Zalai Hírlap, 1971. november (27. évfolyam, 258-282. szám)

1971-11-09 / 264. szám

6 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT Labdarúgó tabellák További eredmények: Szekszár­di Dózsa—Savaria Cipőgyár (Szom­bathely) 5:0 (1:0); Bauxitbányász SE (Tapolca)—Pécsi Ércbányász 2:0 (0:0); Bakony Vegyész (Veszp­rém)—Almásfüzitői Timföld 2:1 (0:0); MIKE Fűzfői AK—Pécsi VSK 3:2 (1:2); Győri Dózsa—Ajkai Bányász 1:0 (1:0). Pápai Textiles —Táncsics SE 4:1 (3:1). NB III MEGYEI BAJNOKSÁG MEGYEI BAJNOKSÁG NB I 1. C. Dózsa 11 7 ?. — 26- 8 17 2. Komló 11 5 5 1 13-12 15 3. Vasas . 11 6 2 3 21-11 14 4. Tatabánya 11 5 4 2 21-16 14 5. FTC 10 6 1 3 21-10 13 6. Honvéd 10 5 3 2 16-10 13 7. Csepel 11 4 5 2 12-11 is 8. SBTC 10 3 5 2 14-12 11 9. ETO 11 2 6 3 10-13 10 10. Haladás 11 3 3 5 11-12 9 11. Egyetértés 11 2 4 5 11-15 8 12. Videoton 11 3 2 6 10-19 8 13. Pécs 11 1 5 5 3- 9 7 14. DVTK 11 3 1 7 15-23 7 Eger 11 2 3 6 14-22 7 K. MTK 11 1 2 8 7-22 4 A félbeszakadt Egyetértés—Fe­rencváros mérkőzés mindkettőnél vereségként szerepel. NB I B 1. SZEOL 14 10 2 2 34-17 22 2. ZTE 14 9 3 2 31-12 21 3. DVSC 14 7 6 1 16- 6 20 4. MÁV-DAC 14 7 5 2 25-14 19 5. Dunaújváros 14 7 5 2 17- 9 19 6. Oroszlány 14 6 4 4 26-18 15 7. Békéscsaba 14 5 5 4 22-18 15 8. Spartacus 14 5 5 4 15-19 15 9. K. Dózsa 14 5 4 5 28-20 14 10. Dorog 14 4 6 4 17-15 14 11. Várpalota 14 5 3 6 13-17 13 12. Pénzügyőr 14 2 7 5 11-18 11 SZMTE 14 3 5 6 13-20 11 14. Ózd 14 3 4 7 14-23 10 15. FOSPED 14 3 3 8 16-27 9 16. Volán 14 3 3 8 15-27 9 17. Ganz­ M. 14 2 4 8 12-25 8 18. Pécsi B. 14 2 2 10 14-34 6 NB II NYUGATI CSOPORT 1. Szekszárd 13 8 4 1 20- 5 20 2. Pápa 13 6 4 3 20-13 16 3. Fűzfő 13 6 3 4 18-14 15 4. Savaria 13 6 3 4 19-18 15 5. Bakony 13 5 4 4 16-11 14 6. Győri D. 13 6 2 5 19-16 14­ 7. Z. Dózsa 13 4 6 3 16-21 14 8. PVSK 13 6 1 6 20-16 13 9. P. Érch. 13 5 3 5 13-11 13 10. N. Olajbány. 13 5 3 5 16-16 13 11. Ajka 13 4 5 4 11-15 13 12. Táncsics 13 4 3 6 17-19 11 13. KOMEP 13 4 3 6 10-14 11 14. Szív. MÁV 13 3 4 6 12-17 10 15. Bauxitbány. 13 3 4 6 11-17 10 16. Almásfüzitő 13 3 3 10 10-25 6 NYUGATI CSOPORT 1. Pét 13 8 5­­ 27- 8 21 2. Körmend 13 8 3 2 21- 8 19 3. Sz. AFIT 13 8 2 3 17-11 18 4. Pápai V. 13 7 2 4 14- 8 16 5. Sz. Dózsa 13 5 ifi 2 13-10 16 6. Katona SE 13 5 5 3 22-17 15 7. MÁV NTE 13 4 6 3 11- 8 14 8. SZSE 13 4 5 4 19-18 13 9. N. Sáska-P. 13 4 5 4 20-22 13 10. Ajkai Alum. 13 5 3 5 15-17 13 11. Thury SE 13 4 4 5 13-12 12 12. Kőszeg 13 3 4 6 12-26 10 13. Zszentgrót 13 2 4 7 7-12 8 14. Keszthely 13 2 4 7 16-22 8 15. Vasvár 13 1 5 7 12-25 7 16. Sárvár 13 1 2 10 10-25 4 További eredmények: Pét— Szombathelyi Dózsa 4:2 (2:2) , Kör­mend—SZSE 3:0 (2:0), Szombat­helyi AFITA Sárvár 2:0 (0:0). I­ A OSZTÁLY 1. 7. Építők 10 6 4­­ 19- 5 16 2. Lovászi 10 6 2 2 18-11 14 3. Bak­io 6 2 2 14- 9 14 4. Zszentbalázs 10 5 3 2 19-14 13 5. ZVMTE 10 5 1 4 14- 9 11 6. Gellénháza 10 4 3 3 16-13 11 7. N. Dózsa 10 4 2 4 12-10 10 8. Becsehely 11 3 4 4 13-13 10 9. Tótszerdah. 12 3 3 6 19-24 9 10. Bottyán SE* 10 3 1 6 13-17 7 11. Z. Vasút II 3 1 7 9-15 7 12. Letenye 10 2 3 5 9-15 7 13. Lenti VM 12 3 1 8 9-27 7 ZTE II. 13 9 1 3 38-21 19 N. Olajb. n. 13 7 4 2 27-14 18 Z. Dózsa II.* 12 6 2 4 42-32 14 * A 7. Dózsa II.­Bottyán SE ta­lálkozót csütörtökön játsszák le. IB OSZTÁLY 1. Parsa 13 7 5 1 30-21 19 2. Szenem­ek 13 8 1 4 21-12 17 3. Z. V. Lob.* 12 8 1 3 21-24 17 4. Zalalövő 13 8 — 5 29-17 16 5. Bázakerettye 13 7 1 5 35-19 15 6. Kemendollár 13 6 3 4 28-28 15 7. Felsőrajk 13 7 — 6 34-23 14 8. Hallót 13 7 — 6 29-29 14 9. Tófej 13 6 1 6 31-29 13 10. Becsvölgye 13 5 3 5 19-21 13 11. Zalakomár 13 7— 2 6 25-19 12 12. Pakod 13 6 — 7 22-29 12 13. Kustánszeg 13 5 1 7 19-29 11 14. Türje 13 3 2 8 22-32 8 15. Söjtör 13 3 — 10 23-41 6 16. Miklósfa* 12 1 2 9 11-30 4 * A Miklósfa—7. Vörös Lobogó találkozó elmaradt. A TOTÓ 45. HETI EREDMÉNYE 13 plusz 1 találatos szelvény ezen a héten nem volt. 13 találata egy pályázónak van, nyereményösszege 611 268 forint. 12 találatot 95-en értek el, egyen­ként 4290 forintot kapnak. 11 találatos szelvények száma 1268 darab, ezekre egyenként 321 forintot kapnak a fogadók. 10 találatot 10 033 fogadó ért el, egyenként 61 forintot kapnak. Az 1000 forinton aluli nyeremé­nyek kifizetése november 13-án, az 1000 forinton felülieké november 18-án kezdődik. (MTI) 1. FTC—V. Dózsa 2 1:2 2. Vasas—Csepel 2 0:1 3. Egyetértés—ETO • 1 1:1 4. Pécs—Haladás 1 1:0 5. Dorog—SZEOL 2 0:3 6. Kecskemét—ZTE x 0:0 7. Pénzügyőr—Dunaújváros x 1:1 8. Várpalota—Oroszlány x 1:1 9. Bp. Postás—Budafok x 1:1 10. Cagliari—Napoli 1 2:1 11. Catanzaro—Varese x 1:1 12. Fiorentina—Bologna 1 2:1 13. Sampdoria—Milan 2 0:2 •+■ 1 14. Lenin­város—Nyíregyh. 2 0:1 * Egy pont a „híres városból”: Kecskeméti Dózsa—ZTE Kecskemét, 3000 néző. Jv.: Zsolt. K. DÓZSA: Winter — Diószegi, Gyiffkó dr., Kreidli, Lantos, Lutz, Padlás, Tatár, Molnár, Pasek, Porhanda. Edző: Szigeti Ferenc. ZTE: Bolemányi — Prokisch, Papp, Madár, Gáspár (Fehér, a 63. percben) Vörös, Tóth, Józsi, Szabó, Kocsis (Pávlicz, a szünetben), Bita. Edző: Szőcs János. Szabó indította el a labdát 90 perces útjára, s az első veszélyes támadást is a ZTE vezette. Madár remek indításával Bita futott el, az alapvonal közeléből azonban rosszul adott be. Már ekkor szem­betűnt a találkozót azután szinte végig jellemző lanyha iram és a sok pontatlan átadás. Az 5. perc­ben Szabó távoli, gyengére sike­rült lövése kerülte el a kaput, míg a másik oldalon a kiugró, de jobbra kihúzódó Pasek lőtt a bal oldali léc mellé. A 9. percben Szabó a balösszekötő helyén sorra kicselezte a védőket, de lövése a keresztező Kreidliről szögletre vá­gódott. Hullámzó játék közben Bolemányi hárított magabiztosan egy bal oldali szöglet után, ké­sőbb Rita labdájával Szabó szó­lózott, becselezte magát a 16-oson belülre, nagy helyzetből leadott lövését Winter bravúrral kiütötte, s végül Gyiffkó dr. szögletre men­tett. A 21. percben Pasek fejjel a lesgyanús helyzetben lévő Tatár elé adott, ő azonban közelről mellé vágta a labdát. Ezt követően vala­mivel többet támadott a ZTE, s fölényét három — eredménytelen — szöglet is jelezte. A 35. percben a Tóth jobb oldali beadására raj­toló Szabót a kecskeméti közép­hátvéd lerántotta, de a játékvezető továbbot intett. A félidő hajrája a hazaiaké volt. Bolemányi, aztán Papp tisztázott meleg helyzetben, a 38. percben pedig Lutz 25 mé­teres szabadrúgása zúgott el a bal kapufa mellett. A 41. percben Ta­tár lesről lőtt a hálóba, majd a kiugró Molnár lövés helyett be­gurított­a pontatlanul. A MÁSODIK félidő zöld-fehér támadásokkal indult, s negyed óráig szinte állandóan a Dózsa térfelén volt a játék. Az addig sportszerűen játszó hazaiak ekkor érthetetlenül néhányszor túl ke­ményen próbálták megakadályozni a ZTE akcióit. Lutz csúnyán fel­lökte Szabót, Pasek pedig Gáspárt terítette le. (A fiatal középpályás rövid ápolás után folytatta a já­tékot, de nem volt teljesen rend­ben, s ezért Szőcs edző később kénytelen volt lecserélni.) Az 51. percben vezetést szerezhetett volna az egerszegi csapat: Rita meste­rien a sorfal mögé befutó Szabó elé nyesett egy közvetett szabad­rúgást, a középcsatár óriási hely­zetben mintegy 8 méterről emelés­sel próbálkozott, a kiinduló Win­­ternek azonban sikerült lehúznia a labdát. Valamit élénkült az iram, a játék színvonala azonban nem emelkedett. A 60. percben Bole­mányi nagyszerű kivetődéssel csípte el a labdát Molnár elől, egy perccel később pedig Lutz bal ol­dali szabadrúgás után Lantos kö­zelről a felső lécre fejelte a lab­dát, majd a védők felszabadítot­tak. A kecskemétiek enyhe fö­lényben játszottak. A 74. percben Lutz 17 méteres szabadrúgása a sorfalról Tatár elé pattant, ő ha­bozás nélkül lőtt,­ de Bolemányi villámgyors vetődéssel kiütötte a jobb alsó sarokba tartó labdát. Néhány percig szorongatott a Dó­zsa, Pasek fejelt közelről mellé, azután Molnár elöl Bolemányi a kapu torkában mentett remek ve­tődéssel. Az utolsó tíz percben a ZTE irányította a játékot. Szabót választották el túl keményen a labdától a 16-osnál, de Zsolt nem sípolt, majd Pávlicz beadását Józsi lesről rúgta a kapuba, azután Vö­rös távoli lövését védte Winter. A találkozó záró eseményeként Lantos jobb oldali szöglet utáni fejesét húzta le a léc alól Bole­mányi. A kellemes időben lezajlott mér­kőzés szinte végig gyenge iramú, mérsékelt színvonalú játékot ho­zott. A ZTE döntetlenre törekedve, biztonsági játékra rendezkedett be, jól megszervezte védelmét, és sok adogatással igyekezett megtörni a kecskemétiek lendületét. Ez a tak­tika maradéktalanul bevált, a zöld-fehérek ugyanis a vártnál jó­val kisebb erőfeszítéssel is, bizto­san szerezték meg az egyik baj­noki pontot. Véleményünk szerint a ZTE valamivel aktívabb támadó­játékkal le is győzhette volna a közepes tudású csapat benyomását keltő vendéglátókat. Bolemányi biztos kezű őre volt kapujának, akadtak bravúros vé­dései is. A közvetlen védelemben Papp bizonyult a legjobbnak, fej­jel, lábbal sok támadást hiúsított meg. A balhátvédet játszó Madár szintén jó benyomást keltett. Pro­­kisch az első félidőben ki-kiha­gyott, szünet után viszont már jól tartotta szélsőjét, Vörös megbízha­tóan, de a szokottnál valamivel halványabban játszott. A fiatal Gáspár sérüléséig dicséretes telje­sítményt nyújtott, Kocsis viszont most is messze elmaradt igazi tu­dásától. A hosszú szünet után a csapatba került Józsi a közép­pályán igyekezett magát hasznosí­tani , több-kevesebb sikerrel. Elől Szabó újra kitett magáért, reme­kül cselezett, jól adogatott és gyakran hátul is segédkezett. Kár, hogy helyzeteit kihagyta. Bita ez­úttal elsősorban a második játék­részben csillogtatta harcos erényeit és cselezőkészségét. Tóth a szélen nagyon passzív volt, belsőként már lényegesen többet vállalt magára. A két cserejátékostól —az aka­ráson kívül — nem sokat­ láttunk. A hazai­­ csapatban Winter, Kreidli, Lantos és Porhanda telje­sítménye emelkedett valamivel az átlagos fölé. Zsolt mindkét fél terhére több­ször tévedett. Tarsoly József AZ NB I B EREDMÉNYEI Szegedi EOL—Dorogi AC 3:0 (1:0) Dorog, 1500 néző. Góllövők: Ma­gyar (2), Berkes. Pénzügyőr SE—Dunaújvárosi Ko­hász 0:0 Pasaréti út, 1600 néző. Bp. Spartacus—Pécsi Bányász 1:0 (1:0) Kőér utca, 200 néző. Góllövő: Zöldi. Szolnoki MTE—FOSPED Szállí­tók 1:1 (1:1) Czabán Samu tér, 600 néző. Gól­lövők: Árvai,­lletve Kanyó (11-es( bői). MAV-DAC—Ganz-MÁVAG 0:0 Győr, 2500 néző. Oroszlányai Bányász—Várpalotai Bányász 1:1 (1:0) Várpalota, 1500 néző. Góllövők­­ Sallói, illetve Jónás. Békéscsabai Előre Spartacus— Volán SC 4:0 (3:0) Békéscsaba, 4500 néző. Góllövők: Németh (2), Kovács (2). Debreceni VSC G ózdi Kohász 1:1 (1:1) Debrecen, 5000 néző. Góllövők: Vaczlavik, iletve Csukány. EZ TÖRTÉNT AZ NB I-BEN II. Dózsa—Ferencváros 2:1 (0:0) Népstadion, 17 000 néző. Góllö­vők: Bene, Fazekas, illetve Szőke. * Salgótarján—Eger 3:0 (0:0)­­ Salgótarján. 5000 néző. Góllövők: Horváth, Szoó, Vertig. * Pécsi Dózsa—Sz. Haladás 1:0 (1:0) Pécs. 5000 néző. Góllövő: Bér­ezési dr.* Csepel—Vasas 1:0 (0:0) Fáy utca, 3000 néző. Góllövő: Csordás.* MTK—Videoton 1:1 (1:0) Székesfehérvár, 5000 néző. Gól­lövő: Oborzil, illetve Hartyányi. * Tatabánya—Diós­yőr 4:1 (1:0) Tatabánya, 5000 néző. Góllövők: Petercsák (öngól), Laczkó, Tóth K., Kovácshegyi, iletve Druzsin. * VM Egyetértés—Rába ETO 1:1 (1:0) Soroksár, 2500 né­ző. Góllövők: Siklósi, illetve Póczik. ZALAI HÍRLAP Döntetlen a zalai NB II-es rangadón Z. Dózsa — IV. Olajbányász SE 1:1 (0:0) Nagykanizsa, Olajbányász pálya, 1200 néző, játékvezető: Szamosvöl­­gyi. Z. DÓZSA: Déri — Egri, Miha­­lecz, Braun, Németh H., Sipos, Pető (Németh I.), Lang (Szako­­nyi), Minárcsik, Rácz, Orosz. Edző: Varga Miklós. II. OLAJBÁNYÁSZ SE: Tóth (Lázár) — Takács, Simon, Beke,­ Bokán, Németh N­., Meszes, Ko­mánovics, Major, Socs, Sulyok. Edző: Németh Lajos. • Nagy lendülettel kezdett az ola­jos együttes. A 2. percben Komá­­novics—Major akció végén Me­szes került jó helyzetbe, közeli lövése azonban az egyik védőről szögletre pattant. A szögletet Ma­jor 3 lépésről előrevetődve a jobb kapufa mellé fejelte. A 6. percben Meszes szabadrúgását Komanovics toldotta meg, a labda azonban a vetődő Déri lábáról kipattant. A Dózsa a 15. percben veszélyezte­tett először, Rácz 25 méteres lö­vése azonban elkerülte a kaput. Kiegyensúlyozottabb lett a játék. A 25. percben Bokán hazaadása túljutott a kifutó Tóthon, üres volt a kapu, Rácz­ azonban nem érte el a labdát. A 27. percben Pető a bal oldalon tört ki, éles szögből küldött lövése elsuhant a kapu előtt. Az esetnél a kivetődő Tóth bal kezére Minárcsik rálépett, s a kanizsai kapust súlyos kézfej­­sérüléssel kórházba kellett szállí­tani. A 30. percben Pető elől Ta­kács nehezen szerelt szögletre, majd Soós szép cselek után nagy helyzetbe került, 7 méterről azon­ban gyengén kapu mellé lőtt. A 38. percben újra Soós szólózott, lövése ezúttal a jobb kapufa éléről perdült a játéktéren túlra. A fél­idő végén Majori majd Meszes elől tisztázott elegánsan Mihalecz, a másik oldalon pedig Rácz beadása után Lang kapáslövését Lázár láb­bal hárította. SZÜNET UTÁN Komanovics át­adásét Soós lőtte rá, a labda azon­ban Déri lábáról a léc fölé (!) per­dült. Az 52. percben a 16-os sarka tájáról a kaputól mintegy 20 mé­terre szabadrúgáshoz jutott a Z. Dózsa. A három tagú , rosszul helyezkedő sorfal mellett Mihalecz lőtte rá a labdát, amely a vetődő Lázár kezét, majd a felső lécet érintve a gólvonal tájára pattant, s a berobbanó Sipos senkitől sem zavartatva a hálóba lőtt. 1:0. A gól után Major és Déri összecsapása következtében a megyeszékhelyi kapus szorult 3 perces ápolásra. A 65. percben egyenlített az Olaj­bányász SE. A cselező Soóst buk­tatták a kaputól 20 méterre. A szabadrúgást Bokán végezte el, s lövése után a labda a sorfalon irányt változtatva, a balra vetődő Déri mellett a jobb alsó sarokban kötött ki. 1:1. Kezdés után a ki­törő Pető elől Lázár kifutással tisztázott. A 74. percben Sulyok beadása jól szállt középre, Roma­novics és Major azonban egymást zavarta, s oda lett a jó helyzet. A másik oldalon egy előreívelt lab­dára Lázár rosszul futott ki, Rácz azonban az üres kapu fölé lőtt. A 86. percben Sulyok beadását Soós fejelte rá, péri azonban a levegő­ben úszva­­ a mezőnybe ütötte a labdát. A befejezés előtt Meszes— Soós akció végén Major lőtt a há­lóba, a játékvezető azonban a partjelző beintése alapján — les címén­ — nem ítélt gólt. A zalai NB II-es rangadó a várt jó játék helyett nagy küzdelmet hozott. A biztonsági játékra tö­rekvő és gyors ellentámadásokra alapozó megyeszékhelyiek ellen a kanizsai gárda többet támadott, és helyzetei alapján is közelebb állt a győzelemhez. A 7. Dózsában Déri nagyon jól, de nem is egyszer szerencsésen vé­dett. A védelemből ezúttal is a nagyvonalúan játszó Mihalecz emelkedett ki, akinek nagy része van a gólban is. A jól játszó — Orosszal kiegészített — középpá­lyások nagy munkát végeztek, Sí­post gólja emeli ki közülük. A támadósorban­ csak Rácz teljesít­ményét lehet fenntartás nélkül di­csérni. Az N. Olajbányász SE-ben mind­két kapusnak voltak bizonytalan­kodásai. A hátvédek közül Simon játszott a legmegbízhatóbban, de Beke is jó benyomást keltett. Bo­kán a mezőnyben sokat fárado­zott, s lövései is veszélyesek vol­tak. A csatárok közül Soós volt a legjobb, aki több szép egyéni alakításával hívta fel magára a figyelmet. Tihanyi István Az I. Olajbányász SE egyenlítő gólja. Bokán szabadrúgása után a sorfalon irány­tváltoztatott labda becsapta Dérit és a jobb sarokba perdült. (Soproni Tibor felv.) Az NB IlI-ban: Öt mérkőzésből öt pont Katona SE—Keszthelyi Haladás 3:1 (1:1) Zalaegerszeg, 500 néző, játékve­zető : Márkus. KATONA SE: Kondás — Patyi, Viola, Müller, Németh I., Horváth, Csömör, Márton, Fiáth, Szőke, Hauzer (Németh II.) Edző: Gáspár Géza. KESZTHELYI HALADÁS: Vá­radi — Koloszár, Magyar, Kocsis, Szanati (Baki), Nagy (Fülöp), Fá­bián, Fodor, Kövér, Biczó, Török. Edző: Fábián József. Kezdés után azonnal az csersze­giek vették kezükbe a játék irá­nyítását, de néhány szögletnél töb­bet nem tudtak elérni. A 23. perc­ben viszont a keszthelyiek harcol­tak ki szögletet. Kövér ügyesen csavarta a labdát a kapu felé, s az Kondást érintve, a hálóba gu­rult. 0:1. A 33. percben a Katona SE jutott szöglethez, kavarodás keletkezett a beívelés után a kapu előtt, és Hauzer fordulásból a ka­puba vágta a labdát. 1:1. Tovább­ra is a honvédek maradtak fö­lényben. SZÜNET UTÁN is ez maradt a játék képe. Az 50. percben Csö­mör éles szögből szerezte meg a vezetést, 2:1. Később ismét Csö­mör került helyzetbe, de a kapus­ba lőtt. A 60. percben Szőke nagy­szerűen futott el a jobb oldalon, keresztbe­­gurította a labdát, és Németh II. senkitől sem zavartat­va lőhetett a jobb sarokba. 3:1. Mártonnak volt még egy jó hely­zete, de gyenge perdítését megka­parintotta a keszthelyi kapus. Kőszegi Textiles— MÁV NTE 1:1 (1:1) Kőszeg, 200 néző,­­játékvezető: Nyeste. KŐSZEG: Csiszár — Halmai, Farkas, Raposa, Árvai, Gőcze, Kratochwill, Tóth, Poczár, Wim­mer (Fehér), Búza. Edző: Jenkei Ede. '­­ MÁV NTE: Vlaszák — Fazekas, Szentgyörgyvölgyi, Karádi, Né­meth L., Molnár, Horváth, Józsi (Búzási), Martonfalvi (Király), Pernecz, Szélig. Edző: Mózsi Imre. A vendégek támadásaival kezdő­dött a találkozó. A 3. percben Pernecz 20­ méteres lövését Csiszár a kapufa segítségével szögletre védte. A 15. percben Kratochwill néhány 16 csel után az üresen ha­gyott Búza elé ívelte a labdát, aki 8 méterről a­­jobb sarokba lőtt 1:0. A vendégek két perc múlva egyenlítettek: Józsi lövését a ka­pus kiütötte, Farkas felszabadító rúgása rövidre sikerült, és a résen levő Szélig lövése a jobb sarok­ban kötött ki. 1:1. A 26. percben a nagy helyzetben levő Tóth elől Molnár az utolsó pillanatban men­tett. A félidő hátralevő része me­zőnyjátékkal telt el. FORDULÁS UTÁN a hazaiak kezdtek jobban. Az 52. percben Wimmer 20­ méteres lövésénél Vla­sz­ák és Szentgyörgyvölgyi össze­ütközött, Tóth az üres kapura emelt, Fazekas azonban fejjel tisz­tázott. A 30. percben Király jó beadását Horváth nagy helyzetben a kapu mellé lőtte. N. Sáska-Petőfi— Pápai Vasas 1:0 (0:0) Kiskanizsa, 100 néző, játékveze­tő : Szabó I. N. SÁSKA-PETŐFI: Péter — Szendr­ei, Pásztor, Szertics, Flum­­bort, Tálosi, Szerdahelyi (Hajnal), Vörös, Lervencz I., Rodek, Söjtör. Edző: Kovács Kálmán. PÁPA: Mesterházi — Porpáczi, Miklós, Keresztes, Ölbei, Szabó, Nyári (Móricz), Meggyesi, Mórocz, Tóth, Németh (Kecskés). Edző: Eger János. Az első gólhelyzet a vendégek kapuja előtt alakult ki: az 5. perc­ben Söjtör kiugratta Szerdahelyit, aki azonban a kapu torkában lyu­kat rúgott. A másik oldalon Szendrődi az utolsó pillanatban mentett Tóth elől. A Sáska állan­dóan támadott. A 20. percben Ler­vencz I. hatalmas lövését Mester­házi kiütötte. a Szerdahelyi elé, aki azonban két lépésről mellé lőtte a labdát. Vörös és Lervencz I. sikertelen lövései után újra Szerdahelyi hibázott nagy helyzet­ben. FORDULÁS UTÁN folytatódott a hazaiak nagy fölénye, Lervencz I., Rodek és Pásztor próbálkozásai azonban nem hoztak eredményt. A 75. percben Pásztor beadását Móricz elcsípte, a kifutó Péter mellett azonban kapu mellé lőtt. A hajrában elkeseredetten támad­tak a kiskanizsaiak. A 89. percben Flumbort a 15. hazai szögletet ívelte be, és a jó ütemben felugró Rodek Lejéről az ötösről a bal fel­ső sarokba szállt a labda. 1:0. Vasvári Helyiipari SK— Thury SE 2:1 (2-1) Vasvár, 200 néző, játékvezető: Fájd. VASVÁR: Kiss — Soós, Schmol­­czer I., Schmolczer II., Rácz, Ko­vács, Búza, Bőgi (Varga), Németh, Szabó, Vanek. Edző: Sipos Sán­dor. THURY SE: Golovitzer — Klrs­­ka, Berán, Lukács, Varga, Harcz, Horváth, Kun (Bene), Söjtör, Kur­­csics, Garamvölgyi (Schmidt). Ed­ző: Tóth György. Kezdeti változatos játék után, a 12. percben a hazaiak jutottak ve­zetéshez , szögletrúgás után Búza lőtt a hálóba. 1:0. Az ellentáma­dásnál Kurcsics nagy partdobását Horváth fejjel továbbította. Kiss azonban a felső léc segítségével szögletre hárított. A 22. percben Kurcsics felesleges cselezgetése után Bogi kiugratta Vaneket, aki növelte csapata előnyét. 2:0. Me­zőnyjáték közben, a 40. percben Garamvölgyi 20­ méteres szabadrú­gása a sorfalról Harcz elé pattant, akinek lövését Kiss védte. A 42. percben a Kurcsics—Kun akciót a kaputól 20 méterre csak szabály­talanság árán akasztották meg a vasvári védők. A szabadrúgást Garamvölgyi ezúttal a jobb alsó sarokba lőtte. 2:1. A II. FÉLIDŐBEN alacsony szín­vonalú, csapkodó, eseménytelen játék folyt. Jók: Schmolczer I., Rácz, Bőgi, Szabó, illetve Kleika, Lukács, Hor­váth. Ajkai Alumínium— Zalaszentgróti Spartacus 2:1 (1:1) Ajka, 300 néző, játékvezető: Sza­­nyi L. AJKA: Bujtor — Perjés, Duralla (Túri), Gyüre, Kiss, Németh, Mi­­szori, Király (Sólyom), Pojánszki, Nagy, Csikhon. Edző: Lipták Re­zső. 7. SPARTACUS: Németh — Tö­rök, Kádár, Szakonyi, Mazzag, Zab, Kovács N­. (Bognár), Lánczky (Hujder), Simon, Dervalics, Kiss. Edző: Tatár Lajos. Sajnálatos eseménnyel kezdődött a találkozó: Kiss és Duralla ugrott fel a labdáért, az ajkai középhát­véd rosszul esett, eltört a kulcs­csontja, és kórházba kellett szál­lítani. A­ 12. percben Ki­rály szen­vedett húzódást, és kénytelen volt elhagyni a játékteret. Feszült lég­körben, sok szabálytalankodással tarkított játék volt. A 23. percben vezetést szereztek a hazaiak: Só­lyom beadása kipattant a kapufa éléről, s a jókor érkező Perjés a hálóba lőtt. 1:0. Négy perccel ké­sőbb, szép akció végén, Kiss egyenlített. 1:1. Ezt követően Gyü­re nagy lövését tolta szögletre Németh, majd Török szabadrúgá­sát bravúrral hárította Baj Ihr. SZÜNET UTÁN nagy erővel ro­hamoztak a hazaiak, beszorult a Spartacus, hazai támadások köze­pette mégis Simon előtt nyílt gól­helyzet, de a középcsatár az ol­dalhálóba vágta a labdát. A haj­rára eldurvult a mérkőzés. A 75. percben Perjés már harmadszor vágta fel csúnyán Kisst, a játék­vezető azonban nem állította ki a jobbhátvédet. A 88. percben dőlt el a mérkőzés: Csikhon gyenge lövése a menteni akaró Kádár lábán irányt változtatva jutott a hálóba. 2:1. Repülőgépeltérítés, diplomatarablás 11. Nemzetközi lecselelmén­y A REPÜLŐGÉPELTÉRÍTÉ­SEK néhány esztendeje kez­dődött és még ma is tartó történetének csak­ néhány epizódját említettük eddig — a megtörtént többszáz eset teljes felsorolása, ha csak a helyet és időt jelölnénk is, új­ságoldalak sorára terjedne. Sajnos, szocialista országok légijáratain is akad repülő­géprablás vagy kísérlet — ilyen volt például Waldemar Prey ügye (Frey a­ lengyel lé­gitársaság Szczeczin—Kato­wice repülőjáratának egy gé­pén kézigránáttal kényszerí­tette a pilótát, hogy Ham­burgba menjen, a pilóta azon­ban a berlini schönefeldi re­pülőtéren szállt le, az NDK hatóságai kiadták a géprablót a wroczlawi bíróság 13 évi börtönre ítélte), vagy annak az NDK-beli házaspárnak az esete, akik 1970 márciusában a Berlin—Lipcse járat gépét akarták eltéríteni. (A kísér­let kudarcot vallott, a házas­pár öngyilkos lett.) Világos, félreérthetetlen vé­leményt mondottak a repülő­gépeltérítésről a Szovjet Tu­dományos Akadémia jogtudo­mányi intézetének munka­társai, akik a Lityeraturnaja Gazeta kérésére elemezték a problémát. Ebben az elemzés­ben természetesen szó esik a Palesztinai felszabadítási har­cosok kijelentéseiről is, akik a repülőgéprablást is harci eszközeik közé sorolták. Az elemzés megállapítja: „A nemzetközi jog különbséget tesz a háborúskodás megen­gedett és meg nem engedett eszközei, módszerei között: az egymással szemben álló fe­lek harca nem lépheti túl az alapvető célt, az ellenség el­lenállásának letörését. A há­borús időkben végrehajtott akciók csakis az ellenfél fegy­veres erői ellen irányulhat­nak, de nem a békés lakosság ellen. A nemzetközi jognak ezt az általánosan elfogadott elvét az 1907. évi hágai egyez­mény, s az 1949. évi genfi egyezmény is magában­­ fog­lalja. .. A legutóbbi géprab­lások és a gépek megsemmi­sítése jogos felháborodást keltett a világközvélemény­­ben... „Az Al Akhbar című kairói lap teljes joggal álla­pította meg. „Egyetlen em­bert sem lehet meggyőzni ar­ról — legyen az illető bár­milyen nemzetiségű —, hogy a különböző országok főváro­sait összekötő közlekedési esz­közök ellen végrehajtott ve­szélyes akciók a forradalmi mozgalmak feladatkörébe tar­toznak” — állapította meg az pl­otr) AM, MINT LÁTTUK, a re­pülőgépeltérítők egy része még csak nem is emleget semmiféle politikai célt — a géprablók egy része kalandor elképzelésekből, a szökési szándékból, közönséges bűn­tettek miatti felelősségrevo­­nás előli menekülés közben követi el bűncselekményét. 1963-ban a Nemzetközi Pol­gári Légügyi Szervezet (az ENSZ­­szakosított szervezete) Tokióban rendezett tanácsko­zásán már nemzetközi egyez­ményt hozott létre a „légi jármű fedélzetén elkövetett bűntettekről és egyéb cselekt­­ményekről” , de még nem nyilvánította bűncselekmény­nek a repülőgépek — akkor még igen ritka — p­ultos eltérítését. 1971. november 9.