Vörös Zászló, 1979. május (31. évfolyam, 102-127. szám)

1979-05-01 / 102. szám

8. OLDAL — VÖRÖS ZÁSZLÓ MÁJUS 1 KEDD A Nap kel 5 óra 8 perckor, lenyugszik 19 óra 19 perckor EMLÉKEZTETŐ — 1939-ben Bukaresben hatal­mas tüntetés zajlott le a fasizmus és a háború ellen. Más vezető káderek mellett, a tüntetés szervező bizottságá­ban részt vett Nicolae Ceausescu elvtárs. — 1886-ban az Amerikai Egye­düli Államokban a munká­sok sztrájkokat és tünteté­seket kezdtek, követelve a nyolcórás munkanap beveze­tését — 1873-ban a bécsi világkiállí­táson részt vett Románia is. Ez alkalommal 71 román me­zőgazdászt, kereskedőt és iparost tüntettek ki érmek­kel és díszoklevelekkel — 1949-ben hunyt el Gheorghe Petrascu festőművész MÁJUS 2 SZERDA — 1888-ban született Ion And­­riesescu régész (mh. 1944) — Hazánkban ma az Ifjúság Napját ünnepeljük — 1948-ban lett független Izra­el. Nemzeti ünnep — 1519-ben hunyt el Leonardo da Vinci festőművész, szob­rász és tudós MŰSOROK - SZÍNHÁZ — A Nemzeti Színházban május 2-án este 7.30 órakor. A vörös postakocsi (G-bérlet) — MOZI — MÁJUS 1-én és 2-án. ARTA: Kobra. PROGRESUL: Buftea — expressz. SELECT: Múló szerel­mek. IFJÚSÁGI: Nuky majom ka­landjai. Mackenna aranya I—II. rész. „TÖRPE MOZI: Koko, Roko és a probléma. Pik és Pok mézet enni tanítja a mackót, s más rajzfilmek. SEGESVÁRI LUMINA: Holdfényben a hetedik század. TlRNAVA: Meg­lepetések parádéja (térhatású film) REGENI PATRIA: Mindent a futballért. TlRNAVENI MELÓDIA: Mosoly a jövőnek. Morgiana. LUDASI FLACARA: Ahol tiszta a víz és zöld a fű. SZOVATAI DOINA: Dallamok, dallamok. 2-án: Emlé­kek láncolnak össze. MUNKÁS MOZI. 2-án: Az ötletek embere. SARMASI POPULAR: Tóparti szoná­ta. RADNÓTI LUMINA: Szeptember. ERDOSZENTGYORGYI POPULAR: Fenyegetés. 2-án: Válaszúton. GYU­­LAKUTAI PATRIA: A kék madár. NYARÁDSZEREDAI NIRAJUL: AZ élet ára. — RADIO — A MAROSVASARHELYI RÁDIÓSTÚDIÓ ROMÁN NYELVŰ MŰSORA KEDD. 16,00—17,00-ig: Májusi zász­lók alatt — vallomások,, riportok — verses, zenés összeállítás Május 1. a munka ünnepén. MAGYAR NYELVŰ MŰSORA KEDD. 17,00—18,00-ig: Májusi dal a munka ünnepén — verses, zenés riportösszeállítás Május 1 köszönté­sére. — televízió — 10,00 Hazafias és forradalmi dalok 10,25 Jó reggelt, tavasz­ — pionír — és sólyomegyüttesek közreműkö­désével­­összeállított műsor 11,05 Ri­port 11,30 Népdalok és népi táncok 12,10 Riport 12,30 Költők verseikből olvasnak fel 12,45 Kórusművek 13,00 Híradó 13,10 Májusi album 17,40 Riport 18,00 Híres operettáriák 18,30 Riport 18,50 1001 este 19,00 Híradó 19,30 Dokumentumfilm 20,00 Ünnepi előadás május­­ tiszteletére 21,05 Népdalok, románcok és bordalok 21,45 Híradó SZERDA, május 2 10.30 Az Ifjúság Napját és a Gyer­mekek Nemzetközi Évét köszöntő műsor 10,45 Népdalok és népi táncok 11,30 Riport 11,50 Román könnyűzene 12,15 Riport a katonaéletről 12,40 Térzene 13,00 Híradó 13,10 Tavaszi album 17,10 Díjnyertes előadóművé­szek műsora 17,40 Riport 18,00 Az ifjúság mezei futóversenyének or­szágos döntője 18,50 1001 este 19,00 Híradó 19,30 Tanulunk, dolgozunk építünk — ünnepi műsor az Ifjúság Napjának tiszteletére 20,20 Ro­cova­­nul — román játékfilm 21,50 Híradó Kulturális rendezvények Május 1-én és 2-án megyénk városaiban a szabadtéri színpa­dokon nagy­szabású kulturális­­művészi műsorokat mutatnak be a műkedvelő művészcsopor­tok. Marosvásárhelyen a Somos­­tetőn délután 4 órakor kezdődik az előadás. A főtéri szabadtéri színpadon, és a Tudor negyedi színpadon ugyancsak négy órá­tól mutatják be­ szórakoztató műsorukat a műkedvelők. Seges­váron az Állomással szembeni erdőben, Régenben a Kereker­­dőben, Tirnaveniben a Három Fenyőfánál, a sportpályán, Lu­dason az Akácosnál, a sportpá­lyán, Szovátán a klubban, vala­mint a sportpályán felállított színpadon szerepelnek a műked­velők. Rossz idő esetén a mű­velődési házakban, klubokban rendezik meg az előadásokat. Az ifjúság rendezvényei Május 1-én és 2-án a KISZ- bizottságok a szakszervezeti és a szocialista művelődési és ne­velési bizottságokkal közösen szabadtéri kulturális és sport­­rendezvényeket, kirándulásokat szerveznek. A Dolgozók Nemzet­közi Szolidaritásának Napja és az Ifjúság Napja megünneplé­sére a klubokban, művelődési otthonokban és a művelődési házakban sorra kerülő művészi műsorok, dokumentumfilm-ve­­títések és előadások alkalmával méltatják a munkakollektívák­nak a tervmutatók teljesítésére és túlszárnyalására irányuló törek­vését, az RKP tevékenységét a szocialista országok, a kommu­nista és munkásmozgalom, a je­lenkor összes haladó erős egy­ségének és szolidaritásának megerősítése terén, ismertetik továbbá azokat a feladatokat, amelyek a forradalmi ifjúsági szervezetre hárulnak a Román Kommunista Párt Programjának megvalósításában. Marosvásár­helyen, Segesváron, Régenben, Tirnaveniben Ludason és Szo­vátán az ifjúság nagy számban vesz részt különböző művészeti rendezvényeken. Kedvező idő esetén délelőtt mindenütt kultu­rális-, sport és egyéb szórakoz­tató szabadtéri műsorokat tarta­nak, 19 órai kezdettel pedig Ma­rosvásárhelyen a Május 1 stran­don, Ludason a munkásklubban ifjúsági karnevál, Segesváron az ifjúsági klubban, Tirnaveniben a művelődési házban táncestély lesz. Május másodikát, az ifjú­ság ünnepét ezenkívül hazafias­­munka- akciókkal is megtiszte­lik a helyi ifjúsági hazafias munkatelepeken. ■ 1979. április 28-án eltűnt a 11 éves marosvásárhelyi Csiky Ildikó-Vivi tanuló. Kérik azokat, akik találkoznak vele, hogy hív­ják fel a 20-221 vagy a 32-335-ös telefonszámot. Ismertető jelek: barna haj, bar­na szem, öltözéke kék tréning­ruha. ■ MÁJUS elsején nyílik MEG A MÁJUS 1 STRAND. A­zok tehát, akik fürdőzéssel akar­ják összekötni a majálist, bátran pakolhatják elsejére a „kelléke­ket“. A strand hétköznapokon 10-től 17 óráig, vasér­- és ünnep­napokon 8-tól 18 óráig tart nyit­va. Ugyancsak elsejétől lehet iratkozni a pénztárnál az úszó­tanfolyamokra. ■ MÁJUS 1-ÉN ÉS 2-ÁN Marosvásárhelyen a sportcsar­nokban 19.30 órai kezdettel egy francia művészegyüttes vendég­szerepel „Halló, Párizs —• ’79“ című műsorával. IDŐJÁRÁS A Maros-Bánát Vízügyi Igazgató­ság diszpécserszolgálata közli: Tegnap Marosvásárhelyen a le­vegő hőmérséklete a reggeli órákban 2, délben 12 órakor 13 fok volt. Előrejelzés: szép, de főleg éjjel és a reggeli órákban hideg idő. Változékony, olykor felhős ég. Elvétve záporok lehetségesek. Mérsékelt északkeleti szél. A leg­alacsonyabb hőmérsékleti értékek 1—3, a legmagasabbak 15—18 fok között váltakoznak. SPORT »SPORT•SPORT Ez történt a 28. fordulóban Az A divíziós labdarúgó-baj­nokság 28. fordulójában a Di­namo értékes, a bajnoki cím szempontjából lehet sorsdöntő 2 pontot szerzett Temesváron. A többi találkozókon a vendég­látók kihasználják a saját pálya nyújtotta előnyöket. Eredmé­nyek: ASA — Corvinul 5—1, Poli Ia?ia — CS Tirgovi?te 2—0, FC Nagybánya — Olimpia 3—1, Steaua — Universitatea 1—0, Chimia Rm. Vilcea — Gloria Buzau 1—0, FC Bihor — SC Bacau 2—0, Politehnica Temes­vár — Dinamo 0—1, UTA — Sportul studentesc 1—0, FC Arge? — Jiul 2—0. A következő fordulóra május 6-án kerül sor. Az ASA Petrozsényban játszik a Jiullal. 1. Dinamo 28 14 8 6 40—19 36 2. FC Arges 28 16 4 8 44—25 36 3. Steaua 28 15 4 9 48—26 34 4. Targovi­te 28 13 5 10 32—28 31 5. Univers. 28 11 8 9 32—21 30 6. Nagybánya 28 14 2 12 31—31 30 7. SC Bacau 28 11 6 11 32—28 28 8. Sp. Stud. 28 11 6 11 34—35 28 9. Poli­labi 28 10 7 11 30-33 27 10. ASA 28 11 5 12 41—46 27 11. Temesvár 28 11 4 13 26—29 26 12. Jiul 28 11 4 13 31—43 26 13. Gloria 28 11 3 14 28—39 25 14. Chimia 28 10 5 13 30—42 25 15. Olimpia 28 11 3 14 31—44 25 16. UTA 28 9 6 13 35—38 24 17. Corvinul 28 10 4 14 35—43 24 18. FC. Bihar 28 7 8 13 27—37 22 ÉS JÖTT AZ UTOLSÓ ÖT PERC.­ ASA - Corvinus 5-1 (2-0) Szép remények Hihetetlen volt, hogy a Hu­­nyadon elszenvedett vereséget a vásárhelyi csapat pont olyan nagy gólarányú győzelemmel tudja jóvátenni. Ott 5—0-ra ki­kapni, itthon 5—1-re győzni — nagy kisiklás és nagy siker. A mérkőzés előtt nevetésre ingerlő volt azt hallani meg olvasni, hogy az ASA még most is javít­hat és felküzdheti magát a baj­noki tabella felső régióiba; még végezhet olyan helyen, amely nemzetközi­ mérkőzésekre, euró­pai futballtornákon való részvé­telre jogosítja. Mondom, a mér­kőzés előtt, mert utána ismét rádöbbenhettünk, a futballban, a pályán minden lehetséges. En­nek ellenére, ha nem is vérmes reménynek, de szép reménynek lehet nevezni egy előkelő helye­zés elérését. Jó iramú első félidő A mérkőzést az ASA kezdi ütemben. A hunyadiak már a 3. percben a 16-osoknál Biró I-et felvágják. Majd a kapujuk­hoz szorítják ellenfeleiket a vá­sárhelyiek. Két szögletrúgás még a szögletzászló mellőli part­bedobás után Hajnal jó lövését zárja a kapus a bal kapufánál. Aztán a 15. perc körül feljön­nek a hunyadiak. Frissen, gyor­san vezetik ellentámadásaikat, s a védőinknek: Bölöninek, Andheasnak, Gálinak van mit dolgozniuk. A meglehetősen ve­szélyes ellentámadások után is­mét az ASA veszi át a kezde­ményezést. Both a 26. percben a szélről a pálya közepe felé viszi a labdát, cselez, nem passzol és az erősen meglőtt labdája a kapufáról pattan le. Ismételt gyors akció után, egy perccel később, Hajnal beveszi az ellenfél kapuját: 1—0. A 43. percben Fanici kiszabadul a vé­dők közül, a 16-os tájékán már lőhetne, de nem mer, a jobban helyezkedő Bothnak pöccinti, aki bizony nagyon elrontja. De a 44. percben megcserélődnek a szerepek, a jobbszélen felfutó játékosunk a kapu elé íveli a labdát, ahol Fanici fejjel a há­lóba továbbít: 2-0. b divízió Labdarúgó-bajnokságunk má­sodik osztályában a 23. forduló mérkőzéseit bonyolították le. A Chimica csapata az újmoldovai bányászegyüttest látta vendégül, amely vele egyenrangú helyet foglal el a bajnoki tabellán. A Chimica ezen a találkozón is igazolta jó formáját, és biztosan, 3—0 (2—0) arányban győzött. További eredmények: FCM Re­­sica — Metalurgistul Kudzsir 3—0, Gloria Beszterce — CFR A XI. csoportban vasárnap a rangadó találkozóra került sor Segesváron. A helybeli Metarul a Carpati Mirsat látta vendégül, amellyel eddig megosztotta az első helyet. Sajnos a találkozó nem végződött a helybelieknek kedvező eredménnyel. A Carpati 1—0-ra győzött a kemény, sok szabálytalansággal tarkított mér­kőzésen. A győztes gólt a 25. percben Danilo szerezte. Ezzel a győzelmével a Carpati 28 ponttal­­ átvette a­­ vezetést, a Metarul 26 ponttal a 2. he­lyet foglalja el. Régenben a helyi rangadóra került sor Kolozsvár-Napoca 1—1, Aurul Brad — UM Temesvár 4—0, Kapnikbánya — Aninabánya 3—1, „U“ Kolozsvár-Napoca — Muresul Déva 3—0, Sodronyipar — Victoria Ralon 4—0, CFR Te­mesvár — Dacia Szászváros 2—0, Infrafirea Várad — CIL Mára­­marossziget 2—0. A III. cso­portban a kolozsvár-napocai „U“ tovább növelte előnyét, 36 pont­tal áll az élen, míg az őt követő besztercei Glóriának 30 pontja van. A Chimica 26 ponttal a 8-ik, az Otelul és az Avintul kö­zött. A tét rányomta bélyegét a játékra. Az Avintustól két, az Otelultól egy játékost a maros­vásárhelyi Both kiállított. Vég­eredmény 1—1. Góllövők: a 41. percben Dragoescu (Otelul), a 44. percben Monoki (11-esből). További eredmények: Autome­canica Medgyes — Muresul Lu­das 2—1, IPA Szeben — Sticla 3—0. Metalul Kiskapus — IMIX Ágota 2—1, Utilajul Fo­­garas — Foresta Beszterce 0—0, Inter Szeben — Construct- Sze­ben 0—0. C DIVÍZIÓ A MEGYEI BAJNOKSÁGBAN Medvete Szováta — Viitorul Magyaró 4—0, Küküllő Rend — Cukorgyár Ludas 2—5, Energia Radnót — Vointa Sármás 4—3, Lemnarul — Faianta Segesvár 0—0, Viitorul — Muresul Régen 7—0, Vointa Nyárádszereda — Cukorgyár Marosvásárhely 3—0, Metáiul Régen — Sánatatea 3—1, Autobuzul Tirnaveni — Recolta Vidrátszeg 1—2. A bajnokság­ban a segesvári Faianta vezet 36 ponttal­ a marosvásárhelyi Viitorul előtt, amelynek 32 pont­ja van. KÉZILABDA­ — Muresul — Progresul Bukarest 13—9 (6—4). Az A divíziós női kézilabda­bajnokság keretében lebonyolí­tott találkozón a maros­vásárhe­lyi csapat javuló formát muta­­­­tott és megérdemelten győzött. A gólokat Gáli Éva (5), Dorgó Mária (3), Barbat Adriana (2), Olteanu Stela (2) és Kiss Mar­git dobták. A Muresul csütörtö­kön 17 órai kezdettel a bajnok­ság egyik éllovasát, a Constanta-i Hidrotehnicát látja vendégül, reméljük, ezen a találkozón is igazolja felfelé ívelő formáját. ASA — Minaur II. 18—15 (13—8). A B divíziós férfi kézi­labda-bajnokság keretében le­játszott mérkőzésen a helybeli csapat értékes győzelmet ara­tott a nagybányai bányászok e­­gyüttese felett. Az ASA góljait Mai Ioa­i (10), Bukaresti József (2), Strec Gogu (2), Sándor Mó­zes (2), Masca Nicolae és Crisan Augustin dobták. A női B divíziós bajnokságban a segesvári Vointa Kolozsvár- Napocán mérkőzött a helybeli Universitatea együttesével és 15—10 arányban vereséget szen­vedett. A Május 1 serlegért ATLÉTIKA.­­ Az elmúlt hét végén­­a szakbizottság az idén is megrendezte a város legjobb felnőtt és ifjúsági atlétái részé­re kiírt, május elsejét köszöntő versenyt. A legtöbb számban a Bolyai Líceum atlétái győztek, megelőzve az Egyetemi SE és a Muresul versenyzőit. GÖRKORCSOLYA. — Az Au­gusztus 23 park sétányain bo­nyolították le a hagyományos május elsejei görkorcsolya-ver­senyt, amelyen közel 200-an áll­tak rajthoz. Győztesek, 7—8 éve­sek: Gáli Zoltán és Antal Eme­se, (14 sz. isk.), 9—10 évesek: Detesan Titus (4 sz. isk.) és Ba­­ciu Simona (12 sz. isk.). 11—12 évesek: Costin Gabriella (14 sz. isk.) és Filoiu Mircea (17 sz. isk.), 13—14 évesek: Mindru Simona (15 sz. isk.) és Benedek Csaba (7 sz. isk.). A csapatver­senyt a 12 sz. iskola nyerte. A Corvinus egyenlíthetne A második félidőben a hunya­di csapat mindent megpróbál. És ha a középpályán egyenran­gú félként is futballozik és ve­szélyes helyzeteket is teremt a kapu előtt , gyerekesen ront. Szerencsénkre. Már az első fél­idő 40. percében volt egy olyan akciójuk amikor a csatáruk sen­kitől sem zavarva a kapufánk mellé gurítja a labdát. Most a 48. percben ismét „mázlija" van az ASA-nak. A jobb oldali ka­pufánk mellett süvít el a labda. Két percre rá ismét a nyakun­kon vannak a hunyadiak. Na­gyon ügyes támadás után a ka­pufa fölött száll el a nagy erejű hunyadi bomba. Mindegyre le­marad a védelmünk. De talán nem is a védelemmel van baj, hanem a védekezéssel. A közép­pályások és a csatárok nem se­gítenek úgy, ahogy máskor szok­tak. Bizonyára a 2-0-as veze­tés akarva-akaratlanul károsan befolyásolja a küzdőszellemet. És amint várható volt, az 59. percben. Nicsa gólt rúg. 2—1-re módosul a találkozó eredménye. És ezután, a találkozó 85. per­céig azért harcolnak az ASA- sok, nehogy a vendégek egyen­lítsenek. Hosszú felszabadító rú­gásokban sincs hiány. A 73. percben szinte gólt kapunk. A középpályán is akadozva megy a játék. Amikor Fazekas feláll, hogy bemelegítsen, a közönség a sok hibával játszó Pislaru lecse­rélését várja, ám Boné Tibor edző Fazekast teszi be Both helyett a 80. percben. A közön­ség füttyel reagál a döntésre és megtapsolja a pályáról lejövő Bothot. Utolsó öt perc A 86. percben Pislaru bebizo­nyítja, hogy jól döntött az edző, a kapu előtti kavarodásban a hálóba továbbítja a labdát. 3—1. A gól megzavarja a Corvinust. Most már szó sem lehet egyen­lítésről. A 89. percben Hajnal, az ASA legjobb, legtechniká­sabb játékosa ívelt hosszú lab­dát küld Fanicinak, aki most nem hibázik. 4—1. Az utolsó percben szögletrúgáshoz jut csa­patunk. Bölöni hátulról fut fel, hogy ő végezze el. Röviden le­passzolja, majd visszakapja, az­tán nehéz, lehetetlennek tűnő szögből a kapura bombáz. Gól! Nagyszerű gól! 5—1. Hosszú perceken át tapsol a közönség. Ütemesen kiáltják: „Szép volt, fiúk!“ Bizony, szép volt. Az ASA felállítása: Vunvulea — Körtesi, Unchian, Bölöni, Gáli — Bíró I., Pislaru, Boze$an — Both (Fazekas), Fanici, Haj­nal. A mérkőzést vezette: Jucan, Topán, Lázároiu. Az ifjúságiak eredményei ASA — Hunyad 2—2. fábri Sándor