Tolna Megyei Népújság, 1959. szeptember (4. évfolyam, 204-229. szám)

1959-09-25 / 225. szám

1959. szeptember 25. Érdekességek az HB I­l-bél A Kiskunhalasi Kinizsi ellen vasárnap az I. félidőben nem ment a bonyhádi csapatnak. A Flading két nagy helyzetet ki­hagyott és a vendégcsapat ke­rült fölénybe. A hazai csatá­rok állva várták a labdákat és nem ment nekik a játék. A II. félidőben már megváltozott a játék képe, a csatárok töb­bet mozogtak, így fölénybe ke­rült a hazai csapat. A 12. perc­ben Váradinak sikerült — szem­fülessége révén — a vezető gólt megszerezni. Ettől kezdve már nyugodtan játszott a ha­zai csapat és 10 perc múlva Vá­radi fejesével bebiztosították a hazaiak győzelmét. Ez a két pont nagyon kellett Bonyhád­­nak, különben erősen leszakadt volna. Szóljunk a közönségről is, örömmel­­ lehet megállapíta­ni a változást, mely az elmúlt hetekhez viszonyítva bekövet­kezett. Vasárnap már szidás helyett biztatást kaptak a já­tékosok, és ez — különösen a II. félidőben — meg is lát­szott játékukon Csak továbbra is így bonyhádi közönség, ak­kor nem maradnak el a győ­zelmek.* Szekszárdon nehéz győzelem született. A szekszárdi csapatot mintha kicserélték volna, nem lehetett ráismerni. A játékosok többsége lélek nélkül játszott. A Komlói Béla-akna meglepő jó játékot nyújtott és játékán nem látszott meg, hogy a ta­bellán az utolsó helyen áll. A szekszárdi csapat csak az első gól megszerzése után játszotta azt, amit a közönség várt tőle. Itt is szólni kell a közönségről. Szólni kell, mert egy részük tü­relmetlen és több olyan gúnyos kijelentés hangzott el a lelátó­ról, mely joggal sértette az ed­zőt. Egy edző csak utasítást adhat a játékosoknak és azo­kon keresztül az elgondolásait, taktikáját végrehajtani csak­ úgy tudja, ha a játékosok a megadott utasítások alapján ját­szanak. Dr. Ábrahám edzőt nem úgy ismerjük, mint aki ne tudna egy csapatot megfe­lelően felkészíteni a mérkőzé­sekre. Helyesebb lenne talán, ha azok a nézők, akik az edző­ben keresik a hibát inkább biz­tatnák a csapatot, a játékosok viszont tartsák be az edző uta­sításait. ’ * Háromezer néző volt kíván­csi a Pécsi Bőrgyár—Bajai Épí­tők mérkőzésre, melyet a dom­bóvári Völgyesi vezetett. Dél­előtt 10 órakor 3000 néző, nagy szám, de ebből több mint a fe­le bajai volt. A bajai szurko­lók kedvenc csapatukat mind­végig biztatták és ennek ered­ménye lett, hogy sikerült elvin­ni az egyik pontot a bőrgyártól. A befejezés előtt négy perccel a pécsiek megszerezhették vol­na ugyan a győzelmet, de a 11-est Győrffy mellé lőtte. Kü­lönben a negyedik helyen lévő Pécsi Bőrgyár csapatát tartják — a pécsi szurkolók — az NB III délnyugati csoportjában esé­lyesnek.* A kaposvári közönség a Ki­nizsitől nem várt győzelmet, mivel az Eredmény a Pécsi Dó­zsa II. ellen nem számít bele a bajnokságba. A közönség azt várta, hogy inkább a csapatke­resés jegyében teljen a mérkő­zés, de a kaposvári fiúk kitet­tek magukért: 2:0-ás félidő után 4:1-re győzték le a Pécsi Dózsa II-et.* A Csepel Autónak Székesfe­hérvárról is sikerült elvinni a pontot.­­ Hiába vezetett Székes­fehérvár a félidőben 2:1-re, a tartalékosan játszó hazaiak a II. félidőben már nem tudtak ellenállni az ötletesen, korsze­rűen játszó Csepel Autónak. A 2000 néző ezúttal sem láthatott hazai győzelmet, pedig kellene a fehérvári csapatnak is né­hány pont.* Kaposváron váratlan vere­ség érte a hazai együttest. A Kiskunhalasi Dózsa már az I. félidőben 3:0-ra vezetett a Ka­posvári Dózsa ellen. A II. fél­időben a hazaiak már maguk­ra találtak, de a csatárok egy­más után hagyták ki a jó hely­zeteket és így csak szépíteni tudtak. Miért nem indul meg a gyógyítva testnevelés Szekszárdon ? Gerincferdüléses fiam van és amikor a napokban testne­velési tanárt kerestem ahhoz, hogy fiamat gyógytornában ré­szesítse, önkéntelenül merült fel bennem a kérdés, miért nem indul meg ismét Szekszár­don a gyógyítva testnevelés. Néhány évvel ezelőtt a szű­kös tanteremviszonyok miatt a gyógyítva testnevelés valóban kölönce volt az oktató munká­nak. Hol ide, hol oda dobták. Végül is a Kálvin téri iskolá­ban folyt ez a munka és bizony nem kis fáradtságot jelentett a gyermekeknek a részvétel, mert sokszor 2—3 kilométert is kellett gyalogolniok oda is meg vissza is. Úgy emlékszem, hogy a Mű­velődésügyi Minisztérium szé­pen felszerelte az erre a célra használt tantermet, amelynek berendezése most porosodik va­lahol. Amikor ugyanis a gyógyítva testnevelést megszüntették, olyan ígéret hangzott el, hogy a 20 tantermes iskola üzembe­helyezésével a művelődésügyi osztály megoldja ma­jd a gyó­gyítva testnevelés elhelyezését is. Visszaemlékezve a szülők ak­kori magatartására, kétségtele­nül voltak olyanok, akik nem szívesen vették, hogy gyerme­küket az orvos­i nyomorékoké­nak nyilvánította és ezek a ta­nulók a rendes testnevelési órák helyett a, gyógyítva test­nevelést­­ látogathatták csak. Azóta minden bizonnyal fejlő­dött a szülők álláspontja is és különben, is, amikor Szekszárd 2100 általános iskolai tanulója közül, 60—80 olyan tanuló akad, akinek szüksége van a gyógyítva testnevelő órákra, előbb-utóbb meg kellene olda­ni ezt az igényt. Kérjük a mű­velődésügyi osztályt, tűzze napi­rendre ennek a kérdésnek is a megoldását. EGY SZÜLŐ A SOK KÖZÜL Paks és Bonyhád női kosárlabda-csapata nevezett a bajnokságba Az összevont területi kosár­labda-bajnokságba utólag küldte a nevezését a Paksi Kinizsi és a Bonyhádi Cipőgyár női csapata. A Paksi Kinizsi csapatát a már leközölt sorsolásba az Y, míg a B. Cipőgyár csapatát a sorso­lásban szereplő­k helyére osztot­ta be a szövetség. A Bonyhádi Cipőgyár I. fordulóban elmaradt mérkőzése a későbbi időpontban kerül lejátszásra. Örömmel üdvözöljük a Paksi Kinizsi és a Bonyhádi Cipőgyár vezetősé'é:'c'c elhatározását, hogy nevezett : C­s:cvont kosárlabda­­bajnok' r; ' így biztosítani tudja a s­­zeres versenyzést sportolóinak. TOLNA MEGYEI NEPÚJSAG Dunaföldvári Gimnázium —Paksi Gimnázium 4:4 (1:0) A dunaföldvári gimnáziumban 10 napja alakult meg — 16 fő­vel — a labdarúgó szakosztály. — Szeptember 19-én, szombaton dél­után a dunaföldvári gimnázium csapata Paksra látogatott, ahol barátságos jellegű mérkőzést ját­szott a paksi gimnázium csapatá­val. A találkozó közepes színvo­nalú mérkőzést hozott. A lelke­sen küzdő dunaföldvári csapattal szemben a technikásabb paksi csapat nem boldogult. Az első félidőben a paksi csapat 1:0-ra vezetett és a mérkőzés végered­ménye 4:4 arányú eldöntetlen lett. A dunaföldvári csapatból­­ ki­tűnt Szabó és Kovács. h Kosztolányi (Sz. Dózsa) értékes helyezéseket szerzett az országos ifjúsági atlétikai bajnokságokon A Magyar Atlétikai Szövetség az elmúlt szombat-vasárnap Bu­dapesten rendezte meg az ifjúsá­gi atléták ez évi nagy seregszem­léjét, az országos ifjúsági atléti­kai bajnokságok küzdelmeit. A bajnoki versenyen a megye atlé­tikáját csak a Sz. Dózsa 5 ver­senyzője képviselte. Közülük Kosztolányi érte el a legjobb ered­ményt. 100 méteren 11.3-mal, (a középfutamban 11.2-őt futott), a második helyen végzett (sokan őt látták elsőnek és tüntettek a versenybírói döntés ellen), 200 méteren pedig 23.4-gyel a negye­dik lett. Hamar a 100 méteres női sík­futásban 13.1-gyel tizedik, 200 méteren 28-cal a nyolcadik lett. A férfi gerelyhajításban a ren­dezőség nem gondoskodott ge­relyről, így a szekszárdi ver­senyzők minden bemelegítés nél­kül dobtak kölcsöngerellyel , mindössze kettőt-kettőt, így is Perényi 51,25-tel a nyolcadik, Bakó pedig 50.38-cal a 9. helyen végzett. Ugyancsak 9. lett Török Mária is a női diszkoszvetésben 32.60-nal. Vasárnap megkezdődtek az összevont területi kosárlabda­­mérkőzések küzdelmei Az I. forduló­­ eredményei: PEAC—Bajai Építők II (női) 45:57 (22:31), PVSK II—Szekszár­di Petőfi II (női) 54:20 (25:13), Bajai Ruhaüzem—Szigetvári Zrí­nyi (női) 69:18 (38:9), Pécsi Pe­dagógiai Főiskola—Paksi Kini­zsi (női)­ 71:42 (32:18), Bajai Bács­ka II—Szigetvári Zrínyi (férfi) 74:31 (28:13), PVSK II—Szekszár­di Petőfi 56:70 (23:36), Dombóvá­ri VSE—Pécsi Pedagógiai Főis­kola (férfi) 75:87 (35:42). A Pé­csi Postás—Bátaszék férfi mér­kőzésen Bátaszék csapata nem­­ jelent meg. VASÁRNAPI KOSÁRLABDA-MŰSOR: Baján délelőtt 11 órakor: Ba­jai Építők—Pécsi Pedagógiai Fő­iskola (női). Szekszárdon délelőtt 11 órakor: Szekszárdi Petőfi— Dombóvári VSK (férfi), 12.10 óra­kor Szekszárdi Petőfi II—Paksi Kinizsi (női) mérkőzés. Bátaszé­­ken 11 órakor: Bátaszéki Vasút— Pécsi VSK (női), 12.10 órakor Bá­taszéki VSK—Pécsi VSK (férfi). Pécsett 10.15 órakor: PEAC—Ba­jai Ruhagyár (női), 11.30 órakor PEAC—Bajai Bácska (férfi). Szi­getváron 10 órakor: Szigetvári Zrínyi—Bonyhádi Cipőgyár (női). Tolna—Tamási 6:0 (4:0) Megyebajnokság: Tolna, 1000 néző. Vezette: Izing. Tolna: Asz­talos — Szépvölgyi, Kláb, Strau­­binger — Pruzsina, Jagicza — Tóth, Bajza, Széles, Elekes, Gál­­fi. — Tamási, Kurdi — Rábli, Ko­vács, Szili — Schneider, Zsolnai — Horváth, Lendvai, Kelemen, Kiss, Szabó. A 2. percben Széles lő mellé. A 8. percben Jagicza, majd Széles lövését védi jó ér­zékkel a kapus. Szinte egy kapura folyik a játék, amelynek ered­ménye az, hogy a 10. percben az első szöglethez jut a tolnai csa­pat, amelyből Elekes jobblábas lövése jut a hálóba. 1:0. A 13. percben Pruzsina előreadott lab­dájára a kapus kifut, röviden szabadít fel, labdája Széles elé perdül, aki szép gólt lő. 2:0. Ál­landó tolnai támadások után há­rom szögletet ér el a csapat. Eb­ben az időszakban minden lövés lepattan a jól tömörülő véde­lemről. Végül a nagy nyomás a 31. percben hoz újabb gólt. Tóth hátravetődve juttatja a jobb felső sarokba a labdát. 3:0. A 35. perc­ben Jagicza, Gálfi, Széles összjá­­ték után a középcsatár óriási ka­pufát lő, a kipattanó labda Bajza elé pattan és ő máris eredmé­nyes. 4:0. Az I. félidő hátralévő részében négy szöglet és állandó fölény jellemzi a játékot. Aszta­losnak egy lövése sem akadt olyan, ami némi veszélyt jelen­tett volna a tolnai kapura. A II. félidő változatos játék­kal kezdődik és tamási is vezet néhány támadást, amelynek vé­gén Horváth nagy helyzetből mellé lő. Ezzel előtte puskaporát a vendégcsapat csatársora. Mind­inkább Tolna jut fölényhez. A 12. percben Tóthot­ ollóba fogja a lövés pillanatában a vendégek vé­delme, a játékvezető határozottan ítéli meg a büntetőt, amelyet Gálfi a balra mozduló kapus mel­lett a jobb sarokba lő. 5:0. A 15. percben Bajza kiugratja Tóthot, aki »»nagy« kapufát lő. A követ­kező pillanatban újra Tóth hagy­ja maga mögött az egész védel­met, bead és Széles megszerzi a hatodik gólt. 6:0. A 20. percben Gálfi, Széles, Elekes összjáték után Elekes kapáslövését védi a kapus.­ A 24- percben Elekes »»óriási« kapufát lő. Nem megy a góllövés, a tolnai csatárok lövé­­­sei vagy a jól tömörülő véde­lemben akadnak el, vagy szöglet­re jutnak. Bírálat: Közepes iramú, egyol­dalú játék. A helyzetek alapján Tolna még nagyobb arányú győ­zelmet is elérhetett volna. A ven­dégcsapat a védekező taktikát jól látta el. A fölényt a tolnai csa­pat részéről a 17 szöglet is meg­mutatja. Izing játékvezető jól vezette a mérkőzést. Jók: Elekes, Bajza, Tóth, illetve Horváth és Kovács. Jagicza Sándor Járási I. osztályú mérkőzések Győré—Váralja 0:0 Gerjen—Szedres 5:0(3:0) Tevel—Aparhant 1:1 (0:0) Győrő, 300 néző. Vezette: Vin­­dics. Győré: Gyenis — Link, Ke­resztes, Bálint — Bócz, Bodor — Borsos, Batai, Verese, Palkó, Du­­kai. Váralja: Martin — Hurton, Ludvig, Jáger — Fritz, Ferenczy — Mezei, Csodrás, Zagy, Mázi, Horváth II. Az I. félidőben Vár­alja fölényben játszott a tartalé­kos Győrével szemben. A váraljai csapat­­ ebben­ az időszakban sok szabálytalanságot vétett. A II. fél­időben mind a két csapatnak volt lehetősége megszerezni a győztes gólt, de a csatárok egymás után rontottak. A mérkőzés végig ala­­csony színvonalú volt. Jók: Du­­kai, Böcz, Bálint, Link, illetve Ludvig és, Zagg. A játékvezető ki­tűnően vezette a mérkőzést. Oszter Gerjen, 400 néző. Változó játék után a 25. percben Antus szerzi meg az első gólt. Tíz perc­ múlva újból ő lesz eredményes. A félidő utolsó percében Finzter II. szök­tette Antust, akinek mesterhár­masával alakult a félidő ered­ménye 3:0-ra. A II. félidő 2. percé­ben a remekül játszó Antus újból eredményes. A hazaiak engednek az iramból, a szedresiek is vezet­nek több támadást, de a csatárok­nak semmi sem sikerül, sőt még egy 11-est is kihagytak. A 30. percben Finzter I. állítja be a vég­eredményt. 5:0. Jók: Horváth, Gy. Taba, F. Vajda, valamint Antus, illetve a vendégcsapatból Rostás játéka emelhető ki. Graz Aparhant, 200 néző. Tevel kezd jobban és fölénye a szögletekben meg is mutatkozik, de csak a szög­letekben (14:1). Szinte egykapura megy a játék, de a göröngyös ta­lajon nem tudnak lőni a teveli csatárok. Az aparhantiak védői többször túl keményen játszanak és hárítják a támadásokat. A II. félidőben is nyomasztó fölényben van Tevel, de gólt m­égis a hazai­aknak sikerült lőni. A 39-ik perc­ben egy hazaadott labdára az egyébként jól védő Jakab rosszul fut ki és máris 1:0. Kezdés után Tevel Zwick révén egyenlít. A hátralevő percekben az aparhan­tiak elszántan védekeztek és az eredményen a teveli csatárok már nem tudtak változtatni. P. I. Félj egy estük,,, Az utóbbi időben egymás után maradnak el a kisorsolt bajnoki mérkőzések a járási I. osztály­ban. Ezért a­ Megyei Labdarúgó Szövetség Elnöksége a napokban foglalkozott az üggyel és határo­zatot hozott, mely szerint a jö­vőben nem járul hozzá semmiféle címen a kisorsolt mérkőzések el­halasztáshoz. Amennyiben mégis elmaradna a mérkőzés és a sport­kör ezt elfogadhatóan indokolni nem tudná, úgy nemcsak a két pontot kapja meg az ellenfél hanem a vétkes csapat év végi összpontjából két büntetőpont is levonásba kerül. E határozat ér­telmében már döntés is született és így a Bölcske—Tengelic mér­kőzés eredményét Bölcske,­­ míg az Öcsény—Kajdacs mérkőzést Őcsény javára igazolta a szövet­ség és elrendelte a vétkes csapa­tok összeredményéből két-két büntetőpont levonását. * A héten megint sok munkája akadt a Labdarúgó Szövetség fe­gyelmi bizottságának. Csókás László ozorai játékost szeptember 28-ig, Bodzás Zoltán dunaföldvá­ri játékost november 30-ig, Dit­­rich István bátaszéki játékost de­cember 31-ig Dömötör László du­naszentgyörgyi játékost október 5-ig, Galambos József tamási já­tékost december 31-ig, Hegedűs Károly tamási játékost október 21-ig, Frendiik Jenő­ döbröközi játékost szeptember 28-ig tiltotta el.* Dunaföldváron a sportkör ve­zetői elnökségi ülésen tárgyalták meg a labdarúgó-csapat helyze­tét. A háromórás elnökségi ülé­sen a résztvevők elmondották vé­leményüket, javaslataikat a csa­pat szerepeltetésével kapcsolato­san. Az elnökségi ülést részlete­sen lapunk holnapi számában is­mertetjük.