Prágai Magyar Hirlap, 1938. július (17. évfolyam, 148-173 / 4591-4616. szám)

1938-07-26 / 168. (4611.) szám

1938 július 26, kedd. Nagy sikerei vannak a magyar színtársulatnak Ungvárott U­NGVAR. — (Kárpátaljai szerkesztőségünk jelenti.) A Sereghy Andor vezetése alatt mű­ködő magyar színtársulat három hete játszik Ungvárott, példátlan erkölcsi és anyagi siker­rel. Sereghy Andor bebizonyította, hogy nem­csak jó színész, de a szinház vezetéséhez is ért. Olyan kitűnő társulatot hozott Ungvárra, ami­lyen itt még nem szerepelt és a közönség hono­rálja is a színigazgató igyekezetét. Nagyrészt elsőrendű színészgárdával rendelkezik, több kitűnő rendező ise­­ van, a színpad kiállítása min­­den alkalommal pazar, a­­ kisszámú, de csupa művészemberből összeállított zenekar Fest Vi­dor karnagy dirigálása mellett minden előadá­son remek. És a vendég szereplők valamennyien a magyar színjátszás büszkeségei. A színtársulat az elmúlt héten csütörtökön mutatta be Érdi-Halász­ Losonci „Egyetlen éj­szaka" civiil zenés vígjátékát. A közönség zsú­folásig megtöltötte a színházat. A nagy érdek­lődés elsőbben a vendégszereplő Lázár Máriá­nak szólt, akit forró ünneplésben részesítettek. Szépségével, tökéletes eleganciájával, vidámsá­gával elbűvölő hatást ért el. De a színtársulat többi tagja is remekelt. László Andor hódított, Lantos Ica, Hubay Zsonka, Gaál Sándor, Szir­mai A., Lakos Klári, Némethy Z., Ross József, Bakos István és Seress, valamennyien részesei voltak a sikernek. Pénteken ugyancsak telt há­zat vonzott Lázár Mária vendégszereplése. Szombaton és vasárnap a „Csodáidkor" került bemutatásra ugyancsak nagy siker jegyében. Ma este Gellért Lajos, csütörtökön Ráday Im­re vendégszerepel. Szombaton és vasárnap, jú­lius 30-án és 31-én az „Urilány szobát keres" című zenés vígjátékkal fejezi be ungvári idé­nyét a Sereghy-társulat. Remélhető, hogy az utolsó színházi héten a közönség még az eddiginél is fokozottabb mér­tékben fogja látogatni az előadásokat. r __ (*) Klepura még­sem lesz a Tansói opera igaz­gatója. Varsóból jelentik. Mint ismeretes, tervek merültek fel, hogy a varsói opera igazgatását Ján Kieipura vegye át. Az illetékes minisztériumokkal folytatott tárgyalások azonban nem vezettek ered­ményre, mert nem voltak hajlandók Kiepura kí­vánságait teljesíteni. Kieipura az államtól legke­vesebb kétmillió zloty segélyt kért az opera szá­mára. Ez jóval túlhaladja az eddigi segélyt, amely V.V­ 350.000 zloty volt. Másik kívánsága az volt, hogy építsék át az operát úgy, hogy 3.000 ülőhely le­gyen­ benne. Végül azt akarta kikötni a híres éne­kes, hogy Lengyelországban évente csak két hó­napot kelljen töltenie. Mivel ezen kívánságait nem teljesítették, lemondott terve megvalósításáról és az opera sorsa továbbra is bizonytalan marad. (*) Gerhardt Hauptmann mint szobrász. A drezdai országos könyvtár különtermében kép­zőművészeti kiállítás nyílt meg. Ennek kereté­ben kerültek kiállításra Gerhardt Hauptman­­nak, a legnagyobb élő német drámaírónak szo­bor alkotásai, amelyek iránt egész Németország­ban a legnagyobb érdeklődés mutatkozik. Hauptmann ugyanis fiatal korában szobrász ,volt. (*) A párisi városi színházak szubvencióját emelik. Párisból jelentik: Paris néhány színhá­zát a francia kormány támogatja. Daladier mi­niszterelnök, aki nagyon szívén viseli a francia és különösen a párisi színházak sorsát, új ren­delettel szabályozza ezt a támogatást. A Nagy opera, az Opéra comique és az Odéon színház eddig 26 millió franknyi szubvenciót kaptak az államtól és ezt az összeget Daladier rendelete folytán jóval felemelik.­ ­ A MAGYAR SZÍNHÁZ MŰSORA UNGVÁROTT: Kedden: Jedermann. Gellért Lajos vendégfel­­léptével. Szerda: Nincs szebb mint a szerelem. Operett. Csütörtök és péntek: Az én lányom nem olyan. Vígjáték. Ráday Imre vendégje 11 élptéve 1. Szombat: Urilány szobát keres. Zenés vígjáték. Vasárnap: Urilány szobát keres. (Utolsó elő­adás.) A MAGYAR SZÍNTÁRSULAT MŰSORA POZSONYBAN. Kedd: Gólyaszanatórium. Farkas Pállal. Szerda: Szakíts helyettem. A színtársulat juta­lomjátéka. Csütörtök: Egy vidám éjszaka. Titkos Ilona vendégfelléptével. Péntek: Egy vidám éjszaka. Titkos Ilona vip. AZ UNGVÁRI MOZIK HETI MŰSORA: PASSAGE MOZI VII. 26. Vera ügyvédkisasszony. VII. 27—28. Egy Unom família. VII. 29—30—31. Lumpacius vagabundus. RÁDIÓ MOZI A Rádió mozi előadásai renoválások miatt szü­netelnek. VII. 29—30—31. Megnyitó műsor: Mefisztó az operában* (—m.) ^mgmMacAar hirlap A Genova a Slaviát 4:2 (2:1), a Juventus a Ferencvárost 3:2 (2:1) arányban verte meg ■ [UNK] [UNK] [UNK] [UNK] [UNK] A legyőzött csapatok a reváns­­mérkőzések favoritjai ■ [UNK] ■ [UNK] KK ultimátum a Ferencvárosnak PRÁGA. — A Középeurópai Kupa középdöntőinek első mérkőzései — amint az várható is volt — az otthonukban játszó olasz csapatok győzelmét eredményezte. Az olaszok sikere azonban nem volt meggyőző, mert a hazai pálya dacára is csak kisarányú előnyt tudtak szerezni a Prágá­ban és a Budapesten esedékes revánsmérkőzésekre. Úgy a Slavia, mint a Ferencváros igen jól szerepelt, úgyhogy az FC Genova és a Juventus csak teljes erejének latbavetésével tudott győzni. Az eredmények voltak: FC Genova—Slavia 4:2 (2:1) GEM­A­ — Mintegy 14.000 lelkes néző előtt a Slavia nyitotta meg a támadások sorozatát, azon­ban az olasz védelem, főleg Agostini kapus, a helyén állott Tizenöt perc múlva az olaszok ke­rültek frontba, de Boksav kapus kitünően parírozta a veszélyes támadásokat. Mégis a 28-ik percben Cattaneo jobbszélső beadásából az előretörő Figliola jobb­fedezet váratlan gólt ért el. Párperces változa­tos küzdelem után, a 34-ik percben — a közön­ség viharos lelkesedése mellett — Mo­riselli sze­rezte meg a Genova második gólját. A Slavia nem csüggedt és a 36-ik percben Hozák szépí­tett az eredményen. A második félidőben a Slavia célszerű táma­dásokat intézett, amelyekből a 15-ik percben Vyd­aíil révén megszületett a kiegyenlítő gól. TURIN. — Tizenkétezer néző előtt a magyar bajnokcsapat nagyszerűen szerepelt. Bár az ola­szok reálisan érték el az egygólos győzelmet, a 2:2. Ekkor az olaszok az eddig fair mérkőzést he­ves irammá fokozták, a Slavia erőteljesen véde­kezett, de Morselli a 23-ik percben közvetlen közelből és Cataneo a 40-ik percben sarokrúgás­ból beállította a végeredményt. Boksay kapust ez utóbbinál szabálytalanul aka­dályozták a védésben.­­ A Slam­iában a legjobb ember Boksay kapus volt, aki mellett Kopecky és Dancik tűnt ki. A csatársorból hiányzott a gól­készség. A győztes csapatban viszont a csatársor volt a legjobb, főleg Morselli és Cattaneo érvénye­sült, — Popovics jugoszláv játékvezető közmeg­elégedésre látta el tisztét. A Slavia és Genova revánsmérkőzés augusztus 1-én, hétfőn folyik le Prágában. Játékvezető a magyar Hertzka Pál lesz. A döntetlen eredmény inkább megfelelt volna a já­ték képének. Az első félidőben a Juventus volt I fölényben. A sorozatos támadásokat azonban a magyar védelem kitünően visszaverte, míg a ma­gyar csatársor támadásait félvonalon megakasz­tották. Monti sikeresen fogta dr. Sár­osit, aki igen jó formában volt. A 22-ik percben esett az első gól Filipis révén, míg a 34-ik percben Buscaglia a korán vetődő Háda mellett érte el a második olasz gólt. Ettől kezdve a Ferencváros került frontba- Sárosinak sikerült őrzőit magáról le­rázni és gyönyörű egyéni akcióból a félidő vé­gén az eredményen szépíteni. A második félidőben a Fradi veszélyesen tá­madott, azonban a nagyszerű Főni—Rava hátvéd­­pár sziklaszilárdan védte az olasz kapu térfelét. A zöld-fehér fölény ellenére sikerült Tornáéinak még egy gólt elérni, amire azután Toldi felelt. A félidő végéig a magyarok támadtak többet, azonban kiegyenlíteni már nem tudtak.­­ A Fe­rencvárosban Lázár és Kemény kivételével min­denki jól szerepelt, Toldi kissé megsérült. A Ju­­ventusban a kitűnő hátvédpáron kívül Vargl­en I. fedezet és Gabetto középcsatár tűnt ki. Monti egyetlen feladatát, Sárosi őrzését jól végezte.­­ A ruttkai Bizik az erős k­amu, de végig fair mér­kőzést jól vezette. A revánsmérkőzés vasárnap folyik le Budapes­ten a prágai Vogl vezetése mellett Hogy a meccs melyik pályán lesz, később dől el. A KK-bizottság egyébként felszólította a Ferencvárost, hogy leg­később csütörtökig a Binden-ügyben a bűnösöket nevezze meg, különben a KK-bizottság Hádát és Korányit felfüggeszteni kényszerül. SPORT : A KK első középdöntő mérkőzésein: Az olasz csapatok csak kisarányú győzelmet értek el odahaza . L Juventus—Ferencváros 3:2 (2:1) A Kassai SC már a divízióba került 3:2 (2:1) arányban legyőzte Kassán a huszti Rusjt A Huszti SE súlyos vereséget szenvedett Eperjesen KASSA. (Tudósítónk távirati jelentése:) A Kas­sai SC nagy küzdelemben, de megérdemelten le­győzte a huszti Rusjt és ezzel a selejtező győz­tese is lett. Vojtassák bíró vezetése mellett 700 néző előtt a honi együttes először idegesem ját­szott, úgyhogy a vezetést a 39-ik percben a husz­­tiak szerezték meg Vajda révén. A gól után a KSC magához tért és remek akciók után Bacsó szabadrúgásából Kaincz I. kiegyenlített. A 43-ik percben Kaincz 11. vezetéshez juttatta a KSC-ot, amely szünetig már fölényben játszott. — Szünet után változatos küzdelem folyt és a 10-ik percben a Rusj Fiiak révén egyenlített. — A KSC erre nagy tempót diktált, hatalmas fölényben játszott, de csatárai a kapu előtt sorra rontottak. Már úgy látszott, hogy a mérkőzés döntetlen marad, ami­kor az utolsó percben Ivanko beadta a győztes gólt.­­ A K­SC-ban Kuba, a Kaincz-testvérek, Ivankó és Pásztor, a Rusjnál Bokory, Zvubenek, Vajda és Filak tűnt ki. Előmérkőzések: KSC TI—KAC II. 2:0 (1:0). Biró, Wanner. Gólok: Lőrincz. — KSC ifj.—KMSE ifj. 2:0 (1:0). Ifjúsági bajnoki mérkőzés: EPERJESEN a Slavia a Huszti SE-t 7:1 (4:1) arányban győzte le 500 néző előtt. Bíró: Cserno­­horszky. A selejtező-mérkőzése­k állása keleten: A Huszti SE—Rusj, Huszt 0:0-nál félbeszakadt mérkőzés a tabellán nincs felvéve. 1. Kassai SC 5 4 10 15:5 9 2. Slavia, Eperjes 5 2 1 2 13:8 5 3. Rudj, Huszt 4 12 1 11:10 4 4. Huszti SE 4 0 0 4 1:18 0 7 A Füleki TC újabb meglepő ténye: Pozsonyban Kupa döntőjében kikapott a Vas-Rapidtől A Dornkappel került be a nyugati kerület L osztályába ■ ■ ■ Vas-Rapid— Füleki TC 3 it (3 : 1) ■ ■ ■ POZSONY. — A nyugati magyar kupa döntője közepes színvonalú játék után a pozsonyi csapat megérdemelt győzelmét hozta. A Vas-Rapid mu­tatta az egységesebb játékot és kevesebb volt a gyenge pontja is. Védelme, különösen Ábrahám kapus, kifogástalanul dolgozott, fedezetsora leg­jobb része volt a csapatnak, a csatársorban pedig három fiatal játékos jó teljesítménye ellensúlyozta Fürszt és Porubszky siralmas játékát. Fülek az elődöntőben aratott rekordgyőzelme után csaló­dást keltett. Egyik-másik játékosa ugyan első­rangú teljesítményt nyújtott, de összteljesítmény­ben alulmaradtak a Vas-Rapiddal szemben. Egyé­nileg Reimann, Egri és Csukás tetszettek. A két csapat következőképpen állt fel: Vas-Rapid: Ábra­hám — Valentin, Halada — Precs, Hudek, Smisztik — Balogh II., Porubszky,­­Boros II., Fürsz­t, Janotta. Füleki TC: Reimann — Tóth, Poduly — Zubkó, Csukás, Hudecz — Mihók, Kovács, Zigmund, Egri, Juracsek. Már az első támadások során meglátszott, hogy a Vas-Rapid a jobbik csapat. A 10-ik percben me­leg helyzet volt a fülekiek kapuja előtt, az egyik hátvéd kenderőt vétett, de Boros 11-esét Reimann kitünően védte. A 13-ik percben azonban mégis megszületett az első gól. Fürszt lövését Reimann kiütötte, de Janotta rú­gása már védhetetlen volt. A 15-ik percben is­mét szép támadást vezetett a pozsonyi csatársor, a füleki védelem kapkodott és Boros II. belőtte a második gólt. A 31-ik percben Boros ismét gólt lőtt, de érvénytelen volt, mert dr. Brüll már elő­zőleg lesállást jelzett. Tíz perccel a félidő vége előtt lőtte becsületgól­ját az FTC. A pozsonyi kapu előtt nagy kavarodás támadt, Ábrahám elesett, Zikmund pedig belőtte a labdát. Hat perccel ké­sőbb újabb góllal fejelt a Vas-Rapid. Hudek vá­ratlan lövése hálót ért. • A második félidőben nem esett gól, a játék azonban ennek ellenére élénk és változatos volt A Vas-Rapid két szélsője állandóan veszélyeztette a füleki kaput. A belső hármasban azonban csak a Balogh I. helyére beugrott fiatal Boros II. muta­tott elfogadható teljesítményt. Fürszt és Porub­szky lassúságával csak akadályozta a játékot. Az első negyedórában Balogh II.-nek volt két nagy helyzete, de Reimann tisztázott. Fü­leknél különö­sen Zigmund, a gólkirály lőtt sokat mellé és fölé. Az utolsó percekben ismét a Vas-Rapid táma­dott, Fürsztnek és Porubszkynak is volt egy-egy nagy helyzete, de nem tudták kihasználni. A mérkőzést dr. Biiill Gyula vezette mintegy 1000 főnyi közönség előtt. * Dornkappel—MTE 2:0 (tál). 400 főnyi közönség előtt. Jákob vezetése mellett játszották a nyugati kerület első osztályának második selejtezőjét. A Dornkappel lelkes játékával és eredményes­ebbb csatársorával megérdemelte a győzelmet. Az első félidőben ugyan az MTK volt jobb, de nem tudta kihasználni a kínálkozó helyzeteket. A gólokat Bellák és Fekete lőtték. Dornkappel ezzel első­­osztályú lett, mert az első mérkőzésen csak 1:0 arányban győzött az MTK. * SK Bratislava—Katonaválogatott 9:1 (4:0). A pozsonyi ligacsapat első edzőmérkőzése az őszi évad előtt. , Drobny legyőzte Menzelt a nemzeti teniszbajnokságban TÁBOR. — A nemzeti teniszbajnokságok során a férfiegyest befejezték. A döntő nagy meglepe­tést hozott, amennyiben Csehszlovákia többszörös bajnoka, a szudétanémet Menzel Roderich 6:2, 4:6, 6:4, 2:6, 3:6 arányban kikapott Drobnytól. A har­madik helyeken Malecek és Melzer végeztek. Szlovákiai eredmények BOSÁNY. Érsekujvári SE—BTC 2:1 (0:0). Ba­rátságos. BESZTERCEBÁNYA. SK—Zólyomi TK 6:1 (5:0). Serlegmérkőzés: TRENCSÉN. TTS—Kis klubok vegyescsapata 6:1 (2:0). IGLÓ. AG—Korompai Haladás 11:3 (6:1). KASSA: Téhány—Nagysáros 0:1 (2:0). — CsSK Kassa—Törekvés Nagymih­ály 3:1 (2:0).