Sport-Világ, 1909. január-december (16. évfolyam, 1-49. szám)

1909-10-30 / 44. szám

SPORT-VILÁG 1909. 44 sz. 446. oldal. A versenyen három tornaszám is volt, melyeket a közönség nagy tetszésnyilvánítással fogadott. Ezek keretében Deleta (Érsekújvár) személyében nagy tehet­ségű ifjúsági tornász mutatkozott be. Erdödy kitűnően dolgozott. Mondhatjuk, hogy ma ő az országban a leg­jobb tornász. Plasztikusan végzett gyakorlatait zajosan megtapsolták. Krizmanich (BTC) a második csak fél ponttal maradt a győztes mögött. A rendezést Pogány Gyula titkár és dr. Nirnsee Bernát kifogástalanul látták el. A MOTESz-t Malecki Román titkár képviselte. Távolugrás (junior): 1. Kósa József (BTC) 6.07 m. 2. Sponner Rezső (Wiener AC) 5.73 m. 3. Sigó Nándor (Brünner SC) 5.50 m. Nyujtóverseny (junior): 1. Geleta Rezső (Érsekujvári SpCl). 2 Pász­tor Elemér (BTC). 3. Balku Szilviusz (Érsekújvár SpCl). 60 méteres síkfutás (junior). 1. Ondrus István (MTK) 7 mp. 2 Meyer Henrik (Wiener AC). 3. Kósa József (BTC). Két méterrel nyerve, mellszéles­séggel harmadik, 100 méteres junior síkfutás. (Két előfutam után a döntőben): 1. Schmidt Gusztáv (Pozsonyi TE) 12.2 mp. 2. Meyer Henrik (Wiener AC), 3. Rácz Jenő (REAC). Egy méterrel nyerve, mellszélességgel harmadik. Korlátverseny (junior): 1. Witzelsberger Károly (BBTE). 2. Kozák Endre (BBTE) 3. Csányi László (Pozsonyi TE). Súlydobás. 1. Mudin Imre (MAC). 12.70 m. 2 Kóczán Mór (BTC). 12.14 m. 3. Schiller Rezső (BBTE). 11.94 m. Nyolczszáz méte­­res síkfutás (junior): 1. Facinek Ferencz (Pozsonyi TE). 2 p. 10.2 mp. 2. Gampl Károly (Wiener AC). 3. Sponer Rezső (Wiener AC). Svédgerelyvetés (junior): 1. Csalóczky Károly (BBTE ) 46.20 m. 2. Sigó Nándor (Brünner SpCl) 46.18 mp 3. Jolber Miklós (BEAC) 44.51 m Diszkoszvetés (junior).­­ Csutak Álmos (Selmeczbányai Főisk. AC) 34.81 méter. 2. Szeles Vilmos (Pozsonyi TE) 33.44 m. 3. Bartha Nándor (Pozsonyi TE) 31.76 m. Száz méteres síkfutás: 1. Rácz Vilmos (BEAC) 11.2 mp 2. Wiesner Frigyes (BEAC). 3. Wein­­zinger Ferencz (Wiener AC). 4. Jolber Miklós (BEAC). Másfél méter­rel nyerve, félméterrel harmadik, melszélességgel negyedik. Magas­ugrás: 1. Ludinszky Lajos (BBTE) 1 68 m. 2. Mudin Imre (MAC) 1 65 m 3. Nyilassy Károly (BTC) és Weinzinger Ferencz (Wiener AC) 1.62 m Négyszáz méteres síkfutás: 1 Wiesner Frigyes (BEAC) 52.2 mp 2. Jolber Miklós (BEAC) 3 Gampl Károly (Wiener AC). Tíz méterrel nyerve, hat méterrel harmadik. Nyolcz induló Diszkosz­vetés. (Pozsony város bajnoksága) 1. Luntzer György (Pozsonyi TE) 39 68 m. 2. Mudin Imre (MAC) 39.20 m. 3. Dávid Mihály (BBTE) 37.96 m. 4. Schiller Rezső (BBTE) 36.31 m. Diszk­oszvetés-csapat­­verseny. (Pozsony város tiszteletdíja). 1. Budapesti Budai Torna- Egylet 20. 56 m. (Dávid, Schiller, Strausz, Csalóczky, Lehoczky, Szalay). 2. Pozsonyi Torna-Egyesület (Luntzer, Jesina, Szeles, Bartha, Sághy, Juhász). Távolugrás: 1. Holics Ödön (MTK) 6.49 m. 2. Walter Miksa (Brünner SpCl) 6.33 m. 3. Kell Kornél (BEAC) 6.32 m. Nyújtó­­verseny: 1. Erdődy Imre (BBTE) 18.5 pont. Magyar gerelyvetés. (Pozsony város bajnoksága): 1. Mudin István (MAC) 40.12 m­. (orszá­gos rekord). 2. Luntzer György (Pozsonyi TE) 39 20 m. 3 Kóczán Mór (BTC) 39.18 m. Kétszáméteres gátfutás. (Pozsony város baj­noksága) 1. Rácz Vilmos (BEAC) 27.8 mp. (országos rekord). 2. Kováts Nándor (BBTE). Holits Ödön feladta. Kováts és Rácz az utolsó gátig erősen finishetnek, a­hol Rácz könnyen elhúz és két méterrel biztosan győz. Négyszer száz méteres staféta-futás: 1. Budapesti Egyetemi Athletikai Club (Jolber, Speidl, Wiesner, Rácz) 47.2 mp. 2. Wiener Athletiksport-Club (Gampl, Meyer, Schönecker, Weinzinger). Jolber Gampllal egyenlően fut, Speidl két métert veszít Mayerral szemben, Wiesner Schöneckerrel szemben másfél métert behoz és Rácz egy méterrel győz. Háromezer méteres síkfutás: 1. Kwieton Félix (Wiener AC) 9 p. 39 mp 2 Hrussóczy Aladár (Wiener AC), 3 Pericht Rezső (REAC) Kétszáz méterrel nyerve. Labdarúgás, síe MÉRKŐZÉSEK. Nagy közönség előtt, szép őszi időben folytak le a vasárnapi mérkőzések. Amily örvendetes a közönség­nek ez a nagy érdeklődése, és oly szomorú, hogy a közönség nem tudja a higgadtságát megőrizni és kiálto­zásával felizgatja a mérkőző játékosokat. Ez természe­tesen káros következményekkel jár és már ismételt eredménye: a mérkőzés eldurvulása. Különösen az idei őszi mérkőzések során következik ez be, s hétről-hétre kénytelenek vagyunk beszámolónkban ezt megemlíteni, így ma is. A FTC—MTK mérkőzés ismét klasszikus példája volt az ily eldurvult mérkőzésnek. Az erőszakos játékban mindkét csapat részt vett, a kezdeményezés érdeme a FTC-ot illeti. Igazán szomorú látni, hogy az a csapat, mely a „legjobb“ jelzőre tart igényt, ily esz­közöket vesz igénybe, hogy győzelmét megszerezze Sokkal érdekesebb képet nyújt a NSC—BAK mérkőzés eredménye. A NSC megverve a BAK-ot, veretlenségét megőrizte, ami a fiatal csapat továbbfejlődését illetőleg a legszebb reményekre ad jogot. Rég táplált várakozás­nak tettek eleget a BTC és MAC, mikor végre némi formát mutatva UTE és TTC­­, — utóbbit csak barát­ságos mérkőzésben — legyőzték. A második osztályú bajnokságban három mérkőzés volt és sajnos a durva játék ezek egyikén is előfordult. A FSC produkálta és törzsközönsége elismeréssel hono­rálta ezt, de erőszakosságaik sem tudták a 33-asok győzelmét megakadályozni. URAK—KAOE és MAFC— BEAC mérkőzés az URAK, illetve BEAC fokozatos javulását mutatták. Harmadik osztályú bajnokságban a BLI a VAC mérkőzéséből a BLI került ki győztesnek. Nemzetközi mérkőzés egy volt és pedig a Törekvés játszott a WAC­A Bécsben. Az eredmény a leghízelgőbb bírálat a Törekvéssel szemben. Otthon, saját pályáján,­­ ellenségesen viselkedő közönség közepette eldöntetlenül mérkőzött a legjobb bécsi csapattal és daczára annak, hogy legjobb játékosaitól megfosztották a külső körül­mények, lelkes, szép és fair játékának köszönheti gyö­nyörű eredményét a Törekvés Azok, kik a múlt heti eredmények alapján féltették a magyar footballsportot, meglehetnek elégedve. Törekvésnek a WAC ellen elért nagyszerű eredménye a legjobb az idei szezonban. Őszintén örülünk agilis egyesületünk szép szereplésének, mely csak buzdítólag hathat és osztatlan dicséretre ad alkalmat. (I­ső oszt. bajnokság.) FTC—MTK 3:2. (1:1.) Az elmúlt vasárnap legfontosabb I. oszt. bajnoki mérkőzése Mindkét csapat a legnagyobb erő­feszítéssel és elszántsággal ment a küzdelembe. A győzelmet minden eszközzel meg akarták szerezni A formában visszament FTC a tudást erőszakossággal akarta pótolni, amit azután a MTK is átvett. Mindkét csapatban a védelem produkált szép játékot Révész és Rumbold révén. A két csapat legjobb embere Károly volt, úgy is mint half, majd a match vége felé mint csatár. A MTK fedezetsora általában igen jó volt. FTC-nál fedezetsorban tartalék játszott, ami meglátszott. Bródy erőszakos volt. A mér­kőzés elején FTC van fölényben, de a vezető gólt Vida lövi, még e féldőben kiegyenlít a FTC Rónai révén. Második félidő- MTK sokat támad, de nem ér el eredményt Weisz megszökik, és c­enterét Rónai a kapuba továbbítja. Majd egyéni támadást vezet Schlosser és gólt is lő. Most Károly előrejön csatárnak és sikerül is egy gólt a FTC kapujába helyezni MTK most fölény­ben van, de nem használhatja ezt ki, mert a bíró a sötétség miatt hét perc­c­el a befejezés előtt lefújja a mérkőzést Biró: Schubert­­ Ferencz (MUE). FTC II.—MTK II. 1:1. Biró Vámos Soma (TTC). NSC—BAK 2:1.­­1 :0. Erős ellenféllel szemben érte el a fiatal NSC ezt a szép eredményt. Első félidőben állandó fölény­ben vannak, de a csatársor a kapu előtt még nem elég határo­zott, lövés helyett adogatják egymásnak a labdát, így csak egy gólt érnek el. A második félidőben lendületbe jön a BAR míg a NSC kifáradva az első félidő erős játékától visszaesik kissé. Mindkét csapat egy-egy gólt ér el e félidőben, amely jobban kifejezi a csapatok erőviszonyát, mint az első félidő. Biró: Izsó László (BTC). BAK II —NSC II. 2 : 1 Biró : Dr. Benedict (MTK). BTC—UTE 2:1. (2: 1). Az eredmény ne adja a két csapat erőviszonyát. A BTC sokat és fölényesen támad, de csatárai habozok, nem mernek lőni. UTE védelme igen szép munkát végzett. Vezető gólt UTE ért el, de BTC nyomban kiegyenlít, és röviddel ezután a második gólt lövi. Második félidő sok veszélyes támadása eredménytelen marad. Biró : Benedek A (MAFC). BTC II.—UTE II. 5:1. Biró: Kiss Menyhért (33FC).