Tolna Megyei Népújság, 1957. november (2. évfolyam, 257-282. szám)

1957-11-21 / 274. szám

4 I fleijjik látta? „ •• A Szovjet Film Ünnepe képrejtvény pályázata 24 Melyik filmben látta: D beküldő neve és címe: A Szovjet Film Ünnepe képrejtvény pályázata I­ színész neve: A Dalmandi Gépállomás azonnali belépésre felvesz Diesel és általános motorszerelőket. Órabér megegyezés szerint, jelent­­kezés a gépállomáson. Apróhirdetés KONYHAKERT gyümölcsfákkal fe­lesbe kiadó Muschenbacheréknál. — Szekszárd, Vasúti fasor. Időjárásjelentés Várható időjárás csütörtökön es­tig: Főként keleten felszakadozó felhőzet, legfeljebb egy-két helyen kisebb eső, a hegyekben hószállin­­gózás időnként élénk keleti-délke­leti szél. A nappali hőmérséklet kissé csökken. Várható legmagasabb nappali hőmérséklet nulla—plusz 3 fok között. Építtetők figyelem! A tavaszi torlódások elkerülése végett már most szerezte be tégla, mész, cement szükség­letét a Tüzép telepeken. Pécs-Szekszárdi TÜZÉP, GARAY FILMSZÍNHÁZ November 21—24 Csütörtöktől—vasárnapig A TEST ÖRDÖGE Francia film Főszerepben: Gerard Philipe Előadások kezdete: Hétköznap: fél 6, fél 8. Vasárnap: fél 4, fél 6, fél 8. HIRDESSEN A TOLNA MEGYEI Vté* uLuLq&oh ! Hirdetésfelvétel a Kiadóhivatalban Szekszárd, Márk­ick­ tere 15—17 TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG A Magyar Szocialista Munkáspárt és a tanácsok lapja Szerkeszti a Szerkesztőbizottság Szekszárd. Mártírok tere 15—17 Telefon­ 20­10. 20­11 Felelős Kiadó­az MSZMP Végrehajtóbizottsága Szekszárdi Nyomda Telefon: 21-21 TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG 1957. november 21. Beszámoló a megyei bajnokság mérkőzéseiről BÁTASZÉK—VÁRALJA 4:0 (1:0) Bátaszék, 300 néző. Vezette: Farkas, Dombóvár. Bátaszék: Kerner— Zeier Horváth, Hovánszky — Márton, Honti — Péter, Ádám, Toronyi, Tóth Székely. — Váralja: Szentes — Hor­váth, Rupa I., Hurton — Sárközi, Csordás — Mezei, Egle, Fritz, Jáger, Zakk Sorozatos bátaszéki támadások­kal indul a mérkőzés. A hazaiak a belső játékot erőltetik, a váraljaiak jól tömörülnek a kapu előtt. Sok lö­vés megy a kapura, de Szentes jól véd. A kezdeti iram később csökken és a játék unalmassá­ válik. Ebben nagy része van a csúszós­ talajnak is, amely lehetetlenné teszi a folyama­tos játékot. A 41. percben sarokrúgás után Toronyi Székelyhez ad, aki nagy lövéssel szerzi meg a vezető gólt. 1:0. A második félidőben még nyomasz­tóbb a bátaszéki fölény, amit három kapufa is mutat. A 25. percben Rima a 16-oson belül kézzel ér a labdához, a 11-est Toronyi értékesíti. 2:0. Köz­ben Rupa megsérti a játékvezetőt, aki leküldi a pályáról. A következő perc­ben, Toronyi elszalad a jobbszélen és nehéz szögből belövi a harmadik gólt. 3:0. A 40. percben Toronyi támadja a kapust, aki Toronyi felé rúg, a játék­vezető 11-est ítél, amit Székely érté­kesít. 4:0. A gól után a kapus meg­sérti a játékvezetőt, mire Szentes is a kiállítás sorsára jut. Erre levonul a váraljaiak nagy része, csak Csor­dás, Hurton és Zakk marad a pályán. A játékvezető öt percet vár, majd le­fújja a mérkőzést. A játékvezető jól, magabiztosan vezette a mérkőzést. jók: Horváth, Marton, Székely illet­ve a sportszerűen gondolkodó vár­aljaiak: Csordás, Hurton és Zakk. Bittner József NAGYDOROG—KURD 5:3 (2:2) Kurd, 150 néző. Vezette: Hangyási, Székesfehérvár. Nagydorog: Patai — Benács Horváth, Balogh — Szeip Vida — Vándor, Kovács, Peterdi, Szabó, Decsi. — Kurd: Erdélyi — Szabó, Bazsonyi I., Süveges — Takács. Pólyák — Marosi, Kertész, Déghy, Budai Hangya. Kurdi fölénnyel kez­dődik a mérkőzés. Már a 3. percben Hangya szögletrúgása a kapufán csú­szik végig majd a 6. percben Déghy a kapu szájából sem tud gólt fejelni. A 8. percben Hangya éles szögből mégiscsak megszerzi a vezetőgólt. 0:1. A 12. percben Szabó a védelmet és Erdélyit is kicselezve gurít a hálóba. 1:1. Sőt, a 15. percben Szabó újabb góljával a vendégcsapat vezetést szerez. 2:1. Majd a 16. percben egy szögletrúgás után Bazsonyi I. nagy kapufát fejel. A labda visszapattan, de másodszorra mellélő a csatár. A 18. percben Szabó megszalad, beadá­sát Déghy kapásból vágja a hálóba. 2:2. Egy szabadrúgás során a labda újra a nagydorogi kapufán csúszik végig. Némi fölényt harcol ki a hazai csapat, amit az is bizonyít, hogy az első félidőben 12 szögletet érnek el. A 22. percben Peterdi, majd a 26. percben Vándor lő gólt, amit azonban a játékvezető les címén nem ad meg. Déghy hatalmas kapufája még az ese­mény. A második félidőben feljön a ven­dégcsapat és erősen rohamoz. A 10. percben Decsi jó helyzetben lövés he­lyett cselez és Bazsonyi menteni tud. A 20. percben Vándor szalad el, Er­délyi elvéti a labdát, amely a háló­ban köt ki. 3:2. Rögtön kezdés után Vida kezez a 16-oson belül. A 11-est Hangya értékesíti. 3:3. öt perces kardi roham után négy szögletet ér­nek el a hazaiak, de gól nem esik. A 33. percben Déghy tisztán állva a kapusba lő. Nagydorogi fölény után a 35. percben Szeip, majd a 38. percben Szabó lő szép gólt és így alakul ki a vendégcsapat 5:3-as győzelme. A já­tékvezető jól működött. Jók: Déghy, Bazsonyi I. Hangya, illetve a vendég­­csapatból Szabó, Szeip és Decsi. Tóth József NAGYMÁNYOK—TAMÁSI 6:2 (3:1) Nagymányok, 300 néző. Vezette: Jó­nás. Nagymányok: Szlavicsek — Hartmann, Wéber II., Pásztor — Wágner, Dormány — Tresch, Lamuth, Molnár, Wéber I., Takács, Tamási, Khiesz — Kelemen, Varga, Molnár I., — Molnár II.­, Csizmadia — Zsolnai, Molnár III., Hegedűs, Bédi, Magyar. Jól rajtol Nagymányok, Wéber lövé­sét szögletre üti a kapus. A 7. perc­ben esik az első gól. Molnár két játé­koson is átemel, bead és Wéber I. a kapust is becsapva öt méterről beejti a labdát. 1:0. Kezdés után Molnár újabb gyönyörű labdáját juttatja Tresch a kapuba. 2:0. Később La­­muth lesgólját vonja vissza a játék­vezető, majd ugyancsak a jobbössze­kötő nagy lövését teszi ártalmatlan­ná Khiesz. Továbbra is tart Nagymá­­nyok fölénye. Lamuth a második gól­helyzetét is kihagyja. Szépít Tamási. Ártalmatlannak látszó lövésbe bele­lép egy védő, ez megtéveszti Szlavi­­cseket. 2:1. Ebben a játékrészben tet­szetősen gördültek a hazai csapat tá­madásai, de a csatársor körülménye­sen játszik. A félidő utolsó gólja előtt Wéber I. lefut, lövésszerű be­adását Lamuth értékesíti. 3:1.­­ A második félidő kezdése után Molnár kitör, senki sem támadja, és így kénytelen beállítani a 4:1-et Dor­­mány nagy lövését védő Khiesz. Mol­nár rengeteg helyzetet hagy kihasz­nálatlanul. Nagymányok majd egy tucatnyi szögletet ér el eredményte­lenül. Kavarodás után Takács gólba tartó labdáját Molnár beljebb segíti. 5:1. Mindent túlkombinálnak a ha­zaiak. Ennek ellenére nagy fölény­ben vannak. Még Wéber I. irányzéka sem jó igen sok esetben. A következő időszakban feljavulnak a bányászok, iskolázott labdarúgást mutatnak be. A 30. percben egy hosszú labdát La­muth átfejel a kifutó kapuson. 6:1. Macska-egér párharc folyik a pályán A mérkőzés utolsó gólját a vendégek szerzik. Elalszik a védelem, Hegedűs távolról a mérkőzésről mérkőzésre gyengébben védő Szlavicsek hálójába talál. 6:2. Az utolsó percekben hul­lámzó játék alakul ki. Bírálat: A me­zőnyben óriási fölényben játszott Nagymányok, de a rossz napot kifogó csatársor, több gólt nem tudott elérni. A tamási csapat lelkesedése dicsér­hető. Jók: Wéber L, Hartmann, Dor­mány, Molnár, illetve Khiesz a sok gól ellenére is. Hegedűs és Mol­nár III. Móritz László HŐGYÉSZ—PAKS 3:3 (1:1) Hőgyész 250 néző. Vezette: Ger­gely, Székesfehérvár. Hőgyész: Bor­sos — Tuma, Herr, Reizer — Ulrich, Bősz — Pongrácz, Keller, Gál, Nich­ten, Endre. — Paks: Solymosi — Németh I., Hermann, Hauszmann — Jerkó Wolf — Dömötör, Németh II., Bencsik, Vida Kunfalvi. A mérkőzés váltakozó játékkal indult amely a 14. percben váratlan paksi góllal szakad meg. A hőgyészi védelem bizonyta­lankodása következtében Németh II. megszerezte a paksiak vezető gólját. 0:1. E góltól kezdve inkább hő­gyészi fölény van. Ez a fölény a 23. percben Nichter 20 méteres szabad­rúgásával góllá érik. 1:1. A szabad­rúgás a kapus felett a kapufa éléről pattant a hálóba. Továbbra is hőgyé­szi fölény van, majd ismét váltakozó lesz a játék. A 32. percben Borsos ki­futva, lábra vetődve tudja hárítani az egyik veszélyes paksi támadást. A 38. percben Pongrácz a szélen elfutva, az alapvonallal párhuzamosan bead, de az erős labdát Gál üresen állva is ki­hagyja. A 40. percben Nichter erős, a kapufa alá tartó lövését a kapus fölé nyomja. A 41. percben veszélyes paksi támadás végén Kunfalvi üre­sen kapja a labdát, de mellélő. A má­sodik félidő hőgyészi támadásokkal indul. Solymosi a 2. percben Nich­ter erős lövését védi, a 4. percben szögletre ment, a 7. percben kifutva öklözve hárít Gál elől. A követke­zőkben Paksi jön fel. A 10. percben szögletet érnek el, a szögletrúgást Bencsik a hálóba fejeli. 1:2. A 14. percben Nichter nagyszerű egyéni tel­jesítménnyel négy paksi játékoson megy át de az ötödik a lövés pilla­natában hárítani tud. A 16. percben Bősz lyukra adott labdáját Nichter gyönyörű lövéssel küldi a jobb felső sarokba. 2:2. Egy perc múlva Paks ismét megszerzi a vezetést, amikoris újabb szögletrúgás után Németh NI. juttatja a hálóba a labdát 2:3. A 21. percben Wolf megrúgja Nichtert, amire a pályán majdnem parázs ese­ményekre kerül sor, de a játékvezető rendet teremt. Újabb paksi támadá­sok következnek. A 26. percben a paksi csatárok egy nagyszerű helyze­tet elpepecselnek. A 29. percben Bor­sos a 16-osra kifutva hatalmas ráve­­tődéssel véd. Ezután hőgyészi táma­dások következnek. A 30. percben Bősz szabadrúgását Pongrácz kapja és az nagyerejű lövést ereszt meg a kapura, de fölémegy. A 31. percben újabb Pongrácz-bomba következik, de sajnos, mellé. A 36. percben ismét nagy Pongrácz-lövés megy mellé. — Érik­ a kiegyenlítés, ami nem is ma­rad el. A 44. percben egy hőgyészi tá­madás végén Keller szökteti Pongrá­­czot, aki a 16-os oldalvonaláról nagy lövést ereszt kapura, amely a jobb­sarokban köt ki. 3:3. A paksiak lest reklamálnak, de a játékvezető meg­adja a gólt. A hőgyészi csapat nagyon szép teljesítményt nyújtott. Minden játékos nagy akarással küzdött és a játék képe alapján Hőgy­ész győzelmet is érdemelt volna. Jók: Nichter Ul­rich Gál, illetve Hermann, Németh 11., Bencsik, Bálint Gyula FADD—DÖBRÖKÖZ 5:1 (3:1) Fadd, 500 néző. Vezette: Kalász. — Fadd: Ganczer — Tantos, Keserű, Joó — Puskás, Rabóczky — Mácsik 11., Pasinszky, Fehér, Schiffler Má­­csik­­­ — Döbrököz: Venczel — Váradi, Csikós, Péter — Gácsi Kol­lár — Dékány, Tapaszti, Dancs, So­mogy­vári, Lindmayer. Elég hűvös időben kezdődik a mérkőzés. Mind­két csapat frissen mozog. Az első tá­madást mégis a vendégek vezetik, de a csatársor lesen marad. Elég gyors a játék. Hol az egyik, hol a másik kapu forog veszélyben. Al1. percben törik meg a jég: Mácsik I. az alap­vonalról középre ad, Fehér a sok láb között a hálóba lövi a labdát. 1:0. — Most már Fadd nyugodtan játszik. Szebbnél szebb támadásokat vezet és a 16. percben Schiffler előreadott labdájából Pasinszky mesterien a hálóba lő. 2:0. Döbrököz is vezet tá­madásokat, amik igen veszélyesek és így a 32. percben a balszélső egyedül leviszi a labdát, átjátssza magát há­rom faddi védőjátékoson is és erős lövése a jobb kapufáról a hálóba pat­tan. 2:1. Rá öt percre Pasinszky újabb gólt lő. 3:1. Döbrököz vezeti a táma­dásokat szünet után. A faddi véde­lemnek sokszor utolsó pillanatban is mentenie kell. Mégis Fadd ér el gólt a 8. percben. Rabóczky 25 méteres jól eltalált bombája a kapu bal sar­­«ékában köt ki. 4:1. Most már Fadd tel­jesen átveszi a játék irányítását, tűzi­játékot rendeznek a döbröközi kapu előtt, de a jó formában lévő kapus tisztázni tud. A 20. percben Pasinszky újra csak becsapja a kapust és a jobb sarokra várt labdát a bal sarokba vágja. 5:1. Faddi támadásokkal ér vé­get­ a mérkőzés. Bírálat: Igen jó­­iramú mérkőzést láthatott a közönség. A döbröközieket nem törte le a sok gól, végig sportszerűen küzdöttek azon a mérkőzésen, amelyen az ered­mény akár nagyobb arányú is lehe­tett volna. Jók: Tantos, Pasinszky, Rakóczky, Mácsik I., illetve Venczel, Tapaszti, Somogyvári. A játékvezető­­hármas a könnyű mérkőzést elég sok hibával vezette. Nyirati István DOMBÓVÁR—DUNAFÖLDVÁR 2:1 (1:0) Dombóvár, 500 néző. Vezette: Stad­ler, Pécs. Dombóvár: Csutorás II. — Tamás, Csutorás I., Halász — Egyed, Kardos — Mérey, Láng Hurai, Tóth, Ábel. — Dunaföldvár: Gyaraky — Horváth, Bodzás, Kornis I. — Méhes, Csizmadia — Kornis II., Szigeti, Mol­nár, Nyulasi, Bálint. A vendégek is, a hazaiak is tartalékosan álltak ki. A vendégek a sérülteket, a hazaiak az eltiltott Tallósit és­ a bevonult Lehő­­czöt nélkülözték. Szép hazai támadás­sal indult a találkozó. Az első negyed­órában a hazaiak rohamoznak és Ábel Láng majd Hurai lövését kell védenie Gyarakynak. A 28. percben Hurai szögletrúgásból a kapufa felső élére csúsztatja a labdát. Két perc múlva ugyanő ordító helyzetet hagy ki, három lépésről fölélő. A vendégek csak szórványosan támadnak, de az ő támadásaiknak sem jó a befejezése. A 43. percben végre gólt szerez a hazai csapat. Ábel—Hárai összjáték után Tóth kapja a labdát, aki védhe­­tetlenül lő a hálóba. 1:0. Szünet után, a vendégek kezdeményeznek többet. Már az 5. percben megszerzik az egyenlítést. Halász lyukat rúg és Bálint egyenlít- 1:1- A 43. percben dől el a mérkőzés sorsa. Bodzás a 16-oson belül kézzel üti le a labdát, a játékvezető 11-est ítél. A 11-est Csutorás I. védhetetlenül lövi a há­lóba. 2:1. Sebők Gyula