Sporthirlap, 1929. május (20. évfolyam, 50-61. szám)

1929-05-20 / 57. szám

4 Sabaria—Bocskay 3:1 (1:0) Sabaria: Biri — Nagy, Prém — Hajós, Vámos, Bass — Buresch, Holzbauer, Stofián, Povolny, Tár­nok. Bocskay, Farkas — dr. Fejér Mol­nár — Vampetles, Sághy, Keviczky — Markos, Vincze, Teleky, Semm­­ler, Mertin. A Sabaria támadásait az első 20 percben ritkán akasztja meg Mar­kos révén Bocskay-támadás. Már­akkor látszik, hogy a Bocskay nem tudja az Újpest elleni játékát meg­ismételni. Egymásután adódnak a helyzetek a meglepett Bocskay kapuja előtt, azonban a Sabaria-csatársor na­gyon ideges. Szofián, Holzbauer összefutása, Holzbauer gyenge lövő­képessége, Buresch balszerencséje egymásután meghiúsítják a legked­vezőbb gólhelyzeteket, pedig a Bocskay kapujában Farkas megle­hetősen bizonytalanul mozog. A sok Sabaria-támadás azonban érleli a gólt. A 17. percben Prém szabadrúgásából Klotzbauer fejesét Farkas szépen hárítja ugyan elő, a labda kornerre pattan, amit Bu­resch nagyszerűen rúg, a labda ide­­oda pattog Szofián, Pokolny, Tár­nok, Szofián lábán, utóbbi kellő idő­ben zavarja a Bocskay-kapust, ez a labdát kiejti és­ Szofián nehéz szögből, háttal a kapunak, kanalazza a labdát, amely Molnár lábáról a háló bal sarkában köt ki. 1:0. A nem várt gól felriasztja a Bocs­­kayt, nyomban lendületes támadá­sokat vezet, Markos lefut, a Saba­ria kapuja előtt nagy tumultus tá­mad, Biri azonban kétszer egymás­rúg 30 méterről, Farkas nem látja jól a helyzetet, későn lép ,közbe s a kapuba eső labdát Szo­fián fejjel csak beljebb segíti, 2:0. Ismét fellángol a Bocskay támadó kedve. A Sabaria be van szorítva s erélyes védelmet egyik szabadrúgást véti a másik után. A 38. percben Nagy rendszet vét a 1:6-os vonalnál, Kevitzky rosszul adja be a labdát Markos felé, Vámos elcsípi, el­rúgja, a jobboldalra húzódott Tárnok átveszi, saját térfelében lefut, kijátssza a két Bocskay-hátvédet s a kifutó Farkas mellett a 16-os szögletéből ballábbal a jobb sarokba remek gólt lő. 3:0. A 42. percben Markost faultolják, a szabadrúgást Biri kornerre védi, majd Tárnok jó lövését részint csak kornerre tudja kiütni, közben a földre esik s a tumultusban meg­sérül a térdén, a tetejébe még Prém is rázuhan. Birit kiviszik , a bíró a játékidőt, amelyet előzőleg a lab­dának a közönség körében való visszatartása ismét két perccel már meghosszabbított, Biri sérülése miatt újabb három perccel kényte­len megtoldani. A Bocskay tovább rohamoz. A 48. percben Nagy a labdát kézzel üti le a 16-os vonalon belül s a bíró ha­bozás nélkül 11-est ítél, amit az időközben visszatért Biri védeni próbál, azonban hiába, mert Molnár lövése hálót ér. Biri­ké­pedig újabb rándulást szenved és végleg kiviszik a pályáról 3:1 A játék nem volt szép, ami ért­hető, mert a Sabariánál igen nagy tét forgott kockán, míg a Bocskay belső triója csődöt mondott. A Sabaria lelkes játékával — ha nem is ilyen arányban — megérde­melte a győzelmet, míg a Bocskay­­nak Újpest-verő csapatára nem le­hetett ráismerni. Farkas két gól­ban „benne” volt. A hátvédek köze­pesen, a fedezetek — kivéve­ Sághyt az első félidőben — gyengén szere­peltek. A csatársorban Markos mindig veszélyt jelentett. Mertin ki­elégített. A Sabariának s egyúttal a me­zőnynek kimagaslóan legjobb em­bere Biri volt, aki a Sabariának megmentette mindkét, pontját, Nagy és Prém jól, Vámos megbízhatóan dolgozott. Hajós az első félidőben jól játszott s a másodikban szinte eltűnt. A csatársor legjobb embe­rének Tárnok bizonyult. Kár, hogy nem volt partnere­. Jó volt még Buresch, a belső trió azonban itt is puhán dolgozott, legfeljebb Szofián vétette magát észre. Fenyves Géza a mérkőzést jól vezette. F­ELHÍVÁS az amatőr­­fényképészekhez! ! Szakszerűen, gyorsan és lelkiismeretesen­­ dolgozzuk ki felvételeit ! „HUNNIA" fényképező és nagyító­­ Intézet, Budapest, Kossuth Lajos­ utca 7­ .1 után vakmerőséggel és szerencsével párosult bravúrral véd kornerre, közben fejbe is rúgják. A korner eredménytelen, épúgy, mint a Bocs­­kay mintaszerűen felépített, a 16-os­­nál azonban éleről­lenedett támadá­sai. Végre, a 30. percben kiszabadul a Sabaria, amelyet szélsői rohamra vezetnek, azonban a belső csatáro­kat a legjobb beadás sem találja ,a kellő helyen. Ezután változatos a játék. A 39. percben Buresch, Tárnok, Szofián összjátékából Buresch hat méterről mellé lő. Nagy helyzet volt!: A 43. percben Teleky vezet minta­szerű támadást, Mertin azonban a háló mögé centerez. A második félidő első, 25 perce a széllel támogatott­­ Bocskay­­ erős fölényét mutatja. Ezt az elkesere­dett támadássorozatot­­ csak­­ritkán akasztja meg a helyi csapat !­gy­­egy tetszetős akciója. Biri nagysze­­rűen védi egymásután Semmler, Markos ismételt lövéseit. A­ 23. percben Teleky kitűnően l­szökteti a második félidőben elhanyagolt Markost, utóbbi közeli lövését Biri csak kiütni tudja, az elpattanó lab­dát Nagy Kornerre vágja. Végre a 23. percben erős , Sabaria-támadás indul m­eg a balszárnyon. Tárnok, Powolny össz játék után Wam­pe­­tich utóbbit szereli, a labda Po­wolny lábáról a vonalon túlra ke­rül. A bíró a határbíró jelzésére té­vesen komért ítél. Tárnok rúgása meleg helyzetet teremt" a Bocskay­­kapu előtt, " ~ a labda a hátravonult Teleky­­ről Bass elé pattan, ez kapura Kiránduló gramofonok részletre is Lengyel Gépáruház Jókai­ utca 1 Kerékpárok Varrógépek SPORTHIRLAP KEDD, 1929 MÁJUS 21. Pécs-Baranya utolérte az Attilát Pécs Baranya—Turul 4:2 (1:1) Pécs-Baranya: Deierl.— Iváncsics, Krebsz — Palkó, Halas, Foór — Elb­­linger, Grünfeld, Dóra I., Tritz, Kö­ves. — Turul:- Spindler -­- Kocsis, Pollacsek— Basíky, Polt, Hajdú — Reiner, Vaczek, Sanger, Altmann, Fi­­scher. A megismételt,­Bajnoki mérkőzés 3000 néző jelenlétében folyt le. A pé­csi csapat különösen második félidő­beli játékával megérdemelte a győzel­met. Közvetlen védelme egységes és biztos volt. A fedezetsorban Halas jól irányított, Foór ellenben kissé durva volt. A csatársorban, a Köves—Tritz­­balszárny állandó veszélyt jelentett. — Turul együttesében Spindler jól védett és a két hátvéd is minden le­hetőt mentett. Hajdú a jobbszárny lefogásával szerzett­­ érdemeket. A­ csatársor lelke Sanger volt, mellette kitűnően játszott a fürge Altmann. Az első gól csak a 37. percben esik: Tritz szabadrúgása irtózatos erővel vágódik a kapuba. A következő perc­ben a Turul megszerzi a kiegyenlítő gólt: Fischer lefut, beadását Deierl, Sanger által zavartatva kiüti, de a Turid-centernek mégis sikerül a lab­dát elkaparintania és a hálóba to­vábbítania. A második félidő 6-ik percében Grünfeldet a büntetési területen be­lül elnyomják, a megítélt tizenegyest Tritz lapos, sarkos lövéssel góllá érté­­kesíti. Öt perc múlva megint egyen­lít­ a Turul: egy kapu előtti kavaro­dásban Deiers befut a tömegbe és Sanger a labdát a kapus feje fölött a kapuba emeli. A pécsiek m m­ost fölény­be kerülnek és a 29. percben Palkó a Tritztől kapott labdát­ a kapuba to­vábbítja. Dóra Pollacseket megrúgja, amiért a bíró kiállítja, a megítélt szabadrúgást pedig Köves­ a tömörülő Védelem fölött a hálóba juttatja. " Bíró: Révész Gábor. * Bak TK-P. Húsos 4:2 (1:0) B­AK TK: Janits — Müller, Spánitz ■— Pátzius, Buzássy, Pavnicza —Gál­bicska, Bilitz, Blaskó, Becsey, Kocsis. — P. Hú­sos: Bereczky — Fieger,­ Weisz — Bajor, Melczer, Tym — Szántó, Sebnek, "-Lyka, Mestyanek, Ányos. A BAK TK csapata fiatalos lelkesedés­sel vetette magát ellenfelére és mint ér­demes győztes hagyta el a küzdőteret. A sikerhez főként Buzássy, Pavnicza és Kocsis kitűnő játéka segítette a­ csapatot, míg a Pesterzsébeti Húsos csapatában Melczer, Fieger, Bajor és Weisz érdemel­nek dicséretet. A vezetőgólt a Bak szerzi meg az első félidő 8. percében, a kiegyenlítés a máso­dik félidő 17. percében adódik Szántó gól­jával, sőt a P. Húsos a 35. percben Ányos lövésével vezetéshez is jut. Meglepően a Bak jut most fölénybe, Kocsis egyenlít, Bereczky védelmi hibájából a 40. percben a vezetést is magához ragadja a BKk TK, majd a 43. percben Blaskó gólja bebizto­sítja a győzelmet. Bíró: Jaskovitz József. * Gyomorégés ellen „SHIP” szódabi­karbóna. Kozmetikai célra „SHIP” va­zelin (illatos). Naplesütés, szélkifujás ellen „SHIP” vazelin. Amatőr bajnokság I. osztály. Oprée-csoport BSE—Világosság 3:0 (1:0). Az első félidő gólját Teleky szerezte. A második félidőben előbb Teleky, majd Kiss­ lövi a gólokat. Bíró: Pausinyi. II. osztály Kárpáti-csoport B. Vasutas—BEAC 2:0 (0:0). AMSE—SzAC 5:3 (2:1). Stobbe-csoport. Egyetértés—X. ker. SC 1:1 (1:0). UMTE—ZAC 2:1 (1:1). BTK—KFC 2:2 (1:2). III. osztály Malaky-csoport FTK—CsTK 3:3 (3:0). I .­VSE—BTSC 2:0 (0:0). X. ker. SC—K. Törekvés 2:2 (2:1). JMOVE VTC—Kalapos 2:2 (2:1). SzFC—WSE 3:0 (1:0). KEAC—SzNSE 1:0 (0:0). Sugár-csoport: Pannónia—MTE 3:1 (0:1). BTVK—BSC 1:0 (1:0). TLK—UFC 2:1 (1:0). Kéve SE—TSC 1:1 (1:0). MFTR-III. ker. MSE 8:0 (3:0). Gillemot-csoport: BOSC—RÁC 1:0 (0:0). ÉMOSz—Cukrász 3:0 (2:0). Nyomdász—Turul MOTE 1:0 (1:0). NTC—Főv. TKör 0:0. Jutagyár—Amatőr 13:0 (5:0). MSC—VI. ker. SC 3:1 (1:1). RAFC—VI. ker. FC 0:0.­­ P. Törekvés—JTC 2:0 (0:0). Corinthian-díj. (Dorog): Dorogi AC—Kispesti MTE 5:0 (2:0). — (Kecskemét): Kecskeméti­ TE —Féltén SC 3:0 (1:0). Külföldi csapatok nálunk­ ­ (Budapest) Budapesti Delka—Bé­csi Delka 2:1 (2:1). (Székesfehérvár) Vasárnap: DVE —SC Blitz XI. (Bécs) 11:1 (4:1). — ! Hétfő: SzTC—ARAK 1:1 (0:1). (Tata) Hétfő: TAC—SC Blitz XI. (Bécs) 5:2 (2:1). " (Gyöngyös) GyAK—Losonci Slavia 1:1 (1:0). • " ?! . . .i: (Hatvan) Hatvani AG—Losonci — Slavia 1:1 (0:0). "I" (Budafok) Vasárnap: Floridsdor­fer Rosenspieler—BMTE 2:2 (1:0). — Hétfő: BSK—Floridsdorfer R. 4:2 (Sopron) SVSE—Internacional FC (Bécs) 4:2 (2:1). (Ózd) Füleki TC—DVTK Komb. 2:1 (1:0). . .ü Külföldi eredmények.' (Olaszország): Torino—Padova 3:1. _ Dominante—Atalanta 2:0. Modena—' Milán- 3:0.—- Roma—Casale 5:i; •—* Pro- Patria—Alessandria 4:0. — Livorno— Legnano 4:1. — Bari—Novara 3:3. —' Prato—Triestina 2:1 ■, ^.Pro Vercelli— Bologna 2:0. — Brescla—Fístoiese 3:0. - Lazio—Venezia 1:0. ~ , Cremonese—Ve­rona 2:0. — Biellese—Reggiaha 3:0. iü: Fiorentina—Fiumana' 3:0. —1 Napol!—Ju- :l ven.tus 1:0. — (Milano): Nowcastlé United —Ambrosiana 1:0 -r (Svájc): Vasárnap:! Sheffield Wednesday—Gaütpnal. 3:0. Hétfőn: Sheffield Wadnesday—Grashop­­pers 4:0. — (Temesvár): Vasárnap: Kinl-: zsi-TAC 3:1 (0:1). — Hétfő: TAC, Kinizsi; komb.—Nicholson 0:0. — (Bécs): Vienna —Spartá (Prága) 4:2 (2:1). — Adtaira— Sparta 3:1 (3:0). — Rapid—Florisdorf 2:#i (0:1). — Wacker—WAC.1;1 (0:1)1 irtölókl (ifi n duk k! * ma: .lacpacrz-n rrai ■ '-x-i-gqm——n—ia.unc«oi—mwm—■g nem——■ca—m—imawMN——————«———— Az izmoknak és idegeknek frissesége, rugékonysága, fegyelmezettsége csak az 1 NEA vn AMIN TÁPSZER il fogyasztása útján érhető el. Próbáljon sportolás, nagyobb gyalogtúra előtt néhány táblácskát fogyasztani. jj Sohasem fog elfáradna ! Ehérj a mellémyzsikben ! Kiagallhatatlan forrás! 1 |-jj A legkiválóbb orvostanárok és orvosok ajánlják. Kapható minden gyógyszertárban, drogériában, cukorka- és csemegeüzletben* - m