Sporthirlap, 1932. április (23. évfolyam, 26-34. szám)

1932-04-23 / 32. szám

Szombat Budapest, XXIII. évfolyam, 32. szám, 1932 április 23. Ára 20 fillért Szerkesztőség és kiadóhivatal­ Budapest, VI. Rózsa-utca 111. III. emelet Távirati cím: Sporthirlap Budapest Telefonszám: Szerkesztőség: Aut. 196—54. Eladóhivatal: Aut 112—44.I Előfizetési árak: Belföldre egy negyedévre 5 pengő (egy hónapra 2 pengő) Ausztriába, Csehszlovákiába, Romániába és Jugoszláviába negyedévre 6 pengő, egyéb külföldre 7 pengő MEGJELENIK HÉTFŐN, CSÜTÖRTÖKÖN ÉS SZOMBATON. Egyes szám­ára: Belföldön 20 fill. Ausztria 30 gr. Jugoszlávia 8 din Csehszlovákia 3 ha. Románia 10 lej. Franciaország 1.50 fr. Olasz­ország 1 L. Németország 20 a. pf. Amerika 5 cent Levélcím: Budapest 62. postafiók 82. Lázár feltétlenül játszik Bécsben Szerdai sérülése lényeg­telen, de azért szombat délig a szanatóriumban marad A szerdai próbamérkőzés egyik kellemetlen eseménye volt Lázár sérülése. Mikor Kalmár orrvérzés miatt hiányzott és a centerhall­­ban Lázár játszott, egy összeüt­közésnél valamelyik ellenfélnek csípőcsontja az altestébe ütközött és elég fájdalmas vérömlenyt okozott. Ott rögtön nem jelentkezett a baj, Lázár végig játszott. Másnap azonban már bekerült a sportszantóriumba és csütörtö­kön még bizonytalan hírek érkeztek az állapotáról. Pénteken azután maga a szövet­ségi kapitány is meglátogatta és örömmel hallotta a kezelő­orvos­tól, hogy Lázár állapota a legtelje­sebb mértékben kielégítő. A nagyobb biztonság okából még nem engedik el a szanatóriumból, noha máris kétségtelen, hogy va­sárnap tökéletes állapotban játsz­hat. Szombaton délig ott tartják a szanatóriumban, akkor a játékos hazasiet a poggyászáért és megy egyenest a vasúthoz. Blum vállalja a ma­gyarok elleni játékot Bécs, április 22. (A Sporthírlap telefonjelentése) A vasárnapi magyar—osztrák válogatott mérkőzésre minden elő­készület befejezést nyert, az egész város optimista hangulatban vár­ja a két nemzet hetvenedik talál­kozóját. A reményeket megerősí­tette, hogy Blum, akinek játéka mindezideig bizonytalan volt, pénteken délelőtt játékra je­lentkezett és tréninget tartott. A válogatott csapat egyébként pénteken dél­után a Dianabadban vett fürdőt, melyet könnyű masszázs követett. A mérkőzés bírája, Birlem szombaton érkezik Bécsbe. Kijelölték a magyar ökölvívócsapatot, amely résztvesz a berlini versenyen A MÖSz péntek esti szakbizott­sági ülésén elhatározták, hogy a magyar válogatott ökölvívó csapa­tot kiküldik a Berlinben április 30-án és május 2-án megrendezen­dő „négy nemzet versenyére”. A résztvevő boxolók névsora a követ­kező: Kubinyi, Énekes, Szabó, Fo­gas, Kerekes, Szigeti, Csiszár és Körösi­ A versenyen a magyarokon kí­vül Dánia, Olaszország és ,a ren­dező Németország vesznek részt. Egyébként Rankovszky Artúr, a MÖSz ügyvezető alelnöke pénteken a késő esti órákban telefonon érintkezésbe lépett a németekkel, akik közölték, hogy a magyarok részvételére feltétlenül számítanak és interveniálni fognak, hogy a BTK-nak korábban lekötött német­­országi túráját későbbi időpontra halasszák. A Ferencváros csapata — termé­szetesen a válogatottjai nélkül — va­sárnap délelőtt 10 órakor a Nemzeti­vel játszik barátságos mérkőzést az üllői úti pályán a következő összeállí­tásban: Angyal — Papp, Blum — Fuhrmann, Bukovi, Berkessy — Tán­­czos, Takács II., Szedlacsik, Obitz, Bodnár. A X. olimpiai játékok szervező­bizottsága jelenti, hogy a belépője­gyek iránt nemcsak a rendező Észak­amerikai Egyesült Államok, hanem a résztvevő nemzetek nagy többsége részéről erős kereslet mutatkozik, úgy hogy 35.000 főnyi napi látoga­tottságra számítanak. A vitorlásver­senyre eddig már Amerika, Kanada, Svájc, Hollandia, Franciaország és Finnország adta le nevezését, jólle­het a nevezési zárlat csak július 22-én van. Fenyvesi, Darmos, Kármán, Bihámy, Tunyoghy. Az új török együttes rendkívül kemény, szívós játékba kezdett. Nagyban segítette ebben az, hogy ismét Allén bíró vezette a mérkő­zést, aki most a legnyivánvalóbb módon dolgozott ellenünk. Ám a Csikó-csapat teljesen uralkodott, feltétlenül jobb volt ellenfelénél, de minden fölénye megakadt az A Csikók rádupláztak Sztambulban a vasárnapi győzelemre, holott a törökök felfrissített csa­pattal és erős bírói segédlettel vonultak fel a revánsra Csikók— Törökország 4:1 (1:1) Dénes volt a mérkőzés hőse — A Sporthírlap telefon jelentése : A második sztambuli mérkőzésen még nagyobb a siker, mint az elsőn, úgy látszik törvény lett már, hogy a Csikók a külföldön mindig jobban és jobban ki akarnak tenni magukért. A török válogatottak elleni második mérkőzésen a szó szoros értelmében megkettőzték a sikert és ismét olyan eredményt értek el, amire a magyar futball mindig büszke lehet. És kü­lönösképpen büszke lehet akkor, ha számbavesszük, hogy ez a csikó­csapat csak négy rendelkezésre álló egyesület játékosaiból került ki. A mérkőzésről túl hosszú tudósí­tást felvenni nem állt módunkban. A csapat a mérkőzés után éppen csak felkészülődhetett és máris in­dulnia kellett a vasúthoz, hogy el­utazzák túrájának új állomására, Szófiába. A Csikók legújabb nagy diadaláról a következő telefontudósí­tást kaptuk: Sztambul, április 22. Kellemetlen előzmények vezet­ték be a mérkőzést. Vasárnap győz­tünk, d­e a szereplés még nem volt imponáló. Ebben a hangulatban kí­nosan hatott egy budapesti újság közleménye, amely szerint a sztam­buli együttes nem hivatalos válo­gatott csapata a magyar szövetség­nek, hanem csak néhány klubnak alkalmi csapata. Ezt az újságköz­­leményt szorgos emberek hihetet­len gyorsan lefordították törökre és eljuttatták a szövetséghez. Mi­kor erről a túra vezetői értesültek, akkor már török újság is, gyorsan kirukkolt a hírrel a nyilvánosság elé, s így csütörtökön kénytelenek voltunk azonnali telefonsegítséget kérni a buda­pesti szövetségtől, hogy védelmezzen meg bennünket. Még aznap megjött a távirat Buda­pestről, amelyben igazolták, hogy hivatalos megbízatással jöttünk el Budapestről. Ilyen előzmények után, meglehe­tősen meleg időben álltunk ki. Mind a két csapat összeállításában voltak változások. A törökök Szmir­­nából hozattak egy centerhalfot és egy jobbszélsőt. A mi csapatunk ez volt: Dénes — Rozgonyi, Bíró — Beretvás, Lutz, Magyar — ellenfél rendkívül hevesen véde­kező ellenállásán és a pártos bí­rón. Támadásaink annyira beszorí­tották az ellenfelet, hogy a 17. percben Zutadas a kapu előtti kavarodásban a saját kapujába sodorta a labdát. Igaz, hogy Kármán menthetetle­nül belőtte volna. Erre nagyon nekifogott a bíró, szabadrúgásokat, sőt a 22. perc­ben tizenegyest is ítélt ellenünk. A tizenegyest kétszer is rúgatta, ám Dénes mind a kétszer ragyo­góan kivédte. A 34. percben a bíró megint 11-est ítélt ellenünk teljesen jogtalanul. Ezt most Selahaddin center védhetet­­lenül belőtte. (1:1). A Csikó-csapat a szünetben erő­sen fogadkozott, hogy most még jobban megveri a török váloga­tottat, mint vasárnap. Tényleg olyan lendülettel feküdt a játék­nak, hogy az ellenfél ellenállása megtörött. A 14. percben a legszívósabb védekezés ellenére sikerült egy remek kombináció és Kármán szép lövése. (2:1). Most néhány heves ellentámadás indult, Dénes több pompás védést mutatott be, majd újra felnyo­multak a Csikók, egyik szép tá­madás a másik után és végre szemrevaló passzjáték ered­ményeképpen a 34. percben Dormos lőtt gólt. (3:1). Az iram erre némileg csökkent, s bár fölényben maradtunk, úgy látszott, hogy az eredmény már nem változik, amikor a mérkőzés 89-ik percében Fenyvesi kapott nagyon szép labdát, összejátszik Kármán­­nal s végül a szélső finoman helyezett gólt lőtt. (4:1). Kornerarány 4:2 (2:0) volt a törökök javára. A tízezer főnyi közönség még melegebb ünneplést rendezett, mint vasárnap. A városban végig rendkívül barátságos ünnepléssel kisérték a kocsijainkat. Most azonban nagyon sietnünk kell, csak éppen visszatérünk az Impe­­rial-szállóba, gyors csomagolás és azután ki a pályaudvarra, mert 7.40-kor indul a vonatunk Szófia felé, ahova szombaton délután 5 órakor kell megérkeznünk. Faragó Sándor. Május elsején érkeznek a finn DC teniszjátékosok Budapestre Közben Németországban néhány napos tréninget tartanak A finn-magyar Davis Cup­­mérkőzés ügye pénteken végleg nyugvópontra jutott. A finnek indulását jelző szerdai sürgöny után pénteken megérkezett a finn szövetség levele, melyben első DC ellenfelünk részletes útleírást ad. Ezek szerint a finnek ma dél­előtt indulnak Helsinkiből, útju­kat azonban Németországban megszakítják és valamelyik né­met városban — minden valószí­nűség szerint Berlinben — né­­hány napos tréninget tartanak. A németországi tréning után finn vendégeink a már közölt — Grotenfeld, Braudet (tartalék nélkül) — legerősebb összeállí­tásban május elsején érkeznek Budapestre.