Tolna Megyei Népújság, 1983. február (33. évfolyam, 26-49. szám)

1983-02-15 / 38. szám

1983. február 15. Teke NB I Megérdemelt győzelem Dombóvári Spartacus—Győri Richards 5:3 (5246,5145). A bajnokság második helyezettje ellen nagy­­ lendülettel kezdett a hazai csapat és Mándli ve­zérletével 72 fő előnyt szerzett. A második páros küzdelmében a vendég győri gárda diktálta az­ i­ramot, s fokozatosan csök­kentette hátrányát. A véghajrá nagy küzdelmet hozott és vég­eredményben a mindvégig ma­gabiztosabb Spartacus együtte­se megérdemelten nyerte a ta­lálkozót. A dombóvári pontszer­zők: Mándli, Illés, Tarsoly. Eredmények: Horváth—Nagy I. 872:824, Mándli—Mráz 930:906, Illés—Kövecses 893:810, Igali (Péter)—Mohai 804:874, Kollár—Nagy II. 878:883, Tar­soly—Báli 869:848. így kellett volna 1. Atalanta—Bologna ve. 3-0 1 2. Atalanta—Bologna fi. 1-0 1 3. Foggia—Arezzo ve. 3-1 1 4. Foggia—Arezzo fi. 2-1 1 5. Lazio—Como ve. 2-2 x 6. Lazio—Como fi. 1-2 2 7. Perugia—Cavese ve. 1-0 1 8. Perugia—Cavese fi. 0-0 x 9. Cremonese—Monza ve. 1-0 1 10. Léccé—Campobasso ve. 3-0 1 11. Milan—Catania ve. 0-0 x 12. Palermo—Sanbenedett. ve. 1-1 x 13. Varese—Bari ve. 0-0 x +1 Reggiana—Pistoiese ve. 1-1 x Asztalitenisz NB I Tolnai VL-Bp. 'Igazi rangadós hangulat volt a Tolnai VL asztalitenisz-termé­ben, a találkozó kezdése előtt negyedórával. Zsúfolásig meg­telt a nézőtér, az elmúlt évek során csak BEK-mérkőzéseken volta­k ilyen sokan kíváncsiak a hazai csapat játékára. A tét mindenki számára egyértelmű volt. Győzelem esetén a Tolnai VL pályafutása­ során első alka­lommal veheti át az NB I má­sodik helyezettjének járó ezüst­­érmet. Az ellenfél számára egy esetleges győzelem a dobogós helyezést jelenthette von­a. Az első játékrészben meg .s tettek mindent ennek e­reké­­ben, hiszen váratlanul jó játék­kal lepték meg a hazai csapa­tot és 4-1 arányú vezetést sze­reztek. Különösen Baloghnak és Bolvári Katalinnak a veresége volt váratlan, Faragó illetve Mong ellen. A második játék­részben már fordult a kocka és a tolnai lányok nagy küzde­lemben Kiss, Babogh és Bátorfi révén 3-2-re nyerték a fordulót, bár ekkor még az ellenfél ve­zetett 6-4 arányban. A harmadik forduló tulajdon­képpen eldöntötte a két csapat közötti küzdelem sorsát, mi­után a hazaiak 5-0-ra nyerték a játékrészt és 9-6-ra fordítot­ták az eredményt javukra. A to­vábbiakban is sikeresen vették az akadályokat és a negyedik fordulót 3-2-re nyerték, Balogh, Kiss és Bolvári Katalin voltak a pontszerzők. A 12-8-as mér­­kőzésállást követően Bolvári Kati nyerte a végső győzelmet jelentő mérkőzést, a további győzelmek már csak a két csa­pat közti különbség szempont­­jából voltak fontosak. Régen láttak a tolnai szur­kolók ilyen színvonalas, élveze­tes és izgalmas mérkőzést. Az igazsághoz tartozik, hogy a ki­tűnő hazai csapat mellett az el­lenfél játékosai is igen jól helytálltak. A hazaiaknál ezút­tal három játékos szerzett négy győzelmet. Közülük mégis Kiss Anikó teljesítménye kívánkozik az élre, akitől ezúttal igazi klasszis játékot láthattak a je­lenlévők. Férfiasam kemény, korszerű támadójátéka nagy si­kert aratott a nézők körében, őt követi Bátorfi Csilla, aki ezúttal is bravúros megoldá­sokat és nagyszerű támadójá­tékot produkált, ismét bizonyít­va kivételes képességeit. Ba­logh Ilona a sikeres szereplés ellenére is valamivel halvá­nyabban játszott, mint ahogyan ezt tőle a hazai szurkolók meg­szokták. Bolvári Kati nehezen lendült játékba, és ez két mér­kőzésébe került. A második já­tékrészben már jól játszott. Kaiser Ági a mutatott jó játék­kal akár három mérkőzést­­ is nyerhetett volna, csak a lufin hiányzott meg. Az ellenfél csapatába­n is voltak kitűnő játékosok. Gazsi Ildikó és Faragó játék­a elnyer­te a nézők tetszését, különösen Faragótól láthattak kivételesen szép labdameneteket. Győztesek: Kiss, Bátorfi, Ba­logh 4—4, Bolvári K. 3, Kaiser 1. Illetve: Gazsi 3, Faragó, Mong, Beniké 2—2, Demeter 0. Spartacus 16-9 Bátorfi utánozhatatlan adogatása, akrobatikus mutatványa — melyet a tolnaiak úgy élvez­nek — az ellenfeleket zavarja. Kosárlabda NB I Dupla fordulóban - szimpla eredményesség Kecskeméti SC-Szekszárdi Dózsa 88-74 (47-43). Kecske­imét, 300 néző. Szlekszánd: Hbir­­sányi (2), Varga (28), Gábris (6),­­Pásztos (3), Raiivtay (28). Csere: Pekk (4), ÍThimo­s (2), Mü­llter (1),­­Szabó T. (—). Edző: Vertetios l'sl­lváin és Murvai Ár­­pád. Rá­tvlay koislak­áv­al indult a találkozó, majd­­ a 3. i percben 6-6 volt az állás.­­Ekkor a ha­zaiak­­ egészpályás letámadásra tértek, át, am­i megzavarta a dózsásdí­ait. Az eladott labdák felbborzoltá­k a k­ét edző­­ idegeit. Aztán a lelklkes védekezés és Variga távoll­i kosarai, valamint 'Bát­lay ziccerei megnyugtatták a kedélyeket, s a Dózsa a 10. percre 23-117-es előny birtoká­­­ba jutott. Szir­kh­ázóan kemény Iliett a 'játék, ezért Vertetics ed­ző 'Ftak­sánylit lecszerelte. IKi­­egyenlíte­tt küzdelem után a 18.­­perben i m­ég 'mindig a szekszár­diak vezettek 37-33-ra, de a 'hajrá a KSC-nek sikerült job­ban.­ Szünet utáin jól kezdtek i a li­la-fehérek, k­ét perc alattit 48-47- re fordítottak. A hazaiak em­­berfogá­sos védek­ezésre egyre inkább durvaságokba csapott­ak­, a 9. percben 61 -56-os KSC- vezetésnél Gób­ist dobo­s köz­ben „faultolták”, az eredmény: bokasérülés, ölben vitték le a pályáróll. Megijedtek a dózsás lányaik, spán'síkhanguilatu­kat a KSC sorozatiban elért 11 pont­jával!' Ikiilhbisználtai, is a 32. perc­ben elidönitötte a mérkőzés sor­sát: 72-52. iPékk kipontozódott,­­majd mintha a bírók is m­eg­­el­égelték volna a vendéglátók­­ keményked­ését, O' Shiajtaban T1 büntetőt 'ítéltek ellenük. Ezek értékessítésével sikerült elkerül­ni a 'nagyarányú vereséget, úgy, hogy iRátray is kipontozódott időközben. 'Ezúttal kis egyenrangú elllen­­fele volt a Oázisa a tíz, közel azonos képességű játékost fel­­vonu­ltató KSC-nek. Az ii's új­fent­­ bebizonyosodott, hogy a Riták nem tudják ellensúlyozni egyetlen játékosuk kiválását sem. Veresége ellenére dicsé­retet érdemel a csapat, külö­nösen Varga és Rátvay. Ifjúsági mérkőzés: KSC-Sz. Dózsa 78-57 (50-22). Szekszárd: Pekk (15), Szabó T. (7), Müller (11) , Izelvaracz­­(-), Tamás (16). Csere: Szegedi (2), Knorr (6), Dobosi (—),­­Ralbóczky (—). Egy félidős jó játék kevés volt az NB­­ I-es ifjúsági mezőny leg­erősebb csapata elllen. Szekszárdi Dózsa—Közgazda­­sági Egyetem 84-67 (38-26). Szeklszárd, 300 néző. V.:­­La­k­­ner, indjar 1. Sz. Dózsa: Har­­sányii (18), Szabó­­ É. (7), Pár­tos (5), Varga (11),­­Rátray (27). Csere: Tamás (2), Gábri­s (8),­­Peklic (11), Szabó T. (-). Edző: Vertetics István és Murvai Ár­pád. Közgazdasági Egyetem: Kassay (20), Radócza (2), Ter­­nai (2), Gergely (20), Jeney (12) . Csere:­­Csányi (7), Pollányi (2),­­Halmy (2), Galamb (—), Szabó (—). Edző: Tóth Andor­né. Ka­ssay révén a ven­dégek érték el az első kosiak­at, a 3. percben­­pedl­g 6-3-ra vezettek. Egyszerűen képtelen volt­­ ma­gára találni a Dózsa, egy sor ziccert hibázott, sőt a büntetők értékesítésével k­s­­hadu­lásban állt. Az 5. percben 11-7, smaijd 1­1-9 vált az egyetemisták ja­vára, amikor edzőjük időt kiért. Alacsony színvonalú, temérdek hibával tarkított játék folyt. A 9. percben 1­2-12-re egyenlített, két perc múlva elképesztően gyenge játék­­ Után először a mérkőzésen 17-16-ra a veze­tést is átvette a Szekszárd. Totóné a második­­ időkérést is kihasználta, a folytatás a ha­zaiak perceit hozta, akik 23-16-­­ra elhúztak. A 16. percben 29-21 volt az állás, de a já­ték ... A színvonal méltatlan volt az NB II-s­ez, s a közönség számára csalódás. Ezen a fél­id éji 12 pontos hazai előny sem változtatott. A második félidőt Ha­rsányi kosarai vezették be. Nagyobb sebességre kapcsolt a­­ Dózsa, három­­ perc alaitt 14 pontot ért el­­ az egyetemisták egyet se: 52-26. Bár a színvonal sokat nem javult, de­­ legalább lelke­sedést tapasztalhattak el nézők. A 28. percben 60-36-ra, két perccel később 60-42-r­e módo­sult az állás. Ezután ismét megtorpantak a szekszárdiak, rohamosam fogyott az előnyük, miközben egymást érték a cse­rék. A 33.­­percben 66-52-v­el im­mmár 14-ire csökkent a 24 pon­tos vezetés. 'Rohanó tempó, gyenge védekezés 'mindkét ol­dalon , így szaporán hullottak a kosaizok. Minden­­ jó, ha a vé­ge jó. Márpedig a Dózsta meg­szerezte tizedik, nagyon fontos győzelmét . Ifjúsági mérkőzés: Sz. Dózsa -Közgazdasági Egyetem 70-58 (29-27). Sz. Dóz­sa: Pekk (10), Szabó T. (7), Mü­lter (5), Bel­­ivaratz (12), Tamás (13). Csere: Rátvay (23), Szegedi (—), Knorr­­(—), 'Dobosi (—), Ralbóczky­­(—). Döcögő kezdés u­tán megértje­­lmeHk­ént győzött a Dózsa a fel­­nőttmérkőzésen i­s szerepelt és elfáradt egyetemisták ellen. NB II Bonyhádi MSC-Szigetvári VSZSE 74-52 (30-28). Bonyhád, T50­­ néző. BMSC: Hágen (22), Vanya (17), Tóth (17),­­Konkolly­­né (6), Kishonti (4). Csere: Oroszki­ (2), Pák­ai (2), Eszter­­bauer (4). Hazai kosárrral in­dult a mérkőzés, de lényeges előnyt egyik csa­pat sem tudott elérni. A 7.­­percben 12-11­1, a 12. percben 22-18, a 18. pere­iben 26-27, a félidő kétpontos bbonyb­ádi vezetéssel ért véget. Az idegességre jelemző, hogy Kom­kolyné a l­1. félidő első per­cében, Tóth a 3. perciben. Va­­mya a 6. percben­­ begyűjtötte negyedik ihli­ bó­iét. Sűrű cserére kényszerült a Bonyhád, a csere­sort dicséri,­­hogy az ellenfél nem tudott elhúzni. A 33. perc­ben az eredmény 46-48. Bony­hád­­ időt kért, Abraham edző a talmudótíbam szerkezeti vál­toztatást hajtott végre. Az eredmény nem­­ maradt el, a­­ BMSC lányai a hátralévő já­tékidőben 28 pontot dobtak, így 22 pontos győzelemmel és a hálás közönség vb stop sóval fejeződött be a mérkőzés. Jók: Hágen, Eszterbauer. Dombóvári VMSE-Szombat­­helyi Tanárképző 99-73 (45-24). Dombóváron 400 néző előtt ke­rült sor a mérkőzésre. Dombó­vár: Ács (13), Kollár (20), Bá­­llind (2), Tamási (15), Ruzsicska (18). Csere: Tölgyes (12), IMesz­­iler 1(15),­­Tóth (4), iHato­szti (-). 'Hatalmas lendületttel 'kezdték a hazaiak, a 3.­­percben már 10-0, a 9 .percben 21 -2 volt az ered­mény. A félidő végére 21 pont volt a házaiak előnye. A­­ máso­dik félidőben Dombóvár kissé engedett a lendületes táma­dásból, fel­jött a tanárképző, de a 20 pontos előny úgyszólalván végig megvált, sőt a mérkőzés­­ befejezéséig ez 26 pontra nőtt. Végiig jó iramú volt a küzde­lem, a­­ közönség élvezte a já­tékot. Kitűnt: Kollár, Báb­ad, Tamási és­­Ruzs­rtka. Atomerőmű-Pét 77-68 (35-30, 63-63). Az őszi idényt mindkét­­ együttes 6—6 győzelemmel zár­ta. Ezúttal a hazaiaknál a kö­vetkezők szerepeltek: Oláh (4),­­J­églh (3), Polonyi (11), Tóth (21), Schmidt (24). Csere: Bet­­itescik (—), Nagy (14). Az első félidő közepéig a paksiak már 12­­ ponttal is e­llhúztak, de a félidő végéig a pétiek ledolgoz­tak hátrányukból, így 35-30-as paksi vezetéssel ért véget a félidő. A második félidőben a pétiek kezdték jobbam­i és a 12. percben már hat ponttal vezet­tek. Rendkívül izgalmas volt a véghaj­rá.­­Hárompontos péti­­ ve­zetésnél 25 .másodperccel a be­fejezés előtt Nagy két bünte­tőt dobhatott. Az elsőt értéke­sítette, míg a másodiknál a le­pattanó labdát Totó juttattta rendeltetési idélyére. Ezzel dön­tetlenül ért véget (63-63) a rendes játékidő. A hosszabbí­tásiban a­­ paksiak bizonyultak jobbnak és lendületes­­ játékuk­kal biztosították be a győzel­met. Kitűnt: J­églh és Polonyi. Rátvay (labdával) 27 pontjával a legeredményesebbnek bizo­nyult Képújság 5 r Úszás Megtartották a már hagyo­mányosnak számító évzáró szakosztály-értekezletet a Dom­bóvári Spartacus és a Sportis­kola úszóinak és értékelték az 1982. évi eredményeket. Ismételten megválasztották az év legjobb úszóját, mely cí­met Fehérvári Róbert nyert el az országos vidékbajnokságon elért skét első helyével. A Sport­iskolánál Rózsa Norbert és Horváth Tímea vehette át az év úszója oklevelet. A legszorgalmasabb úszó címet Hurta­ Mihály nyerte el a 371 edzésen végzett lelkiis­meretes munkájával. Megemlé­keztek az 5 éves törzsgárdata­­gokról­, valamint a­ korosztály­ban legrégebben úszó verseny­zőről , Szekeres Józsefről, aki 10 évet „töltött már" a meden­cében. A szakosztály működése óta a legeredményesebb évet zárták. A szakosztályok rangso­rában (104 szakosztály közül) a 12. helyet foglalják el, több nagy­­ klubot megelőzve. Az úszók átlag életkora lényege­sen emelkedett. A cél: maga­sabb korosztályokban is több alkalommal szerepeljenek a legjobbak között az országos bajnokságokon, Hasznos túra A szűkszavú hírügynökségi je­­lentésekből csak az eredmények alakulását lehetett nyomon kö­vetni, valamint azt, hogy a csehszlovákiai Chebbben meg­tartott hagyományos idénynyitó tornán a magyar női kézilabda­válogatott nyolc résztvevő közül a második helyet szerezte meg. — Nagyon hasznos tornán vettünk részt, amely ideálisan szolgálta csapatépítési törekvé­seinket — mondta a hazaérke­­­zést követően Csík János veze­tő edző. — Kívánom, hogy en­nél rosszabb mezőnyben soha­sem játsszon a magyar váloga­tott. Az általunk a csoportmér­kőzések során legyőzött Cseh­szlovákia, Bulgária és Lengyel­­ország egyaránt jelenlegi lege­rősebb válogatottját küldte pá­lyára, így a három nyerés té­nye önmagában dicséretes. Az első négy között lejátszott újabb két találkozón a svédek elleni 15:15-ös döntetlen elsősorban a fáradtság rovására írható, de azt is hozzá kell tenni, hogy a svéd válogatott a norvégokéhoz hasonló, igen kellemetlen stí­lusban játszott. A döntőben a Szladicsot és Merdant nélkülö­ző jugoszlávok végig vezettek ellenünk. Itt elsősorban a ru­tinhiány akadályozta a még szorosabb eredményt, illetve az esetleges győzelmet. A 22:20 arányban elvesztett döntőn lá­tottakkal így is elégedett vol­tam. — A tornán különösen 9 já­tékos szerepelt átlagon felül: a kapuban Őriné, a mezőnyben pedig Nyári, Barna, Angyal, Ja­kab, Csajbókné, György, Gom­bai és a teljesen újonc Elekes. A gólkirályi vetélkedésben is ér­dekeltek voltunk, amelyben vé­gül a 32 gólos szovjet Kocser­­gina-Makarec mögött a Vasas játékosa, Barna Ildikó 30 gól­lal a második helyen végzett Az edző befejezésül még ezt mondta: — Hétfőtől a válogatottak is­mét klubjaikban edzenek, a kö­vetkező két hétben nemzetközi kupakötelezettségeknek tesznek eleget. Február 28-tól egyhetes közös foglalkozás következik, hogy azután ismét útra keljünk. Az újabb feladatot a neubran­­denburgi hagyományos nőnapi torna mérkőzéssorozata jelenti majd. MA DÉLUTÁN: Sz. Dózsa-Bóly A­­ labdarúgó Hétfői Dunán­túli Napló Kupában február 7- én elmaradt a Dózsa- Bólyi MEDOSZ elleni csoportmérkő­zése. Ma délután 14 órakor — közös megegyezéssel — Szek­­szárdon játszik egymás ellen a két csapat.