Sporthirlap, 1928. július (19. évfolyam, 77-89. szám)

1928-07-16 / 83. szám

HÉTFŐ, 192 S­ZtŐL,ICS 16, SPORTHÍRLAP Budapest válogatott vízipólócsapata szép játékkal fölényesen győzött Pozsony válogatottjai ellen Budapest—Pozsony 8:1 (5:1) Míg a­ nagy válogatott nagyszerű győ­zelmet aratott Pak­sban, addig a B­ vá­logatott Prágában és Pozsonyban mu­tatta meg oroszlánkörmét. A szombati prágai mérkőzés bizonyos meglepetést hozott, amenyiben 1:3 (3:1)-re tudtunk győzni Csehszlovákia csapata ellen, Wenk (3) és Czele góljaival. A csehek járatlanul kitűnő játékot produkáltak , kicsit könnyelmű játékot folytatott B­ garnitúránk ellen. A mérkőzés után Pozsonyba utazott a csapat, ahol mint Budapest csapata mér­kőzött Pozsony válogatott együttesével. Itt már kidomborodott a csapat klasz­­szisa és fölényes győzelmet aratott. A pozsonyi mérkőzésről Speisegger Ernő, a csapat egyik vezetője a, következőket telefonálta: A pozsonyi közönség élénk érdeklődése mellett folyt le a mérkőzés, melyet Bu­dapest csapata biztos fölénnyel nyert meg 5:1-es félidő után 8:1 arányban. A két csapat így állt fel a mérkőzésre: Budapest: Bárla — Szabó, Németh — Csorba — Musitz, Csele, Wenk. — Po­zsony: Striberg — Sebulcz dr., Kinzi — Krotz — Apfel, Steiner, Schmuck. Nagy fölény mellett könnyen győzött a B­ válogatott csapat A legjobb ember megint Wenk volt. Kívüle megfelelt Czele, Németh és Barta. A csapat sok­kal jobb játékot produkált, mint Prágá­ban. Luszk­oviek beteg lett, ezért nem játszhatott. A gólokat Németh (1), Wenk (2) és Czele (1), illetve­ Schmuck dobták. A mérkőzést Mohrberger kitűnően ve­zette. A SzUE 4:1 arányban legyőzte a MAG vízipólóc­sapatát a szegedi úszóversenyen Vasárnap­ délután rendezte a Szegedi Ú Úszó Egylet a Rókus-tavi úszópályáján országos úszóversenyét, amelyen részt­vettek a­ fővárosból a MAC úszói és vízi­­pólócsapata, valamint az Orosházi TE gárdája. A '100 főnyi' közönség előtt le­folyt verseny mintaszerű lebonyolítása Jbanicz Mihály érdeme. A versenyen ki­emelkedő esemény nem volt, a Walluse­­fivérek nem erőltetek meg magukat. A vizipólóban meglepetés a tartalékos MAC-csapat súlyos veresége. Hiába, az Ivády—Csorba kettős hiánya nagy hen­­dikeppet jelent a kék-sárga együttesnek. Örvendetes esemény, hogy a versenyen részt vett az újonnan megalakult Sz.­­Vasutas úszógárdája. Részletes eredmény: Főversenyek: 100 méteres gyorsúszás: . 1. Wannie Rezső­­(SzUE). 1 p. 0.6 m­p­ 2. Sirsits (SzUE) 1 p. 08.2 mp. 3. Boros (SzUE) 1 p. 12 mp. 100 méteres hát úszás: 1. Nagy Károly (OTK) 1 p. 17.6 mp. 2. Hál XT. (SzUE) 1 p. 20.2 mp. 3 Ullmann (SzUE) 1 p. 26.4 mp. 100 méteres mellúszás: 1. Duna­y (MAC) 1 p. 26 mp. 2. Hál (SyrtJE) 1 p.28.6 mp. 400 méteres gyorsúszás: 1­ . Wannie­r­­András (SzUE) 1 p. 29.8 mp. 2. Mihalik (SzUE) 5 p. 52.6 mp. 3. Koha (Sz. Vas­utas) 6 p 35 mp. 3x100 méteres vegyesstaféta: 1. SzUE (Gál, Hál II., Wannie I.) 4 perc 13 mp., 2. Sz. Vasutas 4 perc 57 mp. 1x.­10 méteres gyorsúszóstaféta: 1. SzUE (Sütő, Ullmann, Sirsits, Wannie II.) 3 perc 11 mp. 2. MAC (Halász 11., Halász I., Dunay, Homonnay) 2 perc 13 mp. 3. Sz. Vasutas 2 perc 28.4 mp. Egyéb versenyek: 10 méteres gyermek gyorsúszás: 1. Ká­­nássy (ÚTE) 31.8 mp. 2. Dóri (SzUE) 32.6 mp. 3. Obsitos (SzUE) 34 mp. 100 méteres ifjúsági mellúszás: 1­ Mi­­hálovits (SzUE) 1 perc 34 mp. 2. Hal­mos (SzUE) 1 perc 34.4 mp. 3. Meskó (SzUE) 1 perc 35.4 mp. 10 méteres II. oszt. gyorsúszás: 1. Vágó (SzUE) 28.8 mp. 2. Ullmann (SzUE) 30 mp. 3. Sirsits (SzUE) 31 mp. Indult még Halász (MAC) és Zboray (MAC), de helyezetlenül végeztek. 60 méteres gyermek mellúszás: 1. Dóri (SzUE) 42 mp. 2. Mittel (SzUE) 45 mp. 3. Hubay (SzUE) 45 mp. 100 méteres ifjúsági, hátúszás: 1. Bis­­lyák (SzUE) 1 perc 34.2 mp. 2. Dunay (OTK) 1 perc 35 mp. 3. Mészáros (Sz. Vasutas) 1 perc 45 mp. Vizipóló. Szegedi UE-MAC 1:1 (1:1). SzUE: Gál — Mikor, Wannie II. — Háj II. — Vágó, Háj I., Wannie I. —■ MAC: Becker — Ki­ecsület, Hiszek — Halász II. — Zboray, Homonnay I., Halász I. A szegediek nagyszerű játékkal bizto­san győzték le a Csorba—Ivády váloga­tott hátvédpár­ helyén tartalékokkal fel­álló kék-sárga csapatot. A győztes csa­patban a védelem oszlopa Wannie II. volt, de dicséret illeti Vágót és Háj I.-et is. A MAC-ban Histek volt a védelem legjobb tagja. Nagyszerűen sikerült Ho­monnay I. bemutatkozása. A MAC fog először labdát, de a 30. mp.-ben már békit van az első gól Beeker­ kapujában:­­Wannie I. lövése ér célt Védhetetlenül. 1:0. Wannie II. le­úszik, átadja a labdát Háj IL-nek, aki­nek lövése kapu fölé jut. Homonnay le­úszik és kiegyenlít. 1:1. (1 p. 15 mp.) Mindjobban­ kidomborodik a szegediek fölénye. Vágó lövését Beeker nehezen védi, majd ismételten szép védéssel pa­rírozza Wannie 1. bombalövését is.­ Zbo­ray leúszik, átpasszolja Homonnaynak, akinek hogy lövése a kapu mellé jut. Vi­szonzásul Wannie I. lövése is a kapu mellé megy. A szünet után ,Wannie IX. játszik ceu­­terhalfot. Ezúttal is a MAC fog labdát, de, Homonnay lövését Gál biztosan fog­ja. Most Vágó leúszik, lövése azonban külső hálót ér. Homonnay lövését Gál fogja­ majd Honlonnayt ügyes egyéni játéka közben Wannie I. szereli. A 3. perc 29 mp.-ben Vágó megszökik, Wannie II.-nek passzol, Wannie II. visszaadja a labdát, Becker kiúszik, de Vágó a feje fölött ügyesen , behelyezi. 2:1. Halász—Zboray akció befejezésekép­pen Zboray a kapu mellé dob. Utána Homonnay lövését a kapufa menti. Az 5 p. 42 mp.-ben a Wannie-fivérek át­játsszák a­ MAC védelmét, Beckert ki­ugrasztják a kapuból és Wannie II. gólt dob. 3:1. .Wannie II. leúszik, Becker nyu­gin­­ kiúszik, de a szegedi játékos beál­lítja a végeredményt. 4:1. Bíró: Bajcsinesz Ferenc. S Az országúti kerékpáros stafétaversenyben az MTK csapata megismételte múlt heti győzelmét A válogatott­ jelöltek küzdelmében Szenes Károly (MTK) és Vida Mihály (Turul KK) jeleskedett Az MKSz vasárnap a Rákospalota— Balassagyarmat—Szákospalota 181 kilo­méteres útvonalon bonyolította , le har­madik országúti válogatóversenyét, amelyben a válogatott keret tagjai is­mét egyesületi stafétacsapatokkal mér­kőztek. A st­afétacsapatok versenye ismét az MTK együttesének megérdemelt győzel­mével végződött. A kék-fehérek csapatár­nak három tagja közül az ifjúsági Pol­­vássy és a fiatal Keresztes pompás tel­­jesítményt nyújtott és munkájukat a vén rutinier Velvárt a végsportban aratott biztos győzelmével koronázta meg. A válogatott kerét tagjai közül Sze­nes (MTK) és Vida M. (Turul KK) mindössze háromperces vereséget szen­vedett a győztes stafétacsapattal. Les­­tyán (BTK) 7 ó. 05 p. 30 mp.. .Bálint (Postás) 7 ó. 23 p. 30 mp., Hölzl (KAC) 7 ó. 23 p. 31 mp. és Adamik­­(Vil, KK) 8 ó. 24 p. 20 mp. alatt abszolválta a­­távot. A stafétacsapatok versenyének helye­zési sorrendje a következő: 1. MTK (Pelvássy—Keresztes—Uolvári) 6 óra 12 perc 10 mp., 2. Turul KK (Né­ger— Lehm­­arzstein—Rácz) rajta.­­3. Pos­tás B) csapat (Péck—Jálics—Nemes) rajta. 4. Világosság KK (Hartm­ann—To­­perczer—Izing) 6 ó. 42 p. 14 mp. ,5. Turul KK B) csapata (Lehoczky—Fenakel— Varga) 6 óra 46 p. 26 mp. 6. Árpád KK 6 óra 46 p. 28 mp. 7. KAC 6 óra 46 p. 29 mp. 8. Postás A) csapata 6 óra 50 p. 10 mp. 9. Csepeli TK 6 óra 55 perc 30 mp. 10. Diadal KK 6 óra, 59 perc 35 mp. 11. Diadal B) csapata 7 óra 05 perc 50­ mp. 12. KAC­ B) csapata 7 óra ,07 perc 1­1 mp. 13. KKK 7 óra 15 perc 55 mp. 14. Világosság KK B) csapata 7 óra 15 perc 56 mp. 15. Vasasok 7 óra 17 perc 28 mp. 16. Pesterzsébeti Viktória 7 óra 22 perc 50 mp. 17. Horgony KK 7 óra 31 p. 45 mp. 18. Remény SE 7 óra 45 perc 30 mp. hí. osztrák ily­erek 29:22 arányú meg­­érdemelt győzelmével végződött az első magyar—osztrák válogatott mérkőzés A nyer­ a meccsnek mind a három futamát Dusíka nyerte A tandemversenyben a Mazák — Lovasi együttes balszeren­csével kapott kit a Dusíka-Petz pártól — Az ü­ldözőcsapat­­versenyben a magyar csapat fölényesen győzött Az első magyar—osztrák, váloga­tott flyer-mérkőzés aránylag na­gyon kis közönség előtt foly le a Millenáris-pályán, aminek magya­rázatát főképen az óriási hőségben ken­­.-tik. A viadalt­­jó rendezésben bonyolí­totta le a Magyar Kerékpáros Szö­vetség, de rossz előkészítésben bo­csátotta ütközetté a magyar repre­zentánsokat, akik reális vereséget szenvedtek az osztrák­ válogatottak­tól. A legnagyobb hibát azzal kö­vette el az AJKSz, hogy a kijelölt válogatottak tréningjét nem­­irá­nyította, de talán ónixét, a mulasz­tásnál is súlyosabb baklövés volt a 3x1000 xn-es flyér-mecsőben. Eig­­fier mellett a szolnoki Szűcsöt sze­repeltetni, mert a nagy tehetséggel megáldott ifjú versenyző, rutin hiányában szinte elveszett a me­zőnyben, amelynek küzdelme, úgy látszott, mintha, a két magyar re­­prezentáns egymás ellen külön harcot folytatott volna. Ezzel szemben az osztrákok pompás meg­értéssel támogatták egymást a tak­tikai­­fortélyok alkalmazásában és fejlett végsebességük révén mind a három futamban az osztrák színe­ket­ vitték diadalra. A tréning közben megsérült Schaffer helyett Pelz volt Dusika partnere a flyer-meccsben és a ten­deri versenyben, amelyben az osz­trákok csak egy tenderipár­t indít­hattak. Az osztrák együttes tagjai közül Dusika kimagaslóan a leg­jobb teljesítményt nyújtotta és mellette Pelz is kiváló sajátosságo­kat árult el, ellenben Pieschl még nem üti meg a nemzetközi mérté­ket.­ A t­enderversenyben jól sze­repelt a Mazák—Lovass együttes, amely csupán balszerencséjének tulajdoníthatja, hogy az osztrák Dusika—Pelz kettőstől minimális vereséget szenvedett. A mérkőzés két első versenyében szenvedett magyar vereséget fé­nyes győzelemmel enyhítette a ma­gyar csapat az üldöző csapatver­senyben, amelyben az eredetileg tervezett négyes csapatok helyett Schaffer sérülése miatt hármas csa­patok álltak szemben egymással. Ebben a versenyben különösen Lo­vasi tüntette ki m­agát, aki irdatlan tempót diktált, amikor a vezetésben sorra­ került, de kitűnően megállta a helyét Mazák és Eigner is. Az osztrákoknak még szerencséjük volt, hogy Schaffer nem indulha­tott, mert jelenlétében bizonyára erősebb lett volna a tempó, aminek következtében Pelz még hamarább elkészült, volna erejével. A magyar—osztrák válogatott mérkőzés keretében­ lebonyolított egyéb számok közül jó sportot nyúj­tott a nemzetközi főverseny, amely­nek döntőjébe­­négy magyar ver­senyző jutott, valamint a­ nemzet­közi tőrelőnyverseny, amelyben a osztrákok szaporították győzelmeik számát. . . A motorvezetéses versenyek győ­zelmein Istenes, Szekeres és Bartos testvériesen megosztoztak, végül a kezdők versenyében G Györffy árult el kivételes képességeket. A magyar—osztrák válogatott mérkőzés: 3x1000 m-es. meccs, első futam: Dusika 11, 300 m. 13 mp, 3. Eigner kettős tenyérszélességgel, 3. Szűcs fél kerékkel, 4. Pelz negyed gép- SCHMOLL­­SglMISBF BUDAPEST és KALLÓS V’T«teton­­ RT.­­_ Q09—37 nottklfli/ alkatrészek OuUlartii villák, kerekek vö­­wvwnriii röszézszegek,tárcsák stb. Kérjen árjegyzéket. DIÓ­SY JÁNOS Budapest. VII., Rikid­l­it 24. Az Urániával szemben. mmm_____________—s tel Kerésckel, 4. vesz negyed gép­ SSünsK Viktória soffőriskoiát asasSS