Sporthirlap, 1934. február (25. évfolyam, 10-17. szám)

1934-02-05 / 10/a. szám

4 Jó mozgás volt, hat góllal, Káli-fehér fölénnyel, csalóka tatajon, bajnoki komolyság nélküll Hungária-Phöbus 4:3 (2:1) a Phöbusnak a stílusa, a Hungáriának a hajlsora sántít meg Gólok: Szegő, Cseh, Sólyom (11-esből), Szabó III, Sólyom, Kardos, Béky Berlini­ úti pálya, Bírói Bartók, 1000 néző. Hungária: Szabó — Mándi, Kis — Egri, Magyar, Sebes — Szegő, Kardos, Cseh, Turay, Szabó III. Phöbus: Vavró — Szilágyi, To­ros — Szádovszky, Péter, Komá­romi, Béky, Szikár, Sólyom, Titkos II., Tárnok (Serényi Kis­pest). Már jóval a mérkőzés kezdete előtt gyülekeztek a játékosok és egy ideig­ a B) csapatok mérkőzé­sét nézték. Kis nagyban csattog­tatta fényképezőgépjének zárját Turay volt a szenvedő alany, amíg meg nem unta, hogy modellt álljon Kis gépjének és azután megje­gyezte: — Csinálj csak magadról — csoportképeket! Serényi, a kispesti balszélső is megjelent Fábián Pálnak, a PLASz kapitányának hívására. „Recors fote"ágy a modern ülő-és fel­­fekvő bútor már a pengőtől SCtHHierl ROcertnfil. Budapest, III. Haris-Köz 4 Ügy volt, hogy a Hungáriában játsza az I. félidőt, Serkey azon­ban arra való hivatkozással, hogy Szabó III.-nak nagy szüksége van a mozgásra, kitért a kapitányi ké­rés teljesítése elől, így Serényi az I. félidőt a nézőtérről kibicelte vé­gig és csak II. félidőre öltötte ma­gára a kék-sárga mezt és váltotta fel Tárnokot a Phöbus-csatársor balszélén.­­A Phöbusban a vállát fájlaló Juhász maradt ki a kapuból, Pé­ter futott be utolsónak az együt­tesből. A Hungária jól kezd, de nem sok szeren­csével Pontosan 3 órakor kezdtek a csapatok. A talaj szemre jó volt, mert a gyér hótakaró inkább meg­kötötte a berlini úti pálya salakos talaját. A napsütés alatt azonban felengedett a legfelső réteg, az alatta fagyottan maradt föld pe­dig nagyon csúszós maradt. For­dulásnál bizony nehéz volt meg­tartani az egyensúlyt. Nagy lendülettel kezd a Hungária és csatársora pár igen szép táma­dást vezet. Már az 1. percben szögletrúgást ér el a Hungária, amit Vavró tisztáz. Mándi betalpal Péterbe. Szikár—Béky—Szádov­szky—Sólyom akciót Titkos II. el­­ügyetlenkedi. A Hungária házso­rától indul, ki az akció a 6. perc­ben, amit Cseh, majd Kardos foly­tat és Szegő fejese a hálóban köt­­ ki. 1:0. A Hungária frontban marad a gól után is. A Phöbus támadását Se­bes kornerre szereli. Béky beadá­sát Sólyom fejeli, Szabó szépen ment. Kardos és Komáromi csele­­zési párharca után Cseh lő, Vavró véd. Szikár kiteszi Békyt, Kis könnyen szerel. Phöbus-támadást Sólyom lesállása akasztja meg. Sebes kézzel fog egy labdát, a sza­badrúgást Sólyom fejére irányít­ják, a passzt Tárnok kapu mellé lövi. Szikár keveri meg most a kék-fehér védelmet. Szabó III. centerére Vavró ugrik, bukik és Kardos kapja a labdát, de csak a kapufát találja el. Hungária­­szögletrúgást Tőrös tisztáz. A Phöbus ellentámadását Egri menti. A Hungária csatársora most szé­pen kombinál, de kapu előtt puha. Szegő lövését Szilágyi majdnem a saját kapuba manővrírozza. A 80. percben a kék-fehér halfsorból in­dul ki az akció, Turay átadja Csehnek a lab­dát, Cseh remek lövéssel, ka­pásból küldi a kapuba. 2:0. Hullámzó játék következik, de a Hungária többet támad. A 41. percben a Phöbus jobbszárnya ve­zet gyors támadást, Kis ököllel üti le a labdát, a bíró fütyül és így Béky­s gólja már érvénytelen. A 11-est azonban Sólyom laposan a jobb sarokba he­lyezi. 2:1. Szabó csak érinteni tudta a labdát. Hungária-támadások közben ér vé­get a félidő. Szünetben a Phöbus öltözőjében Barna Sán­dor elnök elégedetlen:■ — Fiúk, ez nem játék. .Elfelej­titek, hogy a mi stílusunk fő sajá­tossága a szélsőkre való játék, a mezőny gyors széthúzása! A Hungáriához Titkos mint civil látogat be és a padon is a „bal­szélre” helyezkedik. Az öltöző előtt nagyobb csoport verődik össze Hungária-szurkolók­­ból. Nádler Pubi rögtön kész a véleményével •­­ Csak Sárosi kellene a center­­hallba és egész jó lenne a csapat! Szünet után a Hungária nagy fölényben van Az első akcióra Cseh szépen kiteszi Kardost, de ez lekésik a meredek labdáról. Kiadós Hungária­­offenzívát Sólyom szép kiadása szakít meg, amit Titkos II. kapu mellé helyez. Szabó III. beadását Kardos kapásból zúgatja a kapufa tövének, a pattanó labdát Komáromi sarokra teszi. Sólyom labdájával Béki megy kor­­perre. Ezt Sólyom fejeli, de köz­ben lesállást jelez a bíró sípja. Egy akciónál Turay ráesik Szikár­ra, egyéb baj nem történik. A Hungária-csa­társor csak Egritő kap jó labdákat, viszont a jobb­szárny tehetetlen. Újabb Hungária­­szöglet után Sólyom és Mándi pár­harca majdnem boxmeccsé fajul. — Hja, persze, barátságos a mérkőzés — jegyzi meg valaki a tribünön. A bíró eközben figyelmezteti is Sólyomot. A 15. percben szép kék­fehér akció folytatásaként Kardos élesen centerez. A kifutó Vavró kiejti a lab­dát és a szemfüles Szabó III. begurítja a hálóba. 3:1. Béky vezeti jól az ellentámadáso­kat, egy ilyent Seres kornerre sze­rel. Ezt Béky irányítja, Szikár kapu mögé helyezi. Béky jó hely­zetben kapu fölé durrantja a lab­dát. Remek Phöbus-támadás alakul ki Péter és Titkos II. lábán, de Béky ezt is kapu fölé lövi. Kardos 10 lépésről újra csak a kapufát találja el.­­ Szabó III. lő most messziről, Tőrös rosszul fejeli, Vavró ijedtében kornerre üti a lab­dát. A 33. percben Béky—Szikár villámgyors akció után Sólyom csak dopplerszerűen teszi be a lábát és Szabó a suhanó labda mellé fog. 3:2. Szegő szabadrúgását Turay fejeli kapu fölé. Magyart lökik most fel. Ő irányítja a 35. percben a szabad­rúgást a pálya közepéről. Cseh továbbítja, a perdülő labda Szilágyi há­táról Kardos elé pattan, aki élesen lövi a hálóba. 4:2. Most a Phöbus is feljön és a 38. percben Serényi jól kiharcol egy labdát, beadását Sólyom átlépi, közben Mándit szabálytalanul el­löki, a bíró nem fütyül és a tisztán álló Béky nem hi­bázhatja el a kaput. 4:3. Serényi és Egri párharca tarkítja a végjátékot. Van még néhány Hungária-támadás és vége a játék­nak. NYILATKOZATOK: Lenkey, a Hungária edzője: Tipikus edzőmérkőzés volt. Remé­lem, hogy kondícióban előbbre vitte a csapatot. A talaj nagyon csalóka volt. Bányai, a Phöbus edzője: Ez volt az első komoly játéka idén . csapatnak. A halfsor még gyenge. Nélkülöztük a megszokott játék­modort, a szélekre való, játékot. A nallsor beteg meg a Hungáriában A Hungária csapatáról az össz­benyomás nem volt rossz. A csa­társor figyelemreméltó akciókkal árulta el, hogy van benne akció­képesség Cseh néhány gyönyörű húzással, ötletes fordulattal kez­dett, később azonban fokról-fokra vesztette el kedvét. A jobbszár­nyon Szegő alig mutatott valamit. Kardos tehetséges, de nincs szeren­cséje a lövésekkel. Turay néha szép dolgokat csinált, néha erősen az old boy-stílus határán járt. Szabó III. volt a jobbik szélső, bár tőle is nehéz kivárni a beadá­sokat. A fedezetsorban Magyar nem vált be a középen. Kissé kényel­mes, feltűnően elkerült a labda. Kevés használható labdát kapott tőle a csatársor. Sebes is bizony­talanul kezdett, csak a II. félidőre javult fel. Egri végig a legjobb half volt a Hungáriában, sőt az egész mezőnyben is. A védelemben Máruli rutinja nagy érték még mindig. Kis gyors és erőteljes rugó. Ha harcolni kell a labdáért, majdnem mindig nyert ügye van. Passzokkal átmenni rajta azonban még mindig könnyű. Szabó bátor és rugalmas, de még mindig vannak pillanatok, amikor megilletődik és elkésik a beavatkozással. A PitHaus csak egyé­nileg mutatott fet Néhány játékosa máris tip-top formában van. Igen jó volt Péter, Komáromi már helyenkint kiha­gyott, ide Szávodszky sem teljes értékű erő. A fedezetsor időnkinti ingadozása magával rántotta a csapatot, amelynek védelme nem volt olyan, mint ősszel. Különösen Tör­ős volt bizonytalan. Rúgásai ritkán sikerültek, szereléseiben sem biztos. Szilágyi szorgalmasan bekkelt, Vavró nagy igyekezettel védett. A csatársorban Sólyom esze, irányító készsége a bázis. Rajta kívül azonban senki sem gondolt a szélsőkre. Béky remekül viszi a labdát, mikor azonban a befeje­zésre kerül a sor, akkor hirtelen elfogy a tudománya. Szikár és Titkos II. inkább passzív szerepet vállalt. Tárnok inkább csak a kapu előtt veszélyes, de míg eljut odáig... Kispest Serényije csak egy fél­időt játszott. Nem sok labdát ka­pott, azok közül is csak keveset tudott jól megjátszani. Igaz, hogy olyan labdákkal nem nagyon gon­doltak rá, amiknél az ő gyorsasága és erélye érvényesülhetett volna. Barátságos mérkőzések Drogisták profi—Drasche 2:1 (2:1). Simor­ utca. Bíró:­ Szőke (Kormos). Drogisták: Verő — Sőtér, Fogoly III. — Kristóf, Basky, Holczer (Sipos) — Mohácsi, Tarr, Hegedűs, Kisutzky, Béres. — Drasche, Sztanó — Pohádi, Milsinszky — Drót I., Drót II., Dacz­­kó — Marsu­sovszky, Balykay, Sztopkó, Gombarcsik, Füzi. — Kezdetben a Drasche ostromol. Marsusovszky be­­adásából a vezető gólt Sztopkó éri el. Gombarcsik szép lövése alig ke­rüli el a kaput. Balykay tör előre, de Fogoly III. biztosan szereli. Ez­után egy szépen felépített Drasche­­támadás ismét Fogoly III közbelépé­sén akad meg. Majd Holczer ívelten ad előre, Tarr lefejeli a labdát (1:1). Mohácsi e ígyén! lefutásból ér el gólt (2:1). Szünet után a Drogisták Tarr, Kisutzky, Hegedűs, Szabó és Béres csatársorral játszanak. Az első fél­idővel ellentétben fölénybe kerülnek, azonban további eredményt nem si­kerül elérniük. A késői kezdés miatt a II. félidő 30 percig tartott. Jó volt a Drogisták védelme és a Drasche csatársora. MN­HM k IoánIAI LC UTÓLÉRHETETLEN “­O.LCU-IOI KAPHATÓ MINDEN PAPI NÜZLEIBENI Hétfő, 1954 február .■ Elég jó csatárok, gyenge védelmek FTC—TURUL TE 5:4 (0:0) ■c ÜlLŐi­ út. Bíró: Braun. A kezdésre így álltak fel a csapa­tok:FTC: Horváth — Váradi, Ojtosi — Hazuda, Pyber, Kelemen — Bédy, Kiss, Jakab, Füzér, Deák. (A 11. fél­időben Hirsch és Kocarek állt be Deák, illetve Horváth helyére.) Turul TE: Budai — Barna, Szécsé­­nyi — Zimmermann, Nagy, Alexan­der — Tauzin II., Tauzin I., Pun­­czengruber, Stand, Sós. (A II. fél­időben Füzi IV. és Himmer állt be.) Mindkét csapat erősen tartalékos. A második félidőben több csere is történt. Az első félidőben a játék jobb volt, míg a kondíció tartott és eredményesebben birkóztak meg a nehéz talajjal. Ekkor kiegyenlített volt a küzdelem és változatos. A II. félidőben az FTC mindjárt rákap­csol és Kiss két góljával 2:0-ra ve­zet (a második gól Széchényiről pat­tant az ellenkező sarokba: öngól). A 15. és 29. p-ben egyenlít a Turul Stand és Füzi IV. góljaival (Ojtosi segédletével!). Azután a 39. p-ben Ojtosi megint nem bír hatalmas po­cakjával, de Stand-lal sem és vezet a Turul 2:3-ra. A következő percben Szécsényi öngóljával egyenlít az FTC. Bédy a 40. p-ben rúgja a mér­kőzés legszebb gólját, majd Tauzin I. egyenlít utoljára a 42. p-ben. Kiss szép gólja jelenti az FTC győzelmét a 43. p-ben. A tavaszi kezdés már mindkét csa­patot eléggé jó formában találta. — Jók az FTC-ben Kiss, Hazuda és Deák, Jakab igazolta, hogy a jövő nagy ígérete. Ojtosi old-boy benyo­mását teszi. Béldy álmos, lendület nélküli szélső, de technikás. A Turul TE legjobb embere a II. félidőben beállt és Egyiptomot járt Himmer, Barna és Füzy IV. voltak még meg­felelők. Honigberger FTC: A válogatot­takkal persz­e másként f­o­g menni. Hanser, Túral TE: Az első két­kapus játék volt és egészen rendes akciók voltak. Hátha majd kom­pletek leszünk! LTE—III. ker. TVE 3:5 (3:3). Nagyszombat-u. Bíró: Dömötör. LTE: Weisz — Tóth, Fancsali II. — Fan­csali I., Appel, Horváth — Mattek, Mezei, Beslitz, Havel, Jales. — III. ker. TVE: Zoch — Pribil, Sugár — Csetneki, Agendorfer, Tomsics — Krajina, Lencsés II. (Anderlik), Bos­­kovitz, Lencsés I., Baczakó. Az erő­sen csúszós és hóval borított pályán a játékosok egymás testi épségé­re vigyázva, nem nagyon erőltették meg magukat , így komoly játékból nem igen lehetett szó. Az első félidő­ben a III. osztályú LTE szépen tart­ja magát. Szünet után a fiatalokkal felfrissített vívók mindinkább fölény­be kerülnek, de a hajrában elvesztik a biztos mérkőzést. Góllövő: Hard (2), Appel (2, egyiket 11-esből), Mattek és Pribil (öngól) LTE: Len­csés I. (2), Lencsés IL, Anderlik és Boskovitz (III. ker.). —­LTE ifj.— III. ker. TVE ifj. 5:0 (3:0). Budatétény—Rákospalotai RC 12:2 (5:1). Bíró: Láng. Budatétény: Schwarcz — Kiss, Andrásik I. — Andrásik I., Megyeri, Hendrik — Simon, Rudolf, Schmidt, Pataki, Sidak. RAC: Iván — Szűcs, Stem I. — Dudás, Haár, Blandel — Mészáros, Turcsányi, Haar II., Stadinger, Stem A budatétényi profik állandó nagy fölényben játszottak és megerőltetés nélkül zúdítottak gólözönt ellenfelük kapujába. A gólokat Rudolf (3), Sid­­lik, Megyeri (2—2), Dobos, Andrásik I. és II., Simon (1—1) és Szűcs (ön­gól), a RAC részéről Haár II. és Stein II. lőtték. Elektromos—Postás 4:4 (1:2). La­torca­ utca. Elektromos: Ujváry —­­Csovits, Kocsis — Deák, Kolozsvári, Lengyel — Melicharik, Buzássi, Tóthi (Lévay), Obsitos, Sas. — Postás: Lendvai — Jelen, v. Kerényi — Hét­helyi, Gombos, Bokor I. — Kása, Kertész, Bodrogi, Mátéffy, Horgos. N­agy Elektromos-fölénnyel indul. Lövések özöne zúdul a Postás-ka­pura, pontosan 33 darab, de Lendvai nagyszerű és a szerencse is vele van. Végül a 27. percben Kolozsvári át­adásával a pompás Sas becsapja Je­lent. Bead és Obsitos beteszi. 1:0 az Elektromos javára. Továbbra is az Elektromos támad, de a Postás lő gólokat, kettőt is Mátéffy révén. 2:1-re vezet a Postás. Fordulás után Obsitos átadását Sas remek lövéssel értékesíti. 2:2. Újra Sas a gólszerző. 8:2. Az Elektromos vezet, Kása egyenlít.­ 3:3. A 31. percben Sas megint vezetéshez juttatja az Elek­tromost, Mátéffy is követi Sast a mesterhármas terén és egyenlít. 4:4. Kritika: Szép és élvezetes játék volt pompás csatárokkal s a havas talaj­jal nehezen birkózó védelmekkel. A két edző, Schmidt az Elektromosé és Bodrogi a Postásé elégedett.