Háromszék, 2007. július (19. évfolyam, 5113-5138. szám)

2007-07-02 / 5113. szám

FOGATHAJTÁS Szentgyörgy Kupa TIBODI FERENC Az elmúlt hét végén Sepsiszentkirályban rendezték meg a fogathajtó Szentgyörgy Kupát, amelyen tizennégy versenyző vett részt, a viadalt viszont csak tizenhárman fejezték be. A háromnapos küzdelemsorozat első versenynapján két próbát is megtartottak: a fogatbemutatót és a díjhajtást. A fogatbemuta­tó, avagy a küllemvizsga első helyezettje Kovács Levente (Proregio) volt, második Váncsa Jenő (Lipicai), harmadik Bajkó Tibor (Aranypatkós), negyedik Barthalis Attila (Lipicai), ötödik Bodó Zoltán (Lipicai). A pénteki nap első igazi küzdel­mét csak a díjhajtás hozta. Ekkor a versenyzőknek egy 40x100 méteres alapterületű négy­szögben különböző figurákat kellett bemutatniuk egy köte­lező, előre megadott program szerint. Itt a bírók a program TIBODI FERENC FELVÉTELE végrehajtása mellett a lovak és a hajtó közötti együttműködést, harmóniát és a járásmódok szabályosságát is figyelembe vették. A próba első öt helyezett­je: 1. Páll Attila (Hipogrif), 2. Bodó Zoltán, 3. Kovács Imre (Hipogrif), 4. Imre Zoltán (Romsilva), 5. Kovács Levente. Szombaton kö­vetkezett a maratonhajtás. Ez lényegében a fogat­hajtás terepversenye vagy éppen a „ralija”, amelynek célja, hogy próbára tegye a lovak erőállapotát, állóképességét, valamint a versenyzők ügyességét, hajtótudását. A tűző nap, a száraz leve­gő, a néha elviselhetetlen hőség egyaránt megviselte a fogathaj­tót és a lovakat, de még így is szép és látványos versenynek le­hetett tanúja az a pár száz kíváncsiskodó, aki kilátogatott Sepsi­­szentkirályra. A próba öt legjobb hajtója: 1. Kovács Imre, 2. Ivácsony Róbert (Aranypatkós), 3. Bodó Zoltán, 4. Bartha Róbert (Lipicai), 5. Páll Attila. Vasárnap rendezték meg a Szent­györgy Kupa utolsó versenyszámát, az akadályhajtást. Ezt a pró­bát általában 70x120 méteres pályán hajtják végre a versenyzők. Az akadályokat megadott sorrendben kell teljesíteniük a foga­toknak, a kapuk szélessége pedig mindössze 15—15 centiméter­rel nagyobb a kocsi kerekének nyomtávjánál. Az akadályhajtás célja, hogy a maratonhajtás után újra próbára tegye a lovak erő­állapotát, engedelmességét, illetve a hajtók ügyességét. Az első ötös sorrendje: 1. Orosz László (Aranypatkós), 2. Bartha Róbert, 3. Bajkó Tibor, 4. Kovács Imre, 5. Ivácsony Róbert. Az embert és lovat egyaránt komolyan próbára tevő háromnapos verseny győztese Páll Attila lett, megelőzve Bodó Zoltánt, Kovács Imrét, Ivácsony Róbertét és Bartha Róbertet. BIRKÓZÁS Egy ezüst- és egy bronzérem Remekeltek sepsiszentgyörgyi birkózóink a Szerbiában megtartott ifjúsági I-es Európa-baj­­nokságon. A román küldöttség négy éremmel tért haza a belgrádi versenyről, ebből kettőt me­gyeszékhelyi versenyzőink gyűjtöttek be. Az eredmények: Bianca Ianculovici ezüstérmes lett a 63 kg-osok viadalában, Mihaela Minteanu harmadik volt az 51 kg-os súlycsoportban. Továbbá hetedik helyezést ért el Lukács Lucian (55 kg), és tizenegyedik lett Ionela Coandă (44 kg). Hétfőtől vasárnapig a törökországi Isztambul ad otthont a fekete-tengeri országok első játékának (a viadalt az egykori Balkán-bajnokság helyett hozták létre), amelyen hat szentgyör­gyi birkózónk is részt vesz a hazai igjakéirt. (1) ASZTALITENISZ • • Öt érem A háromszéki Kanadé Szilárd és Turóczy András a román ifjúsági válogatottal együtt vett részt az isztambuli Balkán-bajnoksá­gon, ahol a régió nyolc nemzeti válogatott­ja állt asztalhoz. A kézdivásárhelyi fiúk nagyon jól teljesítettek, összesen öt érem­mel tértek haza. Kanadé Szilárd ezüstérmet szerzett vegyes párosban Cristina Horaci­­csal, valamint bronzérmes lett a csapattal és egyéni megmérettetésben. Turóczy András a válogatottal a második helyen fe­jezte be a csapatversenyt, és harmadik lett a fiú párosban Alexandru Petrescuval. Pingpongozóink most a július 13. és 22. között esedékes pozsonyi Európa-bajnok­­ságra készülnek, míg kisebb csapattársaik, a 8—10 évesek július 13—15-én indulnak az Ezüstütő nevű országos bajnokságon, amelynek Ploieşti ad otthont. (1) TEKE Kézdivásárhelyen maradt a vándorserleg A kézdivásárhelyi tekepályán június 30-án nyolcvandobásos tornára került sor a a Barátság Vándorserleg rendezvénysorozat keretében, melyen nagyszebeni, brassói és kézdivásárhe­lyi veterán tekecsapatok vettek részt. A részle­tes eredmények: 1. KSE Veteránok 1795 össz­­fával, 2. Nagyszebeni Veteránok 1791 összfá­­val, 3. Brassói Veteránok 1763 összfával. Az eredmény nyomán a vándorserleg Kézdi­vásárhelyen maradt. A kézdivásárhelyi veterá­nok szeptember folyamán utaznak Nagy­­szebenbe, hogy megvédjék a vándorserleg megőrzési jogát a jövő nyárig. (iochom) Lólustra,­­mustra A sepsiszentkirályi Falu­felén, a Vrânceanu-lovardá­­ban, amelyet egyesek „her­­gelia” névvel illetnek, holott lovarda szavunk a lótenyész­téshez és­­versenyeztetéshez illően szép kifejezés, szóval, a Sepsiszentkirályi Lovardá­ban június 29-én kezdődött állatorvosi szemlével — mustrával — a háromnapos fogathajtó verseny, s ennek az első, mondhatni, intim pil­lanata az állatorvosi, szakor­vosi minősítés. Az állatorvo­si vizsgát a harmadik napon is megismétlik, hogy a szakemberek megbe­csüljék a lovak alkalmatosságát a további versenyre. Az erdélyi lovak mustráját négy hazai bíró végzi. Közel félszáz lovat sétáltat­tak, trappoltattak, s a kényes paripák állták. A SZERZŐ*FELVÉTELE mint egy divatbemutatón a hölgyei* és fiatal urak a szakemberek árgus tekintetét. Képünkön ifjú Váncsa Jenő a lovát éppen csendesíti, és nem ugratja, mert a bírák előtt ugrálni nem ildomos. (sylvester) MOTOKROSSZ Tisztes helytállás Az elmúlt hét végén Besztercén rendezték meg az országos motokrosszbajnokság harmadik futamát, amelyen ott voltak sepsiszentgyörgyi versenyzőink is. Az 50 köbcentis géposztályban hárman álltak rajthoz. Tompa Krisztián mellett ott volt Dervák István és Kádár Benedek is, a 65 köbcentis kategóriában csupán Tompa Krisztián indult, míg az MX2-esek között csak Simon Zsolt volt jelen. A háromszékiek eredményei: 50 kcm: 1. Tompa Krisztián, 2. Dervák István... 4. Kádár Benedek; 65 kcm: Tompa Krisztián a har­madik helyen zárta a 3. bajnoki futamot. MX2: Simon Zsolt nem tudta megismételni udvarhelyi remek szereplését, és csak negyedikként ért cél­ba. A soron következő hét végén Tompa Krisztián Magyarországon vendégeskedik, ahol indul a szomszédos ország motokrosszbajnokságának hatodik futamán, amelyet Dédestapolcsányon rendeznek meg. Július 14— 15-én újabb román baj­nokira kerül sor, ezúttal Ciolpanon gyűlnek össze országunk legjobb motokrosszosai. (tibodi) ÚSZÁS Két dobogós helyezés Egy második és egy harma­dik helyezéssel tértek haza a megyeszékhelyi Szentgyörgy Sárkány Sportklub úszói a fő­városban megtartott Bucharest Sport Club Kupa második ki­adásáról. A viadalt 7 és 10 év közötti úszók számára rendez­ték meg, a viadalon öt sepsi­szentgyörgyi versenyző is részt vett. A tízéves Mátyás Andrea második lett 50 méter háton 41.77 másodperces idővel. A csa­pat második érmét a kilencéves Dezső Bence szerezte, aki 50.63 mp-es idővel a harmadiknak ért célba 50 m mellen. A nyolcéves Füstös Zsuzsa a hatodik lett 50 méter gyorson 48.26 mp-cel. A fővárosból hazaérkezett szent­györgy­i kis csapat további tagjai: Szász Gyula­(7 éves) és Simon Blanka Zsófia (9), edzők: Szász Erika és Pulugor József. (1) ESEMÉNY Trabi-show A székelyed­várhelyi Trabant Klub baráti tagjainak szervezésében július 7—8-án kerül sor az V. Erdővidéki Trabantosok Találkozójá­ra. A programban többek közt ügyességi ver­seny és taszítóverseny is szerepel, de díjazzák a legpirosabb, a legelhanyagoltabb, a legjob­ban tuningolt autót és a közönség kedvencét is. Helyszín: a város központi parkolója és annak közvetlen környéke, illetve a Sólymok SE edzőpályája. . (Kecser)