Tolna Megyei Népújság, 1957. július (2. évfolyam, 153-178. szám)

1957-07-04 / 155. szám

4 Fölényesen győztek a szekszárdi kerékpárosok Vasárnap Baján nagyszabású ház­tömbkörüli versenyt rendezett a BTC. Már a verseny kezdetén nagy­számú közönség gyűlt össze. A nagy hőség zavarta a versenyzőket, de így is kitűnő küzdelmet hozott a verseny. A macskaköves utcák szed­ték az „áldozatokat“ a „defektese­­ket“. Különösen nehezen ment a be­tonúthoz szokott szekszárdiaknak, akik végül is az összetett csapatver­senyt fölényesen megnyerték. Eredmények: Felnőtt: 1. Gerendai János (Szekszárdi Szpartakusz) 27 pont, 2. Dem­ján (Szegedi Postás) 21 pont, 3. Bíró (Bajai TC) 14 pont. A tizenkét körös versenyben Ge­rendai az ötödik körben ment el el­lenfeleitől és félkörrel győzött. Ifjúságiak: 1. Iván József (Miskolci Törek­vés) 24 pont, 2. Hepp József (Szekszárdi Szpartakusz) 20 pont, 3. Horváth (Kecskemét) 18 pont. Hepp elkönnyelműsködte biztos­nak látszó győzelmét. Serdülők: 1. Füstös Károly (Szekszárdi Szpartakusz) 22 pont, 2. Vaskúti (Bácsbokodi FSK) 15 pont, 3. Németh (Szekszárdi Szpartakusz) 12 pont. Füstös a negyedik körben ..le­lépte­ ellenfeleit és biztosan, nagy fölénnyel győzött. — G. őcsény—Kölesd 4:3 (1:0) őcsény, 300 néző. Vezette: Móder. A nagy hőségben csapkodó játék­kal kezd mindkét csapat. Az első gólt a veszélyesebben támadó és jobb csa­tárjátékot nyújtó őcsényi csapat szerzi meg Pali lövésével. 1:0. Az I. félidőben több gól nem esik. A II. félidőben a hazaiak engednek az iramból, Kölesd talál jobban magára. Szép támadásokat vezetnek a vendé­gek és ennek eredménye: Pusztai szép lövéssel egyenlít. A helyi csapat teljesen visszaesik, de a balszerencse is mellé szegődött. Géczi már csak a kapussal áll szemben, de két méter­ről is mellé lő. Kölesdi ellentámadás után Pusztai szerzi meg a vendégek­nek a vezetést. 1:2. A gólra a hazaiak támadásokkal válaszolnak, s pár perc múlva Géczi egyenlít. 2:2. Pár perc eltelte után ugyancsak a szemfüles Géczi lesz eredményes és megszerzi a vezetést. 3:2. A vendégcsapat sem adja fel a harcot, lelkesen támadnak és Pusztai mesterhármasával egyenlí­tenek. 3:3. Már-már úgy látszik, hogy döntetlenül végződik az utolsó baj­noki mérkőzés, amikor befejezés előtt 1 p.-el Géczi megszerzi (kapushibából) a győzelmet jelentő gólt. 4:3. A köles­­diek lest reklamálnak, a játékvezető azonban határozottan gólt ítél. Bírálat: A mérkőzés végig alacsony színvonalú volt. A játék képe alapján a döntetlen igazságosabb lett volna. Jók: Korsós, Brandt, Patyi II, il­letve Pusztai (a mezőny legjobbja) és Honti MOLE Szedresi SC—Nagydorogi Traktor 3:2 (2:0) Nagydorog, 300 néző. Vezette: Né­meth. Nagydorog: Bosnyák — Béres, Szeip, Horváth — Varga, Babai — Kovács, Kiss, Peterdi, Fekete, Szabó. Szedres: Técsy — Szontágh I., Szon­tágh II., Bottyán — Nagy, Takács — Kovács, Lacz, Acsádi, Tóth, Rostás. Váltakozó játékkal kezdődött a mérkőzés. A 33. percben nagy kava­rodás támadt a hazai csapat kapuja előtt, s a labda Horváth lábáról a hálóba pattant. (öngól.) 1:0. A 39. percben Laczot felvágják a 16-oson belül, 11-es. Bottyán értékesíti a büntetőt, 2:0. Ezután a szedres­ csa­pat a félidő végéig támad, de ered­ményt már nem ér el. A II. félidő első percétől a hazai csapat heves tá­madásokat vezet. A szedresiek csak nehezen jutnak át néha a félvonalon A 14. p.-ben a szedresi védelem Peter­dit felvágja a 16-oson belül. A 11-est Varga értékesíti. 2:1. Középkezdés után a nagydorogi csapat két lefutás­ból Kiss révén megszerzi az egyenlítő sze gólt. 2:2. Ezután mindkét csapat tel­jes erőbevetéssel támad. Befejezés előtt két perccel egy szép szedresi támadás után Kovács lesz eredmé­­nyes­. 3:2. A hátralévő 2. perc ese­ménye Rostás kapufája. Jók: Técsy, Bottyán, illetve Peterdi, Varga és Horváth. IKER LÁSZLÓ, levelező. HÍREK — Szociálpolitikai értekezletet tart ma délelőtt Dunaf­öld­váron a megyei tanács. Az értekezleten az aktuális szociálpolitikai problémákat vitatják meg. * — Irtóhadjárat a kóbor kutyák ellen. A Városi Tanács felhívta a kutyatulajdonosokat, a jövőben ku­tyák csak pórázon vezetve lehetnek az utcán. A kóbor kutyákat, mivel közegészségügyi és köztisztasági szempont­ból veszedelmesek, össze­fogják és kiirtják.• A Bátaszéken vasárnap délelőtt 30 éves találkozót tartottak az ál­lami polgári iskola 1927-ben végzett tanulói. A találkozó késő éjszakáig tartott. Huszonnégyen végeztek 1927-ben az iskolában, s most a talál­kozón húszan jelentek meg, szórako­zás közben elmesélték egymásnak, mi minden történt velük a harminc év alatt. Elhatározták, hogy tíz év múlva találkoznak újból, és azon a találkozón a házastársakon, gyer­mekeken kívül már­ az unokák is részt vesznek.* — Június 22-én reggelre ismeret­len tettesek betörtek a tolnai föld­művesszövetkezet egyik üzletébe Le­fűrészelték a lakatot, úgy hatoltak be és elvittek mintegy 2000 forint készpénzt. A helyszíni vizsgálat meg­állapította, hogy a betörők személy­­gépkocsival voltak. A tettesek kézre kerítésére megindult a nyomozás. * — Szekszárd és Palánk között a vonat szikrájától meggyúladt a fű, a tűz átterjedt a tarlóra, de a gabo­nában nem esett kár, mert a védő­szántás megvédte a kereszteket. Ér­demes tehát betartani a tűzvédelmi előírásokat, hogy a vasúttól 60 mé­ter távolságra szabad keresztberak­ni gabonát és a kereszteket védő­szántással kell körülvenni. * — Dunaszentgyörgyön megkön­­­nyítik az autóbuszra való várako­zást. Az autóbuszmegállónál pado­’­­észére.* — A bátai gazdák is tudják, hogy az adófizetés kötelesség. A második negyedévi adót 102 százalékra fizet­ték be. „Új" labdarúgócsapat Szekszárdon A közel 20.000 lakosú Szekszárd városban jelenleg a Szekszárdi SC labdarúgó szakosztálya működik. (Az Építők szakosztálya feloszlóban van.) A városban több olyan labdarúgó van ,akik az I. és II. csapatba koruk miatt már nem kerülhetnek be, de ugyanakkor még szeretnek sportolni, futballozni. A közelmúlt napokban az „öreg fiúk’’ megbeszélést tartottak, ahol elhatározták, hogy Szekszárdi Öreg Fiúk néven csapatot hoznak ösz- és vasárnaponként barátságos mérkőzéseket játszanak. Vasárnap, július 7-én játsszák első mérkőzésü­ket az öreg fiúk Faddon, de már tár­gyalások folynak Bátaszék, Paks, Nagymányok és Bonyháddal is mér­kőzések lekötése ügyében. Az öreg fiúk csapatában a követ­kező játékosok kapnak helyet: Garai (Ganczer), Spanicsek, Fridrich, Nagy, Jenővári, Fehér, Németh, Korsós La­jos, Korsós Dezső, Major Tischler, Lépő Zsoldos, Mihók, Sárosi. Barátságos labdarúgómérkőzés Dunaszentgyörgy—Paksi Kinizsi 3:1 (2:0) Az előző vasárnap Dunaszentgyörgy 3:1 arányú győzelmet aratott a Megyei Bajnokság második osztályában szereplő Nagydorog ellen. Az elmúlt vasárnap ugyancsak 3:1 arányú győzelmet aratott a csapat, ezúttal a Paksi Kinizsi ellen. A mérkőzés kánikulai melegben, mintegy 600 néző előtt került lebonyolításra Duna­szentgyörgyön. Dunaszentgyörgy: Katz II. — Gyön­gyösi I., Gyöngyösi II., Káldi — Szabó, Molnár — Kiss, Kaizer, Szombath (Fi­scher), Oláh, Katz I. Paks: Solymosi — Németh, Herrmann, Wolf — Dömötör, Pál — Babai, Nemes, Németh, Jerkó, Hirczi (Darnai). A nagy meleg ellenére élénk iram­ban indul a játék. Az első negyedórában váltakozva mennek a támadások, mind­két kapu többször van veszélyben. A 20. percben vezetéshez jut a helyi csapat. Oláh szökteti Katz I-et, az visszajátszik Oláhnak, akinek lövését Solymosi ki­öklözi, s a ráfutó Katz nagy erővel lő a jobb alsó sarokba (1:0). Tíz perc múlva újabb gólt szerez a szentgyörgyi csapat. Németh hazaadását Katz I. elcsípi és zavartalanul szerzi meg a második gólt (2:0). Ezután rákapcsol a Kinizsi, erőtel­jesen rohamos, tetszetős játékkal egy­más után vezetik a támadásokat, de, a 16-os körül sorra elakadnak a támadások a jól záró dunaszentgyörgyi védelmen. A szünetben mindkét csapatban csere történik, a szentgyörgyi csapatba Fi­scher, a paksi csapatba Damas áll be. A második félidőben, az elsőhöz hasonlóan, élénk az iram. A negyedik percben újabb gólt ér el Szentgyörgy. A csatársor viszi fel a labdát, Kaizer a 16-os sarkáról vá­ratlanul nagy erővel, védhetetlenül lő a hálóba (3:0). Ezután a Kinizsi lendül új­ból támadásba, előrehúzódik a védelem is, nagy nyomás nehezedik a szentgyör­gyi kapura, de a fölény csak a 30. perc­ben érik góllá, amikor is sarokrúgás után Németh fejéről jut a hálóba a labda (3:1). A hátralevő negyedórában már ismét ki­egyenlítődik a játék, az eredmény nem változik. Dunaszentgyörgy nagy akarással ve­tette magát a küzdelembe, szíves-lélek­­kel játszották végig a játékosok a mér­kőzést, így sikerült győzelmet aratniok a Paksi Kinizsi felett. A Kinizsi szépen játszott a mezőnyben, technikailag magasan ellenfele felett állt, körülményes támadásszövésük azonban nem vezetett eredményre. TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG HIRDESSEN A TOLNA MEGYEI foottai&á&&cwt! Hirdetésfelvétel a Kiadóhivatalban Szekszárd, Mártírok­ tere 15—17 Hirdetési díjszabás: Apróhirdetés hét­­­köznap szavanként 1 forint, vasárnap 2 forint, az első szó duplának szá­mít. Szövegoldali kere­tes hirdetés hasá­bonként, milliméte­­renként 2.50 fo­rint, vasárnap 3 Vidékiek a hirdetés szövegét és az érte járó dijat postán is beküldhetik a kiadóba. forint.« A dunaszentgyörgyiek? meg a járdaépítés Még az volt a Szerencse, hogy ho­mokos a talaj, és ősszel—tavasszal nem volt olyan „vendégmarasztaló” a sár, de sokan emlékeznek még arra, hogy a „proletárnegyed” gyermekei ilyenkor hiányoztak legtöbbet az is­kolából. Nem is volt ez lényeges húsz évvel ezelőtt, Dunaszentgyörgy köz­ség fejlesztését akkor a főjegyzői, se­gédjegyzői lakás felépítése jelentette. A lakosság megelégedhetett azzal, hogy fizette az építés költségeinek fedezésére kivetett pótadót . .. Felesleges is most párhuzamot von­ni az akkori és a mostani község­fejlesztés között. Nem tűnik túlsá­gosan lényegesnek, nagyszabású alko­tásnak, de Dunaszentgyörgyön a járdaépítés a községfejlesztés fő cél­kitűzése. Nem csak­ olyan tessék­­lássék „reklám” járdaépítés, mint ahogyan — az igazat megvallva — egyik-másik községben történik. És nem is elsősorban a község közepén, ahol az esetleges téglajárdát cserélik ki betonra. A járda — betonjárda — építését a község külső részein kezd­ték, onnan haladnak a község köz­pontja felé. Ezideig elkészült mintegy 2500 mé­ter hosszú járda, a következő meg­oldással: a tanács a községfejlesztés­ben a járdaépítésre fordított összeg­ből megvásárolta a sódert, a cementet odaszállíttatta a helyszínre és fizette a szakembert, aki a munkákat irányí­totta és természetesen felelős a munka megfelelő elvégzéséért. A lakosság, akiket a járdaépítés érint, elvégzi a többi munkákat, a földmunkát, a betonkeverést, s egyebet. Az eddig megépített 2500 méter járda 100 ezer forintba került, de ugyanennyit tesz ki az a munka is, amellyel a lakosság abban közreműködött. Most, az aratás és cséplés ideje alatt szünetel ez a munka, de utána újból megindul. Most az Árpád utcá­ban 600 méter, az Ady Endre utcá­ban 200 méter, a Rózsa utcában és a József Attila utcában 150—150 mé­ter hosszúságban épül majd meg az új betonjárda. Jelenleg is rendelke­zésre áll 120 mázsa cement, nem kell tehát anyaghiánytól tartani. Nem lesz hiány az anyagiakban sem, 50000 fo­rint van előirányozva, azonkívül 48 ezer forint értékű társadalmi munkát vettek számításba. Az idei községfejlesztést természe­tesen nem meríti ki a járdaépítés. Vasárnap már a kibővített hangos­­híradó szól, s ezzel egy utca kivéte­lével az egész község be lesz kap­csolva a hangoshíradó-hálózatba. Most, a III. negyedév során száz­­wattosra cserélik ki a jelenlegi 75 wattos erősítőt. Az óvoda felszerelé­­sére 8000 forintot fordítanak, útjaví­tásra 20 000 forintot, a temetőben új ravatalozó-boncoló épül 10 ezer fo­rintos költséggel, bővül a villanyháló­zat is. Ami pedig főleg az ifjúságot érinti, a sportkör 5763 forint értékű új felszerelést kapott. Így folyik most a községfejlesztés­ Dunaszentgyörgyön, lényeges különb­séggel ráadásul a mostani és a régi „községfejlesztés” között. Apróhirdetések NYOMDÁSZTANULÓKAT (fiúkat) felveszünk. Korhatár: 14—18 éves életkor, legalább 8 általános iskolai, vagy érettségi bizonyítvány. Jelent­kezni lehet a vállalat telephelyén: Szekszárdi Nyomda, Széchenyi­ u. 46. A SZEKSZÁRDI Tangazdaság azon­nali belépéssel felvesz egy szakács­nőt. Felvételre jelentkezni a gazda­ság irodájában lehet. TERMELŐSZÖVETKEZETEK, ter­melőszövetkezeti tagok, egyénileg dolgozó parasztok! Értékesítsétek kenyérgabona és takarmánygabona feleslegeiteket a Terményforgalmi Vállalaton keresztül. Átvétel minden községben a terményforgalmi telepe­keken. Az árakra bővebb felvilágosí­tást a telepek adnak. A SZEKSZÁRDI Szabó KTSZ azonnali belépésre keres férfiszabó szakmunkásokat és egy női és férfi, valamint egyenruha szabászatban jártas szabászt. Munkaellátás folya­matosan biztosítva van. Részletes fel­világosítást Szabó KTSZ, Szekszárd, Széchenyi­ út 28. sz. alatt. 1957 JÚLIUS 4. ► 5 íJigyelem ! Zigádém­ /| ► Értesítjük lapunk azon olvasóit,­­­ akik a nyár folyamán üdülni ■ ► mennek és a lapot szeretnék; ► üdülést idejük alatt is olvasni, [a lap átirányítása végett! ► a helyi postahivatalnál szíves­­­­kedjenek bejelenteni 6 nappal ■­­ előbb igényüket és pontos ; ► címüket. ; műsora: Újvárosi Gazdakör Július 3—4-ig Szerda—csütörtök Két színésznő egy szerep Szovjet filmoperett: Előadások kezdete: Hétköznap: 9 óra. . Vasárnap: 9 óra. Garay Filmszínház műsora: július 4-től július 7-ig: Nevetés a paradicsomban Angol film egy különös végrende­­letről Előadások kezdete hétköznap 6, fél 9 órakor; vasárnap: 4, 6, fél 9 órakor. Pénztárnyitás: Vasárnap délután 3 órakor. Hétköz­nap délután 5 órakor. A délelőtti pénz­­tárnyitás változatlan. Öröklakása is lehet,na játszik a­­z LOTTÓK Folyóiratok, nyomtatványok, könyvkötészeti munkák ízlését kivitelben készülnek a SZEKSZÁRDI NYOMDÁBAN VÁRHATÓ IDŐJÁRÁS csütörtök estig. Nappali felhőképződés, több helyen záporeső. A meleg tovább tart. — Várható legmagasabb nappali hőmérséklet csütörtökön 31—34 fok között. TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG A Magyar Szocialista Munkáspárt és a tanácsok lapja Szerkeszti a Szerkesztőbizottság Szekszárd, Mártírok tere 15—17. Telefon: 20­10, 20-11 Felelős kiadó: az MSZMP Intézőbizottság« Szekszárdi Nyomda Telefon: 21-21