Tolna Megyei Népújság, 1957. szeptember (2. évfolyam, 205-229. szám)

1957-09-12 / 214. szám

4 HÍREK — ISMERETLEN tettesek feltörték Támer János szekszárdi lakos tanyá­ját, onnan 4 hordót és 12 liter bort elloptak. A tettesek kézrekerítésére a rendőrség a nyomozást megindította. • — HÉTLÁMPÁS rádiót nyert a leg­utóbbi lottó-jutalomsorsoláson Élő Kázmér gyönki szitakötőmester. * — MÁR EGÉSZÉVI adóját kifizette Kölesden Sebestyén Sándor, Adorján József és Szőcsény István. A község adóbegyűjtési tervteljesítése a III. negyedévben jelenleg 76 százalék. Az előbbi két negyedévben egyaránt 120 százalékra teljesítették a kölesdiek adófizetési tervüket. * — ÚJRA MEGKEZDI működését a bonyhádi bábszínház, amely nemcsak a gyermekek, hanem a felnőttek kö­rében is nagy népszerűségnek örvend. Az évadnyitó előadást szeptember 15-én tartják. * — OPERA-OPERETTMŰSORRAL lép ismét a közönség elé a Szek­szárdi Szimfonikus Zenekar. A pró­bák rendszeresen folynak. Az elő­adás időpontját még pontosan nem határozták meg, előreláthatólag no­vemberben kerül rá sor, amely iránt a zenekedvelő közönség körében máris komoly érdeklődés tapasztal­ható.* — A BÁTASZÉKI Búzakalász Tsz földjéről 43 kéve zabot lopott Mészá­ros József bátaszéki lakos. A báta­széki rendőrőrs a tettest elfogta, a terményt visszaadta a termelőszövet­kezetnek és Mészáros József ellen az eljárást megindította. * A BALATONSZÁRSZÓN üdült a nyáron a bonyhádi József Attila gyer­mekotthon 70 növendéke. A nyaralás költségeinek jelentős részét a bony­hádi földművesszövetkezet kertésze­tében végzett munkájukkal keresték meg a gyerekek.• A KISZ-SZER­VEZET alakult 13 fővel a Bátaszék-Furkai kendergyár­ban. Az alsónánai EPOSZ-szervezet tagjai is elhatározták, hogy szerveze­tüket KISZ-szé alakítják át. Dolgozó parasztok! A földművesszövetkezeteknél csoportosan kötött szerződés esetén a gépi talajmunkadíj lényegesen olcsóbb lett. :­ 111. szántás 14-W 17 cm-ig tűr­­t helyett 103 — (t. 1 . . 18. 21 . 110- . . 129- . 1 . . 22 . 25 . 109 - . . 113 - . Bővebb felvilágosítást földmű­vesszövetkezetek és gépállomá­sok adnak: HIRDESSEN A TOLNA MEGYEI Hirdetésfelvétel a Kiadóhivatalban Szekszárd, Mártírok­ tere 15—17 flz SZ. S. C. atlétái szeptember 7—8-án ügyességi csapat­­versenyt rendeztek, amelyen egy meg­hívásos 800 méter is szerepelt. A ver­senyen néhány említésre méltó ered­mény is akadt, így elsősorban Győr­­ffy 148 cm-es magasugró eredményét, valamint azt kell kiemelnünk, hogy a fiatal Török másodízben is legyőzte Győrffyt a női diszkoszvetésben. Jól futott Rács is, bár versenytársai egy­általán nem szorították meg. A férfi magasugrók közül viszont Szily és Szabó a vártnál gyengébben ugrottak, örvendetes ,hogy ismét ott láttuk az indulók sorában Názert, aki a legjobb egyéni eredményt érte el a hármas­ugrásban. Fel kell figyelnünk a 15 éves Eördögh teljesítményére is, aki a női magasugrásban 135 cm-t ugrott. Részletes eredmények a következők: Női magasugrás: Győrffy 148 cm, Eördögh 135 cm. Csapat: 133.6 átlag. Női diszkoszvetés: Török 32.30, Győrffy 32.02, Zádoriné 31.20. Csa­patban: 29.00-os átlag. Férfi magasugrás: Szily és Szabó 170 cm. Csapatban 168.2 átlag. Férfi hármasugrás: Názer 12.55.­­ Csapatban: 12.06-os átlag. Férfi gerelyhajítás: Galambos 43.80 Csapatátlag: 40.84. Meghívásos férfi 800 m: 1. Bács 2:02.8, 2. Garbacz Tolna 2:12.2, 3. Ezer Tolna 2:12.4. TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG SPORTHÍREK Vasárnapi nagyszerű játékával Paszler, a Szekszárdi SC balhátvédje kiérdemelte azt a megtiszteltetést, hogy bekerült az NB II-es csapatok „Hét ll”-ébe. Gratulálunk a sikerhez és a siker lelkesítse az együttes tag­jait is még nagyobb feladatok meg­oldására.* Cipész RTSZ—Pékek 4:0 (1:0). — Dunaföldvár: Barátságos labdarúgó­­mérkőzés. * A Szekszárdi SC labdarúgócsapata ma délután 5 órai kezdettel Bonyhá­­don játszik barátságos mérkőzést a BMTE együttesével. A mérkőzés a múlt heti barátságos mérkőzés vissza­vágója lesz. A megyei bajnokság elmúlt vasár­napi hét mérkőzését 5100 érdeklődő tekintette meg. A megyei bajnokság rangadója va­sárnap lesz Szekszárdon amikor is a szekszárdi tartalékcsapat és Báta­­szék személyében a bajnokság első két helyezettje találkozik egymás­sal.­­ A hírek szerint Bátaszék különvonatot indít a mérkőzésre amelyen mintegy 500 szurkoló kísé­ri el kedvenc csapatát Szekszárdra. Az élmezőny két csapatának a talál­kozója jó küzdelmet ígér. • Keddi számunkban közöltük az NB III. 3. fordulójának eredményeit. • Ugyanakkor jelent meg a Népsport­ban is a tudósítás. A Népsport tudó­sítása szerint a Nagykanizsai Építők —Nagyatád mérkőzés eredménye 1:1 volt, nem pedig 1:0. Ennek megfele­lően a bajnoki táblázat is módosítás­ra szorul.* Horváth Sándor Dombóvári VSE játékost ,akit a játékvezető a Domb­óvár—Simontornya mérkőzésen kiál­lított durva játék miatt, a fegyelmi bizottság 2 bajnoki mérkőzésen való részvételtől tiltotta el. Apróhirdetés A Déldunántúli Áramszolgáltató V. Szekszárdi Igazgatósága villamos­­műkezelői bizonyítvánnyal rendel­kező szakmunkást keres elektriku­­si munkakörbe Paks és Báta­szék munkahellyel. Bérezés a fenn­álló rendelkezések alapján • Jelentkezés: Szekszárd, Bezerédj a 9. sz. alatt. S­PORT Beszámoló a megyei bajnokság mérkőzéseiről KURD—DÖBRÖKÖZ 2:0 (0:0) Döbrököz, 500 néző. Vezette: Ko­vács. Döbrököz: Venczel — Váradi, Dancs, Kollár — Balaskó, Lakatos — Dékány, Tapaszti, G­ácsi,­­Somogy­vári, Lindmayer. — Kurd: Erdélyi Bazsonyi II., Paksi, Bazsonyi I. — Takács, Pólyák — Henczi, Budai, Béki, Simon, Szabó. A hazai csapat kapott jobban lábra, de Somogyvári és Dékány jó helyzetből fölélőtte a labdát. A vendégcsapat támadásait két eredménytelen szöglet jelezte. — Tapaszti felvágásáért a megítélt sza­badrúgást Lindmayer lőtte fölé. Ta­paszt­ fejese és Somogyvári fölélövé­­se még az említésre méltó esemény. A félidő kiegyenlített támadásokkal ér véget. Szünet után a 10. percben büntető­ből szerez vezetést a vendégcsapat Henczi révén. 1:0. A 19. percben Ba­laskó óvja meg a csatárok tehetetlen­ségét, de beadását Erdélyi nagy bra­vúrral védi. A 30. percben már eldől a mérkőzés sorsa. A kitörő Békit Venczel visszarántja. A büntetőt ez­úttal is Henczi lövi a hazai csapat kapujába. 2:0. A kurdi csapat lelkese­désével rászolgált a győzelemre. Jók: Lakat, Dékány, Lindmayer, illetve a győztes csapatból Erdélyi, aki a me­zőny legjobbja volt, valamint Paksi és Bazsonyi I. Tóth József PAKSI KINIZSI—VÁRALJAI BÁNYÁSZ 2:0 (1:0). Paks, 1000 néző. Vezette: Ignácz, Fejér megye. Paks: Árki—Németh I., Hermann, Hauzmann — Gerkó, Pál — Hirczi, Németh II., Bencsik, Babai, Kunfalvi. — Váralja: Szentes — Hurton, Rupa, Balogh — Stier, Újházi — Horváth, Fritz, Feil, Jéger, Zakk. Az első percekben tapogatódzó, ideges játék alakul ki. Később azon­ban a hazaiak ragadják magukhoz a kezdményezést és Németh fejesét védi Szentes. A bányászok színes­­lélekkel védekeznek: 7—8 bányász­játékos tartózkodik a 16-oson belül Rupa irányítja a váraljai védelmet. A gyengén játszó hazai csatárok lö­vései vagy emberben akadnak el vagy pedig a nagyszerűen védő Szen­tes teszi őket ártalmatlanná. A 36. percben törik meg a jég. Babai feje­sére Szentes kijön, a labda azonban Bencsik elé perdül, aki estében továb­bítja a labdát a váraljai kapuba. 1:0. Szünet után teljesen a helyi csapat veszi át a játék irányítását. A paksi csatárok azonban nem tudnak ered­ményt elérni a jól tömörülő váraljai védelem mellett. A végeredményt Bencsik csak a 43. percben állítja be: Németh NI. beadását a vetődő Szentes mellett értékesíti. 2:0. A szív nélkül játszó helyi csapat a jól védekező bá­nyászokkal szemben nem tudott ér­vényesülni. Jók: Szentes (a mezőny legjobbja), Kupa, illetve a hazai csa­patból a közvetlen védelem. Golenszky Gyula TAMÁSI KSK—MÁZAI BÁNYÁSZ 0:4 (0:3). Tamási, 500 néző. Vezette Kovács Somogy megye. — Tamási, Khiesz — Kelemen, Varga, Bédi — Molnár, Csizmadia — Bársony, Lendvai, Zsol­nai, Magyar, Marosi — Máza, Veres — Kasper II., Kovács, Schnetz — Riebling, Radó — Széles, Kersák Böröcz, Kiss, Kasper I. A tartalékos és emellett még sérült játékosokkal kiálló tamási együttes nem tudta megakadályozni a nagyobb technikai tudással rendelkező házai csapat 4 gólos győzelmét. Az első félidő 25. percében a játékvezető túl szigorúan 11-est ítélt, ami a tamási csapatot teljesen visszavetette. A 23. percben Kersák lőtt gólt. 1:0. A már említett büntetőt a 25. percben Kovács érté­kesítette. 2:0. A befejezés előtt 10 perccel még Kasper volt eredményes. 3:0. Szünet után már a 15- percben Böröcz beállította a végeredményt. 4:0. Kitűntek: Kasper I., Kersák, Bö­röcz és Radó a győztes hazai csapat­ból míg a hazai együttesből a gólok ellenére is Khiesz játéka dicsérhető, valamint Varga, Molnár és Bódi nyúj­tott átlagon felüli teljesítményt. Rózsa Andor SZEKSZÁRDI SC—NAGYDOROGI TRAKTOR 10:0 (8:0). Szekszárd, 1000 néző. Vezette: Né­meth. — Szekszárdi SC II.: Frei — Ihász, Kázmér, Bosnyák — Kacsányi, Baka — Szigeti Lépő, Kiss I., Schlarb, Kiss II. — Nagydorog: Patai — Béres, Balogh, Horváth — Kiss, Szeip — Szabó, Kiss, Verl­es, Kovács Sándor. Az első félidőben nagy kedv­vel küzdött a hazai csapat az ugyan­csak támadó vendégcsapat ellen. Kü­lönösen az előretolt ékként szereplő Schlarb ontotta a gólokat csatár­társai különösen Lépő okos labdáiból Schlarb nem mesterhármast, de mes­ter­hatost ért el, amire mostanában aligha volt példa. A gólok így követ­keztek egymás után: 10., 18., 25., 28., 36., 38. perc. A 42. percben Schlarb fejeséből Szigeti lőtte a hetediket, míg az utolsó percben újra Schlarb állította be a félidő eredményét. 8:0. Szünet után már nem voltak folya­matosak a hazai támadások és a ven­dégek védelme is jobban ügyelt. A 24. percben Kacsányi unta meg a csatá­rok tehetetlenségét. 9:0, végül a 35. percben Lépő lövése talált utat Patai hálójába. 10:0. A vendégeknek az első percekben és szünet után egy-két al­kalommal volt helyzetük, de a szeren­csével is hadilábon álltak. Kitűntek: lépő, Schlarb, Kacsányi és Baka, illetve Kiss. T. V DUNAFÖLDVÁRI S&—HŐGYÉSZI TRAKTOR (4:1 (3:1). Dunaföldvár, 900 néző. Vezettte: Bebesi. — Dunaföldvár: Gyaraky — Szalai, Csizmadia Kornis II. — Horváth, Takács H. — Kornis I., Szi­geti, Polgár, Nyulasi, Bálind. — Hő­gy­ész: Borsos — Herr, Bősz, Tarna — Gál, Ulrich — Vitzl, Újvári, Trick, Reiser, Pongrácz. Kezdés után a hazai csapat enyhe mezőnyfölényt harcol ki, aminek a 10. percben meg is van az eredménye: Polgár nagy lövését Borsos sarokra nyomja. A beívelt labda Nyulasi elé kerül, aki megszer­zi a vezetést. 1:0. A 17. percben Szi­geti lyukra játssza Polgárt, aki 18 méterről nagy gólt lő. 2:0. Kezdés után a vendégek szorongatnak, és a 19. percben Trick lövése utat talál a dunaföldvári kapuba. 2:1. A félidő utolsó gólját a 23. percben Szigeti lövi 18 méteres szabadrúgásból a jobb felső sarokba. 3:1. A gól után is többször kerülnek a kapuk veszélybe, említésreméltó esemény azonban már nem történik. Szünet után a 12. percben Szigeti a kapufát találja el. Az utolsó gól a 19. percben esik: Nyulasi elfut a bal­szélen és beívelt labdáját Kornis I. védhetetlenül fejeli a hőgyészi kapu­ba. 4:1. Kezdés után Pongrácz kihagy egy 11-est, majd Polgár két alkalom­mal is eltalálja a kapufát, sőt, Bá­lind is a kapufát célozza meg. Kitűn­tek: Szalai (a mezőny legjobbja), Szi­geti, Polgár és Csizmadia, illetve Bősz, Trick, Reizer. A játékvezető jól működött. Maxi* A Dombóvári Iparosok—Fadd­ SK mérkőzésről ezen a héten nem érke­zett tudósítás. GARAY FILMSZÍNHÁZ Szeptember 12—16. Egy kerékpáros halála „Nemzetközi kritika“-díjával kitün­tetett spanyol filmdráma. Előadások kezdete: hétköznap 6 és 8, vasárnap 4, 6 és 8 órakor. ÚJVÁROSI GAZDAKÖR Szeptember 11—12. II benderáthi eset Izgalmas epizód egy nyugatnémet gimnázium életéből. VÁRHATÓ IDŐJÁRÁS csütörtök estig: Változó felhőzet, né­hány helyen eső. A meleg tovább tart. Várható legmagasabb nappali hő­mérséklet csütörtök estig: 21—22 fok között. . i»k -------------------------­ 1957 szeptember 12. Sportbaráti üdvözlettel: Bokody Károly Akik ismerik, csodálkozva kérde­zik egymástól, vagy önmaguktól, hogy miként kerül e népszerű sport­ember neve a paksi kosárlabda sport emlékkönyvébe? Ne gondoljátok sporttársak ,hogy valami ördögi fur­­fang van a dologban. Csak éppen annyi, hogy az eseményekkel meg­változnak az emberek is. Több embe­riességgel, nagyobb szeretettel bán­nak egymással. A népszerű „Karcsi­­ká’’’ mindig kedves, szolid és barát­ságos ember volt. Mindig a sportnak élt és legnagyobb gondja az ifjú spor­tolók nagyobb tudásra, becsületesség­re, józanságra való nevelése volt és az ma is. A „gyerekei” is szeretik őt, nagyon sokat köszönhetnek neki. Sok élményt, és nem egy, még a jövőjéért is köszönetet mondhat oktatójának. Köszönetet mondunk mi is, a Sport­kör, a szakosztály, a sportolók és Paks kosárlabda kedvelő közönsége nevében azért az elfogadott meghí­vásért, amellyel felkerestük őt. Azt mondta: „mi szem előtt tartjuk a vi­déki kosárlabdasport nagy helyzeti hátrányát. Éppen ezért megyünk el vidékre hírverő mérkőzésre.” Hogy mikor? Hát kérem, az NB I. csapa­tunk műsorterve már szeptember hó­napra is kész, de az NB II. fiúkkal szívesen leutazunk Önökhöz. Gyorsan összeállította a kétnapos műsorterve­zetet: 1957. IX. 14-én 17 h-kor kerül lebonyolításra a Sztálinvárosi Előre —BVSC férfi mérkőzés, utána vacso­rát kapunk, majd éjjel a BVSC külön hálókocsijával felutazunk Paksra a Sztálinvárosi Előre csapatával együtt, ők velünk alszanak, majd másnap, 15-én (vasárnap) délelőtt hármas vil­lámtornát tartunk Pakson 9 h-s kez­dettel. 12 h ebéd, majd 15.10-kor mindkét csapat hazautazik. Ez lenne a 1­5-i kiemelkedő sportesemény me­gyénkben. Eddig a megtárgyalt program. Mi pedig szívélyes vendégszeretettel,­­ nagy örömmel várjuk a „Bokody fiú­kat”. Várjuk azért is, mert egy szek­szárdi fiúval is találkozhatunk, Gyulai, megyénkben egyike a legjobb kosarasoknak, a „kis Pesti” szemé­lyében. Várjuk őket olyan szeretettel, mint amilyen szívélyes meghallga­tásra találtunk náluk meghívásunk­kal. Előre is megköszönjük a Sztálin­városi Előre SC kosárlabda szakosz­tályának, hogy szereplésével színvo­nalasabbá, érdekesebbé teszi a me­gyénkben megrendezésre kerülő vil­lámtornát. Reméljük, de egyben ígé­retet is teszünk, hogy ezzel az első lépéssel sikerül felszínre hoznunk egy olyan baráti kapcsolatot, amely minden bizonnyal pozitív módon elő fogja segíteni nemcsak a két város, de egyben megyénk kosárlabdasport színvonalának emelkedését. Remél­jük, hogy a jövőben több alkalommal lesz módunk tudásunkat egymásnak bemutatnunk. Biztosak vagyunk abban, hogy ezzel a nappal, össze tudjuk kötni a kelle­mest a hasznossal Nekik szép kirán­dulás lesz, mi pedig tanulni fogunk. — CSÁKLYÁS LAJOS — TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG A Magyar Szocialista Munkáspárt *« a tanácsok lapja Szerkeszti a Szerkesztőbizottság Szekszárd. Mártírok tara IS—17. Telefon: 20­10, 20­11 Felelős kiadó: az MSZMP Intézőbizottsága Szekszárdi Nyomda Telefon: 21-21