Tolna Megyei Népújság, 1957. október (2. évfolyam, 230-256. szám)

1957-10-10 / 238. szám

4 H­ÍREK — A Középhidvégi Kutató Intézet szakemberei vállalták, hogy a tél fo­lyamán ezüstkalászos gazdatanfolya­­mot vezetnek Kötesd községben. — Ozorán a cukorrépaátvétel meg­gyorsítása érdekében intézkedés tör­tént, hogy ne csak a község belterü­letén, hanem a határ bizonyos pont­ján is legyen átvevőhely. Ezzel a megoldással a gazdák fuvart taka­rítanak meg és ugyanakkor gyorsabb lesz az átverés, mint eddig volt. — Kiss Lajos kecskeméti lakost Pakson elfogták, mert többrendbeli lopást követett el a kalocsai járás te­rületén. Átadták a területileg illeté­kes rendőri szervnek és megindult ellene az eljárás.­­ A felsőnyéki tanácstól kapott értesülésünk szerint a községben működő kender és borsótermelő szak­csoportok igen jól jövedelmeztek a gazdáknak. Csupán kenderből 5000 forint jutott egy-egy gazdának a különböző juttatásokon, kedvezmé­nyeken kívül. — Idős Tarovics István alsónyéki lakos lakásán október 2-án tűz kelet­kezett. Idős Tarovics Istvánná a tyúk­ólat égő szalmacsóvával akarta fer­tőtleníteni, miközben kigyulladt a baromfiól, majd pedig átterjedtek a lángok az istállóra is, amelynek te­teje a padláson lévő szénával együtt leégett. A kár körülbelül 3000 Ft. — A dunaszentgyörgyi községi kul­túrcsoport Molnár Ferenc Doktor úr című vígjátékának bemutatójára készül. — Befejezték a munkát a sióagár­di szervestrágya-telepen, mivel az őszi időjárás miatt már nincsenek meg a munka feltételei. — Sárközi Matild Dombóvár, Ár­pád utca 98. sz. alatti lakos ellen bűnvádi eljárás indult, mert egy hetipiac alkalmával ellopott egy árus­tól egy kendőt. Vásárlás ürügye alatt ment az árushoz, de nem vásárolt, hanem lopott. — Lesz majd jó felsőnyéki rizling! Az eddigi szüretek eredménye azt mutatja, hogy a közepesnél jobb át­lagtermést ad a község mintegy 250 holdat kitevő szőlőterülete. — Sebestyén István országgyűlési képviselő október 19-én délelőtt 8— 12 óra között Dunaszentgyörgy köz­ségben tart fogadónapot. — A Dombóvári Fűtőház és a taní­tónőképző KISZ­ fiataljai közös ne­gyedévi programot állítottak össze a fiatalok közti kapcsolatok elmélyíté­se miatt. A program szerint közös klubesteket rendeznek, részt vesznek egymás taggyűlésein és november közepén nagyszabású közös tánc­­mulatságot is rendeznek. Úgy döntöt­tek, hogy közös előadássorozatot in­dítanak a tanítóképző tanárainak vezetésével. Az első előadás címe a következő lesz: „Barátság és szere­lem“. — Rudi Endre gyönki földműves­szövetkezeti boltvezető ellen társa­dalmi tulajdon sérelmére elkövetett sikkasztás, valamint árdrágítás miatt indítottak eljárást. A mintegy 38 000 forintos leltár hiányát úgy akarta fe­dezni,­ hogy hamis számlákat állított ki és egyes árukat a hivatalosnál magasabb áron adott el. —Járási színházi hetet rendeznek dec. 15—21 között a dombóvári járásban. Ez alkalommal a járás kultúrcsoport­­jai külön-külön estéken előadáso­kat tartanak Dombóváron. A szín­házi hetet a járási kultúrház rendezi. — A Tolna megyei Magyar Hon­védelmi Szövetség Weepon gépkocsija alatt kedden Szekszárdon az Újvá­rosban leszakadt egy téglahíd s a kocsi egy része az árokba csúszott. Baleset nem történt. — Lévai József, az ozorai „Petőfi“ Tsz tagja 1957 július 22-én a tsz ud­varán traktort szerelt. Munka köz­ben egy szilánk a bal szemébe esett. Bal szemére megvakult. Baleset ellen évi 30 Ft díj fizetése mellett biztosít­va volt. 4200 forint kártérítést ka­pott az Állami Biztosítótól. — Hosnyánszky János országgyű­lési képviselő október 12-én délelőtt 8 órától 12 óráig fogadónapot tart. — A legutóbbi jelentések szerint a várdombi gépállomás az őszi idényben eddig 2125 hold vetőszán­tást, 276 hold őszi mélyszántást vég­zett és 456 hold őszi gabonát vetett el. Dunaföldvári SE — Nagydorogi Traktor 7:0 (1:0) Dunaföldvár, 800 néző. Vezette: Ignácz. Megyei bajnoki mérkőzés. Dunaföldvár: Gyaraky—Horváth, Bodzás, Csizmadia—Bálind, Takács II—Polgár, Szigeti, Molnár, Nyulasi, Karnis. Nagydorog: Patai—Béres, Szép, Horváth—Peter­, Balogh—Kovács, Szabó, Verk­es, Sáringer, Kistar. Az első félidőben is a hazai csapat irányítja a játékot, de a vendégek vé­delme önfeláldozóan küzd. Patai a 35. percben Molnár csukafejesét védi nagy bravúrral. A sok támadásnak a 42. percben lesz meg az eredménye: Molnár 18 méterről jól eltalált lö­véssel a bal felső sarokba lő. 1:0. Szünet után azonnal a hazaiak támad­nak és a 3. percben Nyulasi lövésé­vel máris 2:0-ra alakul az eredmény. Ezután is hatalmas a hazai csapat nyomása és a dunaföldváriak jó csatár játéka révén alakul ki a nagy­arányú hazai győzelem. A 10. perc­ben Polgár lő kapura s a kapuba tartó labdát Kornis még beljebb se­gíti. 3:0. Kornis lövi a negyedik gólt is. 4:0. A 17. percben Béres röviden ad haza. Molnár elcsípi a labdát, a kapust is kicselezi és a hálóba sétál vele. 5:0. Takács II. kiadásából Kor­nis lő nagy gólt ezután 6:0, majd Szi­geti—Molnár—Nyulasi akció után Nyulasi állítja be a végeredményt. 7:0. Bírálat: Az első félidőben nem tud­ta fölényét gólokra változtatni a hazai 11, mert a vendégcsapat ered­ményesen védekezett. Szünet után az­tán már a nagydorogi védelem nem bírta azt a hatalmas nyomást, amely reá nehezedett. Kitűntek: Bodzás, Polgár, Nyulasi, Szigeti, il­letve Patai a sok gól ellenére is, Hor­váth és Kistar. Maxi MIKOR ÁLLT MEG AZ ÓRA ? Feladó­s Lakása : óra perc TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG 1957 október 1«. Három mérkőzés elmaradt a II. osztályú bajnokságban KELETI CSOPORT- nem voltak hajlandók játszani és ez­ A Dunaszentgyörgy—Öcsény mér­kőzést a két sportkör közös megegye­zéssel elhalasztotta. A Szedres—Sió­agárd mérkőzés elhalasztásához Szed­res nem járult hozzá. Ennek ellenére a sióagárdi csapat, amely testületileg megtekintette a francia—magyar vá­logatott mérkőzést nem jelent meg a találkozón. A szövetség döntéséig az elmaradt bajnoki mérkőzés pontjait a táblázatba nem számítottuk be. A többi mérkőzésről az alábbiakban számolunk be: DECS—FELSŐNÁNA 5:1 (3:0) Decs. Vezette: Bihari. Már az első percben szöglethez jutott a hazai csa­pat és a beívelt labdából a felsőnánai kapuba került a labda. 1:0. A 7. perc­ben a decsi csapat újabb eredményt ért el. 2:0. A félidő harmadik gólja a 26. percben született. 3:0. Szünet után büntetőiből szerzi a negyedik gólt Decs. 4:0. Aztán egy felsőnánai öngól­lal alakul ki az 5:0-ás decsi vezetés, amelyre az utolsó percekben válaszol a vendégcsapat. A második félidőben eldurvult a játék. A felsőnánai egyik hátvéd a kiállítás sorsára jutott. A játékvezető erélye akadályozta meg újabb botrány kitörését. Az eset után érthetetlen, hogy Decs mivel szolgált rá pályaválasztói jogának a vissza­­kapására. Nagy Árpád KÖLESD—GERJEN 4:5 (3:3) _ Kölesd. Vezette: Streer. Kölesd lé­pett fel támadólag és már a 13. perc­ben 2:0 volt az eredmény. Fajth gólja után Pusztai lő másodszor is a gerjeni hálóiba. Alig kezdtek, azonban a ger­A Gyönik—Kocsola mérkőzés elma­radt. Mindkét helyről kaptunk leve­let ,amely alapján a következő tény­állás látszik a legvalószínűbbnek: Félreértés folytán a kocsolaiak nem kaptak Dombóvárról gépkocsit. Ezért a helybeli földművesszövetkezet ve­zetőjét vették rá arra, hogy vigye fel őket Gyönkre. Közben táviratoztak Gyönkre, hogy késve tudnak csak megjelenni.­­ Szerencsétlenségükre alig hagyták el Kocsolát, a teherautó defektet kapott. Gyalog visszamentek Kocsolára és minden játékos számára sem­ jobbszélső elfutott és beadása a kapufáról bepattant. 2:1. Kezdés után ismét a kölesdi csapat hálójának jobb felső sarkába hull a labda. 2:2. Ez­után a 37. percben Gerjen jogos bün­tetőből a vezetést is megszerzi. 3:2. Pusztai egyenlít a 42. percben. 3:3.­­ Szünet után nagy kapusi hibából Ger­jen potyagóllal 4:3-as vezetést szerez. Pusztai átadását Horváth még egy­szer a gerjeni kapuba továbbítja. 4:4. De Greifenstein nagy hibájából Gerjen mégiscsak megszerzi a győztes gólt. 5:4. Utána aztán már hiába tá­mad a hazai csapat, a gerjeni kapus jól véd. Németh Vilmos CIKÖ—KAJDACS 11:0 (5:0) Cikó 350 néző. Vezette: Orbán. A hazai csapat fölénye először csak a 16. percben érett góllá Fazekas lövé­séből. 1:0. A gól után fellelkesült a hazai csapat és szép támadásokat ve­zetett, amelyek zöme góllal fejeződött be. Treitz, majd Illés három góljával alakult ki a félidő 5:0-ás eredménye. Szünet után is Cikó irányít­ja a játékot Treitz, Fazekas, Treitz, Fazekas, Fa­zekas és Szegedi sorrendben esnek a hazai gólok, így alakul ki a kétszám­jegyű győzelem. Sportszerű játékáért a kajdacsi csapat minden tagja dicsé­retet érdemel. 10:0 után is úgy küz­döttek, mintha 0:0 lett volna az ered­mény. Ezen a napon azonban semmi sem sikerült nekik. • Gurzó József A Nagyvejke— Zomba találkozó 2:2 arányban eldöntetlenül végződött, motort szereztek. Motorokon érke­zett meg a kocsolai csapat Gyönkre, ahol már elunták őket várni, a játék­vezető lefújta a mérkőzést és már hazafelé indultak, amikor a kocsolai játékosok motorokon megérkeztek. A fél 3-mas kezdéssel szemben 16.20-kor már hét kocsolai játékos volt együtt, akik hajlandók lettek volna a mérkő­zést elkezdeni, amire viszont már a gyönkiek nem voltak kaphatók, mint­hogy a mérkőzés úgy sem lett volna sötétedés előtt befejezhető. Barátsá­gos mérkőzést viszont a kocsolaiak­ért motorra kapva, „elvágtattak”.­­ Szerintünk a sportszerűség játékot kívánt volna sötétedésig s aztán dönt­sön a szövetség. IREGSZEMCSE—JUHÉ 4:1 (3:1) Iregszemcse, 300 néző. Vezettet Kuti. Végig nagy iramú színvonalas volt a mérkőzés. A 17. percben No­­vák bombája táncol a vendégek ka­pujában. 1:0. Aztán Steitz 20 méteres szabadrúgása jut a vendégek hálójá­ba. 2:0. A 34. percben szépít a ven­dégcsapat. 2:1. De aztán csukafejessel háromra szaporítják az iregi góloknak a számát. Szünet után végig a hazaiak irányítják a játékot és Novák örven­dezteti meg újabb góllal a hazai kö­zönséget. 4:1. A hazai csapat Novák mesterhármasával biztosan nyerte a találkozót. Somogyvári László PINCEHELY—MUCSI 3:1 (2:1) Mucsi, 150 néző. Vezette: Bessenyei Kezdés után a hazai csapat támadá­sai gördülnek a pályán és Benkő meg is szerzi a vezetést. 1:0. A gól azon­ban a vendégeket rázza fel és nem­csak egyenlítenek, de a 30. percben a vezetést is megszerzik. 2:1. Szünet után visszaesik a hazai együttes és még egy góllal terhelik meg a mu­­csiak hálóját. A játékvezető jól mű­ködött. István Mihály NAGYTORMÁS—FÜRGED 2:0 (2:0) Nagy tormás, 200 néző. Vezette: Csim­a. Az első perctől kezdve a hazai csapat támadott, de a vendégek vé­delme jól zárt. Ezért csak a 20. perc­ben esett a félidő első gólja ,amikor is Kiss elől csak kezezéssel tudott hárí­tani a vendégek védelme. A 11-est Hídvégi értékesítette, 1:0. A gól után a hazaiak egyre lelkesebben játszot­tak, de csak a 32. percben érett újra góllá fölényük. Kiss II. lőtt a hálóba, 2:0. Szünet után nyomasztóvá vált a hazai csapat fölénye, de a teljesen védekezésre berendezkedő fürgediek hálóját már nem sikerült bevenniük a nagytormási csatároknak. A játék­vezető közmegelégedésre látta el fel­adatát. Békési Márton SIMONTORNYA—SZAKÁLY 8:0 (2:0) Simontornya, 400 néző. Vezettet Kovács. A hazai támadások teljesen beszorítják már az első félidőben a vendégcsapatot. Szakály a 38. percig azonban eredményesen védekezik. Ekkor azonban megtörik a jég és egy perc múlva máris 2:0. Szünet után már teljesen egyoldalú a játék. A gó­lokat Rabóczky 2, Gadó II., Cseh, Szabó 2i és Smigura 2 szerezte. Szabó Gyula és Takács Gyula NYUGATI CSOPORT: GARAY FILMSZÍNHÁZ Október 10—14. LÁZ Álmok, tervek, csalódások. Magyar film. Előadások kezdete: hétköznap 6 és 8, vasárnap 4, 6 és 8 órakor. ÚJVÁROSI GAZDAKÖR Október 9—10 A 306-os számú ügy Magyarul beszélő szovjet film TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG A Magyar Szocialista Munkáspárt és a tanácsok lapja Szerkeszti a Szerkesztőbizottság Szekszárd, Mártírok tere 15-17 Telefon: 20-10, 20-11 Felelős Kiadó: az MSZMP intézőbizottsága Szekszárdi Nyomda Telefon: 21-21 Időjárás jelentés Várható időjárás csütörtökön estig: Derült, párás, helyenként ködös idő. A talajmenti fagyok megszűnnek. Várható legmagasabb hőmérsék­let csütörtökön 19—20 fok között. FELHÍVJUK a Szekszárdi SC különjáratán Pécsre utazni szándékozókat, hogy az autó­busz az eredeti tervektől eltérően nem 8, hanem 7 órakor indul és a labdarúgó mérkőzés után délután 6 órakor indul vissza Szekszárdb­a. Je­lentkezni 10-én, csütörtökön délután 4 óráig lehet az IBUSZ Széchenyi utcai helyiségében. Szaporodik a könyvtárak száma a paksi járásban A paksi járásban 25 népkönyvtár működik. A 14 községen kívül a leg­több puszta is kapott már népkönyv­tárat. Legutóbb Kiskajdacson létesí­tettek könyvtárat 70 kötet könyvvel, amelyet bővítenek majd. A könyv­tárakat a paksi járás területén a pe­dagógusok vezetik, s nagy gonddal és hozzáértéssel látják el feladatukat. Apróhirdetés GYÜMÖLCSCEFRÉT cserepálinkáért édes törkölyt mázsánként 1 liter pá­linkáért, romlott bort, ipari célra al­kalmasat átvesz a Gyümölcsszeszipari Vállalat telepe, Szekszárd, Epreskert. Telefon: 21—66.