Tolna Megyei Népújság, 1957. szeptember (2. évfolyam, 205-229. szám)

1957-09-05 / 208. szám

4 TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG Beszámoló a megyei bajnokság mérkőzéseiről Bátaszéki Vasutas SK.—Nagydo­rogi Traktor 4:1 (0:1). Bátaszék, 500 néző. Vezette: Bencze. Bátaszék: Frei—Horváth, Ádám, Hovánszky—Honti, Márton—Péter, Toronyi, Bodoki, Tóth, Székely. Nagydorog: Patai—Béres, Balogh I., Horváth—Varga, Kiss—Szabó, Ver l­es, Kovács I., Szelp, Vándor. Szinte az egész félidőt végigtámad­ja a hazai csapat. A 13. percben egy előrevágott labdával Kovács I. elsza­lad és a hálóba lő. Mégis Nagydorog szerzett vezetést, 0:1. A második fél­időben kifullad a nagydorogi csa­pat és a hazaiak, bár nem játszanak oly szépen, mint az első félidőben, mégis sikerült 4 gólt elérniök. Az 5. percben Honti labdáját Bodoki vág­ja be. 1:1. A 30. percben Székely el­fut és beadását Toronyi a sarokba helyezi. 2:1. Két perc múlva a jobb­szélre állt Ádám fut el, beadását Bo­­doki nagy nyugalommal helyezi a kapu alsó sarkába, 3:1. A 34. percben Ádámot elkaszálják a 16-oson belül. A büntetőt Székely értékesíti. Jók: Hovánszky, Horváth, Bodoki, Szé­kely, illetve Horváth és Kovács I. Bittner József Faddi KSK.—Dunaföldvári SE, 3:1 (0:1). Fadd, 1000 néző, vezette: Jóna. Fadd: Ganczer—Tantos, Keserű, Joó—Rabóczky, Puskás—Mácsik II., Pasinszky, Mácsik I., Schiffler, Fe­hér. Dunaföldvár: Gyaraky—Szakai, Bodzás, Horváth—Csizmadia, Takács —Komis I., Komis II., Polgár, Szi­geti, Nyulasi. A 10. percben Dunaföldvár gólt rúghatott volna, de Kornis I. az ötös­ről a kapufára bombáz. A 30. perc­ben kavarodás támad a faddi kapu előtt és Polgár erős, lapos lövéssel megszerzi a vezetést 0:1. A 35. perc­ben Mácsik I. tiszta helyzetből mel­léfejel. Szünet után már az első percekben Fadd egyenlítési alkalmat szalaszt, mert Pasinszky tiszta helyzetből a ka­pusba lövi a labdát. Szépen rohamoz Fadd, de a lövéseket nem kíséri sze­rencse. A 14. percben mégis sikerül bevenni a földvári kaput. Mácsik II. sarokrúgását Pasinszky a bal felső sarokba fejeli, 1:1. A 25. percben megjön a vezetőgól is. Schiffler— Mácsik II összjátékból Pasinszky a 16-osról megeresztett bombája a há­lóba hull. 2:1. Egy perc múlva újra Pasinszky eredményes. 3:1. Jók: Az egész faddi csapat, illetve Szalay, Szigeti II és Polgár. Nyirati István Hőgyészi Traktor—Tamási KSK, 3:0 (1:0). Hőgyész, 500 néző. Vezette: Török, Fejér megye. Hőgyész: Borsos—Herr, ősz: Tarna —Gál, Ulrich— Vitzl, Újvári, Trick, Reizer, Pongrácz, Tamási, Khiesz—Kelemen, Varga, Bársony—Szabó, Molnár—Zsolnai, Lendvai, Szentpáli, Csuhaj, Magyar. A bajnokság előtt lejátszott két ba­rátságos mérkőzésen biztosan győzött Tamási és most is abban a remény­ben jöttek Hőgyészre, hogy biztosan nyerik a mérkőzést. A mérkőzés vál­tozatos, jóiramú volt. A 6. percben Trick csak a kapussal állt szemben, de a kapusba lőtte a labdát. Változa­tos játék folyamán mindkét kapus jól hárította a kapura tartó lövése­ket. A 10. perctől kezdődő hőgyészi fölény eredményhez vezet, Trick hát­rahúzott labdájával 1:0 az eredmény. A hőgyészi fölény tovább tart, de a csatárok rossz irányzékkal lőnek, közben ritka tamási támadások ala­kulnak ki, amelyeket azonban a hő­gyészi védelem hárít. A félidő végén feljön Tamási, de Borsos jó védése megakadályozza a gólszerzést. A má­sodik félidő 10 perces tamási fölén­­­­nyel kezdődik. Ezután változatos lesz a mérkőzés, majd a 25. perctől állandó hőgyészi fölény alakul ki. Az iramot a hazai csapat bírja jobban. A 11. percben Vitzl góljával 2:0-ra alakul az eredmény, majd a további hőgyészi fölény a 38. percben érik újra góllá, amikor Pongrácz lövése talál a kapuba. 3:0. Hőgyészi táma­dásokkal fejeződik be a mérkőzés. Jók: Borsos, ősz, Reizer és Ulrich, illetve Varga, Kelemen, Molnár, Kiiesz, Bálint Gyula Paksi Kinizsi—Kurdi KSK, 9:2 (4:0). Kurd, 500 néző. Vezette: Papp, Fejér megye. Paks: Paál—Németh I., Hermann, Hauszmann—Gyerkovits, Vida— Kiszli, Németh II., Bencsik, Babai, Kunfalvi. Kurd: Déghy—Bazsonyi II., Paksi, Rózsai—Takács, Pólyák—Szabó, Ker­tész, Bazsonyi I., Zádori, Simon. Az egész mérkőzés alatt paksi fö­lény volt. A kurdi csapat a pálya­­avatóra igen rossz napot fogott ki. A játékosok erőtlenül mozogtak. Az első 10 percben kapott két gól, amely védelmi hibából esett, letörte a csapa­tot és végig a vendégek irányíthat­ták a mérkőzést. Az első félidő gól­jait Kunfalvi (6. perc), Németh (9. perc), Bencsik (14. perc) és újra Ben­csik (a 20. percben­) lőtte. Szünet után a 4:0-as vezetés ellenére is lett volna alkalma egyenlíteni a hazai csapatnak, mert az 5. percben Ba­zsonyi I és a 7. percben Zádori 4:2-re javított. A gólok után azonban a ha­zai együttes ismét visszaesett és Paks sorra szerezte góljait. A 8. percben Németh 5:2, a 9. percben újra Né­meth 6:2, a 14. percben Bencsik 7:2, a 20. percben ugyancsak Bencsik (8:2) lőtt újabb gólt és végül a 37. percben Hermann állította be a vég­­­eredményt büntetőrúgásból. 9:2. A hazai súlyos vereségben az is közre­játszott, hogy Rózsai utánrúgás miatt a kiállítás sorsára jutott a 63. perc­ben. Minthogy Simon még az első félidőben a 10. percben lesérült, így végeredményben a hazai csapat 9 játékossal játszotta végig a mérkő­zést. Kitűntek: Hermann, Gyerkovits, Hauszmann, Bencsik és Németh I., illetve Bazsonyi II., Szabó és Ba­zsonyi I. Tóth József Szekszárd—Váralja 3:2 (2:1). Vár­alja, 200 néző. Vezette: Völgyesi. — Szekszárd: Bencze — Bosnyák, Dió­­fásyi, Tárnok — Kacsányi, Baka — Szigeti, Lépő, Kiss I., Schlarb Kiss II. Váralja: Szentes — Újházi, Rupa, Jáger — Stier, Rupa II. — Zagg, Feil, Hurton Fritz, Horváth. Erős iramban kezdett mind a két csapat. A 4. p-ben kavarodás támadt a vendé­gek kapuja előtt s Rupa I. bepöckölte a labdát. 0:1. Nem sokáig tart azon­ban a váraljai táborban az öröm mert a 12. percben Szigeti elfut és lövése a váraljai kapuban köt ki. 1:1. Ezután erős szekszárdi támadások következnek, amelyek Schlarb lövé­sével érnek góllá a 38. percben. 2:1. Szünet után már az 5. percben egyen­lít a hazai csapat. Feil a jobb szélről kapott labdát a szekszárdi hálóba küldi. 2:2. Ettől kezdve kiegyenlítet­tebb játék folyik. Szekszárd lapos já­téka már a 13. percben újabb ered­ményt hoz. Kiss I. küldi hálóba a lab­dát. 3:2. Gól után keményebb játék­forma alakul ki, amelynek során a játékvezető mindkét csapat terhére többször téved. Sokszor kerülnek ve­szélybe a kapuk, de az eredmény már nem változik és ez azt jelenti, hogy Szekszárd győztesen távozhat Vár­aljáról. Jók: Kacsányi, Kiss I., Bos­nyák, illetve Kupa, Feil, Fritz. Mátai Bányász—Döbröközi KSK 7:1 (2:1). Máza, 600 néző. Vezette: Zsoldos. Máza: Veres — Kasper II., Kovács, Schnetz — Riebling, Kádár — Böröcz Kersák, Széles, Kiss, Kas­per I. — Döbrököz: Venczel — Vá­rad­­i, Dancs, Kollár — Balaskó, Péter — Dékány, Tapaszti, Gácsi, So­­mogyvári, Lindmayer. Kezdés után Somogyvári alig lő mellé. Mára lapos adogatásokkal szövi támadásait, a vendégek hosszan előrevágott labdák­kal kísérleteznek. A 15. percben a hazai csapat szerez vezetést szöglet­rúgás után Kasper I. révén. 1:0.­­ A gól után Tapaszti és Lindmayer, a másik oldalon Kiss hagy ki helyzetet. A 40. percben Böröcz középen elhúz és Venczel fölött a hálóba rúgja a labdát. 2:0. Azonban hamarosan Ve­res elnéz egy ártatlan szabadrúgást és máris 2:1 az eredmény. Szünet után is tartja még magát egy ideig a vendégcsapat, de azt már nem tudja megakadályozni hogy az 56. percben Böröcz átadását Kersák ne juttassa a döbröközi hálóba. 3:1. Ezután már gyorsabb ütemben po­tyognak a gólok. Kasper 4:1-re növeli az eredményt. A vendégeknél Danes előrejön, ezzel azonban meggyengül a védelem és előbb szöglet után Kas­per I. fejel gólt 5:1, majd Kersák két­szer egymás után is a döbröközi há­lóba talál. 7:1. A vendégek az első félidőben jó be­nyomást keltettek, de szünet után a mázas támadósor magára talált. Ki­tűntek: Kovács, Kersák, Böröcz, Schnetz, illetve Danes, Lindmayer, So­mogyvári, Takács László. Szekszárd férfi és Paks női csapata nyerte a Kövendy Kupát Keddi számunkban már beszámol­tunk a Szekszárdon lebonyolított kosár­labda kupaküzdelem eredményeiről és néhány megjegyzést is fűztünk a torná­hoz. Ezúttal az egyes mérkőzések ered­ményét ismertetjük. FÉRFIAK: Szekszárdi SC—Dombóvári Vasutas SK 59:57 (31:24). 200 néző. Vezette: Fogarassy I. és Péterfalvi. Az eredeti­leg kijelölt bátaszéki játékvezető, Vá­­radi távolmaradása és tekintettel arra, hogy a bajai játékvezető csak vasár­nap délelőtt működött, a szombaton délután lebonyolított, a torna sorsát eldöntő mérkőzésen egy szekszárdi és egy félig vidéki játékvezető működött. Végig nagy küzdelmet vívott egymás­sal a két csapat, úgyannyira, hogy a kosárlabdának inkább küzdőjellege, mint szépsége bontakozott­ ki. Ettől függetlenül ez volt a legszínvonalasabb találkozó. Szünet után a dombóvári csapat ragadta magához a kezdeménye­zést és a befejezés előtt már 8 ponttal vezetett. Az utolsó pillanatokat a ha­zaiak használták ki jobban, s miután Dombóvár I .­.ziccert” hibázott, Szek­­szárd pedig az utolsó pillanatban bün­tetőt értékesített, két ponttal a hazai csapat nyerte meg a találkozót. Leg­jobb dobók: Kardos 19, illetve Niebel 20, Vörös 19 és Csikós 14. Dombóvár csak 7, Szekszárd 9 játékost szerepelte­tett. Dombóvári VSE—Bátaszéki VSK 89:47 (43:23). Az alacsony termetű báta­széki játékosokkal szemben mindvégig nagy fölényben volt a dombóvári csa­pat. A lelkes bátaszéki együttes ennek ellenére sok pontot szerzett. Legjobb dobók: Vörös 40, Niebel 22, Körtési 17, illetve Schmidt 20, Haász 15. Szekszárdi SC—Bátaszéki VSK 77:34 (47:14). Vezette: Nyárs és Oláh. A ha­zai csapat az első félidőnek egyes sza­kaszaiban nagyon jól játszott. Szelle­mes húzások, szép kosarak tarkították a játékot. Szünet után a tartalékcsa­pat jutott szóhoz. Itt már­ kiegyenlítet­tebb volt a küzdelem és hiába állt be a félidő utolsó öt percében a kezdőötös is. Legjobb dobók: Fogarassy 16, Kar­dos 13, Szendei 12, Hunyadi 10, illetve Schmidt 18 és Kern 11. Végeredmény tehát: LÁNYOK: Paksi Kinizsi—Bátaszéki VSK 61:26 (27:9). Vezette: Kardos és Asztalos. Mindvégig a paksi lányok irányították a mérkőzést és ebben az arányban is megérdemelten nyerték a találkozót. legjobb dobók: Verli 22, illetve Szé­lig 14. Szekszárdi SC—Bátaszéki Vasutas SK 46:25 (20:15). Vezette: Bustya és Pé­terfalvi. Ezen a találkozón sokkal na­gyobb ellenállást tanúsított­ a bátaszéki együttes. Legjobb dobók: Szekrényes 21, Müller 10, illetve Jankó. Paksi Kinizsi—Szekszárdi SC 54:47 (21:27 ). Vezette: Bustya és Oláh. A torna sorsát eldöntő mérkőzésen a paksi lányok jobb játékukkal rászolgál­tak a győzelemre, amely egyben torna­győzelmet is jelentett. Legjobb dobók: Verli 18, Kraszt 18, Kuner 14, illetve Müller 30. A női torna végeredménye: 1. Paksi Kinizsi 2 2 — 115: 73 4 2. Szekszárdi SC 2 1 1 93: 79 3 3. Bátaszéki VSK 2 — 2 51:107 2 1. Szekszárd 2 2 — 136: 91 4 2. Dombóvár 2 1 1 146:106 3 3. Bátaszék 2 — 2 83:166 2 1931 szeptember Falusi és évi sportköreink programja címmel jelent meg a Szekszárdi Járás Sportja című sporthíradó augusztus 28-i számának vezércikke. Az utóbbi időben nem sok szó esett falusi sportköreinknek a munkájá­ról, éppen ezért nem lesz érdektelen a szekszárdi járás kezdeményezését az egész megye elé állítani és a ve­zércikk egyes részeinek teljes nyil­vánosságot biztosítani. A cikk bevezetőül megállapítja, hogy a spartakiádok befejezése után ellanyhult az élet a faddi sportkö­rökben, pedig volna teendő, hiszen most kellene zajlani a VIT verse­nyeknek. Arra hívja fel a cikk a sportköröket, de a KISZ szervezete­ket is, hogy mielőbb bonyolítsák le ezeket a versenyeket, amelyek ver­senyalkalmakat biztosítanak a sport­körök versenyzői számára. A VIT versenyek lebonyolítása után a röplabda és labdarúgó Falusi Kupa küzdelmei biztosítanak majd edzési és versenyzési lehetőséget a falusi sportolók számára, majd pedig rö­vid szünet után megindulnak a járásban a Téli Spartakiád küz­delmei is. Megvannak tehát a lehetőségek a falusi sportolók foglalkoztatására. Éljenek tehát ezekkel a lehetősé­gekkel a falu sportolói és sport­körei! Nagyon érdekes a cikk befe-HIRDESSEN A TOLNA MEGYEI Hirdetésfelvétel a Kiadóhivatalban Szekszárd, Mártírok­ tere 15—17 Hirdetési díjszabás: Apróhirdetés hét­köznap az avanként 1 forint, vasárnap 2 forint, az első szó duplának szá­mít. Szövegoldali kere­tes hirdetés hasá­­bonként, milliméte­­renként 2.50 fo­rint, vasárnap 3 forint.I Vidékiek a hirdetés szövegét és az érte járó díjat postán is beküldhetik a kiadóba. ..QdQ'íPTP © megvette már a, 5 LOTTO szelvényét » GARAY FILMSZÍNHÁZ szeptember 5—8 Két óceán titka Fantasztikus, színes szovjet film egy tengeralattjáróról. Előadások kezdete: hétköznap 6 és 8, vasárnap 4, 6 és 8 órakor. ÚJVÁROSI GAZDAKÖR Till Ulenspiegel Francia—német közös rendezés­ jezése, amelyet szó szerint idézünk: „Fontos még az is, hogy a falusi sportköreink ne feledkezzenek meg arról, hogy szervezett téren meg­erősítsék és rendezzék soraikat. A tagság megszervezését ne tekintsék mellékes feladatnak, hiszen fontos jövedelmet biztosíthat a rendszeres tagdíjfizetés. Hozzák rendbe a sportkörök adminisztrációjukat is. Vezessék a sportköri munkanaplót s a pénztárkönyvet is, elsősorban ne azért tartsák naprakész állapot­ban, mert azt a sportfelügyelőség megköveteli, hanem a saját munká­juk megkönnyítése érdekében." Olyan intelmek ezek, amelyeket sok nagy sportkör is megszívlelhet­ne, nemcsak a szekszárdi járás fa­lusi sportkörei. Szekszárd­on is ki­osztották már a tagsági könyveket, de eddig még nem jelentkezett sen­ki tagdíjért. Nyilván nagyszerűen áll a Szekszárdi SC pénztára! — ezt gondolhatná a kevéssé tájékozott. Pedig nem így van. VÁRHATÓ IDŐJÁRÁS csütörtök estig: erősen felhős idő, többfelé eső. Megélénkülő északnyu­gati szél. Várható legmagasabb nap­pali hőmérséklet csütörtök estig: 21—22 fok között. TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG A Magyar Szocialista Munkáspárt és a tanácsok lapja Szerkeszti a Szerkesztőbizottság Sukszárd. Mártírok tere 15—17. Telefon: 20­10, 20­11 Felelős kiadó: az MSZMP Intézőbizottsága Szekszárdi Nyomda Telefon: 21-21 Folyóiratok, nyomtatványok, könyvkör­észeti munkák ízléses kivitelben készülnek a SZEKSZÁRDI NYOMDÁBAN Dolgozó parasztok! A földművesszövetkezeteknél csoportosan kötött szerződés esetén a gépi talajmunkadíj lényegesen olcsóbb lett. I kit szántás U-tál 1? cm-re 112- fi keltett 103— fi. 1 . . II. 21 . HO­— . . 129'- . 1 . . 22 . 25 . 119'- . . 113'- . Bővebb felvilágosítást földmű­vesszövetkezetek és gépállomá­sok adnak. Apróhirdetések Eladó 8 méhcsalád, Hunor méretű kap­tárral. Farkas Lászlóné, Bikács, Győri­major. A Déldunántúli Áramszolgáltató V. Szek­szárdi Igazgatósága villamosműkezelői bizonyítvánnyal rendelkező szakmunkást keres elektrikusi munkakörbe Paks és Bátaszék munkahellyel. Bérezés a fenn­álló rendelkezések alapján. Jelentkezési Szekszárd, Bezerédj utca 9. szám alatt Kalapácsos kukoricadarálók minden mé­retben, famegmunkáló gyalugép, szalag­­fűrész jótállással megrendelhető. Tóth Imre, Veszprém, Vörösoktóber út 33. Eladó Medinán lakóház üzlethelyiséggel és 1500 öl tanyás­ szőlő, vagy Pakson lakóház 2000 öl, részben gyümölcsös és 100-as Csepel motorkerékpár. Érdeklőd­ni lehet: Molnár János, Paks, Lenin út 5. Útfenntartó Vállalat szekszárdi főkörzete keres azonnali belépésre kőműves szak­munkásokat és segédmunkásokat. Kere­seti lehetőség a Magas- és Mélyépítő nor­mák teljesítése szerint. Jelentkezés Szek­­szárdon, Polák utca 8. szám alatt. Beköltözhető ház Szekszárd központjá­ban sürgősen eladó. Érdeklődni lehet Garay tér 8. sz. alatt.