Sporthirlap, 1918. július-december (9. évfolyam, 26-52. szám)

1918-09-30 / 39. szám

39. szám, SPORTHÍRLAP Vasárnapi eredmények. FOOTBALL, nemzetközi mérkőzés: BAK—Wacker 2:0 (1:0). Üllői-úti pálya. Bírd Jangfelder Ferenc. Könnyű gőzelmet aratott a BAK a császár­­város leggyengébb első osztályú csapata, a Wacker felett. Játéka azonban a könnyű és fölényes győzelem ellenére sem elégített ki, mert jóllehet a játék négy ötödében csatárai a Wacker kapu előtt tanyáztak, gólt mindössze kettőt tudtak rúgni. Egyénileg Székely, Károly, Geller és Deutsch voltak jók. A Wacker mai játéka teljességgel igazolta otthoni gyenge eredményeit, amelyek alapján ma 2 ponttal az osztrák bajnokság utolsó he­lyén áll. Közvetlen védelme igen jó, a repre­zentatív Feigl, úgyszintén a hátvédek Svollen­­dorfer és Freund a legszigorúbb kritikát is ki­állják. Fedezetsoruk Huber kivételével nem üti meg az első osztályú nívót. A csatársorban is a gyors balszélsőn Riedten és Machherndten kívül nincsen még közepes képességű játékos sem. A BAK első gólját az első félidő 15. percé­ben éri­ el Tóth védhetetlen magas lövésével. A második félidő 14. percében Donáth szép­ bea­dását Feigl védi ugyan, de Gácsy elé ejti, aki befejeli. A rendkívül érdektelen és unalmas mérkőzés ,15 és 33 perces félidőkből állott. A Wacker összeállítása a következő volt: Feigl—Kollindorfer, Freund—­Vorsilak, Huber, Vazik—Troster, Sierbster, Machhörndl, Polony, Riedl. gyAF_UTE 2:0 (1:0). Bécsben, a hütteldorfi pályán 4000 főnyi közönség előtt folyt le a mérkőzés, amelyben a WAF legerősebb össze­állításában szerepelt. Az első félidőben az UTE teljesen egyenlőrangú ellenfele volt a bécsi csa­patnak, a második félidőben azonban némi WAF fölény mutatkozott. A WAF energikusan, igen erős tempóban játszott, csatársora jól kom­binált védelme pedig sikerrel zavarta meg az UTE-nak többizben is eredménnyel kecsegtető támadásait. Az első gólt az UTE kapusának a hibájából Polzter lőtte a 26-dik percben. A második gólt a második félidő 40-dik percében Gansl szerezte meg. Bíró: Lazarus volt, aki az UTE-nak nem egy támadását akadályozta meg offside címén. Hadi bajnokság, I. osztály: MTK—FTC 2:2 (1:0). Üllfll­ut­ pálya, 1­­00 néző. SM Gerő Ferenc. A két régi nagy rivális mai bajnoki meccse hatalmas meglepetéssel végződött. Eldöntetlenül mérkőztek az ellenfelek, emellett azonban oly gyenge és nívótlan játékot produkáltak, aminől a két csapattól rég nem láttunk. Az MTK csa­pata Knapp halála miatt láthatólag deprimál­tan, indiszponáltan állt starthoz, viszont a zöld­fehérek, jóllehet Wiener és Blum­ nélkül álltak fel, rendkívül tűzzel és lelkesedéssel játszottak, úgy hogy nemcsak egyenrangú ellenfelei voltak az MTK-nak, hanem a második félidőben hatá­rozottan jobbak is voltak annál. Kossuth az MTK kapujában várakozáson felül jól védett, néhány labdát szép stílusban tett ártalmatlanná. A hátvédek közül Orth, amíg meg nem sérült, igen jó volt, sérülése után azonban már csak statisztált. Feldmann így kissé bizonytalanul dolgozott. A fedezetsor munkájának elbírálásánál figyelemre kell mél­tatnunk azt a körülményt, hogy a csatársor minden kritikán alul, gyengén játszott, s nem bírt labdát tartani, ami azután erősen éreztette hatását a halfsor játékán is. Nyúl idő előtt el­készült erejével, Vágó sokat futkosott feleslege­sen és céltalanul, sőt Kertész II sem elégített ki. A csatársorban Scnatfer és Schlosser betegen állt ki, míg Konrádnak és Braunnak rossz nap­ja volt. Viszonylag Nagy volt még a legjobb. Az FTC-nél a közvetlen védelemben Payer játéka magaslott ki. A Wilhelem—Medgyessy —­ Izsák halfsor tudásbeli fogyatékosságait agili­tásával pótolta. A csatársor a mezőnyben nagy lendülettel játszott, de a kapu előtt nem volt elég határozott. Egyénileg Tóth volt a legjobb. Az MTK éri el a vezető gólt az első félidő 27. percében oly módon, hogy Nagy beadását az of­ siden álló Braun belövi Az FTC a má­sodik félidő 19. percében egyenlít ki, amennyi­ben Tóth szép kétperét Bódis befejeli, öt perc­ed később Ifegj?: szép Mutásából Kon­rád IJ. isítás töbBszetsija vészsStpaá mTk-nak. A 41, gggBBft éMfRWljáf Irágjfljfe, a KRb Sthlofe-t kerül, eB fölt rt%. A biffi áfciffaan ko­rábban lefújta már a gáncsot, s így nem adja meg. A mérkőzés utolsó percében egy MTK kapu előtti kavarodásban Braun ártatlan handset vét, mire a biró tizenegyest ítél, amelyet Payer védhetetlenül belő. Korner arány 9 : 3 az FTC javára. Gerő Ferenc a minden tekintetben ne­héz mérkőzést sok igyekezettel vezette. Kispesti AC—Törekvés 3:2 (2:0). Halom­ utca, 600 néző. Bíró Vértes Imre. Heves és mindvégig érdekes mérkőzést vívott a két csapat, s a küzdelemből a szerencsésebb KAC került ki győztesként. A Törekvés új összeállítással kísérletezett, amely azonban nem felelt meg teljesen a várakozásnak. Hogy a csapat hétről-hétre nem tudja azt a formát ki­játszani, amely tudásának megfelelne, ennek­ nagy oka abban rejlik, hogy a csapatban nincs meg az az egyetértés, amely a harmonikus munkát lehetővé tenné Hiányzik a lelkesedés is, amely lendületessé teszi és magával ragadja a játékosokat. A védelemben Dilrr és Siegl já­téka emelkedett ki- Fáradhatatlan volt Ging, míg a csatársor­ai összeállításában — Urik he­lyén Lottka játszott, s ennek helyét a balszé­len Bőti töltötte be — egyenlőre még nem szo­kott össze. A szélsők jó lefutásait a középen nem tudják értékesíteni, s az ellenfél kapuja előtt lövés helyett passzokkal töltik az időt. A KAC mai teljesítményét a legteljesebb elisme­rés hangján kell méltatni. A csapat minden egyes tagját áthatotta a lelkesedés és legjobb tudásával igyekezett a győzelem kivívására. Oroszlánrésze van ebben a csapat kiváló kapusának Varga Péternek aki mai védésével ismét tanujelét adta hatalmas tudásának. Bravúros védései az ellenfélnek szá­mos veszedelmes támadását hárították el. A két hátvéd sok igyekezettel játszott, úgyszintén a fedezetsor is. A csatársorban Boldog, Jenny és Jeszmás vezették a támadásokat. A mérkőzés folyamán a Törekvés többet, de Kispest veszé­lyesebben támadott. Kispest kezd, de a támadást a Törekvés veszi át és egymásután támadja a KAC kapuját,­ Varga azonban kitűnő védéssel mindent ment. Későbben változatos és heves a játék. A fél­idő vége felé a KAC is frontba jut, Csapkay kapura lövése után Jenny leszalad, beadott hosszú labdáját Boldog a hálóba fejeli (1:0). Kezdés után rövidesen a KAC ér el egy ka­pura lövést, majd a 43. percben Jenny a kifutó Dürr mellett hosszú lapos lövéssel megszerzi a második gólt. A második félidőt a Törekvés erélyes táma­dásai vezetik be. A 9. percben Lottka hosszú lövése váratlanul a hálóba jut (2 :1). Felállás után a Törekvés lerohan és Rákosi 20 méteres lapos lövéssel kiegyenlít, (2:2). A játék további folyamán a Törekvés van fölényben, mégis a 35. percben Horvát hibájából Boldog a győztes gólt lövi. »33« Fc-Máv gépgyári SpK 2: 2 (1:1) Halom­­utcai pálya: Biró Festőry Ákos. Ismét beigazolódott, hogy a Halom­ utcai pá­lyán a Máv annyira otthon van, hogy mind­egyik csapatnak veszélyes ellenfelévé válhatik. Elejétől végig méltó ellenfele volt a »33«-nak és csak ennek nagyobb rutinján és játékosainak nagyobb technikai tudásán múlt, a hogy nem tudta a győzelmet megszerezni. Mindenesetre figyelembe kell azt is venni, hogy a Máv rend­kívüli lelkesedéssel, minden labdáért szívesen küzdve játszotta végig a mérkőzést míg a »33« meglehetősen kényelmesen, sőt szemmel látható elbizakodottsággal ment a küzdelembe. A­­33. és egyben a mezőny legjobb embere Zlocfi volt, aki hétről-h­étre oly formát játszik, amely a legmesszebb mienő igényeket is kielé­gíti. Boros I. és Molnár ezúttal túlságosan élőt kalandoztak. A csatársorban csak Boros II. elégített ki, aki most szintén igen jó kondíció­ban van. A védelem néha kissé könnyelműen fogta fel feladatát. A Máv sokkal egységesebb benyomást tett és alig lehet egyik részét a másik rovására kiemelni. A védelem a neki jól konveniáló pályán biztos helyezkedéssel tette ártalmatlanná az ellenfél támadásait, a fedezet­sor pedig minden tekint­etben első rangú mun­kát végzett. Különösen Rometh érdemel elis­merést. A csatársor igen lendületes és akár­hányszor veszélyes támadásokat vezet, de a csatárok hiányos lövőképessége miatt sok jó helyzet maradt kihasználatlanul. Egyénileg Baki és Szecsei váltak ki. Mindkét csapat egy­­egy tartalékkal állott fel. A Máv valamivel többet támadott, viszont a »33« játékban volt az összjátékra való törekvés. Mindkét csapat, különösen az első félidőben számos gólhelyzetet hibázott. Minkét félidőben a »33« szerezte meg a vezetést, mind a kétszer Boross II. révén, a­mit a Már az első félidőben Szecsei, a máso­dikban Baki révén viszonoz. , Va' 0 ftójRMfdifíit 216 (10), TtíffiPtfSeGh Bntrftis? feyír#M. Mindkét cSt£at' hátfelé tartalékkal szerepelt A mérkőzés nem állott első osztályú nívón, nélkülözött minden külső szépséget is, aminek főképpen az átázott nehéz pálya lehetett az oka. A Vasasok gyenge teljesítményére némi mentség, hogy játékosai érezték meg a múlt heti FTC elleni erős játékot. A BTC lelkesen dolgozott ugyan, de a gyenge fizikumú játé­kosok a nehéz talajon a rutinhoz­ottabb ellen­féllel szemben nem tudtak boldogulni. A mér­kőzés példásan fair volt, csupán egy durvább foult vétett a BTC védelem a második félidő­ben a büntető területen belül, ami által a Va­sasok a megítélt 11-esből a második gólhoz ju­tottak. A Vasasoknál Rucskay mindjárt az első félidő elején lepántult s azontúl csak statisztált az egész játékidő alatt. Az első gólt az első félidő 13-ik percben Jelűnek rúgta, a második gólt a második félidő 35 percben 11-esből Plattkó. A Vasas csapatban jó volt Takács hátvéd, (ő volt a mezőny legjobb embere) aki biztos leszereléseivel és hatalmas felszabadító rúgásával szolgálta csapatát, továbbá a kapu­ban Plattkó, a fedezetsorban pedig Gottlieb emelkedett ki. A csatársorban kimagaslott Jel­anek játéka. A BTC-ben Bayer, Csermely és Kanyaurek érdemel említést. TTC—III. ker. TVE 1­­ 0 (0:0). Határ­ utca. Bíró: Tatfel Miksa. 800 néző. Az általánosságban egyenlő erejű csapatok között a tervszerűbben kombináló TTC szerezte meg a kétségkívül értékes győzelmi pontokat. Az első negyedórában egyhangú középjáték folyik, amelyet csak az elég gyakori foul-ok tarkítanak. Eredménytelen félidő után a TTC erős iramot diktál, úgy hogy a Stark—Híres hátvédpár sem tudta megakadályozni, hogy Pach a 24. percben gólt ne löjjön. Ezután még állandóan a TTC volt fölényben, csak az utolsó percekben kezdi a III. ker. TVE forszírozni a játékot, de Portörő és Hegyi védekezésen min­den akció megtörik. A győzte csapatban kiváltképpen Portörő játékát illeti feltétlen elismerés, de igen jó volt Recht jobbösszekötő és Neumann balösszekötő is. A III. ker.-nél Hönich I. Csíki, és Breier ní­vós játékot produkált. Ez utóbbi a második fél­idő közepén megsérült s kiállt. Stark elég jó formát mutatott,­­ ellenben Híres nem volt disz­ponálva. Lud­vig jobbszélső durvasággal igyeke­zett pótolni tudásbeli fogyatékosságát s egy­szer olyan feltűnő szabálytalansággal akadá­lyozta Porterét a játékban, hogy csak a biró pillanatnyi erélytelenségén múlott, hogy a me­­zőnyben maradhatott. Második A­ osztály. Testvériség—ETC 5:1 (3:0). Erzsébetfalvai pálya. Biró: Bóna Pál. Igen szép fair mérkő­­zés, amelynek góljait Berkes (2), Perger (2) és Holtai (1) rúgták. Az ETC gólja a Testvériség kapusának hibája folytán öngólból esett. NSC — Famunkások SG 7:0 (2:0). Sárkány­utcai pálya: Bíró Hámos Dezső. Az NSC nagy fölénnyel, biztosan nyerte a mérkőzést. A gó­lok közül Killerman (2) tizenegyesekből, Molnár Ottó és Tímár (2), Kinisztler egyet rúgott. A bíró Bozsenyik (famunkást) tiszteletlen viselke­dése miatt kiállította. Főv. T. Kör—VII. ker. SpC. 2:1 (1:1). Ame­­rikai-uti pálya. Biró Renner Sándor. A Főv. TK­ csapata volt a többet támadó fél. A gólo­kat a Főv. TK jobbösszekötője rúgta. ÚTE—BKVT 3:2 (2:1). Thököly-uti pálya. Biró Kertész Sándor. Erős mérkőzés, amelyen a három tartalékkal játszó UTE volt a többet támadó. A gólokat Matusovics és Rác lőtték. A BKVT-ből durva játék miatt négy játékost állított ki a biró, URAK*—|ISre S;0­­0 : 0). Amerikai-nti pálya,' biro: .lírait. Az URAK góljait Polgár (3), Sh­affer és Gsrtu lőttek. Styttlldftftffc' S­jÉ—Mefytfí 8p6 4:1 1:1. Rá­kospalotai pálya. Biró: Szász Béla. Fair, vál­tozatos játék,­amelyben a Nyomdászok iaég m­érgemelt győzelmet arattak. — ■ 10f 5. oldal. A Magyar Testgyakorlók Köre elnöksége, választmánya és összes tagjai, fájdalomteli szívvel jelentik KNAPP MIKSA-nak forrón szeretett tagtársuknak, barát­juknak és bajnokcsapatuk sok éven át volt büszkeségének váratlan el­hunytát Emléke örökké és szerető szívünkben!