán­kán pedig a teljes huszti csapat igazolvány nél­kül jelent meg. Ezért helyt adott az óvásnak és mindkét eredményt megsemmisítve, az újraját­szás mellett döntött és pedig semleges pályákon. Ezzel el akarják kerülni a palánkai pályán történ­tek­ megismétlését, ahol a közönség nemcsak a vendégjátékosokat, hanem annak vezetőségét is bántalmazta, akik Huszton magyaros vendéglátás­ban részesítették a Spartacus legénységét és ve­zetőit. A döntés szerint az első mérkőzés Nagyszőllősön lesz az NSE- pályán június 12-én, vasárnap, míg a második találkozó színhelye Beregszász lesz 16-án, Úr­napján. A két kiállított játékos, Apagyi (HSE) és Eck­­schmidt (Spartacus) három hónap kényszerpihenőt kapott. Szlovákiai eredmények LÉVA. Magyar főiskolások: Budapest—LTE 2:1 (1:0). Játszották hétfőn. A magyar főiskolá­sok kitűnő játékkal győztek. NAGYSZOMBAT: Pöstyéni SK—SK Trna­­va 5:2 (4:1). Zsupabajnokság: RÉCSE. SK—Galgóci SK 4:2 (2:1). Zsupa­bajnokság: VÁGUJHELY. AC—SK Holics 4:0 (2:0). Zsupabajnokság: PÖSTYÉN, PISK—TTS Trencsén 4:0 (1:0.) Barát­ságos mérkőzés Pöstyénben. Pünkösdhétfőn játszott a nyugatszlovákiai divízió második helyezettje a TTS Trencsén Pöstyénben, hol megérdemelt vere­séget szenvedett. Mindkét csapatban új erőket próbáltak ki kedvező eredménnyel. ZÓLYOM. ZTE—Ruttkai FC 7:0 (2:0)­. TAPOLCSÁNY. SK—Handlovai SK 6:3 (5:1)­. MALACKA. AC—Union Zohor 1:6 (0:1). TRENCSÉN: Sparta Vágbeszterce—TTS 6:0 (3:0). Matica-serleg. TÉHÁNY: Sparta Kassa—SK 1:0 (0:0). POZSONY. Testvériség—BULE 2:2 (2:2). II. osztályú bajnokság. — Vas-Rapid II.—Városi Művek II. 13:0 (4:0). — ASO—Blesk 4:1. IGLÓ, Baraki SC, Kassai—SK N. V. 5:2 (4:0). Barátságos: SELMECBÁNYA, SAC—SK M.­Ostrau 3:2 (2:1). Barátságos. Küzdelem a divízióba jutásért A pozsonyi Ligeti döntetlenre játszott Rimaszombatban Rimaszombati Törekvés—Ligeti 1:1 (0:1) RIMASZOMBAT­ — (Tudósítónk távirati jelentése.) A CSAF-MLSz bajnokságának nyu­gati csoportjában Rimaszombatban találkozott először egymással a nyugati kerület és a közép­kerület bajnoki. A mérkőzés 1:1 arányú eldön­tetlent eredményezett, úgyhogy a pozsonyi re­­váns favoritjává a Ligeti csapata vált. Az ered­mény az erős iramú, gyönge nívójú játéknak nem felelt meg teljesen. A reorganizált helyi csapat győzhetett volna. A Törekvés 70 percig fölény­ben is volt, azonban csatárai sorra hibáztak. A Törekvésnél leggyöngébb a fedezetsor, legjobb Áron kapus, Lőkös, Szabó és az új játékosok kö­zül Paskulyák volt. A Ligetinél a Borbély—Utz­­mann hátvédpár, Callmayer és Vinkovics tűntek ki. Az utóbbi lőtte a Ligeti vezető gólját is, amit a honi csapat a meccs vége felé egyenlített ki Tromka révén. Lakatos bíró a Törekvés egy szabályos gólját nem adta meg s mindkét fél durvaságait elnézte. VÁROSI MÜVEK—ÉRSEKUJVÁRI SK 2:0 (2:0) POZSONY­ — A nyugati zsupa bajnoki dön­tőjét a pozsonyi Városi Művek csapata nagy küzdelem után, de megérdemelten nyerte meg Ba­lázsi és Mlynek góljaival. RÓZSAHEGYI SK—LOSONCI SLAVIA 3:1 (3:0) RÓZSAHEGY. — A középzsupa-bajnokság első döntője a helyi csapat győzelmével végző­dött. EPERJESI SLAVIA—SK ZEMPLIN 3:1 (2:1) EPERJES. — A keleti zsupa bajnokságának revánsmérkőzésén az eperjesi csapat győzött és így 5:4 arányú összgyőzelemmel a bajnokságot megnyerte és a diviziós selejtezőbe jutott. — Az eperjesi Slavia ifjúsági csapata is bajnokságot nyert, amennyiben a kerületi döntőben a kassai CsSK ifjúsági csapatát 3:1 arányban legyőzte. * A középcseh divízióba a prágai amatőrbajnok­­ság két győztese, a Rapid Vinohrady és a Sparta Kladno jutott. A fii A ITMAC krém ^ szappan garantáltan ártalmatlan és a legjobb arcápoló szer, mely már egy tégely használata után eltünteti a szeplőket, májfoltokat, pattanásokat és megfiatalítja, felüdíti az arcot. A bársonyos, puha arcbőr titka a friss ARIADNE krém és szappan. — Gyártja és postán naponta friss szállítmányokat küld. Ph. Mr. Vasskó Gyula — gyógyszerész — ARIADNE chemiai és koz­metikai laboratóriuma, Presev, Masarykova ul. 81. Telefon 230. Postacsekk - bontó száma: Praha 82.156. — Kérje minden gyógyszertárban és drogériában ! 7 SK Bratislava — FF Malmö 3:0 (1:0) POZSONY­ — A svéd csapat játéka csalódást keltett. A Bratislava két tartalékkal is biztosan győzött. A svédek mentségére szolgál azonban, hogy előző napon Brünnben játszottak. A fáradt­ság azonban nem nagyon mutatkozott rajtuk, sőt gyorsaság tekintetében felülmúlták a Bratislavát. A pozsonyiaknál már Farsky játszott a közép­csatár posztján, de pompás fejesgólján kívül nem mutatott sokat. A többi csatár is formáján alul játszott. A fedezetsorban Chodák volt a legjobb, a védelem pedig megbízhatóan látta el dolgát. A svédeknél Martenson balhátvéd és a jobbszárny tetszett. A győztesek góljait Farsky, Jakube és Jurcsák lőtték. A mérkőzést mintegy 1800 főnyi közönség nézte végig. A Brativslava vasárnap érsekújvárott játszott, ahol az ÉSE-től 1:1 (1:0) arányban döntetlenre mérkőzött. Jakube, illetve Lakatos lőtték a gó­lokat. Az FF Malmö vasárnap BRÜNNBEN a 2i­­denicével mérkőzött és ott 0:2 (0:1) arányban vereséget szenvedett. Nepala és Horák voltak a gólszerzők. Cseh- és morvaországi eredmények GABLONZ. DSK—DJSV Trautenau 2:1 (1:0.) Di­víziós mérkőzés: KLADNO. SK—Meteor VIII. 3:3 (2:2.) Barát­ságos. JICI­. Slavia, Prága vegyes—SK 7:1 (5:0.) Ba­rátságos. NÉMETBRÓD: Viktória Zsizskov—ASK 6:1 (3:1.) Barátságos. PARDUBITZ. SK—SK Königgratz 6:1 (4:1.) Serlegmérkőzés: TEPLITZ. TFK—VfB 10:0 (0:0.) A német ható­ságok a drezdai Guts Muts tepützi rajtját nem en­gedélyezték. Kárpátaljai eredmények UNGVAR: SK Rusj—Munkácsi SE 4:2 (3:1.) Ba­rátságos. Vasárnap, 200 néző. Biró: Múzsák. Gó­lok: Mózer, Kármán, Krizs I., Boma, illetve Popo­­vics és Hajlik NI. MUNKÁCS. MSE—SK Rusj 7:2 (2:1.) R­eváns­­mérkőzés. Biró: dr Weinberger, 500 néző. Góllö­vők: Taucz (2), Hajlik H. (2),­­Zimmermann (2) és Csuday, illetőleg Kármán és Pleszka. NAGYSZÖN­ŐS. NSE—Beregszászi FTC 3:2 (2:1.) Biró: Laczkó (Huszt.) Meglepetés. A BFTC két tartalékkal játszott. MAGYAR KUPA-MÉRKŐZÉSEK. UNGVÁROTT: UKMSC-K­aposi TK 1:0 (0:0.) Gól: Gajdos­ — BEREGSZÁSZON: BIMSE—Ungvári MTE 6:2. A pozsonyi MAKK atlétói Léván LÉVA. — (Tutósítónk tele­fonjelentése.) Kitűnő időben tartották meg a pozsonyi MAKK és a LTC atlétikai viadalát. A küzdelem 51,51 pontszámmal eldöntetlenül végződött. Súlydobásban első Runna (LTC) 11.42 m., 800­ m-es síkfutásban első Németh (MAKK) 2:15.4, magasugrásban első Jánossy (LTC) 165 cm., 400 m-es síkfutásban első Béres H. (LTC) 57 mp., diszkoszdobásban első Runna (MTC) S9.62 m­., gerelydobásban első Pélyi (MAKK) 53.41 m., távol­ugrásban első Hajmási (MAKK) 6.34 m., második Jánossy (LTC) 6.25 m., olimpiai stafétában a MAKK csapata 3:45.4 idővel győzött.