Tolna Megyei Népújság, 1959. április (4. évfolyam, 76-100. szám)

1959-04-09 / 82. szám

4 A TOLNA MEGYEI MOZIíiZEMI VÁLLALAT JELENTI Őfelsége kapitánya Színes amerikai film. Címszerepben: Gregory Peck. A fekete zászlóalj Az 1958. évi Karlovy Vary-i filmfesztivál díjnyertes csehszlovák filmje. 10 éven alul nem ajánlott. Tolna Lengyel Szekszárd Bölcske A 39-es dandár Barátok, harcostársak megkapó találkozása. Magyar film a Tanácsköztársaság idejéből. Bátaszék április 10-12 Alsónána április 11—12 Báta április 18-19 Duzs április 22—23 Kurd április 25—26 A gitáros lány Muzsika — szerelem — humor. Színes szovjet revüfilm. Varsád április 11—12 Bonyhád április 10—12 Bátaszék április 13—15 Bikács április 18-19 Sárszentlőrinc április 22—26 Csempészek Szabó Pál novellájából készült magyar film. 14 éven alul nem ajánlott. Tamási Regöly Dombóvár Hőgyész Medina Botcsinálta sofőr Mulatságos, magyarul beszélő színes szovjet film egy kalandos kirándulásról. Dunaföldvár április 10—12 Gerjen április 18—19 Döbrököz április 25-26 JÖN! JÖN!­­Álmatlan ének Magyar film. Haláltánc Lengyel film. Szekszárd Tolna április 9—12 április 13—15 április 10-12 április 11—12 április 13—15 április 18—19 április 10—12 április 11—12 április 13—15 április 18—19 április 25—26 Q TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG Simontornyai BTC—Bonyhádi Vasas 2:0 (1:0) Bonyhád, 2000 néző. Vezette: Fenyvesi. Simontornya: Ferenczi — Sebestyén II., Pados, Kovács — Sebestyén IIi., Smigura — Pénzes, Kondor, Barocsai, Gadó, Baum IV. Bonyhád: Kommer — Pálos, Horváth, Ma­jor — Pataki, Péter — Váradi, Hegedűs, Réder, Flá­­ding, Búzás. A kezdeményezést a vendégek ragadják magukhoz és második lefutásukat máris siker koro­názza, mert a második percben Kondor jobboldalra ki­sodródva, nehéz szögből az ellenkező sarokba vágja a labdát. 1:0. A 25. percben Gadó combjára fájdalmas rúgást kap, tíz percig ápolják az oldalvonalon kívül, majd sántikálva visszatér. A 35. percben veszélyesen támad a Vasas, több lövés zúdul a simontornyai ka­pura, először Ferenczi ment merész belevetődéssel, majd Sebestyén II. a kapuvonalról fejeli ki Váradi erős, hálóba tartó lövését. Egy összefutás után a 40. percben Pénzes sérülten hagyja el a játékteret. A fél­idő befejezése előtt még egy gólt ígérő helyzete van a Vasasnak, de Pados a gólvonalon állva, kapásból vágja ki a labdát a bonyhádi csatárok elől. A II. félidőre az SBTC tíz emberrel áll ki. A 10. percben Barocsai meredeken ugratja ki Kondort, ki­nek lába a kapu előtt már lövésre lendül, de Kommer­­nek még sikerül elkapni a labdát a kitörő csatár elől. A 20. percben eldől a mérkőzés sorsa. Barocsai szög­letet ível, pontosan a kapu elé, Kommer felugorva be­leüt, és a lepattanó labdát a résen álló Gadó 5 méter­ről bevágja. 2:0. Ettől a perctől kezdve a mérkőzés vé­géig támad a Vasas, csatárai azonban képtelenek gól­helyzetet összehozni, igaz, hogy ebben minden alkalom­mal megakadályozzák őket a jól helyezkedő simontor­nyai védők. A 40. percben Réder pompás lövést küld a bal sarokra, de Ferenczi jó reflexszel szögletre üti a veszélyes labdát.­­ Egyénileg az SBTC-ben az egész védelem, Pados (a mezőny legjobbja), Kondor és Barocsai játszott jól. A Vasasból Horváth, Péter és Flading érdemel dicséretet. F. A. Dombóvári VSE—Nagyatádi Kinizsi 2:1 (2:0) Nagyatád, 600 néző. Vezette: Kovács. Dombóvár: Egyed — Somogyvári, Kalmár, Siklósi — Fenyvesi, Ambrus — Gelencsér, Halmos, G. Kiss, Andor, Molnár. Nagyatád: Horváth — Tálas, Dénes, Vaskovics — Vucskovics, Szabó — Selmeczi, Sasvári, Kanizsai, Si­mon, Posza. A nagyatádi csapat kezd és az első per­cekben Kanizsai labdájával Posza elfut a jobbszélen, de a jó formában levő Fenyvesi ügyes megoldással sze­rel, majd Halmosnak továbbítja a labdát. Tőle G. Kiss­­hez kerül a labda, aki átjátssza a védelmet és mintegy 10 méterről laposan a bal sarokba lő. 1:0. A gólra a hazai csapat óriási rohamokkal válaszol, de a hátvéd­hármas remekül állja a fergeteges támadásokat. A 10. percben Andor ügyesen Molnár elé játszik, aki lefut a 16-osig és laposan G. Kiss elé gurít. A megyeváloga­tott a labdát védhetetlenül küldi a hálóba. 2:0. A gól után már Dombóvár marad támadásban és Gelencsér hatalmas lövése a felső kapufát találja, majd a félidő vége felé Halmosi lövése ugyancsak a kapufát találja el.­­ A II. félidő első perceiben a hazaiak máris nagy erő­bedobással küzdenek és a dombóvári védelemre nagy feladat hárul. Amikor a hazai csatárok lövéshez jut­nak, mindig gólveszély van, de Egyed jól védi azokat. A II. félidő 10. percében Selmeczi Sasvári elé játszik, akinek sikerül mintegy 10 méterről a hálóba lőni. 2:1. A gólra a dombóváriak sorozatos támadásokkal vála­szolnak, de a most már jól záró hazai védelem mellett nem sikerül a gólszerzés. A félidő közepétől a játék csapkodóvá válik és az eredmény sem változik már. Mindkét csapat teljes erőbedobással küzdött a baj­noki pontokért. Dombóvárnak tervszerűbb és gólra­­törőbb játékkal sikerült a győzelmet kiharcolni. Az egész dombóvári csapat dicséretet érdemel lelkes játé­káért, míg a hazaiaknál Horváth, Szabó és Posta já­téka dicsérhető. Budai József levelező Paksi Kinizsi—Dombóvári Szpartakusz 0:0 Megyebajnoki: Paks, 1000 néző, ve­zette: Horváth (Fejér megye). Paks: Rikker — Damai, Hermann, Sztanó — Nemes, Vida — Farkas, Németh, Bencsik, Hirczi, Kunfalvi. — Dom­bóvár: Csutorás — Schneider, Csu­­torás II, Halasi — Tallósi,­­Egyed — Mérei, Korpádi, Gálosi, Kardos, Koller. A 3. percben Halasi Ben­­csiket szabálytalanul választja el a labdától. A kapu elé ívelt labdát Bencsik egyből lövi kapura, de Csu­torás bravúros védéssel az alapvo­nalon túlra juttatja a labdát. Mind­két fél részéről ideges, csapkodó a játék, nagy a tét. (A Kinizsi a baj­noki tabella élén akar maradni, Dom­bóvár viszont a tabella élére szeret­ne kerülni.) A 12. percben Németh elfut a balszélen, beadására Ben­csik és Csutorás egyszerre rajtol. Csutorás sérülten a földön marad. Öt percig áll a játék, Csutorás az al­só karján sérül meg. A 18. percben a helyi jobbszárny veszélyeztet, Farkas beadását Kunfalvi fejeli éle­sen kapura, de Csutorás ismét jól véd. A 20. percben Némethet vág­ják fel a 16-oson, a szabadrúgás a sorfalban akad el. A 25. percben a vendégek jutnak sarokrúgáshoz, de Rikker véd. Változó mezőnyjáték után a 43. percben Németh szabad­rúgása a léc mellé megy. Szünet után a vendégek vezetnek támadá­sokat, majd sarokrúgást harcolnak ki, melyet Bikker véd. Két perc múlva Bencsik lövését teszi ártal­matlanná Csutorás. Egymás után mennek a lövések a vendégek ka­pujára, de a vendégvédelem jól áll a lábán. A 12. percben Farkast ápol­ják három percig. A hazaiak állan­dósult fölényét a sarokrúgások is jelzik, de Csutorás mindig jó időben avatkozik közbe. A 30. és a 37. perc­ben a vendégcsapat rúg sarkot, de a hazai védelem tisztázni tud. A 40. percben Kunfalvi jó gólhelyzetben fölé lő. Az utolsó percekben a ven­dégek szép támadásokat vezetnek, de az eredményen nem tudnak vál­toztatni. A helyi csapat többet és veszélye­sebben támadott, de a helyi csatá­rok a tömörülő védelem miatt hely­zeteiket nem tudták eredményesen befejezni. A vendégcsapat védelme időnként túlment a keménység ha­tárán. Jók: a helyi csapat közvetlen védelme: Bencsik, Németh, Farkas, illetve Csutorás (a mezőny legjobb­ja, még sérülten is) Tallósi, Mérei és Koller. Golenszky Gyula Döbrököz—Tamási 7:0 (3:0) Döbrököz, 500 néző, vezette: Streer. Döbrököz: Venczel — Kiss, Dancs, G. Kiss — Gácsi, Lakatos — Dékány, Bazsonyi, Lindmájer, So­mogy­vári, Szabó. — Tamási, Pin­tér — Miklós, Kurcz, Magyar — Ke­lemen, Zsolnai — Lendvai, Hege­dűs, Molnár, Beke, Szili. A hazai csapat a 10. percben erősen támad és Lindmájert a 16-oson belül buk­tatják. A 11-est Kiss értékesítette. 1:0. öt perc múlva Lindmájer lövi a hazaiak második gólját. A vendég­csapat kísérletezései nem jelente­nek komoly veszélyt a hazai kapura. A hazaiak több helyzet kihagyása után a 38. percben újból gólt érnek el. Bazsonyi a kimozduló Pintér mellett a hálóba gurít. 3:0. A má­sodik félidő első perceiben Tamási erős rohamokkal igyekszik szépíteni, de a védelem hárít. A 7. perctől is­mét kibontakozik a hazai fölén­y. A 12. percben Bazsonyi lesz eredmé­nyes. 4:0. A 30. percben ismét sza­bálytalankodnak a vendégek a 16-oson belül, a büntetőt újból Kiss juttatja a hálóba. 5:0. A vendégek védelme összeroppan. A 35. percben Bazsonyi a felső sarokba fejel. 6:0. Három perc múlva Szabó beadását újból Bazsonyi értékesíti. 7:0. A helyzetek alapján több gól is születhetett volna. A vendégek rossz napot fogtak ki, a védelmük bi­zonytalan volt. Jók: Dancs, Gácsi, Lakatos, Bazsonyi, illetve Pintér, Lendvai, Szili. Puskás TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG A Magyar Szocialista Munkáspárt és a tanácsok lapja Szerkeszti a Szerkesztőbizottság Szekszárd, Mártírok tere 15—17 Felelős kiadá: az MSZMP Végrehajtó Bizottsága Telefon: 20­10, 20­11 Szekszárdi Nyomda Bátaszéki VSE—Duna­­földvári KSK 3:1 (1:0) Megyei bajnoki: Dunaföldvár, 600 néző. Vezette: Hangyási (Székesfe­hérvár). Bátaszék: Kemer — Hor­váth, Kiss, Péter — Pozsár, Zeier — Garamvölgyi, Toronyi, Bodoki, Krix, Székely. — Dunaföldvár: Bálint — Klepcsik, Szigeti, Horváth I — Mé­hes, Takács — Polgár, Takács II, Holmár, Bencsik, Skuta. A hazaiak kezdenek, de a vendégek átveszik a játék irányítását és a 10. percben Toronyi szép lövését Bálint csak érinteni tudja. 1:0. Továbbra is a vendégek támadnak, azonban Ben­csik előtt kínálkozik egyenlítési le­hetőség, de a vendégek tisztáznak. Utána Péter hátulról hozza fel a lab­dát, de a befejezés nem sikerül. A 24. percben Toronyi lövése száll fö­lé, majd Székely lő mellé. Az ellen­­támadások során Takács a kapusba lövi a labdát, majd Skuta veszé­lyeztet. A II. félidőben is a vendégek kezdeményeznek többet. A 20. perc­ben a partjelző lest jelez, de a já­tékvezető tovább engedi Székelyt, akinek lövése Bálintról kipattan és másodszorra már a hálóba juttatja. 2:0. A hazaiak nem adják fel a küz­delmet és a 35. percben sikerül szé­píteni. Bencsik elfut és beadását Takács a hálóba fejeli. 2:1. Fellán­gol egy kicsit a hazaiak támadó kedve, de a 38. percben Toronyi le­adott lövését Bálint elveti és máris 3:1. A vendégek erőteljesebb, gólra­­törőbb játékukkal megérdemelten vitték haza a két pontot, a gyen­gébb napot kifogó hazaiaktól. A já­tékvezető — bár a bátaszéki szur­kolók nem voltak megelégedve vele — jól vezette a mérkőzést és jól alkalmazta az előnyszabályt. Sz. J. Apróhirdetések A FÜSZÉRT fiókoknál: Bonyhá­don, Dombóváron, Pakson, Szek­­szárdon és Tamásiban különböző lá­dák eladók. VÁLLALATOK részére iroda el­választásához, egyénieknek előszoba falnak alkalmas üvegfal, ajtóval el­adó. Szekszárd, Széchenyi u. 61. 1959. április 9. Jól sikerült az atlétikai évad nyitánya Hatvan induló a megyei mezei bajnokságon A Megyei Atlétikai Szövetség áp­rilis 5-én, vasárnap rendezte az évad­nyitó mezei futóversenyét Szekszár­­don. Örvendetes, hogy a versenyen 60 induló állt rajthoz. Részt vettek Szekszárd, Paks, Dunaföldvár, Sió­­agárd, Kurd, Dombóvár, Bátaszék, Kölesd és Simontornya versenyzői. Eredmények: Női serdülő (500 m): 1. Kovács Éva (Sz. Dózsa) 1:31.8, 2. Simon Mária (paksi gimnázi­um) 1:32, 3. Grósz Mária (Simon­tornyai BTC) 1:34.4, 4. Madaras Anna (Sz. Dózsa) 1:35, 5. Mayer Magda (Bátaszéki VSK) 1:35.4, 6. Kern Ágnes (paksi gimnázi­um) 1:36.4. Csapatban: 1. Szekszárdi Dózsa (Ko­vács, Madaras, Lehel) 14 pont, 2. paksi gimnázium (Kern, Simon, Go­lenszky) 15 pont. Női ifjúsági (600 m): 1. Bagócsi Magda (paksi gimnázium) 1:52.2, 2. Gregus Márta (paksi gimnázium) 1:52.4, 3. Laczi Márta (paksi gimná­zium) 1:56.4. Csapatban: 1. paksi gimnázium (Bagócsi, Gregus, Laczi) 6 pont. Férfi serdülő (1200 m): 1. Tuller István (Sióagárdi KSK) 3:32.2, 2. Pil­­vein Márton (paksi gimnázium) 3:32.6, 3. Kercser Viktor (Szekszárdi Dózsa 3:42, 4. Bán József (paksi gimnázium) 3:­45.2, 5. Máté János (Sióagárdi KSK) 3:47, 6. Tiderle La­jos (paksi gimnázium) 3:55.2. Csa­patban: 1. paksi gimnázium (Pil­­vein, Bán, Tiderle) 12 pont, 2. Sió­agárdi KSK (Tallér, Máté, Péli) 16 pont, 3. Szekszárdi Dózsa (Kercser, Pataki, Szöllősi) 20 pont, 4. Simon­tornyai BTC (Tresli, Varga, Molnár) 33 pont. Férfi ifjúsági (1800 m): 1. Garbac Ferenc (Szekszárdi Dózsa) 5:12.6, 2. Galambos Ottó (Sz. Dózsa) 5:20, 3. Jakab György (Bátaszéki VSK) 5:20.2, 4. Kiss Károly (Sz. Dózsa) 5:23.4, 5. Lengyel Lajos (Bátaszéki VSK) 5:27.2, 6. Bodrogi István (Sz. Dózsa) 5:52. Csapatban: 1. Szekszár­di Dózsa I. (Garbac, Galambos, Kiss ) 7 pont, 2. Bátaszéki VSK (Ja­kab, Lengyel, Hermányi) 20 pont, 3. Szekszárdi Dózsa II. (Bodrogi, Céh, Botka) 25 pont, 4. Dunaföldvár (Ke­rekes, Hortobágyi, Ruff) 32 pont. Férfi felnőtt (3000 m): 1. Jászberényi József (Duna­­földvár) 9:04, 2. Merkel Imre (Dunaföldvár) 9:32, 3. Lampert Gábor (Simontornyai BTC 9:32.4, 4. Juhász István (Duna­földvár 9:35.8, 5. Zimmermann István (Kurdi KSK) 9:42.2,6. Ka­tus Mihály (Sióagárdi KSK) 9:44.8. Csapatban: 1. Dunaföldvár (Jászbe­rényi, Merkel, Juhász )7 pont, 2. Bá­taszéki VSK (Bognár, Cih, Sümegi) 26 pont. Pontverseny a sportkörök között nem volt. A tíz bajnokság így oszlott meg: Szekszárdi Dózsa 4, paksi gim­názium 3, Dunaföldvár 2, Sió­­agárd 1. GÓLTOTÓ az április 12-i mérkőzésekre Szekszárdi Felöli- Bonyhádi Vasas (NB III.) Nagymányok—Paks (megyebajnoki) 1 Beküldési­ határidő:április 11.