Tolna Megyei Népújság, 1958. március (3. évfolyam, 51-76. szám)

1958-03-22 / 69. szám

% A szekszárdi gimnázium második, a paksi harmadik a középiskolai kosárlabdabajnokság területi döntőjén. A Pécsett megrendezett területi döntő során a fiúk csoportjában a szekszárdi Gimnázium, a tavalyi kö­zépiskolás és az idei Budapest bajnok Eötvös gimnáziumot kapta ellenfé­lül, így a várakozásnak megfelelően csak a második helyet szerezhette meg. Ez az igyekezete sikerrel is járt. Az újonc paksiak is jól szerepel­tek, ők is csak a budapesti csapat­tól, a tavalyi döntőben is jól szere­pelt Fazekas gimnáziumtól szenved­­tek vereséget, mivel azonban a vi­déki csapatok körbevették egymást, így a paksi együttes a harmadik he­lyen végzett. Részletes eredmények a következők: '­ I : I . HU Lányok: Pápai Petőfi gimnázium—Siófok 46:26 (24:22), Bp. Fazekas gimn.— Pak­s 49:26 (25:12), Bp. Fazekas gimn. —Siófok 69:32 (31:19), Paks—Pápai Petőfi gimn. 38:33 (21:17), Pápa— Bp. Fazekas gimn. 40:39 (14:10), Paks —Siófoki gimn. 43:28 (15:18). Vég­eredmény: 1. Bp. Fazekas gimn. 4 pont 157:98 kosárarány, 2. Pápai gimn. 4 pont 119:103, 3. Paksi gimn. 4 pont 107:110, 4. Siófok 0 pont. Fiúk: Bp. Eötvös gimn.—Kaposvári gimn. 69:54 (35:21), Szekszárdi gimn. —Veszprémi gimn. 67:47 (32:26). Leg­jobb dobók: Szolga 37, Haász 10. Kaposvári gimn.—Veszprémi gimn. 56:41 (31:17), Bp. Eötvös gimn.— Szekszárdi gimn. 75:57 (34:27). Ld: Szolga 28, Bencze 15. Bp. Eötvös gimn.—Veszprémi gimn. 72:45 (38:19), Szekszárdi gimn.—Kaposvári gimn. 67:52 (31:29). Ld: Szolga 34, Bencze 14, Posta 13. Végeredmény: 1. Bp. Eötvös gimn. 6 pont, 2. Szekszárdi gimn. 4 pont, 3. Kaposvári gimn. 2 pont, 4. Veszprémi gimn. 0 pont. Szolga 99 kosarával a területi dön­tő legeredményesebb játékosának bi­zonyult. GONDOLATOK Szekszárd sportjáról is. A közönség mindenhol egyforma. A pénzért győzelmet, gólokat akar látni csapatától és ez sajnos Szek­­szárdon elmarad. Ez az oka, hogy az egyesület anyagilag sem bírja a nehéz küzdelmet. Hogy ez mennyire így van, az megmutatkozik, hogy­­ az ökölvívók egy-egy mérkőzésén állandóan telt ház van, és nem rit­kaság, hogy a nézők száma túlha­ladja az 500-at. Olyan vélemények, elgondolások is hangzottak el már a közelmúlt hetekben, hogy egészsé­gesebb lenne, ha a labdarúgó csa­pat az NB III-ban szerepelne, ott legalább megállná a helyét és lát­hatna a közönség győzelmeket is. A Szekszárdi SC inkább a minő­ségi sportágak működtetésén fára­dozik. Ezalatt értjük, hogy NB II-es labdarúgó és kosárlabda csapatai vannak, az ökölvívók is az NB II- ben küzdenek, míg az atléták is ki­válóan megállták a helyüket az or­szágos viszonylatban is. Ezzel szem­ben a másik egyesület, a Szparta­­kusz olyan szakosztályokat működ­tet, mely anyagilag nem hoz az egyesületnek. Ilyen például a kerék­pár, röplabda és sakk szakosztály, sőt az utóbbi időben a gazdátlan birkózók részére is helyet szorítot­tak. Mindez szép és dicséretes, mert a Szpartakusz tényleg erején felül magára vállalt. Vannak még mindig szakosztályok, melyek „gazdátla­nok”. Ilyen például a torna, termé­szetjáró, asztalitenisz, vívó és tenisz szakosztály. E sportág kedvelői ré­szére nincs meg a sportolási lehető­ség. Nemrégen e sorok írója javas­latot tett a Megyei Sporthivatalnál a szakosztályok működtetésére vo­natkozóan. A javaslat a következő volt: A Tolna megyei Tanács Épí­tőipari Vállalat, Vasipari Vállalat, 25. sz. AKÖV, Terményforgalmi Vállalat, MÉSZÖV, Állatforgalmi Vállalat, FÖLDSZÖV, Népbolt, BM, Főosztály, külön-külön működtetne egy-egy szakosztályt. A megyei ta­nácsnál természetesen megmaradna a labdarúgó szakosztály, így elérhet­nénk azt, hogy a felsorolt vállalatok,­­ intézmények, hivatalok ezt az egy­­ szakosztályt teljes mértékig magu­­­­kénak tekintenék és mind anyagi­­­­lag, mind erkölcsileg támogatnák,­s biztosítanák a működést részükre.­* Elvileg ez megoldható lenne, mert például egy kosárlabda, vagy ököl­vívó szakosztályt egy nagyobb vál­lalat, mint például az AKÖV, vagy az Építőipari Vállalat „elbírna”. Igen ám, de ez csak elvileg megy, mert gyakorlatilag nem lehet keresz­tülvinni, mégpedig azért — mint a Megyei Sporthivatalnál mondták — mert az SC csak labdarúgó szak­osztályt egyedül nem működtethet. Úgy gondoljuk, ha nem is teljesen ebben a formában, de valahogy meg­oldást kellene és lehetne találni, hogy a többi szakosztályok is működ­jenek, de nemcsak papíron, hanem valóságban is. Ha már az anyagi problémánál tartunk, szóljunk a tagszervezésről is. Sok nyilatkozat hangzott már el a tagok beszervezéséről, azonban a­­ nyilatkozatokból, tervekből nem sok lett megvalósítva Szekszárdon. A pártoló tagok száma elenyészően csekély ahhoz, mint ahány dolgozót a sport érdekel Szekszárdon. Ha egy dolgozó tagja az egyesületnek, vagy baráti körnek, azt a csapatot, egye­sületet is inkább magáénak érzi. Ami a szurkolók és a labdarúgó játéko­sok „jó viszonyát” illeti, legjobban bizonyítja a pár napja megtartott szurkoló gyűlés, ahol a három csa­pat játékosaiból összesen négy já­tékos vett részt. Úgy gondoljuk, nem ártott volna, ha a többi játékos is ott lett volna, mivel róluk volt szó. Legalább megtudták volna, mi a szurkolók véleménye egyik-másik játékosról. Ezzel a távolmaradásuk­kal csak azt mutatták ki, hogy mi­lyen messze állnak a szurkolók szé­les táborától. Végül a legfontosabbról: a tömeg­sportról. Jelenleg, ha egy 15—16 éves fiatal sportolni akar, nem ta­lálja meg a módját annak, hogy sportoljon. A Szekszárdi SC például — m­árcsak anyagiak és felszerelés hiányában is — képtelen olyan fia­talokat táborába fogadni, akik egye­lőre eredményeket nem tudnak pro­dukálni. Ahhoz, hogy a városon be­lül meginduljon a tömegek sportol­­tatása, alapfokon kell elkezdeni, az üzemeken, hivatalokon belül. A leg­rövidebb időn belül­ újból el kell érni, hogy valamennyi üzem, hiva­tal dolgozói rendszeresen sportolja­nak. Az idén kezdődjön meg újra az üzemek közötti bajnokság, vetél­kedés. Ebben vállaljanak vezető sze­repet a KISZ fiatalok. Bármilyen szervezési vagy egyéb problémával forduljanak bizalommal a Megyei Sporthivatalhoz (mivel egyelőre já­rási sportfelügyelő nincs), vagy a Megyei KISZ Bizottságon Metz Ist­vánhoz, az ifjúsági sportbizottság el­nökéhez, ahol minden útmutatást, segítséget megkapnak. Legyen vége a tespedtségnek és teljen meg újra a szekszárdi sportpálya vidám élet­erős dolgozókkal, fiatalokkal. NYAKAS ISTVÁN Megérdemel­ték... A téli szpartakiád versenyeket résztvevő és legjobb eredményeket elérő falusi sportkörök, sportcso­portok között felszerelések kiosz­tását helyezte kilátásba a Megye Sporthivatal. A napokban kiosz­tásra kerültek már a sportfelsze­relések. A decsiek egy ping-pong asztalt, egy hálót, két ütőt és lab­dákat kaptak, az izményiek és a teveliek 6 tornacipőt, 6 atlétatri­kót, 6 nadrágot, egy röplabdát kap­tak külön-külön, a cikóiak 6 nő tornacipőt, egy röplabdát, a mórá­gyiak egy garnitúra női röplabda ruhát és egy röplabdát kaptak. A Megyei Sporthivatal minden esetben megjutalmazza azokat a falusi sportköröket, sportcsoporto­kat, ahol a vezetőség és a tagság jó munkát végez. Biztosak va­gyunk abban, hogy a felsorol sportkörök ezúttal is megérdemel­ték a felszereléseket. TOLNA MEG­YEI NÉPÚJSÁG SZOMBAT - VA­SÁRNAPI SPORTMŰSOR NB II: Győr—Budafok, Délbudai Szpartakusz—Láng Gépgyár, Sztálin­­város—Székesfehérvár, Moson­magyaróvár—Zalaegerszegi TE Oroszlány—Kaposvári Kinizsi, Zala­egerszegi Dózsa—Veszprém, Kapos­vári MTE—Szombathely, Pécsbánya­telep—Nagykanizsa, Szekszárd Pécsi VSK 15.30. Szekszárdon, a városi sporttelepen. Mintegy 10 esztendei szünet után látogat el a pécsi csapat Szekszárdra. NB III: Kaposvári Textil—Baja Csurgó—Pécsi BTC, Nagyatád—Si­­montornya, Mohács—Szigetvár, Tolna —Bembe­vár, Bonyhád—Kaposvári Dózsa, Nagykanizsai Vasút—Pécsúj­­hegy, Nagykanizsai Építők—Pécsi Vasas. Megyei bajnokság: Bátaszék— Dombóvár 15 00 (Pécsről), Na­ vr)lá­­nyok—Dunaföldvár 15.30 (Mecseki), Fadd—Tamási 15.00 (Kalász), Hő­­gyész—Debrekcz 15.30 (Jóna), Máza —Paks 15.30 (Vindics), Kurd—Szek­szárd 15.00 (Farkas), Váralja—Nagy­­dorog 15.30 (Szabó I.). A mérkőzések előtt az ifjúsági csapatok mérkőzésé­re kerül sor. A mérkőzések közül a Nagymányok—Dunaföldvár, a Báta­szék—Dombóvár, a Máza—Paks és a Fadd—Tamási emelkedik ki. (Valamennyi tudósítónkat kérjük hogy a mérkőzés után a mérkőzések eredményét telefonon közöljék szer­kesztőségünkkel. Ez a kérdés külö­­nösképpen váral­jai, mázai és kurdi tudósítónknak szól.) Megyei II. osztály: Vasárnap lesz a rajt a bajnokságban. Nyugati cso­port: Nagytormás—Regöly, Ireg­szemcse—Gyönk, Simontornya II.— Mucsi, Fürgéd—Pincehely, Juhi —Ozora. Keleti csoport Nagyvejke—Öcsény, Kölesd—Decs Cikó—Szedres, Zomba—Sióagárd Kajdacs—Felsőnána, Gerjen—Duna­­szentgyörgy. Ökölvívás Dombóvárott: Szekszárd—Dombó­vár NB II-es felnőtt ökölvívó csapat bajnokság. Kosárlabda 1 NB II: Szekszárdi SC—Bajai Vas­­út női mérkőzés Szekszárdon 11 óra­kor a kg. technikum tornatermében ! Hatalmas küzdelem várható. A ba­ja­i csapat ugyan esélyesebb, de szek­­szárdi győzelem is születhet. 1 Megyei bajnokság: Nők: Szekszár­di SC—Szekszárdi kg. technikum Paksi Kinizsi—Bátaszéki VSK. Ba I iai Építők I II—Nagydorog. Férfiak I Szekszárdi SC—Szekszárdi kg. tech I­aikurr. :-------------------------------------------------­ ► Bp. Betonútépítők— I Szekszárdi SC 71:32 (29:12)­ ­ Budapest, NB II-es női kosárlabda­­ mérkőzés. A szekszárdi csapat megil i lefedve és sok hibával játszot Emiatt aztán semmi sem sikerült a lányoknak. Nem is volt kétséges eg­y percig sem a jóképességű budapesi csapat győzelme. Legjobb dobók a szekszárdi csapatból Müller Magd­a 11 és Simon 7 voltak. 1958 március 8.. Nagymányok­—Tamási 3:2 (0:2) Tamási, 400 néző, vezette: Majo­ros. Nagymányok: Szlavicsek — Hart­mann, Mányoki, Pásztor — Wágner, Dormány — Wasching, Tresch, Mol­nár, Wéber I., Márton. Tamási, Khiesz — Varga, Molnár I., Galambos — Molnár II., Molnár III. — Zsolnai, Kelemen, Hegedűs, Barta, Magyar. Nagy iramban kezdődik a mérkő­zés, de a hazai csapat harcol ki fö­lényt, s az első hat percben három szögletet is érnek el. Ezt követően Molnár két éles lövését védi Khiesz bravúrosan. A 17. percben Barta, Kelemen, Hegedűs akció után 14 méterről védhetetlen gólt lő Hege­dűs. 0:1. Mezőnyjáték után a ven­dégek támadnak, de a hazai véde­lem időben tisztáz. A 35. percben a hazaiak 11-eshez jutnak, melyből Hegedűs szerzi meg a második gólt. 0:2. Továbbra is a vendégek támad­nak többet, de a hazai védelem tisz­táz. A II. félidőben is tovább folytató­dik a nagy iram, de a védelmek jól állnak a lábukon. A mányokiak bal­szárnyuk révén veszélyeztetnek, de Varga és Galambos szépen hárít. A 17. percben a kiválóan játszó Már­ton megugrik, a védelmet lefutva 14 méterről gólt lő. 1:2. A vendégek elkeseredetten támadnak, a hazai védelem pedig jól játszva akasztja meg a támadásokat. A 19. percben Molnár­­ a 16-osról haza akar ad­ni, de a közben kifutó Khiesz fölött a labda a hálóba jut. A hazaiakat letöri a gól, a vendégek még nagyobb lendülettel támadnak. A 35. perc­ben Molnár lesgyanús helyzetből el­indulva, megszerzi a győzelmet je­lentő­ gólt. 3:2. A látottak alapján a hazai csapat ellensúlyozni tudta a technikai fö­lényt lelkesedéssel és az egyik pon­tot megérdemelte volna. Jók: Dor­mány, Mányoki, Wéber, Márton, il­letve az egész tamási védelem és a fedezetekkel együtt Barta és Hege­dűs. Rózsa Andor Döbrököz—Fadd 3:2 (1:1) Döbrököz, 400 néző, vezette: Hor­váth. A vendégcsapat kezdi a játékot és az első 20. percben mindkét csapat előtt adódik helyzet, de eredményt csak a 22. percben ér el a vendég­csapat Kloffer góljával, 0:1. A gól után a döbrököziek veszélyes táma­dásokat vezetnek és sikerül is az egyenlítést megszerezni Lindmajer góljával. 1:1. A II. félidőben a ha­zaiak magukhoz ragadják a kezde­ményezést és egymás után vezetik szép támadásaikat. Egy ilyen veszé­lyes támadás alkalmával Tapasztit a büntetőterületen belül felvágják. A megítélt büntetőt Gácsi juttatja a hálóba. 2:1. A vezetés után a hazaiak tovább támadnak és 7 perc múlva Somogyvári góljával 3:1-re vezet­nek. A faddiak nem adják fel a küz­delmet és rohamokat intéznek a döbröközi kapu ellen. A 30. perc­ben Fehérnek sikerül gólt rúgnia és ezzel be is állítja a végeredményt. 3:2. Jók: Dancs, Somogyvári, Tapaszti, illetve Kloffer és Schiffler. Puskás Sporthírek Az országos ifjúsági ökölvívó baj­nokságokon Tolna megyét a Szek­szárdi SC négy ifjúsági öklözője képviselte. Ezúttal a szekszárdi öklö­zők nem szerepeltek említésremél­­tóan Cziráky és Gyuricza ugyan első mérkőzését megnyerte, de a má­sodik fordulón egyiknek sem sike­rült túljutnia. Kappel pedig már az első fordulóban elvérzett. Markost betegsége miatt az orvos nem en­gedte indulni. Kétségkívül rossz volt egyik-má­sik versenyzőnek a sorsolása, mégis kissé rosszul érintette a közvéle­ményt, amely az utóbbi időben szép ökölvívó sikereknek örvendhetett, versenyzőink eredménytelen szerep­lése.* A Bonyhádi MTE-ben nagy az öröm a csapat eddigi jó, pontveszteség nél­­küli szereplése miatt. Fokozza az örömöt, hogy hazatért Flading is és a felgyógyuló Réderrel együtt hama­rosan a csapat rendelkezésére áll. A Pécsi Rádió már vasárnap este beszámol az NB III-as eredmények­ről, hétfőn este pedig a megyei baj­noki eredményeket is ismerteti azon felül, hogy kommentárt ad a Tolna megyei csapatok vasárnapi szereplé­séről is. Több helyen hallunk pana­szokat vételi nehézségek miatt. A győri, majd a nyíregyházi adás nem egy esetben elnyomja a pécsit. Kérjük olvasóinkat, hogy a vételi nehézségek ügyében keressék meg a pécsi rádiót FELHÍVÁS Felkérjük vidéki tudósítóinkat, hogy a vasárnapi NB III-as mérkő­zésekről 6 és 7 óra között adjanak részletes telefontudósítást. A megyei bajnoki mérkőzések eredményeinek telefonon történő bejelentését a mér­kőzés befejezése után (legkorábban fél 6 után) azonnal kérjük. Kívánságra részletes tudósítást is felveszünk te­lefonon. Apróhirdetések Agytoll, kész párna, dunyha kapható. Pécs, Nagy Flórián utca 16. É. M. Baranya megyei Állami Építő­ipari Vállalat, Pécs, Rákóczi út 56. építőipari tanulókat felvesz f. évi áp­rilis hó 1-vel. Korhatár: 18 életév. Iskolai végzettség: 7 vagy 8 általános. Jelentkezni lehet személyesen, vagy írásban. Szőlőoltványok, gyökeres ve­szők, gyökeres berlendéri fillérekért besze­rezhető termelőnél. Dér István, Aba­sár. 739_________________________ Eladó 1000 négyszögöl szántó Szek­szárd Berzsi dűlőben, a vamt mellett. Cím: Márton József, Esze Tamás 24. Eladó 125 kcm-es Csepel motorkerék­pár, olcsón. Cím: Szekszárd, Nyá­­mánd-puszta. 125 cm 3-es jó állapotban lévő Csepel 1 motorkerékpár, elől-hátul teleszkó­pos. eladó. Tolna, Szekszárdi út 5. Szekszárdon. Beloiannisz utca 11. sz. alatt 5 szobás ház. 220 négyszögölön, nyolcvanezerért eladó. Érdeklődni le­het: Bartina utca 24. Eladó 125 cm3-es Csepel, két telesz­kópos motorkerékpár, sürgősen. Cím:­­V):ény Petőfi utca 24. A nagvtormási áll­ami gazda~áe fe;ő Pályásokat vesz fel. Bérczée a Wollek­­tív szerződés szerint. Érdeklődés a nagvtormási iszoméerség vezetőjénél. Füs­ dő 20 a szalma és 20 a széna. Ér­deklődni lehet a Szekszárdi Malom-­­nál. A Szekszárdi Városgazdálkodási Vállalat Rákóczi u. 7 azonnali belépéssel keres vizsgázott fűtőt a gőzfürdőhöz GARAT FILMSZÍNHÁZ Március 20-tól 23-ig: Égi madár Móricz Zsigmond novellájának filmváltozata. Előadások kezdete: Vasárnap: fél 4, fél 8 és fél 8. Hétköznap: fél 6 és fél 8. TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG A Magyar Szocialista Munkáspárt és a tanácsok lapja Felelős Kiadó: az MSZMP Végrehajtóbizottsága Szerkeszti a Szerkesztőbizottság Szekszárd. Mártírok tere 15—17 Telefon: 20­10, 20­11 Szekszárd­ Nyomda Telefon: 21-21