Sporthirlap, 1918. július-december (9. évfolyam, 26-52. szám)

1918-09-30 / 39. szám

4. oldás, SPORT KIRLAP A magyar válogatott csapat. (Ha alászörís is közönség köréből.) _ így gondolom a válogatást, mert én sok más társammal együtt többet és alaposabban figyelem a játékosokat, mint a »bizottság«. Tehát : kapus csak Zsák lehet, mert az ő sze­mélye a kapuban biztonságot ad a közvetlen védelemnek, mert neki nem lehet meglepetésszerűen lőni, tehát az ellene játszó csapat lövőképességet okvetlenül gyöngíti. Jobb volt a Törekvés ellen, mint Platkó, Varga valaha. Hátvédek: Payer és Feldmann. Mindkettő abszolút lelkiismeretes, nagy fizikum, jobb­­ballábas és — ami igen fontos — nem szeszé­lyes? játékos. Bízhatunk bennük. Fedezetek: nehéz — de nem játékoshiány miatt nehéz — feladat. E posztok döntik el a nagy csatát. Ging állóképessége, rutinja és , formajavulása elébe helyezik őt minden center­­hallunknak. Balhalf csak Orth lehet. Klasszisa, fejjátéka páratlan. Tipikus halfjátékos. Az, hogy csapata — jobb hijján — a hátvéd posztján szerepelteti, nem ártott tudásának. Labdabiztossága és főleg hajszálfinom passzai nagyon értékesek. Igazi támadó-half. Kertész II. öreg, harcedzett és megbízható jobbfedezet. Ő mellette nem jöhet más számításba. A csatársor: jobbszélső az ifjú Braun. Min­den ez idei mérkőzésén kicsillan szinte páratlan agilitásával a mezőnyből. Hatalmas lövései egész meglepetésszerűen jutnak sokszor a há­lóba. Beadása igen jó, klasszis játékos, aki 17 éve mellett is teljesen rászolgált a bársony sap­kára. Nemes, Pluhár és a többiek csak mint tartalékok számíthatnak mellette. Konrád IT. a jobbösszekötő helyén el is in­tézte e kérdést. Vasárnap a DFC ellen meg­mutatta a régi stílusát. Végtelenül okos foot­­­ballt játszik. Hirtelen akciói többnyire sikerül­nek, mert határozottan és villámgyorsan kom­binál. Ha jó labdákat kap, futni is tud. Schaffer a centercsatár. Patakinál határozottan jobb, mert óriási tréningje van, ezzel szemben Pataki rókát hanyatlott és határozattan a kapu előtt Schaffert ajánlja az együttesben való megszo­­kottsága is. Schlosszer még mindig a legjobb magyar balösszekötő. Könnyed, cikázó alakja a pályán, megnyugvást hoz a tribün népének. Ha kétszer kitör, az kétszer gól, ha nem ül­dözi különös balszerencse lövéseit. A csapat „ A c­ales­ sarka” a balszélső posztja. A többiek nála gyengébb játékosok. Tóth (Potya) lehet tehát a legjogosabb aspiráns. Jó futó és lövő. Ezen a szokatlan poszton is láttunk már tőle kiválót. Személye emeli az eredményessé­gét csatársorunknak. Agilitása és állóképessége közismert. Sok ezer sporttársam véleményével találko­­zik tehát ez az én első csapatom. Zsák­­ Payer Feldmann / Kertész II. Ging Orth Braun Konrád II. Schaffer Schlosszer Tóth György Ferenc. — Az ezidőszerint legjobb reprezentatív csa­pat véleményem szerint a következő: Zsák (*330 FC) Feldmann Székely v. Payer (MTK) (BAK) (FTC) Kertész II. Ging Blum (MTK) (TSE) (FTC) Braun Konrád II. Pataki Schaffer Schlosszer (MTK) (MTK) (FTC) (MTK) (MTK) Szirmai Artúr. — A legjobb magyar tizenegy a következő: Zsák Payer­­ Székely Kertész II Károly Ging Tóth Konrád II Pataki Schaffer Schlosser Geller Sándor. Norvégia—Svédország 2:1 (0:0). A két északi ország válogatott csapata szeptember 15-én vívták meg tizenhetedik mérkőzésüket. A válogatott mérkőzés­­színhelye Kristiánia volt, amelynek legnagyobb sporttelepét 20.000 főnyi közönség töltötte meg, hogy tanúi lehessen a két csapat összecsapásának. Az eddigi mérkő­zések csaknem kivétel nélkül a svéd csapat fölényét mutatták. Norvégia a 16 mérkőzésből csak hármat tudott eldöntetlenné tenni, a többit mind a svédek nyerték meg, nem egy­szer imponáló fölényben, végeredményben 62 :14 gólaránnyal. A svéd csapat felállítása ez volt: Sandberg, Hjelm, Berjesson, Karlsson­, Magnusson — A­linan, Friberg, Jorransson — Svensson, Lund — Sjöstrand. — Norvégia : Helsing, Gundersen, Ild­gosen, Engabrd­sen, Aas, Andersen, Halvor­­sen, Wold, Stron, Aulie, Withne. A mérkőzésnek pompás idő kedvezett, az égen egy tenyérnyi felhő sem volt, csupán egy gyenge kis szellő fújt. A norvég csapat azonnal támadólag lép fel s a svéd védelemnek ugyan­csak van dolga, hogy visszaverje az otthon játszó csatársor támadásait. A svéd csapat ne­hezen jön lendületbe, akcióit a kapu előtt nem kíséri szerencse, lövéseik a kapu fölött mennek el, vagy lécről, vagy az ellenfélről pattannak vissza. Az első félidő nem hoz eredményt, kor­­nereredmény 5:2 a norvégek javára­ A máso­dik félidő erős norvég támadással kezdődik s már a negyedik percben Gundersen gólt fejel. Óriási tapsvihar jutalmazta a sikerült akciót. A lelkesedés tetőpontját akkor érte el, amidőn alig öt perc múlva — annak ellenére, hogy a svéd védelem életre-halálra dolgozott — Gun­dersen hosszú lövéssel a második gólt lövi. A nézők egymás karjaiba esnek, olyan extázis vett erőt rajtuk. Ennek a gólnak oka az volt, hogy Spöstland kapus az ujját sértette meg, úgy hogy nem tudta képességeit kifejteni. A kapott két gól óriási erőkifejtésre serkentette a vendég svéd csapatot, aminek azután meg van az az eredménye, hogy a második félidő 23. percében Berjesson 2: 1-re tudja a meccset állítani, de a kiegyenlítés már nem­ sikerült. Városok közötti mérkőzés Komáromban. La­punk legutóbbi számában röviden közöltük, hogy Komáromban Győr—Pozsony —Tatabánya kontra Szombathely—Komárom városok játé­kosaiból alakult válogatott csapatok mérkőznek s a küzdelemből Komárom—Szombathely csa­pata került ki 3:2 arányban győztesen. A mérkőzésről a következő tudósítást kaptuk. A mintegy 1500 főnyi közönség előtt lezajlott mérkőzésben szép játékot mutatott mindkét csapat. Az első gólt a 25. percben Krappan (Komárom) lőtte, öt perc múlva azonban Hor­­govics (Győr) kiegyenlített. A II. félidőben Szombathelyt Komárom erősen szorongatta Megjelent a FOOTBALL ALMANACH 19­8. őszi kiadása Szerkeszti: MAROS IMRE Az összes őszi mérkőzések sportnap­tárával, statisztikákkal, sportriportokkal,­­ teljes hivatalos játék­szabályokkal stb. 134 oldal, ára 3 kor. Minden sportember neve szerepel -jasar az Almanachban.A hiten 31 ajánlottan megküldi. . fel iBS ’wIMP BwKPf5r,''TV, ,/f*T . _, GY&RT: Katona! érte millie‘ktel telefon 4—-37, és érmeket, piakkerek­. ===== 3©­­ssása. Az I&S PESK­as. étteraten­sen VII., Rákóczi-út 90. Délután 5 órat fea Pénzes karnagy vezetésével. Este Sovánka Nándor hangversenyez. Sport­­térünk találkozóhelye. Dréher sör. Elsőrangú konyha. Teríték 5 korona. KÁDÁR MIKLÓS a székesfővárosi Pavillon éttermeinek volt bérlője. ellenfelét s az 5. percben Krappan újabb gólt szerzett, majd a 40 percben Simon (Szombat­hely) háromra szaporította a gólok számát. Egy 11-eshez is jutott a csapat, Meichler (Tatabánya) kapus azonban bravúrosan védett. A mezőny legjobb játékosa Lőbl főhadnagy (Komárom) volt. Jobbhátvédet játszott. Mel­lette Simon és Krappan érdemel dicséretet. HIVATALOS ROVAT Magyar Atlétikai Szövetség Budapest, Vill., Bezerédi­ utca 16/b. földsz. Telefon: József 11—93. Versenyengedélyezés. A MASz atlétikai szakosztálya engedélyezte a Debreceni Torna Egyesület által 1918 október­ 20-án d. u. 2 órakor rendezendő országos atlé­tikai versenyt. Számok és sorrend: 1. 100 m. sikf. élet. 2. 1500 m.­ sikf. 3. Ma­­gasugrás II. oszt. 4. a 100 m. sikf. döntője. 5. Súlydobás jobb- és balkézzel. 6. 100 m. ifj. sikf. 7. Távolugrás. 8. 100, 200, 300, 400 m­. ifj. staféta. 9. Ifj. diszkoszvetés előnyv. 10. 300 m. sikf. előnyv. 11. 5000 m. sikf. előnyv. 12. Had­­u­grás előnyv. 13. Gerelyvetés. 14. 400 m. ifj. sikf. 15. Magasugrás helyből. 16. 200, 200, 400, 800 m. staféta előnyverseny. Kötelező eredmények: a 100 m. síkfutásban 126 mp., a 100 m. ifj. síkfutásban 12­6 mp., a 400 m. ifj. síkfutásban 57­6 mp., az 1500 m­.­ síkfutásban 4 p. 19 mp. Magasugrás 160 cm.­ helyből 135 cm. Távolugrás 6 m. 10 cm. Két­kezes súlydobás 22 m. Gerelyvetés 41 m. Nevezési határnap: október 12. Tét: szenior számokban személyenként 1 korona, ifjúságiak­ban 50 fillér. A téteket és nevezéseket Hadházy Dezső titkár címére (Debrecen, Svétmalom­ utca 17.) kell küldeni. A kötelező eredmények elérése esetében a díjazás a győztesnek ezüst, egyébként nagy bronz érem, a másodiknak nagy­ a harmadik-­­nak kis bronz érem tekintet nélkül az indulók számára. Nyolc induló esetén a negyedik is kap; dijat s az egyesület egyes szenior nyílt szá­­­mokban tiszteletdijat is adhat. Értesítés. A Kolozsvári Egyetemi Atlétikai Club kéré­sére a szakosztály megadte, hogy szeptember 29-re engedélyezett versenyét október. 13-ra ha­­­laszthassa. Nelvezési zárlat október 5. Csurgay István s. k. szakoszt. előadó. Nyakkendőház Budapest, V., Deák Ferenc­ utca 14. szám. Fióküzlet: IV., Kigyó­ u. 5. (Znotild-palota) Saját gyártású nyakkendőik­­ csodáján gazdag választékban I­O Árjegyzéket 20 filléres bélyegért küldünk.­­ Fényképezőgépek k­iülTávalóX a. legolcsóbban vés?, f­alc$érés A Rjf aY?|K ttJlTsfcHEá ftAN&OR fényképészeti szaküzlete Erzsébet­­körút 33. sz. (Hoyal­ Or­eans mellett.